NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND ts voor Fietsen anskneebts No. 183. 1914. Dinsdag 5 Mei 38e Jaargang. <oop ridknecht CHRISTELIJK- HISTORISCH alveren te koop (ruins), ndknechf ndknechf ndknechf CHT Meid urg. epaard, een veulen- ide Dakpannen bij J. g Vaarzen ïRTJES derswoning VUIG IE KOOP e P o n n ij. Ruinpaard en alfde Koe, KOOP ZMApEN, huishoudster VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUII, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Feuilleton. De Broeders van St. Jan. Binnenland. Uit de Provincie. I. W. TOEBES MEI a.s. OKAAL op de Groote fcadhuis te Middelburg af Woensdag. Volderijlaayte. 10 ure MATTEL, Kerspel. [KOOP mburg. KOOP landen, mooi zwart bij A. HUIJSMAN UUR: >eele. 'E, Souburg. en 1 jar. zwartbles, s, rekening Juni. ^PEJAN, Zoutela nde of op 8 Mei brief jij ROTTE, Bakker E, Koudekerke, Groot neren, ook Lammers KOSTER, Landbou- inden aan BRAHAMSE, mdekerke, Westhoek. •stond iNGEPIER, Veersche 'RONKERS Pz., Aan- Goes. tond AARNOUTSE, Kou- mmerenbm-g. of met October lende Knecht Veerwagen te koop, )ostkapelle. October GESCHIERE, Tram- a een kleine BOSTELAAR „Steen- October DE KORTE Nz. te 50. Brieven onder let- antoor Nieuw- en St. of met October MALJAARS Pzoon, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cul tuur, onder redactie van cis. Molenaar ,te Rotterdam (uitgave van Ru ijs te Utrecht) geeft in zijn Mei-nommer weert belangrijke bijdragen. Met genoegen begroeten wij1 no. 1 van liet Reisverhaal van den oud-minister Co- lijn met het door hem gekozen teekenende oplschrift „Uit het land van den Draak'' (China). Uit een briefwisseling die wij! met den lieer Colijn, nu twee jaar geleden, het ge noegen hadden te voeren, hebben >viji een brief bewaard, welken men maar opper vlakkig heeft te zien, met de handteekè» ning, om dadelijk vast te stellendat is een man! Wijl hoorden laatst een paar staaltjes ten bewijlze in >velk een goed blaadje deze krijgsman, staatsman, Christen, Evangeliebelij'der vooral bij onze Koningin staat; en wij1 begrijpen dit. Ook iele typografen die zijn copie hadden te Verwerken, ztillen veel met hem op heb ben, dank zij zijn duidelijk schrift. Alle letters even forsch en zelfs op1 grooteren afstand duidelijk leesbaar, en een Zeld zaam pittige stijl, dat zal den lezers van „Stemmen des Tijlds" wel opgevallen zijn. Welk een werkzame geest in dezen oud minister, welke met dien van den door liern hooggeschatten leider den schrijver van „Om de oude Wereldzee" wedijvert, spreekt uit zij'n opfetel. Hij boeit. Dr. Oberman, uit Vlissingen, de zoon van den waardigen Leidschen predikant, die dezer dagen zoo onverwacht van zijn p'ost werd opgeroepen, eenige dagen slechts nadat hij, uit een zware krank heid opgericht, weer voor het eerst van den kansel het Woord had mogen bedie nen, geeft een en ander ten beste 'over Rabindranath-Tagore, den mystieken Voor- Indischen dichtcr-zanger, wiens roem uit. Bengalen naar Europa, en ook naar Ne derland (dank zijl zijn „Gitanjali", door Van Eeden als „Wij-Zangen" vertaald) overgewaaid, aanleiding gaf hem den No belprijs toe te kennen; wat te gereede» met kennis van zaken kon geschieden, omdat deze diepe denker zijn eigen (En- gelsche) vertaler was, en volgens dr. O., die het weten kan, zich in het prachtigste Engelsch uitdrukt. Treffend zijn de uit latingen van dezen Boeddhist, met name over God, Dien hij, ondanks zijn Boeddhis me, zoo heel anders ziet, dan zijn „geloofs- genooten", en over de eeuwigheid, de goddelijkheid van Jezus, en andere Christe1- lijke dogma's, waaruit een aanvankelijk gezegende aanraking met de Zending spreekt; wie zou deze ziel niet het volle licht der Goddelijke Genade toew'en- schen Bernarda begint een novelle „Als 't vertrouwen sterft", een verdoving en een huwelijk tusschen twee geliefden, met ver schillende levensbeschouwing, hij de zoon door L. PENNING. (Nadruk verboden). 