hine IS Ie koop, DE ZEEUW Idelburg, (f. no. 97. TWEEDE BLAD. raars, nechf ÉER 6e Goes. ingericht. soorten Eggen, bekende Nlelk- rEEL, Goes. irkenshok. 'mende ISKNECHT sticht Medemblik, jrplegers. Arbeider noodigd, s Meid oudster of ster, nstbode, Buitenland. enstbode F e u i li e t o n. Gods zorg voor de Zijnen. Land en Tuinbouw Ingezonden Stukken. Uit de Provincie. Koloniën. Burgerlijke Stand. ma VAN ZATERDAG 18 APRIL 1914. O P BAURDOUX, Middelburg. Kruisweg, Nieuw iraafc 20, Vifssingen. IO P iKOE, rekening 23 ES Pz., te Domburg. racht, |E, Biggekerke. PONE, 't Zand. l-raagd Per jaar, met mg en dienstklee- Iding bij den Ge- bekend met het MINDERHOUD, a aan CKE, Meliskerke i. s. uburg. KLERK, Land- Mei 3n dienste. >ureau van „De stus of Septem- 26. Adres Mevr. Ialst, Den Haag ndië. ddelburg, Span- Het Panamakanaalende p e- 11' o 1 e u m b r o nn.e n. Wereldzeeën zijn steeds de sehouwtooneelen der wereld geschiedenis geweest. Daarom was de ÏMid- dellandsche Zee (le oude wereldzee. Zij verdiende dien naam. De aarde, zoover zij bekend was, groepeerde zich om de beroemde zee, en de Middellandsche Zee verloor eerst 'hare geheel eenige beteeke- nis, (toen stoute zeevaarders bun ranke kielen (aan golven en winden toevertrouw den. en onbekende kasten ontdekten. Die zeevaarders maakten de wereld grooter. Columbus was een heros onder die stoere landontdekkers. En de nieuwe wereld werd aan de oude toegevoegd. De Atlantische Oceaan verdrong de Mid dellandsche Zee. En Engeland legde er de hand op, nadat het kleine gemeene- best, (der Zeven Provinciën door een ver wonderlijken samenloop van de gelukkig ste omstandigheden voor een kort tijds bestek 'den trotschen bezem, waarmee het den Oceaan schoonvcegde. in den mast kon Voeren. Engeland werd de eerste zeemogend heid; bet volgde het voetspoor van het oude Rome, en duldde geen. Carthago «aast zich. Engeland is het nog. Maar zijn verplet terende overmacht is gebroken. Twee an dere staten: Duitschland en Amerika zijn mededingers geworden, en deze drie Ger- o ia arische Volken beschikken thans over de sterkste oorlogsvloten der wereld. Engeland tetaat echter nog steeds bo venaan, ton de gedachte, dat het Britsche wereldrijk ooit de tweede zeemogendheid zou kunnen worden, zou er een groo- tere ontroering wekken, dan honderd Ulsters ooit te weeg zouden kunnen brengen. Dan volgt Duitschland. Als derde zeem ogend he irl komt Ame rika. En het feit, dat deze drie stamver wante volken, indien zij hand aan hand gingen, de zee zouden beheerschen te gen elke denkbare coalitie van al de andere staten, 'is wel merkwaardig, nu het Panamakanaal nieuwe vergezichten opent. Doch dat hand aan hand gaan is een fictie, een hersenschim. En vooral En geland en Amerika hebben wederzijd- sche belangen, die door het Panamaka naal een Scherpen vorm aannemen. Waarom Omdat de landengte een zeestraat is geworden. De Stille Oceaan wordt daar door de voortzetting' van den Atlanti- schen Oceaan, en zal in de toekomst met meer recht de Rumoerige Oce aan kunnen worden genoemd. En reeds zestig jaar geleden werd het door den staatsman Steward voorspeld, toen. hij zeide: „De Stille Oceaan zal eens het hoofdschouwtooneel worden der wereld gebeurtenissen." Het Panamakanaal heeft hem dat ge leverd. En in dè eerste plaats treden de Midden-Amerikaansche staten op den voorgrond. Wie dacht aan die staten veertig' jaar geleden? Ze hadden beteekenis voor hartstochtelijk aangelegde postzegelver zamelaars. En verder geen nieuws. Thans is dat zaakje anders geworden/ Die onbeteekenende