Rechtszaken Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. ges veel te veel plaatsruimte zou vragen en enkele te noemen onbillijk zou rijn. ,Wij zullen ons dus tot deze mededeeling beperken en afwachten welke winkeliers door de jury worden bekroond en deze bekroningen morgen melden. Alleen dient 1e worden vermeid, dat niet alle winke li era, die bijzonder werk van hun étalages maken, zich hebben opgegeven voor den wedstrijd, dat ter voorkoming yan misvert stand bij het beoordeelen van den uit spraak der jury. Ook verdient nog de aandacht er op gevestigd, dat mej. Rotten in de Langedelft, die een collectie van de op de kort geleden alhier opgerichte kant werkschool vervaardigde zaken exposeert, zich jammer genoeg te laat kwam aan melden voor den wedstrijd, anders waren ook zeker de leden der jury voor dit bijzonder echt Zeeuw se h werk met het toekennen van cijfers [royaal geweest. T)e eerste, feestdag zette van morgen met «enigszins triestig weder in, maait een kort durende motregen maakte spoe dig plaats voor een zonnetje en als Ook de wind wat gaat liggen zal dit zeker medewerken om vooral de verlichting heter tot haar recht te doen komen. Al om werkt men nog aan de versiering, vele bewoners ontplooiden reeds de drie kleur, do stemming, de oprechte feest vreugde zit er in. Ook de St. Janstraat we verzuimden die te noemen is versierd. In ons volgend nummer vervolgen wij ons feestverslag. Zaterdagavond is de verlichting op de Markt geprobeerd. Als altijd voldeed; zij Uitstekend. De Eerste Zeeuwsche Bakkerij- tentoonstelling. Hedenmiddag te vijf uur had in het Schuttershof te Middelburg de opening plaats van de Eerste Zeeuwsche Bakkerij- jten-toonstelling. Van deze opening kunnen wij niets meer vermelden in dit nummer, wel willen wij echter een en ander over de tentoonstelling mede deelen. Het. groot aantal inzendingen heefd het noodig gemaakt dat reeds in het kleine yoorzaaltje de fraaie uitstallingen van een viertal bakkers, van een eierhandelaar, van een meel molen en van een firma in reclameartikeien, de bezoekers duidelijk doen zien wat voor tentoonstelling zij zijn binnengetreden. Maar ook de kleine en de groote zaal zijn geheel gevuld met inzendingen. Wat betreft de gxoote zaal willen Wij eerst trachten te schetsen welk een metamorphose deze heeft on dergaan. De wanden zijn behangen met grijs papier, afgezet met Jjreede blauwe randen en figuren. Alles volgens ontwerp van den technisch adviseur den heer A. M. Baljeu en uitgevoerd door den heer J. A. Baljeu, timmerman, en H. Pieterse, schilder. Het tooneel is voorzien van een keurig hek en een flinke trap leidt er naar toe. Als wij er nog bijvoegen dat electrisch licht is aangebracht in plaats van het gaslicht, dan zal men begrijpen dat de kille zaal met de witte muren niet meer kis te kennen. De electricitedt was niet alleen noodig voor verlichting, doch ook voor levering .van drijfkracht voor verschillende ma- chineswant naast een groot aantal inzen dingen van bakkers, banketbakkers, koek fabrikanten, specialiteiten in een of an der gebak, meelfabrikanten, leveranciers yan chocolade, suikerwerken, limonales, ingrediënten voor de bakkerjj, zijn er ver schillende firma's in machineriën verte genwoordigd, terwijl ook leveranciers van complete installaties voor winkel en bak kerij, van verpakkingsartikelen enz., hun ne waren hebben geëxposeerd. In den tuin staat een groote kiosk der Ned. Gist- en Spiritus-fabriek uit Delft, terwijl in de