NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 181. 1914. Maandag 4 Mei 28e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Binnenland. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 10) flfiföGBS&xM^jaBBsaRara^ m^asss^maisi^sias^. jjsssmi ti&agss&^m&na?&a&SG&' vr IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Inkomstenbelasting. De Ka 111,01' is gevorderd tot artikel 33 van bovengenoemd wetsontwerp1, liet snij!, artikel. Er zijn nog wel enkele amendementen (wijzigingen) op ingediend, doch die gul len er wel niet inkomen. Het artikel zal wel onveranderd aangenomen worden. Daarom drukken wij het hieronder af; dan kan ieder zien hoeveel hij zal te betalen hebben, en hoeveel hij meefl zal hebben ^e betalen, wanneer straks de Bedrijfsbelasting zal zijn afgeschaft. Art. 33 dan luidt: De belasting opi natuurlijke pfersonen wordt geheven volgens het onderstaande 'tarief: f 650 of meer, 700 750 800 850 900 doch minder dan f 700 n n H 750 800 859 900 950 1000 1050 1100 U50 1200 1250 1300 1350 1100 1450 1500 1.25 2.— 2.75 3.50 4.25 5.— 5.75 6.50 7.25 8 8.75 9.50 10.25 11.— 12.— 13.— 14.— 950 1000 1050 1100 1150 1200 1250 1300 1350 1400 1450 Is de belastbare som f 1500 of meer, doch minder dan f2000, dan is, verschul digd £15 benevens f2 voor elk gteheel, bedrag van f 100, waarmede zij! de som van f 1500 te boven gaat. Is de belastbare som f2000 of meei", doch minder dan f 10,000, dan isi ver schuldigd f25 benevens f3 voor elk ge heel bedrag van f 100, waarmede zij! 'de som van f2000 te boven gaat. Is de belastbare som f 10,000' of meer, doch minder dan f20,000, dan is, ver schuldigd f265 benevens f4 voor elk ge heel bedrag van f 100, waarmede zijl de som van f 10,000 te boven gaat. Is de belastbare som f 20,000 of mfeer, dan is verschuldigd f665 benevens f5 voor elk geheel bedrag van f 100, waar mede zij de som van £20,000 te boven gaat. f De Prins gaat morgen voor enkele dagen naar Het Loo. De trekhonden- mitrailleurs zullen in Augustus algemeen bijl de infan terie worden ingevoerd. Feuilleton. De Broeders van St. Jan. door L. PENNING. (Nadruk verboden). Doch de valkenier was eenzijdig in zijn meening, en dat behoefde voorwaar geen verwondering te wekken, want hij had in Bourgondië den haat tegen Bourgondië ingezogen: zooals het gewoonlijk gaat, wanneer men in het land verkeert, dat ons volk overheerscht. En de Jonker voel de zich tegenover de waarheid verplicht, er het zijne van te zeggen, en het wan staltige beeld, dat de driftige Eibert van Filips den Goede had ontworpen, door eeaiige aanvullingen te verbeteren. Het was trouwens de moeite waard, want een geweldiger, zonderlinger vorst) had stellig nooit op den Bourgondisehen troon gezeten. Door zijn sluwheid had hij Jatoia van Beieren, door zijn machts ontplooiing de Hoekschen, en door zijn schranderheid de Hollandsche kooplie den overbluft. Hij was een minnaar van lezen en schrijven, maai' van vechten en jagen niet minder; hij bevorderde kun sten en wetenschappen, verhief den schil der Jan van Eick in den adelstand, en koesterde tevens een dwaze liefhebberij Burgemeester tegen wil en dank. De heer P. Doorn te Almelo, die zonder daarnaar gesolliciteerd te1 hebben, be noemd is tot burgemeester van Stad- en Ambt-Vollenhov'e, heeft voor die benoe ming bedankt. Ter toelichting diene, dat de heer Doorn laatstelijk burgemeester van Ambt-Almelo was. Bij de vereeniging van Stad- en Ambt- Almelo werd hij op wachtgeld ten laste den nieuwe gemeente gesteld. (N. Ct.) De reis van Prins He ndr ik.1 