NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND *0. 178. 1914. Donderdag 30 April 38e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHU5J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Belasting naar draagkracht. Buitenland. Staten-Generaal LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN 6 LE COINTRE, te Goes EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Laar wordt mee geschermd, en de na tie wordt misleid. Ret is in, de Kamer door mannen van rechts met de stukken aangetoond. Den kiezers was voorgespie geld geworden, dat men geen indirecte belastingen zou heffen, en de mindere |man zou worden ontzien, wanneer de Tariefverhooging' maar van de haan Was. Ja, van die verhooging' zou die mindere man nadeel gehad hebben. Verbeeld u: zijn automobiel, zijn wijnkelder, zijn pia no, zij'n articles de luxe zouden bijzon der getroffen zijn!! Nu mag hiji al deze dingen houden, doch krijgt belasting op zijn tabak, zijh bier, en verliest de kans op verlaging van den accijns op' zijh sui ker. Wat de minister wil wordt door „Het Volk" aldus meegedeeld. (Het is altijd het verstandigst bladen van links aan te ha len, dan gelooven de menschen ui heter): „Zien wij nog eens hoe het staat. Over 1915 wordt het tekort geschat op rond 201/2 millioen. Minister Rertling; wil dit gr,oote tekort dekken door uit de nieuwe Inkomstenbelasting meer te halen 8 mil- lioen, uit de verbeterde Vermogensbelas ting! 1 millioen, uit de verhoogde Succes siebelasting 4 millioen, uit een nieuwe zegelbelasting 1 millioen, uit den verhoog den bieraccijns rond li/2 millioen en uit do tabaksbelasting, 2 millioen. Dat is be? za.men 17i/a millioen. Doven dien zal dan de 31/2 millioen van den gedistilleerd- accijins (voor de suiker bestemd) worden! aangesproken, zoodat er een 21 millioen te ramen zal inkomen en het tekort is, gedekt". Het is derhalve niet waar, wat de vriji- zïnnigen beweerd hebben, en nog beweren, dat wij krijgen belasting naar draagkracht, enkel directe' belastingen, en afschaffing, of inkrimping van de verbruiksbelastin gen. 't Is waar, de liberalen hebben wat de gemeenten aangaat, enkele verbruiksbelas tingen afgeschaft, doch wat zij er voor in de plaats gaven, schijnt meerdere ver zwaring gebracht te hebben. De „N. Prov. Gron. Crt." schreef dezer dagen terecht: „Thans loven de groote gemeenten voor een deel op de winsten uit de bedrijven, m. a. w., men belast niet meer het. bnood, maa.1* hetwater en het licht. Onder! den naam van bijdragen voor verbete ring ,der stoten, treft men indirect dei huurders. En Z|00 worden millioenen ge wonnen door „indirecte belastingen", die| heel weinig rekening houden met de draag kracht der ingezetenen, terwijl men maar al jubelt: wij hebben u verlost van de verbruiksbelastingen. Wij hebben u ge geven belasting' naar draagkracht". 't Is waar, da arme krijgt op zijn zeven tigste jaar ''zij'n twee gulden staatspensioen maar hij zal eerst jaren lang indirect hebben mee betaald aan suikeraocijns en tabaksbelasting, en zoo hij geen geheel onthouder is, een vierde cent per glaasje bier, gelijk de minister wel zoo vriendelijk was heim voor te rekenen. Heeft hij een klein aandeeltje in een zaak, dan zal hij daarvan ook iets- moeten afstaan aan het Rijk, dia een dividendbelasting oplegt, aan de rijken, doch ook aan den kleinen man. Heeft z'oo iemand een effectje, dat hij van armoe verkoopen moet, dan moiet hij ook daarvan iet.s missen, ook al is het waar, dat de rijke dit lot met hem deelt doch verlicht hem dat dan? Als hij zij'n vrouw; door den dood ver liest, zoodat hij een huishoudster moet nemen, dan beteekent dit voor hem groote geldelijke achteruitgang; of blijft bij zijn dood zijtn vrouw met de kinderen zonder broodwinner zitten, dan is dit voor deze menschen een veelal onherstelbaar ver lies; toch spreekt de vrijzinnigheid van verb oog ing dei' successierechten. 