DE '/EEUW TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws VAN WOENSDAG 15 APRIL 1914. ONZE DOODEN. Zij gaan verrijzen voor onze oogen De Dierbren ons aan 't hart ontscheurd, Als we alle tranen zullen drogen En 't hangend hoofd wordt opgebeurd! Zjj gaan ontwaken uit de graven Wier lichaam onder de aarde rust, Als in des tweeden Edens Haven Ons hulkjen landt aan beter kust. Wij gaan hereenen waar wij scheidden, Hei-vinden waar ons oog ze zocht; Wij zullen juichen waar wij schreiden, Bij 't einden van den pelgrimstocht, Wij zullen smelten van verrukken, Die panden snellen aan het hert, En aan den boezem vaster drukken, Dan 't ooit ons hier gegeven werd! Hij komt, hij komt in licht en luister De Dag, dien onze ziel verwacht. Als de Uchtend opbloost uit het Duister, De Starren rijzen uit den Nacht! Zij naakt, zij naakt, de blijde Stonde, Wanneer.o juichtoon van mijn luit!. De Dooden rijzen van hun sponden. En zich 't ontzegeld Graf ontsluit 1 Dan beeft deze aard van vuur en donder, Bij 't daavren van den jongsten strijd, En de afgrond dreunt en loeit van onder, En henen vlieden Ruimte en Tijd! Dan braakt de zee in bruisend wemelen De bleeke dooden uit haar bed, Die opwaarts zweven naar Gods hemelen, Verheerlijkt, blinkend, onbesmet! Snel aan, snel aan o Dag der dagen, Waar 't smachtend hart zoo vaak naar dorst. Gij antwoord schenkt Ge op al ons vragen Gij laving schenkt Ge aan onze borst! Snel aanl dan rijzen voor onze oogen De Dierbren, ons aan 't hart ontscheurd Dan zullen we alle tranen drogen, En 't hangend hoofd wordt opgebeurd! Brummelkamp. Buitengewone Virgadering van „Chr. Volksonderwijs" te Amsterdam. Thans volgt een resumé van de rede gehouden door ds. v. Eijjrk v. Hes 1 inga, uit Berlikum. In zijtn inleidend woord zet spreker uit een, dat men de bezwaren tegen de fin. gelijkstelling van het Openbaar en Bijzon der Lager Onderwijs, niet in liet rechte licht kan zien, zonder te letten op de onderwijjs-qviaestie in ruimeren zin. De geschiedenis van den schoolstrijldi veronderstelt hij bekend te zijn. De be kende Staatscommissie is benoemd, en de wenschen uitgesproken in verband met het resultaat vau haar arbeid, zijn ter linker- noch ter rechterzijde deze'ïde. Die der laatstgenoemde loopen in hoofdzaak uiteen in twee punten: de fin. gelijk stelling en (het karakter der Openbare school, die in onderling verband staan. tn een negatief! en in een po sitief deel zijber rede, wenseht spreker beide te behandelen. Zij'n bezwaren te gen de fin. gelijkstelling èu het. neutra Fall karakter der Overheidssehool zijn de vol gende: 1. Uw Chr. Overheid is weg, als haar School geen beginsel mag kennen en zijl tegelijk de geldzak wordt, waaruit ieder beginsel mag putten. Zeg, dat de Over heid het onderwijl moet laten aan de ouders, zij blijft de beginselloozezeg, dat, zij alle beginselen evenveel kans moet laten, en gij maakt baar een tuinman, die onkruid en bloemen enz. even zorgvul dig bemest, in de hoop op een goeden oogst. Zeg, dat de Overheid niet als een kerk heeft te belijden, en en gij ver geet, dal. zij dit wei als Overheid heeft te' doen op eigen terrein en op eigen wijize. 2. Gij geeft een groot deel van de kin deren van ons volk over aan een onder wijs, waaraan volgens uw eigen meening, liet kostbaarste en noodzakelijkste ont breekt, en gij hebt ook aangaande hen een verantwoording. 