11) De burgtheeren hebben dan ook reeds verschillende same.rsprekmge.i en beraad slagingen gehouden, verontrust als zij werden door de tijdingen, die zij ontvin- nrct 'j11 °P r^c samenkomsten is het ge bleken. dat de wolvenplaag nog grooter was, dan men vermoedde; de sarianten, die van raad moesten dienen, hingen de droevigste tafereelen op, en de boschwach ter van Leuvenum wist zelfs te vertellen, dat er in het Speulder bosch een beer huisde leien monster van een dier! Voerman Tymen Arentsz van den Loo- zenoord, een onverdacht getuige, had hem gezien, en een kruis slaande, had de voerman er bijgevoegd: „Als het geen beer is geweest, dan was het de duivel I" De valkenier is in zijn schik, dat de wolvenjacht zal doorgaan, want als de edellieden de handen niet ineenslaan wat geeft het dan, al rijgt hier of daar een dorper een enkelen wolf aan den hooivork? En wat zou hij met zijn valken beginnen, indien er geen wild meer was Men kon ze opstoppen, en op een fraai van een rechtzinnig echtpaar, zij uit een wereldsch gezin gesproten. Met belang- stelLing zal men grijpen naar het „ver volg". Dr. Plooy zet zijn beschouwing over „Op de grenzen van Antike en Christen dom" voort. Prof. Dieptenhorst vraagt in zij'n „Eco nomische Critiek" de aandacht voor de Nederlandsche Bank, die dezer dagen haar eeuwfeest vierde; terwijl verschillende re censenten de „Leestafel" verzorgden. Vervange „Stemmen des Tijds" in onze kringen steeds meer de vrijzinnige en drie kwart socialistische lectuur, de mode- lectuur van onzen tijd, die bij veel moois in materieelen zin den ethischen factor in de verschillende vraagstukken, die de harten vervullen, ter zijde laat I Rijk en gemeenten. De vraag mag wel zeer ernstig onder de oogen gezien welk (gevaarier voor de ge meenten bestaat in de opvoering der Rijks belastingen. „Het Centrum" begon reeds met de aan dacht op dit gevaar te vestigen. Immers, zoo zegt het blad, de gemeenten zijh aan gewezen op directe belastingen, en nu zal ■er voor de gemeenten niets moer te halen zijn, wanneer de Staat de te c ht- streeksche heffingen reeds tot eene bedenkelijke hoogte gaat opvoeren. Meerdere gemeenten heffen reeds be lastingen tot tien procent van het inko men. Minister Treub, wel verre Van de ge meenten uit het gedrang te helpen, stelt ouderdomspensioen voor die voor een deel ook door de gemeenten moeten worden ge dragen. Volgens Detiger, gezwegen nog van het meerdere werk, zouden door de gemeenten nog drie miljoen moeten wor'- den bijgepast, en juist de arme gemeenten krijgen van clien last het leeuwendeel. Immers daar vindt men de minste aan zienlijken en de meeste minvermogenden. Hier komen in de eerste jaren nog meer dere lasten voor de gemeenten bij; met name de verhooging der traktementen voor onderwijzers, en de suppleering voor de pensioenen der gemeente-ambtenaren. Gevolg zal zijh grootere verhooging der aanslagen in de gemeentebelasting. Zelfs de door het vorige Kabinet toege dachte heffing van opcenten op "de aan slagen in de Bedrijfsbelasting der RechtsL p'ersonen, een voorstel dat door ieder een werd toegejuicht is door het hui dige Kabinet onmogelijk gemaakt; want de Kamer zal er wel aldus „Het Cen- trum" niet voor te vinden zijln, van deze lichamen te vorderen 5 pCt. van het di vidend aan Rijksbelasting plus nofg 50 opcenten daarop voor do gemeenten. Want men mag niet vergeten, dat van besneden eikenhouten kast te pronk zet ten dat was alles! De valkenier, die geheel voor zijn vak leeft, is een man van omstreeks zestig jaar: met dunne haren en een langen grijzenden haard. Hij heeft de rustige, zelfbewuste houding van menschen, die berekend zijn voor hun taak, en daarvan trouwens overtuigd zijn. En hij schenkt den Jonker nauwlijks een blik, als deze het valkenhuis nadert, en den mond vol