Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden Stukken. Uit de Pers. Land en Tuinbouw toone ten minste niet van die meening te zjjn. Men maakt het gezinnen met veel kinderen tegenwoordig op verschillende wijzen al lastig genoeg, zooals bij het vinden van een woning enz. De overheid handele anders. Het voorstel-Kolkman was gunstiger voor de kleine inkomens dan het voorstel- De Meester, anders zou dhr. van Yuuren het voorstel-De Meester onveranderd tot zijn amendement hebben gemaakt. Zelf heeft hij nu gezocht naar een stelsel, waarbij zooveel mogelijk het voorstel-De Meester werd gevolgd, zonder dat het be zwaar ook werd overgenomen, dat het voorstel-Kolkman ontging. En daarin is hij geslaagd. Een ander amendement beoogde, bij ver werping van het eerste, althans terugkeer naar het stelsel van Kolkman. Het heeft niet mogen baten. Hoe knap ook verde digd door den heer Van Vuuren, ze kregen geen meerderheid. Zelfs de heer De Mees ter heeft bij de stemming, die rechts tegen links ging, tegengestemd! Men voelt links voor de politiek van groote gezinnen niets. Natuurlijk gaat dat in bijzondere mate op voor den rooden hoek. Van sommige liberalen, o. a. van den lieer De Meester, hadden we nog anders gehoopt. Maar jawel, de liberale broeders val len elkaar niet gaarne af. De rechtsche heeren mogen vooral niet met al te veel e>er gaan strijken. Het tweede deel van het amendemenft- Van Vuuren kwam het eerst in stemming en werd verworpen met 43 tegen 26 stem men, links tegen rechts, behalve dat de heer Drion (V. L.) voor, en de heer Bicbon van IJsselmonde (Wild C. H.) tegenstemde. Het eerste deel van liet amendement- Van Vuuren werd veerworpen met 35 te gen 34 stemmen. Voor stemden de rechter- gijde zonder den heer Bichon, en de hee ren De Meester. Roissevain, Van Raalte, Ter Spill, Van Hamel, Rink en Drion. Dit is de practijk der liberalen, dat de knapste financiëele grootheden van de Voorstellen van rechts niks moeten heb ben. wanneer 'ter op aankomt, hoe bil lijk ze ook zijn, en hoe gunstig ze vroe ger ook door hun geestverwanten zijn ont vangen. Helaas, ook de heer .Drion (vJ.) heeft aeden tot ontevredenheid. Met zijn gezonde theorie, dat de groote gezinnen een groot belang zijn voor de gemeenschap, dat de volkeren met kleine gezinnen de volken zijn van kleine energie en dat de Staat overal moet doen uitkomen, dat hij de ex pansie van het volk op prijs stelt, stond bij vrijwel alleen. Zijn amendement wilde het belastoaar inkomen voor elk kind verminderen en wel met f50 voor de laagste inkomens (van 650 tot 1000), met f75 tusschea f 1000 en f 1500 en zoo vervolgens 'tot tot f200 voor inkomens van £3500 tot i 4000, waarna de aftrek weer lager wordt (f175 voor f4000 tot f4500), tot f50 voor i nkomens van f 6500 tot f 70J0, waarna de aftrek niet meer plaats vindt. Met 38 tegen 31 stemmen (rechterzijde plus Ter Spill en Knobel) werd het ge ketst. 't Riekte te veel naar rechtsche poli tiek. Uit rood Zaandam. De burgemeester heeft, naar het „Hbl." meldt, de volgende missive ter kennis gebracht van de hoofden der openbare inlichtingen van onderwijs: ,,Het ligt in de bedoeling, het daarheen Ie leiden, dat voortaan op 1 Mei aan lallc openbare inrichtingen van onderwijs in deze gemeente vacantie wordt gege ven. Voor dit jaar zijn echter verorde ningen en leerplan nog niet met dien maatregel in overeenstemming. Ofschoon B. en W. gaarne zouden zien, dat nu reeds zooveel mogelijk van den 1 Mei dag als vaeantiedag zou worden gebruik gemaakt, kan ik op grond van het vo renstaande niet de vrijheid geven, dat klassen naar huis worden gezonden. Te gen combinaties van klassen voor zoover mogelijk bestaat voor dien dag bij mij en den wethouder van onderwijs geen overwegend bezwaar." Naai' het „Hdbl." verneemt, is onder de Zaandamsche burgerij een beweging gaande om, nu van gemeentegebouwen op 30 April ter gelegenheid vau den ver jaardag van Prinses Juliana niet zal worden gevlagd, dit zoo uitgebreid mo gelijk van particuliere zijde te doen. O.a. zullen, nu het Vaderlandsche dundoek niet van den toren zal wapperen, vlag gen worden uitgestoken boven de ingan gen (der kerk. De „Tyd" meldt, dat op 1 Mei, in openbare vergaderingen, de burgemees ter, de heer K. ter Laan, en een onder wijzer der openhare lagere school, de heer A. de Vlies, het woord zullen voeren. Een nieuwe kring. Er is een „religieus-democratische kring" op komst. Dr. J. D. Bierens de liaan leidt de beweging. „Geen nieuwe partij", tracht hij ons wijs te maken. Herziening der Leerplichtwet. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn eenige wijzigingen voorgesteld in het wetsontwerp tot gedeeltelijke her ziening van de Leerplichtwet. Voorgesteld wordt, te doen vervallen de bepaling, dat het schoolbezoek geacht wordt geregeld plaats te vinden, indien gedurende twee achtereenvolgende maanden niet meer dan twee schooltijden zonder reden wordt ver zuimd. De maximum-duur van een speci aal verlof voor veldarbeid wordt terugge bracht tot vier weken; de bevoegdheid van den gemeenteraad tot regeling van den tijd of de tijden, binnen welke hel verlof moet vallen, wordt omgezet in eene verplichting, en die tijdsruimte bepaald op ten hoogste vier achtereenvolgende maanden, welke voor afzonderlijke deelen der gemeente verschillend kan worden ge nomen. Het maximum der geldboete bij eenvoudige overtreding wordt verhoogd van 15 tot 30 gulden, tengevolge waarvan het O. M. in hooger beroep zal kunnen gaan, als een zóó geringe straf wordt opgelegd, dat de eerbied voor de wet daardoor noodzakelijkerwijs verzwakt wordt. Ten slotte wordt een bepaling voor gesteld om werkgevers strafbaar te stel len (met een geldboete van ten hoogste 50 gulden), bij wie leerplichtige kinderen in dienst zijn. Middelburg. Konden wij Maandag mede- deelen dat met de versiering was aan gevangen, thans kunnen wij verzekeren, dat met kracht er aan door wordt ge werkt, en telkens ziet men op andere plaatsen met het maken van toebereid selen beginnen. Zoo zijn in de Lange Delft reeds tal van palen met vlaggen neer gezet. Een (typisch tafereel geeft de Vlasmarkt, waar de bewoners zelf, het voor het meerendeel voor hen onge woon werk van steenen uithalen, gra ven en palen zetten hebben ter hand ge nomen. Dit geschiedt onder aangenamen kout en gezonden humor. Het doorgaan van een ander onderdeel der feestelijkheden is thans ook verze kerd, wij bedoelen de étalage-wedstrijd Al is de deelname niet zoo groot als men verwacht had, toch is vast beslo ten dat deze edele kamp zal worden ge streden, er is echter nog gelegenheid ge geven zich aan te melden en wel tot Vrijdag a.s. bij den heer 0. A. Schulte, Lange Delft. Wjj wekken daarom nogmaals de win kelier-s, die dit nog niet deden ten krachtigste op als zoodanig zich op te geven. Wellicht dat men nu de toebe reidselen de stemming er in brengen, zij ook begrijpen het hunne te moeten bij dragen voor het welslagen van het feest, hetgeen trouwens ook reclame voor hun zaak is. Schrijvende over reclame en étalages willen wij niet eindigen zonder de aan dacht gevestigd te hebben op de reeds nu zoo fraai en toepasselijk ingerichte étalage van de firma D. de Jager, die een serie sloten en sleutels tentoon stelt, die het groote verschil tus- schen hetgeen op dit gebied voor hon derd jaar en nu vervaardigd werd en wordt duidelijk aantoont, terwijl por tretten van de voorvaders onzer Lands- vorstinne en platen uit den tijd van de herleving van Nederland als een vrij land het geheel volmaken. Hedenmorgen is men begonnen met het opslaan der muziektent op de Markt, ter wijl o. a. ook in de Gortstraat, Station straat en op de Heerengracht met de versiering een aanvang werd gemaakt. Een bijzondere versiering is zeker wel die aangebracht wordt voor de poort van de Rijschool aan den Zuidsingel. Reeds is daar een eerepoort van musterdstokken opgericht en aan deze poort zullen twee paardenkoppen en een zadel als attributen van hetgeen binnen de poort te verkrijgen is worden