Kerknieuws. Onderwijs. Zending. kend doch indrukwekkende wij/.e om het voornaamste deel van het feest, aan te kondigen. Tegen half twaalf vulde zich het afge zette deel van de Markt met een schare van zangers en zangeressen, die de drie re petities van den gemeenschappelijk en zang hebben bijgewoond, terwijl zich daarbui ten ook honderden en honderden bevon den die dit 'deel van liet programma wenschten mede te maken. 'Deze uitvoering was in allen opzichte een groot fcjucces, een woord van bij zondere hulde aan den ontwerper en lei der van dit doel yan het, programma, .willen wij hier neerschrijven. De heer H. de Blouw heeft den dank verdiend van allo feestvierenden en heeft zeker in en kele weken veler harten gestolen. 1 Jammer, meer dan jammer was liet, dat 'tweer dat den geheelen morgen vrij goed doch dreigend jvas, dit deel van het feest epnigszins minder aangenaam maakte, doordat ©en flinke regenbui zich 'hoven de hoofden der zangers en toe hoorders ontlastte. Maar aan de feest vreugde deed dit zeker geen afbreuk, allen hoopten echter dat het hij dit eene buitje zal blijven en dat do optocht bij droog .weer moge plaats hebben. In den loop van den morgen voerden trein en tram, rijwielen en andere voer tuigen steeds meer feestgangers aan, die zich voor een groot doel verdrongen rond den tamboer en de omroepers, die uitgd- doscht in fraaie costuums uit 1814 den volke kond deden, dat aan H. M. de Ko ningin het volgende telegram is verzon den Do burgerij van Middelburg heden fees lelijk herdenkende de bevrijding van de Fransohe overheersching en den blijden intocht van 'de Commissarissen-Generaal vanwege den Souvereinen Vorst op 5 Mei 1814, biedt Uw© Majesteit hare eerbie dige hulde aan met de verzekering van innige verknochtheid aan het Huis van Oranje. Namens de feestcommissie, L. K. VAN DER HARST J.Jz., Voorz. Ph. J. CALLENFELS, Secr. Middelburg, Mei 1914. Na hot aflezen van dit telegram klonk telkens een luid hoera uit de monden van de rond de omroepers staande me nigte. Ook was het bijzonder druk hij de Rij school, waar telkens gecostumeerde pei' sonen aankwamen. I e dou van de feesten in den namiddag jvas de Historische optocht. Te half één vertrokken van de Rij school de ©erewacht en de landlieden te paard en trokken ieder langs een ver schillenden weg naar den Veerschen weg. Op hetzelfde uur vertrok van de Markt de stoet bestaande uitEen compagnie gewapende burgers, de koets met minister's van liet stedelijk bestuur, koets met het stedelijk bestuur, koets met aanzienlijke ambtenaren, een korps burgennuzikanten en b urge re te paard. Deze laatste stoet ging door de Lange- delft, Korte Delft, Dam 2z., Bateauport, Rotterdamsche Kade, Nederstraat, /Dam poort en Veorsche Singel naar den Veer schen .weg. Hier bevonden zich de Commissarissen van den Souvereinen Vorst en den Ge neraal Sweerls de Landas met gevolg en werd de volgende stoet geformeerd: Landlieden te paard (mannen uit St. Laurens); personen met Oranje en Hol- landsche vlaggen; muziekkorps van de Engelsche vloot, bestaande uit tamboers en pijpers (leden der Gymnastiekvereeni- ging Medioburgum)Generaal Sweerts de Landas (de heer l'h. ,1. Callenfels) met /Zjjno staf (de heeren A. 11. Goeman Bor gesius, P. ten Kate en mr. G. J. Bergsma) on officieren van den Landstorm van Zuid-Beveland (de heeren jhr. D. Hoeufft, II. Dijk mees ter en P. W. M. Hoegen van Hoogelande)koets met ministers van het stedelijk bestuur en wel de secretaris van den Municipalen raad M. Ph. M. van