NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 1 Mei 38e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH No. 179. 1914. EERSTE BLAD, Arbeid en Loon. Kerknieuws. Onderwijs. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUI?, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Dit nummer bestaat uit twee bladen Binnenland. Uit da Provincie. Middelburg. Onderwijzers examen, (acte l.o.) Geëxamineerd 8 mannelijke candidatenafgewezen 1. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.65 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels f 1.—iedere regel meer 10 cent. Eenige jaren geleden vestigde ds. Ru dolph, de socioloog, die straks in den bloei zijner jaren dreigt te worden af gesneden, hetwelk door alle Chr. arbei ders teri diepste wordt betreurd, in „De Standaard" de aandacht op een werkje: „Arbeidsprestatie en Loonregeling", van den Amerikaan F. W. Taylor, vertaald door H. J. Hemdrikse, opzichter van het Stoomwezen (Amsterdam, Van Mantgean en De Does). De schrijVer toont aan, dat 'het fabrieks wezen een hoog© kunst is, die ernstig! nroet geleerd en ten slotte leidt tot d^ betaling der hoogste loonen en de grootste besparing der productiekosten!. Daartoe beveelt hij aan t ij d s t u d j e, dat wil zeggen een onderzoek hoeveel tijid een goed werkman voor elk deel en on derdeel van zijn werk behoeft. Voorts eeeir p 1 anaf dee lin g, waar in 'de dagtaak van iederen werkman van uur tot uur geregeld is. Heel de arbeid, die door een fabriek op één dag moet worden afgeleverd, wordt door deze plan- afdealing in bestek gebracht. Dan komt er jbiji de controle, die uitmaakt of aan dit bestek door den werk man ifs voldaan. Alleen zoodanige werklieden clie hier aan voldoen moeten in de fabriek in dienst gehouden worden. Maar dan moeten die ook het hoogst mogelijke loon genieten. Kort gezegd wil Taylor derhalve een arbeiderscorps kweeken, dat in den kortst moge]ijken tijd het meest mogelijke werk verricht en daarvoor dus ook het hoogst mogelijke loon ontvangt. .Minimum van tijd, maximum arbeid, maximum loon. Een prachtig stelsel waarvan de vrucht zal zijn, dat de goede werklieden gelegen heid krijgen hun krachten te ontplooien. Lijntrekkers en drinkers vallen hier dus buiten. Zij kunnen niet mede, want ijVer en veerkracht ontbreken hun, hun vak- genooten streven hun voorbij en de fa briek moet ze wel loslaten. Hierbij; valt ook de gespannen Verhouding (antagonis me) tusschen patroons en werklieden weg. Zij toch verstaan wederkeerig malkanders. belang en werken daarvoor. De klassen strijd legt op zoodanige fabriek de wa pens neer. Hier is de echte samenwer king, omdat zij: allen werkers zijn. IVelk een ideaal toestand, en die toch niet onbereikbaar is. Het is een vakvereeniging van eerste klas menschen, vereenigd ter verkrijging van hooge loonen waarop zijj recht heb ben; loonen die altijd dezelfde zijn, zoo wel in slappe als in drukke tijden, en van contributie of strijdkas is! geen sprake, want de patroon betaalt alles, en organi- seeren en administreeren alles gratis. Het is .te verstaan, dat een zoo warm 'Christen-socioloog als ds. Rudolph iu geestdrift geraakte bij de schildering van een zoodanigen toestand. Indien de werk gevers en id at niet alleen in de fa briek, maar dan toch in de fabriek in de voornaamste plaats reeds een halve eeuw vroeger aan een dergelijke organi satie hadden gedacht, hoe heel andere het in de fabriek zou uitzien. In het stelsel, hierboven