bevestigd. Aan het postkantoor alhier is zoo wel inwendig als uitwendig een goede verbetering aangebracht. Inwendig is in de groote open ruimte, waar zich het bureau voor zegelverkoop en postpak ketten achter bevindt, een traliewerk met loketten aangebrachtterwijl aan de buitenzede van het gebouw bij de brievenbussen ern elee Lrische verlichting is aangebracht. Gisterenavond hield de afdeeling Middelburg van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht een propaganda avond in de Concert- en Gehoorzaal, welke goed bezet was. Behalve een rede van Mevrouw Rergsma-Bergsma vulden mu ziek, zang en voordracht den avond. Een aantrekkelijke propaganda, die voor Vrouwenkiesrecht! „Muziek, zang en voordracht", zijn er een onafscheide lijk deel van geworden. Aan het programma van de feeste lijkheden op 5 Mei, voorkomende in de „Midd. Crt.", onteenen we hel volgende: Maandagavond concert van het Middel- burgsch Muziekkorps. De gecostumeer- den zullen dit concert bijwonen. De buurtcommissie voor de Stations etraat en omgeving heeft het goede denkbeeld gehad oin op eigen houtje voor die buurt voor muziek te zorgen en zij doet dat flink door daarvoor de Duit- sche, zoogenaamd militaire, kapel te laten overkomen uit Amsterdam. Deze kapel, maakt dienzelfden avond eerst een wandelingetje door de stad om dan van acht uur af te spelen in de kiosk- op de Loskade. Af e<n toe wordt deze tent verlaten en maakt men ook muziek aan de andere zijde van de Loskade ten gerieve van de aldaar wonende bijdra gers. Den volgenden morgen trekt reeds tijdig Middelburg's Harmonie er op uit om de feestgangers uit de veeren te ja gen Om 10 uur heen in verschillende ker ken een bmtengow one dienst plaats, die m de Nieuwe Kerk zal worden opgeluis terd door solo-zang van mevrouw Hen drikse-Versioot. ba de kerkdiensten zal een vroocjk kiokg lm lot ver in den om trek het feest verkonden en dan komt een der oogenblikken, dat. mits goed ge leid, tot de plechtigste van den dag zal behooren. nl. het zingen der volksliede ren op de Markt onder begeleiding van Middelburg's Harmonie. De namiddag zal gewijd worden aan den historischen optocht. Middelburg's Harmonie geeft na liet rondgaan van den optocht een concert op de Markt, waarna een tijdje rust zal worden gehouden. De deelnemers en commissieleden moeten dan echter dra weer in touw voor den avondoptocht. Daarna vuurwerk. Een concert zal het officiëele program- me sluiten. Dat overdag en 's avonds zich echter ook de Duitsche blazers niet onbetuigd zullen laten, behoeft wel nauwelijks ver melding. Goes. School Li (Vlasmarkt.) is een van de Goesche onderwijsinrichtingen, vaar veel zorg aan den zang besteed wordt. Dat hebben we gisteravond mogen hooren en met ons een groote schare jeugdige en oudere belangstellenden. Behalve de tegenwoordigheid van onzen districts schoolopziener, den lieer K. Brants, en wethouder mr. De Witt Hamer, genoten de kindertjes de eer in de groote zaal van de sociëteit „V. 0. V." te mogen zingen. Hun zang was den meesters en den hoorders gewis een oorzaak van te vredenheid. De heer Kloosterman en zijn staf hebben eer van hun streven, om den zang onder de jeugd tot meerdere ontplooiing te brengen. We mochten lieve stemmetjes beluisteren; nu eens innig- teeder en dan weer forsch en dartel. De cantate van den Zeeuwschen jongen, door 'n honderdtal kinderen uitgevoerd, is met genoegen gehoord, terwijl na de pauze niet minder genoten is; vooral van bet schoone Avondlied, waarbij ons vrien dinnetje, Wim Steutel, haar Solo-partij zoo lief ten uitvoer bracht. Alle liederen werden met een onge dwongenheid gezongen, der jeugd eigen. De kinderen bleken in letterlijken zin goed geschoold. 'I Moet wel dankbaar werk zijn voor de ontwikkeling van den zang onder de jeugd te arbeiden, als men op de resultaten ziet. Vlissingen. Maandagavond had onder leiding van den heer Bieterse van Wijck de aangekondigde openbare vergadering plaats van den transport-arbeidersbond te land, waarin als spreker optrad de lioofdbestuurder, de heer Eekhof van Rotterdam. De vergadering had tot resul taat, dat een afdeeling van bovengenoem de organisatie werd opgericht. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren L. Vader Sr. voorzitter; J. A. Bieterse van Wijck, secretaris en Dekker, pen ningmeester. „VI. Ct." 's Heereuhoek. Naai' de ,,N. R. Ct." meldt, is met ingang vail 1 Mei benoemd tot brievengaarder alhier, de heer J. Wirtz. Nieuw- en St ioosland. De heer Jan de Vogel heeft tegen 1 Augustus 1914 zijn ontslag ingediend als Gezworene van den polder „Oud Sint JoosLand". Hij zal dan ruim 31 jaar die betrekking heb ben vervuld. Het zal in de Meivergadering alzoo, in dien polder, een drievoudige verkie- king worden, omdat de Dijkgraaf heeft bedankt; de gezworene de Vogel bedanktt thans, en de andere gezworene moet pe riodiek aftreden. Een zeldzaam feit. Terneuzen. Tot lid van de commissie van advies over spoorwegdienstregelingen voor het tijdvak van 1 Mei 1914 tot 30 April 1915 is o. a. benoemd de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten, alhier. Clinge. Een ongeluk zit vaak in een klein hoekje zegt het spreekwoord. Dit ondervond Maandag P. 51., die zoodanig van een lage omheining kwam te vallen, dat hij bewusteloos werd opgenomen. Ter stond werd een geneesheer ontboden, die constateerde, dat hij inwendig zwaar ge kneusd was. (Zei.) Waterlandkerkje. Bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland heeft de directie der Zeeuwscli-Vlaanische Stoomtram-51ij. een aanvraag ingediend om vergunning tot het leggen van spoorstaven in de openbare wegen der gemeenten IJzendijke en Water landkerkje ten dienste van het aanleggen van een tramlijn (zijtak) van den provin cialen straatweg Schoondijke IJzendijke, naar de kom der gemeente Waterland- kerkje. (N. R. C.) Stavenis8e. In de gisteren gehouden ge meenteraadsvergadering werd aan Mej. M. C. Kauffmann op haar verzoek eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan 'de openbare school tegen 1 Mei a. s., indien op dien datum in de vacature zal zijn voorzien, en anders met ingang van den datum, waarop hare opvolgster hare func tie zal hebben aanvaard. Afgewezen wor den de verzoeken van de Fairbankvereeni- gingen „Eerste" en „Luctor et Emergo", om vergunning lot het leggen eener rio- leering door het haventerrein. Er wordt besloten de benoeming eener onderwij zeres aan te houden en Mej. van Dijke van Sint-Annaland in de gelegenheid te stellen een proefles te komen geven. Tot gemeente-opzichter, voor één jaar, wordt benoemd do heer P. C. H. van Oost Aangeboden wordt het verslag van den toestand der gemeente over 1913. De Raad. besluit tot verlenging van den ontruimings termijn der onbewoonbaar verklaarde wo ning van Cornelia Plansoen. In verband met meerdere werkzaamheden wordt het abonnement voor het schoonhouden der schoollokalen met f 30 verhoogd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Klundert door B. Ozinga te Elden; naar Westerembden (toez.) door Johs. Beks te Nieuw-Buinen. Bedankt voor Oudshoorn door 11. H. Riepema te Edam. Krabbendijke. 5Ien schrijft ons: Zon dag j.1. 26 April des namiddags te 2 uur is de eerste dienst gehouden in de nieuwe Hervormde Kerk te Krabbendij ke. Ds. Muller had als tekst Psalm 27 4: Eén ding heb ik van den Heere be geerd, dat zal ik zoeken; dat ik alle de dagen mijns levens mocht wonen in het Huis des Heeren, om de liefelijkheden des Heeren te aanschouwen, en te onder zoeken in Zijnen Tempel. Dank werd ge lnacht aan den Architect, den heer Do Koning van Goes, den aannemer Panny van Krabbendijke, den opzichter Linden- bergh -san Kruiningen, de arbeiders, kerkvoogden en notabelen, inzonderheid den president kerkvoogd J. Krijger en den secretaris kerkvoogd, Eienbaas; voor al ook aan de gemeente, daar toch zon der hulp van buiten door bijna alle le den der gemeente is bijgedragen, en bovenal aan den HeeréT want immers „één ding hel) ik van den Heere begeerd", en 't was toch geen zondige 1 regeert