Pink Pillen. Irknieuws. Leestafel Onderwijs. Reclames. Neemt dit ter harte. Zending. De bewoners van de Dampoort en omgeving hebben gisterenavond voor zich het Onafhankelijkheidsfeest gevierd. Een tweetal orgels hielden de vroolijke stem ming erin, terwijl de verlichting, voor zoover de giorno's niet waren afgewaaid, tvas ontstoken en een aardig effect gaven. Er heerschte groote vroolijkheid onder allen die aanwezig waren en alles liejp in de boste orde af. Aan de Bakkerijtentoonstelling vlei gisteren ook weer een druk bezoek ten deel. Gisteravond gaf het reeds ...eer re- noemde Duitsche muziekkorps een con cert in den tuin van he' UM.atUrshof. Hedenmiddag had een i> aóe e,- van het. Middelburgsch Ai' üto--s ouder l<w ding van den heer Ja. Moiks. welk t ,a- tinée was aangeboden d' 1 r"ï Naare .ooze Vennootschap voorheen „r. H. C. Kakebeeke alhier. Van den uitgever R. M. Smits te Middelburg ontvangen wij! een ex. van den alcherschen Zakgids (Zomerdienst 1914). Commentaar is vrijwel overbodig. Iedere Zeeuw, althans iedere AValchenaar, kent het practische boekske, dat hem thuis en op reis van zooveel nut is. Het zal on getwijfeld weer goeden aftrek vinden, want, 'tis weer meit zorg bewerkt. De lieer ;C. J. 'Hondius, kassier alhier, is door de arrondissementsrechtbank te Middelburg beëedigd als makelaar in fondsen. De Eerste Zeeuwsche Bakkerij- Tentoonstelling. Zooals wij in ons vorig nummer schre ven, hebben wij nogmaals een kijkje geno men op de tentoonstelling en willen nog eens op enkele standen nader de aan dacht te vestigen. In de eerste plaats doen wij dit op de stand van de firma Maas en De Groot. Deze Middelburgsche firma heeft bijzon der veel werk van de étalage gemaakt; een fraaie groote molen vormt de top van een hoogen stand en aan de voeten ervan liggen op smaakvolle wijze de tal rijke artikelen, die deze firma en 'gros verkoopt. Van vele artikelen heeft 'zij1 den alleen-verkoop voor Zeeland, van enkele zelfs voor geheel Nederland, zooals bijv. Amerikaansche meelsoorten van The ls- mertHincke Milling Co. te Kansas City. Dat deze meelsoorten een heerlijke smaak aan het gebak geven wordt duide lijk als men als wij een proefje neemt. Ook sucade en andere zaken importeert de firma direct en wij ^villen wel 'eerlijk bekennen, dat wjj' tot nu toe niet wisten, dat deze zaak zulk een omvang had als ons uit de verstrekte gegevens bleek. Een kijkje op dezen stand alleen is een bezoek aan de tentoonstelling reeds waard. De buurman op de tentoonstelling is de firma Afeijer uit Groningen, welke al hier vertegenwoordigd wordt door den heer Alaas Jr.; hier is het een stapel flesschen met suikerwerken die zeer de aandacht trekt, vooral de nieuwe soor. ten dei- tinna, die met liet v redespaleis, de verschillende Universiteiten en ge zichtjes in Zeeland vallen bijzonder in het oog en naai' men ons verzekerde ook zeer in den smaak van het Zeeuwsche publiek. Vooral bij de electrise he verlich ting komen de verschillende kleuren der flesschen goed tot hun recht. Aleer speciaal voor onze Goesche lezers hebben wjj ook een bezoek gebracht aan de standen dei' stadgenooten van deze en kwamen allereerst bij die van den heer C. J. van Zweeden, die een smakelijke uitstalling van Zeeuwscbe Iloningontbijt- koek heeft, 0111 vervolgens de fraai be werkte taaiten van den heer Iz. van Houte te bewonderen. Ook de producten van de firma Gebr. Noordhoek mogen er zijn, terwijl de heer J. den Hei-der de Groote Kerk te Goes lieeft gefabriceerd. Jn den tuin is nog een nieuwe stand bijgekomen, namelijk die van de firma C. P. Gilde, die een drietal rijwielen