NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 157. 1914. Zaterdag 4 April 28e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK iederen werkdag des avonds. uitgave der firma's OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIÊN Dit nummer bestaat uit twee bladen a Binnenland. Uit de Provincie. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05; EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Het religieus elftal. Een elftal vrijzinnig-democraten, (Dï. J. D. Bierens de Haan, Prof. dr. H. Brug- mans, H. v. Enibdende Ridder, dr. F. H- Fischer, G. Fop'ma, dr. J. H. Gun ning Wzn., dr. G. J. Heering', F. H. G. van Iteison, Prof. dr. Ph. Kohnstamm, A. Roesi Crollius, en A. C. Schade van; iWestrum) hebben per circulaire hun godsdienstige" gev'oelen ter overneming aan hun geestverwanten aangeboden, ten einde „godsdienst en politiek" de leuze worde van Links, en niet langer het mo nopolie zij van Rechts. De Middelburgsche Courant was da delijk met die circulaire hoogst ingeno men maar andere bladen van haar kleur haalden de schouders opt Een eerlijk vrijzinnige merkt al dadelijk op dat het niet past godsdienst en po litiek te vermengen. De Haagsche correspondent van „De Zutfensche Crt." bijvoorbeeld komt er trend voor uit: „Clericialen, die met een ei anderkerkgenootschap in Verband Staan, dat is te begrijpen. Maar een godsdienstig streven waarhij Evangelisch-Lutherschent naast Nederlandsc-h Hervormden en Doopsgezinden met ontkerkte Israëlieten samengaan, kan alleen in hinderlijke uiter lijkheid een doelpunt zoeken en heeft geen reeëlen basis waarop een steen des voor- ui tgangs gelegd zou kunnen worden. Wie zuivere verhoudingen in de politiek wenscht, kan niet nalaten tegen dit optre den te protesteeren". De schrijver acht de circulaire onop recht, nutteloos en strijdig met den goe den smaak. „Wij behoeven niet te zeggen hoe laakbaar wij van vrijzinnig standpunt deze poging achten om godsdienst en politiek te vermengen. Zij druischt in tegen elk oprecht begrip van staatkun de, zij kan nauwelijks op iets anders uitloopen dan op een manifestatie van godsdienstige gevoelens bij de aanhan gers der nieuwe vereeniging, manifesta tie, die wij niet alleen volkomen nutte loos doch ook strijdig met den goe den smaak vinden." Zij is een beleediging voor de libera len die den godsdienst er buiten willen houden, te weten die van de kerk nieits meer hebben moeten en toch godsdienstig zijn „Voor den vrijzinnige maakt het geen verschil welke godsdienstige gevoelens iemand bezielen. Dat staat geheel bui- T-:-a tb: polilick voor hem, in de F L or.1.ie gelederen komen dan ook de totaal ongodsdienstigen, de godsdiens tig ontkerkten zoo goed voor als de uit volle overtuiging bij eene kerk aan- gesloienen. Men vraagt eenvoudig niet naar geloof, godsdienst, kerk; men 1 vraagt naar politieke beginselen en po litieke doeleinden. En jarenlang is de strijd gevoerd tegen hen, die godsdienst, kerkelijkheid en politiek wilden dooreen mengen, omdat slechts vertroebeling der staatkunde daaruit zou kunnen voort vloeien en ook voortgekomen is. En nu zouden vrijzinnigen op een beetje andere manier godsdienst en politiek gaan dooreenstrengelen en tot stand willen brengen, wat juist in den tegen stander het sterkste wordt gelaakt. Nu zouden menschen van verschillende kerk ons willen bezig houden niet de verzekering, dat ook zij godsdienstig zijn ieder op zijn manier? Het interes seert niemand, bet is in 'tland bekend genoeg, dat onder de vrijzinnigen tal van gestreng godsdienstige kerksche menschen voorkomen en het is geheel overbodig, dat een groepje nog eens voor zich zelf gaat getuigen, dat zijl als