overdekte kolfbaan Woens dag de vak wedstrijden beginnen. De al- gemeene indruk, dien wij kregen is, dat. niemand die tijd heeft een gang naai' het Schuttershof mag achterwege laten. Er is veel moois te zien, en veel te loeren. Wanneer wij enkele exposities van na derbij bekijken zouden wij de aandacht nog willen vestigen op de volgende, daar bij die van de bakkers en banketbakkers overslaande, omdat daarvan het aantal voor afzonderlijke beschrijving te groot is. Bjj de étalage van de firma Tob Groen Co. uit Amsterdam, kan men zich over tuigen welk een groote verscheidenheid in reclame-artikelen deze firma in voor raad heeft. 1 De firma J. H. C. Kakebeeke alhier, de Meelmolen Hollandia uit Rotterdam, de meelmolen Remy, de meelmolen Drie Fonteinen, de meelfabriek Holland, wed ijveren met elkaar om de prijzen voor de diverse meelsoorten. Machines voor het bakkersbedrijf zjjn er in onnoemelijk aantal aanwezig yan de volgende firma's Nieulant Pelkman en Pino Hellendal, beide te Rotterdam, fir- mg de wed. A. W. Renaud, Onne Jas, Hengelo, Benier, Den Haag, en firma Hut ting te Amsterdam. Verschillende ovenbouwers toonen wat zij Vermogen op dit gebied. De firma Bensdorp, de eenige chocolade fabrikant die exposeert, doet ons kennis maken met de groote verscheidenheid ha- rer artikelen. Als eigenaardige étalage mag zeker niet worden vergeten die van den heer J. P. H. Peters uit Rotterdam, welke inzending bestaat uit een yerzameling Gildepënnin- gen, Ordonnanciën en historische zaken betrekking hebbende op het bakkersbe drijf in Zeeland. De firma K. de Boer Jr. uit Alkmaar, vertegenwoordigd door de firma J. M- van Ileusden, alhier, étaleert eiers. Twee firma's zgii aanwezig met vormen in hout, steen en gips. De firma J. A. Pieters heeft een groote étalage van limonades en siropen opge steld; terwijl de firma H. van Brake! de eenige exposant is in verpakkings materiaal, doch dan ook een voorraad doet zien, waaruit blijkt, dal deze jonge firma er een is die te Middelburg mede- telt. Een kijkje in het paviljoen van de Delfl- 6cho Gist- en Spiritusfabriek doet. ons overtuigd zijn met welke een .wereldver maarde en degelijke firma wij hier nader kennis maken. Een groote photo doet ons de opkomst van het bedrijf te Delft sinds 1869 kennen en een andere geeft, een gezicht op de fabriek der zelfde firma te Brugge, waar ongeveer eenzelfde pro ductie bestaat als te Delft. Ons overzicht maakt volstrekt geen aan spraak op volledigheid, maar wij, hopen er toch in geslaagd te zijn bij onze le zers do overtuiging te hebben gevestigd, dat zij een bezoek aan het Schutters hof in deze week niet m.ogen nalaten. Men schrijft onsDe derde repetitie avond voor den morgen uit te voeren ge- meenschappeljken zang is een nog veel grooter succes geweest dan de beide vo rige. Tegen half acht tnok het Christelijk Harmoniegezelschap van het plein van den heer Wijtenhurg in de Langedelft eerst naai' het huis van den voorzitter, den heer J. P. den Boer Jr., in de Gist- straat, waar het 'nieuwe vaandel, een voudig doch net, werd afgehaald. Ver volgens ging het naar het Molenwater, waar voor de (woning van den heer 'mr. P. Dieleman, eere-voorzitter der ver- eeniging, een nummertje werd gespeeld, en toen omstuwd door een steeds aan groeiende menigte naar de concertzaal. Deze zaal "liep tegen acht uur stamp vol, zoowel orkest als de groote zaal zelf, waren met mannen en vrouwen, jon gens en meisjes bezet en zelfs moes ten zoo nu en dan verschillende