NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Vaars, jskneohts No. 184. 1914. Donderdag? Mei 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH fop lop~ paard, loop (ruins), HT Vleid Vleid HEN }üF" lenkabisiet, !op linpaard en Ie Koe, Iknechf Iknechf Iknechf eid Kenstbode, istbode nsfbode verschijnt zesmaal per week Binnenland. Uit de Provincie. raagd. |L aan Boekhan- lelburg. ïulen, Wagen, "^gge. ostkapelle. C. LOUWS te lagtekerke. L Aagtekerke. JOP lard, een veulen- I Dakpannen bij J. |urg- 1 jar. zwartbles, Rekening Juni. iJAN, Zoutelande Coudekerke, Groot INKERS Pz., Aan- bes. met October IDDE, Aagtekerke. VR.NOUTSE, Kou- fierenburg. met October |ide Knecht lerwagen te koop, Ikapelle. tob er CSCHIERE, Tram- |en kleine 5TELAAR „Steen- J Brieven onder let- loor Nieuw- en St. |f met October 1ALJAARS Pzoon, f met October 0. PUTTE, Ritthem IR, Houtkade 16, wegens ziekte der ad oon f100, wasch- of met October DOLE, Koudekerke. den aan Te bevrage* ÈRNISSE. lerkstraat 11. Vlis- IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER RMA'S O-OSTERBAAN LE OINTRE, te Goes EN 1 F- P. D HUIJ, te (iddelburg. Het gebed. PRIJS DER ADVERTENTIÊN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. In een onzer vorige nommers gewaag den wij met een enkel woord van het geen dr. Kuyper op de meeting te Enk- lunzen heeft gezegd, omtrent deze adem tocht der ziel, welke naar de hoogge leerde spreker vreest, onder ons gaat verminderen. Een klacht, met welke „De Maasbode", het kranige Roomsche blad, blijkens de opneming van een lang ver slag van dr. Knyper's indrukwekkende rede, het schijnt eens te zijn. De lezer neme ons niet kwalijk, dat wij iets breeder, aan de hand van ge noemd blad, op dr. Kuypers klacht terug komen. Gewagende van zijn eersten omgang met de anti-revolutionaire voormannen van 1869 ging de spreker voort: Altijd bespeurde men in hen, dat het hun te doen was om de zaak van hun Heer en God. Hel waren menschen, die in de almacht van onzen God het eem'ge middel zagen, om de denkbeelden bij de menschen om te zetten en zegen over onze wapenen te brengen en ze zoo te leiden, dat er uit onze actie iets gebo ren wordt. Met dat denkbeeld gingen ze den strijd in. In het kort het was een kring van mannen, die me de overtuiging schonk, dat eerstens in onze mannen vereischt wordt, vertrouwen op God. Wanneer ik nil vraag: en mijn jaren veroorloven me dat, neem ik bij de mannen, van het jon gere geslacht dezelfde levensuiting waar, dan moet ik tot mijn leedwezen uitspre ken: neen. Dat is geminderd; en wan neer dat zoo doorgaat, is er gevaar, dat die godzalige tint van ons leven geheel weggaat. Het verschil in dit opzicht tus- schen vroeger en nu is van een ernstig karakter. Het is waar, we krijgen wel den indruk, dat er grooter kring van jonge mannen met ons strijdt, dank zij ook onze bijzondere universiteit, welke mannen oplevert die in het debat hun man staan, en weten te bezielen. Ik wil het hier uitspreken, zulke mannen zijn voor ons goud waard. Dankbaar ben ik, dat ze er zijn. Maar toch moet het me van het hart, al is het aller minst gericht tot die jonge werkers in onzen tijd komt het hoogere en heili ge steeds flauwer uit. Dit is wel eenigs- zins verklaarbaar. In' de dagen van Groen zaten we in nood, had bange vreeze ons bevangen, voelden we diep onze ellende en scheen er geen hoop voor de toe komst. Is het dan niet natuurlijk, dat de mannen van dien tijd, denk aan de scherpe resolutie meer geneigd waren te bidden, dan onze jongeren, die reeds 3 rechtsche kabinetben hebben be leefd? Vroeger gevoelde men behoefte aan uitredding. Dat gaf het bidden en in het bidden den goeden toon. Daarna Feuilleton. De Broeders van St. Jan. door L. PENNING. 