\R0EH, lis NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. 1914. Donderdag 16 April 28e «laargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH [ER, Goes. De Inkomstenbelasting. Buitenland. Staten-Qeneraal n, f 1,25. h., Groningen |rkooping ipril 1914, een bergplaats voor Hing. \o. 166. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIÉN Zeeuwsch Jongelingsverbond. PRIJS leekzucht, za, Borst- Engelsche fOGLOBIN" veel beter uitstekend Ik zal voor- Iten. Profes- atiënten liet :n, tenge- et goed ver- akt moet worden |geschieden door personeel. fen uur, in de ge bet doip, op de Mejuffrouw we- IE ZUIDWEG, ten laris PILAAR, te ,a. uit: (veulend ragend), (veulend ragend), met veulen, vos veulen, bruine le Merrie, 2 jaar, Ijaar, vos Ruin, 1 oeien, 4 tweejarige [jarige Vaarzen, 4 twee-jarigen Os, |Os, 8 Aanhoud- 2 Loopvarkens, 1 arkens, 70 Kippen en 1 Woerd, .vielskar, Ros met ihark, 2 Sack's- eg, 2 Zaaiploegen, 1 Aardappelaan- soort, Sleepbord, Veldslede, Geesel- ule met Gewichten, olen, Peeënmolen, aterbak, Waterkist, hter, Vleeschblok, Pleien, Griepen, Schoppen, Maten, Mesthaken, Melk- Victoria-Karn, fornuizen, Emmers, ndhout, Mutsaard, st in den Mestput. van het beestiaal gevangen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. De bedoeling van het ontwerp Inkom stenbelasting dat thans in de Tweede Ka mer aan de orde is, is deze De bedrijfsbelasting vervalt. Er voor in de plaats komt een belasting opi het inkomen, onverschillig welke de bron is, waaruit het vloeit. Als inkomen wordt be schouwd de som van hetgeen, in geld of geldswaarde, zuiver genoten wordt als opbrengst van onroerende goederen, roe rend kapitaal, onderneming of arbeid en rechten op periodieke uitkeeiingen, van het leven afhankelijk. Uitgezonderd zijn wat kinderen van hun ouders voor onder houd en opvoeding genieten, de aandeelen in de winst van coöperatieve vereenigin- gen en van onderlinge verzekerings-maat- schappijen. die door de deelnemers als zoodanig wordt genoten en de winst ont staan enkel dooi' speculatie in fondsen of goederen anders dan door of in de uitoefening van het bedrijf. Ook bet inkomen der vennootschappen, vereenigingen en maatschappijen wordt be last. Het wordt gebracht van f2.75 van de f 100 (bedrijfsbelasting) op f5. Dan worden ook nog de stichtingen in de belasting betrokken, voorzoover zij een bedrijf uitoefenen. De belasting voor personen wordt ge heven als volgt Inkomens beneden f650 zijn vrij. Van f650 tot 700 f 1.25 (vroeger f 1). Van f700 tot f750 f2, dus f0.75 meer. Van £750 tot f800 f2.75 dus weer £0.75 meer. Tot aan de inkomens van f1450 tot f1500, die betalen £14. Van £2000 tot f 10000 betaalt men £25 plus f3 voor elke f 100 boven de f2000. Meer dan f 10000 inkomen betaalt f 265 plus f 4 voor elke f 1000 boven de f 10000. Meer dan f 20000 betaalt f 665 plus f 5 voor elke f100 boven de f20000. De lezer rekene nu zelf maar uit met hoeveel zijn belasting, die vroeger bedrijfs belasting heette, maar nu den naam in komstenbelasting draagt, zal naar boven gaan. Wat de vermogensbelasting aangaat, in plaats van beneden de f13000, worclt nu beneden dé f16000 vrijgesteld. iWie meent dat hij daartoe in de termen valt, wordt verplicht zijn vermogen nauwkeurig aan te geven. Hij mag voortaan niet meer beweren maar bewijzen dat hij minder clan f 16000 heeft. Wat het roerend goed aangaat, hetwelk thans naar de verkoopwaarde woïdt ge schat, dit blijft zoo, maar dit zal nu voortaan ook gelden voor de onroerende. Voor deze (gronden en gebouwde eigen dommen) gold tot nu toe de regel, dat men. om de waarde ervan te bepalen, cle belastbare opbrengst vermenigvuldigde met la of 20. Doch deze wettelijke waarde komt natuurlijk niet met de werkelijke verkoopwaarde overeen, 