NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 159. 1914. Dinsdag 7 April 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Idmlelen. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUI1, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenland. Uit de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05! UITGAVE DER FIRMA'S OOStERBAAN LE CÖINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels f 1.—iedere regel meer 10 cent. Zij wenseht dat bij het iiuanoieel beheer van den Staat de verhouding lusscheii Overheid en burgers niet die van verdrag maar een zede lijk organische zij, en dat het evenwicht iussoben ontvang sten en uitgaven geregeld worde, niet door drukkende vermeerdering van de lasten der natie noch door bezuini ging op het noodige, maar door beperking van staatsbe moeiing en dat voorts ons belastingstelsel hervormd worde' in dien zin dat de ontwikkeling van het volks leven minder schade lijdt, de hooge opbrengst der mid delen niet eenige maatstaf; de druk minder c n gelijkmatig zij en de kosten van inning afnemen. Art. 16 van „Ons Program". Waaraan ontleent de Overheid het recht om het geldelijk beheer te voeren, en daartoe onze belasting-penningen te vor deren V Doet zij dit krachtens een contract met haar onderdanen? De oud-liberaal meent van ja. Ilij denkt Zich daarbij de Overheid als een soort zaakwaarnemer van hem. Er moet hij- voorbeeld over de gezamenlijke burgers recht gesproken worden. Welnu, de Over heid neemt dit op zich, zijl stelt recht banken aan, bouwt gevangenisseai, huurt politie die dan (tevens de bezittingen der burgers bewaakt; en het geld daarvoor noodig, brengen de burgers gezamenlijk op. Dit stelsel is êrihter door en door re volutionair en wordt door ons verwor pen. Immers het leidt tot in handen ge ven van het zeggenschap' over de finan ciën uitsluitend aan hen, die veel bezit ten, zoodat het kapitalisme en de vereering van Mammon er door worden bevor derd. Maar hoe dan? Doet zij het dan als loon trekkende, hetzij voor géleverden arbeid of bewe zen eeredienst? Dit is de opvatting der meer radi cale liberalen. Het is de zuivere toon der volkasou- vereiniteit die gijl in dit zeggen beluis tert. Het souvereine volk treedt als geheel op om zijn grenzen te doen bewaken, zijn wegen te onderhouden, zijn kinderen op te voeden, zijn kwaden te straffen; en om al deze karweitjes te verrichten stelt zij iemand aan, en die „iemand" is de overheid, de aan hem „volk" re.- kenplichtige overheid. Volgens die opvatting1 is de Overheid in dienst van het volk. De Koning is dan van het souvereine volk de eerste ambtsdrager, de eerste staatsdienaar, ge,- lijik de liberalen hem hij voorkeur noe men. Derhalve kan ook deze opvatting van de taak der Overheid de onze niet zijn. Welke dan? Wij ontvangen het antwoord in Ro meinen 13, waar staat: Alle ziele zij den machten over haar gesteld onderworpen: want er is gëene macht dan van God, en de machten die er zijn, zijn van God verordend. Alzoo dat die zich tegen de macht stelt, de verordening van God wederstaat; en die ze wederstaan zullen over zichzelven een oordeel halen. Want de over(heid) is Gods dienares u ten goede. Daarom is het noodig: (haar) onderworpen te zijh, niet alleen om der straffe, maar ook om der consciëntie wil. Want daarom betaalt g ijl ook schattingen; w an t z ij de over sten zij,n dienaars van God, in ditzelve gedurig! bezig zijnde. Zoo geeft dan een iegelijlk wat gij schuldig! zijt: sohartting dien gijl de schatting, tol dien gij den tol, vreeze dien gij de vreeze, eer dien gij de eer schuldig zijt. •En in 1 Petrus ,213, waar wijl aldus lezen Zijt dan alle menschelijke ordening on derdanig, om des Heeren wil hetzij den Koning, als. de opperste macht hebbende; hetzij den stadhouderen, a 1 s die v a n hen gezonden worden. Vooral in deze laatste door ons gespa tieerde woorden zijin ze allen in 'tbe.