13) (Nadruk verboden). „Maak maar voort!" beveelt de val kenier op scherpten toon; hij kan weinig tegenspraak verdragen; vooral niet, als het de verzorging der aan hem toever trouwde jachtvogels betreft. Derk gaat dan ook, maar hij blijft een geruimen tijd weg, terwijl de valkenier de stevige armen over de schouders slaat, al maar rondtrappend in de sneeuw, om zich tegen de koude te beschermen, die hem van alle zijden bestormt. „Waar zit die rakkert dan toch?" mop pert hij, „hij kon stellig al twee keeren terug zijn zoo, ben je daar eindelijk? Waar blijf je toch? Ik dacht, dat je be vroren waart 1" Derk haast zich volstrekt niet; hij mompelt iets, dat bitter weinig op een zegenwensch gelijkt, en werpt den lap rauw vleesch, dien hij heeft meegebracht, op den bodem van een ton, die daar staat. En tenvijl de valkenier de beide grijze valken voedert, zegt hij, tegen den post van de deur geleund: „Heeft morgen de wolvenjacht plaats? De dorpers den- is verlossing op verlossing gekomen. liet: „Nood leert bidden", vergat men allengs. Het is niet mijn bedoeling verwijten te laten hooren aan de jongere generatie. In niets wil ik me zelf boven hen stel len; ik zou zelf, als 'ik in den lateren tijd geboren was, niet anders geweest- zijn. Toch waarschuw ik ten stelligste, te gen een soort jongeren, die volgens hun zeggen niet meer dat vrome gedoe van noode "hebben. Er mogen er niet velen zijn, die zoo spreken, ze zijn er. Enke len zeggen het onder elkander, anderen meer luide. Ik ontken niet, dat ter wel eens personen zijn, die wel eens op het gebied des geheels te veel willen formaliseerendoch er is in het gebed altijd een zeker formalisme geweest. Doch afgezien van al het vormelijke, laten we nooit zeggen dat we onzen biddenden toon maar moeten weglaten. En daarom weiger ik ten stelligste dien mannen gelijk te geven, die beweren dat het gebed wel kan gemist worden. Daar om meende ik, dat het goed en noodig was, te wijzen op mannen van het type- Groen. Wie voor het koninkrijk Gods wil staan, moet man des gebeds zijn, vooral nu tegenover ons staat een groote macht, die politiek en godsdienst van elkaar wil scheiden. Dat is bij velen een uiting van materialisme, maar ook een poging um a„ia-Ui_:a J._L. T van land en volk niet van God afhangt, maar van ons 'menschen. Wel willen Drion on Kohnslamm den godsdienst niet zoo laag aanslaan, doch alleen omdat ze voe len, dat spotten met den godsdienst on fatsoenlijk tfti niet netjes staat. Ze zijn liberaal, voelen veel voor kunst, ook voor een zedelijk leven en ook voor godsdienstige overwegingen. Wat de libe ralen altijd verkondigen, doen zelfs de heidenen met. In tijden van nood spoe den ze zich' naar hun tempels en afgoden, brengen offers, noodigen hun priesters] uit, gebeden te doen en erkennen dus dat van de goden hun lot verder afhangt. Wat dan te denken van de liberalen, die in hun troonrede toch de Staten-Ge- neraal in Gods zegen aanbevelen? Gf ze meenen het niet, of ze voelen dat het goed is en dat wij gelijk hebben. Een schadepost van f125000. Minister Treub heeft berekend dat zijne uitkeering aan de gemeenten voor de ouderdoms„renle" den gemeenten geen schadepost zal opleveren. Maar dat zal dan toch voor Amsterdam zeker niet gol den, wanneer althans de nog door nie mand tegengesproken, laat staan weer legde, berekeningen juist zijn die de heer ken misschien, dat de edellieden het doen, om de arme menschen te believen, maar 'tis niets dan bezorgdheid voor 'den wild stand dat weet ge net zoo goed als ik, valkenier!" Er ligt een bepaalde hatelijkheid in den toon, waarop Derk Wijnandsen deze woorden uit, en als men zijn gelaat be schouwt, wordt de ongunstige meening, die men van dezen man krijgt, nog ver sterkt. Hij heeft een laag, wijkend voor hoofd, een brutalen neus, een breeden mend en iets onberekenbaars