perso nen met de boodschap „Geen plaats meer" door de politie naar huis worden gezon den. Wij schatten het totaal aantal be zoekers ditmaal op ongeveer 1000. Er is weer met animo gerepeteerd en met kracht gezongen. Nadat ten slotte het geheele programma nog eens achter elkaar was afgezongen betrad de voorzitter van de feestcommis sie, de heer L. K. .van der Harst J.Jz., het podium en zeide, dat hij zich ge drongen voelde nu reeds allen dank te zeggen voor het trouw bezoeken der re petities. De heer De Blouw had nu een maal zich in het hoofd gezet, dat dit onderdeel moest slagen en spreker her innert eraan hoe „Uit het VolkVoor het Yolk" met haar pogingen gemeenschappe lijke zang te doen uitvoeren, steeds fiasco heeft geleden. Het feestcomité zal nu een triomph er mede behalen. Dit is te dan ken aan den heer De Blouw, die hieir pas komt kijkep. Toen „Uit het. Volk Voor het Volk" een openbare les van de Volkszangschool gaf, werd de heer De Blouw uit sympathie lid der vereeniging. Kort daarop werd hij bestuurslid en deze keus bleek een gelukkige te zijn, hj gaf den stoot aan dit geheel en spreker vraagt of het hem gelukt is. Ja, ja-geroep en een daverend applaus zijn het antwoord op deze vraag. Eenzelfde krachtig antwoord volgt op een tweede vraag of nu allen ook Dins dag op do Markt zullen zijn en wel te kwart over elf onder het klokgelui, mede zullen helpen om den heer De Blouw de glorie te bezorgen die hij verdiend heeft. Zelden hebben wj jn Middelburg zulk een enthousiasme en spontane dankbetui ging bijgewoond als de huldebetuiging die "den heer De Blouw nu in ontvangst moest nemen. Nog richtte de heer Van der Harst zich tot de Harmonie en bracht dezen dank voor de hulp aan het co mité en hulde voor hetgeen het korps presteert. Hij roept het korps een „Excel sior" toe. De heer De Blouw, nu hel woord ne mende, wordt nogmaals met gejuich be groet, maar zegt nu overtuigd te zijn, dat men het goed met hem meent, hij heeft echter nog iets te vragen. Komt allen op, en Iaat het daar niet bij, doe ook als in Utrecht en groepeert u op hoeken van straten en laat de liederen weerklinken, toont aan jong en oud hoe mooi het echt Nederlandsch lied is. De muziek zette nog eens het „Alle man van Neêriands Stam" in en de aan wezigen verlieten zingend de Kaal pin voor een groot deel door de Langedelft naar de Markt te trekken, yvaar men na eien rondedans rondom de muziektent uit- qpnging. Het feest was hierdoor i<eed$ flink ingezet. Zaterdagavond werd door de politie een oude bekende, zékere D. R., gearres teerd, die in staat van dronkenschap de orde verstoorde. Later op den avond werd hij ontslagen, maar te één uur werd hij door een inspecteur' opnieuw ingerekend, omdat hij bij een vrouw, met wie hij leeft en die hem niet binnen wilde laten, do deur intrapte. Goes. In de tweede helft van April zijn ingekomen A. J. Valk, commies posterijen, uit B. op Zoom, Smalleg". buurt D 62j; J. de Vries, onderwijzer, Sneek, Eversdjjkstr. 206a; J. Rejack, werkman, Utrecht. Wes- terwjjlcsb. 