geschetst, wordt de arbeid metterdaad wat hij naar Gods oirtening: wezen moeit. Naar Gods Woord is de arbeid geen last of spel, maar roeping van den naar Gods beeld geschapen menjsch. „Mijn Vader werkt tot nu toe en Ik werk' ook". De arbeid is navolging Gods. Alle arbeid moet eerst denkarbeid zijn. Bij dein Heene gaat Zijn Raad voor Zijn Daad. Ook daarin moet de mensch Gods, navolger zijjn. Alle werken moet met den ken beginnen. Denkend nroet de arbeider ■aan en in zijn werk zijn. Zijn jverk moet steeds planmatig gtetschieden. Indien het .zóó ver komen kon, dat in alle vakken, waar dit mogelijk is, dus niet alleen in de fabriek, maar op kan toor en werkplaats deze regel in toepas sing gebracht werd, zou men wel de min derwaardige werklieden allengs, zien ver dwijnen, maar men zou dan ook de flinke, goed geleerde en geschoolde arbeiders overhouden, die zich met hart cn ziel geven aan het werk, en tevens hun aan- spraken op de hoogst mogelijke loonen zouden doen gelden. Doch hiertegenover staat dan ook de eisoh, dat de patrioons tot de beste vak- menschen moeten behooren. Zijl moeten menschen zijn, die er steeds op uit zijn het vak te verbeteren, deu arbeid te ver- hoogen en den arbeider te sterken. Het moet niet kunnen gezegd worden, dat de patroon er minder van weet dan de werk man, en hij de leidürg van het bedrijf overlaat aan een ander. Het staat onder ons vast, dat op deze wijze de verhoudingen zeer verbeterd zou den worden, en een oplossing; van een be langrijk stuk sociale quaeistie w-ordt mo gelijk gemaakt. Het is goed te wijzen, immer te wijzen op sociale misstanden en wanverhoudingen, maar den uitnemend- sten weg te vinden, welke tot verbeteringi kan leiden, is niet minder roeping. Bij zoodanige verhouding van patroon en werkman, van arbeidsprestatie en loon regeling moeten patroon en arbeider bei den welvaren, en wordt het heil der sa menleving bevorderd. De beroepsarbeid is de spil waar het leven van 't grootste deel der menschen om draait. Het kind verraadt reeds in de keuze van zijjn spel of verzet welk beroep hij op rijper leeftijd zal uitoefe nen. De beroepskeus zit den mensch in 't, bloed. En van het loon van dezen be roepsarbeid moet de groote meerderheid leven. Daarom moet het er heen: het beste loon, doch voor den besten arbeid, deze twee zijjn de onmisbare voorwaarden voor maatschappelijk geluk. Eu met dit maatschappelijk geluk mog'en wij hier nog eens een woord van ds. Rudolph aan halen „Met dit maatschappelijk geluk houdt ook 't geestelijk en zedelijk welvaren .'meer onmiddellijk verband. Het geestelijk en ze delijk leven is 't herstel van Gods beeld. Ook in den arbeid moet het beeld Gods schitteren. Het loon is voor den Christen- arbeider een lichtstraal van den Vader der lichten, die de kracht tot arbeiden en het loon op den arbeid gaf. Het maat schappelijk gelukkig leven is regen en zonneschijn voor het geestelijk en zede lijk leven". 1 Christendom en Maatschappij. No. 3 van dit tijdschrift, dat ondeü' redactie van pref. Diepenhorst en oud minister Talma bij 'Ruijte te Utrecht ver schijnt, bevat een artikel van dr. v. Sta veren over „Do geneesheer en de zie kenfondsen", welk artikel vervolgd wordt; een uiteenzetting, over de beteekenis van „Organisch", welk opstel eveneens wordtj voortgezet, door ds. H. Koffijberg'. Een aangename rubriek van Srneenk, „Uit de Vakbeweging". En andere stukjes, die 'zeer ter jezing zijin aan te bevelen. Wanneer de schrijvers zorg