heeft over de prachtige witte pauwen, die hij daar straks op het kasteel van Staverden heeft gezien. ,,'t Mocht wat!" zegt de valkenier, de schouders vol geringschatting ophalend; „de veeren van die witte pauwen moeten dienen, om den helm van onze hertogen te versieren, en we hebben tegenwoor dig niet eens een Gelderschen Hertog De erfvoogd van Staverden maakt altijd zoo'n drukte met zijn pauwen, maar wat wat geeft het? Kan men een pauw met een valk vergelijken? Stil zitten, Traja nus En de valkenier kijkt naar zijn valken, die hij zoo pas uit de getraliede hokken heeft gehaald, en die nu op een lange rij rechtopstaande, van dwarsstangen voor ziene palen zitten. Ze zijn geblinddoekt, en hebben een leeren huif over de oogen, terwijl zij als papegaaien met den éénen poot door een metalen band aan die deze dividenden ook door de aandeel houders èn inkomstenbelasting èn ge!- meentebelasting moet worden opge bracht. Voor een Zaandamschen aandeelbezit- ter van een Nederlandsche Naaml. Venn., zou van den coupon circa 20 pCt. aan den fiscalen strijkstok blijven hangen. Dat zouden de Socialisten wellicht niet eens aan durven. De wijziging door Minister Bertling in het ontwerp' Kolkman ook in dit opzicht gebracht, is alles behalVe gelukkig. Dit is vooral daarom te betreuren, om dat juist door het heffen van opcenten van Naaml. Venn, en dergelijke, zooals door het Kabinet Heemskerk was voo'rt- gesteld, eene leemte in de gemeentewet werd aangevuld, volgens welke van niet physieke personen geene directe belas1 tingen door de gemeente kunnen worden geheven. In verband ook met de sterke uitbrei ding van het aantal Naaml. Venn, was van deze opcentenheffing e-e n flink a c- crès tei wachten geweest, en dit nu g'aat den neus der 'gemeenten voorbij. Wij mogen derhalve onze klacht, staan de houdenwaarom toch hebben onze1 Rechtsche kiezers, die in Juni op1 link- sche candidaten hebben gestemd, de fis cale verhooging van het Tarief van In voerrechten onmogelijk gemaakt Men zal het zien, tot dien maatregel zal ten slotte zelfs een vrijzinnig kabi net nog moeten komen. De Eerste Kamer hervat Dinsdag 12 Mei des avonds 8.30 uur haar werkzaamheden. T'jipto, een van de drie geïnterneerde leiders der voormalige Indische Partij, heeft zich hij den minister van koloniën aangemeld, om deel te nemen aan de pestbestrijding op Java. De minister laat de beslissing aan Gouverneur-Generaal Idenburg over. Middelburg. Bij den optocht van het Duitsche muziekkorps waren onder het publiek twee onder den invloed van ster ken drank verkeerende personen, die vrij: lastig waren. Bij het passeeren van het politiebureau werd even ingehouden en het tweetal met muziek de nor inge bracht. Tot hoofdagent van politie alhier is benoemd met ingang van 1 Mei j.l. de heer J. J. Haak, thans agent van politie eerste klasse alhier. dwarsstang zijn verbonden. Zij hebben elk hun eigen naamop Trajanus volgen Caesar en Pompejus, en rechts daarvan zitten Orkaan en Wer velwind. Te midden der valken troont hun koning: een prachtige witte valk op een hooge stang; zijn keten is van zilver, en de huif, die zijn oogen bedekt, van hetzelfde metaal, terwijl er drie sierlijke veeren boven prijken. Het is de Iijfvalk van den Burgtheer, die de hooge onder scheiding geniet, bij het edele weispel op de reigersjacht van diens hand te worden opgelaten, en door zijn fiere, kra nige houding toont, de eer te beseffen, die hij is waardig gekeurd. 