- grip Overheid saamgevat. De Overheid doet hetgeen zijl doet niet, wijl. gij 'thaar opdraagt, of wijl gij en zij overeenlcwaamt zooals. de vrijzinnig heid leert; ook niet, wijl zij; het zelve zoo wil, gelijk de autocraat leert, maar dewijl Gocl het wil, en dat is de Christe lijke historische, wijl Schriftuurlijke, op vatting- van den antirevolutionair. De Apostel zegt het: zij is in een gedurig bezig zijn, en dat kost geld, en dat be taalt liet volk dis een heilige offerande uit gehoorzaamheid, door het volk aan zijn God gegeven, opdat die God, door middel van zijn overheid, hetzelve met behulp van deze offerande regeere. Zegge nu niemand dat ztilks een idea listische- opVatting van de belasting en de belastingbetaling is. Neen; het is 'de Schriftuurlijke opVatting. Wie erkent dat do Overheid van God is, en dat het „be zig zijn" van die Overheid moet betaald worden, die betaalt gewillig zijh belasting, „onderworpen zijinde niet maar alleen lijk om der straf, maar ook om des ge wetens iville". (Rom. 13:5). Beschouwt men het zoo, dan zal men ook niet morrend en onwillig de belasting opbrengen, die de Overheid aan de natie oplegt. Het Nederlandsche volk betaalt over het algemeen zijh belasting niet met blij moedigheid. En vooral niet wanneer het in de gaten krijgt dat de belastingschroef met ieder jaar meer wordt aangedraaid. Jaren geleden werd het volk een kleine verlichting bezorgd in de herziening van liet Personeel, de afschaffing van den zeep/ accijns, de vermindering van den zout- accijhs, verlaging van de mutatierechten; zoodat de procenten bij; publieken verkoop van 121/2 op' 8 zijn teruggebracht. Maar in den loop der jaren zij(n de belastingen steeds vermeerderd. De bedrijfsbelasting met zijn tien, straks twintig opcenten drukt den burger; do suikeraccijhs maakt de suiker minstens twaalf centen per pond te duur; de tegenwoordige minister komt met meerdere belastingen aandragen, on der anderen tabaksbelasting; verhoogin'g van den bieraccijns; successiebelasting bij' erven in de rechte lijn; verhoogde op;- oenten; o.a. 60 opcenten op de winsten van naamlooze vennootschappen, enz. Doch al zijn de klachten over te hooge belastingen en onbillijke regeling nog zoo gegrond, zoo blijft toch altijd voor den Christen de eisch gelden door den Christus zeiven gesteld: dat aan den Keizer moet gegeVen w.at des, Keizers is; en niet min der 'datgene wat wij hierboven uit den Romeinen brief aanhaalden. Daarbij bedenke men ook dat wie zijh inkomen te laag aangeeft, teneinde minder belasting te betalen, of koopwaar het land binnen smokkelt, teneinde den accijlns te ontduiken, een dief is; want hij besteelt den fiscus; hij besteelt zijn overheid. Dit op den voorgrond stellende mag, evenwel niet verzjwegen worden, dat de. Overhead zelve geen aanleiding mag ge ven tot het onwillig opbrengen van belas,- ting en tot ontduiking. Daartoe isi het noodig, dat zijl de Staatsbemoeiing niet uitbreide, en bijl 'de belastingheffing re kening houde met de organische samen stelling der bevolking. Jammer dat aan den eersten eisch zoo moeilijk kan worden voldaan. Waar het particulier initiatief het niet doet, moet de Staat het wel doen; onder anderen opi gebied van onderwijs; en de Staat' is duur! Ware overal men doordrongen van den plicht, dat de ouders scholen stichten moeten, en zorgen moeten voor do opvoeding van hun kroost, hoeveel werks zou daardoor den Slaat en den gemeenten bespaard worden, en hoeveel lager zou het belastingcijfer zijn. Ook op sociaal gebied moet de Staat velerlei doen dat bij de rechte saamwerking tussohen patroon en arbeider, ook op landbouw gebied, door dezen kon geschieden. 'Doch wat den laatstgenoemden eisch aangaat, zooveel mogelijk rekening te hou den met de organische saamstelling der bevolking, hieraan zou gemakkelijker kun nen worden voldaan, wanneer de beheers,- kosten werden gesplitst, zóó dat do ge meente het meeste, de provincie een aan merkelijk deel en het Rijk zoo min mo gelijk te beboeren kreeg. Thans, worden alle "belastingen door het Rijk geregeld en geïnd. Slechts heeft de gemeente het recht om hoofdelijken omslag te heffen; de provincie on de gemeente mogen slechts opcenten heffen; alle overige belastingen schrijft het rijk uit. Het gevolg hiervan! is clat de gemeente te Weinig' ontvangt uit haar eigen belasting, Zoodat hot Rijk moet bijspringen, gewoov: en buitenge woon; terwijl de provincie van het Rijk- moet krijlgen de gelden waaruit de jaar wedden van den Commissaris' der Ko ningin, de leden van Gedeputeerde Sta ten en de ambtenaren der Prov. Griffie' worden gevonden. Het Rijk heeft overigens, hot recht, be halve belastingen, ook rechten te hef fen op hypotheek, zegel, registratie en successie; en accijhsen, een indirecte in vordering, die altijd te verkiezen is bo ven de directe