Kerknieuws. Onderwijs. Reclames Leestafel Gemengd Nieuws. Rechtszaken Ouden van dagen. sche Zending onderhoudt in onze Ko loniën 112 zendelingen. Men tracht 1n Nederland een tiende gedeelte op te bren gen van de daarvoor noodige uitgaven. Hekent men dat alles bij elkaar, dan kan. men zeggen, dat onze Directie de be- langen heeft te behartigen van ongeveer een 90 Europeesche broeders en zustere, die in den dienst der Zending in Indië arbeiden. Hei Zendingstijdsc'irif„De Macedoniër" van 1 April 1914 (18e jaarg. no. 4) onder red. van ds. Dijkstra te Smilde. ds. Baki ker te Djokjakarta en ds. Wielenga te Pa- jeti, uitg. Baarman en Venema te Gronin'- gen, bevn' een artikel van ds. Bakker over „I iding van lie! Zendingsteï* rein"; va L. Tiemersma over „Wat is de oorzaa.v van den huidigen toedand dei- Zending op West Java?"; en van ds. Dijk stra de bekende rubriek „Uit. mijn ca mera". Wat het tweede genoemde onder werp aangaat, dit is ook reeds door „De Heraut" ter sprake gebracht; een zen deling aldaar komt de opmerkingen van „De Heraut" nog eens aandikken. Het is opmerkelijk dat alleen in de residentie Batavia de gemeenten tot op de helft, zijn verminderd. Br. Tiemersma begiet met te zegden Eisch des tijds is, het .belang van heel liet arbeidsveld vordert, dat de zending zich onmisbaar maakt en gezocht, wordt in liet leven. Heeft ,zij dat doel bereikjt, dan heeft zij vasten voet gekregen onder het volk, ook al heeft zij geen enkele ge meente gesticht en al is er geen em kele persoon gedoopt. Heeft men in deze richting op West- Java gewerkt? Neen, juist het tegendeel; men heeft de gelegenheden die zich open den om in die richting te arbeiden voor bij laten gaan. Dientengevolge is de zem ding op West-Java op dit oogenblik zoo critiek. En dat toont de schrijver met voor beelden aan hoe de Nedcrl. Zendingsver- jeeniging slag op slag de gelegenheid heeft laten voorbijgaan 0111 voor de zending op West-Java een plaats te veroveren in het volksleven. Zij had een Chr. Holl.-Ohi- neesche school (e Batavia, onderwijzer Schelfhorst, kunnen overnemen, en zij deed 't niet. Nu is de kans voor goed voor bij. Zij had ook een Chr. Holl.-Indische school aldaar, en zij heeft die losgelaten. Thans zal ds. Weyers die school met die te Kwitong vereenigen, omdat de regeo- ring geen twee Hol!. Inlandsche Zendings scholen wil subsidieeren. En zoo verhaalt de schrijver ook van Buitenzorg, Soekaboemi, Bandoeng, Cheri- bon, enz. Dit merkwaardige opstel be fte veelt ds. Dijkstra terecht zeer in de belangstellende overweging aan. Zal op de Jaarvergadering te Rotterdam (zie ons no. van gisteren) dit schrijven eens ernstig besproken worden? No. 4 van de Berichten van de Ctrecht- sche Zendingsvereeniging lteva' een brief van Zendeling Fortgens te Djalolo (Hal- maheiro). Hij heeft veel steun van 't gouvernement, en mocht ook aan 62 ment schen te Idam-dehe, uit de heidenen, den H. Doop bedienen. Zendeling Jansen te Namlea op Noord Boeroe verhaalt van groote dingen; er komt op meer dan een plaats vraag naar het Christendom. Zen deling F. v. Hasselt, van Mansinam, ver volgt de beschrijving zijner Teis naar Oost Nieuw Guinea; en verhaalt van den val van den geestentempel te Wakdé, en die van Massi-Massi. Wij ontleenen er onderstaan de aan: Of het noodig is, die' tempels at te breken? In het begin vond ik het ook jammer, niet zoozeer om de figuren, ge verfd of uitgesneden, maar meer om het werk, dat er aan besteed is. Die geesten huizen zijn in den regel goed gebauwd. Ik heb in hef begin