'tls mogelijk, dat iemand, wiens kapitaal in onroerend goed zit, wordt aangeslagen bijv. voor een ver mogen van f 100.000, terwijl de verkoop waarde misschien wel drie ton bedraagt. En met deze waardevermelding zal de wet mi gaan rekenen, door die goederen nu ook op hun verkoopwaarde te schatten. Arme hum-boeren,, mag men wel zeggen. En arme huurders van woningen. Immers nu zullen de verhuurders van landerijen en huizen, wanneer de belastbare waarde) twee of drie malen hooger wordt ge raamd, aanstonds trachten de meerdere la-sten af te wentelen op de huurders. De aanslagregeling wij wezen er reeds vroeger op zal, wat de gemeng de inkomens aangaat, nu niet weer dooi de beambten van de directe belastingen, maar door den ontvanger dei* registratie worden behandeld. Eerstgenoemde categorie mag 't gewone Werk doen. Wordt de arbeid wat inge wikkelder, dan krijgen, de inspecteurs' def registratie de zaak in handen. In iedere gemeente wordt een scliaffings;- commissie ingesteld, die uit vijf leden bestaat, waarvan de inspecteur der di recte belastingen ambtshalve voorzitter is en welks leden door den gemeenteraad worden benoemd. Voorts zijn er nog commissies van aanslag, eveneens van vijf leden, waarvan de inspecteurs van de registratie en van cle directe belastingen ambtshalve lid zijn. Laat ons afwachten of do Tweede Ka mer het ontwerp onveranderd zal slikken. Het zal wel moeten. Maar de klachten zullen vermenigvuldigen: hadden wij lie ver het Tarief van invoerrechten maar wat verhoogd gekregen: dan betaalde de buitenlander mee. Nu mogen de Nederlan ders 'talles zelf doen. Een naieve uitlegging. Prof. Kohnstamm, een der leiders van de vrijzinnig-democraten, heeft in de Jaar vergadering te Leiden van het Algemeen Nederiandsch Werkliedenverbond het ouderdomsontwerp-Treub besproken Wanneer de verslagen in de liberale bladen juist zijn, dan heeft Z.H.Cr, doen uitkomen, dat do „pensioneering" van Treub niet is een bedeeling, maai- om den vorm waarin cle minister haar gieten' wil, den schijin er van dreigt te zullen krijgen. Heel naief heeft cle hoogleeraar dit als volgt uitgedrukt: Spreker zegt„als de gemeenten dit moeten regelen, krijgt het meer den schijn van armenbedeeling dan wanneer de ren tetrekker .naar het postkantoor gaat en daar zijn rente haalt. En bij den tegen stand in rechtsohe kringen togen staats pensioen, moet Vnen zich ook voor den schijn mijden". Ei zoo, nu de rentetrekker aan 't post kantoor om „zijn" twee gulden gaat, is het geen bedeeling; en wanneer hij el even voor op het gemeentehuis aanklopt, i's het dat wel, tenminste dan schijnt het alzoo. Zonderlinge begripsverwarring toch in het brein van knappe liberale staatslie den. Wonderbare opvatting van het begripl rente, en rentetrekker. Zou( de professor do vraag: wat is rente? niet eens aan z'ijln studenten voor leggen? Of zou hij niet eeus een onderwij zers-examen gaan bijlwonen om van den eersten den besten kweekeling te verne men wat deze en zijn examinator verstaan onder een rentetrekker? Het is toch eenmaal zoo, dat tot nog toe in alle leerboeken voor eerstbegin- nenden aangegeven staat, dat iemands rente is cle opbrengst van eigen kapi taal. In cle invaliditeitsverzekering is rente de opbrengst .van de gestorte premies. En nu vragen wij in gemoede is de twee gulden die door de zeventigjarigen aan het postkantoor wordt gehaald, de opbrengst van hun kaptitaal of van cloor hen gestorte premies? Men zal cle taal, onze schoone moeder taal, geweld1 moeten aandoen, om er dit van te maken. En toch minister Treub, en de ganscho vrijzinnigheid die hem steunt, van den viei'den-rang-opschepper tot den knapsten hooggeleerden durven dit bestaan. Wat moet er op zoo'n wijize van onze taal, van onze wetten, van onze volks voorlichting terecht komen! 