dragen en kele vreemde woorden aan den voet deir kolommen te vertalen, dan kunnen ook onze meer ontwikkelde leden van Patri monium dit tijdschrift niet vrucht volgen. Vooral het artikel van ds. Koffijberg dient eenige malen herlezen te worden, om heit geheel te kunnen genieten. Verjaardag van Prinses J nlian a. Men meldt uit Zaandam: Nog nimmer te de verjaardag van Prin- tees Juliana hier zoo opgewekt gtevierd als gisteren, 't Wals: een Oranjestad in plaats van een roode stad. Alles vlagde behalve het Gemeentehuis. Daar de to rens aan de gemeente behooren hadden do kerkvoogden er op gevonden, de vlag to steken uit het boogvenster boven den ingang der kerken. Vele burgers droegen oranjelint en eenige nijveren hadden hun winkels of werk plaatsen .niet driekleur en oranje versierd. Een grappenmaker had zelfs de nachte lijke donkerte benut; om het nationale dundoek aan de woning van burge meester Ter Laan te hangen, maar de vreugde over dat protest duurde uit den aard der zaak slechte kort. 's Avonds gaf de: Chr. Oranje-vereeni- ging een feest, en had in de Geref. Kerk een bidstond plaats, die druk bezocht w'as. De Prins op reis. In den loop van den aanstaanden zo mer zal, volgens liet „Hbld.", Z. K. II. do Prins der Nederlanden een buiten- lanclsche reis maken aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland". Is men goed ingelicht, dan betreft het hier de uitvoering van een plan van den Prins, dat reeds 'geruimen tijd bestond, doch echter tot nu toe niet tot uitvoering is kunnen komen, n.l. om een bezoek te brengen aan de Noorsche. hoven. Bij Kon. besluit is de heer. P. Doorn benoemd tot burgemeester der gemeenten, Stad- en AmbtiVollenhove. De heer Doorn was. oud-burgemeester van Ambt-Almelo op wachtgeld. V r ijl kaarten v o o r K a merle d en. Naar het „Volk" verneemt, heeft de heer Mr. J. W. H. M. van Idsinga, Chr.-Hist. Kamerlid voor liet district Bodegraven, thans ook zijin vrijkaart aan de Spoorweg- Mij. teruggezonden, met de mededeeling, dat hij zich niet gerechtigd acht een der gelijke gunst van de Spoorweg-Mijl te aan vaarden. AD'. Van Idsinga is de hekslui ter. Thans zijn alle berichten van ont- vanglst binnen. Mi'. F. D. Graaf Schimmel p e n n i n ck. Naar onze corresp. seint, heeft de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. F. 'D. Graaf Schimmelpen- ninck, met ingang' van 1 Augustus, we gens familieomstandigheden, ontslag aan gevraagd. (Ned.), Bij kon. besluit is pensioen verleend aan II. Colijin, oud-minister van oorlog, groot f925. Plaatselijke keuze. Het resultaat van de actie voor Plaat selijke keuze is tot heden als volgt: imv. Groningen 23.371 uit gem. met samen 257.245 Friesland 60.214 258.534 Drenthe 14.180 130.318 Overijsel 35.862 271.780 Gelderland 49.084 431.502 Utrecht 11.718 120.814 N.-Holland 85.504 871.993 Z.-Holland 86.093 906.144 Zeeland 21.301 208.815 387.234 3457.144 Middelburg. De Commissie uit GeilSta ten van Zeeland, belast met de voorberei ding van de Drinkwatervoorziening in Walcheren heeft aan de Burgemeesters en Wethouders van gemeenten op Walcheren een schrijven gericht, omtrent bovenge noemde aangeleg' .iheid. Een afdoende verbetering in den toe stand achtten de Directeur, de Minister, het: Gedeputeerd Dollege ©n de Commissie (de heeren J. H. Blum, mr. F. .T. S pre ri gor en J. G. v. Niftrik) slechts mogelijk zoo water uit Noord-Brabant aangevoerd en over het eiland gedistribueerd wordt, welken maatregel zij slechts dan