dan ook pogingen ge daan de huizen te behouden. Eenparig echter is het de meening van de mensclien zeiven dat ze opgeruimd moeten woiden. Een vrouw zou ze nooit betreden. Zelfs een kerk opgebouwd van de balken en planken der oude geestenjiuir zen 'zou door geene vrouw ooit worden be zocht. Men heeft eene bijgeloovige vrees voor alles, walt met die tempels in verband staat. Bij liet afbreken van den tempel te Massi-Massi viel een plank op een kokosnoot, die er lag. De noot werd on middellijk weggeworpen als schadelijk voor het gebruik. De voorzorgsmaatregelen die men neemt eer het tot afbreken komt, zijn legio, 't Eten van scherpsmakende wortels en bla deren, 't begieten van den geestenstempel met jong klapperwater, 'tzich behangen met bladeren als obat tegen de geesten en dergelijke werden angstvallig in acht genomen. Zooals ik reeds zei, den 19en September viel de geestentempel van Wakdé. Alles liep vlot van stapel. Vrouwen en kleine kinderen weiden tijdens de werkzaamhe den verre gehouden van den geestentem- pel. Toen het aigeloopen was, moesten ze allen weer aantreden en ieder- kreeg een tik met bladeren in klapperwater gedrenkt. Twee dagen later werd ook de geesten tempel van Massi-Massi afgebroken. Vóór het afbreken zou er nog een feest gegeven worden, waarbij degenen, die de fluiten nog niet gezien hadden, ze zouden mogen bezichtigen. Aldus geschiedde, 't Laatste ofl'er, drie magere snoekjes, werd den geesten gebracht, de novitii mochten, er alleen van eten. Voor dé fluiten aan de nieuwelingen vertoond werden, kregen ze allen een aframmeling met pisangbla deren. Dat was om ze vrij te maken van de vro-uwenlucht, die hen aankleef de, aangezien ze door moeder en groot moeder waren gedragen. De Zendingsdag van de Gereformeer de Keriten in Zeeland zal worden gehou den op 2 Juni hij Valkenisse, onder Bigge- kerke. De jaarlrjfcsche vergadering van de Vereeniging van Diakenen is thans bepaald op Woensdag 20 Mei, te Arnhem. In de algemeene veigadering za! optreden ds. A. S. Talma, oud-minister van landbouw, over het onderwerp „De beteekenis van de arbeidersverzekering voor de diaco nale armenzorg in de Ned. Herv. Kerk". Na afloop der vergaderingexcursie naar Dieren, tot bezichtiging van de Semveerbev dei- Recke-stiehting. (Nederl.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudewater M. Buiskool te Hoogeveen; te Koudum. .1. C. C. Karres te Oudemiidum; te Nieuw-Vosmeer, N. Jol les le Vught. Gerei. Kerken. Beroepen le Utrecht (vac.-H. Ph. lng- wersen, als miss. dienaar te Poerworedjo op Java), J. Krijger te Silvolde (ds. Krü ger is een schoonzoon van oud-minister Heemskerk); te Berlikum (Pb.), H. Ph. Ingwersen, laatstelijk miss. dienaar te Poerworedjo, thans wonend te Baarn; te Gaast J. Voerman te Warns; te Enter H. A. Ivievits te Oldehove. Bedankt voor Middelbands, G. Verrij te Waarder. Terneuzen. In de gister gehouden clas- sicale vergadering te Terneuzen, zijn naai- de Provinciale Synode te Goes af gevaardigd, als primi ds. van 't Sant en ds. Bruins als Secundi, ds. v. Ilulstein en ds. de Walle; als ouderlingen Cats- man en .1. Riemens, primi en als Secundi D. v. Witte Sr. en D. Scheele. Chr. Gerei'. Kerk. Beroepen le Zwolle, J. Wisse te Zierik- zee. p -Aan de Ilijkslandb'ouwvvintereohool te Aalsmeer slaagde o.a. voor het diploma dhr. L. iA: Eringa te Middelburg. De examens voor apothekers-as sistent worden gehouden te Utrecht en te Groningen en vangen aan op 1 Mei. Benoemd tot onderwijzer met lioofd- acte aan de openbare lagere school to Leiden dhr. J. P. Paulusse, onderwijzer te Kapelle. (Vaderland.) De heer P. Goedbloed uit Vrouwe polder is geslaagd op het te 'sGravenhage afgenomen examen voor opzichter van den Rijks-waterstaat. Benoemd tot onderwijzer aan de 0. L. School te Schiedam, dhr. P. J. Dobbelaar van Vlissingen. Kruiningen. Geslaagd voor liet examen van opzichter van 's rijks waterstaat de heeren .1. N. F. van Dijke en C. Witte 1 iciden wonende alhier. