De Schildersstaking te Middelburg. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden Stukken Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Nietzsche niet verachting vervuld werd. In den Ring van Nibelungen zien we meer de Germaansche godengestalten en wordt ons een ondergang door vuur ge schetst, als het teeken van een weder geboorte. In de Götterdainmerung gaan die Germaansche godengestalten als het ware in het vuur ten onder. In Parsival zien wij den opgang van de Christelijke liefde, een medelijdende liefde ter verlossing Men noemt Wagner wel een lyrlve Hart- manniaan. Wagner wil echter de wereld wel behouden, maar hij wil ze tot een hoogeren staat opvoeren. „Der reine Thor" moet verlossing brem gen. Dat is geen reine dwaas, zooals wij ons dien zouden denken. De mensch is als zondaar en als heilige dwaas. Ontucht en dronkenschap vieren soms hoogtij en de gierigaard is als de vogel, die z'n eieren niet uitbroeit, zooals Jeremia het zoo schoon uitdrukt. Een heilige mensch is voor ons een dwaas; en is voor een. die de wereld begeert, een belachelijk sujet. e>en non- sens-kerel of -vrouw. De wil is altijd ©en dwaasde bijbel leert het ons ook. Alleen een zondaar begrijpt een zondaar-; alleen een heilige begrijpt een heilige. Van buiten bekeken is de wil dwaas; van buiten dwaas, van binnen waan. Waan is een geniale fisie, geen delirium tremens Van den geest. De reine dwaas is alzoo de wil, die bet al doorschouwt, en die met die ge niale fisie als verlosser optreedt. De on- noozele dwaas, als dwaas geboren, wordt sterk en zal wat krank is verlossen, zoo- dat' het al opgevoerd wordt tot de hoogste hoogte, tot erbarmelijk medelijden en de grootste liefde. Daar is hij, die zichzelf overwon, die komt als de godsigezant, om de wereld met. zijn liefde en heiligheid te doorlichten. Zoo kunnen wij Wagner in zekeren zin religieus noemen. Hij heeft de verlossing van het lagere door het hoogere geschetst, ©n een opgang van hetgeen in zichzelf ondergaat beleefd en medegedeeld op een wonderbaarlijke wijze, niet predikende, nfaa-r' dichtendezingende en jubelende. fcf M 1 i i I (ill: Ziehier een kort resumé van dr. A. H. d© Hartog's referaat over Richard .Wagner's wereldbeschouwing, gisteravond gehouden voor de Ver. tot Alg. Wet. Re- langen te Goes. 'tWas geen ure van ge notvolle ontspanning; wel van zware in spanning doch het oratorische talent van dr. de Har tog. de ernst en de gloed, waar mede hij spreekt, zijn oorzaak, dat zijn rede van het begin tot het einde in sterke mate bljjft boeien. Een niet talrijk, maar aandachtig publiek woonde deze belangwekkende lezing bij. Naar aanleiding van de actie tot loons- verhooging van de schildersgezellen te Middelburg, hebben wij ter plaatse een onderzoek ingesteld, om het rechte van de zaak te weten te komen. Wij brachten een bezoek aan den voor zitter en den secretaris van de afd. Mid delburg van den Nederl. Schildersgezellen- IRond, aan een gezaghebbend patroon, be stuurslid van de afd. Middelburg van den Bond van Nederlandsche schilders-pa troons, een lid van de bemiddelings-com- missie en aan enkele particulieren, die omtrent de beweging goed ingelicht waren. Gelijk den lezers bekend is uit de voor gaande nummers van ons blad is door de Schildersgezellen reeds vorige jaren een poging tot loonsverhooging aangewend, doch afgestuit op den onwil der patroons, die van meening waren, dat het. loon aan de schildersgezellen uitgekeerd, voldoen de geacht kan worden en in overeenstem ming met hun prestaties, weshalve ge noemde patroons het onnoodig achtten met de gezellenorganisatie