DK/JilïlW TWEEDE BLAD. Buitenland. Uit de Provincie. Ingezonden Stukken Finaneiëele Berichten. Gemengd Nieuws. Allerlei. Zeeuwsche Stemmen. VAN VRIJDAG 10 APRIL 1914. IV. Ren enkel woord over onze Pers. Ditmaal niet over de roeping van onze anti-revolutionaire Peis daarover zou natuurlijk ook nog heel wat te zeggen zijn doch over die van de Christelijke Pers in 't algemeen in den strijd tegenover de z.g. „anti-clericale", waaronder de z_,g. „neutrale" vanzelf al 'begrepen is. liet valt niet te ontkennen, dat lijjpe en groene pennevruchten den weg naar de drukpersen vinden, om verv olgens on der de oogen van het lezend publiek te komen. Evenmin mag verheeld en nu komt het! da.t van die groene, onrijpe vruchten ook wel enkele in onze Christe lijke Pers verzeild raken. De „Zeeuw"-redactie houde mij ten goede, da.t ik deze opmerking maak. Het mocht den schijn hebben, alsof ik mis bruik ging maken van haar niet genoeg geloofde gastvrijheid, als iemand, die, na bijl zijn vriend een gul onthaal gevonden té hebben hem in zij'n eigen huis eenis: duchtig onderhanden neemt. Pat zij verre. Het geldt hier enkele algemeene op merkingen, die mij van het hart moeten. Ze bedoelen in 't algemeen een goede raad te zijn, en die is tegenwoordig wat hoog genoteerd. Er jvordt tegenwoordig ontzaglijk veel feschreven en gelezen. Behalve velerlei oeken leveren de immer rusteloos voort- draaiende drukpersen dagelijks een me nigte tijdschriften en nieuwsbladen af, die hun weg vinden naar paleis luxe edi ties op kunstdrukpapier en hut 'tgoedkoope lokale blaadje tot ver zadiging van weet- en nieuwsgierigen. Die klasse van nieuws gierige lezers is vaak moeilijk te bevredigen. Zeker, van een rijpe vrucht houden zij1 soms wel, doch van groen afval zijn ze he laas niet afkeerig. Het tijdschrift, de krant moet hun wat pikants brengen. Ze be weert wel realiteit te geven, doch de nieuwsgierige lezer gelooft het niet, zoo lang het naturalisme en dan nog wel van de slechtste soort, er duimen dik op ligt. Hooggeachte lezer of lezeres, behoort gij tot dat soort van lezers 'k Hoop niet, dat u een dergelijke honger kwelt, ,want >vat zou ik u ter verzadiging kunnen aanbieden Onze Pers kan het niet, wanneer ze haar roeping begrijpt, en zoudt ge u el ders te buiten willen gaan? Onze Pers heeft een heerlijke roeping, een ernstige en moeilijke taak tevens. Hoort wat dr. E. J. Beumer eenige jaren .geieden in Stemmen des Tijds schreef. Ge kent hem wel, den sympathie ken docent en politicus. Hij schreef toen: „Ieder dagblad moet van beginselen uit- ,gaan en een zedelijke overtuiging bezit tenElke krant oefent invloed op haal lezers en is in zekeren zin paedagogisch jverkzaam. Het is daarom voor ons niet onverschillig, welk beginsel zij erkent. ,Wij stellen de belijdenis der positief Christelijke beginselen als eisch. Zij1 inoet een abso lute moraal aanvaarden, gegrond op de religie en zal dan haar roeping getrou welijk kunnen nakomen. Negatief en po sitiefi i.