belastingen, omdat de bur ger door deze ook wel wordt geplukt, doch onzichtbaar, onmerkbaar, onvoel baar; en hij, indien het hem niet aan staat, zélf zijn aandeel kan registreeron, door bijvoorbeeld sommige artikelen, door zwaren accijns gedrukt, weinig of in het geheel niet te gebruiken. Hiertoe behoo- ren wijn, bier en sterkedranken. Tegen den suikeraccijns blijve men nochtans met alle macht protesteeren. Zulk een gezond volksvoedsel door ac cijns in prijs ongeveer te verdubbelen en het daardoor van onder het bereik van den arme te houden, verdient ernstige af keuring. Het kan dan ook niet genoeg afgekeurd worden, dat de minister van financiën het voornemen heeft te kennen gegeven om het suikerpotje aan te spreken. Gelijk men weet is de suikerpot een soort spaar pot onder het vorige kabinet ingesteld, om er jaarlijks in te. storten, hetgeen de drankaccijns meer opbrengt dan een wette lijk bedrag. Het geld dat in die pet komt moet later strekken als aequivalent. (ver goeding) bijl afschaffing van den suiker accijhs. De suiker kan en moet veel goed- kooper worden; zij moet meer algemeen het volksvoedsel worden. En dat zal ook gebeuren wanneer de accijns er af gaat. Maar dan moet er geen vrijzinnige mi nister komen die de suikerpot leeg maakt, want dan komt er in de eerste jaren weer niets van. 'Ook al een van de teleurstellingen do011 de vrijzinnigheid aan de minder leep'e kiezers bereid, toen zij hun gouden bergen, voorspiegelden, voor het geval zijl wilden meewerken 0111 een vrijzinnig: kabinet aan. het roer te brengen. Past er op! Tot en met 14 April a.s. is er gelegen heid om op het stadhuis of op de secre tarie van 't gemeentehuis "te gaan zien of men op 'de kiezerslijst staat. Wie er niet op staat, en meent er wel op te moeten staan, die kan per briefje aan Burgemeester en Wethouders, ongezegeld, aanvraag doen om er alsnog op! geplaatst te worden. Wie zich na, 14 April aanmeldt, komt te laat, en heeft het dan derhalve aan zichzelf te wijten Wanneer hij dit jaar geen kiezer is. Indien er iemand op d© kiezerslijst voor komt die er niet op hoort, kan men daar tegen bij B. en W. reclameeren, en ver zoeken dien kiezer van de lijst te schrap pen. 1 1 Laat uit iedere kiesvereeniging een man zich gaan overtuigen, en laten de an deren weten wie er voor is aangewe zen. Het gebeurt wel eens dat de een van den ander niets af weet en dan van achteren blijkt, -dat de een het op den ande'r heeft laten aankomen, en er 'dan niemand is wezen controleeren. Iets der gelijks behoort onder ons niet voor te komen. Niemand zegge, 0, 'tis, van 'tjaar toch geen stemming. Dat kan immers niemand weten. Een ongeluk ligt in een klein hoekje. 1 Bovendien in enkele gemeenten moet dit jaar een gemeenteraadsverkiezing plaats hebben. Voor dezulken is oppassen dubbel noodig. Frankrijk. De president van de Republiek ver hoord. Een dergelijk geval was nog nooit Voorgekomen. Vandaar dan ook, dat de Fransche pers met veel lawaai de verklaringen wereld kundig maakt. Maar ook om de belangrijkheid van Roincaré's getuigenis. De „Matin." weet het volgende te ver tellen. (.We geven de vertaling; van de „N. R. Crt.").: Maandag, den 16den Maart, den dag, waarop 's avonds de moord op Calmette plaats had, was er 's morgens om 10 uur ministerraad op' het Elysee. Zooals gew,oonte is, onderhielden de voornaamste leden van bet kabinet zich met den pre sident van de Republiek voor het openen van den ministerraad. Zoo hadden o.a. de heeren Doumergue en Caillaux een onderhoud met den pre sident ©ver den financieelen toestand. Op' het oogenblik, dat de ministers in de- gaal zouden treden, waar de ministerraad gehouden werd, vroejf de heer Caillaux aan den president van de republiek en kele oogenblikken voor een persoonlijk onderhoud. De heer Poincaré stemde hier in toe en hij| bleef met den heer Cail laux alleen. Met snelle en bewogen stem deelde de heer Caillaux toen aan den President mede, dat men het plan had een nieuw schandaal tegen hem los te doen bre ken. Hij zeide, ik weet uit de beste bron, dat brieven, door mij vóór mijn huwelijk aan mijn tegenwoordige vrouw geschre ven, aan den heer Calmette van de Fi garo gegeven zijn, en dat deze van plan is er gebruik van te maken en er ook Openbaarheid aan te geven. Pioincaré uitte met kracht de meening, dat hij niet geloofde, dat Calmette zoo iets doen zou. De