staten trekken thans in ongewone mate de aandacht: in de eerste plaats om het onberekenbaar ge wicht van het Panamakanaal en voorts om het feit, dat de beteekenis van dit kanaal verviervoudigd wordt door de rijke petroleumbronnen, die in de buurt ge vonden worden. Er is immers bij de zeevarende vol ken een petroleumdorst! ontstaan. De ongelukkige Diesel, die in de Noordzee op zoo geheimzinnige wijze verdronk en wiens lijk nooit meer is gevonden, heeft dien petroleumdorst gewekt. Sinds zijn genie een wijziging bracht in de machinetechniek, en de petroleum de steenkool begon te onttroonen op de zeeschepen. En op den dag, dat een petroleum- motor wordt, uitgevonden, die ook voor (Een war©geschiedenis.) „Die voortdurende inbraken worden waarlijk een ernstige zaak", geide de] heetf Standing, de courant neerleggende. „Gis teren nacht is bijl J. ingebroken, de dieven (hebben veel goud en zilver meegenomen, en geen spoor is van de daders ontdekt; waar zit toch de politie?" „O Jakob, als zij maar niet hier komen", riep zijn vrouw angstig uit. Zij was een. lieve vrouw en moeder, maar zagi er teeil uit en was zeer zenuwachtig, zoodat haar man het betreurde, dat bij haar veront rust had. Hij was horlogemaker en juwe lier te Londen, en had een flinke zaak: maar naar de uitstalling te oordeelen, zou niemand gezegd hebben, hoeveel waarde er wel in dien kleinen winkel yerboigen was. Hij herinnerde zijn vrouw hieraan, en zij was gerustgesteld. Een uur later ging de heer S. zelf na of alles goed voor den nacht gesloten de grootste zeeschepen dienst kan doem, zal het steenkolenstokende stoomschip even zeker tot het verleden gaan behoo- ren als de fiere driemasters honderd jaar geleden door Fulton's genie werden op zij geschoven. De ver ziende politiek van Engeland heeft de petroleumbronnen scherp in 't oog gehouden. En de Engelsche minister Churchill zeidc reeds maanden geleden, dat het doel der Engelsche staatkunde moet zijn, om zooveel mogelijk de hand te 'leggen op alle petroleumbron nen, die zich op strategische punten 'bevinden. Men kan vragen of het ver ziende is, om zulk een doel aan de groote klok te hangen. Doch slechts een onnoozele zal het vragen. Want toen was dat streven reeds hekend. En Engeland had zijn doel reeds bereikt, zoover het te bereiken was. De 'zaak had haar beslag gekregen. Het was beklonken Engeland liet Italië naar de zandwoestij nen van Tripolis trekken en zei: Geluk er mec! Het schonk aan de Balkantwis- ten slechts oen philosophische belang stelling en trok zich al bitter Weinig aan van het Albaneesche getwist. Dat was allemaal oud roest in Enge- land's oogen. Het verroerde er geen vin' ger om. Het maakte zelfs, al was het lid der Triple Entente, een vriendelijk gebaar tegenover Duitschland, tot niet geringe ergernis der Fransehen en stopN inmiddels gijn eigen kous. Want de petroleum is het levens elixer geworden voor de zeevarende mo gendheden. Mexico, dat thans te vuur en te zwaard wordt verwoest door den bur geroorlog en de hebzucht, der gemeen ste roofridders, zal, als het tot rust komt, vermoedelijk het eerste petroleum- land der wereld worden. In dezen staat hebben de Amerikanen voor 971/2 mil- lioen (dollars in de petroleumbronnen ge stoken; de Engclschen voor 75 millioen; de Mexicanen voor 21/2 millioen1 In Columbië en Ecuador zijn de En- gelschen zelfs de Amerikanen te vlug af geweest. Er is in de midden-Anierikaan- feche staten een dolle wedijver ontstaan tusschen de petroleumjagers, om elkan der voor te zijn, cn tot heden is Enge land, zooals