3. FiaantieeJd sluit principieele gelijk stelling in, en uw Chr. beginsel komt met ieder ander te staan op één lijin. Moogt ge het daar plaatsen? Wacht ge heil van dit beginsel-mengsel voor ons volk? En als bet moet gaan Pro Rege, duldt dit Zijn eer? 4. Maar de school aan de ouders 1 Let eens op de practijk, en zie, hoe die glimlacht bij die lenze. Er zijn machten an God verordend. Zij heeten Overheid en Kerk. Doen zij! niet, wat zij moeten doen, dan dienen zij andere te worden. Naast deze principieele volgden de pr a c t j s c h e beziwaren 1. Er dreigt een noodlottige versplin tering van ons schoolwezen, en éénxmans- scholen worden niet het vruchtbaarste ge- acht voor ons onderwijs. 2. Is de gelijkstelling zoo gemakkelijk? Hoe wordt zij uitgevoerd? Moet een Schoolver. in Jan. de rekening' van hare' uitgaven indienen bij d© Overheid? Of moet deze een begrooting indienen voor het komende jaar, die bindend is Beide manieren van (uitvoering worden door groote bezwaren gedrukt. 3. Gelijkstelling opent, de mogelijkheid, dat scholen worden gesticht, die dienen als, door de Overheid betaald, propaganda middel van allerlei beginsel. 4. Zij kan do droeve verdeeldheid van Christus' Kerk bevorderen, als de Zoo ge makkelijk gestichte school tegelijk dienst doet als Kerk. Eindelijk nog een historisch be zwaar Is daarvoor nu de lange strijd gestre denyoor dit ideaal? Maar dan had Kappeijno gelijk en ging het in '78 prin cipieel goed. De Bijbel moest van de school. Wat verkeerd was en wat wij be strijden moesten, was niet, zooals men ja renlang meende, dat do Christus van do school werd geweerd. Och neen. het was, dat Kappeijtne geen geld gaf aan het Bijzonder onderwijs. Het was maar een dubbeltjes-quaestie 0, zoo! Wij hadden ons dat altijd an ders gedacht, en velen met ons. Tegenover het bestreden standpunt po neerde spreker de volgende stellingen, die niet zijn ideaal Weergeven, maar een com promis bedoelen. 1. Waar een Overheidssehool bestaat, zij dit een school met den Bijbel niet met een Christelijk tintje. Deze eisch sluit geen gewetensdwang in, want: II. Het geven van onderwijs zij wet tig vrij!. De wet, verbiede n.l. leerlingen, die ge- ziag en orde1 ondermijnen. III. De Overheid steune het Bijz. onderwijs finantieel in dier voege: a. dat van Rijkswege vergoed worden de miniinum-jaarwedden der onderwij- Zere, de pensioen-bijdragen, de huur voor vrije woning voor het hoofd der school. een billijk bedrag voor het onderhoud der lokaliteit en der sehoolmeubelen, voor verlichting en verwarming, voor het aan schaffen van leermiddelen. (Zie Unie-rap port 1900). b. dat geen subsidie worde uitgekeerd aan scholen, die minder leerlingen hebben dan een wettelijk bepaald minimum. c. dat een controle van Overheidswege worde uitgeoefend, die behoudens de on der II genoemde reserve het beginsel in tact laat, en het peil waarborgt. d. de grootere scholen een percentsge wijze hoogor berekende subsidie ontvan gen. IV. Waar het Bijz. onderwijl het Open baar onderwijis overbodig maakt, worde het. laatstgenoemde opgeheven. De bezwaren, die dit standpunt schijnen te drukken, worden weerlegd. „Voor het Chr. beginsel evenveel, niet meer recht", maar is dit houdbaar? Dus zelfs geen Regeering van Chr. Overheids personen, maar een Overheid, die een staalkaart vormt van kleinenwaaronder ook die van het Chr. beginsel. Geen Zondagswet, maar voor u en de uwen gelegenheid tot Zondagsheiliging. Aanvaardt men werkelijk deze consequen ties „Maar wij zelf willen vrijheid van on derwijs voor allerlei principe". Het is waar,maar niet zonder reserve's, en terwijl de Overheid haar beginsel