Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. Land- en Tuinbouw Kerknieuws. Onderwijs. Tweede Kamer. De minister doet ,.voor 6pek en boonen" mee. Van het Suikerpotje en een boekhoud kundige operatie. Patyn zweert zijn meester trouw. Bij het verdere finaneieele debat tus- schen rechts en links is weer gebleken, 'dat men door minister Bertling's antwoord niet voldaan was. Alle sprekers hebben het verklaard, dat ze eigenlijk weinig antwoord hadden ont vangen. Niet allen .zegden het zoo dui delijk als iV> heer Van Vuoren, die er een aar grapje op maakte. De heer iPfttijn gai ook duidelijk genoeg te kennen, 'dat hij; zoo goed als geen antwoord gekre gen had van den minister. Allen, die over zijn beschouwingen het een of an der hadden gezegd, heeft de heer Patijin. uitvoerig van antwoord gediend. Den Mi nister liet hij met rust. Zoo .werd er vaak gehandeld naai' de fictie, dat er geen minister bij was. De heer Gerretson "(c.-h.) begon mot een klacht over den loop der discus sie. Nu, deze 1 reeft ook anderen deejr- lijk teleurgesteld. De heer Van Vuuren, de r.k. afgevaar digde voor Zevenbergen, nam de zaak nog al vrooljjk op. £n zijn optimistisch getint betoog wist hij echter rake meppen uittedeelen. Zoo merkte hij tegenover de hecren Bos en Patijn op, dat hun theorie over dekking der uitgaven in strijd is met hun onderteekening van het amende ment der onderwijzers tractementen. Was 'dit slechts een doode musch of befeeken.de hun nu verdedigde theorie een desavou eerden van die onderteekening? Spr. constateerde, dat de Minister hem .weinig heeft geantwoord, maar in dat op zicht zjjn ook andere leden niet gelukkiger. Daarom richtte spr. zich tot de leden, die hem hebben bestreden, -wees een be roep op liet verleden af, doch hield hen 'de uitspraken van hun concentratie-pro gram yoor. Voorts verdedigde hij de stel ling, dat voor belasting-verhooging aller eerst het Tarief in aanmerking had moe ten komen en kwam hij er tegen op, dat men nu onze eigen voortbrengselen, (suiker, tabak, bier), gaat belasten. Waar om geen verhooging van den wijnaccijns De finaneieele becijferingen van den heer De Meester (u.-l.) waren er spe ciaal op gelicht, om minister Kolkman nog eens 'n hik te zetten. En tranen heeft hij vergoten om het Suikerpotje, 'dat nu zoo'n droevig lot beschoren is. Hi} gelooft dan ook niet, dat er ooit iets komen zal van verlaging van den suiker-accjjns. Als het e* om ging de bedeelden al of niet in de wet op te nemen, ja, dan Was 'tiets anders; dan zou de heer De Meester het Suikerpotje wel willen aan- .wenden. De heer De Meester is toch de eenige niet, die inziet, dat het weggoochelen van den .suikerpot niet zonder begeleidende, passende woorden mag gaan. Ook de heer Patijn, heeft die noodzakelijkheid inge zien. Hij maakt het echter wel wat al te bont. Tot groote vroolijkheid der Rij mer riep hij uitDat fondsDat is er niet! Die 10 millioen? Ze 2ijn ei niet! Ge moogt het misschien denken. Doch dat is bloot een „boekhoudkundige operatie"1! De beer Patijn heeft nog eens in har telijke woorden van zijn trouw en ver knochtheid aan den Minister van Finan ciën doen blijken. In het algemeen heeft hert optreden van minister Bertling zijn Bympathie en in groote lijmen gaat hij mee met zjjta. financieel beleid. Op aar dige wijze heeft hij een loopje genomen met de linksche heeren, die het gewaagd hadden zich in bezwaren uit te putten. Zelfs de roode heeren werden niet ge spaard. Na de militairistische beginselen hebben zij ook hun finaneieele beginselen opgedoekt. Nu, daar mag wel eens op gewezen w.orden. De socialisten springen inderdaad soms raar met hun beginselen om. Medische Zending. „De Nederlander" knipte het volgende berichtje uit het vrijzinnige „Nieuws van den Dag voor Nederl.