63b; J. Veenis, winkelbedien de, Wormerveer, Kreukelmarkt 126. V ertrokken ■M- P- van der Weele, zonder beroep, naar Renkumj C. van Sabbon, gepension- neerde, Nijmegen; D. Kuijper, boekhouder R. L. P. S., Maastricht; Ca. A. Versé, ver pleegster, Bergen op' Zoom; F. J. Goetj- hart, teekenaar, kadaster, Amsterdam; Aa. Fa. Donner, ambt. R. L. P. S., Maastricht; N. van de Pas, veldarbeider, Ktoetmge C. Drever, rijksveldwachter, Hoedekens- kerke. i Vlissingen. Door een jongen is Don derdag op het eiland alhier ter hoogte van de kalkblusscherij met een klein pi stooltje uit baldadigheid geschoten op een daar ter plaatse passeerende automobiel, waardoor een defect aan een der ruiten ontstond; van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. Door den Commissaris der Koningin wordt Maandag 11 Mei a.s. de gemeente Vlissingen bezocht. Hoedekenskerke. Vrijdag middag werd door den Burgemeester dezer gemeente met een toepasselijke toespraak aan den gemeenteveldwachter B. de Jonge alhier namens den algemeenen Nederlandschen Politiehond het gouden kruis met brevet wegens 30-jarigen trouwen politiedienst uitgereikt. Kapelle. Door liet Burgerlijk Armbe stuur is den Raad ter vervanging van den heer A. Nijssen, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen voor lid van genoemd Armbestuur een aanbeveling aangeboden bestaande uil de heeren Nijssen en D. van Maris Sr. Wolfaartsdijk. I Fldpse, arbeider, van den heer Notebooin te Wolfertsdijk kreeg bij het rooien van hoornen een boom zooda nig op zijn been, dat het deerlijk ge kneusd werd. Het lichaamsdeel werd door den geneesheer H. Wesel verbonden. Per rijtuig is de werkman naar zijn woning vervoerd(M. Ct.) lerseke. Donderdag werden twee meis jes, die op de slikken bij lerseke aan het kreukeirapen waren, door den opko menden vloed verrast. Ze bevonden zich voor een kreek, die zij niet doorwaden konden. Gelukkig werd hun hulpgeroep door een jongeling tijdig gehooid. Deze redde de meisjes uit haar benarden toe stand. (M. Crt.) We8tkapelle. Verleden week (wanneer? Red.) werd in de Chr. School een open bare les gegeven. Of liever: de leerlin gen der 5e en 6e klasse werden in tegenwoordigheid van ouders en belang stellenden geëxamineerd in taal en Bij- belsche geschiedenis door het hoofd der school, dhr. Van den Berg. Met de resul taten waren allen hoogst tevreden. Van deskundige zijde werd geconstateerd, dat ze uitnemend waren, 't Bleek weer, hoe ouders, die 't recht hunner kinderen op Chr. Onderwijs erkennen en ze in gehoor zaamheid aan Gods hevel en trouw aan hunne doopbelofte naar de school met den Bijbel zenden, hier ook tegelijk aan bekwame onderwijskrachten hunne klei nen toevertrouwen. De leerlingen, die de school gingen verlaten, ontvingen een ge tuigschrift. Nadat de voorzitter een woord tot hen gericht had werd met dank aan den Iieere geëindigd. Niet minder darr 18 nieuwe leerlingen werden weer inge schreven. Het aantal kinderen is nu. ge- Stegen tot 92, zoodat de bouw van een derde lokaal niet lang meer uit kan Wij ven. Domburg. Gisteren mocht mej. Cath. Rietveld den dag herdenken, waarop zij voor 25 jaar hij den heer en mevr. Blum in dienstbetrekking trad. Zoowel van de familie Blum als van vrienden en be kenden werden de jubilaresse sprekende bewijzen van hulde gebracht, waarbij zeer waardeerende woorden werden gesproken. Wanneer men langs den Schel- penweg, gelegen tusschen Domburg en Westkapelle, rijdt, dan ontwaart men, dat een gedeelte van dezen weg bij de hofstede „Noordduin" te smal is. RijL en Voertuigen kunnen bij het tegemoet komen daar ter plaatse in 't geheel niet pas- seeren. Thans wordt vanwege het Bestuur van den polder „Walcheren" daarin 'ver- hete ring gebracht. De langs dien \veg gé- legen duinen, worden bij het smalle ge deelte afgestoken, waardoor die weg zoo danig wordt verbreed, "dat geen "gevaar meer te duchten zal zijin voor het rij dend publiek, en alzoo