Visvliet (de heer G. J. van Gordt), do ontvanger E. P. Cremer (de heer J. W. Schuurman), de commissaris van politie M. Basliaanse (de heer P. de Brujjne en de chef de bureau van de s'tadsgriffie, Zpger van de Velde (de heer M. iVagtho.) Ongeluk. Bij de ontvaugst op den Veersche weg had een treurig ongeluk plaats. Dhr. J. G. Bergsma, voorstellende een der stafofficieren, maakte alvorens do stoet uit de stad aankwam, met den beer Goeman Borgesius een ritje langs den weg, yvaarbij eerstgenoemde het ongeluk had van het paard te storten. Hij werd bewusteloos opgenomen. De ontboden dr. Schepps achtte vervoer per auto moge lijk. Ook de heer Goeman Borgesius nam verder niet aan den optocht deel. Hier door werd de ontvangst ten raadhuize een half uur verlaat. In de volgende koets waren geze ten de commissarissen-generaal van den Souvereinen Vorst namelijk de heeren J. H. Schorer, oud-burgemeester van Mid delburg en W. F. van der Burcht, van Lichtenberg (respectievelijk de heeren jhr. mr. J. C. Schorer en mi'. T. A. Wagtho. beiden afstammelingen van de door hen voorgestelde personen), de hen volgende eerewacht had tot commandant den heer jhr. A. E. Boddaert. In de derde 'koets had het stedelijk bestuur plaats genomen namelijk de maire Bijieveld (de heer L. K. van der Harst J.Jz.) en zijne adjunct maires L. C. van Sonsheek eu A. P. van Doorn (respeo- tieveljjk de heeren mr. J. Adriaanse en E. W. Hendriks©;). De vierde koets was ingenomen door de Sous-préfect van het departement mr. J. 'P. Fokker (den heer G. K. A. Non hebei), de raden van prefectuur mr. Ja cob Snouck Hurgronje en mr. H. J. van Doorn (de heeren dr. H. J. Ned erve en en R. Borggreve) en het lid van 3en AIge- meenen raad van het Departement mr. F. Ermerins (de heer F. A. Hitler). Achter deze laatste koets volgden nog een korps burger muzikanten, de muziek- vereeniging „De vereenigde werklieden van don Houthandel Walcheren", eeno compagnie gewapende burgers, het 111de Bataljon Jagers, twee compagnieën Oranje Jagers, landlieden te paard (mannen uit Gapinge, Vrouwepolder en Veere) en ten slotte burgers te paard. Over de koetsen, die ieders aandacht trokken kunnen wij nog mededeelen, dat twee ervan, namelijk, die der commis sarissen en die van het stedelijk bestuur afgestaan zijin door de gemeente Botter dam, alwaar zij ook in de optocht zijn gebruikt en de twee anderen, die voor zien waren van statiebokken, gewone rij tuigen waren, die op handige en keurige wijze in stiji waren gebracht. De costumes van al de deelnemende en in het bijzonder die van de hoofdpersonen zijn zoo getrouw mogelijk gemaakt. Het geheel maakte een aangenamen indruk door de kleurenpracht. Alvorens de stad werd ingereden had de officieele begroeting plaats van de afgezanten van Vorst Willem! I door het gemeentebestuur. Nadat alle heeren waren uitgestapt en zich tot een schitterende groep hadden geformeerd nam de Maire Bijieveld het woord en richtte zich als volgt tegen de heide commissarissen-generaal J. H. Scho rer en W. F. van der Burcht van Lich- tenbergh. .Mijne heeren, Als Maire der stad .Middelburg rust op mij de zeer vereerende taak U als com missarissen van Z. K. Hoogheid, onzen Souvereinen Vorst, namens het Bestuur en de buigerij der stad welkom te hee- ten. Met blijdschap begroeten wij U. Reeds maanden lang hebben we naar dezen heugelijkon stond uitgezien. Want, al leef den we hier gedurende de laatste maanden in groote afzondering en al konden slechts vage berichten uit Holland tot ons ko men, toch drongen zoo nu en dan blijde geruchten tot ons door. We leefden tusschen hoop en vrees, zou ook ons eiland mogen deelen in de voorrechten, voortvloeiende uit de geluk kige omwenteling van November des vo- rigen jaarsMaar inmiddels vermeerderde onze druk. Dit laatste bolwerk meende de vijand niet te moeten verlaten. Hij zwoer zelfs dat hij het eerder aan de golven zou prijs geven. 