over deze zaak te confereeren. Benige weken 'geleden, naar wij verne men op inspiratie van het Hoofdbestuur van den Nederl. Schildersgezellen-Bond, richtten de gezamenlijke gezellen zich weder tot de gezamenlijke patroons met het verzoek om loonsverhooging. Het minimum loon bedroeg 18 cent per uur voor een meerderjarig gezel, en men vroeg 21 ct., met een verhooging van25, 50 eai 100 pCt. resp. voor overwerk, nacht werk en Zondags-werk, en met doorbetaling voor erkende Chr. feestdagen en Nieuw jaarsdag. Wegens afwijzing van dit verzoek de patroons boden 19 cent aan met intrekking van uitbetaling van een extra half uur gingen de gezellen tot staking over. At dadelrjk constitueerde zich uit de burgerij een commissie, die zich belast te met de taak een vergelijk tusschen de twee partijen te treffen. De korte inhoud van dit voorgestelde is onzen lezers bekend. De stakers hebben er in bewilligd. De patroons, zooals men elders in ons blad kan lezen, hebben de voorstellen van de bemiddelingscommissie echter af gewezen. Nu moet. erkend worden, dat in het schildersvak meer dan een wanverhouding valt te censtateerengevolg van de ook door ons meermalen veroordeelde heb belijkheid van een groot deel der bur gerij om het verf- en behangerswerk uit sluitend te doen verrichten in de maan den April, Mei en Juni, waardoor een ophooping van werk plaats heeft, terwijl in het najaar en de daarop volgende win termaanden voor de schilders en behan gers weinig of niets meer te doen over blijft. Hoogstens 23 weken van het jaar genieten de gezellen zoodoende het volle loon. Gevolg hiervan is, dat verscheidene gezellen, ofschoon zij gedurende enkele maanden 'n goed loon maken in de overige maanden gedoemd zijn tot werkloosheid, of althans tot vrij sterk verminderde ver diensten. De gezellen zeiven hebben dan ook sinds lang getracht door een werk- loozenfonds, waaraan zij 28 cent per week contribueeren, aan deze onevenredigheid tegemoet te komen. Doch iedereen begrijpt, dat dit 'een zeer ongezonde toestand is. Met het oog daar op komt' ons de vraag om loonsverhooging voor die gezellen, welke een groot deel des jaars werkloos zijn natuurlijk be houdens erkende bekwaamheid en vak kennis niet onbillijk voor, doch wc moigen ook wel uiting geven aan de klacht, dat onder de gezellen er meerderen zijn, die zich niet zoo vlug van hun taak kwij ten, als wanneer ze dat voor eigen reke ning zouden doen. We bedoelen dit: het verschilt heel wat, of een knecht in de morgenuren voor de patroons bij de men- schen in het werk is, dan wel of hij in de avonduren voor zichzelf bij particu lieren een werkje uitvoert. Doch deze opmerkingen maken wij slechts onafgescheiden van de vraag of de staking hier gewettigd is. Het feit. dat het Hoofdbestuur van den Ned. Schildersgezellen-Bond de actie leidt en althans gedeeltelijk bekostigt, doet ons er aan twijfelen of de staking wer kelijk een uitvloeisel is van den plaatse lijken drang naar positie-verbetering. Uit alles blijkt, dat het Hoofdbestuur de hou ding der Middelburgsche gezellen bepaalt. Men mag gerust aannemen, dat het volgen van de patroons een maatregel, die door niets gewettigd wordt voorname lijk een gevolg is van de instructies van hoogerhand. Men zal in deze meening versterkt worden, wanneer wij u zeggen, dat een gezel, die per fiets een patroon volgde, op uitnoodiging van dezen naast hem kwam lijden, en toen in een vertrou welijk oogenblik ter verontschuldiging aan voerde, dat hem tegen zijn zin opgedragen was dezen patroon te volgen. Immers, waartoe dient dit volgen? De patroons willen desnoods