-lndië". De geschiedenis der medische zending zal binnenkort een merkn aardigen datum rijker zijn. Een vrouwelijke arts zal in Juni a.s. optreden als interniste aan het zendings-hospitaal Emmanuel te Ban doeng, mej. van Helsdingen, arts. Zij heeft in Leiden gestudeerd en zal met dr. Koeh, die als chirurg aan deze in richting verbonden blijft, samenwerken. K o n i n k 1 ij k geschenk. Het geschenk van de Koningin aan den Prins op zijn verjaardag bestond uit een ameublement voor 's Prinsen vertrekken in het Huis teil Bosch. De Koningin naar Luxemburg. Naai aan de „Vossische Zeitung" uit Luxemburg wordt geseind, zal Hare Ma jesteit de Koningin in den herfst een officieel bezoek brengen aan de groot hertogin van Luxemburg. Door den directeur van het. Rijks bureau voor drinkwatervoorziening is de wenschclij'kheid betoogd om Walcheren van drinkwater te voorzien. .Volgens den directeur kan dit alleen afdoende geschie den als het water uit Noord-Brabant wordt betrokken en alle of althans bijna alle gemeenten hunne medewerking vcrleenen samenwerking met de Zuid-Bevelandsche waterleiding wordt zeer wel mogelijk ge acht. De Minister van Binnenlandsche Za ken, de wenschelijkheid erkennende, ver zocht' lafan Gedep. Staten van Zeeland deze zaak voor te bereiden en te lei den. Dit college benoemde daarom eene commissie uit zijn midden, bestaande uit do heeren: J. H. Blum, mi'. F. J. Spren- ger en J. ft. van Niftrik. Deze commis sie beeft nu alle raadsleden en burger meesters van Walcheren bijeen geroepen tegen 7 Mei in de Staten-zaal te Mid delburg, [teneinde deze zaak te bespre ken. Middelburg. 'Aan het comité der Zeeuw- sche bakkerijtentoonstelling is aangeboden door de firma 'C. P. Gilde alhier oni in de zalen van het Schuttershof bij ge legenheid der tentoonstelling een groot aantal Rectus Brandbluschapparaten op te liangen, niet alleen als reclame maar ook tot gebruik bij eventueelen brand. Het comité heeft dit aanbod aanvaard. Heden is op den Abdijtoren de nieu we imuziek gezet, ten gehoore wordt nu gebracht heel uur Fiilzische. Doifkirch- weike, F. Hennftni; half uur „Air" uit de opera „Mignon", A. Thomas; kwar tieren: 1. Avondklokje; 2. Een liedje van de Zee. Bij Kon. besluit van 21 dezer is benoemd tot lid van den voogdijraad al hier, dr. H. Japikse, directeur der H. B. S. alhier. Van het in den Raad besprokene noemen we nog enkele zaken, die giste ren slechts in een gedeelte der oplage konden worden opgenomen. Nog was ingekomen een schrijven van den garnizoenscommandant, dat de Mi nister van oorlog bereid is een subsidie van f500 voor de rijschool te geven. Den heer de Casembroot wordt eervol ontslag verleend. De andere ingezonden stukken werden in handen van B. en W. gesteld om advies. Bij de benoeming van een tijdelijk wet houder werden op den heer de Veer nog 2 st., op den heer Adriaanse 1 st. uit gebracht. B. en W. hadden voorgesteld f 100 subsidie te verleenen aan de com missie voor het onafhankelijkheidsfeest op 5 Mei a.s. op voorstel van den heer Zijlstra werd dit bedrag op f 2ö0 bepaald. De heer Onderdijk bestreed het geven van subsidie. Dhr. Boasson stelde voor f 200 aan het algemeen comité en f 50 voor de Marktcommissie te geven. Het voorstel Boasson werd met 13 