NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND f$oJ183. 1014. Woensdag 6 Mei 28e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK iederen werkdag des avonds. F e u i I i e t o n. De Broeders van St. Jan. F. P. DHU!|, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, ie Goes EN Vloeken. „Het Volk" van 15 April bevat van een anarchistenvergadering op Paasch- zondag een verslag waarin de zwaarste vloeken voorkomen. Wij zullen die vloeken niet afdrukken; ook niet door puntjes aanduiden. In die vergadering werd o.a. een Her vormd predikant genoemd voor afgevaar digde naar het Internationaal Congres (ds. Schermerhorn) en was een Luthersch ex- predikant (Domela Nieuwenhuis) met zijn (tanenden) invloed aanwezig. De voorzitter vloekte het hardst van allemaal. Ook in het plaatsen reeds van een dergelijk verslag geeft ,,Het Volk" uit wat de eerbied der S. D. A. P. voor de Chr. gevoelens van de enkele verwaaide Christenen in haar midden beteekent. En toch gaat eene van deze laatsten Enkavoort met onze Chr. arbei ders met schoonschijnende redenen te lokken in derzufken tent. Oe wil van de S. D. A. P. De volkswil, waarop de minister C'ort v. d. Linden zijn kabinet laat steunen, is zegt mi\ Troelstra de wil van de S, D.A. P. Zoo denkt er ook de heer Elout een vrij-liberaal over. Hij schrijft in „Onze Eeuw": „Wat de minister houdt voor den wil des volks is slechtsde wil der S. D. A. P.En daarmee krijgt de grondslag, dien Z. E. zich voor zijn Kabinet heeft gekozen, een bedenke lijk ander aanzien". „Het is dus een volkomen vergis sing van den premier, wanneer hij de socialistische herstemmingseischen aanziet voor een gemeenschappelijk linksch herstemmings-program. Hij heeft, ter goeder trouw natuurlijk, den wil van de S. D. A. P. in de plaats geschoven van den „Volkswil". En daarmee aan zijn redeneering een val- schen grondslag gegeven". „Een valschen grondslag" 1 Maar dan is hiermede ook vastgesteld dat het ministerie zwak staat, ook al blijft het, wat te hopen is, tot 1917 aan. Immers op een valschen grondslag kan geen kabinet vast staan. Oe) gouverneur-generaal en de Sarekai-lslam. „Ee Nederlander" ontleent aan de In dische „Locomotief" een verslag van! een te Semarang gehouden openbare bijeen komst, waar Raden Achmad, voor Soera- baja, ten aanhoor© van vele inlanders, een breede opsomming gaf van bestuurs handelingen tegenover de Sarekat Islam. door L. PENNING. (Nadruk verboden). 12) Hij is een statige, indrukwekkende ver schijning: de ware type van den fieren, dapperen, strijdlustigen edelman. Hij heeft een breed, gewelfd voorhoofd en een rechten neus, die beiden bij den Jonker worden teruggevonden; ook hebben zij denzelfden vastberaden trek om den wel- gevonnden mond, maar het scherpe, doordringende oog, de trotsche houding en de gebiedende gebaren van den Burgt- heer zou men tevergeefs bij den zoon hebben gezocht. „Laat de valken opvliegen I" zegt de Burgtheer: „en een beetje vlug, want ik heb weinig tijd!" „Nog even geduld I" antwoordt de val kenier op rustigen toon; hij neemt den lijfvalk, wipt hem de zilveren huif van de oogen, en schakelt den kleinen, me talen ketting los- „Een pracht van een vogel!" zegt de Jonker, zich tot zijn vader wendend, en deze antwoordt: „Dat zou ik denken in heel Gelderland is er geen betere jachtvogel!" En hij staart den vogel 'na, ■die met een schellen, krijschenden toon De lijst van grove mishandelingen is te groot om hier te worden afgedrukt. Doch zij bevat een breede, rechtmatige, schreeu wend© aanklacht tegen meerdere ambtena ren, die, in strijk! met. de orders van den gouverneur-generaal, buiten diens weten, voortgaan met op heiderasche manier huis te houden over het goedhartige Javaanscho volk, dat door liet lidmaatschap van den S. I. verbetering van levenspositie zoekt. Zoo onder anderen wordt verhaald, dat in de afdeeling Kediri een wedono eeni'- ge inlanders, leden der S.