ex poseert, waaronder een zeer practische bagagefiels, voorzien van een klein voor wiel. waarop een groote mand past. Bij het verlaten der zaal viel ons oog op een heel eenvoudige etalage. Bij on derzoek bleek ons die te zijn Van M. Buisse uit Middelburg, die in een eigen vervaar digde oven dit brood bakte, de man is namelijk geen bakker meer, doch houdt het vak wat aan. Het brood zag er toch smakelijk en zindelijk bereid uit. Gisterenmiddag had de eerste vakwed strijd plaats, waarbij de volgende prij zen weiden toegekend. Ten eerste de me dailles en geldprijzen, beschikbaar gesteld door de finna Afaas en De Groot. Voor brood gebakken van het meel Nieuwe Alolen 0eerste prijs f 15 de heer J. Vleugel, Goes; tweede prijs f 10 H. Buijsse; derde prijs A. de Visser, Arne muiden. Voor brood gebakken van het merk Nieuwe Alolesn 00: eerste prijs verguld zilveren medaille: O. Brouwer, Goes; tweede prijs zilveren medaille A. U. Ie Cointre; derde prijte bronzen medaille. Th. A Brouwer-. Voor brood gebakken van het merk van dei- Straeten 0eerste prijs f 15 Coö peratieve bakkerij ,,de Vooruit"; tweede prijis f 10 J. van Dannne; derde prijs f5 H Buijze. oor brood gebakken van het merk van der Straeten 00: eerste prijs verg. zil veren medaille Al. DierLngs; zilveren me daille H. Buijze; derde prijs bronzen me daille „de Vooruit". Voor brood gebakken van Kneipp tarwe meel van den Nieuwen Molen, ook me dailles respectieve!jjjk C. D. van Noppen, Vlissingen. J- W. Rottier en I.. Corstanje, Goes. Do hoeren bij' wier naam geen woon plaats staat wonen te Aliddelburg. Verder werden prijzen toegekend aan „De Vooruit" verguld zilveren medaille; J van Grootheest, Diploma verg. zilver; G. Brouwer, Goes, zilveren; G. Kekhardt, Goes, brons; VV. G. van Mil, Dordrecht, verg. zilver en eervolle vermelding; C A. Pape, |Hulst, eervolle vermelding; A.! Brouwer, dipl. verg. zilver; J. F. Schoele, Axel, zilver; J. -Gele, Zaandam, dipl. zil ver; wed. Gijbei, Sais van Gent, brons; C. rucq, Arnemuiden; J. F. Kuneman, Rilland, verg. zilver; C. D. van Noppen, lüssingen, zilver; wed. J. J. Pieter-s bi ons; J. Rottier f20; diploma 'zilver en een verg. zilver; J. Verbuig, Vlissin gen 110; J. van Damine, verg. zilveren; •I J. Deurwaarder, (Souburg, verg. zilver en brons; A. IJ. Ie Cointre, diploma, zilve ren, verg. zilver en zilver; J. F. Weniols- felder, Vlissingen, zilver; F. R. Beulant, Leiden, brons; P. Blok verguld zilver en zilver; H. Buijze f 12.50 en eervolle ver melding; P. Korstanje, 's IJ. Hendriks- kinderen f25; Godenschalk, Vlissingen een eervolle vermelding; I-'. ,1. Hoevenage!. zil veren A. M. Brouwer, Domburg, "brons. Indien in dezen uitslag van den vak wedstrijd op gisteren fouten mochten sluipen, bieden wij daarvoor onze veront schuldigingen aan, doch de inlichtingen zijn van de commissie zoo moeilijk te verkrijgen en worden dun nog zoo onvol ledig verstrekt, dat wij niet voor volledig heid kunnen instaan. Heden hebben weer wedstrijden plaats. Vlissingen. Alet 1 Juni is de hulptele grafist F. L. Hansel verplaatst van Gro ningen naar Vlissingen (bureel Ingenieur.) Heinkenszand. Alhier is gistermiddag op bijna. 