gewoonlijk, buitengewoon voorspoedig geweest. Men zou misschien kunnen zeggen, dat dit in Mexico toch niet het geval is. Maar men moet daarbij niet vergeten, dat de Republiek van de Vereenigde Sta pten de gebuur is van Mexico en er vlak aan paalt terwijl Engeland er door een, oceaan van wordt gescheiden. En niet temin heeft Engeland nu reeds het drie- zevende van het kapitaal, dat alle landen te zamen in Mexicaansche petroleum bronnen hebben gestoken, in handen1 ,N. H Ct.' Een nuttig vogeltje. Wanneer de lentezon de natuur tot het nieuwe leven wekt, ontwaakt ook bij del vogels de drang tot instandhouding der soort. De mannetjes tooien zich met het sierlijke bruiloftskleed en zetten hun beste beentje voor, 0111 door sierlijke be wegingen en schoone tonen de aanda< ht Van de schoone sekse op zich te vesti gen. Is hen dit gelukt en hebben zij een trouwe wederhelft gevonden dan wordt weldra een aanvang gemaakt met het bouwen van nesten, en weldra hebben de zorgen des levens het bruiloftslied ver vangen: 'ook in de vogelenwereld duren de wittebroodsweken maar kort. De minnaars van de natuur slaan met wel gevallen de drukte van de gevleugelde zangers gade en bespieden mei gretig oog kien voortgang van den woningbouw. Maar ook andere oogen gluren in" hagen en struiken, in hqesters en hoornende glundere kijkers onzer lieve schooljeugd, die :00k gaarne vogelnesten ziet, maar helaas, met een ander oogmerk dan de rogelliefhebber. Wat gaat er van een nest met eitjes een bekorende invloed uit op den Schoolknaap, wij weten hel maar al te best uit onze kinderjaren1 En toch mag er aan de lust tot het rooven van vogel eieren iniet toegegeven worden; integen deel rust op ieder ouder en onderwijzer de taak, dat kwaad te bestrijden. De beste wijze van bestrijding zal wel zijn, dat men jden kinderen belangstelling inboe zemt 'voor onze gevederde vrienden; dat men hen leert kennen het leven der vo- werd, en mevrouw S. voegde zich bij hem, nadat zij de kinderen le bed gebracht had. Plotseling werd de deur geopend, enl een groote hond stapte binnen, die rusfcigj do sneeuw afschudde, die hein bedekte, en dus den winkel vuil en nat maakte. „Zie eens, hoe nat. hij alles maakt", riep mevr. S. uit; „Thomas, jaag hem cle deur uit." De bediende trachtte dit te doen, maar het gelukte hem niet; niettegenstaande pile kreten en bedreigingen bleet de hond rus- lig zitten; met zijn staart,kwespelend. „Het is zoo guur huiten zei de heer S. ein delijk, „zouden wij hem van nacht niet hier kunnen houden?" en zijn vrouw stemde er medelijdend in toe. Toen zij naar binnen gingen slapte de hond mede, en legde zich op het haardkleed neder, alsof hij daar thuis behoorde, keek hen kwispelstaartend aan, en bleef daar dien nacht. Den volgenden morgen ontving hij de kinderen, alsof hij heer en meester was; hij liet hun toe met hem te spe len, maar wilde volstrekt het huis niet Verlaten. Hij bleef voortdurend in de nar bijheid van mevrouw S„ volgde haar overal, legde zich bij' haar neder, en gels, tmet zijn lief en zijn leed, zijn genot en tontberingen, met zijn nut en zrjn scha de voor den mensch. Onkunde doet vooral op dit gebied dikwerf dwalen. Hoe dik wijls Worden niet de nesten van nuttige vogels uitgehaald, omdat men geen in zicht heeft in het dierenleven en men voor vijand houdt, wat een vriend is, omdat men door een gebrekkige waar neming op een dwaalspoor is gebracht. Dit moet anders worden, niet alleen uit een ethisch beginsel maar ook met het oog op het groote belang dat de Land en Tuinbouw heeft bij de vermenigvuldi ging 'der nuttige vogels'. Over één dezer vrienden naar wij hopen, een volgen den keer. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van 1 dezer omtrenft een eventueele lichtvoorziening der ge meenten Kapelle-Biezelirge, Eversdijk e.a., zij het ons vergund; eenige besliste onjuist heden .'tie mogen aanstippen. Dat deze daar in voorkomen zal te minder ver wondere i wanneer men verneemt, dat de inlich tingen. door de inzenders! te Schoondijke! niet zijn ingewonnen hij hot éénige col lege n.l. Burgemeester en Wethouders, dat in dezen tot oordeelen bevoegd ia. Van de 200 huizen iii de kom der ge meente Schoondijke zijn er 180 aange sloten; de vorige week zijn nog 2 in stallaties hij besteld, wat dus 182 maakt, Het leveren van stroom buiten de ge meente zou zeer zeker mogelijk zijn; bij de oprichting is dit echter buitengesloten, zoodat de ministerieele vergunning zich thans niet verder uitstrekt dan voor stroo mie vering binnen de kom der gen meente. De aanlegkosten per lamp te Schoon dijke zijn uiterst billijk gesteld, wat eJlka vakman zal fnoeten getuigen; electrische ornamenten zijn in alle prijzen verkrijg)- baar-, zoodat het absoluut geen zin heefflC te spreken van: „de electrische lampen, zrjn nog al duur". Hieraan kan toege voegd, dat de aanleg va.n een electrische lichtinstallatie of van een gasaanleg, wan neer het slechts 'eenige lampen betreft, weinig uiteenloopt. Dat een enkele maal in Schoondijke een kleine storing is voorgekomen, is bij een nieuw bedrijf voor bevoegden alleszins verklaarbaar. In de groote stee den komt zulks zoowel bij gas als bij Electriciteit voor. Wanneer echter zulk een storing eenige minuten duurt, mag dan op grond daarvan gesproken wor den, van: „4 avonden zaten wij zonder electrisch licht"? De Centrale te Schoondijke is wel dégej lijk voor krachtbedrijf bruikbaar1, al wordt deze daarvoor 'thans nog niet toegepast. Wat overigens de kwestie van een na- tleelig saldo van f3000 betreft, door de inzenders is hier, mogelijk dooir! misleiding van anderen een besliste onwaarheid neergeschreven. Daarom noodigen wij de onderteekenaars uit, niet éép onzer een bezoek aan Schoondijke te brengen; wij zullen dan verzoeken hu,n inzage tdj geven van de ontvangsten enz. en stellen als eenige. voorwaarde, dat zij; lmn onjuist geschrijf in dezelfde bladen, welke ter plaatse het. meest gelezen'worden, voEtodijgJ herroepen, wanneer uil d,e officieele be scheiden het tegendeel blijkt. Krijgt Kapelle gas, dan blijft men tal van jaren van electriciteit vjoor licht en kracht verstoken, welke voordeelen in de- toekomst de Electriciteit ook nog verder 'hoven gas mocht behalen. Met vriendelijken dank voor de opname dezer regelen, verblijve A. C. VAN DEN HAMMEN, Electro-technisch ingenieur bij de firma Gehr. Polak te Ylissingen. Vlissingen, 17 April 1914. Middelburg. Het s-peelwerk van den Ab- dijtoren .alhier zal, wegens den jaarlijk- schen schoonmaak, van af Maandag 20 April worden stilgezet. De nieuwe muziekstukken zullen Don derdag 23 April worden geplaatst. (M. Crt) Dij den dienst der directe belas tingen 'is verplaatst met ingang van 1 toonde zooveel gehechtheid, dat zij; zijn tegenwoordigheid aangenaam begon te vinden. In den namiddag zeide de heer S. eenig'szins ongerust: „Ik moet te 5 uur volgens afspraak iemand ontmoeten, en nn is 'Thomas nog niet terug; ik vind het onaangenaam, u alleen te laten, Hetty." „O, maar zoo hang heil ik niet." zeide zij. trachtende te glimlachen; „het zal slechts een paar minuten duren, en ik heb dit monster bij mij"; en zij