-I., sloeg, omdat zij op den openbaren weg twee aan twee hadden gewandeld. Twee S.-I. leden in de afdeeling Bondo- wono werden door hun desahoofd gesla gen, omdat ze hun werk op' de sawah of den kapokaanplant niet hadden ge daan, hoewel de daarmee belaste employé had verklaard, dat zij het in goeden gtaat hadden verricht. Toen zij gingen klagen, en daarbij' door hunne desangenooten werden gesteund, werden zij1 door den patih-wedono ver dacht van opstandige bedoelingen en 24 hunner zitten nu nog in de boei, in af wachting van het vonnis van den land raad. In do afdeeling Soemenep werd een hadji, die S.-I.-lid was, door, dm wedono verdacht van brandstichting. Er waren, menschen die bewijzen konden dat hij) het niet kon gedaan hebben, doch zij werden niet gehoord en de man kreeg tien jaren van den landraad. In Modjokerto dwong een voorname priaji vele S.-I.-leden uit de vereeniging te treden. 'Verder werden ze met mis handeling bedreigd en moesten een ziwa- ren eed zweren. Anderen, omdat men wat tegen hen had gezocht, met krakal gestraft en als gestraften werden zij hij zonder hard aangepakt. Zij moesten bui tengewoon zwaar werk doen en werden om 'het minste geringste geranseld. Een hunner werd gedwongen een zWaren last te dragen en toen To draven. Hij viel er hij neer en werd toen afgeranseld. Eenige dagen nadat hij vrij was, overleed hij. De anderen kwamen zwak en slap uit de boei. Ergens was een assistent-resident, die het houden eener aigemeene vergadering tegenhield, omdat men hem het ledenboek niet wilde geven. Ook elders werd het houden eener vergadering zonder reden tegengehouden; voorts werden de inlan ders bedreigd, als in de streek de S.-I. tot stand kwam. Elders werd aan vier 'inlanders door den loerah hun sawah ingepalmd, om dat zij niet op een tajoeban waren ge komen; later bleek dat het was, omdat zij S.-I.-leden waren. Toen werd recht gevraagd, hbogerop, tot bij den regent, vergeefs. de vleugels heeft uitgespreid, en thans pijlsnel opvliegt: naar de blauwe, strak ke lucht, waar geen wolkje is te beken nen. „Ziet ge den vogel nog, Edelhart?" vraagt de Burgtheer, die met het machti ge hoofd in den nek naar hoven staart, en den arm uitstrekkend, antwoordt de Jonker: „Ginds zweeft hij vlak boven dien hoogen beuk!" „Uw oogen zijn goed", zegt de Burgt heer, en met een korten lach voegt hij er aan toe: „Op mijn woord van eer ik zie er niets meer van!" Doch in het volgende oogenblik, als de valkenier, zonder een woord te uiten, met een opgestopten lokreiger boven het hoofd begint rond te zwaaien, herneemt de Burgtheer op monteren toon: „Ja, nu zie ik hem ook; hij heeft den reiger reeds in 't oog valkenier kom Edel hart, laten wij een paar passen achteruit gaan!" Ze kunnen de Vleugels, den kop van den jachtvalk reeds onderscheiden; in een rechte lijn klieft hij als een vlug geve derde pijl door de lucht, om ter hoogte van een gewonen dorpstoren gekomen, mid den in zijn windsnelle vaart stil te houden. En terwijl hij thans met onbe weeglijke vleugels rust in de lucht, be rekent hij den hoek, dien hij heeft te maken, om de baan van den reiger te treffe*. Nog meerdere mishandelingen en kne velarijen werden