Uit de Provincie. Zending. Reclames. DE BEHANDELING OER BIOEDIAMOEDE Pink Pill c n. Kerknieuws. Onderwijs. Reclames BEECHAM'S PILLEN Gemengd Nieuws. EEN ZEKER MIDDEL is, heeft hrj met de eenvoudige zoowel als met de meer ingewikkelde proeven van het begin tot het einde weten te flj oefen. Hedenavond zal de heer Dahne "het licht behandelen, als middel van onder zoek 'bij den bouw der stof. Middelburg. Schilde rs staking. Geen enkele dei' stakende gezellen heeft voldaan aan de oproeping der patroons voor Vrijdagavond schriftelijk voor 't her vatten van den arbeid bereid te verklaren en worde dus aJlen als ontslagen be schouwd. u k heden was er -veel belang stelling bij liet. tehuis brengen van den Duitscher, die hier werkt, de politic wist ook nu de orde te bewaren. Men schrijft ons: De vijf heeren, die zich vereenigd hadden met het doel, te trachten, op 5 Mei eene bedeeling der tarmen te doen houden, hebben hunne po gingen gestaakt, nu zich te weinig dames voor eene collecte hebben aangemeld, terwijl ook de Nieuwjaarscommissie reeds vroeger niet wensebte in te gaan op een verzoek van bovenbedoelde heeren, om zich met de zorg voor eene bedeeling te belasten. jp jj| Goes. Aan het verslag van do N.V. Z.Bevelandsche Waterleiding, welk ver slag wij gisteren wegens plaatsgebrek moesten laten rusten, ontleenen wij nog het volgende: De directeur, de heer J. v. Poelgeest c.i., .schrijft Moest in het vorige verslagjaar worden bericht, dat eerst op 23 December 1912 de aannemer van den bouw dei" water leiding, de firma Carl Francke te Bremen, zoover was gevorderd, dat waterle vering voor een deel van het eiland onafgebroken kon geschieden, westelijk van Goes .was het buizennet niet gereed in dit verslag, loopende over het tweede boe^ jaar der Vennootschap, kan worden ge meld, dat op 21 Mei '13 in eene te Goes gehouden vergadering, waar op uitnoo- tliging van den Raad van Beheer vele autoriteiten met de vertegenwoordigers ,van aandeelhouders aanwezig waren, de voorzitter van den Raad kon verklaren De watervoorziening voor het eiland: Zuid-Beveland is een feit geworden. In alle vier-en-twintig gemeenten, als aandeelhou ders toegetreden, kan bet water, van Bra bant afkomstig, uit de kraantjes der lei ding worden getapt. Vier en een half jaar, nadat voor het eerst in ruimen kring de mogelijkheid van eene Centrale Watervoorziening werd be sproken, is dit doel bereikt. Eigenaardig is het, hier mede te dee- Jen, dat nog geen acht maanden later ook uit den Raad der gemeente Borselen, de eenige gemeente op het eiland, niet-aan- deel houdster der Vennootsc hap, het ver zoek is gekomen om te mogen vernemen of de mogelijkheid bestaat, dat ook de gemeente Borselen nog water afneemt en op welke voonvaarden dit zal kunnen geschieden. Een volgend verslag moge berichten, dat Borselen niet langer meer van eene moderne watervoorziening verstoken is. Vermeld kan worden, dat ook met Os- sendrecht en Woensdrecht. gemeenten wa a id oor op Brabants gebied de toevoer leiding naar Zeeland loopt onderhan delingen over eventueele waterlevering zijn aangeknoopt. Weixl het eerste dienstjaar door „den aanleg" in beslag genomen, en had men gegronde hoop, dat in dit dienstjaar „het bedrijf' zoude domineeren, deze verwach tingen werden niet verwezenlijkt. Eerst begin Mei kon de waterleiding