( Negatief door alles uit haar kolommen W.eg te laten, wat zedelijk afkeurenswaar dig is; gedachtig aan de bede: Leidt, ons niet in verzoeking, zal zij er zich voor Wachten beschouwingen en berichten op te nemen, die het verantw oordelijkhei dis- gevoel van het individu verstompen en zwakken tot misdrijf kunnen voeren. Po sitief zlai zij optreden door in haar ar tikelen de persoonlijke schuld op den voor grond te stellen en haar lezers er op te .wijzen, dat uit het hart alle booze bedenkingen voortkomen". Ziedaar een standpunt, dat we gerust tot het onze kunnen maken. Natuurlijk, het was het onze reeds. De taak van den dagbladredacteur is dus verre van gemakkelijk. Zooals we zien is hij met het oefenen van posi tieven invloed alleen nog niet klaar. De negatieve leiding1 is er ook en die dient niet verwaarloosd. Zonder de man nen vqn de Pers nu in deze vrij te pleiten, wil ik Wèl zeggen, dat het pu bliek er schuld aan heeft, dat die ne gatieve leiding zoo vaak onder de goede bedoelingen gerangschikt blijft. Men wil nu eenmaal moorden en andere sensatie- wekkende voorvallen in geuren en kleuren .weergegeven hebben. En doet de Christe lijke pers het niet, welnu dan tot de ftnti-cleiicaie in aar cLo to^vlixclit sgiioiyi^ïi of nog liever tot de „neutrale"' die immers in ieder huisgezin mag ko men! En zoo is het helaas geschied, dat onze Pers in weinig meer, dan An de leidende artikelen verschilt van de tegen, ons over staande. - Dat mag niet. Laten we daarom ons beginsel in de bovenstaande clausule zoo kernachtig uitgedrukt meer en meer op' den voorgrond plaatsen. Het krantenlezend publiek steun© hierin de Pers en dezle laatste behoude de leiding. Ook de negatieve. Gelukkig, onze Nederlandsche pers heeft een schreefje voor boven de buiten- landsche. Laatst publiceerde 'het Belgische ver dedigingscomité tegen de slechte pers, dat te Seraing gevestigd is, haar verslag over bet jaar 1913. In dat verslag vindt men een lange lijst van schandalen, welke door de anti-clericale bladen werden uitgevon den en door het comité weerlegd. Verder gaf het de uitslagen van verschillende processen tegen Belgische bladen en meldde het, dat er nog twaalf processen, wegens laster aanhangig waren. Zulke toestanden kennen wij nog niet. Doch wat nog niet is, kan komen. Be denkelijke verschijnselen zijn er wel. Laat onze pers de lijnen zoo scherp mo gelijk trekken, en laat het krantenlezend publiek zich laten leiden. Laten allen hun belang en ook dat der jeugd begrijpen en hun roeping verstaan. Kees vanderMeer. Frankrijk. Hel drankmisbruik in Afrika neemt be denkelijke afmetingen aan. Zoo sterk, dat de voorspoed van het volk ten zeerste wordt bedreigd. Vooral in de Fransche kolonies bij de niet-Isla- mitische stammen schijnt het kwaad op onrustbarende wijze voort te woekeren. Gewetenlooze kooplieden voorzien de on wetende lieden tegen hooge prijzen van allergemeenste foezel. De gevolgen zijn verbijsterend. De gouverneur-generaal van West-Afrika heeft onlangs een brochure uitgegeven, waarin een boekje wordt opengedaan over den toestand. Vooral in Dahomey en aan de Ivoorkust is de invloed van de vergifti ging zeer merkbaar. Het geboortecijfer neemt schrikbarend af, terwijl de tuber culose voortdurend meer slachtoffers maakt. Hoewel de alcoholinvoer in Centraal Afrika niet zoo uitgebreid schijnt te zijn, hebben de Europeanen te Libreville toch een petitie aan de rcgeering gezonden om beperkende maatregelen te overwegen. De gouverneur-generaal Ponty is voor nemens voor geheel West-Afrika den ver koop van absinth aan de inboorlingen te verbieden en in Europeesehe centra het vervoer van alcohol zoo kostbaar en be zwarend mogelijk te maken. De „Union Colonial© franijaise" heeft een verzoek gericht tot den heer Ponty, om absinthver- koop te verbieden óók aan Europeanen. En wel om twee redenen. I Ten eerste is het absinthgebruik voor Europeanen even nadeelig als voor de zwarte bewoners van het landten