meegedeeld, doch de re- geering treft geen blaam, de gouverneur- generaal gaf reeds op verschillende wij zen blijk van medewerking en steun. Het „Batav. Handelsblad" bevat deze herinne ring: de rechtvaardigheid dei- Regeering, is hoven twijfel. Zij heeft een geschrift rondgezonden, dat do stellige bevelen be vat van den gouverneur-generaal, waar van niemand mag, afwijken. En wie klaagt, terecht klaagt, zal gehoor vinden. iWeln'u, er is geklaagd, in het open baar, zegt. de schrijver, ten aanhoore van duizenden; zóó luid, dat de millioenen het zullen hoore.n. Met vertrouwen ziet men dan ook het antwoord vanuit Buitenzorg tegemoet. Evenals ten aanzien van de voorgeschre ven pesl-maatregelen, geldt hier de klacht, dat de ambtenaren sommige althans zich aan verregaand plichtverzuim schul dig maken. De gouverneur-generaal zal wel eens dei verzuchting geslaakt te hebben hoe jam mer het is dat hij niet overal tegelijk kan zijtn. s Doch zoo een, dan is h ij de man om vrede door recht te vestigen en te be vorderen, ook voor de Sarekat Islam. Vierkant positie! Vooral ook de R. K, pers neemt vier kant positie in tegen Het Neo Malthusia nisme, de beperking van het kinder tal. Met instemming drukte zij af de vol gende pakkende woorden van pater Bor- romeus de Greeve „Liever zorgen, dan zonde; liever mar telares, dan zondares; liever met acht kinderen op een bovenhuis, dan met twee op een villa, als God het geeft." Schoon en juist gezegd! a Oe dividend-belasting. In verhand met het bovenstaande ves tigen wij nog eens de aandacht op de onbillijkheid van deze belasting, die de naamlooze vennootschappen treft. Want het is niet waar, wat men be weert, dat de menschen van zoodanige belasting weinig merken. „De Nederlander" heeft dit dezer dagen nog eens duidelijk gemaakt. Het blad schreef Nu nog afgezien van de dub hel ei belasting van hetzelfde geld eerst bij de vennootschap en daarna hij de natuur lijke personen aandeelhouders werkt de dividendbelasting daarom zoo onbil lijk, wijl zij' gelegd op de bestaande ven nootschappen, uitsluitend de t e- genwoordi ge aandeelhouders treft en de toekomstige geheel vrijloopen. De oogen van den Jonker schitteren; deze jonge man, die zich zooeven nog in zijn ziel heeft geërgerd om de dwaas heid en de wreedheid der gewone wild- jachten, volgt met stralenden blik de ge ringste beweging van den zoo' voortref felijk gedresseerden vogel, die thans, snel als het licht, neerschiet, en met den kop omlaag, zoodat de kop en de klauwen één schijnen, den rondzwaaienden reiger met een onfeilbaren stoot in den rug grijpt. En de overwinnaar klapwiekt, met de klauwen in den rug van zijn prooi, vroolijk met de blanke vleugels, terwijl hij eeu zegevierend geschreeuw laat hooren „Wat zegt u er van, Heer?" vraagt de valkenier met groot© zelfvoldoening, en de aangesprokene antwoord„Goed gedaan het Was een meesterlijke stoot!" De valkenier strekt de linkerhand, die met een handschoen van drievoudig sterk buffelleei' is1 hekleed, uit naar den valk, die er zich o-p neerzet: gehoorzaam als een duif, die men heeft geleerd, uit de hand te eten. En terwijl de valkenier den lokvogel laat vallen, liefkoost hij den fraaien kop en het blanke, hagelwitte gevederte van den vogel, die met zijn schrandere, doordringende oogen zijn meester aankijkt, wachtend op de beloo ning, die den overwinnaar toekomt. De Burgtheer is zoo ingenomen mei, zijn valk, dat hij zelf het valkenhuis van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1—, iedere regel meer 10 cent. Wij zullen dit met