77-jarigen leeftijd overleden de, heer J. Braamse, in leven raadslid en wethouder dezer gemeente en dijkgraaf van het waterschap 's Heer Arendskerke. De overledene bekleedde het ambt van raadslid sedert 16' Juli 1878 in plaats van, wijlen J. van Duijvenbode en dat Van wethouder sedert 6 Sept. 1883, en de functie van dijkgraaf sedert 13 Jan. 1892. Wolphaartsdijk. Aan den rustend post bode J. Sandee alliier is een pensioen ver leend van f381 'sjaars. Kruiningen. Dinsdagavond vergadeidr in 't hotel „Korenbeurs" alhier, de Coö peratieve Boerenleenbank te Kruiningen. Van de 106 leden waren 70 aanwezig, 10 met. kennisgeving afwezig en 26 niet f0.50 boete absent De ingebrachte spaargelden bedroegen f 158800.11, hiervan werd terugbetaald f86000.41, op 31 Dec. 1913 dus aan spaar geld schuldig f72799.70; uitgeleend tot 31 Dec. 1912 f37386, gedurende 1913 f28150, totale voorschotteen f65536; daarvan terugontvangen f18870, blijft aan voorschotten f 46666. Afgegeven 194 spaarboekjes. Er zijn 48 voorschotten gedaan. De inkomsten 'bedroegen f 2743,21, de uitgaven f2223.86. Er is aan winst f 519,35. Hel reservefonds was f1201,10, hierbij over 1913 f424,14, blijft totaal f 1625.24. De altredende bestuursleden zijn herkozen. 25 Sept. 1913 werd 'de haiil- onuerzoctit door ae heeren Sinke en Kole en de administratie in orde bevonden. 's Heer Arendskerke. Bij K011. besluit is ongegrond verklaard het beroep van het bestuur van het waterschap 's Heer Arendskerke en de besturen van negen andere polders tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot vaststelling van een nieuwe regeling omtrent de verdee ling van kosten voor de werken ten dienste van de uitwatering voor de sluis in de Piet. St. Laurens. Door den gemeenteveld wachter alhier- zijn aangehouden twee vrouwen, die door het bekende dubbeltjes wisselen twee -winkeliers oplichtten. Zij zijn naar het huis van bewaring te Alid delburg overgebracht. Veere. Het Stbl. no. 178 bevat het be sluit van den löden April, tot. vernieti ging van het besluit van B. en W. van Veere van 16 April 1913. en van het besluit van den raad dier gemeente van 28 Alei 1913, waarbij achtereenvolgens is beslist, dat het door J. W. Alarkusse, te Veere, gedane verzoek om vergunning tot het bouwen van een schuur op het perceel, kadastraal bekend als gemeente Veere, sectie A, no. 766, voor geen be schikking vatbaar is en het door hem tegen die beslissing ingesteld beroep on gegrond is verklaard. St Maartensdijk. Aan J. L. Groenewege en A. J. de Graaf is op hun verzoek eervol ontslag verleend resp. als kapi tein-commandant en als 2de luitenant van de Scberpsrhuttersvereeniging Koningin Wilhelmina, alhier. Aardenburg. Ged. Staten van Zeeland hebben een besluit van de vergadering van den Aardenburgsche-Havenpolder ver nietigd, betreffende een omslag voor de kosten van een bijdrage aan den polder Be wes ter - Eede- ben 00 rden- StPietersd ijk voor het gebruik van een grindweg. Naar aanleiding van een hiertegen dooi; het bestuur van den Aardenburgsche-Ha- venpolder ingesteld beroep, is thans bij K. B. dit besluit van Ged. Staten ver nietigd uit overweging o.a., dat het be sluit van het bestuur van den Aarden- bui-gsche-Havenpolder niet in strijd is met eenige bepaling van het algemeen polder reglement. Bruinisse. Bij Kon. besluit is alsnog goedkeuring verleend aan de door de ge meenteraden van Bruinisse, Arnemuiden en Wolphaartsdijk vastgestelde regelingen betreffende het verhaal van de inkoopsom men en pensioensbijdragen op gemeente- j tnljienaien in verband met de invoering Var» /In 1 op de ambreu geheel binnen de gren zen der walt, doch dat zij daartoe bij een meienen omkleed besluit moe- en doen jen. waarom in hel geval zooals heth bier voordoet tegen de door den i vastgestelde regeling be zwaar besten zij niet kunnen volstaan met oen bei op de algemeene regeling door henzei voor hun provincie Vast gesteld; ent nu voor dit géval niet is geblekeiqt op een anderen dan den in het beiden besluit aangevoerde#! grond de ggeuring aan de verordening zou moetetronten onthouden. Als dtheeringsgamizoen voor de kadetten d«Koninklijke Militaire Aca demie gedude den a.s. zomer zijn aangewezen foor de kadetten der in fanterie lsUn 2de studiejaar: Assen, Venlo, Midpurg, Vlissingen, Ainers- foort, Bredas-Hertogenbosch, Arnhem, Deeventer, filer wijk, Nijmegen en Ede. II. Herv. Kerk. Beroepen Breedevoort, Th. C. Fre- derikse te Br; te Gramsbcrgen, J. v. Ramshorite Dedeiusvaart. ltedankt vr Arnhem, door G. Bolke.