tegen 1 st. verworpen. Behandeld werd vervolgens het voor stel van B. en W. om afwijzend te be schikken op het bekende verzoek van den Schildersgezellenbond. Do heeren Boasson en Gratama wilden het verzoek in handen van een commis sie voor strafverordeningen stellen. De heer Onderdijk verdedigde het ver zoek krachtig. Dhr. Sprcnger verdedigde het voorstel van B. en W. De heer Bolle durfde de verantwoording van weigering der eischen niet aan. Voorstel Boasson- Gratama werd daarop verworpen met 10 tegen 4 st. Voorstel B. en W. verworpen met 9 tegen 5 st., dus het ver-zoek der schilders ingewilligd. Bij de rondvraag vroeg de heer Onder dijk aan den voorzitter, of hij bereid was inlichtingen te geven over het volgens zijn meening belachelijk optreden van de politie in verband met de schilders staking. De voorzitter viel den heer Onderdijk in de rede met de mededeeling, dat hij niet van plan was in de vergadering in lichtingen te geven, wel in een onderhoud. Hij raadde den spreker aan niet verder te gaan met zrjn mededeelingen, daar hij toch maar voor de tribune zou spreken. De heer Onderdijk zag hierop van het woord af. Van het gebouw van de Ambachts school alhier wappert de driekleur als toeken dat de deuren zijn geopend voor allen die in de inrichting belangstellen en de openbare les wenschen bij te wonen of do tentoonstelling van het vervaardigde willen bezoeken. Ook wij voldeden heden morgen aan dit verlangen en onder de leiding van den directeur en voorgelicht door hem en de leeraren, maakten wij een wandeling van anderhalf uur door het gebouw, en waren toen verplicht af scheid te nemen om dat ons geen tjjd restte. De directeur drukte daarover zijn spijt uit. Hij had nog meer voor ons te zien. Wel een bewijs welk een uitbrei ding deze inrichting gekregen heeft, maar juist daarom is het bijna ondoenlijk alle onderdeden afzonderlijk te beschrijven en moeten wij ons bemerken tot enkele ons inziens de meest belangrijke mede deelingen, waarvan wel de eerste is dat wij een ieder zouden willen toeroepenGa zelf eens een kijkje nemen en gij zult mier dan door alles wat wij U kunnen m de- deelen overtuigd raken van het groote nut, dat deze school voor het verbreiden van vakkennis en voor het verheffen van ieder der onderwezen vakken af werpt. Wij willen nog verklaren dat ons vooral trof de netheid in het gebouw, de orde en de regel, ieder heeft voor zijn werk tuigen meestal in het gebo-uw vervaardig de bergplaatsen, de lokalen voor theo rie en warenkennis zijn ook door de leer lingen ze.f van goede bergplaatsen voor zien Een enkele uitzondering van nadere be schrijving willen wij maken met de vier do klasse bank werken en daarvan aller eerst mededee en dat na si de opleiding voor machinist voor de pakketvaartmaat schappij, het doel van deze klasse, zoo als men weet, thans ook komt die voor machinist bij de Java—China - Japan ljjn, eveneens in samenwerking met de zee vaartschool te Ylissingen. In het lokaal van deze klasse is een nieuwe electri- sche hamer geplaatst, waarmede reuzen werk kan worden verricht, in .een ander smedonlokaal zagen wij zeer practische Amerikaansche smidsen, die automatisch trekken. De afdeelingen meubehnaken, stoffee- ren, en electrotechniek, leveren dit jaai voor het eerst leerlingen af, wij twijfe len niet of ook deze leerlingen zullen evenals alle anderen der school spoedig een plaatsje hebben en van velen is dit trouwens reeds bekend. De naast cle tal van fraaie afgewerkte stukken teutoon- gestelde teekeningen