NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND RG. $,50 No. 175. 1914. Maandag 27 April 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH PLAA, tegen en n. RKE. TPADEN. ipemeer. lines aranfie) Buitenland. Binnenland. Uit de Pers. voor fijn ERK. tsbietzaad ngelzaad Graszaad beste line Mij., minder- naak. MERK VERSCHUNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUI), te Middelburg. PRUS DER ADVERTENT1ËN De Broeders van St. Jan. Wetenschap en Kunst. al adres voor IA N T ELS, EN, enz. Vlissfngen. edaille op de Irussel 1910. •t u dat al de E N, veroor- en de ontste- agpijn, slijm- tine, zinking, natism, huid- worden door l KEN'S Pur- e pillen Apo- aete. Slechts elburg bij C. )elft en JOH. 'irma GEBR. bij RAAS, te PEUL, te )LLANDER, SNDERTSE. Mei a. s. I a. s. .1 Landb. Bond. snt. aens 30 cent t' >nt. H. V. Z. rfbetaling. men en in :ren Dins- Vlissingen. •3 uur te id in het Weiburg. singen LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Modern bijgeloof. Het bijgeloof heelt zich in Frankrijk ten gevolge van het ongeloof schrikba rend ontwikkeld. Viviani moge er op ge stoft hebben, dat zijn geestverwanten de lichten des hemels hadden gedoofd, het blijkt een behoefte in den mensch te zijn om te gelooven aan bovennatuurlijke din gen, en als men dan de menigte heetft bewerkt om niet meer te gelooven in een God, dan is het pad gebaand voor waar zeggers en guiehelaais en diegenen die de dooden vragen, welke satanische gees ten dan bij velen geloof vinden. In Pa rijs zijln ruim 34 duizend sonnambules, clairvoyants, occultisten, magnetiseurs, waarzeggei's, enz., zoo mannen als vrou wen. Dit getal is zeker nog' te laag, want het omvat alleen hen, die hun beroep van tooverijl en waarzeggerij maken, terwijl er toch duizenden zijn die duivelskunste narij als nevenberoep uitoefenen. Menige bakker, kleermaakster, 'fiiseuse Ja at er zich op voorstaan, ,dat zij evengoed met de geesten weet orn te gaan als de waar zeggers die er een eigen „atelier" op na houden. Al deze wondermannen en -vrouwen kunnen van hun zwarte kunst zeer ruim leven. Want zij laten zich goed betalen. Van een waarzegster, die in de voorname dameawereld van Parijs zeer gezien is, iveet men dat zij jaarlijks niet sunder dan 50 duizend francs alleen voor reclame uitgeeft. Zoo berekent men, dat sommige occultistisehe kabinetten eiken dag van 800 tot 1000 francs ontvangen. Dit in 'aanmerking genomen, kan men ■r zich niet over verwonderen, dat een ambtenaar der Parij'sche politie, die naar deze dingen een speciaal onderzoek in stelde, beweert dat de sceptische Parij- zenaar, die de Bastille bestormt, koningen verdrijft of hun het hoofd afslaat, die noch aan God noch aan den duivel ge looft, dagelijks voor ongeveer 200 duizend francs uitgeeft aan astrologie, magneti sche waarzeggerij, mededeelingen van af- I gestorvenen door middel van het zien van. koffiedik, of dooi' het piketspel, enz Wanneer deze getallen juist zijn, dan ver dienen zij, die zich aan die „geheime beroepen wijden, 'alleen in Parijs 73 mil joen francs. Zoo ongeveer Schrijft de „Heraut" op grond van gegevens uit het Parijsche adresboekHet is de herhaling der oude geschiedenis van Saul, die God verlaten liad en zich nu begaf tot de in zijn beste dagen eerst door hem verfoeide tooverij. En zou het m onze groote steden beter zijn: bijvoorbeeld te Rotterdam? Lees er de advertenties in het Rot- terdamsch Nieuwsblad" maar eens op na Daar zitten zij ook, de koffiëdikleesters bij honderden. Feuilleton. door L. PENNING. (Nadruk verboden). 