De reis (in begin Juli van den Prins aan boord van het pantserschip! „Zee land" heeft, volgens de „N. R. Crt." niet alleen ten doel het afleggen van bezoe ken in de hoofdsteden van de Scandinavi sche rijken, doch eveneens om een bezoek te brengen aan de zuster van Z. K. H. te St. Petersburg, Daartoe 'zal de „Zee land" de reis ,tot Kroonstad voortzet ten. Hollandsche en Deense he taai st rijd. De Haagsche medewerker der Vlaam- sche Gazet schrijft naar aanleiding van den oproep! om steun voor den taalstrijd der Denen „In princiep verdienen de menschen welke daar, enkele uren ten Noord-Oosten, van ons taalgebied, een heldhafligen strijd voeren voor het behoud van eigen spraak en eigen zeden, al onze sympathie en zouden ze werkelijk ook recht heb ben op geldelijken steun ware het niet dat de Vlamingen en de Zuid-Afrikaners er ook nog zijn, dat, in Vlaanderen en in Zuid-Afrika, in steeds wisselende vormen en gedaanten, een werkelijk en recht- streeksch gevaar meer van vijf millioen stamgenooten met verbastering bedreigt. „Een oud Hollandsch spreekwoord wil dat het hemd steeds nader zjji dan de rok en ik hoop wel dat de waarheid van dit woord, ook wat het onderhavige geval betreft, voor velen in Noord-Ne derland nog steeds duidelijk is en blij ven zal. „Of strijdt Vlaanderen soms niet meer voor de Nederlandsche kuituur, de Neder- landsche beschaving; de gemeenschappe lijke Nederlandsche taal? En wat moet er van komen wanneer Holland geestelijk en geldelijk gaat meedoen aan den natio- nalen strijd van Polen, Tsjeken, Slovaken of Denen, zoodat de Vlamingen, in Vlaan deren, met ongekende woede bestookt en door een groote overmacht besprongen, al wat Nederland aan die min of meert vreemde volken schenkt, jammer genoeg derven moeten. wvwv.'sjcic.-M'ffii.A-w'ci^.'nranumnni De o nderwijs-commissie. Het ongeduld besprekende, waarmede sommige organen van rechts den uitslag voor reuzen, dwergen en Turken; en terwijl hij de oprechtheid als eene der grootste deugden aanprees, werd hij 'in het liegen slechts door zijn tijdgenoot, Koning Lodewijk XI van Frankrijk, over troffen. Filips de Goede vertoonde inder daad een zonderling mengelmoes van de tegenstrijdigste karaktertrekkenvurig, driftig en hartstochtelijk in zijne begeerten, behaagde hem alles wat buitengewoon was. Hij hield er woeste Lybische leeu wen op na, die hij voor grof geld uit Afrika liet komen, en die hij onuitstaan baar vond, als zij door hun gebrul zijn trommelvlies1 niet verscheurden. Hij had de kostbaarste hofhouding, die in de Christenheid bekend was, en toch was hij accuraat en nauwgezet in de boe king; en terwijl1 zijn paleizen Schitterden van goud en pracht, verachtte hij noch tans den arme niet, en was hij werkelijk een weldoener van de ellendisen des volks „Dat. is alles goed en wel", zedde Eibert: „maar wat is Bisschop David dan voor een man? Filipg de Goede is dood; daar hebben wij niet meer mee te maken, maar die David van Bourgondië die geweldenaar t wat doet die kerel in het Sticht?" Zijn driftig bloed zocht twist met van Schaffelaar, maar broeder Anselmits wan delde bedaard op en neer, de sneeuw der beraadslagingen van de Staatscom missie voor het onderwijs schijnen te ver wachten, deelt „De Nederlander" dio het heel natuurlijk vindt', dat die beraad slagingen niet zoo spoedig tot een resul taat leidden mee, Bat „er tot nog toe in do Staatscommissie niets, is voor gevallen, wat de hoop ondermijnt, dat men tot een goed resultaat zal komen. Wel is juist het tegendeel het geval." Albanië. Het