Telegrammen. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Brand te Almeloo. Financieel© Berichten. Pouts ma. De verbannen Zuid-Afrikaansche arbei dersleider H. J. Pouts ma, die op 10 April te Amsterdam als spieker zal optreden, gaat een reis door hlet land houden. 14 April houdt hij een rede te Rotterdam, 15 Apjril te a Gravenhage, 16 April to Leeuwarden, 17 April te iSneek en 18 April te Enschedé. Bevolking hoofdstad. Hedenmiddag bedroeg het zielental van Amsterdam precies 600.000. Te Watergraafsmeer bij een bevol king van 9000 zielen wijst de kiezerslijst 1457 stemgerechtigden aan voor Kamer, •Staten en Gemeenteraad. In 1904 bedroeg het aantal 486. Het tegenwoordige jcies>- recht verschilt niet zooveel van algemeen kiesrecht, wat het aantal kiezers aan gaat. En men kan de mensohen met geen mogelijkheid naar de stembus krijgen. Er wordt nu al in sommige liberale blaadjes geklaagd, dat algemeen stemrecht toch niets geven zal, als er geen stemplicht bij komt. Middelburg. In de gisterenavond gehou den vergadering van den Armenraad is in de plaats van den heer jhr. M. van den Brandeler, burgemeester van Mid delburg, die om gezondheidsredenen be dankt had, tot voorzitter gekozen de heen mr. F. J. Sprenger, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland. - In de gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling van de Schil- dersgezellenvereeniging is met 45 tegen 15 stemmen besloten Maandag a.s. tot staking over te gaan. Het reglement schrijft voor, dat drie vierden zich voor staking moet verklaren, welk aantal dus juist bereikt is. Naar wij vernemen zijn de autoriteiten ,vpst besloten .werkwilligen in ieder ge val het werk mogelijk te maken. Nog kun nen wij vermelden, dat het aantal schil dersgezellen, dat niet aangesloten is on geveer 10 bedraagt. Door de politie te Middelburg ist proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren M. W., die een gedeelte van z'ijh mili taire kleeding verkocht. Tegen A. L., die hem bij het opmaken van het geld be hulpzaam was, werd proces-verbaal we gens heling opgemaakt. Door de politie te Middelburg is pro ces-Verbaal opgemaakt tegen zekeren J. B., die toen een 12-jarige jongen met een stok tegen zijn rijwiel sloeg dezen in oen (watergang aan den Schroeweg gooide. i Door de politie te Middelburg, is! voor den officier van justitie geleid ze kere A. J. P. H., verdacht van land looperijl. Ook de heer Blum, lid der Ged. Sta ten heeft een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de Bakkerijlten- toonstelling. Naar men ons meldt zij;n de toege zegde bijdragen voor het op 5 Mei a.s. alhier te houden onafhankelijkheidsfeest misschien niet voldoende om het plan, dat de commissie zich had voorgesteld, in zijin gen eel uit te voeren. In haar laatste vergadering besloot de oommissie echter de historische optocht in ieder geval te laten doorgaan, zoo mo' gelijk ook des avonds. Verschillende per sonen hebben zich alreeds bereid ver klaard daarin een rol te vervullen, o.a. Jhr. Mr. J. C. Schorer van Culemborg, die zijn voorzaat den heer J. C. Schorer Commissaris van den souvereinen vorst zal voorstellen. Zijne Exellentie de divisie- generaal Sweerts de Landas zal worden voorgesteld door den heer Ph. J. Cal- lenfels, secretaris van bet feestcomité, ter1- wijl ails commandant van do eerewacht zal optreden Jhr. A. E. Boddaert alhier. Ook in 1814 werd deze functie door een der leden van deze familie vervuld, 't Is te hopen, dat nog eenige geldelijke bijdragen inkomen, opdat ook de andere feestelijkheden nog kunnen worden uit gevoerd. Een historische optocht eischt natuur lijk hoog© kositen. Men vergete niet, dat het feest een herdenking zal zijn van de vrijmaking van geheel het eiland Wal cheren. In het feestprogram zal een over zicht worden gegeven van de historische feiten in 1813 en '14. Goes. Het 3-jarig dochtertje van H. de Kok op den 's Heer Hendrikskinderendijk plhier is hedenmiddag 2 uur in een sloot lachter de ouderlijke woning al spelende ongezien te water geraakt en verdronken. Naar «rij vernemen, zal de ingeni eur 3de kl. van den rijkswaterstaat H. Smalhout worden toegevoegd aan den in genieur in het arrondissement Goes. (M. Crt.). De agent van politie 2e klasse C. Drever alhier, is met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot rijksveldwachter te Hoe- dekenskerke, standplaats Kwadendamme, terwijl de thans daar gestationneerde rijks veldwachter