4. i De wolven waren nog verder getrok ken tot aan de hoeve van Tymen Arentsz van den Loozenoord, den wakkeren hoeve naar, die met landbouw en voermanschap zijn talrijk huisgezin onderhoudt, en een kwartier uur gaans ten Noorden van •g Roeren Loo woont. rrymen Arentsz had zijn maatregelen genonwn, om den wolven een waardige ontvangst bereiden. Dood op van ver moeienis, was bij met zijn kar terugge komen van Nunspeet: .door de sneeuw, ,jje een voet dik ligt, van harte verblijd, (jat de zware tocht achter den rug >vas. Man' toen zijn vrouw hem vertelde, dat de schoenmaker van het dorp Ermelo van daal een jongen wolf in de ijzeren klem had gevangen, was hij weer opgerezen van den warmen haard, en onmiddellijk naattet-dorp getogen, om bij den schoen- makn' 6611 Pot. vol wolvenbloed te koo- pen. met wolvenbloed had hij de raimefi, .*a£e deuren en het rieten dak der 'bet"®® besprenkeld onder het uit sprei" vail kluchtige tooverspreuken Mexico. 't Spant er nu. Ziehier eenige berichten, die den toe stand leeren kennen. De gezanten van Brazilië, Argentinië en Chili h ebben zich bij Bryan vervoegd om de mogelijkheid eener minnelijke schikking van de botsing met Mexico te bespreken en daartoe de goede diensten hunner regeeringen aan te bieden. Wilson heeft dit aanbod aanvaard. Uit New-York wordt geseind: Tot hulp van de vloot zal het departement van oorlog binnenkort 25.000 man van de geregelde troepen in Vera Cruz of op weg naar Mexico hebben. Generaal-ma- joor Wood heeft bevel gekregen zich on middellijk naar Vera Cruz te begeven. Er worden zoo snel mogelijk toebereid selen getroffen voor een langen veldtocht! naar Mexico. De opperste raad voor le ger en vloot beraadslaagt over het feit dat begin Mei in Vera Cruz de tijd van de gele koorts begint. Uit berichten, hier ontvangen, blijkt dat generaal Villa een overrompeling'beraamt. De regeering te Washington moet bezig zijn met de opstelling eener proclamatie, waarin de houding van Huerta veroordeeld wordt en de politiek van de Vereenigde Staten ten opzichte van de Mexicaansehe opstandelingen definitief vastgesteld wordt. Een plaatselijk blad meldt, dat in Mexico (stad) vier Amerikanen door het gepeupel zijn vermoord. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer wordt, met het oog op den stand van de debatten over de belastingwetten, de behandeling der bereids aan de orde gestelde Stuwadoors wet eerst tegen het midden van Mei tege- moetgezien. Daarna zal een regeling van werkzaam heden voorgesteld worden, die de Kamer ten minste tot over de helft van Juni zou bijeenhouden. Huwelijksverbod. Naar „De Belastingambtenaar", week blad van de Vereeniging van Kommiezen bij 's Rijksbelastingen, verneemt, hebben de familiebetrekkingen van twee ambtena ren zich tot H. JVC. de Koningin gewend met het verzoek ontheffing van het verbod te willen verleenen. Beide gevallen waren reeds door den minister geweigerd. De Koningin heeft thans Haar goed keuring aan het optreden van den minis- in de vaste overtuiging, dat de wolven met den staart tusschen de pooten zouden weghollen, zoo gauw; zij dat bloed hadden geroken. Maar hoe bitter was de ontgoocheling 1 Het huis en het geheele huisgezin lag m de diepste rust, toen Geertruid, haar man plotseling aan den schouder ruk kend, met verschrikte stem fluisterde„Ty men hoort ge niets?" Arentsz hoorde niets. Hij1 lag daar roer loos, de blauwe slaapmuts diep over de groote ooren getrokken, want een mensch kan een vasten slaap krijgen, als hij twaalf uur lang in zijn veldschoenen bij' vrie zend weer door de sneeuw heeft gebaad en gebaggerd. Geertruid was echter niet gerust ge steld zij had het hoofd langzaam opge richt, en in een onbeweeglijke houding biggen luisteren, terwijl zij in den moes tuin, die onder een schitterend wit laken van sneeuw was