- stein te Steerijk. -lef. Kerken. Beroepen te •venhoven en te Noorden, J. H. Telkam cand. te llillegom. De classidrussel heeft op de classis Dordrecht het lint ter sprake gebracht, de Synode stei de vraag naar de wen- schelijkheid va een bundel kerkliedereïi naast de Psalnn aan de orde. Be vraag beeft nu reeds verscheidene pennen in beweging gebrait. Er voor en er tegen. Van Hervormd<zijde een waarschuwing hoe, wij zijn gen do gezangen en gij zoudt ze invocen? Van Gereformeerde zijde een aunrredigingwordt t.och ook eens Nieuw Tesimentisch in uw lied. Het sterkst spreekt ich hierin uit de emeritus predikant ds. l'opveld, te Rijswijk, een bekeerde Jood, wiens vurige aard met de jaren nog ret schijnt overgegaan te zijn. Z.Eer-w. rhrijft.: „Een ontzettecle toestand in de Gerejf. Kerken is, dat daar ,,de ergernis des Kruises voor ee deel is vernietigd", en wel doordien deJood zich aan ons kerke lijk gezang niet behoeft te ergeren; de wijl de naam -an Jezus Christus, zoo goed als niet er in voor komt. Aan onze prediking enger hij zich; want hot. is de prediking vai den gekruisigden Chrite' tus. Aan ons gdied ergert hij zich; aan gezien het geschiedt in den naam van Christus lot dei Vader; en tot Christus zelf. Aan onzei Doop ergert hij zich; nademaal hij hrenwijst naar de reiniging in hel bloed van Christus. En hij' er gert zich aan onze Avondmaalsviering; want in brood en beker worden wij. her innerd aan de offerande van Christus gezang behoeft de vleesc.helijke zone Abnu- hains zich volstrekt niet te ergerenim- niere dat. is, op een enkele uitzondering 'na geheel en al Oud-Testamentisch, en de naam van Christus komt er niet in voor. Op een enkele uitzondering na n.l. in het laatste veis van de berijmde Wet des Heeren en in het Gebed des Heeren en in de 12 Geloofsartikelen. „Nu vraag ik: is het niet een ont zettende toestand, dat in een Christe lijke Kerk, in een Gereformeerde Kerk nog wel, die er zich op beroemt van dwalingen te zijn gezuiverd, de ergernis deis kruises, wat het kerkelijk lied be treft, zoo goed als geheel is vernietigd; in een Kerk, die, in navolging van den apostel Paulus, in haar banier heeft, ger schreven„Wij prediken Christus den ge kruisigde, den Joelen wel een ergernis, en den Grieken een dwaasheid". Is het niet ontzettend, dat aan Christenen ver boden is 0111 in godsdienstig samenzijn als gemeente des Heeren, d.i. als geL meeute van Christus, te zingen: zingen: „Jezus Uw verzoenend sterven. Blijft het rustpunt van ons hart?" „Verboden te zingen: „Ja, Amen! ja, Op Golgotha Stierf Hij voor onze zon den; En door Zij!n bloed Wordt ons gei- moed Gereinigd van de zonden". „Veronderstel eens, dat sommige verzen van Da Costa op noten gezet waren, wij' Gereformeerden zouden ze in onze kerke lijke samenkomsten niet tnogen zingen;' niet mogen zingen b.v. „In het kruis zal 'k eeuwig roemen En geen wet zal mij1 verdoemen, Christus droeg den vloek voor mij. Christus is voor mij gestorven, Heeft gena en vreê verworven, Spreekt van dood en zonde vrij". ,Niet mogen zingen „Hallelujah 1 Lof zij liet Lam 1 Dat onze zonden op zich nam 'Wiens bloed ons heeft geheiligd Die dood geweest