houden natuurlijk met het practisch onderwijs gelijken tred en toonon ook ieder jaar vooruitgang. Wij herhalen, „ieder ga eens kijken." Goes. Gisteravond hield majoor Muskein in hot lokaal boven de Korenbeurs! een le zing over de schietoefeningen tot. verhoo- glng van 's lands weerkracht Zooals men weet hield majoor Muskein reeds op meer dere plaatsen deze speec.li, om belangstelt» ling te wekken voor deze schietoefenin gen. Ten einde de weerbaarheid van liet Xe- derlandsche volk zooveel mogelijk te ver- hoogen, opdat het in tijden van gevaar in staat zal kunnen zijn den vjaderland- sehon bodem met goed gevolg te verde1- tligen is het in hooge mate wen schel ijk, dat alle mannelijke ingezetenen van 16— 40 jarigen leeftijd zich behoorlijk en ge regeld oefenen in het schieten. Bovendien gewen de schietoefeningen het groote voordeel, dat zij dei spierkracht ■yerhoogen, liet oog verscherpen, de zenu wen stalen en eene aangename bezig heid vormen. Het rijk tracht de deelneming aan deze oefeningen te bevorderen door liet kos teloos beschikbaar stellen van schietba nen, geweren, patronen, en goede onder wijzers. Deelnemers aan de schietoefeningen ge nieten het onderricht dus geheel koste loos. Aan de schietoefeningen kunnen deel nemen le. Miliciens en landweerplichtigen met groot verlof; 2e. Kaderresarvisten met onbepaald verlof3e. De overige manne lijke ingezetenen van 1640-jarigen leef tijd. De oefeningen worden gehouden van 15 Mei tot omstreeks 15 November, teu min ste éénmaal per week, bij voorkeur op Zaterdag. De uren worden zoodanig gesteld dal voor zooveel mogelijk een ieder daaraan kan deelnemen, waarbij met de wenschen der deelnemers rekening gehouden zal worden. De deelnemers zullen, wanneer zij zich op de vastgestelde uren op do banen aanmelden, zonder lang verwijl ge legenheid vinden tot schieten. Om de oefe ningen te doen plaats hebben, moeten zich ten minste tien deelnemers hebben aangemeld. Aan hen, die zonder kennis geving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zjjn weggebleven, die zich misdragen, kan het verdere deel nemen aan de oefeningen worden ontzegd' Wanneer één uur na het, tijdstip, voor den aanvang van de oefening vastgesteld, nog geen deelnemer aanwezig is, gaat de- oefe ning op dien dag niet door. Aan ef- ken schutter wor-dt een schietboekje int} gereikt, waarin de gedane schoten worden, laangeteekend en dat in diens bezit blijft. Aan een schutten die met ijver de oefer ningen heeft bijgewoond, kan een ge- tuigschriit worden afgegeven. Aan het einde van het oefeningsjaar zal een schietwedstrijd worden gehouden door hen, die aan drie vierden van het aantal gehouden oefeningen hebben deelgeno men, waarbij van Rijkswege prjjzen wor den uitgeloofd. Do aanmelding tot deelname aan boven bedoelde oefeningen behoort te geschie den: le. In garnizoensplaatsen bij den com- nrandeerende officier dei' infanterie tea' plaatse; indien geen infanterie ter plaat se aanwezig is bij den eommandeerendet- officier der vesting-artillerie en eindelijk, bij den commandeerende-officier der ca valerie ter plaatse. 