N. v. d. D. verneemt, dat de Neder landsche officieren, die in zuidelijk Al banië de gendarmerie georganiseerd heb ben, in die mate het vertrouwen der Al- baneesche bevolking weten te winnen, dat zij op sommige plaatsen zelfs er in ge slaagd zijn, belastingen te innen. Dc reden van deze Albaneesche goed gezindheid moet gelegen zijn :in de omstan digheid, dat de bevolking ziet, hoe de be- lastingpenningen gebruikt worden voor de totstandbrenging van direct voor haar zelf nittige werken een der officieren zorgde er reeds voor den aanleg van veertig kilometer telcgra af gele idin g Middelburg In de tweede helft van April zjjln in, deize -gemeente ingekomen A. Leijinjse, winkelier in fijne vleesch- waren, Segeerstraat H 9u, uit Koudeker- ke; J. van der Welle, Veersche Singel S 56a, Hoek; S. Heuseveldt, werkman, Sleperssingel Q 161, Embden.; W. de Jonge, landbouwersknecht, Seiswegl R 132, Koudekerke; N. Harten, onderwij zeres, Noordsingel R 53, Heemstede; A. L. van Langeraad, stoker, Stepewssingel Q 149, Zierikzee; J. H. de Klerck, ma troos, Hoogstraat I 131, 0. en W. Sou burg; D. Frank, koopman, Vlissing'-soh Wagenpl. P 8, 's GravenhageJ. dé Klerk, koopman, Kapoenstr. B 34, Groe- de; C. Sanderse, tuinman, Karelsgang T 46, Koudekerke; M. de Valk, varensgezel, Breestraat O 149, Antwerpen; R. Troost, botermaker, N. Poortstr. P 198, Stad Hardenberg; J. S. (Hoek, klerk belas tingen, K. Noordstr. L 110, Beverwijk; M. A. Maljaaris, reiziger, Noordpoortstr. M 5, 's Bosch; jM- van- LoijiHoogesteger, huishoudster, Majrkt C jB, Goes; M. A. van Sehaik, pleegzuster, Noordplein M 292, Rotterdam; A. Looten, bakkerskn., Volderijïaagte M 79, Rotterdam; Wed. L. J. BoereWanda, Gravenstraat I 194, Vlissingen. Vertrokken J. Bronius, Heerengracht 'JVI 13, naar; Alkemade; Wed. W. Hoogenkamp.-—Wisse, L Viele K 195, Kampen; IIWi. C. Soe- tens, Zusterstraat I ,243, Vlissingen; II. J. Stappers, Lat. Schoolstraat D 26, 's Gra venhage; J. de Vuijbt, Schuitvlotstraat O, van de schoenen stampend; en hij zette de bril' recht, terwijl hij vlak voor de vertoornde mannen bleef staan. Hij was stellig een half hoofd kleiner dan die groote, sterke mannen, en zag er zwak en tenger uit. Maar in zijn vriendelijke, zachte oogen lag iets, dat voor hem innam, en de zwarte overrok der Johanniters, met het witte kruis op de borst, gaf hem een eerbiedwaardig voorkomen. „Vrienden", zeide hij: „hebt ge n'ets beters te doen dan met elkander te twisten? Is er geen edeler strijd dan de 'strijd van den eenen mensch tegen den andere Misschien wordt aanstaande week de algemeene oorlog tegen den woesten wolf van onze bosschen uitgeroepen wordt het geen tijd, eveneens den oorlog aan te binden tegen den wolf van den haat en van den broederkrijg? Want wij zijn allen broeders weet gij dat niet?" Eibert keek ten uiterste verbaasd op, alsof die kleine man daar voor hem een spiksplinternieuwe leer verkondigde, maar broeder Anselmus ging voort: met zijn zachte, melodieuze stem, zooals men tot kinderen spreekt, van wie men weet, dat zij op het punt slaan, een groote dwaas heid te begaan. Er speelde zoo nu en dan iets als een weemoedige glimlach op zijn smal, bleek gelaat, en ziju oogen werden voch- 288, Apeldoorn; M. M. Bakkers, L*. Delft H 14, 's Gravenhage; J. Romeijn, Veer sche singel S 47a, naar Rotterdam; J. Adrianissen, Veerscihe Singel S 134, Vught; C. J. B. Dageleer, Bleek E- 96, Amster dam; A. Rogge, Gravenstraat I 255, Vlis singen; W. v. Leeuwen, Wal A 7, Schie dam; E. Vertregt, Segeersweg V 100a, O. en W. Souburg; Wed. L. de Hond Noordhuysen, Armeniaansch Schuitvlot Q 266, Steenbergen; J. Marijs, Schuit vlotstraat O '283, Rotterdam; C. Meïjlers, Hoogstraat I 125, Rotterdam; H. Schol- tens, Seisbolwerk M 210, Roermond; S. M. 