aan veler wensch zal zijn voldaan. Aardenburg. Bij Kon. Besluit van 1 Mei is aan den heer L. J. de Smet, bur gemeester dezer gemeente, toestemming verleend om te Aardenburg te wonen. De arrondissementsrechtbank te Rot terdam heeft, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Schoonhoven, de na volgende alp'habetische lijst, van aanbe veling opgemaakt mr. Jl. Manger Cats, substituut-griffier bij de arrondisslements-rechtbank te Rot terdam; 1 inr. JP. van der Eist, griffier bij het kantongerecht ite Middelburg'; mr. Th. L. Prins., griffier bij het kan- tangerecht te Zierikzee. (St.Ct.) (Kantongerecht te Goes. 'Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegensovertrading Leer plichtwet: J. C. de W. te Goes fl b. s. 1 d. h„ idem bij 2e herh.: G. de K. te (poes f3 h. s. 3 cl. h.; in gesloten jachttijld zoinder consent zich met geladen, geweer in veld bevinden: J. S. te Ove- zande f2 b. s. 2 d. h., uitl. gew. of fl b. s. 1 d. li.; overtreding Loterijlwet C. A, en W. T. te Goes, ieder 2 maal f20 b. s. 2 maal 10 d. h., G. L. G. f60 b. s. '20 d. li., A. F. te Goes f200 b. s. 30 d. h.; voorhanden hebben van een niet geijkte maat: J. W. te Goes f0,50 b. s. 1 w. tuchtschool; overtreding Arbeidswet13. v. P. P.Czin. te lerseke 8 maal f0.50 b. s. 8 maal 1 d. h., P. V. te lerseke 9 maal f0,50 b. s. 9 maal 1 d. hi; overtreding Scheepvaartregleinent: J. G. v. It. en C. L. v. H., beiden zon der bekende woonplaats, ieder 10 b. s. 3 d. h.; gevaarlijke hond los laten loo- petn: M. A. te Baarland 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h.; natuurlijk gestorven vee te Goes invoeren: J. C. de W. te Goes f2 b. s. 2 d. h.; overtreding Motor- en Rijwielwet: T. H. T. te Goes f3 b. s. 2 d. h.; Schelpdieren rapen aan voet zeedijkJ. G. B.Jz. te Goes f3 b. s. 2 d. h.. Vrijgesproken beklaagd van tijdens mist op de schorren visschen S. P. Czn., B. W. P.Azn., D. N. Azn., allen te lerseke. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonebeek. J. Hoekstra te Burutn. Geref. Kerken. Beroepen te Ter Aar, .1. H. Telkamp, cand. te Hillegom. MIDDELBURG. Onderwijzersexamen (acte 1. o.) Geëxamineerd 8 vr. candid., afgewezen 1. Geslaagd de dames B. J. Goor te Hoek, F. S. Lansen te Neuzen, F. Riemens en C. H. de Schrijver te Middelburg, J. J. P. Stoffels te êas van Gent, C. J. Vader te Vlissingen en P. A. Verhage te Kruiningen. Middelburg. Tot hoofd der openbare la gere school te Waarder bij Woerden is benoemd onze vroegere stadgenoot de heer C. A. P. Reijers, thans onderwijzer bij het openbaar onderwijs te Krimpen a. d. Lek. Goes. Aan de Chr. Normaalschool zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse de vrouwelijke leerlingen B. Fokke, E. de Koning, 51. Pantus, P. de Waard en C. Barbier, en de mannelijke leerlingen. J. Jeremiasse, J. Dagevos, M. Slotboom, J. Philipse, D. le Coq, J. Westveer en A. Schrijver. Van de 2e naar de 3e klasse de Vrou- lijke leerling Nellv v. cl. Wart, en de mannelijke leerlingen F. Burger, J. Oranje, H. Trimpe, G. de Koning, F. Dronkers en A. de Jager. Van de 3e naar de 4e klasse de vrou welijke leerlingen Neeltje de Graaf en de mannelijke leerlingen W. P. de Jonge, C. Smallegange, J. Koole, L. de Jonge, J. Kloosterman, W. Geuze en P. Minderhoud. Benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Nij megen, dhr. D. van Bruggen, te Nijmegen. liet examen A voor surnumerair der directe belastingen, enz. zal op 4 Aug. a.s. en volgende dagen te 'sGra- venhage worden afgenomen. Nieuwe aardappelen. Vrijdag zijn op de Berlikumermarkt door D. P. Runia de eerste twee mandjes nieuwe aardappels aangevoerd. („Leeuw. Ct.") Nachtvorst. Vrijdagnacht is in Twente door de vorst aan de vrucht- boomen veel schade toegebracht. De in vollen bloei staande,boomen, die een rij ken oogst beloofden, zijn geheel bedorven. Een Nimrod. 