is, en Hij leeft, Die 'l volk, dat Hij ontzondigd heeft, In eeuwigheid beveiligt I" van de 1 ensioenwetten voor de gemeente ambtenaren. Overwogen is hierbij, dat Ged. Staten hun goedkeuring wel kunnen weigeren aan verordeningen als bier bedoeld ook indien het daarbij' vastgestelde verhaal „Men heeft in de laatste jaren wel geroepen: „Pro Regel" en dat is uitne mend want het wil zeggen„Strijdt voor Christus onzen Koning"; maar wee u, gij kerkeraad, die het zoudt durven wa gen om tot het eeren van dien Chris tus in Uw kerkelijk lied aan te sporen. Een kerkeraad, die zoo iets zou durven bestaan, zou weldra van Classiswege ernstig vermaand, en, bij volharding van.' het samenleven inet de Gereformeerde Kei-ken afgesneden worden en dat. om geen ander feit, dan dat hij zich voor God en zijn geweten gedrongen heeft ge voeld het „Pro Itege" ook in het kerke lijk gezang tot zijn roebt te laten komen... Wordt het niet hoog tijd dat onze te genwoordig geldende Kerkenorde op dat punt gewijzigd worde, en het aan cle vrijheid der Kerken worde overgelaten, om behalve de 12 aangenomen Gezangen, er andere van zuiver Gereformeerden stem pel bij te voegen? Als het niet strijdt te gen de waarheid en de eere Gods 0111 een gedeelte van Lukas I te berijmen, en als kerkelijk Gezang in te voeren, waarom zou men dan alzoo ook niet mo gen doen b.v. met een gedeelte van Joh. I. Joh. XVII, met de lijdensgeschiedenis onzes Heeren, of met iets uit de Zend brieven der Apostelen? Als liet. niet 011- gereformeMrd is om cm Redezing vóél en dito na de Predikatie te hebben, liederen die wel op Gods AVoord gegrond, maar toch niet rechtstreeks aan Gods Woord ontleend zijn; waarom zou het dan ongeoorloofd wezen, om andere Gezangen ,.die den toets van Gods Woord kunnen doorstaan", in te voeren Heeft liet al niet lang genoeg geduurd, dat de Jood, wien overigens de gekruisigde Christus een eigernis is, zich in de meeste ge vallen aan ons kerkelijk gezang niet be hoeft te eigenen? Daarom, gij Broeders, die straks geroepen wordt om liet voorstel van Brussels kleine, maar moedige Kerk, inzake de Gezangen, op uwe kerkelijke vergaderingen te bespreken, helpt, wat ik u bidden mag, helpt toch, dat aan den God- en Christus onteerenden toe stand eens een einde komthelpt, dat wij den Naam van onzen dierbaren Hei land, bij alle gelegenheden, niet het minst op onze feestdagen, ook kunnen bezin gen." Wat de vrees voor scheuring in de Geref. Kerken betreft, zegt Ds. Kropvcld, ebt hij niet gaarne zou zien, „dat onze e.k. Synode besloot om op stel en sprong een bundel Gezangen in te voeren, al ware ook op den inhoud niet het minste aan te merken; want ons volk is er eenvoudig niet rijp voor. „Dit laatste is echter al zoo lang ge zegd. Daarom moet het er, onder den zegen des Heeren, noodig rijp voor worden gemaakt. In Kerk en School, en waai de gelegenheid zich maar aanbiedt, moet het worden aangetoond, dat het een ont zettende toestand, ja een schrikkelijke zonde is, waaraan de Gereformeerde, de Christelijk Gereformeerde en de Vrije Ker ken in Nederland zich hebben schuldig gemaakt." Middelburg Onderwijzers-examen (acte L.O.). Geëxamineerd 8 mannelijke candidate!!. Afgewezen 2. Geslaagd de heeren J. Bol te lerseke K. A. de Booij. te Hansweerd, A. T. K. Brandes te Meliskerke, J. Lokerse te 'sH. Arendskerke, A. .Mol te TUoetinge en J. van Tiel te Middelburg. De heeren Bol, do Booij, Lokerso en 1M0I 1 —K o»-» Ho ('.hr Narmflal- school te Goes. Een verwoeste gezondheid, dat is de verwoesting voor u zelf. Een slechte maag, dat is de verwoesting van uwe gezondheid. Waak dus over uwe