'En nu zullen de meest jbezittenden hierdoor wel het meest gedupeerd worden, doch nog eens, wat helpt hem dat, of wat voordeel brengt het zijfa vrouw'? Wij kunnen het niet anders inzien, wij hebben het trouwens in Juni al voorspeld, met de verdrijving van het vorige kabinet en de vernietiging van het Tarief-ontwerp zijn wij van den wal in de sloot geraakt. En nu komt tot overmaat van ramp de buitenlander ons verzekeren dat met den ommekeer van het vorige jaar juist hem het grootste -genot, is verschaft. „Stan daard" en „Centrum" legden Heeds den vinger op het stuk dat in Duitschland is uitgevaardigd, ear waarin onbewimpeld wordt erkend dat de buitenlandsche' fa brikanten, voor de Tariefverhooging ten onzent bevreesd, de vrijzinnigen in hun ne jongste verkiezingscampagne voor de Tweede Kamer met grof geld hebben ge steund. Eerstgenoemd blad herinnert nog eens aan de vijftien duizend gulden, dooi de Chineezen bijgedragen voor de linksche strijdkas, en laatstgenoemd blad wijst op het stuk in een der jongste Kamerzittin gen door rar. Kooien ter tafel gebracht, uit wel kst.uk, in het Ministerie van Binnen lands,che Zaken te Berlijr opgesteld en in den zomer van 1911 op groote schaal in het buitenland verspreid, terwijl er boven staat, dat bet dienen moet „ter vertrouwelijke mededeeling in de kringen der Duitsche belanghebbenden met. uit sluiting van de pers" en in het. Duitsche Consulaat-Generaal te Amsterdam berus tende, hij in het Hollandsch de volgende mededeelingen voorlas „Na de aanvankelijke stilte-, die na het bekend worden van he-t Nederlandsche ontwprp tot herziening van het tarief in de kingen van den Nederlandschen han del en industrie heeft geheerscht, ving spoedig een sterke agitatie en algemeen werd de protectionistische bedoeling daar van door hen veroordeeld. De gezamen lijke Kamers van Koophandel, met uitzon dering alleen van Maastricht, spraken zich tegen het tarief uit en wezen op de nadeeden, die voor handel en industrie van Nederland uit de aanneming van de voorstellen voortvloeien. Bij hen sloten zich alle vereenigingen van producenten en consumenten van eenige beteekenis aan en bijna dagelijks kan men zien, hoe andere vereenigingen in vergaderingen te gen bet ontwerp protesteeren en uitvoerige uiteenzettingen van hunne beschouwingen aan de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raal zenden. Het is zonder eenigen twijfel, dat de buitenlandsche importeurs hierbij op hunne zakenvrienden invloed hebben uitgeoefend en dat eigenlijk achter deze geheele agitatie de buitenlandsche impor teur 'staat. Heit tegenwoordige tijdstip is dan ook buitengewoon geschikt 0111 nog verdere wenschen en verlangens van be langhebbenden in Duitschland aan Ne derland kenbaar te maken. Onomwonden wordt hier uitgesproken dat buitenlandsche belanghebbenden de vrijzinnige beweging in 1913 hebben ge steund, en dat natuurlijk niet, omdat zij met de Nederlandsche vrijzinnigen zoo veel op hadden, maar omdat zij! van het Tarief schade voor hun beurs duchtten. Zoo i s derhalve het geheim opgelost, hoe de vrijzinnigen ten onzent Zoo met de rijksdaalders gooien konden. De buitenlandsche belanghebbenden zijn uit den brand, en hun brandkast niet minder, maai' de Nederlandsche kleine man zit „met de gebakken peertjes". Niet genoeg kunnen wij dit elkander herhalen. En diengenen der onzen, die aan het roekelooze verkiezingSspel heb ben meegedaan, met name ook in Middel burg en Vlissingen, voegen wij toe: Tu 1' as voulu, Georges Dandin. Gij! hebt het zoo gewild, loontje komt De koepokinenting. (Zie