tweede zou een verbod voor deze laatsten (al leen absinth onvoldoende zijn. Daar staat natuurlijk weer tegenover, dat zulke ra dicale maatregelen allicht zullen leiden tot smokkelhandel en clandestienen aan maak. Hier dient gehandeld te worden. De tijd dringt. Ten koste van alles dient het ras van den ondergang gered te worden. President P o i n cl a r zal in Augustus, na zijn terugkomst uit Rusland, een bezoek brengen aan het- Deensche hof te Kopenhagen. Vereenijde Staten. Vrouwenkiesrecht in 111 i- n o i s. Voor de eerste maal hebben Dins dag de vrouwen in Illinois het kiesrecht uitgeoefend. Alleen te Chicago staan 217.500 vrouwen op de kiezerslijsten te genover 455.283 mannelijke kiezers. In andere doelen van den staat zijn nog 50.000 vrouwen als kiezer ingeschreven. Te Chicago waren negen vrouwen can- didaat gesteld voor den Gemeenteraad, maar deze hebben alle de nederlaag ge leden. Geen vrouw is gekozen, zelfs kregen enkele ider tegenover de vrouwelijke can- didaten gestelde mannen, meer vrouwen stemmen, dan de vrouwelijke candidaten zelf. Wel hebben de vrouwen flink ge stemd, men schat dat ,80 pCt. der vrou welijke kiezers aan de stemming deelna men, tegen 70 pCt. fvan de mannelijke. Japan. De Keizerin-weduwe van Japan (Harou- ko weduwe van Mntsuhito micado) is overleden, zegt men. Er is evenwel nog geen enkele officii- eele mededeeling verschenen, waarin het wordt bevestigd. Inderdaad luidt de eeni ge officieel© mededeeling woordelijk: „Die toestand van de Keizerin-weduwe is ern stig; zij besloot naar Tokio terug te kee- ren." Doch men kent de etiquette van het Hof waarbij het niet geoorloofd is melding te maken Van het overlijden van een lid dei' Keizerlijke familie, zoodat niemand twijfelt of de Keizerin-weduwe is overleden. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 April werden ter kennis gebracht van den cen- tralen gezondheidsraad 1 geval van rood vonk te Hoek, 1 te Hontenisse, 1 te Hulst en 1 te Stavenisse. Vlissingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger dei' directe belastingen en accijnzen te Vlissingen C. J. Tielenius Kruijthoff, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Terborg. Op de Donderdag 21 Mei a.s. (He melvaartsdag) zal de Ring van Christe lijke Zangvereenigingen in Walcheren en Beveland in onze stad een Zangconeours honden, waaraan ongeveer 200 zangers Zullen deelnemen. lerseke. Van het door ds. Joh. Kijne voor de conversatie-club Groen van Prinjs- terer gehouden referaat plaatsen w© nog het volgende verslagje: Spr. wenscht het socialisme te be schouwen in zijn logische consequenties. Hij doet dit aan het werk 'van Oscar Wilde: „Individualisme en Socialisme". In een korte inleiding schetst spr. hoe iedere beweging1 zijn tijd van voorbereiding heeft, wijst op de kolossale propaganda voor hot socialisme gemaakt en wijst op den grooten opgang, dien het allerwege maakt. Spr. toont aan, dat het socialisme predikt een evangelie naar den mensch en hoewel de groote massa niet gevoelt de diepe consequenties van het stelsel, zoo is en blijft het een macht uit de hel. Spr. komt nu tot het boek van Os car- Wilde „Individualisme en Socialisme" en behandelt twee punten. Ie. De weigeslotenheid van het stel sel. 2e. Het. schriftuurlijk standpunt. Het stelsel van Wilde is volkomen lo gisch. Het socialistisch communisme zal leiden tot zeer grooten dwang en nooit zal de dwang grooter zijn geweest dan wanneer de socialistische droomen wer