in Schoonmaak, OUT, iep DE ZEEUW 0 O fD m ft 3 ÏERFIti BUSSES EH, enz,, enz. •oote partij HALEN APEN, iknecht iknecht ishoudster TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Binnenland. Feuilleton. De Broeders van St. Jan. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws rrad ig: G'S leVIÖLDER, groote partij WOUTERS. |OP Irszaak, schaap knecht trlijk Meisje, MORGENBEDE. 9) fs ^327 V U g.-,T f f£> raai® In ruim 40 ver puren. lemen, Sponsen, frnisli, Kunstkalk. hreerende prijzen. Goes. /loerliggers, luttingpalen, enz. iplanken, enz. fcn, ook Lammers ASTER, Landbou- irking zijnde artikelen. Flink [ïde broodwinning. >3 Centraal Neder- |au, OEN HAAG. met October [ITTE, Zoutelande. en aan |tAHAMSE, ekerke, Westhoek. I-JZER, Meliskerke. nd EPIER, Veersche ;ober KORTE Nz. te gd in een jong en er kinderen DSES DES PLAN. ertsenstr. 5, Utrecht. VAN ZATERDAG 2 MEI 1914. Dal. deze nieuwgeschonken dag Volmaakt en heilig wezen mag, bevrijd van iedere zond-es me1, Heer, geef ons dat! Wat goed is voor ons zieleheil, en wat ons brengt op hooger peil van trouw aan Uwe liefdewet, Heer, geef ons dat! 'Ootmoedigheid, berusting, Vies, wat ook de uren brengen mee, wal storm er om ons loeien moog, Heer, geef ons dat! Wat lieflijk, rein. welluidend is wat zaligheid lieduidend is in Uw doorschouwend Vaderoog, Heer, geef ons dat! En zoo deez' dag de laatste waar van 't leven onberekenbaar, en de avond ons niet levend vindt, een sier ven sure kalm en stil, gansch onderworpen aan uw wil. een heengaan als insluimerend kind, Heer, geef ons dat! Nellie van Kol. (Bloesem en Vrucht.) Niel logisch. Het uiterst ingewikkelde vraagstuk, naar welke evenredigheid het Middelbaar on derwijs openbaar zal moeten en particulier zal kunnen wezen, is door den Minister Van Binnenlandsche Zaken aan de Onder- w ijs-Com missie ter overweging aanbevo len, zegt de „Standaard" „Aanbevolen met de uitgedrukte bedoe ling, dat de Subsidieregeling ook voor deze scholen opnieuw zou onderzocht wor den en dat een oplossing zou te vinden zijn voor gelijkstelling van de beide soor ten van onderwijs ook op dit gebied. Men kan niet anders dan aannemen, dat dit ernstig bedoeld was, d.w.z. er zich op richtte, om aan het bijzonder Middelbaar onderwijs bestaansmogelijkheid te waal- borgen. Juist daarom echter is het niet te ven staan, hoe thans, hangende dit onderzoek voor meerdere nieuwe openbar© Hoogere Burgerscholen gelden zijn aangevraagd. De stand van zaken toont reeds zoo stuitende ongelijkheid. Aan de openbare H. Bi. scholen is dit jaar toegekend meer dan één millioen driemaal honderdduizend gulden; voor alle bijzondere saam een subsidie van nog geen tiende zoo groot, niet meer dan even één ton. Is het nu, we zeggen niet eens billijk, maar logisch, om inmiddels deze stuiten de ongelijkheid nog verder te rek ken? Of voelt men op Binnenlandsche Zaken niet, welk teeder punt juist hierbij in het spel komt? patrimonium en de Ouderdoms rente. De heeren p. van Vliet Jr., te Rijswijk en F. Noordhof, 'te Arnhem, respectievelijk voorzitter en secretaris van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", 'han delende in opdracht van het bestuur van genoemd Verbond, hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij [zeggen met teleurstelling te hebben ken nis genomen van de plannen van den Minister van Landbouw ten aanzien van de verzekeringswetten, in een vorige par lementaire periode tot stand gekomen; dat de tegenwoordige gang.van zaken onvermijdelijk aanzienlijke vertraging zal brengen van de Sociale Wetgeving in helt algemeen en van