in zijn grauwe oogen. De valkenier kijkt verbaasd naar den jongen huisknecht, die zoo rijp van zeg gen is, en den Burgtheer dank heeft te weten voor de mooie betrekking, waar voor licht honderd liefhebbers waren. Een behoorlijke kleeding; een goede voeding; vleesch volop; en in de vasten visch overvloedig uit de groote vijvers I De jonge man, die hoogstens vijf-en-twintig jaar telt, durft veel te zeggen stellig! hij durft veel. Morgen de wolvenjacht! Nu ja, dat be looft iets. Maar ze kan het toch niet halen bij de hertenjachten. En terwijl de val kenier de deur van het valkenhuis gren delt, denkt hij aan de jacht, die verleden jaar met zooveel glans en glorie in de buurt van het Uddelermeer werd ge houden. Wat een prachtige stoet van jagers was u.z. Deliger in Gemeenteb^ngen" heeft, ge publiceerd. Wij lezen: In Amsterdam zijnruim 19.000 70- jarigen en ouderen, lai'voor krijgt de gemeente een vergo-erig van £50 pel" hoofd, behalve a. voor hen, die of lier echtgenooten in de be Heffende rijkstlasting zijn aan geslagen. dat zijn er 19 van 14.000 is ruim 3100, vermeerdal met naai- rato pl.m. 1100 echtgenoojn van aangesla- genen b. voor hen, die reds in het genot zijn eener ouderdomtente-Talma (dit zullen er zeer zeker-zijn 9500), ver minderd met hen, die reeds als belas tingbetalers geteld ijn (nl. 2/9. X 5000 1100), derhalfe 8400; c. voor hen, die in ©stichten zijn op genomen, doch nog gen 12 maanden in de gemeente hoolverblijf hadden, dat zijn er volgens dt berekening van den minister plm. 251. De totale aftrek is lus bijna 13000, zoodat. do uitkeering wordt 6000 X f50 f300.000. In de termen der gejaeente-rente zul len vallen alle 19.000 70-jarigen, met uitzondering van a. de belastingbetalende niet-b-ehoef- ligen 3100, met echtgenooten van 'be las lingbetalenden 1100, volgens"del" minisfê'f'pilïn Vfti c. degenen, die reeds ren te-Tal ma. ge nieten, verminderd met hen, die reeds- als belastingbetaler geteld zijn 8400; d. de blijvend bedeelden, voor zoover ziji niet reeds onder de rentetrekkers worden afgetrokken dait zijh er 1475, to taal aftrek 14.750. Blijven alzo-o door de gemeente elk met ongeveer 100 te betalen 19.000 14.750 4250 ouden van dagen, wat een uitgaaf meebrengt van f425.000 of een 'schadepost van f 125.000. Een tekort van f125.000 per jaar. En dat kan nog grooter worden. Zouden ook in de overige gemeenten van ons land niet eens dergelijke bere keningen kunnen gemaakt worden? Was het z-elfs niet de plicht van den minister jgeweest, in een soort vooront werp, gelijk men dat van vroegere mi nisters gewoon was, aan alle gemeenflen die berekeningen op to dragen, teneinde daarnaar zijn voorontwerp te wijzigen? Is eenmaal een ontwerp wet geworden clan gaat veranderen zeer moeilijk, is zelfs schier onmogelijk. En zoo zal het ook hier weer wel worden: de gemeenten zit ten dan „met, de gebakken peertjes". het geweest op vurige rossen en statige telgangers, op de linkerhand den vluggen valk of den afgerichten sperwer! Edel- knapen in schitterende kleedij openden den stoet; en slanke hazewinden, brakken en speurhonden aan Ieeren leibanden volgden. De reiger stoof op, terwijl de valk snel als de wind op hem neerstorttede sperwer greep den haas in zijn snellen loop, en het hert ach, dat hert! Des morgens had het nog zijn dorscht gele- lescht aan de rusteloos wellende bron in het Solsche gat, en uit de diepte opklimmend, had het den mooien kop met hot trotsche gewei opgeheven, rustig den omtrek opnemend. Doch even later begonnen zijn ooren zich onrustig te bewegen; zijn fijne reuk voorspelde hem reeds den gevreesden vijand, die op de komst was, en terwijl het angstig luiste rend had stilgestaan, had het in eens den kop achterover geworpen, zoodat het gewei schier op den rug rustte, en