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeerderen der jaren worden de organen zwakker, en daardoor hebben menschen op leeftijd meer last van kwalen als rugpijn, stijf heid en rheumaüsche pijnen in de spieren en gewrichten, duizeligheid, vlekken voor de oogen, slapeloosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der ledematen, moeite bij het loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen Fos tei-'s Rugpijn Nieren Pillen van uitsteken de hulp blijken, want dit geneesmiddel heeft een versterkende en opwekkende uitwerking op de trage nieren, het helpt haar om het bloed te filtreeren van de schadelijke bestanddeelen als urinesfcof, urinezuur en het overtollige water, wel ke als urine het lichaam verlaten. Te Goes verkrijgb. bij de h.h. de Paauw Co.; te Middelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne venstaand handels merk. (9.) Wij ontvingen nr>. 6 van de 7e Serie Le vensvragen: Godsdienst en Vrije gedachte, door A. H. Gerhard, Lid van de Tweede Kamer. Baarn, Holl^ndia-drukkerij. Stemmen des Tijds. Red.' ds. P. J. Molenaar, e.a. no. 6 April 1914. Utrecht, G. J. A. iluijs. Ook in dit no. handhaaft de redactie den vvèl gevestigd en naam van dit Tijdschrift, dat in steeds breed we kringen verdient gelezen te worden. In „De Philosoof van Sans-souci" beschrijft ds. Molenaar de wijsbegeerte en het leven van den Pruisi- schen Koning Frederik 11. rijn invloed op zijn volk, zijn leger, de wetenschap, de plülosofie, en den invloed dien hij zeiven onderging van de wijsbegeerte van zijn tjjd, met welke hij niet onvoorwaardelijk (dweepte. In een inleiding van dr. J. R. Slotemaker de Bruine over Christelijk-So- ciaal in Frankrijk behandelt de schrijven het verloden en de toekomst in Frankrijk, en den invloed van de kleine protestant sche kerken, voorzoover zij der Waar heid getrouw bleven, op bet sociale le ven des volks. Vooral belangrijk is zijn schets van de sociale beteekenis van den arbeid van den Christen-prediker Ober lin in het Steinthal, van den man met zijn veelzijdige kennis, „die thuis was in het nieuwe Jeruzalem en van aardappel soorten verstand had." Hij beschrij f, de drie perioden van den laatsten tijd. welke de Protestantsche beweging op sociaal ge bied lieefl doorgemaakt, welke beweging getuigt van een vruchteloos opschiet m van het zaad door Oberlin gestrooid. „Het was in de jaren 1885 en 1886. da' men van Protestantsche zijde voor hel eerst op een conferentie de sociale kwestie met nadruk aau de orde stelde. Maar sinds is zij dan ook aan de orde gebleven.)" Het eerste tijdperk van 1885 -1893 is de tijd waarin men zich bewust wordt van zijn roeping, en waarin vooral de predi kant Fallot veel invloed heeft; een be weging, mei een sterk geestelijken grondL slag, een evangeliseerend karakter. Niet liet sociale is doel, maar het geestelijke. Het tweede tijdvak van 1893—1905 is dat waarop Fallot zich uit allen socialen ar beid zich terugtrekt, en de gedachten door hem ontwikkeld door zijn volgelingen wor den gepopulariseerd; men zocht naar ver werkelijking van de geestelijke gedachte