2e. In de overige plaatsen bij den bur gemeester der gemeente. Vlissingen. De ofiieiëele proeftochten van de torpedoboot G 15 waren gisteren niet ten volle bevredigend en zullen Dins dag worden voortgezet. Rilland-Bath. Met ingang van 1 J.uni a.s. is dhr. C. A. Steketoe benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Rotterdam, thans klerk ter secretarie alhier. Wemeldinge. Gistermorgen vergaderde de gemeenteraad. Tegenwoordig 6 leden, afwezig met kennisgeving J. Lindenbergh Cz. De voorzitter opent de vergadering. De notulen dei- vergaderingen van 13 Maart, 11 en 18 April worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt, me de dat de straatklinkers zijn aangekocht voor f 19.25 per duizend, franco op de wal en dat de steenslag zal worden aan gekocht afmeting 3/5 cM. voor f 5.70 per M3. franco op den wal. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van een onderwijzer aan school 11, vaca ture J. Mol Lous. De voorzitter deelt mede dat zijn in gekomen 9 sollicitatiën, hierna worden de stukken voorgelezen. De voordracht bestaat uit de heeren II. J. Danker, je Kruiningen; J. E. Uarthoorn, Stavenisse; A. J. Dominicus, te Nieuwdorp. Burgemeester en Wethouders vormen hel stembureau, de heer A. Dominicus onthoudt zich van stemming. Ingeleverd worden 5 stembriefjes en uitgebracht 5 stemmen, waarvan 1 op H. J. Danker en 1 op A. J. Dominicus, zoodat H. J. Dan ker is benoemd. Van wege den raad wordt de commissie tot het aanstellen van een verpleegster gemachtigd, eene verpleegster te benoemen en hierna de vergadering gesloten. Koudek«rke. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Uitgenomen den wethouder J. Kramer, waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen was van de Ged. Staten een toestemming om het maximum van den U. 0. te verhoogen tot 15000; eveneens de goedgekeurde begrooting over 1914. Bij de opname der ka's van den gemeenteontvan ger bleek alles in orde te zijn. Ter inzage ligt voor de leden van den raad de toe stand der gemeente over 1913. De verkie zing voor een lid van den Raad (vac. L. Dekker) is bepaald op 19 Mei, stemming 29 Mei en herstemming zoo noodig op 9 Juni a.s. Het stembureau is als volgt samenge steld: Dorp: voorzitter Burgemeester; le den: L. Vos en F. Brasser. Plaatsvervan gers: J. A. Contant en C. Boone; 'tZand: voorz.: J. Kramer, leden: Koelman en D. Kodde; plaatsvergangers H. Janse en C. L. v. Noppen. i\let 3 van /ie 5 stemmen werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Velzen tegen het wetsvoorstel op de ouderdomsrente. De heeren L. Vos en J. A. Contant stemden tegen. De laatste was van mee ning, dat er ook wel goede elementen in het ontwerp waren, als deze rente toegekend werd door de gemeente. Dan zou er ook meer waarborg zijn, dat al leen de rechthebbenden dit zouden ver krijgen en de kas onzer gemeente zou er eerder vóór» dan nadeel van hebben, (aangezien ook voor hen, die onderstand hebben genoten na hun Góste jaar, de helft van het rijk wordt ontvangen. Met algemeene stemmen wordt besloten een stuk grond, groot 2 Are en 47 c.A. onmiddellijk grenzende aan liet gemeente huis, aan te koopen, voor f 2300, voor het verbouwen van het gemeentehuis, ver breed tig der Noords trant en voor het aan leggen van eene speelplaats. B. en W, vragen machtiging voor heit uitvoeren van de gemaakte planne.n om het gemeentehuis te verbouwen. Dit wordt met algemeene stemmen verleend, als hot de geraamde kosten niet te boven gaat. De vergadering gaat in comité tot ter- handeling van het suppletoir kohier. N. en St. Joosland. Op de hofstede' „Nieuwlandsrust" bewoond door dhr. F. P. Polderdijk, brak Donderdagmorgen» in de woonkamer van den medebewoner dhr. C. Polderdijk, rustend landbouwer, een felle schoorsteenbrand uit. Het stond eu naar aan, of de hofstede geheel zou ver branden. Aan de zoldering, teil ken, enz. is nog al wat schade veroorzaakt f 4 ham men en een