godsdienstige menschen willen han delen en spreken. Men zal dit wel mer ken als zij bezig of aan 't woord zijh en misschien zal men 'tniet merken en alleen hooren." Het niet minder anti-clericaie blad „De SoerabajasC-he Crt." zal ook wel niet veel voor de circulaire voelen. Immers in eert and-er verband schrijft de redactie: „Er- kan duidelijk bewijs worden geleverd van de funeste (noodlottige) gevolgen welke de vermenging van godsdienst en poli tiek heeft." Het vrijzinnig democratisch weekblad „De Uitkijk" zegt precies andersom. Het looft en prijst de circulaire, is 'ter- mee! eens zelfs. Want zoo godsdienstig als die circulaire er uitziet, meent het blad, zijn de vrijzinnigen allemaal. Om dit te betoogen schrijft het blad een artikel „Een nieuw geluid" geheeten. Maar dit opschrift is fou,t. Immers uit hetgeen wij hierboven schreven verneemt de le zer dat het een oud geluid is uit den eersten tijd der coalitie, toen de Sixen en Schellevissen in het vroom-Libera- le koor den toon aangaven. Het blad schrijft: „Deze opvattingen van onze geestverwanten, die blijkbaar, wat d-e politiek betreft, geheel en al dei vrij zinnig-democratische beginselverklaring kunnen aanvaarden, zijn zeker aan al len vrijzinnigen g'emeen".(!) Het blad juicht het toe „dat een kring van hoogstaande vrijzinnig democraten zich geroepen gevoelt te getuigen van den ernst (hunner) positief(l) godsdienst-ge overtuigingen Het blad A's er echter niet gerust op of het optreden dezer „gods"dienstigei vrijzinnig democraten geen kwaad zal doen en eindigt, misschien wel om zijn vrees voor het tegendeel te verbergen, met te constateeren„Oprichting van een nieuwe -staatkundige organisatie is uitge sloten. Alle onderteekenaars gevoe len zich volkomen thuis in hun partijver band". i f Hetgeen allicht zeggen wil: ik ben er wel een beetje bang voor, maar loopt toch alstje belieft niet weg TV De staking te Zaandam. De Vakbond geeft in „Het Volk" van 2 April een relaas van de staking. Wij ontleenen er het volgende aan. (het fei telijke) De staking omvat 350 man, doch zal zich niet uitbreiden. Ook het vorig jaar is iu ditzelfde ge deelte van -het bedrijf door dezelfde organi saties pl.m. 10 dagen gestaakt, en met succes. Er werd bij onderhandelingen, gevoerd tusschen het bestuur van den „Bond van Werkgevers in het 'Houtbe drijf' en de stakingsleiding overeenstem ming verkregen: het minimum loon werd verhoogd en de B. v. W. was bereid in den zomer van 1913 de verkregen lotsverbetering vast te leggen in een col» lectief contract voor een jaar. (Mei 1913 —Mei 1914). De B. v. Wj. wil nu deze arbeidsvoor waarden vastleggen tot 1 Jan. 1915. Ver zet volgde. De werklieden boden een con cept collectief contract aan, dat 5 Febr. 1914 door de werkgevers werd beantwoord met een „tegenoontraet dat zeer besliste verslechteringen inhield; zo;o, werd het Ziekengeld er bestaat hier all jaren vol loon bij ziekte en onbeperkte uitkeering Iverlaagd tot 70 pc-t. en dat voor slechts zes weken. De boeren wilden die slechte rege lingen voor nog eens drie jaren vast leggen." Dit patroonsoontract werd verworpen door al de arbeiders. De „leiding, der com binatie" bood 5 Maart j.l. een nieuw concept aan, waarin gevraagd werd een uurloon van 271/s cent voor de losse arbeiders en -een vast weekloon, vastge steld door iedere categorie. Voor de bran ches, waarop het vooral op aankomt was dit: balkenvaarders f 14.50; schavotsjou wers f 14.50; schuitenvoerders en welf- knechts f 13.50. Deze minimmnloonen zou den gelden voor een leeftijd van 22 jaar en daarboven. De heeren hebben ten slotte iets aan geboden; n.l. tweemaal 50 cents verhoo ging der oude minimumlobnen, op 1 Ja