in de wereld. Eindelijk het derde tijd vak 1905 tot heden is de periode waarin het Protestantisme, wegens de scheiding Van kerk en staal gedwongen is zich te oiganiseeren, de vierde stand die van de kerk afviel moet weer voor de kerk gewonnen worden; de sociale zijde van het Evangelie treedt op don voorgrond, hetgeen moet blijken in de prediking, in de daden der Chr. giroepen, in de inrich ting der Chr. Kerken. Moge dit weinige uit het hoogst belang rijke opstel van den Utrechtschen predi ker lot nauwgezetter kennisneming drin gen. In de schets „Roeping" laat de sriiry- ver 0. Ruysch een jongeling door veler* lei teleurstellingen heen tof het besef1 van zijn roeping komen; namelijk deze dat hij in zijn arbeid, eerst gedwongen aanvaard, den ifeere heeft te dienen. Da vreeseljj'kstei teleurstelling, die een jongeman treffen kan, ernstiger nog dan een faillissement, met daarop gevolgd ontijdig sterven van zijn vader en de daaruit voortkomende ja renlange worsteling tegen de armoede en tegen den tegenzin tegen het kantoor werk dat deze tot predikant bestemde jon geling heeft te verrichten, is deze dat he(, voorwerp zijner eerste liefde hem voor den gek houdt; doch dat was tevens het sein zijner bevrijding. Van nu aan wenscht hij niets anders meer dan 'n getuige van God te zijn. Psalm 73 wordt doorgemaakt, en zijn verdere leven is een Amen dat zijn ziel doorruischt. Nog be vat deze aflevering een studie van dr. Plooy, welke studie in een volgende af levering zal worden voortgezet en beslo ten „Op de grenzen van Antike- en Chris tendom; zulk aan de hand van een ge schrift de Octavius; waarin hij den loop Van hel Christendom schetst en deszelfs (verhouding tot den staat, de oorzaak van de hotsing lusschen het Christendom en den .Staat en den invloed door den Apos tel Paulus en wie na hem opkwam op den Staat geoefend. Met eenige mooie verzen vooral „In Memoriam", door v. G. Jroert het hart zeer! wordt de afleve ring besloten. Geref. Theologisch Tijdschrift, on der Red. van Ds. G. Doekes, en ande ren. llcusden, A. Gezelle. Meer burg. Wij ontvingen de 12e of laatste afleve ring van den 14en jaargang van dit zeer degelijke tijdschrift, ,met er achter een inhoudsopgave die eerbied afdwingt voor den veelzijdigen wetenscliappelijken ar beid der redactie, een arbeid waarop zij met trots mag terugzien. Plaatsgebrek dwingt ons van den inhoud dezer af levering slechts kort gewag te maken, wat echter niets te kort doet aan den eerbied dien wij voor den arbeid der re dactie koesteren. Dr. G. Ch. Aalders oppert bedenking tegen liet pleidooi van prof. Grosheide dat de nieuwe vertaling van den bijbel moet worden overgelaten aan een gemeng de commissie van theologisch niet-gelijk gezinden. Hij licht zijn ernstige bedenkin gen tegen dien voorslag toe, el erkerft hij de- juistheid der bewering van prof. G. en ook van dr. A. Kuyper dat de Kerk zelve die vertaling niet behoeft ter hand te nemen. Dr. Greydanus bevestigt een geleerde verhandeling over „Karakters van het tes timonium Spiritus Sancti volgens Cal- vijn" (Getuigenis van den H. Geest), een opstel uitsluitend, door de studeerende pre dikanten te genieten en te waardeeren, ofschoon ook „leeken" die steeds getrouw „De Heraut" hebben gevolgd en nog vol gen, er wel iets van zullen begrijpen. In een naschrift geeft de schrijver nog leen en ander uit de dissertatie van dr. He pp. De Spiegel bevat een photo van den hof van Gethsemané, en andere gezich ten die betrekking hebben op de Heilige Geschiedenis. Voorts o.a. een