de invoering der ver tekering tegen invaliditeit waaraan de arbeidersstand bovenal behoefte heeft in het bij-zonderv dat 'zij zeer groote bezwaren hebben door L. PENNING. (Nadruk verboden). Het was drie dagen later 1). De dag en de rijke, vroolijke maaltijd, waaraan de keur van den Gelderschen Adel en Ridderschapedelmannen en edelvrou- wen, jonkers en jonkvrouwen hadden aan gezeten, spoedde ten einde, terwijl de bedienden kwamen, om de toortsen in de prachtig versierde zaal te ontsteken. Er heerschte een opgewekte stemming - de groote vuren in de haarden verspreid den een aangename warmte; er werd gespeeld en gekout, geschertst en ge lachen, en het licht der flambouwen weer spiegelde zich in het goud en het edel gesteente, dat door de voorname gasten werd gedragen. De bejaarde Hertog zat daar met een stil vergenoegen ,op zijn vriendelijk ge laat. Geen wonder hij was met zijn kind verzoend!, En hoewel hij, daar hij reeds op jaren kwam, aan de luidruchtige feestdrukte geen deel kon nemen, deed i) 9 Januari 1466. tegen liet ontwerp-ouderdomsrente, bij Ko ninklijke Boodschap van 6 Februari 1914 bij| tie Ka mei- ingezonden; dit ontwerp immers brengt niet een hervorming, waar door de arbeider wordt opgeheven: be- invloedt. de loonregeling niet; maakt den toestand niet zoo, dat de arbeider voor zich zelf kan izorgen; dat hij pensioen ontvangt uit do vruchten van zijn eigen arbeid. De 'zorg voor oude arbeiders wordt gebracht, onder het begrip „zorg voor behoeftigen". Wie „behoeftig" is zal een handreiking via de Gemeentebesturen ontvangen. De bejaarde arbeider, die nog .werkt of nog' werken kan, zal allicht beschouwd worden als niet „behoeftig" en niets ontvangen. De zg.n. „rente" is niet een door verzekering en dienstbe trekking verkregen recht, maar een gunst. Het ontwerp kan niet beschouwd als on derdeel van 'een stelsel van sociale her vormingen. Het verandert in de sociale verhoudingen niets. Het heeft slechts de bedoeling, om aan „behoeftigen" eeni.geri steun te evrleenen uit de openbare kas sen. Hetgeen in den breede betoogd wordt, waarna adressanten de Kamer verzoeken, liet ontweip niet aan te nemen. Ons weekblad „Patrimonium", dat het heele adres bevat, schrijft er onder: De groote bezwaren tegen het ont- werp-ouderdomsrente worden in dit adres kort en zakelijk geformuleerd. Dat een sociaal-econoom als Treub voor den dag kwam met een zoo onmogelijk product, blijft ons eten raadsel. Maar wij behoeven dat raadsel niet op te lossen. Onze taak is, om te waken voor de we zenlijke belangen der arbeiders, die door de plannen van den heer Treub dreigen geschaad te worden. Wij juichen dan ook het verzenden van dit adres hartelijk toe. [De toestand in Mexico. Men meldt uit 's Gravonhage d.d. 30 April aan „De Maasbode": Blijkens een ontvangen mededeeling heeft heden de gezant der Vereenigde Staten van Amerika alhier, dr. Van 'Dijke, aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken alhier bericht, dat aan de regeering te Washington door de gezanten van Brazilië, Argentinië en Chili aldaar is medegedeeld, dat Huerta en Carranza bei de het beginsel van bemiddeling hebben aanvaard. Hieraan wordt het volgende toegevoegd Natuurlijk zal dit een groot voordeel aan de bemiddelaars geven bij hun werk en hen in staat stellen rekening te houden met het geheele b e mid deli ngsvraagstuk dat geheel in overeenstemming is met de wenschen van de Vereenigde Staten. Deze toch verlangen naar een vreedzame en blijvende regeling van Mexicaansebe moei lijkheden, in het belang van het gansche volk van Mexico en