nuari en 1 Juli 1915; in een manifest aan de arbeiders dreigden zijl met uitslui ting. Hierop is de staking geproclameerd,- bij zeven firma's, lid van den Bond v. IW-: de firma De Lange, een der scherp slijpers De schrijver namens den vakbond voegt aan zijn mededeelingen de voorzegging toe dat het rusitig zal blijven. „De groote reden is, datimmers hier niet alleen de raad, maar 'het groote deel der bevolking1 rood is', d.w.z. sympathiek wtaat aan onze zijde. De invloed van publiek en overheid zonder wetsicihennisris o.i. zóó gtoot, dat geen moeilijkheden zullen ontstaan. Trouwens, het is duidelijk, dat èn de politie èn de leiding voorzichtig en ver standig zullen optreden. We vreezen heel weinig op dit gebied. En onze partijge noot Ter Laan zal er even rustig voor staan. Heel vroeg in den morgen klonk de Internationale dezen dag op tegen 's Burgemeesters woning; even roerde bo ven het gordijn in de slaapkamer; onze E. A. zal gewekt zijn door onze liederen. Hij kon daarna veilig zich weer even omdraaien en gerust zijh." Tot zoover deze schrijver. Wij merken op dat hij den burgemeester-partijgenoot betitelt als onze E. Ahetgeen zeggen wil onze Edelachtbare. Een betiteling die in „Het Volk" tot op heden wel nooit aan eenig burgemeester zal zijn ten deel ge vallen. Een vergissing. „Patrimonium", het yeriplicht reductie- recht (terugkrijgen van pacht bij oogst- anislukking en in verband'daarmee wïjizi- ging van artikel 1628, e. v.v. in het Bur gerlijk Wetboek) besprekende, herinnert er aan, dat baron v. d. Feltz in de Tweede Kamer zich tegen die wijzigingen had verklaard, o.a. op grond, dat heit reeds gebruik was om in zulke omstan digheden belangrijke pachtvennindering töe te staan. „Zou men", zoo sptak deze' Assensche afgevaardigde, „ons een voor beeld kunnen noemen van een boer, wien, gewóigterd is, zoo al. niet geheele kwijt schelding, dan 'toch 'teruggave van een groot deel der pacht, wanneer de oogst mislukt was?" „In de Eerste Kamer zioo merkt „Patrimonium" op naar aan leiding van deze woorden van den oud- liberalen beer v. d. Feltz zal de heef v. <d. Feltz tbahs, komt daar eenmaal de wijziging van artikel 1628 B. W. aan de orde, zoo krais niet meer kunnen Spre ken; want de gehouden enquête heeft duidelijk gemaakt, dat in de praktijk van het geven van restitutie weinig terecht komt". Wijl zijn bet met „Patrimoniumeens. Alle|en zij! de redactie herinnerd, dat ba ron v. d. Feltz, het vrijzinnigrdeniocratisch lid der Eerste Kamer, niet dezelfde is als wijlen het oud-liberale lid der Tweede Kamer van dienzelfden naam. Oud-Mini-ster Heemskerk. In zijh gisteren te Amersfoort gehou den politieke rede deelde de oud-Minister Heemskerk mede, dat hij niet meer be reid was om te voldoen aan verdere aan vragen tot het houden eener politieke rede in andere plaatsen des lands, aan gezien hij Imeende, dat het niet op zijrt weg lag het land rpnd te reizen voor een -poliitieken propagandat.ocht D r. J. Th. de Visser. In de „N. R. Crt." vinden wijl, voor de tweede maal, melding gemaakt van een belofte, dat dr. J. Th. de Visser in ver band met een eventueel beroep naar Sche- veningen zou hebben gedaan, n.l. van „eenige jaren buiten de politiek te zUl- ien blijven". Nu dit -praatje aldus geëxploiteerd wordt, meenen wij goed te doen met te verklaren, dat ons uit de beste bron be kend. is, dat een zoodanige belofte nóch nu, nóch vroeger is afgelegd. Er is een voudig niets van aan. (Nied.) Majoor Snellen in Albanië. Bij de negeering is bericht ingekomen, dat majoor Snellen van Vollenhoven bij een opstand in Koritza niet gevaarlijk gewond is. Po 1 de r Wal che i' en. In de Zater dagmorgen te tien uur te Middelburg