maag. Indien gij er gebruik van maakt is zij uw vriend, indien gij er misbruik van maakt is zij uw vijand. Zij zal u de erg ste pijnen doen lijden. Om uw maag goed te doen werken, moeten de verterings organen sterk en moet gij zelf krachtig zijn. Gij kunt geen kracht hebben dan in dien uw. bloed rijk is. Zij die arm aan bloed zijn, lijden een ellendig leven. Zij wier bloed rijk is, hebben een gemakke lijk leven, zij kunnen in alle omstandig heden er van slagen. Armbloedigen, weet wel dat gij even krachtig kunt worden als zij, die u omringen en wier goede gezondheid gij bewondert. Daartoe is het voldoende dat gij de Pink Pillen ge bruikt, die de machtigste hersteller van het bloed en versterker der zenuwen zijn die bekend is. De Pink Tillen zul len, door uw bloed te verrijken en het te zuiveren, van u een nieuw inensch maken, zoodat gij u zelf niet meer zult herkennen. Neemt dit wel ter harte en zegt het voort in uwe omgeving. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, maag ziekten. Ze zijn verkrijgbaar il fl.75 per doos en f9 per zes doozeu, bij het Generaal-Depöt der Pink- Pillen, 11a Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Guöde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W. Potter, Apotheker, Stoofstraat. Eu verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Op het Zuider Zendingsfeest, te houden 15 Juli in het Liesbosch bij Breda zal na de openingsrede van dr. J. Th. de Visser, gesproken worden door de volgende heeren: dr. G. P. Marang van Utrecht; zendeling J. Metz, over „Geopende deuren en tegenstanders"; ds. W. H. Kelder van Charlois over „Een heilig moeten"; ds. G. Koning, predikant bij de Stadszending te Utrecht, over „Evangelisatiearbeid in de groote steden"; ds. J. Henzei van Boxmeer, over: „Van de Halve Maan naai' het Christendom"; ds. J. van den Berg van Feijenoord over: „De zegen van den Zendingsarbeid"; A. van Os, zendeling onder Israël, G. C. filling, zendeling op Iialmareira, en de. C. J. van Pa assen van Haarlem. Onder open hemel, door G. F. Has pels; Utrecht, G. J. A. Ruys. Dit is het laatste stuk, bevattende het drietal schoone opstellen: Heerlijkheid, Hemelvaart, Pinksteren. .Met het vorige tweetal maakt dit deel een schoon, har monieus geheel. Op iedere bladzijde vindt de lezer opmerkingen die treffen, aangrij pen, vasthouden. En op menig Schrift woord laat de Schrijver een nieuw, ver rassend licht vallen. Hadden wij plaats ruimte, wij zouden de voorbeelden slechts- voor '1 grijpen hebben. Wal zegt de le aer van de beschouwingen naar aanlei ding van deze woorden: „Zoo verliet die vrouw dan haar watervat"? Of van het beeld der gemeente in de naderende bruid, die zich pas op den Dor-ul-Harb (001- logstuoneel. eigenlijkwat nog veroverd moet worden), ontsluiert? De bezitters van dit boek zullen er 11a de lezing nog wel eens enkele malen naar grijpen. Voor Onderwijs en Opvoeding. Uit gaven van hel Geref. Schoolverband; 110. 9. De opleiding van den onder wijzer, door II. Bavinek. H. isscher en H. van Wijlen. Amsterdam, drukkerij „De Standaard" Bovengenoemde heeren. de drie ll's, hebben in opdracht van de jongste al gemeene vergadering van „Geref. School verband", een rapport samengesteld ia betrekking tot de opleidingskwestie. Dat rapport komt in de algemeene vergade ring van 20 Mei a.s. aan de orde. -Vlet het oog daarop verscheen het tijdig in druk en weid het aan de leden rond gezonden. Laten dezen er derhalve ernstig kennis van nemen, dan kan he! rapport zonder voorafgaande voorlezing terstond besphroken worden. De comniis-ie heeft de oplossing van dit belangrijk vraag stuk