volledig bedrijf-klaai', volgens de overeen komst van den bouw, worden genoemd en kort na de officiëele opening rezen er bij de eindafrekening van den aan nemer geschillen, van zijne zijde opge worpen, welke eene beslissing van arbi ters, als bij de overeenkomst met den aannemer bepaald, noodig maakten. In de aandeelhouders-vergadering van 10 Juli '13 werd op voorstel van den Raad van Beheer, de directeur gemachtigd in dezen met den aannemer een geding te voeren. In deze zaak is aan het einde van het verslagjaar nog geen uitspraak gedaan, en verdere bespreking dus nog niet aan de orde. Het is te betreuren, dat indirect deze procedure het onmogelijk maakte verbete ring in de tot op den huidigep oogenblik niet afdoende ontijzering van' het water aan te brengen, daar men o.a. omtrent het punt, wie deze verbetering moet betalen, in geschil is. Hoewel dit jaarverslag heeft „te be richten omtrent den toestand der Vennoot schap en hare verrichtingen gedurende het boekjaar", heb ik gemeend in dit, verslag bij de verschillende gegevens ook eene korte beschrijving der werken te moe ten geven, ter verduidelijking van veel, waarover woidt geschreven. De balans over het dienstjaar 1913, het tweede bedrijfsjaar der Vennootschap, wijst een winstsaldo aan van f 17994.675. Er werd voor een bedrag van f 28761.865 aan water geleverd aan de verbruikers. Het dienstjaar 1913 begon met 1000 water- nemende perceelen om met rond 3000 afnemers te eindigen. Aanvragen om aan sluiting duren voort. Het aantal M3. water dat aan de verbruikers in 1913 is be schikbaar gesteld, belooft 110.000 M3. Het maximum-weekvcrbnhk werd bereikt in de week van 28 Juni met 10956 M3. Ofschoon de verkregen opbrengst nog verre van voldoende is voor een rendabel bedrijf, zoo kunnen toch de verkregen resultaten bevredigend worden genoemd. Aangaande het beheer van den direc teur, den heer J. v. Boelgeest, lezen wij in het rapport van den raad van beheer: „Over het beheer van den directeur zijn wij in het algemeen zeer voldaan. Den bouw heeft hij tot onze tevredenheid geleid. Bjj het maken der dienst- en huislei dingen hebben zich alleen moeilijkheden van ernstigen aard voorgedaan te Ierseke. Ongetwijfeld zijn de leidingen daar duur der geweest dan elders. Dit vindt zijn oorzaak hoofdzakelijk in enkele van do aldaar werkzaam geweest zijnde monteurs, die stellig in denzelfden tijd minder werk geleverd hebben dan in andere gemeen ten. Deze zaak is thans tot ieders bevredi ging geschikt. Ook het administratief beheer van den directeur mag goed heeten. In verband hiermede stellen wij er prijs op uw aan dacht te vestigen op de uitspraak van den accountant aan het begin van liet rapport van 2 Januari 1914, dat „de boek houding in het algemeen m'et groote nauw keurigheid bleek te zjjn gevoerd" en aan het slot van dat rapport, dat door de geopperde bedenkingen het „in den aan vang uitgesproken gunstig oordeel over de wjjze, waarop de administratie is ge voerd, niet wordt gewijzigd". Wanneer onze lezers dit nummer ontvangen, behoort de Gastentoonstelling weer 'tot het verleden. Voor zoover we kunnen beoordeelen is deze expositie een groot succes geweest. Niet het minst voorj Ben heer Bonthuis, die het initiatief er toe nam en vrien daarom een woord van lof voor de wijze waarop hij zijn taak meent te moeten