kelijkheid zullen zijn geworden. Immers, ieder mensch voelt zich vrij, van nature ongebonden. Eerst dan zal langzamerhand het individualisme kunnen gaan opleven. Egoïsme zal niet meer be staan. In het stelsel van het socialisme is dus consequent het Individualisme het einddoel, waarvan het socialisme slechts een doorgangspunt is. Einddoel is de an archie ieder individu koning, zooals jKloos zingt: Ik ken een god in 't.diepst van mijn gedachten de godheid zit. in mij ten troon. De drie machten: vorst, paus en volk, zullen niet meer zijn. De leugen van de democratie zal er niet meer zijn, maar het Individualisme waarborgt de schoonste toekomst. Hiertegenover zet de geachte spr. in een ernstige peroratie het woord van Paulus aan Timotheus in 2 Tïmo- theus 3:15 en 13 en 14. Heerlijk voldaan gingen we huiswaarts. Zulk een perzik smaakt beslist naar meer. Stavenisse. De 7-jarige J. P. had Woensi- dagavond het ongeluk door een fiets te worden oveneden met het droevig gevolg dat zijn onderbeen brak. Den fietsrijidejr treft niet de geringste schuld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mogen wij u voor het volgende een plaatsje in uw eerstvolgend nummer ver zoeken Reeds sedert ongeveer 2 jaar worden in onze gemeente pogingen aangewend om beter ligt te verkrijgen, dan de petroleum lamp ons kan geven; tol heden echter zonder' -eenig succes. We willen hiermede niet zeggen dat er niet gewerkt .wordt. Opl uitnoodiging toch van het gemeentebe stuur is reeds tweemaaal in het Koor der Ned. Herv. 'Kerk alhier door deskun digen een lezing gehouden tot aanprijzing van het e 1 e c t r i s c h licht, terwijl de gemeenteraad, een paar weken geleden, de reis naar Schoondijke heeft gemaakt, om de werking der electrische cen trale te onderzoeken. Daar de Raad tot heden blijkbaar alleen oog heeft voor e 1 e c t r i c i t e 11, is bij ons d© vreesi ont staan, dat Kapelle-Biezelinge misschien ook met een electrische centrale zal wor den begiftigd. Wij zeggen: „de vrees" omdat het ons voorkomt, dat zulk een in richting gaat boven de krachten van een plattelandsgemeente, waar bovendien geen industrie is. Enkelen onzer zijn daarom zoo vrij geweest te Schoondijke eveneens inlichtingen in te winnen, omtrent de re sultaten der electrische centrale. En, zie hier, wat ons van betrouwbare zijde, werd meegedeeld. Ie. „Slechts enkele arbeiders in da kom der gemeente hebben zich aangesloten'; huiten de kom is dit zelfs voor land bouwers te duur." 2e. „De aanleg is nqgal kostbaar, n.m. f7 per lichtpunt, terwijl ook de aan schaffing van electrische lampen noig1 al duur is." 3e. „Men doet voorzichtig een petrole umlamp in reserve te houden, rvant reeds 4 avonden zaten we dezen winter zonder eleotrisch licht, door een defect aan de machines of aan de leiding." 4e. „Bij1 een boerenbevolking is het ge bruik van licht zoo gering, dat de kosten van exploitatie jaarlijks onverbiddelijk een nadeeling saldo van ongeveer f 3000 (drie diüzend gulden) voor de gemeentekas zul len opleveren." 5e. Dientengevolge zal de gemeente lijk© inkomstenbelasting (hoofdelijke om slag) binnen enkele jaren waarschijnlijk verdubbeld zijn." 6e. „De central© levert in den winter eerst om 4 uur stroom, nu om 61/2 uur en straks nog later." (Voor bedrijfskraobt is ze dus onbruikbaar.) 