met ernst voorbereid. Het rapport lies laat 59 bladzijden en behandelt ach tereenvolgens de opleiding in vroeger tijd, die in het buitenland en die in Neder land sedert, het einde der achttiende eeuw. Vervolgens worden op onderhoudende wijze opgesomd de verschillende voor stellen tot verbetering. Het bewaarschool- onderwijs wordt, ter hand genomen, en dan de eischen der opleiding aangegeven en toegelicht, 0111 te besluiten niet cle aanbeveling van Gereformeerde Kweek schoolopleiding. „Het Christelijk onderwijs stelt, omdat het den naam van Christus draagt, zeer hooge eischen aan de per soonlijkheid van den onderwijzer." Wie hiervan niet deze rapporteurs doordrongen is, zal wel niet zonder voorafgegane grondige bestudeering van dit rapport ter algemeene vergadering durven verschij nen. Men zie ook de Bijlagen. De Arbeidersbeweging. Drie voor drachten, door A. S. Talma. Utrecht. G. J. A. Ltuys. De oud-minister, veelwetende, stoere werker, socioloog, arbeidersvriend. Chris- tenstaatsman. hierboven genoemd, heeft, na zijn altreden als minister en een zeer korte rustpoos, wèl verdiend 11a zijn zwa- ren arbeid in het Parlement en 111 zijn Departement, de pen opgevat 0111 dit boek te schrijven, nog meel', hij liet zicii door de Synode der N. H. Kerk opdragen de taak een drietal voordrachten te houden over de Arbeidsbeweging, en deze drie voordrachten gaf hij in het licht. In een voorwoord geeft de schrijver rekenschap va nde aanleiding tot dit geschrift. Er dreigt Igevaar! En wel hierdoor dat cle kerk, de predikanten te vaak in de voor lichting te kort schoten, wanneer de ar beiders tot hen kwamen 0111 meer licht. Er dreigt gevaar dat die arbeiders voor goed van de kerk vervreemden, en er dreigt ook gevaar bij die arbeiders die krachtens hun overtuiging het kerkelijk leven meeleven. Laten allen die 't hier mee eens zijn de uiteenzetting van dezen deskundige bij uitnemendheid over het wezen van het maatschappelijk vraagstuk, en van de beteekenis der arbeiders in het licht der Chr. levensbeschouwing, vol gen met al den ernst dien dit levensvraag stuk van onzen lijd verdient. De bewerking van een Piëtistisch- getinte gemeente, door dr. A. A. van Schelven. Goes, Oosterbaan en le Cointre. Dit geschrift is een aanmerkelijke uit breiding van een door dezen jeugdigen ge leerde gehouden referaat; een doorwrocht stuk, dat vrucht is van een breeji bron nenstudie (in het voorwoord worden cle tirannen opgesomd) en van particuliere voorlichting. Hier is een onderwerp dat alle predi- xanten moet interesseeren, zoowef Gere formeerde als Evangelische en Hervorm de. Want het Piëtisme tiert in alLe ker ken en in vele gemeenten; en „Zeeland is steeds een brandpunt (dier) beweging (geweest en) gebleven". De schrijver toont aan dat deze richting .reeds op de Dordt- sche Synode aanwezig was. haar mach tigen steun ontving van Voetius en Aine- sius, enzoo overgedragen weid op de kansels en in de gemeenten, zoowel in het gouden tijdperk van de Teeiincks, Koelman en Van Lodenstein, als in liet zilveren tijdperk van Witsius, Brakel en Smytegelt. De schrijver' legt liet verschil uit tusschen deze beide groepen, doch welke beide overeenkomen in hunne al te individualistische opvatting van het geestelijk leven, uitkomende onder moei en vooral in de geringe belangstelling voor het zendingswerk. Hjj toont aan dat het piëtisme brengt tot een geloofsleven zonder den Christus, en tot valsohe my stiek waartoe hij tal van aanhalingen uit de schrjjveTS van dien tijd bijbrengt. Het gaat uit van een onzuivere KeTkidee,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2