de Leestafel ijl dit no.) De geleerde schrijver van „Grondoor zaken der ziekten", de ervaren arte dr, Riedlin schrijft in zijh hoek blz. 81 e. V.v. Een deel van de kinderen die ingeënt worden, scheiden het vergift onder ver schijnselen van ontsteking aan d(B won den weder uit en de geneesheer beschouwt ziilke gevallen als „met goed gevolg in geënt", terwijl hij de arme slachtoffers, die schijnbaar niet voldoende reactie kon den opwekken, nogmaals onder het mes neemt, daar de inenting volgens zijn theo rie zonder resultaat bleef. Het tegen deel zou eerder waar zijn. Waar groote zweren tengevolge van het inenten verschijnen, daar werd het vergift door het bloed opgenomen, doch het werd door het organisme, dat zich verzette, w-ede^j uitgescheiden en de toekomst zal moe ten leenen of er nog vergift is- achterge bleven. In het andere geval, wanneer geen zweren ontstaan, zijn. twee dingen mogelijk. Het kan zijn, dat het vergift niet door de sappen is opgenomen, doch 'tkan ook zijn, dat het door den bloedstroom is meege voerd en in de klieren is afgezet. Is het vergift sterker clan het weerstands vermogen van het organisme, dan treden na. langeren of korteren tijld meer of min der ernstige verschijhselen van vergifti ging tengevolge van de inenting op, het geen !h e t ongelukkige slachtof fer van de dwalingen der we- t e n is 0 h a p, hetzij een vroegtijdigen dood of een levenslange ziekte bezorgt Komen dan b.v. 11a eenige maanden of misschien na een paar jaren ziekten te voorschijn, huiduitslag, slechte' eetlust, verval van krachten, pijn opi de oogen, idiotisme, of een of ander chronisch lij den met doodelijken afloop, dan zal de dokter, die de inenting verrichtte, het oorzakelijk verband tusschen deze veri schijnselen en de inenting natuurlijk ont kennen, en aan iets anders eerder de schuld geven dan aan de inenting, waar van hij de gevaarlijke uitwerking niet ver moedt noch begrij'pt. "j De theorie der immuniteit2), die aan de inenting ten grondslag ligt, tracht het organisme op een onnatuurlijke wijze be stand te maken tegen het pokkengift, zoo dat deze ziekte afgeweerd wordt. Maar de kamergeleerden gaan bij cle inenting dik wijls zoo ruw en zorgeloos te werk, dat vergiftigingen niet kunnen uitblijven. De geleerden hebben slechts vage voorstellin gen, hoe de immuniteit door do inenting eigenlijk tot stand komt, tenminste wan neer zij er zich nog een voorstelling van gemaakt hebben. Zij beroepen zich op de onderzoekingen en proeven van Jenner en beweren, dat de inenting een bescher ming is tegen de pokken en dat de er varing dit geleerd heeft. Jenner, die zoo veel onver dien den roem ver worven heeft, zullen wij in vrede laten rusten. Wat echter de bewering be treft, dat de inenting de pokken heeft verjaagd, zouden wij willen wijzen op de pest, die ons ook niet meer bezoekt, hoe wel daartegen geen serum werd uitge vonden, doch de oorzaken die hier medewerken, zindelijkheid en betere voeding, zouden ook de pokken hebben doen verdwijnen. De pokken zijn een ge volg van inwendig en uitwendig vuil. Bui tendien is het niet waar dat de pokken b ij ons verdwenen z ij n zij' treden dan hier dan daar nog weer op, en tasten zonder aanzien menschen aan, of ziji ingeënt zijn of niet, en slechts aan de strenge voorzorgsmaatregelen heb ben wij te danken, dat zij gewoonlijk tot enkele gevallen beperkt blijven. Nog meerhet inenten beveiligt ons niet voor cle pokken, doch het verhindert juist hun verdwij- n e nhad er geen wet bestaan, die ons noodzaakte onze kinderen te doen inenten, dan waren de pokken reeds lang verdwe nen. Inderdaad is hier het geneesmiddel Crgcr dan de kwaal. Wat zouden de voorstanders van het inenten wel aanvoeren tegen de bewering, dat