toegedekt, een geschui ld en gescharrel hoorde, dat haar hart sneller deed kloppen. Toen was zij uit de spelonk van een bedstee gesprongen» Waarin het echtpaar sliep, en bibberend van de kou, die het vertrek vervulde, had zjj' door de kleine ruiten van het raam naar buiten gestaard. In 'teerst kon zf weinig zien; het leek wel, alsof er kleine jongens op handen en voeten tusschen het groentevoer aan ter gehecht en heide verzoeken van de hand gewezen. De waarde van één stem. Te Bodegraven heeft zich weer eens een geval voorgedaan, waardoor bij ver kiezingen de waarde van één enkele stem uitkomt. Ex moesten voor den Gemeente raad twee leden worden gekozen en er waren 4 candidaten, waarbij 1 r.-katho liek. Uitgebracht werden 655 geldige stem men, zoodat de meerderheid was 328. Dit cijfer werd precies gehaald door den r.-katholieken eandidaat, die dus geko zen werd, terwijl tusschen de drie ove rige herstemming moet plaats hebben, daar twee hunner precies evenveel stem men hadden n.l. 228. Hier heeft dus weer 1 stem het gedaan. (Rott.) H. W: al Ier f- Zaterdag is te Ubbergen, nabij Nijme gen, op 76-jarigen leeftijd overleden de heer H. Waller, die van 19041913 lid is geweest van de Eerste Kamer voor Zuid-Holland. Hij was 28 Sept. 1837 te Amsterdam geboren, waar hij' van 18611881 ban kier is geweest. Van 18872894 heeft hij deel uitgemaakt van het moderamen van het centraal comité voor antirevol. kiesvereeni gingen. Na de ontbinding van de Eerste Kamer in 1904 is hij voor het eerst door de Staten van Zuid-Holland afgevaardigd. In 1913 is bij1 bij de periodieke verkiezingen afgetreden en woonde sedert als ambteloos burger te Ubbeigen. Voordracht Dahne. II. Zaterdagavond hebben wij den tweeden demonstratie-avond van den heer Gusitav Dahne bijgewoond; niet met zoovelen als Vrijdag, maar toch in een vlij goed ge vulde zaal. Wederom heeft de heer Dahne ons ver baasd met zijn groote bedrevenheid in het hanteeren van zijn kostbare instru menten. Alle proeven werd/en weer even Jiandig en vlug ten uitvoer gebracht. Na vooraf uiteengezet te hebben, wat men onder licht te verstaan heeft 'tzijn transversale golfbewegingen in den wereld-aether, kwam de heer Dahne te spieken over de breking der lichtstra len, de polarisatie en de interferentie ervan. Wat is polarisatie van het licht? Zoo- nis we zeiden, is het licht transversale golfbewegingen in den aether. Dieze be wegingen planten zich rechtlijnig voort. In een witten lichtbundel bewegen de tril lingen zich in alle mogelijke richtingen. Bepaalde stoffen nu laten slechts een het ravotten waren. Doch toen zij' met de nagels van haar vingers het ijk van de ruiten had gekrahd, kon zij de ingesneeuw de akkers overzien tot aan het denneir- bosch toe, dat zich als een zwartje muur in den maneschijn afteekende. Geertruid zag de wolven; zij' woelden den grond van den moestuin om, terwijl hun makkers als schimmen over de verre akkers heen glipten. Zij' verschoot van kleur, toen een aantal van die uitgehon gerde dieren uit de diepe schaduw van den boomgaard te voorschijn kwamen, en met een verwoed gejank den hals uitstrekten in de richting van het kleine raam, waar Geertruid stond in haar nachtgewaad. Zij wist geen raad. Had ze den dik ken, valschen Bisschop David van Bour- gondië, dien onrustzaaier, den roofdieren kunnen voorwerpen, zij zou het misschien hebben gedaan, maar deze ontrouwe her der, die zijn schapen schoor in plaats van ze te wedden, zat hoog en droog op zijn kasteel te Wijk bij Duurstede. EU al was Geertruid een kordate vrouw, thairs rilde zij van vrees, en haar man heftig op den schouder kloppend, schreeuwde zij met een stem, alsof helt huis in brand stond: „Tymen, Tymen word toch wakker en sta op!" „Wiat is "t?" vraagde hij, de lange armen met een slaapdronken gegeeuw uit rekkend; de punt van zijn dikken neus gedeelte van de aethertrillingen dooi", ófi slechts die trillingen, welk© in één vlak plaats hebben, of in twee loodrecht op' elkaar staande vlakken. De heer Dahne liet het ons klaarlijk zien met 'zijn proeven mei; tourmalijn en kalkspaat kristallen. Plaatst men twee stukjes tourmalijn voor elkaar, dan laaf het tweede de lichttrillingen, welke door het eerste gegaan zijn, niet meer door. Een analoog geval kan men waarnemen bij1 spiegelvlakken. Achtereenvolgens werden ons de wisselwerkingen van de lichtstra,- len bij verplaatsing van de kristallen ge( toond. Na den polarisator besprek de heer Dahne den analysator, den ontleder van het witte licht in een spectrum, en de samenstelling van complementaire kleu ren tot wit lichjt. Dat werkt aldus. Hef licht bestaat, zooals men weet, uit 7 enkelvoudige kleuren. Zoodra men nu doog polarisatie een lichtgolving tegenhoudt, wordt een der zeven 'kleuren weggenomen en vertoonen zich op het doek de zes over1- Mijvende kleurschakeeringen. Door draai ing van den analysator verkrijgt men de) meest verrassende kleureffecten. In dit verhand werd er op gewezen, dat dit analyseerend vermogen der kristal len toegepast wordt bij het gehalte-on derzoek van suiker (suiker-analysatie). De polarisator kan ook als analysator wer ken, terwijl omgekeerd de analysator po- lariseerend kan welken. Verder staan we kortelijks stil bij de in terferentie-verschijnselen, die ons werden vertoond. Deze proeven waren niet de gemakkelijkste van den avond. Wanneer lichtgolvingen zoodanig sa- (inengaan, dat een golfdal van den eenen straal precies samenvalt met een golf- berg van een anderen straal, wordt de heele golving vernietigd, en bij samen vallen van berg met berg en dal met dal is juist lichtversterking te consta- teeren. Ten slotte kregen we nog een belang wekkende lichtproef te aanschouwen; n.l. de verlichting van een waterstraal met behulp der inwendige totale reflectie. De door het water schijnende lichtstralen blij ven hij het verlaten van het reservoir niet horizontaal loopen doch volgen den loop van den waterstraal, wat een schit terend schouwspel oplevert. Met gekleurde platen kon de heer Dahne natuurlijk al lerlei kleuren tooveren. Met een kort woord van dank aan da heeren van het comité, dat zich onder leiding van dl'. De Ruyter de Wildt met de regeling belast had, en tot het audi torium voor de betoonde belangstelling, besloot de heer Dahne zijn voordracht. Een daverend applaus was weer z'n be looning. We zullen deze even nuttige als aan gename avonden niet spoedig vergeten. voelde een onbehagelijke koude, en met de onmiskenbare bedoeling, om weer on middellijk in te dommelen, wierp hij het slaperige lichaam op den anderen kant. „Wat het is?" antwoordde zij in den drift van haar angst: „de heele hof is zwart van de wolven dèit is 't! De paarden gaan als razenden in den stai te keer dat is 't Haar grijze oogen begonnen te flikke ren van verontwaardiging, omdat haai' man haar alleen voor het geval liet zit ten. Geertruid had te hard geroepen; zij had niet bedacht, dat haai' kinderen zouden wakker jvorden. En uit een der andere bedsteden stak een jongen zijn ragers'- bol van een hoofd reeds naar buiten, terwijl hij zeide: ,,'t Geeft niets, Moeder; ge vergeet, dat Vader het huis niet wol venbloed heeft besprenkeld, en 'tzit er dik op, hoor!'' „Ga jij maar slapen, Barendje!" riep de moeder met gramstorig gebaar: „wat weet jij nou van wolvenbloed af! 