garandeeren, dat zij hangende de beraadslagingen van de bemiddelngscommiissie geen „onderkrui pers" in dienst zullen nemen. Een ander feit, dat ons minder sym pathiek tegenover deze staking doet staan, is het volgende. De gezellenbond kan wel goedkeuren, dat acht leden der afdeeling in Vlissingen gaan werken, doch laat in- tusschen niet na alles op haren en sna ren te zetten, om een Middelburgsch pa troon te beletten een door dezen aange nomen werk in Vlissingen uit te voeren. Resumeerende komen wij tot do volgen de slotsom Een uurloon van 20 ct., behoudens ge bleken bekwaamheid, mag in dezen tijd een gezel wel verdienen, althans diege nen, die niet in vasten loondienst zijta en dat te meer waar het loon op erkende Christelijke feestdagen stilstaat, en de ge zellen het traditioneele laatste half uur loon zullen moeten missen. Reden waarom wij de hoop uitspreken, dat da bemiddelingscommissie alsnog kan, worden hernieuwd en de loonsverhooging in den geest van haar eerste voorstel met goedvinden van beide "partijen tot stand komt. l Middelburg. Voor de bakkerijtentoon stelling is thans ook een zilveren medaille van den heer jhr. A. A. van Reigers berg Versluijs ontvangen. Schildersstaking. Door de pa- troonsvereeniging is aan de commissie welxe zich uit de burgerij gevormd heeft, gemeld, dat zij kennis genomen heb ben van de voorstellen der commissie, doch dat zij van meening zijn, dat daarop onmogelijk kan worden ingegaan en zij daarop afwijzend moeten beschikken. De bemiddelingsaommissie heeft in haar hedenmorgen gehouden vergadering dit antwoord en het bevestigend antwoord van de gezellen besproken en was, ge zien het weigerend antwoord van de pa troons, eenstemmig van oordeel, haar taak aJs geëindigd te moeten beschouwen met bereidverklaring, indien dit later mocht worden verlangd, alsnog haar bemiddeling in het hangende geschil te verleenen. Enkele leden der commissie hebben gisteren intussohen pogingen in het werk gesteld een einde te krijgen aan het vol gen der patroons en deze pogingen zijn met. succes bekroond. Heden kunnen de patroons weer over straat gaan zonder door een staker gevolgd te worden. Hot posten voor de winkels en het volgen van werkwilligen gaat echter voort. Van patrex nszifde deeit men ons mede dat. er thans 30 gezellen op 14 winkels van aangesloten patroons werken, slechts bij twee aangesloten patroons werkt niemand. Goes. Benoemd tot teekenaar van het kadaster te Amsterdam de heer F. J. Goed hart thans te Goes, zulks met ingang van 1 Med a.s. en te Goes is als zoodanig benoemd de heer M. H. F. H. Seerden te Maastricht. (M. Crt.) Vlissingen. De Belgische zeeloods J. A. Simons te Vlissingen, die 8 Maart met het Deense he stoomschip „Reichenfels" vertrok en wegens stormweer niet kon landen, moest de reis medemaken tot Mal ta, waar hij 17 Maart aan wal ging. Sinds dien is niets meer van hem gehoord, zoodat het ergste wordt gevreesd. Domburg. Door den heer K. G. Smit te Krimpen a. d. Lek, eigenaar der eenden kooi te Oostkapelle, Ls tegen l Mei a.s. tot kooiman aldaar benoemd de heer G. Marinissen, onbezoldigd rijks veld wachter (jachtopziener te Aagtekerke). Ook werd hij dezer dagen tot jachtopziener benoemd te Cothen (Utrecht), voor welke betrekking hij echter heeft bedankt. Kamperland. Gisteravond hield de afd. van de vereeniging „Het Groene Kruis" in de openbare school haar jaarvergade ring. De voorzitter opende, deze vergade ring met een welkomstwoord en sprak zijn leedwezen uit over de geringe belang stelling, welke de leden loonden in den arbeid van de vereeniging. Er waren slechts 