behoudt en de uitwerking van ander principe toe 1 a a t, Zonder zelve de zorg daarvoor op zich te nemen. „Zal evenwel de concurrentie van de Chr. Overheidssehool niet schadelijk zijn voor jhet Chr. onderwijis?" Hoe kan dit, lafs zij zelve Chr. onderwijs geeft, tenzij gij niet de C h r. school, maar uw school, vreest bedreigd te zien. Bovendien valt alle gevaar weg, omdat gij zelf over mo gelijke ontmanteling der vesting beslist, en niemand daartoe al te haastig zal over gaan. „Maar de onderwijzers Zou er ooit, bij het begin vair den, strijd, een Chr. school gesticht zijn, als men toen gevraagd had: van waar de onderwijzersEn men vergelijke dan eens de vroegere en de tegen woordige omstandigheden „Maar de onderwijzers der tegenwoor dige Openbare school?" Er zijn onder hen, die wel Chr. on derwijs willen geven; anderen zullen zoe ken het Bijz. onderwijs naar hun smaak, gn in ieder geval moet hun toekomst ge waarborgd. lie toestanden passen evenwel z,ich aan nieuwe vormen aan, en men neemt geen ingrijipende maatregelen, zon der overgangstijdperk. „Maar de wet! Onmogelijk is het, dat dit ooit wet wordt!" Als men u voor tien jaar eens voor speld had, wat 1914 zou te zien geven, inzake de codificatie van de gelijkstelling hier bestreden, en van Algemeen Kies recht.. Is een Overheid, zooals men wil, niets dan commissionair van den volks wil, wat is dan onmogelijk? Maar spreker heeft voor zijn hoop be teren grondslag. Stel zelfs de onmogelijkheid. Kón Mo- zes met Israël voorttrekken, toen hem, dit vlak voor de Roode Zee bevolen werd? En toch, hij moest het doen en deed het. Het schijlnt hoog tijd voor koersaanwijzjing. Geeft die, wat de gevolgen ook mogen zijn. Wij hebben de geschiedenis niet te ma ken, dat doet God. E.n wie zijjrï plicht doet, maakt zij'n ziel vrij. Uit het debat naar aanleiding van beide speeches relevecren wij alleen, dat dr. De Visser groote vrees koestert voor Eerd- manssühooltjes, veel meer nog dan voor sociaal-anarchistisohe scholenwaardoor wij duizenden van het Evangelie zullen afhouden. In het referaat van ds. Van Eyk wraakte spr. de mogelijkheid van het objectief ver klaren van den bijlbeiIn de practijk zal dit neerkomen op een moderne verklaring. Niets meer dan de bijbel behoeft een Warme subjectiviteit en daarvan wil spr. geen afstand doen. Dat de heeren Snoeck Henkemans, v. d. Hoop, Creut'Z, v. Noort en Sc.hreu- der het over 't geheel met den heer Brants eens warenen ch\ Kromsigt, die het be zwaar van dr. De Visser tegen de voor stelling' van ds. v. Eyk deelde, overigens op 't standpunt bleef staan van de chr. openbare school. Do heer Brants wees er op, dat de referaten min of meer aan elkaar zijn voorbijgegaan. Spr. preciseert nader zijn bedoeling betreffende de openbare school. In spr.'s gedachtengang zullen er twee soorten openbare school zijtn. Dezulken waar do oudere eens geestes zijn en an dere waar in die pchool een compromis moet worden gevonden tussc-hen verschil lende minderheden. Op die scholen kan het godsdienstonderwijs facultatief wor den gesteld. Dis. Van Eyk van Heslinga hoopt dat door de bespreking van, thans het besef zal verlevendigd zijn dat We ook tegenover de openbare school een roeping hebben te vervullen. Dr. De Visser wees er op, dat bij ieder verechil van meening wij allen één doel hebben het Koningschap van den Heiland zoo breed mogelijk op het onderwijs toe te passen. Eens zijn we het er over, dat aan het bijzonder onderwijs paedagogisch en politiek een betere