een voorbeeld toe lichten. Iemand bezit een aandeel van f1000 waarop sinds jaren 10 pet. dividend wordt uitgekeerd. De aandeelhouder geniet dus f 100 rente. Tengevolge van deze regelma tige uitkeering wordt het aandeel op de beurs ook regelmatig verhandeld voor 200 pCt, derhalve voor f2000. Daarvoor heeft de 'tegenwoordige bezitter het ge kocht, daarvoor zou hij het ook eiken dag' weer kunnen varkoopen. Nu komt de regeering en gaat eene dividendbelasting heffen van, laat ons voor de gemakkelijke rekening 10 pet. stollen. Als een gevolg daarvan is voor taan niet meer 1' 100, doch slechts f 90 beschikbaar; en aangezien de beurswaar de van een effect zich onder normale omstandigheden regelt naar de grootte van het dividend, loopt de waarde van het aandeel natuurlijk terug van f2000 op f1800. Zoolang de bezitter zijn aandeel be houdt, beteekent dit voor hem allereerst verlaging van inkomsten en staat hij in dat. opzicht gelijk met ieder ander die meer belasting heeft te betalen. Maar zoodra hij genoodzaakt wordt zijn aandeel te verkoopen dan treft hem kapitaal verlies. Zijn bandeel, dat aanvanke lijk f 100 's jaars opbracht, kocht hij voor f2000; zijn aandeel, dat, na de dividend belasting, slechts £90 opbrengt, moet hij daarentegen afstaan voor f1800. Ook na het aandeel niet meer te be zitten, blijft hij de dividend-belasting' van f 10 op zijn vroegere aandeel betalen, want hij verloor £200 kapitaal dat 5 pet. rente opbracht. De kooper van het aandeel daarentegen, de nieuwe bezitter, is voor alle tijden v r ij van de belasting. Hij krijgt f 90 over ,een kapitaal van 1800 uitgekeerd, aldus: 5 pet., na aftrek der dividend-belasting. Uit dit voorbeeld blijkt zonneklaar, dat de dividendbelasting niet anders is dan annexatie van kapitaal vair een gedeel te van het Nederlandsche volk, n.l. van hen die op dit oogenblik bezitters zijn van aandeelen in Naamlooze Vennoot schappen. Daarom is die dividendbelasting onbil lijk. Kan men de baten daarvan niet missen, laat men dan den moed hebben om het heffingsperoentage (voor de natuurlijke pier- sonen zooveel te verhoogen dat de op brengst van hun aanslag 4 millioen hoo- ger wordt. Dan kan ook de niet financieel ge schoolde burger zien wat er gebeurt en wat men met hem voor heeft. Nu ziet men dat zoo niet, en lang niet ieder schijnt te beseffen dat de 4 millioen die 'de Minister uit de dividend belasting wenscht te halen, neerkomt op binnenstapt, en uit een houten schotel een flink stuk rauw vleesch haalt; hij werpt het den vogel toe en zegt: „Zie daar die wat verdient, moet wat hebben De valkenier zet den lijfvalk weer op zijn hooge stellage, bevestigt den poot aan den zilveren ketting, en maakt Tra janus los. En terwijl de grauwe valk, van huif en ketting bevrijd, reeds naar de hoogte schiet, zegt de valkenier, al maar den vogel naturend: „Ziet u wel, Heer? Hij maakt niet zoo'n vaart als de andere; hij is nog niet voldoende ge oefend er zijn stellig nog drie weken mee gemoeid, voordat hij volkomen is afgericht Hij heeft den reiger reeds ter hand genomen en de valk, die hoog boven het ingesneeuwde bosch zweeft, daalt snel naar beneden. „Het valt me nog niet tegen!" zegt de valkenier, als tot zichzelven pratend, en den valk vast in het oog houdend. Maar op het oogenblik, dat de jachtvogel zal toestooten, maakt de meester met den lokreiger een plotselingen scherpen zwaai naar een zak, die achter hem in een boom is opgehangen, en de valk grijtpt de zak inplaats van den reiger. „De vuurproef kan hij nog niet door staan", meent de valkenier