17 van de 265 leden tegenwoor dig. Hierop bracht de secretaris verslag uit en kan de vergadering mededeelen, dat de vereeniging goed vooruitgaat,, inzon derheid op financieel gebied, hetwelk de penningmeester daarna met cijfers aan toonde. Aan contributie kwam in f211, terwijl door de ingezetenen de som van f279,90 werd opgebracht voor het aan schaffen van twee. ligtenten, zoodat totaal ontvangen was f 636,371/2- De uitgaven bedroegen f 487,811/2- Als goed slot" bleef in kas f 148,26, terwijl bovendien nog 10 aandeelen a f 10 waren afgelost. De ver gadering besloot op voorstel van den voor zitter de schuldenlast, welke nog op de vereeniging drukt, groot f110, met het oog pp het batig saldo, thans geheel te delgen. Daarna ging men over tot stem men. De aftredende leden weiden op dhr. J. M. Markusse na, die de gemeente gaat verlaten, allen herkozen. In de ontstane vacature werd voorzien door het verkie zen van dhr. J. (M. Noordhoek, welke zich deze benoeming liet welgevallen. Na nog enkele zaken besproken te hebben sloot de voorzitter de vergadering. Celijnsplaat. Aan de uit te voeren be tonwerken voor den Oud-Noordbeveland- polder zijn nog benoemd tot buitengewoon opzichter de heeren VV. Gabriëlse te Mid delburg en G. J. v. Meurs le Oosterland. Groede. Alhier ontstond in een broed- moeder, waarin zich 70 jonge kuikens bevonden, brand, dooidat de vlam eenei' lamp, die in de broedmoeder stond tor verwarming, zich daaraan meedeelde en aan een rieten scherm, dat er over heen lag. De 70 'kuikens verbrandden, doch verdere onheilen konden worden voor komen. (M. C.) Aardetiburg. De gemeenteraad heelt be sloten de bestaande luchtgasfabriek over le nemen met alle toebehooren voor f 3000de Maatschappij! tot exploitatie van gemeentebedrijven te Utrecht op te dragen een steenkolengasfabriek te bouwen voor f 73,507de te bouwen fabriek te ver pachten aan de Maatschappij voornoemd voor een termijn van 40 jaren tegen een pachtsom gelijk aan de jaarlijks af te lossen annuïteit, en met de Maatschappij voor gemeentecrediet 'te Amsterdam eeU annuïteitsleening aan te gaan van f 80,000 tegen een annuïteit van 5,54 pCt. (N. R. Crt.) Ned. Herv. Kerk. Drietal te Arnhem: G. Bolkestein te Steen wijk, A. ADonszelmann te Va rik en J. L. Duuring te Gorinchem. Aangenomen naar Jaarsveld, door A. C. Enkelaar te Hedel. Beroepen te Klundert, B. Osinga te El- den. Goes. Ambachtsschool. Tot ons leedwezen waren wij gisteren in verband mei. de schildersstaking te Middelburg verhinderd gevolg 'te geven aan de uit noodiging tot bezichtiging vair de werk stukken, welke in den afgeloopen cursus door de leerlingen der Ambachtsschool vervaardigd zijn. We ontleenen daarom enkele bijzonderheden aan het verslag, dat de „N. Z. Crt." over een en ander ten beste gaf. Een bezoek aan het schoolgebouw is de moeite overwaard. In de sme derijen bezichtigden wij een groot aan tal voorwerpen, groot en klein, als: em mers, lijmtangen, muur- en sierankers. hengen, hoüwvasten, bouten, slotschroe- ven, schuiven, universaalkoppelingen, ver schillend plaatwerk, windvanen, bloem bakken, sloten en sierwerk. Het eindexa menwerk was dit jaar het vervaardigen van een ijzeren hek en een voorhamer. Alles is keurig netjes uitgevoerd, en strekt den leeraren tot eer. Vervolgens bezochten wij de schilder- en handteekenlokalen. Hier waren een reeks van teekeningen ten toongesteld, voorstellende verschillende ornamenten, randversieringen en gipsmo dellen. Bijzondere aandacht trok een rand versiering voor een zaal, geschilderd in lgmverf. Deze verf wordt vooral gebruikt voor tijdelijke