'tls vreemd, dat er nu eens geen en kele onder onze knappe schoolmannen, uit die van het denkend deel in de eerste plaats, dit dezen armen dwaalleeraars even -aan het verstand brengt! De zaak dunkt ons al heel eenvoudig. De „behoeftige" zoo noemt immers de minister hem! - moet om de ondersteu ning vragen aan de gemeente. Het ge meentebestuur onderzoekt of hij waarlijk behoeftig is, net als bij de gewone armen- bedeeling, en loopt dat onderzoek goed af, dan krijgt de behoeftige zijn Zijn rente, zoo valt het vrijzinnige kooi' in. Wel neen, 'zegt een eenvoudig man, die rijn Nederlandsche taal verstaat, zijn bedee ling. Ep of hij 'nu, na dit onderzoek zijn twee gulden bij jiet gemeentebestuur gaat halen, of op het bostkafitoor, °Rm 6en- komenijswinkel, of op «en bankierskan toor, het is en bljj'ft zijn bedeeling; en, het {wordt nooit rente, ook al wordt het hem door de Koningin in hoogst eigen persoon jn haar geheiiii kabinet in een enveloppe Ier hand gesteld, met het eer biedig verzoek om cleze „rente" wel in ontvangst te willen nemen. Bescheidenheid. De vrijzinnige pers bespreekt met groote bescheidenheid de financieele voorstellen van minister Bertling. In een dier bladen wordt van de verdub belde opcenten op de Bedrijfsbelasting ge zegd: het had erger kunnen zijin. Er zit niet veel andere op dan ze te aanvaarden, zegt de „N. Rott. Crt." En van cle dividendbelasting cle 60 opcenten! zegt zij" Alleen de belasting van cle naam- looze vennootschappen, de zoogenaamde dividendbelasting wordt zwaarder ge troffen. Daar worden cle tien opcenten ver-vangen door zestig. Deze belasting wordt hiermede ineens opgevoerd tot hét bedrag, dat, naar de laatste wijziging, die in het ontweip der nieuwe Inkom stenbelasting is aangebracht, bijl het in werking treden van die wet van de vennootschappen zou worden geheven. Het blad ti-oost zich net cle gedachte-, dat deze executie wei zal worden uitge steld. Intusschen geeft 'tblad nog eens1 een relaas van den droeven toestand onzer financiën, die ons aanleiding geeft ons met cle financieele plannen van dit kabi net te verzoenen, onder protest natuurlijk tegen de afdrijving van de Tariefplannen van h-et vorig kabinet. Ziehier de droeve schilderij: „Over 1908, bet jaar waarin het vorig Kabinet aan het bewind kwam, bedroegen de gewone inkomsten ongeveer 1821/2 mil joen. Er is dus in deze 6 jaren tijds eene Vermeerdering van inkomsten van omstreeks 46V2 miljoen. Een tijdperk van buitengewonen bloei ligt achter ons. Maar van alle sociale maatregelen, die om op1- lossing roepen, is niets tot -een einde gebracht. :()nze vloot moet worden ver nieuwd. In het onderwijsvraagstuk zal niet dan ten koste 'van miljoenen eene be vredigende regeling kruinen worden ver kregen. Behalve dan de reorganisatie, wel ke het leger heeft ondergaan, is alles als geheel genomen nog vrijwel in den zelfden toestand, als zes jaar geleden. En nu, ondanks de buitengewone vermeerdering van cle staatsinkomsten, moet men tot zeer buitengewone maatregelen overgaan, om in een dreigend tekort der be-grooting ge deeltelijk te voorzien. Gedeeltelijk", want van het verwachte tekort van ruim lOVs miljoen, !z|al slechts 4.17 miljoen uit de opcenten kunnen worden gedekt. Eene ver- hooging van den accijps op het bier wordt in vooruitzicht gesteld, en daaruit zal dan nog ongeveer 6 ton aan de inkomsten van 1914 ten goede komen het ont werp ,zou dan 1 Juli wet moeten zijn. Dan blijft er dus toch nog een tekort van ongeveer 5 miljoen". De conclusie van het vrijzinnig blad luidt: „Wij zitten met de gebakken pe ren". Zeg u dat wèl. Maar wij zien die gebakken peren uit een ander oogpunt dan de vrijzinnige pers. Wij zien clen ganschen last op den Ne- derlandschen