met. goede waar borgen voor duurzame orde en constitu tioneel bestuur. Herhalingsoefeningen in 1914. Voor de in dit jaar te houden herha lingsoefeningen zijn ©enige categorieën van verlofgangers buiten oproeping gelaten, omdat zij in 1911 langer dan den vast- gestelden tijd voor herhali ngte oefienin.geji onder de wapenen zijn gehoud-en. Even wel is het mogelijk, dat sommige verlof gangers, die in dat verlengde verblijf on der de wapenen hebben gedeeld, na het vertrek met groot verlof in 1911 Zijn ko men te behooren tot een onderdeel van het leger, waarvan de manschappen hun ner lichting in 1911 niet of niet langer dan den aanvankelijk bepaalden tijd voor herhalingsoefeningen in werkelijfcen dienst zijn geweest. Zoo kunnen sommige verlof gangers van de He en de IVe divisie bij een andere divisie zijn overgeplaatst. Ook kunnen er onder de op te roepen verlofgangers Israëlieten zijin, die in 1911 onder de wapenen waren bij onderdeelen, die toen langer wérden gehouden. "Dit laatste kan zich voordoen bij de 8-maan- ders van de lichtingen 1907 en 1908, behoorend© tot de 2e comp. wielrijders, de achtmaanders yan de lichting 1908, be hoorend© tot de 4e comp. wielrijders, en de miliciens der lichtingen 1907 en 1908, behoorende tot de comp. hospitaalsolda ten Billijk is het, dat ook deze categorieën verlofgangers dit jaar vrijstelling van op komst genieten. Tot dat einde zijin de korpscommandanten van de verlofgan gers, wie het hier geldt, door den mi nister van oorlog uitgenoodigd, aan de hij toch 'alles; wat in zijn vermogen was, om den .gasten aangenaam te zijn. Het liep naar middernacht, toen de oude Vorst opstond; hij verlangde naar rust het was een lange vermoeiende dag geweest. En jonker Adolf, die met den jonker wan IJselstein zat te scha ken, vergezelde zijn vader naar diens slaapvertrek. Daarop legde de grijsaard zich ter ruste, langzaam indommelend onder het gedruisch der dansmuziek, die zacht en gedempt door de zware muren tot hem doordrong. Eensklaps echter rees hij overeind, gewekt door ruwe vuistslagten, op de deur, maar nóg had de ai'gelooze, goed vertrouwende Hertog geen kwaad vermoeden. De gasten waren wat al te vroolijk, dacht hij; de beker was te lustig rondgegaan zij wisten niet goed meer wat zij deden. En om het tot bedaren te brengen, riep de goedige grijsaard van uit zijn slaapvertrek„Lieve kinderen 1 Laat mij nu met VredeIk mag hiet dansen op een anderen tijd zal ik 't beter maken, hoor!" Zóó riep hij: in den droeven waan, dat zij niet wisten, wat zij deden. Maar zij wisten 'twel; zij braken de deur an et geweld open en het waren geen gasten maar samenzweerders, die «laar voor den Hertog stonden: in het volle betrokken burgemeesters opgaaf te doen van de verlofgangers die daarvoor in aan merking komen, met verzoek dien verlof gangers schriftelijk mede te deelen, dat zj dit jaar niet voor herhalingsoefeningen behoeven op te komen. (N. Amh. Ct.) Voorzitter Eerste Kamer. .1. .1. G. Baron van Voorst tot Voorst (R.K.), de nieuwbenoemde president der Fairste Kamer, is den 16en September 1846 te Elden op den huizp Wester veld bij Arnhem geboren. Als jongeling trad hij in dienst bij het Instructie bataljon en na den Hoofdcur sus te hebben doorloopen, werd hij den 3den Januari 1870 benoemd tot 2e luit.; vijf jaar later weid bij le luitenant en in 1889 kapitein; in 1898 bereikte hij den majoors rang, in 1901 den rang van lui te nant-kolonel en op 23 April 1901 werd bij benoemd tot kolonel commandant van het regiment grenadiers en jagers. Baron van Voorst tot Voors1 is thans generaal-majoor op nonactiviteit en ad judant i. b. d. van H. M. de Koningin. In de Eerste Kamer, waarin hij sedert 27 Maart 1908 zitting heeft voor de pro vincie Zuid Holland, heeft hij zich vooral met militaire vraagstukken bezig gehou den. L ij k v e r b r a a d i n g. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is de zaak der overtreding van de Begrafenis wet thans in handen gesteld van den ambtenaar bij het O. M. van het Kanton gerecht te Haarlem en kan de behandeling dus spoedig worden tegemoet gezien. Raad van State. Volgens den Haagschen redacteur van „De Tijd" komt voor het lidmaatschap van den Raad van State (vacature Bor- ret) in aanmerking baron Van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Btabant, een broer van den nieuw- benoemden voorzitter van de Eerste Ka mer. Middelburg. Wie met de feesten te Mid delburg een aardige herinnering wil heb ben, raden wij aan tot een bezoek aan den Velo-waschmachinewinkel Lange Burg C. 89 alhier. De welbekende glasgraveur G. van Leer uit Leerdam heeft daar tij delijk zijn inrichting gevestigd en levert tegen een geringen prijs prachtige glazen met naam en inscripte. Tevens ook een schoone gelegenheid om de glasgraveer kunst te bewonderen. Hoe meer de groote feestdag na dert, hoe meer men aan alle kanten de toebereidselen ziet opschieten en hoe meer bewijzen er komen dat de animo om volop feest te vieren er in komt. Nu zagen wij ook de Markt en de Gra venstraat met de versiering aanvangen, en in andere straten, bijv. Lange Delft en de Noordstraat blijkt al meer en meer de bedoeling der commissies. Het op richten van een ©erepoort aan het be gin der Lange Delft trok gisteren heel wat kijkers. Nog een hoop moet worden Vervuld namelijk dat de scherpe wind ons voor dien dag verlaat en een warm Oranje zonnetje zijn luister aan het feest en den feesttooi komt bijzetten. Vlissingen. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd door den heer Staverman een motie voorgesteld waarin uitgesproken wordt, dat de raadsleden van 'I bezoek van sollicitanten Voor eene betrekking bij het onderwijs wenschen ver schoond te blijven in het vervolg. Over 'deze motie staakten de stemmen (8 tegen 8 en een blanco). Het voorstel van B. en W. inzake het invoeren van een an dere wijze van heffing werd met een kleine verandering aangenomen. De heer J. C. Hamakers werd aangewezen als on derwijzer met verplichte hoofdacte aan school D. Het voorstel van den heer Vermaas om te bepalen dat gemeenteambtenaren die langen tijd ziek zijn geweest zich voor hun weder in dienst treding aan eene keuring moeten onderwerpen, lokte veel discussie. Ook over dit voorstel staakten de stemmen (8 tegen 8) en een onthouding. De heer Vermaas trok daar om zijn voorstel in. Het adres van „Nosokomos" inzake verbetering der positie van verplegers en verpleegsters werd voor kennisgeving (aangenomen. De behandeling van de motie de Meij harnas, lnet ontbloote zwaarden En nóg scheurde de blinddoek niet, die voor de oogen van den ongelukkigen vader was gebonden. Hij vreesde, dat de vijanden den burgt hadden overrompeld, en in den angst, der vaderliefde schreide hij „Waar is mijn zoon? mijn welbeminde zoon?" waarop die welbeminde zoon uit de schare naar voren trad, en met onver biddelijke stem zeide: „Mijn vadert liet moet zoo wezen volg mij Den grijsaard werd geen tijd gegund, zich te kleeden; de samenzweerders sleur den hem medeover het ijs van de gracht, dat niet stuk geslagen mocht worden, zetten hem op een paard en reden met den rampspoedigen, diep beklagenswaar- digen vorst naai' het als