'Dank aan den Allerhoog.st.en. door wiens wijs bestuur thans de ure is gekomen waarop ook onze stad zal gaan deelen in de zegeningen, die de regeering van onzen Souvereinen Vorst een telg uit het geliefd Oranjehuis, ons waarborgt. Thans is het lijden voorbijeen blijde toekomst wacht ons. Will dan nu onze veste binnentreden en U overtuigen van de blijdschap harer burgerij. Deze toespraak van den Alaire werd beantwoord door den commissaris van der Burcht r an Lichtenheigh. Deze sprak Mijnheer de Maire Wij zeggen U dank voor de ontvangst, die ons als commissarissen van Z. K. Hoogheid, onzen Souvereinen Vorst bij het binnentreden der' stad Middelburg al- Mer ten deel valt. Met grooto ingenomenheid hebben wij de zeer vereerende opdracht yan Z. K. Hoogheid aanvaard, namens Hem het be wind in dit gewest en Uw stad over te nemén. En zoo zal dan ook eindelijk Uw stad mogen doelen in de voorrechten van het opperbestuur' van een Vorst uit den huize van Oranje. Zouden wij U mogen verzoeken onder uwe begeleiding de veste binnen te tre den ten einde van den pui van Uw stad huis den volke konde te doen Van de opdracht van onzen Souvereinen .Vorst. Na deze ontmoeting en begroeting wer den de koetsen weder bestegen en zette de optocht zich in beweging om langs clenzell'den weg als boven vermeld (alleen Dam Nz. inplaats van Zz.) en zulks door een haag van menschen welker toeloop steeds grooter werd. Ieder kon de stoet goed zien. dank zij het verbod om mede te loopen. Op de markt werd voor het Stadhuis weer halt gehouden en ver lieten de autoriteiten de koetsen. Eerst ging het toen naar de Raadzaal, waar het tegenwoordig gemeentebestuur bij monde van den heer P. Dumon Tak, waar nemend burgemeester, de waardigheids!)© kleedei-s van voor 100 jaar ontving. Nadat deze eigenaardige ontvangst plaats had gehad begaven de autoritei ten zich naar de Pui van het stadhuis en vormden op die Pui weder een bonte groep, waaruit de commissaris-generaal van der Burcht van Lichtenbergh naai' voren trad om «le volgende proclamatie voor te lezen Waarde Landgenooten, Lof en Dank aan de oneindige goed heid van den Almachtige. Of zou de eerste ontboezeming van een bewogen hart in dit oogenblik wel een andere strekking kunnen hebben Eindelijk 'toch hebben de rampzalige t'K) neelen des Oorlogs plaats gemaakt voor een lieflijken algemeenen Vrede: het treu rigsl uitzicht op uiterste ellende en ver woesting. hetwelk ons in dit eiland be nauwde, voor een gegronde hoop op wel vaart en voorspoed. Alle willekeurige overheersching van vreemden voor een weldadig bestuur van eigen ingezetenen. En eindelijk maakt het eiland Walche ren, benevens de andere Zeeuwsche eilan den wederom een gedeelte uit der Vrije Vereenigde Nederlanden onder het opper bestuur van een Vorst uit den huize van Oranje, evenals hoogstdeszelfs doorluch tige voorvaderen uit Nederlandsch bloed gesproten; een huis, waarvan de naam alleen alle welgestelde harten der Zeeu wen van erkentenisse en eerbied doet ont gloeien. Lof en eere aan den Almachtige, brengt Hein de otters uwer dankbaarheid toe, betaalt Hem uwe