o, die uitging naar een nieuw ruim kerk gebouw. In de oude kerk geen plaats voor velen en nu een kerk plaats bie dend beneden aan 578 personen, boven aan 110; bovendien voor uitbreiding geschikt, zoodat 't aantal zitplaatsen tot byna 900 kan worden opgevoerd. Het interieur maakt een goeden indruk. Door 't groene in lood gevatte glas valt het zachte licht naar binnen. Voor ventila tie is uitstekend gezorgd, benauwd was het tijdens den dienst niet, hoewel een kleine 1000 mensehen aanwezig warén. Centrale verwarming is aangelegd en een nieuw orgel is besteld bij de firma van Dam te Leeuwarden. Een ruime consistorie 'in 2 deelen gescheiden, ech ter tot een localiteit te maken is tegen de kerk aangebouwd, alzoo ook gelegen heid gevend voor vergaderingen. Het Provinciaal Kerklrestuur werd ver tegenwoordigd door ds. Gerretsen van 's Gravenpolder. Het Classicaal Bestuur door 7 leden. Ds. Gerretsen en ds. Pont aan Nisse, voorzitter van het Classi caal Bestuur spraken namens genoemde Colleges. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zwammeidam door 5K. Kuijvenhoven te Oosterbieram. Bedankt voor Vorden door G. M. v. Ren- nes te Dussen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt vooi Zaandam door A. H. Hil- bers te Drachten. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Gouda door H. Roelof sen te Zeist. Middelburg Acte Examens (L. O.). Opgekomen 7 mannelijke candidaten; afgewezen 2. Geslaagd de heeren Th. Goote te Vlissingen; D. Hage te Middel burg; J. Laansma te Oostkapelle; F. de Meijer te Schoondijke en C. C. J. J. de Pree te Aardenburg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Lichtvoorziening Kapelle-Biezelinge e. a. Mijnheer de Redacteur, Om op het uitvoerige antwoord van inzenders weder uitvoerig van repliek te dienen, ligt niet op mijn tveg. Hun ant woord brengt weder nieuwe onjuistheden naar voren, terwijl zij bovendien weigeren van de officieele bescheiden inzage te nemen, naar alle waarschijnlijkheid, om niet in de verplichting te komen, hunne vooropgezette meening* te herroepen. De gemeente Kapelle-Biezelinge mag zich inderdaad gelukkig achten, dat be slissingen van dergelijke belangrijke strek king berusten bij heeren, die zich niet alleen door eigen aanschouwen op de hoogte aa"illen stellen, doch tevens hunne inlichtingen inwinnen daar, waar men hen met betrouwbare gege\'ens van dienst kan zjjn. Hoogachtend, A. C. v. d. H a m m e n, Electrotechnisch Ingenieur bij de firma Gebrs. Polak, Vlissingen. Vlissingen, 28 April 1914. (Hiermede sluiten wij het debat over deze aangelegenheid. Red.) Het geweer bij den voet. „Zelandia" schrijft: De Linksche pers van blauw tot rood doet haar best het Linksche ministerie, dat extra-parlementair werd gedoopt, de hand boven 't hoofd te houden, merkt de Resb. op. Al gaat de steun niet overal van harte, steunen zal men en moet men. Al was het alleen om de gehate Rechter zijde van het roer te houden. De groote verbroedering van liberaal en socialist werd vorigen zomer immers ook alleen aangegaan om Heemskerk te ver dringen. Ter meerdere victorie der Linksche be ginselen heeft men zelfs al herhaaldelijk de profetische woorden aangedurfd, dat men ook de Eerste Kamer zal omwerken. Herhaaldelijk durfde men voor te cijferen, dat in 1916 de meerderheid in de Kamer omgaat. Wel mochten de naverkiezingen al spoe dig zulke profetieën te schande doen. wel kwamen ook de Staten-verkiezingen in Rotterdam. Gouda en Oldcbroek aantoo- nen, dat die omwerking nu niet zoo heel glad zit, maar geen nood. Links versaagt nooit. Als het om de politiek gaat, heeft heel de linkerzijde een geloof, dat Ircrgen wil verzetten. 