decoratie en is hiervoor bijzonder geschikt, omdat zij aangenaam effect levert, de kleur ervan is doffer dan olieverf. Het werkstuk voor 't eind examen hier was een hout- en marmer imitatie op een practisch werkstuk, een decoratief paneeltje en een voorwerp in matwerk. Op de derde plaats namen we een kijkje in de lokalen voor timmeren. Hier zagen wd een groote massa voorwerpen uit het dagelijksch leven, als schoorsteenmantels, trappen met stijl en leuning, wandbeklee- dingen, kozijnen, kap, eenvoudiger werk, als kleerbakken, paneeltjes, houtverbindin gen en verschillende huishoudelijke arti kelen. De eindexamenopgave voor deze afdee ling was een kuipstuk met wrongleuning. Ten slotte begaven we ons naar de tee kenzalen. Hier waren de verschillende werkstukken in teekening en projectie ge bracht, als uitslagen van trappen, kappen, kozijnen, enz. Smeedwerk in teekening en projectie. In deze zalen bemerkten we een groote verbetering, n.l. de vloeren zijn daar ge legd van houtgraniet, systeem „Scheja", geheel vlak en naadvrij. In de smederij zagen we nog twee nieuwe machines, n.l. een schaafmachine en een slijpmachine, geheel laatste s-y steem. Wat, evenals elk jaar, den aangenaam- sten indruk maakt, is het schildersvak. Omstreeks half vier had in de bovenzaal de uitreiking der diploma's plaats. De voorzitter der vereeniging „Am bachtsschool", dhr. Coomans, opende de bijeenkomst. „Het is, aldus den voorzitter, als altijd een eigenaardige plechtigheid om den uitslag van het eind- en over gangsexamen bekend te maken. Reeds vaak hebben wij overwogen, dien uitslag niet zoo officiëel te doen, doch het tegen gestelde is noodig gebleken, daar die uit slag de sympathie van geheel Goes en omstreken trekt, getuige de aanwezigheid van Burgemeester en Wethouders en de talrijke opkomst van het publiek telken male". Vervolgens las hij de namen voor van hen, die geslaagd waren voor het overgangsexamen. Afd. Timmeren. Bevorderd van de le naar de 2de klasse: D. C. P. Bakker, W. Minderhoud, J. J. Pieper, J. P. v. d! Linde, J. Oudkerk, J. C. Schipper, P. M. van Eikeren, L. de Jonge, A. Wage naars, M. J. Verburg, A. J. de Jonge. Af gewezen 3. Van de 2de naar de 3de klasse: W. H. Wessel, A. v. d. Weele, H. Hijman, J. C. den Herder, C. Corstanje, Otto van Brug gen, J. Schipper, J. F. Baarends, J. 1'. Overbeeke, C. van [waarden, J. J. Goede- gebuur, L. de Jonge. Afgew. 3. Niet deel genomen aan 't examen 1. Afd Smeden. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: C. J. v. d. Linde, J. Labeur, M. A. v. Weele, B. v. Liere! L. J. de Coninck. Afgew. 1. Niet deelge nomen 1. Van de 2de naar de 3de klasse: J. Dronkers, C. M. Schipper, G. R. van Weele, S. J. Viergever, J. C. Snoep, J. G. Hollestelle, M. Kriekaard, J. Zandee (herex. vakteekenen). Afgew. 1. Afd. Schilderen. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: D. Verreke en C. W. Braam. De voorzitter gaf den jongelui de aan sporing steeds hun best te blijven doen, ook den niet-geslaagden en wenschte hun een aangename vacantie. Daarna ging hij over tot het aflezen van de namen van hen, die geslaagd waren voor het eind examen. Afd Timmeren: J. G. van Baaien, L. Dekker, J. C. Dekker, J. A. L. Bom, A. Verburg, J. M. van de Berge, A. J. Foudraine. Afgewezen 2. Afd. Smeden: J. M. Kole. 1 terugge trokken. 