geloften. llet. is de wettige opdracht der Sou- vereiniteil dezer landen, door den volke aan Zijne Koninklijke Hoogheid Willem Frederik gedaan, het is de Grondwet, die daarop gebouwd en eveneens op den '29 Maart laatstleden is aangenomen; het is de inbezitneming van dit eiland in naam van bovengenoemden Vorst, welke wij als Hoogstdeszelfs Commissarissen Gene raal het genoegen hebben UEd. met de zen aan te kondigen. Geluk dan, waarde landgenooten! met deze wonderbare gezegende uitkomst der omstandigheden En nu Blijdschap, Vreugde, Ecrbcwij- zing! Maar ook algemeene hartelijke verzoe ning! Eerbied voor rust en orde! Lief de voor Godsdiens en goede zed n! On dergeschiktheid aan wet en overheidZoo dragen alle uwe daden hel kenmerk van de oprechtheid uwer bedoelingen. Zoo achtervolge de goede God dezelve inet de beste zijner zegeningen. En pnze algemeene verkenningsleuze zij altoos en alomme: voor God, voor Vaderland en Oranje En opdat het oogmerk onzer zending en gevoelens aan allen kenbaar worde, zal deze alomme in dit Eiland worden aangeplakt en afgekondigd daar zulks ge woon is le geschieden.v' Het lezen van deze proclamatie werd met groote stilte aangehoord, maar na afloop klonken luide toejuichingen. De koetsen werden weder bestegen, en voort ging het door de versierde straten, langs duizenden belangstellenden door een groot deel van do stad met als einddoel de rijschool aan den Zuidsingel. Het weer houdt zich goed. Nu en dan een klein buitje, dat ech ter op de feesstemming geen invloed hoeft. Over de verdere feestelijkheden hopen wij in ons volgend nummer verslag te geven. U e eerste Zeeuwsche B a k k e r ij- tentoonstelling. De opening van deze, reeds in ons vorig nummer besproken tentoonstelling had Maandagmiddag le vijf uur plaats in de Kolfbaan in den tuin van liet Schuttershof, iu tegenwoordigheid van tal van exposanten en belangstellenden hij monde van den voorzitter van het Ten toonstellingscomité, den heer Ch. J. de Wolff uit. Middelburg, die allen welkom heette op onze eerste Zeeuwsche Bak- kerijtentoonstelling. Ovei'aJzijn reeds vroe ger bakkerijten toonstellingen gehouden, maar voor zoover spr. hekend is zijn in Zeeland vroeger nooit pogingen gedaan om daartoe te gerakenDe bakkers in Zeeland staan ten achter bij hun collega's in andere provincies en daarom waren eerst ook velen gekant tegen het ex- poseeren door collega's uit Holland. Ook waren er pessimisten, die zeiden dat er toch niets van zou komen en die meen den dat het in elkaar zetten van een tentoonstelling in vier maanden onmoge lijk is. De uitkomst heeft andei's bewe zen. Een tentoonstelling is leerzaam, vooral hier, daar vele Zeeuwsche Bakkers nog nooit oen tentoonstelling hebben be zocht. Na dank gebracht te hebben aan de stedelijke autoriteiten voor den onder vonden steun en de vele firma's die de vak wedstrijden mogelijk maken, verklaar de de heer de Wolff de tentoonstelling voor geopend met den wensch dat zij goed moge slagen. lerseke. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering was van een der stokers van de gasfabriek een verzoek inge komen, om zijn weekloon ad f 11.tot f 12.