paar be langrijke bladzijden over Patrimonium en haar woningstichtingen 't zij af, 't zij in plan, te Amsterdam, door photo's toege licht. Een goed geslaagde groep waarop on. voorkomen Van Vliet, Bossenbroek, Smeenk en De Vriend, vereeuwigt Patri moniums jaarvergadering. Timotheus behandert van de N. T. vrouwenfiguren Johanna (Luk. 8:3). Rij -de plaat „Weinig hoop meer" een bijschrift van nu wijlen P. J. Kloppers. Brouwer begint een opstellen reeks over Jan Ligt hart. A. L. vertelt van Albanië. Woord en Beeld (uitgave drukkerij Libertas, Rotterdam) hoeft fijne, scherpe photo's, o.a. van de kerk te Heerlen nWl pastorie en Chr. Tehuis. Patrimoniam's voortreffelijken woningbouw. Een mooi vers van Johanna Breevoorl „De zalving ten doode". Beschrijvingen en foto's om trent Ulster, enz. Ook het vee verbrand. Giste ren is, haar de „Rotterd." meldt, de hof stede van J. Verrijp, te Brom meiskous (Zuid-Beijerland) afgebrand. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen. dat het vee niet gereed kon worden; 13 paarden en een aantal koeien zijn in het vuur omgekomen. Is dat de boosdoener? Het politieblad bericht thans, dat de brigade commandant der Koninklijke Maréchaus see te Wageningen opsporing en overbren ging verzoekt van den sedert 24 Maart voortvluchtigen sergeant der infanterie te Ede D. IV. B., geboren te Amsterdam. Hij wordt verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal en brandstichting. Na vrees el ijk lijden. De 5- jarige S. iK. te Meppel, die Woensdag op den disselboom van een wagen jnel kunst mest was geklommen, daaraf viel en de wielen van den wagen over horst en buik kreeg, is gisternamiddag na een vreeselijk lijden overleden. Hotelbranden. Vier tocristen- hotelst e iSt. Augustine zijn door een he- vigen brand vernield. De schade bedraagt een (half millioen dollars. Er zijn geen men schen omgekomen. Dekatoenbranden te Bombay, den 23sten Maart begonnen, duren voort. Woensdagavond is een voorraad, ter ge schatte waarde van 33,000 in vlammen opgegaan. Op een ijsveld afgedreven. 170 opvarenden van het stoomschip New Foundland zijn tijdens de robbenvangst op een ijsveld afgedreven en hebben 48 uren in een zwaren sneeuwstorm door gebracht. Vijftig dooden en stervenden zijn gevonden. Er zijn vaartuigen uitgezonden om de anderen te zoeken. Nader wordt bericht, dat 40 man van de opvarenden der New Foundland dood zijn. De Bellaventure heeft 30 levenden aan boord, die zwaar hebben geleden van koude, 30 'schepelingen worden vermist. Een lander (zeilschip, de Southern Cross, met een lading van 20,000 robbenvelïen aan boord, is het laatst gezien op Dins dagmorgen bij Kaap Race. Toen stak een sneeuwstorm op en sedert dien heeft men niets meer van het schip gehoord. Men vreest dat het vergaan is. (N. R. C.) Een goede beschikking. Het hooggerechtshof in Pruisen heeft het be sluit bekrachtigd van den Berlijnschen' politic-president, die verboden had, dat in, een bioscoop vertoond zou worden „Sa tan of het drama der menschheid", als mede andere tafereelen uit de Bijbelsche geschiedenis, zoo bijv. de lijdensgeschiede nis van Christus. Het gerechtshof beriep er zich op, dat de Christelijke godsdienst teen deel der openbare orde in den zin (van par. 10, 217 van het algemeene land lucht vormt, tot welker bescherming de politie geroepen is, Door de vertooning Van zulke tafereelen is met zekerheid een, kwetsing der godsdienstige gevoelens te verwachten. Godsdienstige personen zon den op grove wijze in hun gevoelens ge kwetst worden, wanneer