behartigen, niet mag wprden onthouden. De bezoekers hebben zich een goed denkbeeld kunnen vormen van de voor- deelen aan het gasverbruik verbonden, niet alleen voor huiskamer en keuken maar ook voor industrie, landbouw en en zuivelbereiding. Onze Goesche expo santen zijn daarbij goed voor den dag gekomen en hebben getoond, dat zij op dit gebied kunnen concurreeren met ieder ander. j Mogen de pogingen van onzen wakkeren gasdirecteur bekroond worden met een ruimere gebruikmaking en doelmatiger aanwending van bet gas in onze gemeente. Dat zal den gasverbruikers ten goede ko men en ddirom zal het den heer Bont huis in de eerste plaats wel 'te doen zijn geweest. Kloetinge. Benoemd tot kassier van de pas opgerichte Boerenleenbank de heer A. v. d. Linde Wz., en tot directeur de heer Q. Trimpe. (Kr. Crt.) Westdorpe. Door den Commissaris dei Koningin is benoemd tot gemeente-veld wachter alhier, dhr. G. J. Ophuis, te Losser. Domburg. Hedenmorgen vergaderde de Gemeenteraad. De voorzitter bracht het jaarverslag uit over den toestand der ge meente, over 1913. Verder had af- en overschrijving plaats van posten op de begrooting voor 1913. De nieuwbenoemde secretaris, H. M. Kesteloo Jr., legde in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, werd daarbij door den burgemeester toegespro ken en namens den Raad gelukgowenscht De heer H. M. Kesteloo Sr. nam voor het laatst het secretariaat waar. Bij die gelegenheid werden eveneens waardee- rende woorden gesproken. De St.ct. (no. 96) bevat een opgave omtrent de bevolking des Rijks, voor zooveel de provincie Zeeland betreft, op 1 Januari j.l. De provincie telde toen 118,230 mannen, 119,278 vrouwen of totaal 237,508 zielen. Deze getallen zijn onderscheidelijk voor Goes 3635, 4051, 7686; Middelburg 8797; 9987, 18784; Vlissingen 10605, 11072, 21077. De rijksklerk 2e kl. bij de dir. bel. enz. D. J. van Drunen ten kantore Haar lem, is aangewezen voor de .tijdelijke waar neming van het kantoor Noordwelle (over name beheer 21 April na kantoortijd). De verplaatsing van den verificateur G. Slot. van Vlissingen (haven) naar Am sterdam zal ingaan 1 Augustus inplaafcs van 1 Mei 1914. Verplaatst met ingang van 16 April M. F. Proest, rijkski. 3e kl., van. Hansweert naar den Bosch. Noderlandsch Zendelingge nootschap. De jaarvergadering van het Ned. Zend. Gen., zal gehouden wor den op Dinsdag 7 en Woensdag 8 Juli, in de kapel des Genootschaps te Rotter dam. Als Voorzitter zal optreden Prof. Dr. F. Pijper, van Leiden; als redenaar Ds. A. Drost, van Arnhem. Naar ade waare'bjjnlijkheid zuLen twee zendel ng- artsen en een zendeling diakones woi- den afgevaardigd. Als Thesaurier van het Ned. Zend. Gen. is gekozen do heer Jan Visser .Izn., te Rotterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Dr. F. J. Fokkoma hoopt 15 Mei zyn taak als Zendings-Director te aan vaarden. Utrechtsche Zendingsverte- a 1 g i n g. De jaarvergadering der lltr. Zend. Vereen, zal onder pres.dium van Dr. J. A. Cramer gehouden worden op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Jun. te Utrecht Afgevaardigd zal worden de heen Kleiujan, om aan het hoofd gestelj te worden van de Ambachtssch o te Tobe o. looi' lien die aan bloedarmoede lijden, is niets beter dan van lucht te verande ren. Maar dat is niet voldoende, zij moe ten hun arm bloed herstellen en