streelde den hond, die vertrouwelijk tot haar opzag, maar zoo goedig, dat men niet Veel ver wachting kreeg van zijn dapperheid. De heer S. ging zoo laat mogelijk heen; maai- eindelijk was toch mevr. S. alleen, in den winkel. Dadelijk daarop werd del deur geopend, en 'een man trad binnen, nadat hij nog even met een makker op d© stoep gesproken had, en vroeg eenige horloges te mogen zien. Mevrouw S. nam hem op en verlangde hartelijk dal Thomas kwam, want zij zag maar al te goed, dat- hij er uitzag als een Londensche gauw dief. Zoo langzaam mogelijk zocht zij eenige goedkoope zilveren horloges uit, Mei de rijkski. 3e kl. P. I. Mannek© van Insp. Middelburg naar Insp. Breda. Het landwe-erplichtig kader der lich tingen 1909 tot en met 1913 uit liet district Middelburg komt 24 Juli te Ber gen op Zoom onder de wapenen en wordt aldaar gelegerd en geoefendde geen rang bekleedende landweerplichtigen der lich tingen 1912 en 1913 uit dit district"wjor- den van af 27 Juli tot en met 1 Augus tus mede te Bergen op Zoom gelegerd en geoefend. In de eerste helft der maand April zijn in deze gemeente ingekomen J. Boonstra, ad.-onderofficier Landw., Ververijstr. N 148, uit Dirksland; G. van der Weel, Noord Bolwerk M 227, Purmerend; J. G. .Kuipers, zadelmaker, Vlis. straat K 59, O. en IV. Souhurj; J. Marijs, fabrieksarbeider, Schuitvlotstr. O 283, Rotterdam; J. C. Julianus, kap persbediende, Markt C 8, Enkhuizen; J. C. Harent, Koepoortstr.N 36, Vlissingen; L. van Brakel, L. Geere K 248, Oost- Indië; H. G. Toebes, bouwkundige en teekenleeraar, Heerengr. M 7, Amster dam; J. de Klerk, koopman, Kapoenstr. B 34, Groede. Vertrokken P. J. Kwaak, Heerengracht H 150, naar 's Gravenhagewed. J. Schroevers, Zus terstraat I 216, SchoonhovenW. Melis, Domburgsch Schuitvlot Q 213, Koudeker- ke; M. J. Rehrtel, Spanjaardstr. E 88, Behrtel; G. Augustijn, Klein Vlaanderen M 162, 's Gravenhage; wed, P. Casteleifn- - Lugte, Hoogstraat I 126, Rotterdam. M. Crt.) In de vergadering van den raad op Woensdag 22 April 1914, des namid dags te 2 uur, worden behandeld: 1. Uitlotingen. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stuk ken. 4. Benoeming van een 2e Commissa ris Bestuur over de Brandweer (vac. jhr. mr. E. A. O. de Casembroot). 5. Benoe ming van een tijdelijk wethouder. 6. Aan stelling van C. J. Ilondius tot makelaar in openbare fondsen. 7. Aangehouden ad- haesi-e-verzoek van de gemeente Velsën, inzake het Wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen. 8. Wijzi ging reglement, reg. positie Gemeente ambtenaren. 9. Rekening en verantwoor ding gemeentelijk werkloozenfonds pre'r 1913. 10. Adres de Nooyer om verhooging van jaarwedde. 11. Wijziging van art. 124 quater Algem. Politieverorcl. 12. Subsi dieaanvraag Comité voor de Onafhan kelijkheidsfeesten. 13. Verhuur van grond in de Oude JVIiddelb. Haven aan de Nij- verheidsvereeniging. 14. Verzoek van deni schildersgezellenbond om veiligheidsmaat regelen voor hun bedrijf op te nemen in de Algemeene Politie-verordening. 15. On voldoende treinverbinding van en naar Zeeland. 16. Pensioneering van den secre taris van het .Burgerlijk Armbestuur. 17. Invoering eener progressieve. Inkomsten belasting. 18. Aangaan van eene gekllee- ning. Goes. Gisteravond ongeveer half 7 brak aan den Oostsingei in een schuurtje van L., achter een der huisjes bij den Heer- nisseweg, brand uit. Door spoedig aan wezige hulp werd de brand tot dat schuur tje beperkt, dank gij mede het 'kranig optreden van enkele brandweermannen eïi buren. In de eerste helft dezer maand zijn ingekomen: v F. Dieleman, hakkersknecht, uit Ter- neuzen, Bierkade 2; N- P- J- Kauffmann, smid, 's Gravenhage, Papegaaistr. 