de levens- en lij densgeschiedenis van Christus, welke do grondslag der Christelijke belijdenis vqrmt, in een bioscoop, misschien nog well in gte- lijk tijdige verbinding met minder-wensche- lijke films vertoond werd. Daar komt nog bij dat enkele passages cg\al te realis tische wijze, het onderwerp niet waardig, vertoond worden. Aan deze beelden zal een groot deel der toeschouwei's mat recht zich slooten. Doodelijke ongevallen. Op het vliegkamp te Turijn is de luitenant vliegenier Greffa met een Blériot-eendek- ker uit 40 M. hoogte gevallen. Hij was on middellijk dood. In de Fransche luchtvaartkringen heeft de dood gisteren drie slachtoffers ge maakt. De vliegenier Emile Védvines, een jongere broer Van Jules, deed gisteren met een gepantserden eendekker te Reims een proefvlucht en viel uit 100 M. hoog te. De dood volgde onmiddellijk. Verder wordt uit Chalons sur Marne gemeld, dat de vliegenier Testulat, die met een passa gier Avigny een proeftocht deed, uit een hoogte van 100 M. viel. Het vliegtuig werd tegen een ijzeren pijler geslingerd, beiden waren op slag dood. Bovendien vatte het benzine-reservoir vlam, zoodat de ljjken verkoold werden. Gisteren zijn op het vliegterrein bij Schleissheim (Beijeren) twee vliegofficie- ren met hun toestel naar beneden ge stort. Luitenant Lankmeyer werd gedood, zijn collega doodelijk gewond. Op het oogenblik, dat te Fronten- hausen in Beieren een vlieger wilde opstij gen, kwam een 15-jarige jongen te dicht bij het toesteldoor do schroef werd hem het hoofd afgeslagen. Tijdens oefeningen te Agraan heb ben soldaten op een groep officieren ge schoten. Men hoeft niet kunnen vaststel len wi© de daders zijn. Roosevelt zoek. Sedert gerui- men tijd is er niets meer vernomen om trent de expeditie van oud-president Roo sevelt in Zuid-Amerika, zoodat men in Peru zelfs vreest, dat het gezelschap ver ongelukt is. De Koning van Zweden is nog ongesteld. Zijn toestand geeft echter geen reden tot ongerustheid. Een 'flinke jongen. Dezer da gen ontving Jacobus Blokland, srnidsleer- iing van de Brielsche Ambachtsschool, de bronzen medaille, omdat hij in het vorige najaar mei eigen levensgevaar een kind uit de liaven gered had, dat reeds onder een schuit gedreven was, terwijl een binnenkomende stoomboot de redding zeer bemoeilijkte. 't Was op een Zondag geweesl. en de toen 13-jarige Jacobus mocht daarom zijn horloge op hebben, dat nu door de redding gelieel van streek geraakt was en niet meer deugde. Daarom hadden eenige jon- ge.ns van Den Uriel geld bij elkaar gelégd om, nu Kobus een medaille van de Konin gin gekregen had, hem 'n nieuw zilveren horloge Ite bezorgden, hetwelk hem hij de promotie op de Ambachtsschool, wel ke gistermiddag plaats had en bij welke gelegenheid hij tot de 2e klasse werd bevorderd, -door den voorzitter werd over handigd, die er een zilveren ketting bij voegde, terwijl z'n kameraads op de school een fraaie lijst om zijn getuigschrift, bij de medaille behoorende gemaakt hadden. Eigenaardig is het, dat zijn moeder lot tweemaal toe een menschenleven gered heeft. („N. Ct.") In Januari van dit jaar bevonden zich in de Fransche hospitalen 21.900 zieken, d.i. 30 per 1000, terwijl er de voorafgaande maand slechts 14 zieken op 1000 soldaten waren. In 1912 werden uil Californië 306.653 kisten zalm ter waarde van. 1.585.483 dol lars naar Engeland verzonden. Oud-Hollandsche herinne ringen. Wij lezen in „Neerlandia" In het boek „Formosa under the Dutch" kan men 'lezen, hoe de schrijver eenige jaren geleden te Sinkan op