staatsburger gelegd, en den buitenlandschen fabrikant, geheel onbe last, ons uitlachen om onze onnoozel- heid. 0e Middelburger-theoloog. De „Middelburgse he Courant", anders zoo jielder en ad rem, begaat de on voorzichtigheid om zich te wagen op het terrein der theologie en der exegese. Het ,is naar aanleiding van een op merking yan „De Standaard", dat „de verrijlzenis van Jezus uit het graf uiöt denkbaar (ware) geweest indien lijkver branding in Israël regel geweest ware". Da „Middelb. Crt." noemt dit „vernuf tig" en merkt dan op: „Maar die. laagl- bij-de-gi-ondsche bewering; dat het „graf"' een onmisbaar element is in het Op;- standingsverhaal, zonden we toch eer der verwacht hebben bij de zeer eenvou- digen yan geest, dan bij iemand als de „S-tandaard-redacteur, die toch ook wel eens gedacht zal hebben over de hoogera betoekenis van die Opstanding als een Herrijzenis van den geest van den li chamelijk gestorven Christus". Dat een geleerd man als de „Stanclaard"- red,acteur met „de zeer eenvoiidigen van geest op dit print eender denkt, is heele- maal geen schande, en geen wonder. Er zijn geloofswaarheden, waarbij ook de ge leerdste „eenvoudig van geest" behoort te zijn. Maar (lat een geleerde journalist de malligheid neerschrijft, dat de opstanding een herrijzing van den geest van Christus zou beteekenen, mag wel ver wondering baren. Zelfs het begrip „verrijizrng" zou doen denken, dat de geest van Christus mede begraven is geworden, en derhalve die geest uit het graf verrees, wat iedey „eenvoudige van geest" onder ons beter weet. Maar een „hemjzing". Deed cle Middelburgsche'niet betejr met bare exegetische opmerkingen maar voor zich te houden? Daar toch ligt blijk baar Jraar overigens zeer gewaardeerde kracht niet. Mexico. Do 'gevangenneming der afdeeling ma riniers «te Tampico; de gevangenneming van teen ordonnans, die te Vera Cruz aan 'land was gegaan om de post voor cle Amerikaansche oorlogsschepen te ha len; het onderscheppen van telegram men, bestemd voor den Amerikaanschen zaakgelastigde; 'het instellen van censuur op officieele telegrammen uit Washing ton; inbreuken op de rechten en de waardigheid der Vereenigde Staten, al de ze omstandigheden hebben den stoot ge geven tot een wijziging der houding van de Amerikaansche regeering tegenover Huerfca. Thans hebben alle schepen van de At lantische vloot te Hampton Roads bevel ontvangen naar Tampico te vertrekken. Een torpedoboot-flotilje houdt zich ge reed, zoo spoedig als het daartoe order ontvangt, zich bij deze vloot aan te slui ten, die, als alle schepen .aangekomen zijn, teen eskader vormt van meer clan twintig ooi-logsbodems. Huerta zal vex-moedelijk niet gedacht hebben, dat de Amerikaansche regeering de zaak zoo ernstig zou opvatten en wel licht gevolg geven aan de raadgevingen zijner vrienden om maar spoedig toe te geven. President Wilson heeft zijn voor nemen te kennen gegeven eerst in het uiterste geval tot geweld over te gaan en het is haast te verwachten, dat de Mexicaansche regeering het niet tot dit uiterste zal laten komen. In Washington zoowel als te Mexico City zijn er echter velen, die er naar verlangen dat de Amerikaansche regee ring 'nu eindelijk maar eens tusschen- beiden 'komt, en zij achten het nu voor gevallene 'daartoe een geschikte gelegen heid. Voor zulk een politiek bleek Wilson echter 'dusver niet te vinden. En ook thans zal hij xvel niet overhaast optreden. Tweede Kamer. Aan zijn nagedachtenis. Waar i 3 geld en waar haalt Bertling het? Bang te moede. Hulde aan een verkeerd adres. Na 'een kort reces is de Tweede Ka mer weer aan den arbeid getogen. Nu, veel rust is de Linkerzijde niet gegund, want een massa werk wacht op afdoening. Do voorzitter wijdde, alvorens met de