— te verhoogen, omdat hem bij zjjn aanstelling deze loonsverhooging na 8 maanden dienst was toegezegd. Dit ont kende de voorz. (de burgemeester) bij de behandeling der begrooting was be paald dat de f 12 loon pas na een jaar dienst gegeven kunnen worden. Het ver zoek werd van de hand gewezen, nadat de hoer Bom gepoogd had de loonsver hooging dp 1 Juli te doen ingaan. Twee adressanten kregen afschrijving van schoolgeld. Het kohier hondenbelasting werd vast gesteld met een totaal van f '283.50 en 95 honden. In de vorige vergadering werd besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f30.000, af te lossen in 30 jaar, te be ginnen in 1924, omdat een andere lee- ning afloopt. Hiertegen was van Ged. Staten bezwaar ingekomen. Zij wenschen, dat tot en met 1923 jaarlijks f250 en daarna minstens f 1000 zou afgelost wor den. De raad besloot de aflossing aldus te regelendo 9 ©eretc jaren f 250, daarna 3 jaar lang f 1250, volgende jaren f 1000 per jaar. In de begrooting 1914 kwam een kleine wijziging, omdat Ged. Staten de jaar- lijksche bijdrage ad f 18, aan de handels school te Goes toegewezen, naar een ander hoofdstuk verplaatst wenschte te zien. Tenslotte kwam aan de orde het ver zoek dei- N. V. Spoorweg-Mij. Zuid- Beveland om een subsidie voor den aan te leggen loeaal-spoorvveg. Vóór de behan deling daarvan zeide de voorz., dat in een of meer nieuwsbladen Ion onrechte ver meld stond, dat spr. op de laatstgehouden vergadering van de bedoelde spoorweg- Mij. te Goes zou gezegd hebben, dat hij zich togen een plaatsing van hel Ier- Seksche station ten Zuiden der gemeente ten sterkste zou verzetten. Wat de sub sidie betreft, stelden B. en W. voor ge durende 20 jaar f450 te verleenen te beginnen bij den aanvang der exploitatie, mits die uiterlijk op 1 Juli valt. Dit werd met alg. stemmen aangenomen. De lieer Cupery verzocht daarna den voorz. de plaats, waar het station zal verrijzen, ter sprake te brengen, waaraan voldaan werd. De kwestie was: zal het station komen ten Westen van het dorp (onge veer bij de hoeve van Verbeek) of in 't Zuiden (Langeville, hoeve Buteijn). De heer Bom meende, dat voor het personen vervoer de eerste plaats de voorkeur verdiende, voor het goederenvervoer wa ren beide plaatsen hem gelijk. Hij was dus voor een station in 't Westen. De heer Cupery bepleitte breedvoerig een plaatsing in 't Zuiden, waarhij de heer Willemsen zich aansloot. Beiden brachten ook de noodzakelijk wordende rioleering- en wegverbetering in 't geding. De voorz. verklaarde zich ten strengste tegen het station in 't Zuiden en noemde dat een misbaksel, een ramp voor de gemeente. Nog uitvoeriger dan de heer Cupery en inet aanhaling van nog meer afstandscijfers verdedigde hij zijn ge voelen. De kosten van rioleering en wegverbetering schatte hij in beide ge vallen gelijk. Bij stemming verklaarden zich 5 leden voor een station in de Langeville en 4 voor een bij Verbeek. Bij de laatste rondvraag kreeg de heer Bom desgevraagd van den voorz. antwoord, dat voor de aansluiting der gemeentegebouwen bij de waterleiding een kleine reductie op de rekeningen is toe gestaan Borssele. Maandagmiddag word door ds. Kersten uit lerseke de eerste steen ge legd voor de nieuw te bouwen kerk der- Oud Gereformeerde gemeente. Z.Eerw. hield een korte toespraak, waarna deze plechtigheid was afgeloopen. Waarde. Maandag had de herstemming plaats voor notabel tusschen de heeren P. Verbrugge en M. Weststrate. De uit slag was, dat de heer Verbrugge 42 stem men verkreeg en de lieer M. Weststrate 15, zoodat gekozen is de heer P. Verbrugge. 