de Westkust van 't eiland een ouden inboorling ont moette, die hem met aandoening vertelde dat in der tijd toen hij een knaap was, de dorpelingen, wanneer zij aan hongers nood of epidemieën leden, gewoon wa ren bij zonsondergang naar overblijfse len van oude gebouwen in de buurt té gaan en op de borst slaande westwaarts te blikken, terwijl zij „onze roodharige goede vrienden" aanriepen om medelijden met hen te hebben en spoedig terug te komen voor hun bevrijding. Met die „roodharige goede vrienden" l>edoelde de oude man de Hollanders, het volk welks zonen gedurende den kor ten tijd van hun verblijf, van 1624 tot 1662, het vertrouwen der inboorlingen wisten te verwerven, en wel in die mate, dat de 'herinnering aan hun weldadig be stuur na ineer dan twee eeuwen nog niet was uitgewischl. In het zelfde blad vinden we onder het hoofd: „Ncderlandsche herinnerin gen op Ceylon en in Voor Indië": Zooals bekend is, wonen er te Ceylon nog vele z.g. „Dutch Burghers", afstam melingen van Hollandsche kolonisten. Men Vindt er nog namen als De Vos. Leem bruggen, Van Langenberg, Van Cuylen- burgïi, Jongklaas, Anthonisz enz. Er zijn thans jongeveer '30.000 Hollandsche afstam melingen, die 'wel is waai' Engelsch spre ken, doch (nog zeer goed weten, dat zij van Hollandschen oorsprong zijn. Zij trouwen nog Isteeds onder elkaar en heb ben zich niet met de Engelschcn en even min met de Singaieescheii en Tamils ver- eenigd. Zij hebben een eigen dubDutch Burgher Union en zij zijn als „Dutch Burghers" officieel erkend. Zoo heeft de Hollandsche kolonie officieel het recht een lid in de Legislative Counsel van Ceylon te kiezen (thans de lieer Van Cuylenburgj. Zij hebben een eigen volkslied (wijze Wien Neerlandsch bloed), gemaakt door den bekenden archivaris 11. G. Antho nisz te 'Colombo, waarvan we hier het eerete vers afdrukken: Het Lieve Vaderland. (The Dear Fatherland.) (Air: „Wien Neèrlandsch Bloed." We in whose veins Dutch blood doth flow, A warm and swelling stream; Whose hearts With filial ardour glow, Join in this sacred theme. With voice 'and heart from tear removed, United hand in hand, We bail thee land our fathers loved Het Lieve Vaderland! („Hand.") Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld we gens: diefstal: J. C. d. R., 45 j., werk ster, en A. G„ 32 j., bootwerker, heiden Neuzen, de le tot 14 d. gev.straf, dei eisch was f 10 b. s. 10 d. h„ en de 2e conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h.; Overtreding der jachtwet: C. v. D., 45, j„ slager, Stekene (België), conform de )eisch, met vernietiging der vonnissen in «.u-sten aanleg, tot 2 maal f 10 b. s. '2 maal 10 d. h.; en ontduiking den plaatselijke belastingen te VlissingenS. M. B., 50 j., balletmeester, en G. J. V., 31 j., dansmeester, beiden Vlissingen, bei den conform de eisch tot £5 b. s. ld. h. VrijgesprokenB. K„ 27 j„ landbouwer, Neuzen, beklaagd van veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, waarvoor 14 d. hechtenis geëischt werd, en H. A. D„ 19 j„ arbeider, Koewacht, beklaagd van mishandeling van zijii vader, waar voor geëischt werd f 10 b. s. 10 d. h. De eerste zaak welke hedenmorgen voor do rechtbank te Middelburg behandeld werd was die tegen L. T. te Heinkeivs- zand, beklaagd van beleediging van den rijksveldwachter v. d. Maagdenburg. Te gen T., die niet verschenen was, werd f 10 boete subsidiair 10 dagen hechte nis geëischt. Vervolgens stond terecht de herbergier J. G. uit Middelburg, beklaagd van bet i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2