positie dan tot nu toe moet worden gegeven. Eens zijn we het ook, dat de belangen van de tienduizenden kinderen, die, door welke oorzaak ook, de openbare school bezoeken, niet mogen voorbijgezien wor den. Spr. dankt ten slotte de sprekers voor de uitgebrachte referaten. Onder dankzegging wordt de bijeen komst 'gesloten. S. D. A. P. In de jaarvergadering der S. D. A. P. op Zondag en Maandag is door den voor zitter medegedeeld, dat „liet Volk" thans over de dlertigduizend abonné's telt. Het aantal leden der partij bedraagt 25 dui zend. Spreker prees de tegenwoordigheid van den heer Ter Laan, waardoor voor het eerst het congres staat onder toezicht) van een hoofd der politie. (Gelach). Voorta de benoeming van den eersten soc.-dem. wethouder te Amsterdam, Wibaut, en van den eersten soc.-dem. ondervoorzitter der Tweede Kamer, mr. Troelstra, zoodat het tegenwoordig aan hooge oomes in de S. D. A. P. niet ontbreekt. (Gelach). Nogl deelt hij mede dat het N. V. V. 80 duizend leden telt; de landarbeidersbond klom van 800 tot 4400 leden. Aan Rosa Luxemburg, die een jaar govangenisstraf ondergaat, wordt een te legram van hulde gezonden. De heer Middelburg laakte zeer de hou ding van 'v. Kol, de vriendschap van den gouverneur-generaal heeft v. Kol parten gespeeld. De heer de Bruijn sloot zich hierbij aan. Een ander lid spreekt zijn bevreem ding uit dat de sociaal democratische Kamerfractie in de eerste rij heeft gestaan om van de spoorwegmaatschappijen een vrijkaart te vragen. De heer Helsdingen roept: Ik moet er nog een van de tram bij hebben. De heer Mondeis roept: Ik ben al aan mijn tweede vrijkaart, (Gelach.) De heer v. Kol verdedigt zijn houding ten aanzien van gouverneur-generaal 1den- burg. Wij hebben tot plicht, roept hij vol vuur uit, eerlijkheid en waarheid tei betrachten ten aanzien van den tegenstan der. Ik acht het verkeerd, het voor te stellen, alsof alleen in de sociaal-demo cratische kringen de brave en nobele fi guren gevonden worden. Spreker heeft reeds in 1904 gelegenheid gev,onden, den heer Idenburg te prijzen. Hij heeft dezen bewindsman leeren kennen als een be strijder van het opiumgebruik, in zijn Verzet tegen het dwanJgtraolaat tegen de koelies, dat hij weigert voor Java in te voeren; hij heeft getoond hart te hebben voor de bannelingen, wien hij verlof heeft gegeven, naar hun land terug te keeren, -een man met een ruim ontwikkeld rechts gevoel. Spreker stelt nog in het licht, dat veel te veel drukte over de Indische partij is gemaakt. De .sop was hier eigenlijk de kool niet waard. Als eerlijk man heeft hij zich echter verplicht gezien, zijn mee ning over de Indische ballingen te zeg- gten. En die meening was gebaseerd op kennis van den toestand, die hij door zijn ■reizen had omgedaan. Dien toestand ken/tl hij beter dan menigeen. Spreker beklaagt zich ten slotte over de houding van den heer Domves Dekker, tegenover hem aan genomen en keurt die scherp af. De heer Mendels is het niet eens met de meening van de kamerfractie, door den heer Troelstra verdedigd, ten aanzien van het sleiumen voor oorlogsbegrootin gen Hij gevoelt evenzeer als de lieer Troel stra de groote verantwoordelijkheid voor dé groote zaken, waarvoor de partij beeft gestreden, doch spreker is van meening, dat die verantwoordelijkheid beter ge dekt wordt, als de fractie zich houdt aan het tegenstemmen tegen opgedreven oor- logsbegrootingen. Spreker zou de konse- kwentie aandurven, dat het algemeen kies recht moet worden verkregen door een