2 niet meegedaan. Afd. Schilderen: M. de Wilde. De voorzitter wenschte hun geluk en reikte hun vervolgens de diploma's uit. Ten slotte dankte de voorzitter de leer aren en directeur voor hun ijver in het afgeloopen jaar en na den Burgemeester en Wethouders en het groot aantal aan wezigen bedankt te hebben, sloot hij de bijeenkomst. (Bniten verantwoordolykbeid der Redactie.) Wie h e 1 p t ons? De Christelijke Militairen Bond voor Oost- en West-Indië heeft militaire te huizen te Meester Cornelis, Buitenzorg en Tjimahi. Zij genieten den steun der regeering en worden door de militairen zeer op prijs gesteld. De Bond steunt ook tehuizen van particulieren. Tot voor kort was er zoo een tehuis te Salatiga. Nu is het echter opgeheven, zeer tot leed wezen van de Militairen. Tot den Bond is een verzoek gekomen, aldaar een tehuis te stichten en een huisvader uit te zen den. Dat verzoek wordt gesteund door den Militairen commandant. Als er toe wordt overgegaan, kan gerekend worden op den steun van de regeering, doch eerst moet er een begin zijn. Voor het huren van een huis, het meuhileeren en het uitzenden van een huisvader met familie isl ongeveer 4000 gulden noodig. De Chr. Mil. Bond heeft voor dit doel reeds 2200 gulden ont vangen. Wie helpt mee aan het bijeen brengen der nog ontbrekende 1800 gul den en zoo aan het oprichten van een militairen tehuis 1© Salatiga? Het wordt er zeer begeerd en 't is er zeer noodig. Het bestuur van den Chr. Mil. Bond voor O.- en W.-Indië: Ds. H. ten Kate, Sliedrecht, voorz. Jhr. Mr. A. F. deSavornin Loh- in a n Jr., secr., Amsterdam, Kei zersgracht 547. Ds. M. A. Rouwenhorst, te Leer sum, Penningmeester. Ned. Herv. Kerk. Goede Vrijdag. (Aanvulling en verbetering.) Arnemuiden, 5.30 u. ds. Pott. 'S Heerenhoek, 9.15 u. ds. Buinink (bed. H. A.) Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Buinink. Schore, 5.30 u. ds. Krijkainp (bev. lidma ten. Hoedekenskerke, 5.30 u. ds. v. Essen. Biggekerke 7 u. ds. 'Schuurmans Stek hoven (bed. H. A.) Ongelukken. Maandag is te Müt- beim a. d. Ruhr D. B., die daar als metselaar, werkzaam was met een beladen kruiwagen van een steiger gevallen. Hij was onmiddellijk dood. B. was 41 jaar en afkomstig van Amsterdam; hij moet 2 kinderen achterlaten; him Verblijf is echter onbekend. In een der Hondste- gen te Culemborg gera;tkle gistermiddag al spelende in een pui, die dienst had ge daan om kalk te blusschen, maar die thans gedeeltelijk met water stond, het vierjarig zoontje van J. W., terwijl nie mand in de nabijheid was. Een broertje kwam zijn moeder waarschuwen, maar toen deze er heen snelde, was het kind reeds verdronken. Tot lid van den gemeenteraad 4e Hilversum is gekozen de heer Kapteijn (c.h.) met 584 st. tegen 332 op dhr. P. II. van Calmthout (s.d.) V1 e e s c h-v ergiftiging. Het Utrechlsch Dagblad" ineldt: Wederom heeft zich te dezer stede een geval van vlccsrh vergiftiging voorgedain. Bij een familie in de zjg. Ka naai buurt werden de kinderen en het hoofd van het gezin ongesteld, na het gebruik van vleesch, dat vermoedelijk op' fraudeleuze wijze ongekeurd de gemeente is binnenge voerd, en in schadelijken toestand bleek te verkeeren. Kinderen en vader moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht;, een der kleinen is niet geheel buiten gevaar. Do politie-commissaiis heeft een gestreng onderzoek ingesteld naar de hor komst van 't. vleesch. Een deserteur. Te Rotterdam is de milicien L. v. d. VV. gearresteerd, die gedeserteerd was van het 3e regiment) infanterie te Bergen op Zoom. G e m o e d e 1 ij k h e i d in Dorps- gemeenteraden. Een der proyinci- aalsche berichtgevers van het „Hdbl." schrijft, naar aanleiding van de gemoede lijkheid waarmee het in sommige platte landsgemeenteraden toegaat, eenige van zijn ervaringen als verslaggever in de provincie. De plaatselijke bladen in de provincie krijgen de verslagen