7e. „Wij. achten voor een dorp als Schoondijke en Kapelle-Biezelinge een gasfabriek het best, ook omdat gas goed- kooper is." Ziehier een resumé der inlichtingen, door ons verkregen. We zullen er slechts aan llloevoegen, dat onze gemeente voor het stichten eener electrische centrale iri veel ongunstiger conditie verkeert dan Schoondijke. Wjj meenen dan ook, dat de stichting eener electrische centrale liln en voor rekening van onze gemeente, een finaneiëele ramp zou zijn. Of we dan een gasfabriek wen- sehen? Ook niet, daar deze evenzeer te duur zou blijken. Wat dan? Ons; komt het meest gewenseht voor, aansluiting bjj een bestaande gasfabriek of bij een electrische centrale, zoo dit mogelijk is. Maar dat men dan ook onpartijdig onderzoeke wat van deze twee het goedkoopst en prao- tisoh het meest bruikbaar is. Zulk een onderzoek behoeft geen jaren te duren, doch kan, als het ernstig is ge meend, in enkele maanden afgeloopen zijn. Wij hebben gemeend, mijnheer de Re dacteur', het bovenstaande onder de aan dacht te moeten brengen der inwoner^ van Kapelle-Biezelinge en vooral van die he© ren, in wier handen de beslissing dezer gewichtige zaak berust. Om zooveel mo gelijk allen te bereiken, wisten we geen beter weg dan plaatsing in de bladen, wel ke hier het meest worden gelezen. Met vriendelijken dank, J. D. SCHMIDT, Ned. Herv. Pred. A. VAN DER HAVE-BAKKER. A. VAN DER HAVE. Bi. KNAAP, Arts. A. VAN DER BRUGGE. J. VAN WINGEN. Kapelle, 8 April 1914. De Diakonessenschool te A msterdam. Gaarne brengen wij 'het doel en de inrichting der Diakonessenschool nog maals onder de aandacht van het publiek. De Diakonessenschool staat in het nauwste verband met de Ned. Herv. Dia- konessen-Inrichting, waaruit ze is ont staan. 'Ze bedoelt de vorming van het jonge meisje in christelijken zin, op zulk een wijze, dat hoofd, hand en hart tot harmonische ontwikkeling komen. Het onderwijs strekt zich uit tot theorie en praktijk. v Het theoretisch onderwijs omvat voort zetting en uitbreiding van de vakken der M. U. L. Omschool met toevoeging van die vakken, op paedagogisch en hygiënisch terrein, die voor de vrouw groote waarde hebben, terwijl aan het. onderwijs in vreemde 'talen een mime plaats is toe gewezen. De praktijk houdt zich bezig met het onderwijs in huishoudkunde, waschbehandeling, koken en voedingsleer, fröbelen met oefening op de fröbelschool, arbeid onder verwaarloosden en weezen in het opvoedingsgesticht, wijkarbeid, toynbee-werk, slöjd, Zweedsche gymnas tiek en handwerken. Het meisje,, dat deze opleiding met vrucht heeft genoten, vindt aanstonds een plaats in het Diakonessenhuis, in het Zie kenhuis, in het Opvoedingsgesticht, maar zijl behoeft niet vooruit haar keuze in deze richting te bepalen. Na afloop van den drie-jarigen cursus is zij vrij tot deze speciale vakopleiding over te gaan, maar zij is ook vrij, de school te verlaten en heeft zij dan niet, behalve als diakones, als opvoedster of als ziekenverpleegster, ook ,als aanstaande zendingzuster, zende lingsvrouw, predikantsvrouw of dokters- vrouw of in het algemeen als eene, die in eenig opzicht den arbeid der in- of uitwendige zending wil dienen of steunen, geleerd haar 'leven aan een hoog doel dienstbaar te maken? Het minimum kost- en schoolgeld van f 400 zal wel niet voor velen een be zwaar zijn, om deze opleiding voor een dochter te kiezen. We stelden dit mi nimum zoo laiag, opdat niemand om fi naneiëele redenen van deze gelegenheid tot opleiding' voor zijln kind zou verstoken zijn, maar we verwachten, dat welge stelde ouders dit minimum overtreffen, voor zooverre hunne middelen dit toela ten. Komt men