2 stemmen waren van onwaarde. Colijn8plaat. In de vergadering van den poldei Nieuw-Noord-Beveland op 4 Mei waren tegenwoordig 11 van de 15 inge landen. De rekening over 1913'14 luid de aldus: ontvangsten 110399.60, uitga ven f8070.315. Goed slot alzoo f2329.285. Begrooting 1914'15 ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 10839.85 met een post voor onvoorzien van f 1797.245. Dijkge schot bleef f 14 per H.A. Aanbevelingslijst voor gezworene (pe riod. aftr. A. Hanson) le. A. Hanson, *2e. G. J. de Looff, 3e. G. N. C. Israeli. Besloten werd om aan den Oud-Noord- bevelandpolder, gedurende 5 achtereenvol gende jaren een bijdrage te verleenen van f 150 's jaars voor onderhoud van af- en uitwatering werken. Tholen. In de gisteren gehouden ver gadering van ingelanden van het Water schap de Vrije Polders onder Tholen werden de navolgende voordrachten voor gezworenen opgemaakt. Voor de vacature AL Christiaanse, die wegens ouderdom ontslag moest nemen: le candidaat J. M. Wagemaker, 2e cand. D. v. d. Alaas, 3e cand. M. Hage. Voor de vacature W. A. Bierens (aftr.): lo cand. W. A. Bierens, 2e cand. J. A. Stoutjesdijk, 3e cand. Th. Aartsen. St Kruis. (Verbeterd bericht) Bij Kon. besluit is aan den burgemeester dezer gemeente, den heer L. J. de Smet, ver gunning verleend om te Aardenbuig te wonen. Wissenkerke. De Chr. Zangvereen. „Ho sanna" alhier (dir. de heer A. te Gus- sinklo) zal deelnemen aan 't concours, dat met Hemelvaartsdag te Vlissingen gehou den zal worden door de Chr. Zangge zelschappen, die aangesloten zijn bij den „Ring Zeeland". De minister van landbouw heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met het kruisnet in de prov. Zeeland dit jaar zal eindigen op 17 Mei in plaats van op 31 Mei. Alej. H. G. Pekelharing, te Beekher- gen overleden, heeft aan de Doopsgezinde gemeente te Aliddelburg, waar haar va der vroeger predikant was, i' 1000 gele gateerd. Door Ged. Staten is benoemd tot schatter der pachtwaarde van gronden gelegen in den calamiteuzen Oost Beve- landpolder, dhr. J. Welleman te Krab- bendijke, en alsvoren in den calam. Alar- garetha, Kleine Huissens en Kcndracht- polder, dhr. C. van Esbroeck te Hengst dijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Re tranche ment, J. J. F. Spaargaren, cand. te 's Gravenhage; te Noordwolde (Fr.), dr. J. N. van Bru ten te Assendelft. Bedankt voor Antwerpen (Belg. Zen dingskerk) dool J. 0. Heldere te Vor- den. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuvvleusen, C. J. H. van Diemen te Blokzijlte Stellendam II Lanning te Baarland. Bedankt voor Overtoom door ds. K. Djjk te Rijswijk. Volgens het Ochtendblad van hel Vaderland is ds. Rudolph stenende. Geref. Geni. Beroepen te Charlois W. den Hengst, te Veenendaal. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek J. 1). Barth te Slie- drccht. Het examen bedoeld bij art. 11 Wet Notarisambt, zal 1 Juli 9.30 u. voorin, aanvangen. In December zal hel examen zee vaartkunde Al.O. (akte 1) worden afgeno men. Zij die dit examen in twee gedeelten wenschen af te leggen, n.l. het eerste gedeelte wiskunde in de maand Juli 1914, en het tweede gedeelte zeevaartkunde, sterrenkunde, meteorologie en zeevaart kundige instumenten in <le maand Decem ber 1914, moeten zich vóór 1 Juni 1914 aanmelden bij den inspecteur van het Al.O., Al. J. van Alphen de Veer. Willem de Zwijgcrlaan 51, te 's Gravenhage. Avondschool voor h a n d w e r ks- lieden I e Middel b u r g. De volgende leerlingen dezei inrich ting kwamen voor een diploma in aan merking Afd. A (timmeren) C. van Daiiune, L. I'. v. Noppen, C. Kramer, A. v. Sighem, Joh. Clement, S. Crucq, P. J. Poppe, J. Mondeel, H. van Rooijen. Joh. F. Scheij- beler en Sturm; afd. B, (smeden) .1. \Y Joziasse; aid. C, (schilders) A. Wille- boordse; afd. D, (meubelmakers) J. W. Antheunisse, J. J. Vlieger, AI. Roth. Van