in het Polderhuis in dé Abdij gehouden voor jaarsvergadering van het Polderbestuur van den Polder Walcheren waren behalve den voorzitter, den heer A. W. Berde nis vah JBterlekom aanwezig 4 raden en 16 -commissarissen, afwezig' de hiee- commissarissen, afwfezig waren de hee ren J. A. Zip en jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, beiden met kennisgeving. Allereerst w-as aan de orde het onder-, zoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde commissarissen, de heeren mr. P. Dieleman, G. van de Putte en W. A. de Rijcke 'Sr. Na goedkeuring der ge loofsbrieven legden de nieuwe commis sarissen in 'handen van den voorzitter de voorgeschreven eed af en namen ver volgens de Voor hen bestemde zetels in. Na door den voorzitter met hunne ver kiezing te zijin gelukgewenscht, die hen de belangen van den Polder aanbeval. Behandeld werd vervolgens het verslag van den 'toestand des polders, zoo als dat door het Dagelijksch Bêstuur is opge maakt. Uit dit verslag blijkt dat 1913 wat de stormschade betreft vrij gunstig is ge weest. Bijzondere hooge stormvloeden zijn niet voorgekomen. Het herstel van storm schade heeft gevorderd, voor de Noord watering (waaronder de Westkapelsche dijk valt) f8100, Zuidwatering f568.63 en voor de 'Oost- en Westwatering Nihil. De schuldenlast des polders bedroeg op 1 Januari jl. f369.200 a 4 pCt, f176.000 a 31/2 'pCt., f54.000 a 4 pCt. en f200.000 a 4 pCt. I11 het 'bestuur kwam groote mutatie. Ten eerste door het overlijden van den voorzitter, den heer H. P. den Bouwmee ster, aan wiens nagedachtenis in het ver slag waardeerende woorden worden ge wijd. In zijn plaats werd door de Konin gin benoemd de heer A. W. Berdenis van Berlekom. Verder door het bedanken als lid van den raad de heeren jhr. C. J. J. A. van Teijlingen en S. Louwerse, in wier plaats respectievelijk benoemd wer den de heeren P. Dumon Tak en H. W. Allaart; terwijl 'in plaats van den heer Berdenis van Berlekom als raad benoemd werd de heer H. W. J. Callenfels. Door de benoeming van den heer mr. F. J. Sprenger tot lid van de Ged. Staten -ontstond ook eene vacature van griffier en werd als zoodanig benoemd de heer jhr. H. Adrichem- Boogaert. Ook de bode-concierge mejuffrouw Noordewier-de Kat nam ontslag en in haar plaats werd benoemd de heer C. de Jager. Dit verslag werd zonder discussie of hoofdelijke stemming ,als door het Dag. Bestuur voorgesteld, vastgesteld. Vervolgens was aan de orde de begroo- ting van den polder voor 1914, welke als eindcijfer geeft f 399.273.021/2, met een post voor onvoorzien van f539.65. Onder de 'inkomsten treffen wij de vol gende posten aan: opbrengst gewoon dijk- ge-schot (f 14 iper H. A. schotbaai' en f 5.80 per H. A. vrij land) f224.681.70; opbrengst tollen f8648; en van de tollen voor auto mobielen f800, en ten slotte een geld- leening ter Voorziening in gebrek aan kas geld f50.000. Onder de uitgaven komt voor als na- deelig slot over 1912 f 1830.95; voor de kosten der gewone werken Noordwate ring f76800, Oostwatering f 10.750, Zuid watering f9600 -en Westwatering f 1 -4.50; voor herstel' van stormschade respectieve lijk f 15000, f 250, f 500 en f 750. AIS aflossing van de in het verslag over 1913 genoemde schuldenlast komt in totaal op de begrooting voor f36.500. 