met het bepaalde doel om diakones te "worden, dan bedraagt het schoolgeld slechts f250 en de Cen» traalbond van. Christelijk-Philanthropische Inrichtingen in 'Nederland, die ons zijne kweekelingen gedurende de beide eerste opleidingsjaren toevertrouwt, stelt nog gunstiger finaneiëele voorwaarden, zoo als onlangs in de bekende circulaire van dr. J. Th. de Visser is gepubliceerd. Het Bestuur der school, dat iis' samen gesteld uit: den voorzitter dr. J. La'm- merts van Bueren te Amsterdam, de secre taresse Mej. A. (M. de MareZ Oyens te Overveen, de penningmeesteresse Mej. W. Druyvesteyn te Amsterdam, Mevr. E. Röell Baronesse Sloet van Marxveld te Amsterdam, den heer Mr. Dr. C. F. Schoch te Amsterdam en den beer Ds. A- J- Roozemeyer te Amsterdam geeft gaarne gevraagde inlichtingen, evenals de direc trice Mej. W. Klinkert, die op aanvrage gratis prospectus-boekje toezendt. We verwachten aanmeldingen voor den met September aanvangenden cursus bij voorkeur in de tweede helft van April, in Mei en Juni, aan het adres der Diako nessenschool Vondelstraat 104 B, Amster dam. Zeeuwsche hypotheekbank. Uit het verslag over het 16e boekjaar van de Zeeuwsche Hypotheekbank, te Mid delburg, dat wij gisteren ontvingen, blijkt, dat in dit boekjaar werden afgesloten 77 leeningen tot een bedrag1 van f 708.810, terwijl afgelost werd in totaal f613.711. Op ultimo Februari 1914 stonden daarna uit 572 (v. j. 547) leeningen tot een bedrag van £4.644.863 (14.549.764). De gemiddelde rente der leeningen be draagt thans 4.6268 pet. In den loop van liet jaar hadden 2 executies plaats, beiden, ■wegen faillissement van den debiteur. In beide gevallen kon de vordering geheel op' de opbrengst worden verhaald. Aan pand brieven werd in den loop' van het jaar ver kocht en omgewisseld f354.800 en inge kocht en omgewisseld f277.600. In 't ge heel stond daarna uit op ultimo Februari aan pandbrieven f4.612.830 (f4.535.600). De gemiddelde pandbriefrente bedraagt thans 4.1715 pet. De marge tusschen de gemiddelde hypotheekrente en de gemid delde pandbriefrente is derhalve 0.4553 pet. De winst en verliesrekening toont aaa een netto winst van f25.771 (v. j. £22.275), waarvan f2000 wordt bestemd voor afschrijving op onroerende goedere» f9007 aan het reservefonds komt en we derom 10 pot. dividend, benevens f8.60 per oprichtersaandeel wordt uitgekeerd. Een nieuwe loterij. Haagsche Kouter van de „Prov. Gron. Crt." vertelt: „Het 'nieuwste staaltje van vernuft om geld te verzamelen voor een liefdadig doel, is dezer dagen door de Haagsche Afdeeling der vereeniging „Onderling© Vrouwenbescherming" gegeven. Ten bate van de „Toevlucht voor onverzorgde zui gelingen 'zijn nl. a 10 ets. per stuk alle seconden verkocht die door een hor loge kunnen worden aangegeven. Op wel ke wijze dit geschiedt? Eenvoudig zóó: met goedkeuring van B. en W. zijn aan de ingezetenen briefjes gezonden, waar op leen horlogeplaat is afgebeeld met aan duiding van een bepaald uur (1 uur 15 min. 10 sec. bijv.) Men betaalt voor elk briefje 'een dubbeltje, zoodat, als alle se conden zijn verkocht f 4321.20 is opgeza meld. In de maand December nu wordt een horloge ten volle opgewonden en worden de wijzers eenige malen blinde lings Tondgedraaid. 