't GildeWedfö de Swart, Koepoort straat E 62a, Helder; M. P. van der Harst, L. Burg C 87/88, Den Haag; Mej. M. R. Bronis, L. Burg C 87/88, Den Haag1; J. J. Brouwer, Langeviele K 199, Koude kerke; P. J. Manneke, Koepoorfetr. E 58, Breda; H. J. Jansen, Seissdngel R 200, Vlissingen; Mej. II. A. Muller, L. Gortstraat I 328, AmsterdamH. Be- suyen, West deel oude Havendijlk V 109, Ajnemuiden. (M. Crt.) De onaf hankel ij kheidsf eesten te Middelburg. Zoo is dan eindelijk de dag, genaderd, waarop de feesten zullen worden geopend, welke de Zeeuwsche hoofdstad zal vieren ter eere van haar 100-jarige onafhanke.- lijkheid, ter eere van het feit dat het 100 jaar geleden is, dat met geheel Wal cheren de stad verlost werd uit de ver drukking der regeering van Napoleon. En al moge eerst morgen „de feestdag" zijn en ook de juiste dag voor de her denking, toch is 'er reeds heden genoeg te vermelden, om met recht te kunnen spre ken van een begin der feesten. Allereerst moeten wij ,even een stapje terug gaan en er aan herinneren, hoe toen alom de onafhankelijkheidsffeesten ge vierd werden, men zich in Middelburg bepaalde tot medewerking' aan het Plan 1913 en de zoo uitstekend geslaagde ten toonstelling van Zeeuwsche Kleederdrach- ten enz. werd gehouden. Maar toen reeds was men niet tevreden. Men hoofde alge meen, dat er iets ontbrak, er moest een volksfeest zijn, een dat kon worden me degemaakt. door oud en jong, door arm en rijk. En ziet, daar komt een geacht ingezetene er de aandacht op vestigen dat Walcheren niet reeds in 1813 kon deelen in de in Holland verkregen onaf hankelijkheid, maar dat eerst op 5 Mei 1814 de commissarissen van den Souve- reinen Vorst naar Walcheren kwamen om het eiland namens dezen in bezit te ne men. Het denkbeeld om dezen dag na 100 jaar feestelijk te herdenken, vond weer klank in de eerste plaats bij het bestuur der vereeniging „Uit het Volk, Voor het Volk", hetwelk het initiatief nam voor (tig, alsof hij iets buitengewoons zag, dat voor deze onnoozele menschen was be dekt. De Jonker luisterde met den eerbied, dien een jonge man voor de rijpere er varing met zijn metgezet voelt, en de toorn in de oogen der twistenden begon te verbleken.. Zij ontweken den zacht en blik van den Broeder, die hen overwon door de kracht en den gloed van zijn liefde. Er was een stem in hun consciëntie, die Anselmus gelijk gaf; zij verwonderden zich over hun opwinding; en toen An selmus en den Jonker weer in het zadel stegen, waren de strijdleuzen van Bour gondië en Gelderland verstomd. De heer van Schaffelaar en zijn rij knecht gingen ook weg: den anderen kant uit. En terwijl de Geldersche hoofdman daar heen reed op zijn sterk, groot paard, zeide het meisje: 'tls een recht schapen man, Eibert!" „Ja", zeide Eibert langzaam: „dat is hij dat wordt ten minste gezegd Maar ineens voelde hij weer een ge heime aanporring in zijn binnenste; zijn gelaat verduisterde en hij voegde er aan toe: „Hoe jammer, dat hij' aan den ver keerden kant staat van die Bourgon diërs deugt er niet één 1" Hoofdstuk III. Het wordt hoog tijd, dat er een alge- de samenstelling van een comité. Wat dit comité en inzonderheid enkele heeren daarvan hebben weten samen te stellen, zal heden en morgen blijken, en zullen wij in ons verslag nog meermalen kunnen vastleggen. Maar niet alleen dit