daartoe is een behandeling met de Pink Pillen dringend noodig. De bloedarmoede en de bleekzucht bieden geen weerstand aan een behandeling met de Pink Pillen, want dezen werken onmiddellijk op den wor tel van het kwaad, dat is te zeggen op het bloed. Het gebruik van de Pink Pillen maakt van het arme, bedorven bloed, een zuiver, rijk bloed, liet organisme is onmiddelijk als herhoren en versterkt door de strooming van dat rijke bloed. Daar om zeggen ook alle zieken die een behan deling met de Pink Pillen volbracht heb ben: „niet alleen lijd ik niet meer, maar ik ben gezonder dan ik ooit geweest ben". Door hare krachtige werking op hel bloed en op de zenuwen, zijn de Pink Pillen onovertroffen tegen bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie. Ze zijn verkrijgbaar ii fl.75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depü: der Pink- L'illen, Da Coatakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Oudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen by W. Potter, Apotheker, Stoofetraat. En verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Bij de stemming voor 52 gemach tigden voor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente in Den Haag waren uitgebracht 1636 geldige stemmen, waarvan op can- didaten van Geloof en Liefde (ethischen) plm. 500, op die van Evangelie en Belij denis (confessioneelen) plm. 860 en op die der Yereeniging van Vrijzinnige her vormden plm. 290 stemmen. Van de ge kozenen waren er 34 candidaat van Ge loof en Liefde en van Evangelie en Be lijdenis, 18 alleen van Evangelie en Be lijdenis, terwijl drie candidaten door alle drie de kerkelijke kiesvereenigingen wa ren gesteld. „N. R. Beroepen te Lopik, A. van Griet- huijson te Hagestein. Aangenomen naar Baambrugge door H. H. Kolkmeyer te Nijega. Ds. W. C. Mense, emeritus-predikant tier Ned. Herv. Kerk, daarna voorganger der Baptistengemeente Groningen, doch Later weer tot do Herv. Kerk teruggekeerd, is benoemd tot hulpprediker van dr. Slotemaker de Bruine te Utrecht. Ger. Gemeente. Beroepen te Leiden, A. Janse te Barneveld. Middelburg. Tegen hedenmiddag twee uur waren de leerlingen, ouders en be langstellenden opgeroepen in de Am bachtsschool alhier aanwezig te zijn om te vernemen, wie naar een hoogere klasse kon worden bevorderd en wie het diplo ma kon worden uitgereikt. Bij monde van den heer dr. H. Japikse, voorzitter der onderwijscommissie werd medegedeeld, dat van de eerste naar de tweede klasse zijn bevoiderd Afdeeling Timmeren: C. Baurdoux, J. van de Bosse, M. J. Dekker, J. Griep, A. J. Griep, H. Ie Hane, J. A. Jansen, A. Jonker, A. A. Rooseboom, C. A. de Rijk, J. Sanderse, H. Schipper, J. Schipper, C. P. Tismeer en H. Wondergem. Afdeeling Meubelmaken: C. van den Berg, M. do Bruijne, A. Roda, P. van Boo en P. Soeters. Afdeeling Schilders: P. M. Janse, J. van der Kop, H. J. Visser. Afdeeling Electro techniek: P. J. Aart- sen, A. Baljeu, J. Mermer en W. Neve. Afdeeling Bankwerken: J. E. E. Aspe- slagh, Baart, J. P. Baljeu, P. C. J. van Beers, A. A. Clement, P. Comelissen, A. W. Dekker, C. J. Janse, C. Joziasse, H. van Kuijk, J. C. Louwerse, W. A. de Munck, D. Passenier, P. J. do Priester, L. de Rijcke, M. Saman, W. P. Schoe, W. F. van Wel en J. van Wijk. Afdeeling Huissmeden: P. Minnaar Van de tweede naar de derde klasse: Afdeeling Timmeren: J. M. C. Boot, P. J. Barentsen, P. J. van Damme, J. Ga- bri is-*, A. Hoefkens, J. Hollebrandse, M. F. Janse, J. A. A. Keulemans, P. de Smit, J. Rooso, W. Roose, W. Vreke en J. Willemse. Afdeeling Schilders: W. Daane, J. Jo ziasse en J. van Leerdam. Afdeeling Meubelmakers: P. Boogaard, J d" Klerk, P. Looise en C. Moens. Afdeeling ElectrotechniekC. W. Bruel, J. J Di -sch, J. C. Doornebos, A. B. B. Gerritsen, II. W. A. van Karssen, I. J. I i i uberg, G. Schunselaar en Chr. Vader. A5 eling Bankwerken: K. L. Aerssens, J M. Adriaanse, 11. A. Barentsen, C. van ok, J. Calje, M. J. Entink, F Griep, l. Joziasse, W. M. de Kam, V 1 Mirmebo, J. P. Ouwerkerk, A. P. Iv ufla L. .1. Roggeband en J. M. Schroe vers. 5og kuni.-n wij mededeelen, dat zyn toegelaten, tot de eerste klasse: Afdeeling Timmeren: G. M. Barentsen, A. Bastiaanse, J. II. van der Bel, J. L. Dekker, Joh. Hendrikse, J. Jacobse, A. de Kraker, J. G. Kopmels, A. Lombaard. K. Martijn, H. Meliefste, II. Meulenberg, W. P. Roose, van Rooijcn, Joh. Slabber. A. Schot, C. Srhroevers, M. J. van Sluijs, P. H. Seijbel, L. de Voogd en C. Wiele- maker. Afdeeling Schilderen: M. de Jonge en M. Minnaar. Afdeeling MeubclmakenG. J. Alewijnse, L. Berwold, N. J. van Danime, L. P. Flo- msse, Houtekamev, W. A. Joosse, J. Kamp man, P. .1. Maljers, F. Machielse en L. P. Westdorp. Afdeeling Electrotechniek: M. M. Calje, I. J. Capon, S. W. Gabrielse, H. J. Hen drikse, M. Jansen, J. Labniijerc, S. Leijnse, J. A. Monlaan, J. Quist. Afdeeling Bankwerken: J. J. Borgstijn, J. Clement, P. J. Dorners, F. H. Drijver, P. van Eenennaam, A. J. Eiff, J. Grims, M. van Ham, Hoek, J. J. Houtenkamer, C. .Tilleba, D. J. Kesteloo, J. Lorier, J. A. Mol, J. I). 11. Reijnders, A. van der Staal, J. J. de Smidt, M. Siervogel en J. de Wijze. Diploma's werden uitgereikt aan allo leerlingen der derde klasse, namelijk: Afdeeling Timmeren: M. J. Baljeu, W. Bosschaart, L. J. Dekker, P. Ifarpe, J. 1.. van Houtc, L. G. den Hollander, A. Jansen, P. Jongepier, P. J. K'asse, G. Kmijthof, P. C. Melis, B. L. Quist en P. Willeboordse. Afdeeling Meubelmaken: C. P. Janse, C. M. Paauwe, D. Kooman en J. J. Ver stel Ie. Afdeeling HuisschildersC. Arnoldus en J. 'A. Mennes. Afdeeling Behangen en Stoffeeren: P. L. Biondina, A. J. Baart, A. J. do Ka mer en W. van Westen. Afdeeling Electro-techniekB. J. Ak kerman, D. C. Dekker, P. J. J. Diks, J. W. Machgeels, E. J. L. J. Peek en A. Vader. Afdeeling BankwerkenJ. F. Baljeu, C. Bouweus, O. S. Broeke, W. Le. Feber, P. J. Fooij, J. jlillebrand, C. Gilde, W. Joziasse, J. E. Karei, A. Labruijtere, II. do Ruijter, A. H. Speijer, W. F. Snijders, A. Schoolmeester en ,A. C. .Witte. Van het 4o leerjaar (Machine bankwer ken) verkrijgen een getuigschrift A. C. Appel, G. 'Dijkstra, J. A. M. Gemke, S. de Groot, C. de Graaf, R. Hulsbergen, L. J. de Jong, M. de Mank, H. M. Mathieu, J. Meinderts, Joh. Le Mair, G. F. Nieuhuis en J. J. C. v. d. Poll. De heer Japikse liet de mededeelingen, vergezeld gaan van aanmoedigende woor den ook voor de toekomst en deelde o.a. mede, dat de heer Dumon Tak, waar nemend burgemeester, bericht had gezon-i den, dat hij tot zijn leedwezen verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen, ter wijl hij den heer M. G. Booss on als lid van den Raad tegenwoordig, welkom 'heette. Vei volgens weiden aan tal van leerlin gen prijzen uitgereikt. Maandag meer hier over. Vrijeenorde-oefeningen. 