'De commissie, daartoe door de vergade ring benoemd, adviseerde tot goedkeuring v-an de begrooting. De begrooting wordt zonder discussie en met aigemeene stemmen vastgesteld als voorgesteld werd. Door den voorzitter werd vervolgens medegedeeld dat de vervaldagen van het dijkgeschot zijn bepaald opt '1 Mei, 1 Juli, 1 October en 21 December. In overeenstemming met het desbetref fend verzoek Istelde het Dagelijksch Be stuur voor de gronden van het aan den polder in vruchtgebruik afgestane voor malige fort de Haak te Vrouwepolder te verpachten aan A. Osté en D. Koets, aldaar. De voorzitter deelde mede, dat dit per ceel niet in de gewone openbare ver pachting betrokken is geweest, omdat er -sprake was van het plaatsen van een -stormwaarschuwingsdienst, waarvan ech ter niets gekomen is. Het voorstel werd aangenomen zonder, stemming. In verband met besprekingen over de afwatering te Veere in de besloten verga deringen van 27 September en 27 No vember 1913 wordt thans overgelegd het rechtskundig advies van den heer mr. M. J. de With Hamer en het advies van den ingenieur van den Polder, den heer H. van Gelderen. Het. komt het Dagelijksch Bestuur nood zakelijk voor, dat het polderbestuur de zekerheid 'heeft, dat de voormalige vesting grachten te Veere hunne tegenwoordige toestand behouden, en daarom stelt het voor: a. tot aankoop van eenige perceelen dier vestinggrachten -over te gaan; b. te wijzigen den staat aanwijzend de waterleidingen, dienende tot afvoer van het polderwater, welke ten laste van den Polder worden onderhouden, en ite bepalen dat de afwatering in de richting Veere zal gaan door den Middelburgschen-Veer- s'clien watergang, van de Vest te Middel burg t-ot de uitwateringssluis te Veere, met inbegrip der voormalige vestinggrach ten, gelegen ten Noorden en ten Oosten van de aanmonding van den watergang in die grachten. De voorzitter deelde mede, dat ook een; middel zou zijh te .wachten totdat een der eigenaren de gracht dempt; en dan te proeedeeren, wat echter veel duurder zou zijn. Alvorens de discussie over dit onder werp werd geopend, vroeg de heer J. de Visser om .voorlezing van het rechtskun dig advies en Ihet advies van den inge nieur, voornamelijk in het belang van de nieuwe commissarissen. De voorzitter deelde mede, dat hier de moeilijkheid was, dat de nieuwe com missarissen in dezelfde vergadering waar in zij stern hebben worden toegelaten. Hij heeft echter op verzoek van de hee ren De Rijcke en Van de Putte deze inzage gegeven. De heer Dieleman heeft dit echter niet gevraagd. De heer Dumon Tak meent, dat er bezwaar is .tegen voorlezing omdat dan eventueele punten voor een proces bekend worden. Besloten wordt de adviezen niet voor te lezen, doch de heer Dieleman alsnog inzage te geven. Deze meende na lezing, dat aankoop gewenscht is, omdat de pol der anders in groote moeilijkheden kan komen, er is een contract, maar dat 'ging buiten den polder om, en hij meent, dat het zeer moeilijk zal zijn het recht van uitwatering te bewij'zen. Da heer J. Kodde verdedigde de billijk heid tegenover de tegenwoordige eige naars. Hij vroeg of de gemeente Veere nog steeds niet haar deel der grachten wil verkoopen. De voorzitter zegt van neen, de ge meente wil het alleen verpachten voor f300 per jaar. Op een vraag van den heer J. de Vis ser zegt de voorzitter, dat de meeste eigenaars f 600 per geniet blijven vor deren. ;0p' een vraag van den heer Van de Putte luidde het antwoord, dat met den aankoop de uitwatering veilig is, terwijl de .voorzitter nog mededeelde, dat de kos ten, wélke f5700 a f5800 zullen bedra gen, .uit het effectenfonds kunnen wor den bestreden. H.et voorstel tot aankoop werd met ai gemeene stemmen aangenomen. Door den ingenieur van den Polder is aan het Dagelijksch Bestuur een rapport uitgebracht, waarin hij de noodzakelijkheid aantoont van de uitvoering van buiten gewone werken iaan den Westkapelsohen zeedijk, door bestorting met Doorniksche steen, zwaar 1500 a 2000 K.G., het léggen van een rij Doorniksche steenen zwaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1