de 2© naar de 3e klasse zijn be vorderd: aid. A, J. C. Brouwer, P. Poort vliet, A. Verhage, K. Witleins; afd. li, A. Antheunisse, C. W. Wolf. J. f'. Xandee; afd. C, C. Al. G. Petterson. .1. Hejjnhout, S. P. Volberda; al'cl. D, F. W. Diermanse, A. Joh. Eiff, F. Grims, P. J. Jongepier. Van de le naar de '2e kl. zijn bevor derd: Afd. A, C. Crucq, P. Eiff. W. G. Roose. J. de Ru ijler, F. 11 ijk se, .1. de Kuijper, J. Koekman; afd. B, J. Al. Ila- riot, P. van Sorge, Al. F. Poortvliet, V H. Vermeulen; afd. D, P. J 11. Dierikx, P. Antheunisse, J. Eiff, C. Geers. A. G. Huhrechsen. (M. Crt.) Burgeravondschool te Al i d d e 1 h u rg. Het diploma der 2e kl. werd behaald door: Afd. A, W. Adriaanse, II. C. Annot, L. Jongebaas, L. A. Pieterse, J Sinke; aJ'd. B, A. J. Eiff, L. A. Alewijnse, P. H. Geers, AL Janse, J. Quist, AL van Westen, S. Leijnse; afd. C, J. Le ij rise, J. Goote, A. S. Boone; afd. D., P. L. An theunisse; K. C. de Baan-, 1'. Buijs, J. Clement, I. de Lange, It. W. Schroevers, S. J. Zandee. Bevorderd van de le naar de 2e kl. Afd. A, W. Antheunisse, J. J. de lBruijne, G. M. Barentsen, L. J. Berwald, Joh. H. v. d. Bel, W. L. Bliek, J. J. Boone, G. Bouwens, 1. J. Cappon, W. Dingeman- se, J. J. Floresse, J. J. Good, J. Grims, S. P. Hamel; aid. B, W. A. Joziasse, M. de Jonge, A. W. Joose, Joh. M. de Keijzer, J. Lorier, D. Alaartense. Th. Ala- chielse, Jac. Mesu, II. Aleliefste, 11. A'Ieu- lenberg, J. A. Alontaan, Joh. Adr. Mol, Clement; Afd. C, Chr. Nierse. J. Neve, J. P. Philipse, J. D. H. Reindcrs, A. Schot. K. Schipper, J. Sinke, J. Sneevliet, F. H. Vader, J. lJssel, P. L. Wonder- gem, Joh. de Wijze, J. Wattel. (Al. Ct.) Het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie zal wor den afgenomen op Alaandag 25 en Dins dag 26 Mei a. s. te Groningen, Heeren veen, Deventer, Venlo, Zeist. Tilburg, Dordrecht en Zaandam. Het mondeling gedeelte op Alaandag 15 Juni a. s. en de volgende dagen dier week te Zeist in het hotel Boschlust. Maandbericht no. 5 van het Nederl. Zendelinggenootschap bevat o.a. een schrij ven van Zendeling TaJens te Kaban Djaho over diens arbeid op de hoogvlakte van Deli, en de Deli-Confereutie. In het Bijblad (afd. Binnenlandsche Ac tie) jvordt een en ander over den ar beid der agenten en den vertegenwoordi ger (oud-Zendeling v. d. Roest) meege deeld. Het prentje op de laatste bladzijde stelt voor de thermometer der belang stelling in hét bouwfondsder Ned. Zen dingsschool. Alen bekijko dit maar eens goed en onderzoeke tot wien het iets te zeggen heeft. Het Orgaan der Ned. Zendingsveree- niging bevat 't programma voor den öden Zendingsdag op Hemelvaartsdag 21 en Vrij dag 22 Alei a.s. Te 1 uur 's middags in do zaal van het Nut. Spreker dr. Si mon uit Elberfeld over „De vooretelling van den Islam omtrent liet hiernamaals en de Zending". Te 6 uur in de Groote Kerk sprekers ds. Krull en ds. James. Vrijidag in Bbneski algemeene vergadering. Herinnerd wordt aan het door oud-zende ling Coolsma te vieren gouden jubilé als zendeling. In 1864 werd hij inet wijlen Geerdink uitgezonden, en arbeidde aahler- eenVolgens te Tjandjoer en te Buitenzorg, daarna overgegaan in den dienst van het Nederl. Bijbelgenootschap bracht hij tot stand een Bijbelvertaling (Oude Testament) in. het Soendaneesch, waaraan hij van 1873'76 arbeidde. Terwillo van zijn ver taalwerk, in 1886 weer naar Java ver trokken, keerde hij in 1889 terug om zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2