't Is daarom goed zoo nu en clan eens op die pogingen te Avijzen om de onzen wakker te houden. Dit deed dezer dagen „de Standaard" nog eens als volgt: „Linies loert in letterlijken zin op de Eerste Kamer als de wachthond dei kudde op den Avolf. Want wel kan men de Provinciale Sta ten niet ontbinden, maar gaat in Zuid- Holland het college van Provinciale Staten om, dan kan een ontbinding der Eerste Kamer met één slag er tien van Links instoppen; dat zou twintig schelen, eu clan natuurlijk is de Eerste Kamer om. Te veel hechten Ave niet aan dit pro fetisch begeeren. Toch zij men A-an Rechts wakker. En dit in tAveeërlei zin. Keer in het kabinet moet. als liet nor maal gaal, niet van de Eerste Kamer maar Steeds of van de stembus of van de Tweede Kamer uitgaan. Alle de politiek omkecrcnde actie, die vau de Eerste Kamer moet uitgaan, is steeds irrationeel en ongezond. Er zou dan ontbinding van de Tweede Kamer moeten A-olgen, en ga 't lijstje der parlementaire historie maar na, zulk een ontbinding stelt in den regel teleur. Daarom moet o.i. onze veerkracht al lereerst en allermeest er op gericht zijn en blijven om in 1917, bij de stembus, clo 'IVeede Kamer weer in goeden stijl te brengen, en moet de toeleg A-an Rechts zich niet te sterk richten op een con flict tusschen Kabinet en Eerste Kamer. Toch neemt dit. niet weg, dat onder- tusschen ook voor de Eerste Kamer bij de provinciale stembus in 1916 het beste beentje voor moet. Een taak, die meer inspanning zal a or- deren, dan de meesten onder ons zich voorstellen. Vooral Gelderland is niet zoo veel be lovend meer als voorheen. Er zijn groote streken in Gelderland, waar men nog maar steeds uit den politieken slaap jriet uit kan komen. Te veel concludeere men uit Oldebroek niet. Met de huifkar, .waarin men 'tot dus ver de districten doorreed, -komt men er nu niet sneer. jLn de ATedess temming, Avelke. door de nieuwe behandeling der schoolkwestie werd ingeluid, mogen we niet vergeten, hoe de Linkerzijde zich te Aveer stelt. Zoo Avif dien vrede hebben aanvaard, dnfc zij het de „geAvapen.de vrede". Hou den Ave 'tgeAveer bij' den voet en A-en- sterken Ave de organisatie die nog alles- belialve overal in orde is. Sociaal Congres. De „Rotterdammer" vertelt het volgende verblijdende nieuws omtrent de voorbe reiding van ons sociaal congres: „Langzamerhand komen de berichten omtrent ons tweede Christelijk-Sociaal Congres binnen. Gelukkig zijn het goede berichtei Patrimonium, Christ. Nat. Vakverbond, Christel jk-nationale Werkmansbond en Antirevolutionaire Kamerclub benoemden reeds hun afgezanten. Volgen nu nog de Christelijk-Historische Kamerelub, Maarthen Luther en de Chris telijke Volksbond, dan kunnen de saam- sprekingen aanvangen. Dan twijfelen Ave niet, of de voorbe reiding zal met kracht ter hand Avorden genomen en wegA'allenzal elke gedachte omtrent booze machtsoverschrjding van het Centraal Comité. Alom wordt in Christelijke kringen met spanning naai' dit Congres uitgezien. Nog pas besloot een boereuvereeruging in Friesland haar zaak voor het Congres aanhangig te maken. Ongetwijfeld schuilt in dit besluit in zooverre een rechte opvatting omtrent de beteekenis van dit Congres, als er uit blijkt hoe men in het Congres niet ziet een samenkomst, Avaarop uitsluitend ar beidersbelangen ter sprake kunnen komen. Dat zal het evenmin als het eerste moeten zijn. Hoezeer ongetwijfeld vragen van vak organisatie ook een ruime plaats op de agenda zullen beslaan, toch zullen daar naast ook de problemen, die onzen mid denstand en boerenstand meer bijzonder bezighouden, rechtmatige aanspraak op be langstelling hebben. Het wordt een sociaal Congres. En als met oprechten broederzin hier alle krachten Avorden saamgespannen, dan mogen wjj hopen op een mooi congres, dat rijke vracht zal dragen." Een belangrijk gewas II. In het vorige stukje over de .bruine boon maakten Avij de opiierxing dat een kalibemesting vaak goede resu.taten op levert. Wij Avillen met een enkel woord deze meening nader- motive::ren. Doorgaans spr eekt men bij de peul - goAvassen over hunne behoeve aan fos- forzuur, doch dan vergee men dat zij nog meer behoefte hebben aan kali. Zoo Avondt door een vrij graoten oogst erwten, lapinnen, veldboonen en stamboonen per H.A. aau den bodenr onttrokken 46, 84.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2