51en schrijft uit Barneveld aan het „Nws." Als een bijzonderheid kan geme'.d wor den, dat de heer A. Bakker, te Zandbrink, deze week zijn 70e jachtakte heeft ont vangen. Van zijn 18e jaar af heeft deze nog zoo krasse 87-jarige grijsaard het jachtvermaak beoefend, en zelfs thans nog is zijn gezicht zóó goed en zijn hand zóó vast, dat bijna geen stuk wild dat deze nimrod onder schot krijgt, den dans ontspringt. Nog precies herinnert zich de levens lustige man, waar hij als jongen den eersten haas geschoten heeft, en aller aardigst is het, hem zijn talrijke jacht avonturen te hooien verhalen. Ongetwij feld is de heer Bakker de oudste jager Sn ons land. Een oude getrouwe. De 82 jarige W. Frederikse te Stolwijk herdacht dezer dagen, dat hij de firma Gebrs. De Vreugt, kaashandelaren aldaar, gedu rende 70 jaren heeft gediend Nog s eeds is hij met lust en ijver voor de firma werkzaam. Beklemd. Te Rotterdam raakte een verver met zijn linkerarm beklemd tusschen de wielen van een machine- huisje, dat onder langs een kraan loopt. De arm is hem nagenoeg afgeknepen. Oud vrouwtje opgelicht. De zer dagen me'.dde zich bij een. bejaarde vtouw te Amsterdam een als heer g-kl 'e l persoon aan, d e zich uitgaf voor inspec teur van de Rijkspostspaarbank. Hij wist de vrouw te bewegen hem haar spaar bankboekje af te geven. Op het boekje was slechts een klein bedrag ingeschre ven, doch het bevatte f 275 aan bankpa pier. Bij de politie is aangifte van het geval gedaan. Ongeval met een bestuur baar luchtschip. Te Verdun is het omhulsel van het bestuurbaar luchtschip „Adjudant Reau" tijdens de vulling uit eengebarsten. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Vorst. Vrijdagnacht heeft het aan den Boven Rijn 3 graden gevroren. Aan de wijnbergen is groote schade toegebracht en ook de andere vruehtboomen hebben zwaar geleden. De hertog van Argyll, schoon broeder van wijlen koning Eduard, is Zaertdagavond overleden. Huerla moet met de grootste beslistheid aan de bemiddelaars en de kwestie Ver. Staten Mexico hebben mee gedeeld, dat hij aan het bewind blijft. Oproerige Epi roten hebben de stad Kolonia ingenomen en verbrand, nadat zij de vrouwen en de kinderen ver moord hadden. Te Duraz'zo heerscht groo te opwinding, daar het beet, dat de op standelingen verder Noordwaarts zullen rukken. Betoogers trokken door de stra ten en uitten vijandige kreten tegen Grie kenland Brul ale roof. Twee bandieten hebben te Genua een brutalen roof ge pleegd. Bij volle daglicht overvielen zij twee bankloopers, die een som van 150.00J lire in banknoten naar hun f rma overbrachten. De s hurken s'oegen de ba- dienden ten gronde, namen hun waar devolle portefeuilles en gingen dan op de vlucht. Een der loopers lostte vier schoten op de roovers, zonder echter te raken. Later werd een der bandielen aan gehouden, maar de ander is met zijn buit ontkomen. Noodlottig verbrand, 'le Antwerpen heeft een brand gewoed, die aan twee menschen hel leven kostte. Voorbijgangers zagen in de Lepelstraat vlammen slaan uit een huis, dat door de kraamster Eeckels en haar zoon werd bewoond. Ofschoon de brandweer en de reddingsbrigade