met groote, geweldige sprongen, het halloh der jagers, luid trompetgeschal en woedend hondengeblaf achter zich, was het dooi de struiken gestormd. Met den feilen pijl in de ingewanden was het voortgehold, totdat de kracht verlamde, een stuipach tige rilling door zijn leden liep, en het doodelijk gewonde dier met een dof ge kreun ter aarde stortte. De valkenier houdt de hand boren de Tweede Kamer. De heer Hendels (S. D. A. P.) heeft verlof gevraagd clen minister van kolo niën eenige vragen tei mogen stellen no pens de ingevoerde artikelen 63a. en 63b van het Wetboek van Strafrecht, voor Europeanen en de artt. 66e en 661) van het Wetboek van Strafrecht voor inlan ders, en cle strekking en draagwijdte van die artikelen (zij betreffen opruiing, op wekken van rassenhaat enz.) Na het debat over het ontwerp inkom stenbelasting werd het a mende mant van Vuuren om de dividend-belasting van 5 pet. op 2.75 pet. te brengen met 48 te gen 14 stemmen vcrw orpen. De heer Van Nis pen tot Sevenaer (r.k.) had een amendement ingediend, om aan te vangen met een dividendbelasting van 2.75 pet. voor dividenten niet hooger dan 4 pet., en zoodra de uitkeering 4 ten honderd op het gestorte kapitaal te boven gaat, bovendien £5 te heffen voor elk bedrag van f 100, waarmede de- 4 ten honderd over het gestorte kapitaal wordt overschreden. Dit amendement werd met 49 tegen 14 stemmen verworpen, waarna de artt. 3538 werden goedgekeurd. Dinsdag te 11 uure ko-mb cle Kamer -tirrwJ or laiiAPTl Rapport Spoorwegongeluk b ij B e i 1 e n. Het verslag van den Raad van Toezicht op cle Spoorwegdiensten en dat der Staatsspoorwegmaatschap'pij omtrent het zoo betreurenswaaidige spoorwegongeluk bij Beilen op 24 December van het vo rige jaar heeft ten langen leste het licht gezien. Uit cle rapporten blijkt, dat over treding oi veronachtzaming der desbe treffende voorschriften niet is geconsta teerd, terwijl evenmin van schuld of nala tigheid van het personeel sprake is. De oorzaak der ramp is niet toe te- schrij ven aan ondeugdelijke samenstelling van den trein, aan den toestand van het ma terieel, aan de soort der gebezigde voer tuigen of aan de snelheid van den trein. Inbusschen heeft men de oorzaak der ontsporing die aan de ramp- voorafging, niet met zekerheid kunnen vaststellen. De naaste aanleiding tot de ramp moet in den weg zijn gelegen. Doch men is- het op dit punt niet geheel met elkaar eens, Terwijl de raad de oorzaak zocht in den toestand van het weggedeelte onmid dellijk nabiji het Zuidelijk landhoofd der brug, dus voor de plaats waar het eerste teeken der ontsporing is aangetroffen, zoekt de maatschappij die oorzaak in het breken van een wissels tang voorbij' die plaats. oogen wegens de zon en de verblindende sneeuw, terwijl hij naar het slotplein kijkt. „De hoeveelste edelman is dat nu?" vraagt hij, „die daar uit het zadel stapt, om morgen de wolvenjacht mee te maken?" „De vijfde", zegt Derk; „de kok zal het druk hebben dat beloof ik je!" Mooi!" zegt de valkenier, den leeren handschoen van de linkerhand stroopend. „Hoe meer er komen, hoe liever; die rakkerts van wolven moeten het nu maar eens gewaar worden, dat zij geen baas zijn! Laten do onzen oppassen, dat ze hun posten goed hebben uitgezet en de netten gespannen 't is heusch geen kinderspelHé, Arentszben je daar ook, man?" „Dank zij den heiligen!" antwoordt de voerman. „Zie zoo ik ben mijn vrachtje kwijt; ik was nog bang, dat ik met den wagen in de sneeuw zou blijven steken!" „Ge hebt zeker d-e wolfsnetten ver voerd „Zoo is 't. Er gingen honderd vademen in de kerk van Ermelo, die ik heb mee gebracht; te Harderwijk, te Nijkerk en te Elburg hangen er evenveel; ik verneem, dat er geen vaam mag achterblijven alles moet worden uitgezet!" „Goed zoo!" zegt de grijze valkenier, wiens