't Is jammer, dat de Burgtheer tien Van de best gedresseerde valken aan den heer van Brunswijk heeft ten geschenke gegeven, toen deze verleden herfst de gast was op den burgt, en de valkenier heeft den Jonker meer dan eens met den klem, dien aan een bejaarden, trouwen dienaar vergund is, gewaarschuwd, om zijn heer vader, die in alle ridderlijke deugden uit blinkt, niet in deze vorstelijke mildheid te volgen, die veel van verkwisting heeft. ,,'t la jammer, dat wij de valken niet op de wolvenjacht kunnen gebruiken", zegt de Jonker. „Nu wat zou dat?" herneemt de valkenier, met de hand over de blanke koperen knoopen gaande, waarmede zijn O n afbankei ij kheidsfeesten te Middel b u r g. De eerste dag van de feesten is Maan dag verder door voor den tijd van het jaar goed weer begunstigd en het publiek heeft daarvan vooral des avonds volop geprofiteerd. Te zeven uur vertrok van de Loskade het Korps Duitsche muzikanten, dat uit Amsterdam naar hier is overgekomen, daarvoor geëngageerd door de buurtcom- ïnissie van Loskade en Stationstraat. Om stuwd door een groot aantal vooral jeug dige personen werd een tocht door de stad gemaakt om na afloop nog een paar uur te spelen op- de pp de Loskade opgeslagen tent, welke uitvoering door een g'roote menigte in echte ongekunstelde feeststem ming verkeerende personen werd bijge woond. Gedurende den optocht werden serenades gebracht hij den Commissa ris der Koningin, bij den waamemenden burgemeester en bij den commissaris van politie. Een ander zeker niet minder aantrekke lijk punt was de Buitentuin, die gevuld was met een 'bonte menigte, daar zich tusschen de gewone bezoekers de gecos- tumeerden bewogen, die ons direct deden zien dat de costumier, de heer Boomsma uit Groningen, alle eer van zijn werk heeft. Het geheel ziet er keurig uit. Het bestuur van den tuin had aan den in gang van den tuin een aardige verlich ting van vetpotjes doen aanbrengen. Maar niet alleen op de beide genoemde plaatsen, doch in de geheele stad, inzon derheid in de winkelstraten was het druk. Velen liepen rond om eens een kijkje te nemen in de versierde straten en de werkelijk fraaie etalages te bewonderen. E t a 1 a g e-w ed s t r ij d. De jury voor den etalagewedstrijd maakte des middags en ook des avonds een rij toer door de stad om haar oordeel over het werk van de deelnemers aan den wedstrijd te bepalen. Het resultaat hier van was, dat de prijzen als volgt wer den toegekend le pr., verg. zilv. med., Firm,a Gefolr. Klijlberg met 351 punten; 2e pr., zilveren med., dhr. F. J. Murk met 3335 punten; 3e pr., zilveren med., mej. C. P. J. Guyot met 327 punten; 4e pr., bronzen med., Firma Gebr. v. d. Harst met 326 punten; 5e pr., bronzen med., Firma D. de Ja ger Jr. met 325 punten; 6e pr., bronzen, med., Firma Gravestein met 312 punten; 7e pr., bronzen med., dhr. C. v. d. Kleijin met 310 punten; 8e pr., bronzen 'med., Firma Antoine Mes met 307 punten; 9e pi'., bronzen med., dhr. J. H. Meijletr met 3025 punten; 10e pr., bronzen med., Firma Belderok Van Roo met 301 punten. Het maximum aantal punten was 360. De door 'de vereeniging „Handelsbe langen" te Goes uitgeloofde zilveren grauw linnen wambuis is afgezet. „Wat zou dat? Dan deden de valken ten minste een nuttigen dienst" De valkenier strijkt met de vingers door zijn patriarchalen baard: in geen ge ringe verbazing, dat .hij zoo'n dwaze uit drukking moet aanhooren uit den mond van een Jonker, die straks de eer en de grootheid van den Gelderschen land edelman zal hebben op te houden. „Trajanus! zit dan toch stil!" beveelt hij met forsche stem, en in die stem is een groote ergernis te bespeuren, als hij zich tot den Jonker wendt met de woorden: „Ik begrijp u niet, Jonker inderdaadik vat u nietHet spreekt van van zelf, dat de valken op geen wolven jacht worden gebruikt, maar deze harde winter zal toch wel eens ophouden, en dan komt de lente, en de sneeuw zal smelten in de bosschen, en de reigers zullen terug komen uit de warmere stre ken. Met groote zwermen zullen ze weer neerstrijken aan het Uddelermeer twijfelt u er aan, Jonker? En dan zal de valkenjacht weer beginnen, dat het 'n lust isl" Hij begrijpt den Jonker niet, en ver moedt, dat deze van broeder Anselmus ongezonde begrippen over de ridderlijke vermaken