25 April. Geslaagd de heeren P. Van Houte en J. C. Snijders, beóden te Middelburg. Geslaagd te Leiden voor het 2e natuurkundig examen, dhr. C. A. G. Goedbloed. Geslaagd 'te Ostende voor eersten stuurman de heer A. Vanloo en voor tweeden stuurman de heeren J. Deknuijt, Savels, P. Luis, E. Cogg'he, E. Lenaers P. Lenaers en A. Blonde, allen te Vlissin gen. MIDDELBURG. Onderwijzersexamen (acte 1. o.). Geëxamineerd 8 mannelijke candidatenafgewezen 2. Geslaagd de hoe ren P. van Houto, M. Meeuse, J. Merksens. J. C. Snijders, allen te Middelburg, J. C. J. Olyslager en A. J. Schieman, beiden te Axel. DIJ LICHTE aandoeningen aangewend vookomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten Door een drjjfriem gegro- pen. Een schilder, werkzaam aan de plantenboterfabriek over het IJ te Am sterdam had het ongeluk door een drijf riem te worden gegrepen. Hij werd rondgeslingerd en viel ten slotte vreeselijk verminkt neer. Kort daarna gaf hij den geest. De telefoonverbinding Ber: 1 ij nR ome is voor het publiek verkeer geopend en daarmee is de langste lijn tot stand gekomen, die in Europa bestaat, niet minder dan 2015 K. M. Gelijktijdig zijn acht ltaliaansche steden bij deze lijn aangesloten, zoodat de Berljjners thans met Bo.ogna, Brescia, Genua, Pavia, Ve netië, Bergamo, Novara en Turijn kunnen spreken. Tot nog toe was de langste te'c foonlijn die van Berlijn naar Marseille (1935 K. M.), terwijl de afstand tus chen Ber.ijn en Milaan 1350 K. M. bedraagt. Een g -woon gesprek van drie minuten tusschen Berlijn en Rome kost 5 Mark. Een keizerlijk geschenk De Duitsche keizer woonde voor twee jaar terug de manoeuvres in Zwitserland bij en merkte toen aan den chef van den Zwitserschen generalen staf op, dat hij de donkere uniform der Alpenjagers niet geschikt vond, wijl zij zoo scherp af staken tegen het witte sneeuwlandschap. Door bemiddeling van den Duitschen ge zant fe Bern heeft de keizer nu dezer dagen, naar de Duitsche bladen melden, aan de Zwitsersche militie 100 vierkante meters grauw-grijs laken voor velduni- formen geschonken. Dit geschenk is dooi de Zwitsersche regeering in dank aan vaard, en met deze uniformen zal een proef genomen worden. Mexico en de Ver. Staten. Er schijnt nog eenige kans te zijn op bijlegging van het conflict. Donderdag middag ontving de Engelsche legatie le Mexico van den Engelschen gezant te Washington een telegram, waarin naar de „Daily Telegraph" meent te weten, de regeering te Londen haai' bemiddeling aan beide partijen heeft aangeboden. Onmiddellijk na ontvangst is Thomas Hooier, de legatiesccrotaris, naar Vera Cruz vertrokken om met admiraal Flet cher te overleggen. Men mag verwachten dat zoowel president Wilson als Bryan een poging tot bemiddeling van heeler harte zullen aanvaarden en misschien ziet ook Huerta daarin een goede gele genheid om met Washington op wat bete ren voet te komen. Long pest. Te Tokio is longpest uitgebroken. Er sterven dagelijks men- schen aan. Vliegongeval. Te Turjju zijn een vlieger en zijn passagier gevallen, zoodat de dood terstond intrad. Branden. Te Grubbenvorst zijn gisteren huis en stallingen van een land bouwer (al f gebrand. Verzekering dekt de schade. Te Cadier en Keer zijn gister nacht de woningen van