finan cieel uitvoerbaar achten, indien daarvoor de medewerking van alle of althans van de meeste der betrokken gemeentebestu ren wordt verkregen, waarbij dan wellicht ook de medewerking van de steden ware te verwerven, indien en voor zoover hare drinkwatervoorziening verbetering of aan vulling behoeft. Daarbij zou dan kunnen worden overwogen of samenwerking met de Zuid Bevelandsche waterleidingmaat schappij, welke op het eerste gezicht voor beide partijen voordeelig schijnt, inder daad aanbeveling zou verdienen. De commissie meent dat deze aangele genheid het vlugst tot een goed einde kan worden gebracht, wanneer ziji aan vankelijk wordt overwogen in eene bijeen komst van zooveel mogelijk leden van de Raden der verschillende gemeenten, waar in de hoofdtrekken van eventueele sa menwerking kunnen worden- behandeld, waartoe zij de leden van den Raad der gemeenten uitnoodigt tot eene bijeenkomst op Donderdag 7 Mei te 2 uur, in het Statengebouw. De bewoners van het Molenwater bieden het feestvierend Walcheren a.s. Dinsdagmiddag, van half 4 tot half 6 een matinée aan, te geven door het Middel- burgsch Muziekcorps directeur Jan Morks. Ook op den Seisdam en in de Lan- geviele is men met de versiering aan gevangen. Men ziet het goede voorbeeld doet goed volgen. Goes. Door de Vereeniging „Handelsbe lang" te Middelburg zijn de zustervereeni- gingen te Vlissingen en te Goes uitgenoo- digd drie leden af te vaardigen, om zit ting te nemen in de Jury voor den te Middelburg te houden étalage-wedstrijd. Uit de Goesche Vereeniging zullen in die jury zitting hebben de heeren A. S. J. Dekker, voorzitter; P. Oosterbaan, secre taris en P. A. C. Laban, penningmeester. Laatstgenoemde vereeniging stelde voor den wedstrijd een zilveren medaille be schikbaar. Vlissingen. In de hedenmiddag gehou den gemeenteraadsvergadering weird mede deeling gedaan van een schrijven van den inspecteur van politie den heer van Mee- rendonk, waarin deze dank brengt voor de 'hem toegekende milde gratificatie en voor de woorden ten zijnen opzichte door den voorzitter in de vorige vergadering gesproken. Vervolgens van een bericht yan Ged. Staten, dat zij de beslissing over de be grooting der gemeente andermaal ver daagd hebben, thans tot 1 Juli. Overgelegd werd o.a. het verslag van de Zeemans en Visschersbeurs, waaruit blijkt, dat aan rechthebbenden f 12127.93 is uitgekeerd. Eervol ontslag werd verleend aan den heer J. H. Dommisse als secretaris-rent meester van het Gasthuis en aan den heer P. Dobbelaar als onderwijzer aan school F. Voor onderwijzer in bet teekenen bij het lager onderwijs bestond de voordracht uit de heeren A. L. Gerretsen, Vlissingen; L. Heijmans, Vlissingen en Joh. Melse, Den Haag. Benoemd werd de heer H e ij m an s. Voor onderwijzer' aan school D werden aanbevolen de heeren H. Vonk, Geertrui- denberg; J. C. P. Jansen Verplank© tie Waddingsveen en G. J. Eijke, Ovezand. Benoeming uitgesteld. Voor onderwijzer aan school A luidde de voordracht A. de Mol, Amsterdam, J. C. P'. Jansen Verplanke en J. Bi. de Hullu, Borssele. Benoemd werd de heer Mol. De Burgemeester deelde mede, dat de torenbouw gereed is. De kosten bedragen f28584.605, welke geheel te betalen zijn uit de assurantiepenningen. Colljnsplaat In de gisteren gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig 5 leden. Afwezig waren de heeren P'. Tar zeiaar -en A. Verbuig; de eerste wegens ongesteldheid de laatste wegens uitstedigj- hedd. Herzien werd de