de diphteritis, die tegenwoordig Zoo veel offers vraagt, in weerwil van de velschillende serums, een gevolg is van de inenting? Zijl zouden dit be schouwen als een stelling, die niet te be wijzen iis. En ;toch kan, als de zaken met verstand 'bekeken worden, hier gemak kelijk en met veel meer recht een verband worden aangenomen, dan tusschen de in enting en het Verdwijnen der pokken. In cle diphteritis behoeft men slechts eerï reactie van het entgift (pokstof) te zien, waarvan sporen in het organisme zijn achtergebleven, een stelling, die volstrekt niet gezocht is en niet in strijd met het verstand, en het verband is aangetoond. Het moest toch te denken geven, dat sinds de koepokinenting is ingevoerd, het optredenvandediphteritiszoo verbazend is toegenomen. Als een bewijs dat vreemde stoffen laBgen tijd in het organisme kunnen blijven zonder verandering te ondergaan, diene liet volgende Ben onzer Collega's nam bij wijze van proef enkelo druppels muskust i n c t u u r in, om na te gaan, welke werking deze uitoefenden. Hij bemerkte echter niets en vergat het geheele geval. Ruim een half jaar later werd hij plotse ling aan deze geschiedenis herinnerd, doordat verschillende personen hem opmerkten dat hij een geur van muskus bij zich had. Daar hjj sedert zijn eerste proef geen muskus meer had aangeraakt en de geur beslist van muskus af komstig was, moet wel worden aangenomen dat de vroeger ingenomen tinctuur eerst nu werd uitgescheiden, hetgeen ruim ,vier weken duurde Hoe fijn werd deze stof wel verdund, en hoe duidelijk was de geur te herkennen.... een leerzaam voorbeeld voor de tegenstanders der homoeopathie. 3) Onvatbaarheid voor een bepaalde ziekte, waartegen men is ingeënt. Profanie. De redactie van „Hef, Volk" neemt, ons, of een ander, onder handen over ons protest tegen zijn spottende aanhaling1 om trent het laatste dezer dagen, en beant- 'woordt onze slotopmerking omtrent d<j onmogelijkheid van samengaan met derge lijke spotters, op1 volgende wijs „Als dat laatste zinnetje er niet bijl- stond, zouden wij dezen femelaar antwoor den: wat den ,wij|ze-n verborgen is, is aan cle kinderkens geopenbaard". Zooals men ziet, is dit een aanhaling uit 's Hei- lands bekende dankgebed uit Matth. 1125. Wij handhaven onze meening, al lust het ons niet, de profaneeringen van de heeren van „Het Volk" te kwalificeeren. Trouwens de tegenstelling tusschen Christendom en sociaal-democratie ligt dieper dan in het misbruiken van Schrif tuurplaatsen. België. Dinsdagmorgen heeft men, zoo meldt het „II. v. A.", aan de leden van den senaat niet minder dan acht en vijftig- wijzigingen gezonden, die door leden der liberale -en socialistische linkerzijde van den senaat op de artikels der schoolweï Voorgesteld zijn. Een voor een zullen deze wijzigingen door de meerderheid verwor pen moeten worden, die zich geen oogen- blik leenen zal om zelfs de minste der dwarsdrijverijen onzer tegenstrevers in aanmerking te nemen. De schoolwet zoo voegt het blad erbij, moet onverminkt en onveranderd door den senaat bekrachtigd worden. Het land, de huisvaders, en het onderwijzend personeel mogen niet lan ger Verstoken blijven van de weldaden in het wetsontwerp van minister Poullet ver vat. Duitschland. Te Metz heeft zich, naar de Lotharingj- sche bladen eerst thans melden, Zater dagavond weer een ernstig incident voor gedaan tusschen drie Lotharingsche en een Duitsch officier, den luitenant-avia- teur Weizei van het 98e regiment infante rie. Het viertal bevond zich in een café, toen de officier eensklaps de Lotharingers begon te beschimpen en te beleedigen, zonder dat de Iaatsten daartoe aanleiding gaven. Ze kregen o.a. deze lieflijkheden te hoe ren, n.l. dat de LotharingeHs. geen