98; P. Wessels, klerk registratie, Purmerend, Groote Kade 30; C. van Damrne, notaris klerk, Baarland, Ganzepoortstr. J78P. J. Polfliet, koopman, Driewegen, Bekhof 258; B. de Roever, technicus, Amsterdam, Turfkade 22; H. Ruitenbeek, monteur, Amersfoort, Nieuwstraat 194; C. Oranje, letterzetter, Terneuzen, Beestenmarkt 117J. Kalfsheek, winkelbediende, Utrecht, v. d. .Spiegelstr. 229; K. J. Brou wer, werkman, Kruiningen, Oostsingel 148; D. van de Vrie, pakhuisknecht, 'sll. Abtskerke, Westsingel 236; A- Harinok, koopman, 's Heer Arendskerke, ,'s Heer Hendrikskinderendijk 251. Vertrokken R. W. 'Langereis, oommies posterijton, naar Roosendaal; H. J. en T. C. van Del len, Maastricht; A. Ruijsaard, zonder be roep, Oudelande; J. Oreel, zonder beroep, Middelburg; J. A. JLarinck, kleermaker, Amsterdam; P. J. (Willemse, barbiersbe- diende, Middelburg; J. M. van den Boo gaard, pakhuiskn., Gr. Rapids (N. A.); J. J. Snoodijk, rijwielhersteller, Middel- (burg; La. W. Allaard, verpleegster, Ber gen op Zoom. (M. Cf.) en legde ze vóór hem neder. De man werd ongeduldig, en zeide „Jk heb zulke prullen niet noodig. Laat mij eenige gouden van wezenlijke waarde zien," en toen zij hem aarzelend vroeg of hij niet liever wilde terugkomen, als haar man thuis was, die hem dan beter toonen kon, wat hij verlangde, zeide hij met een vloek, dat zij dadelijk moest doen, wat hij verlangde, en dat het an ders slecht met haar zou afloopen. 'Opi hetzelfde oogeublik hoorde men den; hond brommen, hij sprong opl de toonbank en- maakte zich gereed tot een aanval! ^p (den man, die hij aanzag met een Wik, die dezen deed terugdeinzen en zoo in ver warring bracht, dat hij' niet eens^ naa;r| zijn revolver durfde grijpen. Zoo stonden zij daar tegenover elkanderde man diep gebogen, en het dier, als met rede be gaafd en tintelend van kracht. Een Lon densche dief ziet spoedig, wie hem te machtig is, en deze begreep dadelijk, datj hij dezen hond niet aandurfde. Vloekende) keerde hij zich onr, en voegde zich bij Zijn makker op de stoepi. De hond keek kalm Vondmaar toen hij zijn meesteres! achtort de toonbank in zwijm zag vallen, was hij Vlissingen. Door Gedeputeerde Staten is eervol ontslag verleend met ingang van heden aan den kolenwerker bij den Provin cialen Stoornbootdienst op de Westerschel- de te Vlissingen, P. Puijipe aldaar. Waarde. In de Vrijdagnamiddag ge houden Gemeenteraadszitting werd op verzoek van de Schietvereeniging „Oefe ning kweekt Kunst" alhier vergunning verleend om het ledige schoollokaal te gebruiken voor Schietoefeningen. De verordening bedoeld bij art. 1 der Wo ningwet werd opnieuw vastgesteld. Het kohier van de hondenbelasting werd vast gesteld op f 100, en dat van den Hoof- delijken omslag op f2100. Domburg. Een 17-jarige dienstbode van den heer W. uit Domburg reed por fiets j.l. Zondagmiddag langs den straatweg van Domburg naar „Oostkapelle, alwaar zij een onaangename ontmoeting had. Bij Hoogduin genaderd zijnde, zag zij een zestal jongens zitten op een ter zijde van den weg staande bank. Eenige hun ner gingen met open armen wijd uitge- slrckt naast elkaar op den weg staan. Toen het meisje tot bij hen reed, werdl zij door enkele hunner aan haar arm. en tevens aan het zadel van de fiets gegrepen. Het gevolg van deze baldadige handelwijze bleef niet. uit. De fiets- rijdster kou geen meester blijven over het stuur, waarna zij met het rijwiel iiy een aldaar gelegen diepe sloot terecht) kwam. Bij