gtujk vleesch, dat in de schoor steen te „rooken" hing, zijn zoodanig! „ge rookt" da,t de voedingswaarde er uit is. Door het spoedig optreden van den heer F. P. Polderdijk, werd erger voorkomen. De zolder stond zoo vol rook, dat niet bij den schoorsteen kon komen, doch uit de verte water moesit gooien om helt yuur te blussclien. Assurantie dekt de sohade. Sas van Gent. Gisteren had alhier in tegenwoordigheid yan het bestuur der Zceuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschap pij en verschillende autoriteiten, plechtig het leggen van den eersten rail plaats. (Tern. Crt.) Een nuttig vogeltje. II. Wanneer de barre winter ons voor goed heeft verlaten, komen vele vrienden uit de warme landen ons weder opzoe ken, om gedurende de lente- en zomer maanden, onder ons hunne tenten op te slaan. Wij zien ze gaarne komen, die gewiekte boden der lente en reeds sedert onze kinderjaren werd de komst van zwa luw en kwikstaart, van koekoek en ooie vaar met vreugde begroet. Toch zjjn er aantal trekvogels, wier komst weinig op merkzaamheid trekt om de doodeenvou dige reden, dat men ze niet kent. Een dezer jaarlijksche gasten, wier komst wei nig of geen aandacht trekt, is het grauwe vliegenvangertje. Wanneer men in den zomer een wandeling maakt, ziet men vaak op een telegraafdraad, een vooruit stekendon tak, een hek of een paal een klein, grijsvaal vogeltje zitten, met een beetje domdroomerig- uitzicht. Het is de grauwe vliegenvanger. In Augustus of het begin van September heeft hij ons verlaten en is naar- het verre Zuiden getrokken, ver, heel ver zelfs, tot naai de dichte wouden van de Soedan en het Congogebied. En nu is hij weer in onze streken en ziteenzaam te droomen over het verre Afrika, meent ge? Mis man, zijn minutenlang stilzitten is een geduldig wachten op buit. De vliegenvan ger vervolgt vliegende de insecten; zijn korte, afgeplatte snavel, zijn wijdgespleten bek, waarom een krans van lange, stijve haren toonen ons, dat hij behoort tot de vogels, die zich voeden met vliegende insecten. Ziet, hij springt eensklaps op, ontplooit zijn vleugels, vliegt eenige me ters ver en keert weer naar zijn zit plaats terug,, hij heeft zijn doel bereikt, een vlieg of mug werd zijn buit. Beide genoemde insecten vormen zijn hoofdvoed- sel, maar ook andere kleine insecten, als kevertjes en vlindertjes enz. worden zijn buit. Blijkbaar door de ervaring ge leerd, weet een oud vliegenvangerlje heel goed sommige insecten te mijden. Onze uitstekende vogelkenner, Jac. P. Thijsse verhaalt in zijn: „Het intieme leven der Vogels", dat hij slechts eenmaal een vliegenvanger een wesp heeft zien hap pen, wat hem, (den vliegenvanger natuur lijk) slecht beviel. Hij zat nog wel een kwartier lang zijn Snavel af te vegen en dat is een bewijs, dat het niet lekker was. Gevangen waterjuffers trekt hij vleugels en pooten uit en eet dan het tengere lichaam bij stukjes op. De vlie genvanger nestelt gaarne in de nabijheid van het water, omdat hij weel, dat hij daar een goed jachtgebied 'heeftDit jacht terrein beschouwt de vliegenvanger als privaateigendom en daarom wordt elke vliegenvanger, welke hem in letterlijken zin een vlieg wil afvangen, met kracht ran wapenen uit zijn ge-bied verdreven. Heeft een paar vliegenvangers een ge schikte nestplaats gevonden, bijv. in het latwerk .van leihoomen of wingerds, dan beginnen zij te bouwen. Het materiaal voor de woning zoeken zij in de naaste omgeving van de nestplaats, zoodat er niet veel tijd met zoeken verloren gaat. De