vesting ingericht tolhuis te Lobith en voorts naar Buren, in het midden van het Hertogdom. Neen, die geschiedenis was niet zoo mooi, en Eibert, die nu vlak voor den hoofdman stond, sloeg een oogenblik de oogen neer. Doch daarop hief hij ze weer met een zekere stugheid op, terwijl hij zeide: Met uw wetaieenen, mijnheer van Schoffelaar! Ge praat me daar van den jonker Adolf, maar wat zijn de Bour gondiërs? Hebben ze in die droeve hi storie van Grave niet de hand gehad? En wat is die David van Bourgondië, die zich op een onrechtmatige wijze den inzake onderwijzersbenoeming ingediend in de vergadering van 6 Maart werd met het oog op liet vergevorderde uur tot later uitgesteld. De heer I-aeinoes dee'.de nog mede dit het kapitaal voor de op te richten Asphalt en Petroleum maatschappij bljee is. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot verificateur der in voerrechten en accijnzen de kommies-veri ficateur der directe belastingen K. Tol en op voormeld tijdstip verplaatst van Botterdam naar Vlissingen (haven). De directeur-generaal der Staats spoorwegen heeft o.m. een eervolle ver melding wegens betoonde eerlijkheid toe gekend aan de hoofdconducteurs F. G. pijzeis en A. Polderman, be de gestation- neerd alhier. „VI. Ct." Bij Kon. Besl. van 27 April is met ingang van gisteren benoemd tot rijks- keurmeester in algemeenen dienst 1ste klasse, de keurmeester 2de klasse H. A. Weiman, alhier. Kapelle. Alhier is opgericht een schiert,- vereeniging tot veriiooging van 's lands weerkracht. De oefeningen zullen gehou den worden op het plein der openbare school. Dat er liefhebberij voor is moge blijken uit het feit, dat zich reeds 30 leden opgaven. -In haar gewoon vergaderlokaal hield de Christelijke Zangvereeniging „De Lof- stem" haar vijfde jaarvergadering. De voorzitter op gebruikelijke wijze openende, sprak een kort inleidend woord en wees op het karakter dezer vergadering. In een goed gestyleerd verslag deelde de secre taris wee, dat de vereeniging 36 leden telt. Voorts bleek, dat het meestal geen wandelen op rozen is. 'De vereeniging) is maar niet in staat wegens gebrek aan lokaliteit een uitvoering te geven. Twee maal is reeds aan heeren kerkvoogden der Ned. Here. Kerk het kerkgebouw aan gevraagd, maar telkens volgde afwijzing van het verzoek, zelfs den derden keer, toen de leden 257 liandteekeningen van leden en doopleden der Ned. Here. Kerk hadden verzameld, volgde toch nog hard nekkige weigering. Zeker erg jammer, waar een uitvoering blijkbaar zoozeer op prijs gesteld zou worden. Niet alleen lijdt, de Zangvereeniging zelf, maar financieele schade wordt tevens aan menige philan- tropische inrichting 'berokkend. De pen ningmeester deed rekening en verantwoor ding, deze kon hogen op een batig saldo. De aftredende bestuursleden P. Minnaar en A. Mol Pz. werden met groote meer derheid herkozen. Met algemeen© stemmen werd besloten deel te nemeri aan het Zangersconcours dat a.s. Hemelvaartsdag te Vlissingen zal gehouden worden. Nog volgden enkele besprekingen, waarna de voorzitter deze vergadering sloot. Stavenisss. Gistermiddag had de 17- jaiige timmermanszoon L. R. het ongeluk het voorste lid van een vinger der lin kerhand af te hakken. De dokter verleende spoedig heelkundige hulp. In de gisteren gehouden gemeente raadszitting was aan de orde het eenige punt der agenda de 1.1. Dinsdag aangehou denbenoeming eener onderwijzeres. Voort- af deelde de voorzitter mede, dat de aan geboden voordracht bleef gehandhaafd, en dat dientengevolge mej. van Dijke van St. Annaland niet tot het geven eener proefles zou worden uitgenoodigd. Bij! de daarop gevolgde stemming we.rd met 4 stemmen mej. M. C. J. Rietveld de Hondtfc 'te ierseke, no. 3 der voordracht, benoemd; no. 1, mej. J. van Splunder te Noordgou- We, verwierf 2, no. 2, mej. A. J. van Damme te Zierikzee 1 stem. Nieuw-Namen. Donderdagmiddag ont stond er brand in de woning van den landbouwer J. G. In korten tijd stond het geheele huis in lichtelaaie, zoodat dit tot den grond afbrandde. Kostbare oude meubelen zijn in den brand gebleven, benevens veel huisraad en kleeren. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is dooi' bet vlamvatten van een balk in den schoorsteen van den bakoven. (Zei.) Ongelooflijk. Uit eeti Zuid-Lim- burgsche gemeente den naam der plaats zullen we desVerlangd aan de Justitie noemen wordt aan de „Limb. Koe- Utrechtschen bisschopstitel heeft toege- eigend, voor een man? En wat was die Filips, dien de onnoozele menschen den Goede noemen, voor een vorst?" „Een weldoener voor zijn onderzaten!" antwoordde van Schaffelaar. Eibert vond de bewering grappig en trok de lippen in een minachtende plooi. „Een weldoener? Zeg liever een ge weldenaar, iedereen bedriegend, die met hem in aanraking kwam. Bovendien een losbandig man, die vijftien kinderen ach terliet, waarvan er slechts één in een wettig huwelijk was geboren. Die David van Bourgondië bijvoorbeeld, met wien gij zooveel ophebt, is een bastaard en anders niet!" Het bloed begon bij van Schaffelaar toch te koken; hij verbaasde zich over ide onbeschaamdheid van dezen geringen molenaarsknecht, en riep met toornige gebaren: „Het volk heeft tranen gestort om den dood van Filips den Goede; hij- was de voortreffelijkste vorst van zijn tijd, en ik duld niet, dat zijn nagedach tenis in mijn tegenwoordigheid wordt gesmaad De spreker stond daar in een dreigende houding, met moeite zijn zelfbeheersching bewarend, terwijl hij het hoofd ophief in een strijdlustige houding. Het liep niet goed met het gesprek; ricr" het volgende geschrevenHij was gehuwd en bij vermeerdering van do fa milie trad do nood binnen; hij ondernam een eerlijk bedrijf, hij ging bij avond en donkei bij gezeten inwoners om onder stand. dien hij genoot. Of hem dit niet genoeg opbracht? Wat er van zij, hij be gon een ander bedrijf. Nu vermiste de eene familie dit. de andere dat. In den nacht was geen wasehgood op de bleek meer veilig. „Hij" heeft het gedaan, lis pelde de cen; „hij" heeft het gestolen, fluisterde een ander. Men wees op het gestolen goed, dat bij hein op de bleek lag, maar niemand durfde klagen of ge tuigen, want hij was ook Raadslid, hij had hel zelfs 1ot wethouder gebracht. liet gebeurde op Woensdag 22 April dezes jaars, dat een boerendochter hel waseh- goed op de bleek ging begieten, in den namiddag omstreeks ÏV2 uur. Een uur later ging zij weer eens kijken naar het wasehgoed en bemerkte drie openingen in de spreiding: ©en hemd en twee vrou wenbroeken waren verdwenen. Terstond navraag bij de buren: zeker, zij hadden „hem" gezienhij was voorbij gekomen. Toevallig komt de veldwachter langs, die met het voorval in kennis wordt gesteld. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in. „Hij" werd aangehouden, en bij visitatie op den lijve vond de veldwachter onder de kleeren rondom het lijf van den Edel achtbare het nog natte hemd. alsof hij de Kneipp'sche waterkuur onderging. „Hij" bood weerstand; maar de boeien deden bun werk, en hij werd voor den burgemeester geleid. Hier vroeg de veld wachter aanhouding en voorloopig inar- reststelling van den verdachte. De bur gemeester weigerde l Daarop vroeg de veldwachter huiszoeking te laten doen om nog voorheen ontvreemde goederen op te sporen; de burgemeester weigerdeI Ten laatste vroeg de veldwachter last geving om zelf huiszoeking te doen, maar de burgemeester weigerde. De veldwach ter ging andermaal op pad en vond de jas van den verdachte op een perceel hooiland van hem liggen, naast diens in den grond staanden riek; in den groo- ten binnenzak van die jas staken de twee vermiste, nog natte vrouwenbroeken. Toen de veldwachter bij den burgemee ster terugkeerde, zaten deze en de ver dachte samen een glas bier te drinken en een sigaar te rooken. Miss Pankhurst te Brussel'. De Belgische autoriteiten hebben het voor beeld van hnn Duitsche collega's niet ge volgd en hebben miss Pankhurst kalm in de hoofdstad laten optreden. Veel succes heeft miss Sylvia niet ge had: nauwelijks een honderdtal dames en heeren, 0. w. natuurlijk nog veel En- gelschen, zijn naar haar komen luisteren. Nieuws vertelde zij natuurlijk niet. Het Antwerpsche „Handelsblad" zegt van haarzij lijkt er een zacht, innemend meisje te zijn. Evenwel, wanneer zij spreekt, wordt men gewaar, dat zij het temperament van haar moeder heeft. Na af oop van haar voordracht verzocht zij haar gehoor vragen te stellen. Een der aanwezigen maakten hiervan gebruik en vroeg haar ten huwelijk, welke vraag met een vernietigend stil zwijgen werd beantwoord. „Hbl." Keizer Frans Jozef. Des kei zers toestand blijft volmaakt bevredigend. De katarrh neemt nog af. De koning van Zweden gaat goed vooruit, ofschoon hij nog zeer zwak is. De slaap en de eetlust zijn zeer be vredigend. E e n g r a p d i e s 1 e c h t a f 1 0 o p t. Daar zijn kameraden hem verteld hadden dat lijmsoep lekker smaakt, maakte, te Osterfeld bij Essen de 16-jarige jonge leerjongen Bürkel met eenige kameraden zich een dergelijke soep klaar. Bürkel at er van en spoedig daarop begon hij te braken. Een in allerijl geroepen dokter beval zijn overbrenging naar een zieken huis, waar de arme jongen onder hevige pijnen stierf. De lijm had zich in de maag vastgezet en een darm doen scheuren. Zendeling gedood. Een tele gram uit St. Johannesburg meldt, dat in de Oranje-rivier-kolonie ©en Duitsch zen deling met nam© Klonos van de Duitsche missie in Bethanië door inboorlingen is neergeschoten. Aanleiding tot den daad is niet bekend. het vuur, dat in alle hoeken van Hol land en het Sticht, van Gelderland en Friesland smeulde, sloeg ineens bij de Speulder schaapskooi weer uit. En Ei- bert's neusvleugels begonnen te trillen Judith zag het. Zij was naar het gesprek komen lui steren, en al' vreesde zij voor een onaan gename ontknooping, zoo deed het haar toch goed, dat Eibert niet met den mond vol tanden voor den heer Van Schaffe laar behoefde te staan. Zij was ei' trotsch op, omdat Jonker Edelhart en de ge leerd© Broeder van 's Heeren Loo er bij tegenwoordig waren; zij konden nu eens met hun eigen ooren vernemen, dat. zij met geen domoor ging trouwen maar met een wel onderwezen man, die in de geschiedenis dezer eeuw van bloed en ijzer even goed thuis was als de ge leerde meesters, die aan de beroemde Latijnsche school te Harderwijk college gaven. Het meisje wist er alles van. Eibert' had zijn merkwaardige historiekennis te danken aan den ouden valkenier van den Leuvenumschen burgt, die vroeger in Bourgondischen dienst was geweest, en wat de jonkman van dien zonderlin gen Hertog Filips vernam, vertelde hij trouw aan Judith over, al was 't alleen, om met zijn kennis te pronken. (Wordt Vervolgd.),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5