revolutionaire actie onder het volk, die steeds sterker moet worden gemaakt. Over deze afwijkende meening door den heer Troelstra aangevallen, antwoordt de heer Mendels het af te keuren in mr. Troelstra, dat deze bij discussie over be langrijke vraagstukken als deze, een par tijgenoot, die met hem van meening ver schilt, in eèn hoek tracht te trappen. (Applaus.) Mej. v. d. Vlies (Enka, afgevaardigde voor Schiedam) verzocht, de redactie de godsdienstige overtuiging van een steeds grooter wordende aantal partijgenooten niet te krenken, opdat de propaganda on der de christelijke arbeiders voor den vervolge niet meer wordt bemoeilijkt. Spreekster komt er tegen op, dat in „Het Volk" het orthodoxe Christelijke geloof genoemd was een barbaarsch wonder geloof. De heer MendelsDat is het ook 1 Mej. v. d. Vlies protesteert uit naam van alle partijgenooten tegen deze inter ruptie. (Applaus.) De heer De Roode (red. van „Het Volk' antwoordDe paar onbeduidende opmer kingen van mej. v. d. Vlies (Enka) be- teekenen een hulde aan de verdraagzaam heid van de redactie van Het Volk. Spre ker verzoekt mej. v. d. Vlies niet zoo onverdraagzaam t.e zijn, om over een uit drukking „barbaarsch wondergeloof" te vallen. Als spreker er op wijst, welk ecu golf van ketterjagerij uit de christelijke pers over de eerste lijkverbranding in ons land i!s voortgekomen, dan kan niet anders worden geconstateerd, dan dat de Volk-redactie zeer gematigd is geweest. De heer Wibaut merkt mej. v. d. Vlies (Enka) op, dat het program van de par tij niet omvat de christelijke levens beschouwing, doch deze ook niet uit sluit, waarbij hij er op wijst, dat op grond van vvijsgeerii.e beschouwingen een aantal partijgenooten de christelijke beschouwingen niet vereenigbaar achten met de sociaal-democratie. Enka mag niet vergoten, dat er ook vele niet-Christenerc in de partij zijn, voor wie naast de chris tenen plaats moet zijn( 1) Hij geeft haai den raad, den partijgenooten, op wie zij invloed heeft, op te voeden tot grootere verdraagzaamheid dan uit haar verwijten op dit congres heeft gesproken. Voorgesteld, toegelicht, gewijzigd en aangenomen werd in zake de Kiesrecht actie, van het. partijbestuur de volgende resolutie „Het congres der S. D. A. P„ overwegen de, dat de regeering voor hare voorstel len ter uitvoering der kiesrechteischen van het concentratieprogi ain recht heeft op den steun der partij, die ten aanzien van algemeen vrouwenkiesrecht, leeftijdsr grens en uitsluitingen voor verwezenlijk king van het gewijzigd ontwerp van de soc.-dem. Kam erf rak tie blijft strijden en zich t egen al wat afbreuk zou doen aan een loyale uitvoering van het concentratie^ program ten sterkste zal verzetten; dat op grond der afgeloopen verkiezingen van de meerderheid der Tweede Kamer aan neming der aangekondigde regeeringsvoor- stellen moet worden verwacht, maar dat verzet van de rechtsche meerderheid deil Eerste Kamer niet schijnt uitgeslo ten; dat met het oog op de uitspraak der kielzers, de .houding der vrijzinnige pur( tijen, en de toenemende instemming met dezen eisch onder de Christelijke arbei ders en in de partijen der rechterzijde, de regeering, de invoering van algemeen kiesrecht terecht kon noemen eene poli tieke noodzakelijkheid; dat dan ook de Eerste Kamer, door dit tegen te houden, rechtstreeks zou ingaan tegen de gelei delijke ontwikkeling van ons staatsleven en inbreuk zou maken op den geest on zer grondwettelijke instellingen, zoodat hare .vervanging door het Volksreferendum volgens het grondwetsvoorstel der soc.