hot zien hiervan hielpen een paar jongens van het. gezelschap, die blijkbaar spijt- gevoelden over het gebeur de, haar op het droge. Bemodderd en met gescheurde kleederen en ontvelden arm, deed zij aangifte hij de veldwachters te Domburg. Na een ijverig onderzoek is het dezen gelukt de daders, zijnde 6 jon gens uit Middelburg op te sporen, waar na tegen de hoofdschuldigen proces-ver haal is opgemaakt. Terneuzen. Gisternamiddag gebeurde aan do Axelsche brug een ongeluk dat bijl- zonder goed afliep. Tegen een paaltje reed een bejaard landbouwer met. zijn sjees. Paard en rijtuig «sloegen om. Het 'boven deel van de sjees was stuk, doch man. en paard (hadden geen zichtbare kwetsuren, en vervolgden hun weg. f Eenige uren later gebeurde een onge luk waar wél bloed bijl vloeide. Een jonge man kwam met zijn voet tusschen! een staaldraad van een Belgisch schip. Met een gat in zijh heen, is hij bij apothe ker Waalkes verbonden. Hij zei véél pijn te hebben. (L. et Door een haai gegrepen. De HoJlandsche machinist Nolmans, van de C'apellen, is bij het baden te Anam- bas door een haai gegrepeai, waarbij hem een "boen werd afgebeten. Nolmans Word gered maar overleed later. (Sum. Post.) Avontuur met. een o 1 if a 111. Dezer dagen, aldus de Sum. Post heeft de heer D. van Balen, assistent op de rubberonderneming Serbadjadi, een ge vaarlijk avontuur gehad. Op een gegeven moment stond hij voor een kolos'van een olifant, die hem, voor hij nog tijd had te denken laan vluchten, met den slurf om strengelde, 'en naar den grond drukte. Toen 'de heer Van B. al een hoosje te spar telen lag om uit deai ijzeren slurfgreep weg te komen, zag hij tot zijn ontzetting den dikhuid een van zijn geweldige voor poten oplichten in de richting van zijn 'borst. Op het beslissende moment ech ter wist de heer B. te ontwijken, met het gevolg, dat de olifant in een stel luchtwortels van een boom stapte en daarin verward raakte. Aldus in het nauw geraakt, liet het bbeest den heer v. B. los, die zich toen als de weerlicht uit de voeten maakte, aldus aau een zékeren dood ontsnappend. Van 916 April. WEMELDINGE. OndertrouwdAdriaan Poelman, 24 j. jm. en Cornelia Ruissen, 23 j. jd.Marinus Glas, 25 j. jm. en Geertruida, Agatha Jlardenbevg, 21 j. jd. (Kr. Crt.) KAPELLE-BIEZEL1NGE. Nicolaas Broeders, 33 j. jm. en Hendrina Vermue, 24 j. lin.geAdriaan Bosman, 22 zeli.nge en Neeltje Klap, Kapelle. Geboren; Jacoba, z. v. rits en Cornelia Verhuist. Ondertrouwd: te Terheijlden jd. te Biezé- j. jm. te Bie- 23 j. jd. te Andries Ma- (Kr. Crt.) dadelijk hij haar en begon haar te lekken„ om haar weder tot zich'zelve te brengen'. Zoo vond Thomas die beiden een oogen-! blik later, en zijn vrees voor het diep Veranderde in bewondering, toen het den kop tot hem ophief en scheen te zeggen; „Kom mij te hulp." Toen de heer S. thuiskwam, moest hij natuurlijk het geheel e verhaal hoören, eif zijn eerste gedachte was aan den Heer, Die zoo heerlijk en wondert);i u* uitkomst) had gegeven, en Dien hij v ig dankte. „Maar waar is de hond?" vi ej hij daar na, en zeker zóu geen imnd ooit in grooter gunst hebben gestaan dan deze. paar hij was nergens te vinden, en nooit hebben zij hem weder gezien; maar al tijd bleef hij daar in liefdevol aandenken. Den heer en mevrouw S. ken ik zeer Igoed. Eenige artikelen, die wij dagelijks) gebruiken, zijn hij hen gekocht, en dikwijls, viind ik in hen en hunne ervaring] een prediking over de zorg Gods en de dietfsji ten der engelen. (Uit „Pniël".) 1 -1 t .1 J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5