op rustigen toon: „maar 'twordt een beste dat verzeker ik u, Heer!" En hij geeft Tra een annexatie van 80 a 100 millioen ka pitaal van die menschen, die op1 dit oogenblik bezitters zijn van aandeelen in Naamlooze Vennootschappen. Tot zoover „De Nederlander". Nu ook vrijlzinnige en neutrale bladen, ook in onze provincie, zich tegen die belasting verklaard hebben, schijnt er wel eenige kans te bestaan dat aan deze bezwaren tegemoet gekomen wordt. Maar er zal Salomo's wijsheid vooil noodig zijn, om het den minister aan hef! verstand te brengen. Hij toch moet de schatkist zien vol te krijgen, en hoe hij er aan komt, is voor dezen financier] slechts in de tweede plaats de vraag. Armbesturen en Ouderdomsrente. De sociaal-democraten weten heel waf af te geven op de armbesturen, die het bedrag der bedeeling verminderen me'H de ouderdomsrente van f2, of met eer» deel daarvan. In de Kamer deed dit de heer Spiek man; hij werd deswege door den heen Van Vuuren recht gezet. Maar de heer Van Vuuren is ka tholiek, en dat geeft allicht aanleiding, dat men aan ministrieele zijde; op zijn wooitl geen acht geeft. Welnu, laat mr. J. Everts, de libe>- r a 1 e candidaat bij de stemming! van gis teren in Gelderlands Staten voor een lid der Eerste Kamer, het dezen twijfelaars! dan zeggen. In het „Tijdschrift van Armenzorg, en Kinderbescherming" merkte deze vrijlzin nige juist een en ander op ten aanzien van gestiehtsbesturen „Er zouden ongetwijfeld Voor de g'e- stichtsbesturen groote bezwaren aan ver bonden zijn, wanneer men de oude ver pleegden wilde laten in het genot hun ner volle rente. Reeds aanstonds zou de ongelijkheid die onder de verpleegden zou ontstaan door het feit dat zeer vele oude verpleegden geen rente ont vangen, tot het ontstaan van onge- wenschte verhoudingen onder de ver pleegden en andere moeilijkheden aan leiding geven. Verder zou zeer zeker, het gevaar niet denkbeeldig' zijn dat een deel der rentetrekkende verpleeg!- den het geld op ongewenschte en on toelaatbare wijze misbruikte. Vooral in die gestichten, waarin men den ver pleegden zooVeel mogelijk vrijheid van beweging ook buiten het gesticht laat, doet dit gevaar zich gevoelen. In de practijk is dat reeds aanstonds bewe zen. En ten slotte zouden verschillende gestiehtsbesturen, wanneer zij den ver pleegden hun twee gulden lieten behou den, een onbillijkheid begaan naar de andere zjfde. Er zijn toch bijvoorbeeld janus een paar gevoelige tikken op den snavel, omdat hij zoo lomp is geweest. Nadat de Burgtheer en zijn zoon zijn heengegaan, worden de oefeningen met de andere valken voortgezet; en als de kok met zijn dikken wipneus om den hoek komt kijken, verzoekt de valkenier hem Derk Wijnandsen te roepen. Derk komt even later aandrentelen, met de han den in de zakken, waarna de valken worden gevoederdmet stukken rauw vleesch van eenden, ganzen en kippen, met de veeren er aan, om de jachtlust en het wilde bloed der roofvogels te onderhouden. Dan worden ze van hun staken genomen, en in kooien, door wan den van ijzerblik gescheiden, terugge bracht, terwijl Wijnandsen bromt, de deur der laatste deur met zijn voet dicht- schoppend: „Zie zoo dat hebben we weer gehad 1" En hij wil juist heengaan, als de val kenier zegt: „Ga eens gauw naar de keuken Derk, en haal een lap rauw vleesch de beide grijze valken in de laatste kooi hebben bepaald nog honger!" „Is er dan niets meer in den schotel?" ,,'tls opl" „Maar ze hebben 'toch hun portie gehad, valkenier!" fWordl rwfrolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1