meestal van de dorps secretarieën zelf. De burgemeesters zor gen er dan via een secretarie-beambte of een veldwachter voor of zijn soms zelf corespondent. Zij geven echter niet meer dan zij missen willen; ik kwam er daarom dikwijls toe, er zelf op uit te gaan, wat aan den uitgever geen wind eieren lei. Het blad won daardoor in be langstelling hij de gemeentenaren, wat zich weerspiegelde in het aantal abonné's. Ik werd eerst echter in sommige Raad zalen niet bijzonder vriendelijk ontvan gen: men had het niet op zoo'n „in-de- kaart-kijker" begrepen. Eén burgemeester had de gewoonte om herhaaldelijk de open bare vergadering te veranderen in een „zitting met gesloten deuren", om dan slechts het besluit te nemen in de weder heropende zitting. En dan luidde het steeds: „Het publiek (dat was ik) wordt verzocht heen te gaan". Op een andere plaats was er niet eens een zitplaats voor den verslaggever en moest ik staande mijn aanteekeningen ma ken. De veldwachter bode mocht, op last- van den burgemeester, geen stoel voor mij plaatsen. Ergens vertelde mij eens een burgemee ster dat zijn „boertjes" de dorpsraads leden zijn meestal boeren, behalve in vis- schersplaatsen, waar veel reeders raads lid zijn met den mond vol tanden zaten zoodra ik in de Raadzaal kwam, terwijl ze anders dikwijls niet uitgepraat raakten. Weldra raakten we echter aan elkaar gewond. Ik nam er zelden iemand tusschen en fatsoeneerde het gesprokene meestal. Een raadslid maakte mij eens een compliment dat ik hetgeen hij gezegd had, zoo goed had weergegeven. Hij wist niet, dat hij zóó mooi had gesproken! In do meeste vergaderingen werd dapper gerookt veelal koffie gedronken, ook soms met gebak er bij. Waar de burgemeester mij wel gezind was, dronk ik een kopje mee; in andere plaatsen mocht ik alleen van den gem- genieten. Soms werd ik ook wel geraadpleegd en, vermoedelijk omdat ik een stads-journa- list was, als autoriteit beschouwd. Dan vroeg de voorzitter: „Hoe is dat bij u geregeld? Weet ui ook hoe dat zit?" enz. En dan oreerde ik er dapper op los, en dikwijls werd naar mijn advies beslo ten. Zoo iets zette ik natuurlijk nooit in de 'krant! Van allerlei woonde ik bij. Zoo gebeurde het eens, dat de burgemeester had ge klaagd over niet behoorlijke brieven- en telegrambestelling wat de postdirecteur ter plaatse zich zoodanig aantrok, dat hij verzocht zich in de raadsvergadering te mogen verantwoorden. De Raad besloot daartoe, tegen den zin van den burge meester. En toen kregen we een open baar debat tusschen den burgervader en den postdirecteur, waarhij volgens het gevoelen van den Raad de postdirecteur als overwinnaar uit het strijdperk kwain. In een andere Raadzaal keek ik eens vreemd op, toen verschillende raadsleden een zwarte flesch uit den binnenzak haal den en voor zich op don grond zetten. Mij ging spoedig oen licht op. Er zou een schrijven van den Inspect) ur der Volksgezondheid behandeldworden om een betere watervoorziening in het leven te roepen. De meeste raadsleden wilde daarvan niets weten. Hun putten waren goed. En daarop kwamen do flesschon te voorschijn, waarin zij water hadden mee genomen. Het werd geschonken, hek eken, beroken en geproefd. Ook ik moest verschillende waters proeven en mijn oor deel er over zeggen. Men besloot het met de bestaande putten nog maar te doen, ditmaal tegen mijn advies in. In een andere Raadzaal werd eens for meel onderhandeld over een zilveren ambtsketen van den burgemeester. Zijn Edel-Achtbare had deze keten van zrjn ega cadeau gekregen op een verjaardag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2