'tIs ook 'met zeker, da.t je vader de echte tooverepreuk heeft gebezigd". En zij over stelpte Barendje door deze vraag, waar aan hij nog niet had gedacht. Nu de jongen bang begon te worden, yyerd hij trouwens haar bondgenoot; in een pog- vrenk stond hij naast haar, en riep met smeekepde stem: „Vader de .wolven! Minister Bertling. Politicus schrijft, in de „Opr. Raarl. Crt.": Hij haasttozichl Ministers van Financiën kan ik mg her inneren in vrij grooten getale. Ik zie vóór mij natuurlijk nog het allerscherpst den heer Kolkman, wiens zin voor grappig zijn allengs verluchtigde, schoon hij dien nooit geheel verloochende. Bij hem was de natuur steeds sterker dan de leer. Ook zie ik het houterige, dooeerendo, Schoolmeesterachterige van een De Mees ter". En ik zie voorts het ondragelijk pe- danteskevan exc. Harte van Tecklenburg, strak van houding en met zelfbewuste keelgeluid. En ik zie nog meer ministers van Financiën. Om nu van wijlen N. G. Pierson te zwijgen. De buikige bonho mie van Sprenger van Eyck, „omnis ho mo" immers voor Financiën evengoed te gebruiken alk voor de portefeuille van Koloniën. En uit veel vroeger dagen het zachtmoedige, vroolijk-goedhartige gelaat van een professor Vissering. Het ernstige eerlijk-schrandere, conscientieuse baardgezicht van een Gleichman. Ik zou er vele kolommen over kunnen schrjjven. Met het optreden van het kabinet-Cort van der Linden hebben wij een „homo novus" aan de groene ministerstafel ge kregen. De heer Bertling, uit Leeuwarden, tot op het oogenblik van zrjn minister- worden nog hoofdambtenaar bij het dienst vak der registratie. Niemand in de we reld van Senaat en Parlement had ooit gedacht aan de combinatie van Bert ling met iets van wat met de Binnen- hofferij te maken heeft. Men wist, dat het vinden van een gega- digd-geschikt man voor de portefeuille van Financiën, in mid-zomer 1913, voor den heer Cort van der Linden ten slotte de groote puzzle was geweest. De heer mr. van Gijn had geweigerd. Wien voor de reuzentaak te vinden? Allerlei namen werden „gefluisterd". Op een goeden of kwaden mid dag werd het lijstje bekend. Voor Financiën was de heer Bertling uit Leeuwarden gekozen. Toen keek men elkaar aan met stille verwondering. Bertling?.Wie, in vredesnaam, is dat? Wij zijn nu zoowat zeven maanden verder. We hebben Z.Exc. Bertling, minister van Financiën, gezien in de openbare zittingen der Kamers van de Statui-Ge neraal. i Het lijkt een vriendelijk, braaf man. Op het eerste gezicht maakt de figuur W,ord da,n toch wakker, Vader!" Tegen zooveel geweld was de rust van Arendsz niet bestand, en nu de slaap overwonnen werd, toonde hij, hoe 'n flinke en dappere huisbaas hij was. Hij haalde de gebutste lantaarn uit het achterhuis, stak "de kaars aan, en terwijl Geertruid hem lichtte, keek hij' de deuren, de hou ten wanden, de ramen zorgvuldig na. De jongen, die op zijn kousen zrjn ouders was nageslopen, moest van de bovenste plank, die in de keuken tegen de balken was bevestigd, hamer en spijkers halen, en overal, waar een .wrakke, hachelijke plek werd gevonden, werd een stevige spijker ingeslagen. Voor zjj'n bruintjes ,was de voerman nog het meest bezorgdze hadden de lucht van de wolven gekregen, .en stonden te stei geren, totdat de yoorpooten de ruif raak- ten. De voerman streelde hen liefkoozend over den hals, sprak hen toe, zooalk men geschrokken kinderen toespreekt, en wem telde met Geertruid's hulp twee zWare keisteenen voor de staldeur. Daarop keerden ze terug naar de keu ken, waar zij sliepen, terwijl Tymen zeide „Leg een flink vuur aan, Geertruid! En als; «dat tuig het te bout maakt, zullen wij hen een paar brandende houtsblok ken op hun lichaam smijten (Wordt vervolgd.),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1