- dem. Kamerfraktie een der eerste punten van aktueele politiek zou worden; besluit: wanneer dit gedurende de behandeling in de Staten-Generaal noodig mocht zijn, het geheele kicsrechtleger te mobi- liseeren, om de eischen der arbeiders klasse met allen nadruk te doen hooren; de verkiezingen voor de Provinciale Staten, welker uitslag verzwakking van de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer ten gevolge kan hebben, met name in de provinciën Zeeland, Zuid-Holland, Gelderland en Overijsel, aan dit doel dienstbaar te maken en daarvoor in die districten, waar het partijbestuur in overleg niet de heirokken partijafdeelingen en partijorganisaties dit noodig mocht ach ten, met de vrijzinnigen samen te wer ken; voor het geval de mogelijkheid Van ver werping door de meerderheid der Eerste Kamer blijft bestaan, op een Dinsdag te gen de openbare behandeling der voor stellen in die Kamer, zoo mogelijk op den dag der opening van de Staten-Ge neraal, eene groote demonstratie te hou den in Den Haag, gesteund door demon straties in verschillende plaatsen van hel) land, waarvoor de arbeiders zich zoo- Veel mogelijk zullen vrij maken, liet Con gres roept de Nederlandsche arbeiders klasse op, te bedenken, dat het thans van haar strijdvaardigheid kan afhangen, of de vrucht van jarenlangen moeizamen strijd zal worden binnengehaalddat da thans te behalen overwinning het begin kan worden van een tijdperk van nieuwe veroveringen voor hare politieke, econo mische en geestelijke verheffing en dat zij dus waakzaam moet zijn en gereed' voor een laatsten beslissetiden slag, waar deze van haar mocht worden gevorderd. „N.R.Ct." Middelburg. Detentoonstelling van boekdruk- en boekhindkunst, welken den tweeden en derden Paaschdag door den heer G. H. Remigius in de Bogardzaal werd gehouden, mocht zich verheugen in een vrij druk bezoek, alleen werd be treurd, dat naar verhouding zoo weinig vakgenooten van den exposant een kijkje kwamen nemen. Deze tentoonstelling werd Maandagmorgen geopend door den heer Remigius met een toespraak, waarin hij o. a. een woord van hulde wijdde aan den heer M. J. van Wijck. Waar wij respect hebben voor de ener gieke wijze, waarop de heer Remigius deze zaak heeft aangepakt en voleindigd, weten wij zeker uit naam ran alle bezoe kers te spreken als wij hem daarvoor hulde brengen. In het vorderingsdistrict van voor den krijgsdienst geschikte paarden Middel burg, is aangewezen tot geëxamineerd vee arts de heer L. W. de Waardt. Vlissingen. Door een ingezetene is bij de politie geklaagd dat Maandagavond zijn dochtertje in de Palingstraat door een jongen is vastgegrepen, die het gezicht van het meisje met menschelijke uitwerp selen heeft ingewreven. De jongen is dooi de politie opgespoord en aangehouden. Aan het bureau van politie is eeu flesch gedeponeerd, welke drijvende in de binnenhaven alhier was gevonden, in wel ke flesch zich een briefje bevond, waarop in gebrekkig Hollandsch schrift stond: „O, God, red ons, Moeder wij vergaan". De politie vermeent met een misplaat ste grap te doen hebben, omdat iedere verdere aanwijzing ontbreekt en zelfs de naam van het schip niet vermeld is. (VI. C.) Sas van Gent. Een kind van den land bouwer de J. alhier, dat op een terrein speelde, waar zich een regenput bevond, werd vermist, en toen dood in den put ge vonden, drijvend op het water. (M. C.) Koewacht. Alhier is op 68-jarigen leef tijd overleden de heer C. P. J. Dierick, burgemeester