algemeen comité heeft gedaan wat het kon om een goed feest te organiseeren, doch verschillende andere comité's spanden al hun krach ten in om daartoe te geraken, in de eerste plaats het algemeen comité voor ver siering en reclame, dat, ofschoon eerst een paar weken geleden tot stand geko men, reuzenwerk heeft verricht en wij twijfelen niet of de vruchten van hun arbeid zal morgen het komen van een groote schare vreemdelingen naar Middel burg zijn. Maar ook op het gebied van de versiering heeft deze commissie nog bijna niet te verwachten resultaten bereikt. Zij gaf den stoot aan het vormen van buurl- commissies en al willen wij niet verhe len, dat er buurten zijn, waarvan hef ons ten zeerste verwondert ze niet ver sierd te zien, wij moeten aan den andoren kant met lof getuigen van hetgeen voor zoover beden te zien is, tot stand is ge bracht. Men zal van ons toch zeker geen critiek verlangen op de verschillende ver sieringen, wij meenen dat ieder comité naar zijn financieele krachten en naar zijn beste inzichten heeft versierd ear waai) het resultaat tegenvalt, willen wij gaarne de goede bedoeling aannemen, al ontken nen wij niet te sympathiseeren met het denkbeeld van een persoon, die trachtte ook in zijn buurt animo voor versiering te- verkrijgen. Toen hem dit niet gelukte, zeide hij: „Liever niet dan slecht". Over de versiering willen wij alleen nog melden, dat behalve de reeds vroegen; vermelde straten en buurten, ook veï- versieringen zijn aangebracht op de Hee rengracht, in het Klein Vlaanderen en niet te vergeten ook aan den Veerschen rijweg, de plaats van de ontvangst van de commissarissen op morgen. Over de verlichting kan uit den aard der zaak niets gezegd worden voor Woensdag; dat hij goed weer ook deze slagen zal is bij ons aan geen twijfel onder heven. Een niet minder belangrijk onderdeel! der feestelijkheden is do etalagewed strijd. Voor dit onderdeel heeft het be stuur van de vereeniging „Handelsbelang"' de voorbereidende maatregelen genomen, en besloten was, dat deze wedstrijd reeds heden aanvangt en dat de jury heden middag en hedenavond de ruim 80 eta lages zou heoordeelen. En juist omdat er een jury is van drie Goesche en drie Vlissingsche heeren winkeliers, dus des kundigen, meenen wij' ons vaar elke be oordeeling te moeben onthouden, temeer daar een beschrijving van al de etala- meene wolvenjacht wordt georganiseeered. De burgt van Leuvenurn loopt geen gevaar dat is waar. En de andere jtasteelen in den omtrek zullen ook geen. last krijgen van het gespuis, want al zijn de grachten dichtgevroren het baat den wolven geen zier. Ze kunnen tegen de steile, dikke muren opvliegen, zoo hard als zij willen; zij mogen de scherpe tanden in de met ijzer beslagen poort trachten te zetten het geeft allemaal niets. De burgt is onkwetsbaar door zijn pantser van steenen, en steekt zijn be sneeuwde, onoverwinnelijke torens fier en trotsch in de lucht. De edellieden zei ven hebben ook geen last van het hon gerig gebroed, want in hun stalen harnas sen zijn ze veilig, en midden in den nacht kunnen zij door het bosch wande len, zonder gevaar te loopen, door de wolven te worden verrast. Doch er is een ander gevaar. De wol- venplaag bedreigt den geheelen wildstand met volkomen uitroeiing, en dat is' erger dan dat bij' die arme lieden en onder- hoorigen een zuigeling uit de wieg wordt gesleept, of een grijsaard, die toch geen werk meer kan verrichten, door de wol ven wordt verscheurd. Cffiordfj x#rrot§d.>j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1