directeur van de Fi garo z'al mevrouw Caillaux wel niet in de zaak mengen, zeide de President. Minister Caillaux verzekerde echter met groote kracht, dat de personen, die hem ingelicht hadden, zich onmogelijk konden vergissen en dat er ook in bet laatste artikel van tie Figar(o duidelijke toespe lingen gemaakt waren op! deze ophanden zijinde jpublicatie. Tevergeefs bleef president Roincairé er nadruk op leggen, dat hij) niet geloofde, dat een dergelijke publicatie in de bedoe ling van Calmette lag; tevergeefs ried hij den beer Caillaux aan, nog met zijn' advocaten over de zaak te spreken. De heer Caillaux was opgestaan voor de schrijftafel van den president van de Republiek en met een stem, waarin diepe ontroering, bange spanning en toom zich mengden, zeide hij: „Als Calmette dat doet, dood ik hem". Het gesprek duurde dan nog eenige oogenblikken. De President deed een laat ste poging! om den heer Caillaux te over tuigen niets onbesuisds te doen, maar de heer Poincaré gevoelde wel, dat zijn woorden geen. indruk maakten op den hepr Caillaux en dat deze de vaste over tuiging had, dat een schandaalwekken.de publicatie zijner particuliere brieven aan degene, die thans zijn vrouw was, op'- ha.nden was. Engeland. 'Eindelijk zal er dan toch iets gedaan worden ter verbetering van de positie der kleurlingen in Pntuma.yo. Tevergeefs hebben zij vele jaren naar vrijheid gedorst. Doch nu daagt er uit komst. Naar aanleiding van de gruwelen in het Putumayogebied in Peru en Brazilië, waaraan w'eiiswaar geen Engelschen zichf schuldig maakten, maar die gepleegd wer den door Zuid-Amerikaan,sche beambten, ook van Engelsche ondernemingen, is thans door verschillende parlementsleden: een wetsontwerp ingediend, dat den riaaitH draagt van „Slavery, Peonage, and For ced Labour Bill" en dat o.a. voorschrijft, dat alle maatschappijen, die kleurlingen als werkkrachten gebruiken of wenschen te gebruiken, daarvan kennis moeten ge ven aan het departement van buitenland- sche zaken en aan dit departement alle inlichtingen omtrent den arbeid dezer werkkrachten moeten verschaffen. Het ont werp bepaalt, dat slavernij in Britsch ge bied of waarbij Britten zijn betrokken, verboden is en verder dat alle geweldda-' den jegens slaven of lieden, die tot ar beid gedwongen worden beschouwd als misdaden in Engeland zelf begaan en als zoodanig gestraft. Het Home-Ru 1 e-ontwerp is in tweede lezing met 356 tegen 276 Stemmen aangenomen. Zweden. Bij 'die verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben de sociaal-democraten een zetel van de gematigden gewonnen. Tot 'dusver heeft in bet geheel de rechter zijde 4 zetels gewonnen en 1 Verloren'; de linkerzijde heeft 2 zetels verloren. De sociaal-democraten wonnen 1 en verloren 2 zetels. (N. C.) Vredeni s t. De stichting Vrederust Ivan de Ver. tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland, in 1905 opge richt (de eerste gebouwen geopiend op 5 Mei 1908), zal dezer dagen het 9e paviljoen in gebruik nemen, terwijl binnen enkele .weken een 10e volgt. Aan de N. R. C. ontlleenen wij het volgende omtrent dit nieuwe paviljoen: Het is geheel ingericht voor bedverple- ging. De zalen ontvangen van beidel zijden licht en hebben .een breedjtjej van 12 M., ze zijn (ingericht voor 9, 7 en 8 bedden. Daarnaast bevat het paviljoen tien ka mers voor afgezonderde verpleging. De vloeren van de beneden-verdieping be staan uit granito, gelegd op; holle betont vloer; boven zijn ze belegd met eiken-, parket of met linoleum. Op de- zuidkant .heeft het paviljoen 2 serres, een veranda en een lighaL voor rustig-e lijders. Verder vindt men er 2 badkamers, een zaal voor ziek personeel', wasohkamer, garderobes, dienstbodenka mers, enz. Alle paviljoens worden verwarmd met laagdruk-stoomv-erwarming. Middelburg. Schilders staking. Er heeft zich een bemiddelings-co-mmi&sie ge vormd in verband met de schilderssta king. Deze commissie bestaat uit de hee- ben dr. J. C. Bolle, J. Onderdijk en mr. A. A. de Veer (allen leden van den ge meenteraad), A. D. Littooy Az. en Herman Snijders. Hedenmiddag (Dinsdag) zal deze Com missie haar eerste vergadering houden. Kamer van koophandel en Fa- b gieken te Middel bi u r g. In de hedenmiddag te drie uur gehou den vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middelburg werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1