volk waren, doch de laagste klasse der rnenschheid vertegenwoordigden, dat ze een landloopersvolk waren, dat Duitsch land zich moest schamen in 1870 dat land bezet 'te hebben, enz. Toen een der drie Lotharingeris over het optreden verontwaardigd, den offieieir be rispte, sprong deze op hem toe, de sabel half uit de gcheede getrokken. Gelukkig kwam de caféhouder tusschen- beide, die den officier naar een ander- lokaal bracht. De aangevallen Elzasser heeft den of ficier een brief geschreven, waarin hij vraagt, dat hem excuus zal worden aan geboden, anders zal hij de zaak voor het gerecht brengen. Mexico. Er wordt al aan den vrede gewerkt. Nu heide partijen in beginsel bemidde ling hebben aanvaard, zijn de regeeringen van Argentinië, Brazilië en Chili begonnen met een wapenstilstand voor te stellen. De Vereenigde Staten hebben daarin Heeds toegestemd en Huerta zal er ook geen bezwaar tegen hebben. De Zuid-Amerikaansche republieken moeten hun voorstel tot een regeling der] verwikkelingen in Mexico al klaar heli- ben. Het. zou in liet geheel niet reppen van het incident te Tampico on uitslui tend betrekking hebben op de binnenland- sche onlusten in Mexico. A mei ik aan sclie bladen melden, dat Huerta reeds bij voor baat heeft verzekerd, niet te zullen af treden. Het Nieuws uit Mexico is overigens sehaarsch en tegenstrijdig. Naar 't schijnt heeft Villa aan de Ver. Staten voorgesteld, zijn leger van ca. 20.000 man over Amerikaansch grondge bied naar Galveston te vervoeren eii het van daar met Arner. schepen naar Vera Cruz te doen transporfeeren. Hij, Villa, ziet dan wel kans. om in twiee weken iu Mexico- te zijn en daar „zoodra hij z;al zijn aangekomen, te doen, al wat noodig is." Het is natuurlijk ondenkbaar, dat. de Unie in dit voorstel zal treden, merkt' de N. R. C-t. op. Met een man van Villa's verleden als paardendief en moordenaar, 'kan hij natuurlijk niet samenwerken. De Mexicaansche regeeringstroepen ta Guaymas, 4000 man sterk, zouden den* op standelingenleider Obregon hun overgave hebben aangeboden. Oostenrijk-Hongarije. Keizer Frans Jozef wordt beter. Ook de Aartshertog troonopvolger Frans Fer dinand en de eerste minister in Honga rije, Tisza, hebben de meest geruststel lende verklaringen over den gezondheids toestand van den Keizer afgelegd. Hij ont vangt geregeld personen in audiëntie, en deze hebben den indruk, dat hiji opge ruimd is en deelneemt aan alles wat de zaken der monarchie betreft. Diep was de Keizer getroffen door het overlijden, van baron Fejervary, den kapitein dei) lijfgarde, den iaatsten ridder van de Theresia-orde, die deze orde bij Solferino verworven had. (1859). „Hoe ver ligt dat achter ons!" zeide de Keizer. De opneming der delegaties te JRuda- pesth aldus Tisza „behoeft niet te worden uitgesteld omdat met Gods hulp de Keizer binnen enkele dagen volko men hersteld zal zij'n." Tweede Kamer. De pestziekte op Java. Van Deventer interpelleer.. De afgevaardigde van Oostbnrg komt met een ernstige beschuldiging. Een afkeurenswaardig ge zegde. De nood is hoog. Java wordt ernstig geteisterd door de vreeselijke pestziekte. Vandaar dat des heeren Van Deventer'» interpellatie op dit minder gelegen tijd: stip, midden in de helastingdebatten, ge billijkt moet worden. Dat de nood inderdaad hoog is-, moge blijken uit de droeve cijfers, daaromtrent gepubliceerd. In 1913 toonden meerdere maanden een sterfte van 1000 a 1500. En over het loopende jaar vertoonen de cijfers: eerder neiging tot stijging dan tot daling. Reeds in 1911 is er een interpellatie gehouden over pest op Java. Toen echte® is het gevaar niet zoo groot geacht. De latere jaren hebben evenwel bittere ont goocheling gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1