binnenbekleeding bestaat uit wortel- vezels, vaatbundels, haren, veereu, wol enz., de buitenbekleeding uit korst- of uit bladmossen. De vliegenvanger is een echte kunstenaar op het gebied van nestenbouw en weet door het kiezen van nestplaats en het aanbrengen van een geschikt buitenbekleedsel zijn nest zoo echt in overeenstemming te brengen met de omgeving, dat het niet gemakkelijk in het oog valt. In dat nestje worden 4 a 5 mooie liehtrood-bruine eitjes met don kere vlekjes, gelegd. De kleur der eitjes loopt sterk uiteen, de grondkieur wisselt af van blauwachtig groen tot lichtrood, terwijl de vlekjes en lijntjes roestkleurig, paarsch of dofzwart zijn. Zij worden bij afwisseling èn door het mannetje èn door het wijfje bebroed. Na ongeveer 14 dagen komen de jongen uit, die na een dag of tien reeds uitvliegen en dan ver-der in struiken en boomen hunne opvoeding ontvangen. In de laatste weken van hu» verblijf hier te lande voeden zij zich niet meer uitsluitend met insecten, maar ook met sappige bessen. Dit voedsel maakt hen zeer dik en geeft aan hun vleesch een heerlijken smaak. Dit is de reden, waarom zij op hun najaarstrek naar hel Zuiden, in Italië bij duizenden gevangen en gegeten worden. Italië heeft, wat het uitmoorden van vogels betreft, een hee) slechte reputatie. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Warfhuizen, door D. Klein Wjagsink te Eelde. Gerei'. Kerken. Beroepen te Heteren, J. W.illemsen te Wilnis. Middelburg. Onderwijzersexamen (ac te 1. o.) Geëxamineerd 8 vrouwelijke can- didaten. Geslaagd de dames W. A. Adri- aansen te Goes, M. Dentz te Middelburg, A. van den Ende te Goes, E. J. A. Engei- vaart te Tholen, M. J. Glerum te Vrouwe polder, C. A. Lindhout te Oud-Vosmeer, J. H. Pieteree te Middelburg en J. M. van Westenbragge te Poortvliet. Examens der Vereeniging van C h r. Bewaarschoolonder- wijzer essen in Nederland. Utrecht, 21 April. Toegelaten voor de hoofdact» de dames: G. Lervde, B. C. v. Mullein en F. A. Verschoor te RotterdamA. de Haan en P. M. S. Hoogland te Utrecht A. L. Wijtenburg te Zeist; E. M. B Ever- hard en J. v. d. Hoven te Nijmegen; H. Gerritsen te Hees. 22 April. Toegelaten voor de hulpacte de dames: D. Th. Schilmaii en L. Sten stra te Rotterdam; F. W. Guurink en C. J. M. Thierry te 's Gravenhage; P. J. Groenewegen te Voorhuig; M. Ashou- wer te Utrecht; E. Brouwer te Arnhem; G. Mulder te .Wageningen. „Algemeene ontwikkeling." Een Indisch blad vertelt Voor een betrekking bij een dei groote staatsdiensten wordt vereischt „eenige al gemeene ontwikkeling." Aspirant komt voor de heeren en moet zijn hersendoos laten taxeeren op alge meene ontwikkeling. Hij is vrij snugger, en heeft een paar jaar H. B. S. geloopen. Dat zal wel gaan! De heeren houden hem een krant voor. Wat staat daar boven het eerste artikel De Indische begrooting in de Eer ste Kamer. Wat beteikent dat? Pauze. Nu? Dat ze lndië grooter willen maken... Hoe Dat ze Nieuw Guinea er bij willen nemen. Zoo! Als ik een begrooting opmaak van inkomsten en uitgaven, wat is het dan? Dat u op grooter voet gaat leven. Wel eens gehoord van de Eerste Kamer Neen, nooit. Wat staat daiir Gemeenteraad vau Batavia. Wat is dat? Ik weet het niet. Nooit van een gemeenteraad gehoord Neen. Lees je wel eens een krant? Ja. Wat lees je dan? De verborgen schat. Wat Het feuilleton. Met één voorbeeld bewijst men niets, zegt de Preanger-Bode, die dit gesprek weergeeft- Maar het geval, hierboven op-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2