spoedig ter plaatse wa ren, konden zij er niet in slagen de 71- jarige vrouw en haar zoon te redden. Toen de vlammen gebluscht waren, vond men slechts de verkoolde lijken dei slacht- Off 'I'S. Hei grootste schip. De „Ya- terland", het grootste schip der wereld, heeft zijn proeftocht gedaan. Het schip dat machines heeft van 90.000 paarde kracht, liep tegen wind 25.4 kuoopen, piet wind 26. De tocht hal een uitstekend verloop en de „Vaterland" werd onmid dellijk door de (Hamburg—Amerikalijn aan vaard. Op 15 Mei zal hel schip zijn eerste reis naai' Amerika doen. Een waterhoos. Een gedeelte van Noord-Frankrijk is geteisterd door een waterhoos. Vooral de omgeving van Kamerijk heeft het hard te verantwoor den gehad. De aangerichte schade wordt geschat op minstens 700.000 frs. Overal zijn de kelders ondergeloopn. Vier fabrie ken zijn stopgezet, op verschillende plaat sen zijn huizen ingestort. Het garnizoen van Kamerijk is gere- quireerd om de bevolking hulp to ver- leenen. Een zonderlinge gesschie donis. In de haven van Antwerpen is een zonderlinge diefstal ontdekt. Uit een boot, komende vaa Luik, werden 30J kisten met munitie overgeladen in een schip, met bestemming voor Turkije. De lading was voor 150000 frs. verzekerd. De kapitein van hel schip scheen het zaakje niet te vertrouwen en liet een der kisten openmaken. Tot zijn verba zing bleek deze gevuld met zaad. De overige kisten hielden evenmin munitie in. Het geheim van deze vreemde geschie denis is nog niet opgehelderd. 51evrouw Caillaux. Tijdens een verhoor heeft mevrouw Caillaux den rechter van instructie verzocht, dokter Boyen te doen hooren. De heer Caillaux n.l. had met dezen gesproken over de wijze, waarop men den gewonden Cal- ftiette had behandeld. Volgens Doven wa jre Calmette gered kunnen worden, ind en hij onmiddellijk in het ziekenhuis was geopereerd. Thans had men hem laten doodbloeden. De rechter van instructie weigerde op het verzoek van mevrouw Caülaux in te gaan, omdat reeds twee geneesheeren waren aangewezen om de justitie van advies te dienen. Een jeugdig onmensch. Den lOden December werd de 16-.,arige Co'.tat uit zijn betrekking bij een Parijsch ma gazijn ontslagen. Den volgenden dag ging ging hij zijn afdeelingschef opzoeken, een bekeren Varon, een braven man, die den jongen steeds had geprotegeerd. Coltat wist, dal Varon altijd een burns met 15 frs. bij zich had. Dat geld moest hij, Coltat, hebben. Hij bood zijn. ouden vriend een brief ter lezing aan, en toen deze daarin verdiept was, trok Coltat een revolver en schoot Varon van achteren een kogel in het lichaam. Na zich heb geld te hebben toegeëigend, perste hij den zwaargewonde onder hevige bedreigingen de belofte af, het eerste kwartier niet om hulp te zullen' roepen. 'S Avonds werd de jeugdige bandiet, in leen cinema door een rechercheur over vallen, voordat hij van zijn revolver had kunnen gebruik maken. Den rechter van instructie verklaarde Coltat dat „hij zijn instinct volgde" „Hbld." Degrootstemanderyyereld. Koning Alfonso van Spanje bezocht on langs met de koninklijke familie te Madrid een grooten circus, die als een zljhear voornaamste „attracties" een jongen reus bezit, Eugène Areau genaamd eu Franschman van geboorte. De lengte van den reus trof vooral de prinsjes en prinsesjes zoo sterk, dat de koning besloot hem van naderhij te laten beschouwen en zoo kwam hel, dat de directeur van den circus met zijn „sensa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2