den landbouwer II. K. en de weduwe A. door onbekende oorzaak afgebrand. Beiden waren verze kerd. Gisteren is te Kolham de woning van den voerman J. Hooites door onbe kende oorzaak geheel afgebrand. En to St. Odiliënberg zijn gisteren huis, schuur' en stalling van een landbouwer door onbekende oorzaak afgebrand. Een boos plan volvoerd. Te Viely bij Amiens is een 27-jarige pach ter gearresteerd, die verdacht wordt, als vrouw verkleed, dezer dagen door een revolverschot den pastoor Desachy zwaar gewond te hebben. De man is een fa milielid van den geestelijke en zou diens voornaamste erfgenaam zijn. Torpedobooten gestolen. Een verrassend voorval wordt uit Toulon gemeld. Aldaar zijn namelijk twee torpedo booten gestolen. Tot nu toe is het on da nies alle nasporingen niet mogelijk ge weest de daders en de booten te vinden. Eenige weken geleden tijdens de manoeu vres, liep de torpedoboot 174 op een rif en zonk. De manoeuvres werden onder broken en de ge-heele torpedobootflotille keerde naar Toulon terug mot uitzondering van de Siagne, welke in de kleine haven van Port Pothuhu ankerde. Den manschap pen van do Siagne werd de opdracht gegeven de gezonken boot 174 te lichten. Deze manschappen echter moesten in ver band met andere werkzaamheden, dezen arbeid onderbreken. Toon men den lich- tingsarbeid wilde voortzetten, bleek tot aller verrassing, dat de Siagne verdwenen was. Nog gtooter weid de verrassing, toen men bemerkte, dat ook de 174 spoorioos verdwenen was. De onbekende daders zijn er tijdens de afwezigheid der matrozen in geslaagd met de liohtingsmachines de 174 naar boven te brengen, waarna zij met de beide booten weggestoomd zijn. De bom, die te Parijs een boven huis vernielde, blrjjkt afkomstig uit een vliegmachine. Een fabrikant van deze luchttuigen, was proeven aan het doen met een kanonnetje op zijn toestel, en richtte zoo het ongeluk aan. Muiter ij in het vreemdenle gioen. Een korporaal van het vreem denlegioen, is met twaalf gewapende le gionairs gedeserteerd. Hij beproefde het levensmiddelen-depót te Sifsiffa leeg te plunderen, waarbij een korporaal en twee man van de wacht door de muiters ge wond werden. Een detachement legionairs is uitgezonden, om de deserteurs op le sporen. j Verpletterd door een gïaf- monument. Een verschrikkelijk onge val heeft Woensdagochtend nabij Zabèrn plaats g ehad. Een vrachtautomobiel, waarop een graf-inonument, dat bijna 5000 K.G. woog, reed met groote snelheid op een hoogte, toen plotseling de rem brak. Met een enorme vaart vloog de auto. tegen een boom en werd zoo goed. ais geheel vernield. Vier der inzittenden kwamen onder het grafmonument terecht, mot het noodlottig gevolg, dat twee hun ner op slag gedood en de twee andere levensgevaarlijke verwondingen opliepen De bioscoop in dienst dei- journalistiek. Aan do Amerikaan- sche universiteiten, waar oen leerstoel if gevestigd voor journalistiek, wordt dit vak thans ondorwe en met behulp van.... de bioscoop. Men vertoont per film een of andere gebeurtenis, een aotuoilo op name uit het journal, een optocht, een «po- rwog-ongeluk of oen bezoek van een hooggeplaatst persoon en laat de studen-i ten v erv olgons beschrijven wat zij gezien- hebben. I Vroeger vertoon le men lantaarn-plaatjes van bekende gebeurtenissen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2