't Horloge wordt dan weggesloten in een verzegeld doosje. Na twee etmalen wordt 't doosje geopend en geconstateerd, welken tijd het dan, stilstaande, aanwijst. De houder van 't briefje dat denzelfden tijd aangeeft krijgt het inderdaad mooie gouden remontoir horloge (Alpina). Alle handelingen wor den bij notarieel proces-verbaal vastge steld en de uitstag in een paar Haagsche bladen vermeld." Onaf hankel ij kheidsf eest zonder dronkenschap. De feest commissie te Naarden hield Maandag avond met de caféhouders en kasteleins m 'de vesting een vergadering, om te over wegen, of het niet mogelijk zou zijn, op de beide feestdagen in Mei den verkoop van drank te beperken. Na ampele bespre kingen werd goed gevonden, den 12en en 13en Mei geen sterken drank te verkoo- pen. De feestcommissie zal den caféhou ders aanplakbiljetten verschaffen, waarop dit loffelijk besluit wordt aangekondigd. Een automobiel gestolen. Gisternacht heeft men te Rotterdam een automobiel gestolen. De auto, merk Krit en 'genummerd H. 6131, was de vorige week (nieuw gekocht en vertegenwoordigt een waarde van f 3500. De „uitvinder" der guillo- t, i n e. Het was gisteren honderd jaar ge leden -dat 'dr. Gnillotin overleed. Zijn haam is voor altijd verbonden aan het werktuig, voor welks uitvinder hij nog dikwijls wordt gehouden. Dat is echter een legen de, evenals bet verhaal, dat Guillotin zelf als offer der guillotine is gevallen. Beide legenden zijn in weerwil van alle histori sche waarheid hardnekkig blijven voort leven, en er zijn zelfs schilderijen, waarop! wordt voorgesteld, 'hoe Guillotin eerst ko ning Lodewijk XVI en daarna de Natio nale Vergadering het model zijner guillo tine verklaart. Inderdaad heeft Guillotin slechts aan leiding gegeven tot de invoering der guillotine. Toen de Fransche revolutie uit brak, woonde Guillotin als geacht ge-i neesheer te Parijs, en het vertrouwen zij{- ner medeburgers deed hem als vertegen woordiger der Parijsche burgerij naar de Algemeene Staten zenden. Toen er nu een nieuw Wetboek op- de voltrekkinig der 'straffen werd behandeld, stelde Guil lotin voor, de straffen g'elijk te doen zijh,' zonder onderscheid van rang en stand, de verbeurdverklaring der goederen en de onteering der familie af te schaffen, evenals het radbraken en ophan gen, en de straf van onthoofding, die alleen bij adellijke misdadigers in gebruik was, voor alle ter dood veroordeelden- voor te s'dhrijven. Dat voorstel was ge grond op mensohlievendheid en zijn voor stel, dat eerst ruim -een jaar later tot uitvoering kwam, wekte ongemeenen bij val. Guillotin had zich reeds van het poli tieke leven teruggetrokken, toen de ont hoofdingsmachine of valbijl werd inge voerd, die, omdat zeker dr. Louis het model had vervaardigd, toen „Louisette werd genoemd. De naam Guillotine kreeg de valbijl dooi' een royalistisch blad „De Hande lingen der Apostelen" getiteld, waarin Guillotin als de uitvinder van het in strument werd voorgesteld, en een spot lied op hem voorkwam, dat om zijn po pulaire melodie veel gezongen werd. In de eerste tijden der middeleeuwen waren er reeds in Italië en Duitsohland onthoofdingsmacthin-es. Reeds in 1266 was Kouradijn van Zwaben door zulk een ma chine onthoofd. 'Guillotin was geen woeste Jaoobijn, hg hield zich eerder aan de uitspraak van Rousseau, dat elke revolutie af te keu ren lis, zoodra zij maar een Idroppel bloed kost. Hij veroordeelde eerlijk het optreden van het schrikbewind, maar kwam door den val van Robespierre op vrije voeten. Hij was als arts een aan hanger der koepok-inenting en wijdde zich tot aan zjjn dood aan de beoefening zij ner humanitaire beginselen, (Zelandia.),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5