verordening op 't hef fen van haven- en liggelden. Bepaald werd dat gedurende de bietencampagne voor de schepen, die nu: een ligjgeld van 10 et. per ton betalen, roortaan 20 ot. p. i wordt geheven. Voer rekening van den verbouwer zal voor 'f inladen yan elke 1000 K.G. bieten en voor 't uitladen van elke 1000 K.G. pulp! 5 cent verschuldigd zijn. Indien de aanlegsteiger met kleine kosten kan hersteld worden, zal daartoe worden overgegaan. Naar aanleiding van verschillende klachten, is besloten de vuilnisbak in den Oostachterweg: op fc ruimen. Ingekomen was ook een rapport van de gascommissie; onder dankbetuiging voor haai' benoemingen wordt besloten om te wachten met definitief hesluit tof een voltallige vergadering'. Gisteren werd alhier de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de afdeeling der vereen, tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. De verga dering was slechts matig bezocht. Na de opening werd gelezen Ps. 62, vervol gens de notulen der vorige vergadering, waarna de secr. zijn jaarverslag uit bracht. De afd. is 2 leden sterker ge worden. De penningmeester deed verslag van den toestand der kas. Die ontvangsten bedroegen f 115.47, de uitgaven f95.15, saldo dus f20.32. Herkozen werden de viee-voofzitter dhlt. Noordijke en de penningmeester I. Grijsn peere. Als afgevaardigde naar de algieru. vergadering te Middelburg werden be noemd de heeren W'. Potappel en I. Grijspeere en als plaatsvervangers de hee ren M. Noordijke en Ds. H. L. A. Feijfces. Kruiningen. In de Woensdagnamiddag gehouden raadsvergadering, waarin de heeren De Groof, C. Dek en L. Nieuwen- huijze afwezig waren, werd het cohier van den H. O. vastgesteld op een bedrag van f 10.139.591/2', het cohier van de hon denbelasting met 107 aanslagen tot een bedrag van f334. Door de gascommissie te Krabbcndijk© werd concessie aangevraagd tot het le veren van gas aan de bewoners van den Oostdijk, behoorende tot de gemeente Kruiningen. Een verzoek van de commissie Spoor wegmaatschappij op Zuid-Beveland was niet tijdig genoeg ingekomen om in deze vergadering te worden behandeld. Volgens de gehouden aanbesteding van stratenaanleg te Kruiningen en Hans- weert en den bouw van een gemeente huis werd door den Raad besloten het eerste werk te gunnen aan den heer J. Knuist te St. Maartensdijk voor f 5300 en f8730 en den bouw van het Gemeen tehuis aan A. Wabeke te Krabbendijke voor f15.900. Met het bestuur der Zondagsschool- vereeniging zal getracht worden een over eenkomst aan te gaan, ten einde gedu rende den bouw van het gemeentehuis die lokaliteit ten deele te gebruiken voor vergaderingen en secretaris. „Midd. Crt.'* Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 April kwamen uit Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Middelburg en te WoL faartsdijk. Bij Kon. Besluit is benoemd: fol verificateur der belastingen de commies- verificateur K. Tol, met verplaatsing van Rotterdam naar Vlissingen (haven); lol burgemeester van Eikerzee en Ellemeet! A. C. de Bruijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bennebroek, P. J. F. r. Voorst Vader te Neclerhemert. Geref. Kerken. Beroepen te Ouddorp, J. II. Telkamp, cand. te Hillegom. Men schrijft van Gereformeerde zijde uit Goes aan „De Standaard", dat de PartrSynode van Zeeland der Geref. Ker ken D. V. zal worden gehouden op Woens dag 10 Juni a. s. te Goes. Geslaagd de heeren L. M. de Heer,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1