beraadslagingen over het ontwerp In komstenbelasting aan te vangen, een harte lijk woord aan de nagedachtenis Van den voorzitter der Eeïste Kamer, den heer Schimmelpenninck van der Oye, in trien de volksvei-tegentvoordiging een harer meest geachte leden, het land een van zijn beste zonen, H. M. de Koningin een ha- rer trouwste dienaren heeft verloren. Ook van hem kan worden getuigd, even als eens in 1889 werd getuigd van zijn naamgenoot, dat niemand met helm in aan raking kon komen zonder hem hoog te achten. De minister van Justitie, de heer Oft, sloot zich namens de regeering hij 's voor zitters warm woord aan, en schetste kopüe- lijks nog cle uitstekende eigenschappen van en de belangrijke diensten den lande bewezen door den heer Schimmelpen ninck. 1 Het centendebat werd ingeluid door den ï'.k. afgevaardigde van Vuuren, die goed beslagen op het ijs kwam. Spr. acht ver sterking der middelen zeer noodig na tuurlijk en verklaarde zich zelfs bereid daaraan mede te helpen, afgescheiden van de vraag, wat te denken van het voor gestelde. Doch men begrijpt, dat hij voor het overige den minister geen zoete broodjesi kon bakken. Het viel hem niet moei lijk aan te toonen, dat deze politiek werd geleid door de gedachte alleenWaar is het makkelijkst geld te halen? Aau het beginsel van belasting naai' draag kracht wordt geen opgenblik maar ge dacht. Men kent. de gronden, waarop van onze zijde tegen Bertling's politiek wordt ge ageerd; we zullen dus niet 's heeren Van Vuuren's i-ede in den breede uitpluizen. De liberale debater was. natuurlijk heel |wat vriendelijker gestemd tegenover diec plannen yan z'n politieken broeder. Das versteht sich! Toch was zijn betoog niet geheel en al gespeend aan onvriendelijkhe den. De Zierikzeesche afgevaardigde zag den minister gaarne wat minder optimis tisch en wat meer doortastend. Haast u, haast u, wilde hij hem toe- ï-oepen, anders is er geen kans om het yolgende jaar eenigermate in orde te krijgen. Ge zijt met uw ontwerpen ten achter, ver ten achter. Haast u toch. 'tMoet den man van de dubbeltjes; wel bang te moede geworden zijn. Och ja, en was ook wel lof. Ten „aanzien van dit ontwerp, zeide hij, dat Jiij er in het algemeen volkomen sym pathie piee heeft. Ja, hij acht het zélfs meesterlijk voorbereid en hij gelooft, dat men jn lang niet een zoo goed ontweip voor „zich heeft gehad. De „minister moet wel geglunderd heb ben. Jammei', „dat een groot gedeelte van de zen jioogen lof aan minister Kolkman toe komt. Re „meesterlijke voorbereiding" was van hem en niet van Bertling. Ondank is nu eenmaal 's werelds, loon. Afd. van den Ned. Bond van Jongel. Vereenigingen op Geref. grondslag. (Slot.) Ten slotte beantwoordt spreker nog de vraag: Wat is onze taak voor het terrein van den arbeid? Wij hebben een gemeen schappelijke en persoonlijke taak. Een ge meenschappelijke taak, waar we hebben te strijden tot opheffing uit de ellende, die tengevolge ontstaan is. Daarbij dus ook een open oog hebben voor de mis standen, zonder te overdrijven. De arbeid mag b.v. niet opeischen alle krachten van lichaam en ziel; de arbeid mag den mensch in den mensch niet dooden. Vol gens Spr. zou er verandering ten goede kunnen komen door een arbeidswet geving, waarover hij thans niet verder zal uitweiden. Een persoonlijke taak. Alle reformatie moet bij ons zelf beginnen. Met onzen persoon aanvangen. En daarom roept spreker ons toe: „Werkt niet om de spijze, die vergaat, maar om de spijze, die blijft tot in het eeuwige leven!" Spr. eindigt met een historische bijzonderheid uit den tijd van Diocletianus. De Christe lijke beeldhouwers, die in de steengroe ven arbeidden, gaven geen enkel stuk werk uit hun handen, waarin niet een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1