inzuigt. Het is trouwens be kend, dat genoemde Broeder als streng kloosterling alle wereldsche vermaken medaille voor die étalage welke het meest toepasselijk is op de aan leiding tot de feestviering, werd toe gekend aan de firma Van Benthem Jutting, boekh., met 1085 p'unten. (Maxi mumaantal 120 p.) De door de vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" te Vlissingen uitgeloofde zilveren medaille als 2e pïijfs voor die étalage welke het mieest toepasstelijk is op' de aanleiding tot de feestviering, werd toegekend aan cl.hr. G. Versluijh met 95 p'unten. De door de firm,a *M. 11. Boasson Zo nen toegezegde medaille voor cfe étalage het meest samengesteld uit eigen artikelen, is toegekend aan dhr. P. .1. Doets Jr., firma A. van der Weel, met 108 p'unten. (Maximumaantal punten 120). Bij 'de beoordeeling van dezen uitslag gelieve men er rekening mee te houden, dat de jury naar drie hoedanigheden had te oordeelenle fraaiheid van het geheel 2e practisch nut (reclamemakend effect); 3e samenstelling uit eigen artikel. De toe kenning der prijlzen nu is afhankelijk ge steld moeten worden v.an het totaal aan tal verkregen punten; vandaar dat hef mogelijk w,as, dat een étalage, die er Zeer aantrekkelijk uitzag, doch slechts aan één der genoemde hoedanigheden beantwoord de, geen 'prijs kreeg. Hedenmorgen was het voor velen vroeg dag. Hier en daar moest nog de laatste hand aan de versiering worden gelegd of moesten de hoogst noodzakelijke huishou delijke of zakelijke werkzaamheden wolf den afgedaan en toen tegen half acht de reveille van de Amsterdamsche muzi kanten van de Loskade en te acht uur die van Middelburgsch Harmonie van de Markt vertrok, gelooven wij' niet dat Zij velen meer te wekken had. Zij werden door honderden begeleid en door duizen den nagekeken, toen zij door de thans door het uitsteken der vlaggen van schier alle woningen nog veel beter versierde stad trokken, om den feestdag van he den „in #e blazen". Vervolgens hadden in de Nieuwe Kerk, de Ger. Kerk in de Bogardstraat en in de Ned. Isr. Synagoge in de Heerenstraaï, godsdienstoefeningen plaats, waarin re spectievelijk voorgingen de heeren dr. J, P. Cannegieter, J. B, Netelenbos en S. Mendels, terwijl des morgens te half acht in de R. K. Kerk een plechtige godsdienst oefening plaats had gehad, waarop een Te Deum volgde. Dat in al die gods dienstoefeningen Gods zegen voor het Vorstenhuis en het Vaderland werd af gesmeekt, spreekt van zelf. In de Nieu we Kerk vergastte mevrouw Hendrikse Versloot de gemeente op eenige liederen. Te elf uur begonnen tegelijkertijd de klokken van den Abdijtoren, van de Oost- kerk en de R. K,. Kerk te luiden en dit nummer was zeker een hier bijna onbe- minacht, in zijn levensbeschouwing vier kant tegen die van den Gelderschen edel man overstaat, en de eenzaamheid, het vasten en het bidden het zwaard, de speer en het schild der door velerlei ver zoekingen aangevochten menschenziel' noemt. Doch de valkenier is niet voor monnik in de wieg gelegd, zooals hij wel honderdmaal heeft verzekerd, en zonder verder op den Jonker te letten, wendt hij zich tot zijn valken, die hij gaat af richten, zooal's hij dat eiken morgen pleegt te doen. Hij praat met hen, alsof het zijn kin deren zijn; hij streelt den lijfvalk, die •onrustig met de vleugels begint te slaan, en kijft op Scipio, omdat deze niet fier genoeg op zijn dwarsstang zit. En de Jonker ziet het glimlachend aan, wach tend ,op het oogenblik, dat de valken zul len worden opgelaten. Thans verschijnt de Burgtheer, en de valkenier licht eerbiedig de muts op. De Heer draagt een blauwen ongegordelden overrok, die tot over de knieën reikt, terwijl de zilveren knoopjes, waarmede de rok is bezet, helder opfonkelen in de schitterende morgenzon. (Wjordt vervolgd.) v y* :- r"?fe r. i 1 u.J-1'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1