en lid van den gemeenteraad alhier. In Pfungstadt, nabij Frankfurt, is dezer dagen een slim overlegde smok kelarij aan het licht gekomen. Een zekere carroussel-bezitter, C. Schaffner geheeten, had voor eenigen tijd een bezoek aan Zwitserland gebracht, en zich daarbij nog al erg in de schulden gestoken. In het begin der vorige week wilde hij nu, om deze te dekken, een tournée door Oos tenrijk maken, doch moeilijkheden deden zich 'aan de grens voor, zoodat alles naar Pfungstadt teruggezonden werd. De schuldeischers deden nu beslag leggen op het materiaaltoevallig ontdekte men daarbij dat een der houten paarden met saccharine gevuld wasmen stelde on middellijk een onderzoek in, waarbij bleek, dat alle paarden met deze vergif tige zoetigheid overvuld waren, tot een gewicht van bijna 20 centenaar. De bezitter van het carroussel is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen. Zaterdagmiddag is te Oordegem, nabij Aalst, een vreeselijke moord ge pleegd. Twee families, die van de begra fenis van een familielid teruggekeerd waren, kregen twist over het verdeelen van de erfenis. Herhaaldelijk werden twee personen handgemeen, doch men wist de vechtenden te scheidenplotse ling verdween een der vechtersbazen om eenige oogenblikken later met een zeis terug te keeren. Voor de aanwezigen het konden verhinderen, had hij zijn tegen stander met liet gevaarlijke voorwerp zoo'n geweldigen slag toegebracht, dat deze levenloos ter aarde zonk. De moor denaar is gevlucht. In de gevangenis van Kherson (Rus land) is dezer dagen een opstand uitge broken onder de gevangenen van een der cellen. Men had opgemerkt, dat ver schillende gevangenen met elkaar in verbinding stonden, en elkaar doorklop pen op den muur teekens gaven. De gouverneur der gevangenis liet daarop een streng onderzoek instellen. Eenige gevangenen verzetten zich hiertegen, barricadeerden de deuren van hun cel, en vielen de bewakers aan. Onmiddellijk werd de militaire wacht in het geweer geroepen, die de deuren forceerde. Nadat tweemaal gewaarschuwd was zonder gevolg schoten de soldaten op de gevan genen, waarvan er twee gedood, en vijf zeer ernstig gewond werden. De Katholieke missie-overste van Kousiyang meldt, dat in de nabijheid van Hangi veertig melaatschen door Chinee- sche ambtenaren vermoord zijn. Dit is nu reeds de tweede maal binnen korten tijd dat ambtenaren der Chineesche repu bliek een dergelijke afschuwelijke moord partij onder melaatschen aangericht hebben. Vaccin n edwang. In het „Jour nal Officiel" van 28 Maart wordt de volgende korte maar veelbeteekenende wet afgekondigd. „De inenting tegen typhus is verplicht gesteld voor de mili tairen van het Fransche dienstdoende leger. Als de omstandigheden het wen- schelijk doen voorkomen, kan bij minis- teriee'le beschikking de toepassing ook worden gelast voor de reservetroepen, die tot herhalingsoefeningen worden op geroepen." Het. vliegtoestel der in Ahuokko ver moorde Fransche vliegers, kapitein Hervé en korporaal Roland, is 20 K.M. ten zui den van Tedders gevonden. Het was onbe schadigd. Het staat nu vrijwel vast, dat de Southern Cross, een der schepen, die ziek bij New Foundland met de robbenvangst bezig houden, met man en muis vergaau is. Het stoomschip Kyle heeft 70 mijlen ten zuidwesten van kaap St. Mary (op de zuidkust van New-Foundland) honderden robbenvellen op de golven zien drijven. De Southern Cross had een bemanning van 172 koppen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5