hart van jachtlust popelt. „Het inoet nu maar eens worden uitgemaakt, wie In ons voorlaatste no. komt een ingezonden stukske voor uit Krabbendijke, dat stukske was door ons slechts op pervlakkig gelezen, en te haastig ter druk kerij gezonden; dit is oorzaak dat wij, helaas, te laat tot 't inzicht kwamen dat het, althans niet ongeteekend had be hoo ren te worden opgenomen. Middelburg. Wij! schreven in ons verslag van de feesten dat er veel „gekiekt" was. Gisteren konden wijl cle eerste resultaten daarvan bewonderen. Reeds des morgenisl bracht de firma F. B. den Boer een tien tal goed geslaagde prentbriefkaarten vair den optocht en ook van andere aardige momenten en groepen in den handel, De heer Com. Henning etaleerde den. avonds een bijzonder groote verscheiden heid van photo's, waaronder bijzonder) veel groote, allen even duidelijk. \Vij z'a- gen er van de wagens, van groepen en tal van afzonderlijke personen. Dat velen zich zulk een photo zullen aanschaffen ter herinnering aan dezen feestdag. Ook de heer Hélcler in cle Langedelft etaleert een groote collectie briefkaarten en enkele photo's. 1st men alom bezig de feestversiering te verwijderen, niet geschiedt dit op de Vlasmarkt, waar besloten is de versiering te laten staan tot dat de Bakk-erij-tentoon- asemng is geëindigd. Aan de eerepoort aan de Markt is een opschrift aangebracht dat aanduidt dat dit cle weg is naar de Tentoonstelling, bij goed' weder zal heden avond eene giorno verlichting worden aangebracht. Hedenmiddag maakte het Duitsche muziekgezelschap, dat gedurende de feest dagen aan de Loskade speelde, een mu zikale wandeling cloor de stad en gaf eene uitvoering op de Markt. Hedenavond wordt weder eene wandeling gemaakt, waarbij naar wij vernemen, eenige per sonen eene serenade zullen krijgen. Ook het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden der stoomhoutzagerij Walche ren" zal te half negen Van het repetitie lokaal aan den Seisdam vertrekken, ten einde eene serenade aan den directeur, den heer J. K. C. Mantz te brengen. Door de politie alhier is wegens landlooperijl aangehouden de 67-jarig'e L. C. Sn. Hij is ter beschikking, der justitie gesteld. f Door de politie- fja proces-verbaal opigemaakt tegen een man, die gisteren een volksoploop veroorzaakte en weigerde zich daaruit te verwijderen. Hij"1 werd naar de wacht op1 het Stadhuis overgebracht, ten einde ©enigszins van zijne opgewon denheid te bekomen. Na eenige uren werd hij weder op1 vrije voeten gesteld. S er baas is op de Veluwe: de wolven of de menschen de dorpers zijn toch opgeroepen, Arentsz?" „Zoo ver ik weet, overal in het rond. Te Ermelo is- reeds alles in rep en roer, om bijtijds gereed te zijn; de schout heeft alle huislieden van Telgt en Horst van veertien tot zestig jaar bij bekkenslag ontboden, om morgen vroeg bij zonsop gang op het kerkhof te verschijnen, en wie er geen gevolg aan geeft, verbeurt vijf-en-twintig volwichtige guldens. Nie mand zal achterblijven!" „Ik denk het ook niet!" zegt de valke nier; ,,de jacht' is trouwens in hun eigen belang heb je reeds een goecl wapen, Arentsz „Ik zal een vijftandige mestgreep ne men!" antwoordt de voerman; „mijn jon gen heeft gisteravond de punten geslepen, clat ze zoo scherp zijn als een vlijm ik zeg u, valkenier, dat het er als vet doorheen zal gaan, hoor!" Arentsz is een vredelievend man claar gaat niets van af, maar de wolven hebben hem uit zijn evenwicht gesloo- ten, want zij bedreigen zijn schapen, zijn koeien, zijn beide bruinen, die hij voor zwaar geld van een paardenkoopman te Zwolle heeft gekocht; het is een strijd geworden om het bestaan, en die gelijk moedige oogen beginnen te flikkeren, als hij er aan denkt. (Wordt v.KTolfd.) I I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1