A. Alewijnse met ingang van dien datum is overgeplaatst naar Wol- faartsdijk. Vlissingen. De heer directeur-generaal der Staatsspoor heeft o.m. een loffelijke vermelding wegens eerlijkheid toegekend aan den conducteur le klasse W. P. Tou- burg en den conducteur 2e kl. J. W. Bouff, beide gestationneerd alhier. Kapelle Tot postbode alhier is benoemd dhr. B. Baas, thans hulpbode. Misse. In de Maandagavond gehouden jaarvergadering der Chr. werk liedenver- eeniging werden de verslagen van secreta ris en penningmeester uitgebracht. Uit helj verslag van den secretaris bleek, dat hek ledental verminderd werd met 1, maar vermeerderd door 6, Zoodat het getal thans (39 is, voorts dat er in het afgeloopen jaar 3 sprekers voor de vereeniging zijin opgetreden. De penningmeester deed ver slag van zijin gehouden beheer der gelden. De afdeelingskas had inkomsten £60.43 en f 47.811/2 uitgaven, goed slot f 12.611/2. Het ondersteuningsfonds had na aftrek van f 105, uitgekeerd ziekengeld aan ver schillende leden thans nog in kas f 715.38. Als secretaris werd herkozen H. Dane. Gekozen tot 2e voorzitter J. Kooman, in- plaats van L. Huissoon, die bedankte. Herbenoemd tot bode J. Moerland en her kozen als lid der commissie van bijstand ds. Tont. A.s. [Vrijdag zal hef jaarfeest gehouden worden. (Eerst heden ontvangen). Kruidingen. Maandagavond vergaderde de Dorpslandbouwvereeniging in 't hotel „De Korenbeurs". De penningmeester deel de mede, dat het vorige boekjaar sloot met een batig saldo van f 61,28; dat dijt jaar was uitbetaald aan kunstmeststoffen f 17397,88. Het batig saldo was nu f 22,131/2- 't Ledental was in 't afgeloopen jaar vermeerderd met een negental en alzco geklommen op 72. Voorts waren er vier vergaderingen gehouden. In de plaats van den heer J. Wondergem was C. Dek tot voorzitter gekozen. Alle mon sters waren door 't proefstation onder zocht en goedgekeurd, behalve de wik ken. waarop 10 pCt. gekort werd wegens' minderwaardigheid. Neg werd besloten f5 te schenken aan de landbouwtentoonstel ling te Middelbrug te houden. Hierna werd de vergadering gesloten. Gisteren sloegen een voor een wagen gespannen tuig paarden op den Dorps- achterweg op hol. Op den hoek stuitten zij op een houten schutting, die nog al be schadigd werd, terwijl ook aan den wa gen 'teen en afhder stuk was. De zich pp den wagen bevindende personen kwa men gelukkig met den schrik vrij. Nief zoo goed bracht de knecht van den landbouwer L. N. het er af. Hem trof het ongeluk, dat een paard hem gis termorgen een been stuk sloeg. lerseke. Tot. afgevaardigde namens de afd. lerseke van de Ver. tot Chr. ver zorging van krankzinnigen in Zeeland naai de algemeene vergadering is ook benoemd ds. Joh. Ivijne. Het betreffende bericht in ons nummer van gisteren liet door een zetfout aan duidelijkheid te wenschen over. Driewegen. Alhier had Maandag een bui tengewone vergadering van ingelanden van het Waterschap EllevvoutsdijkDrie wegen plaats, ter behandeling van het ver zoek van de N. V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland, om een bijdrage gedurende 20 jaar in de kosten van aanleg van een net vaci locaalspoorwegen in Zuid-Beve land. Vanwege het Bestuur, dat heeft we ten te bewerken, dat er in het Waterschap 2 stations en 2 los- en laadplaatsen ko men, n.l. 1 te Driewegen en 1 te Elle- woutsdijk,werd het voorstel gedaan om eene bijdrage te verleenen onvoorwaarde lijk van f 320 per jaar, welk voorstel geen genade kon vinden bij den heer J. Oele Hzn. te Goes, die daaraan zijn bekende bezwarende voorwaarde wilde verbinden om de bijdragen ponds ponds gewijze te verminderen als de Maatschappij een winst van bijvoorbeeld 5 procent blijkt te maken. Met klem werd dit voorstel bestreden dooi de heeren Mulder, van der Bent en Burger. Nadat er ook nog op gewezen «-as, dat deze dwingende bepaling niet kan worden aangenomen, wijl dan de provinciale subsi die niet zou worden verkregen, en daar mede dus de totstandkoming der lijn ver viel, werd het voorstel Oele met overwel digende meerderheid, 29 tegen 5 stem men, verworpen. Daarna werd het Be stuursvoorstel met algemeen e stemmen aangenomen. Oost Kapelle. Dezer dagen was het voor het z.g.n. kantboertje A. W. alhier een groot verlies, dat door ziekte na het kal ven zijn eenige melkkoe moest geslacht worden, en wel juist op dien tijd als zij ruime opbrengst zou kunnen opleveren; zoo moest W. bij de al niet gunstige le vensomstandigheden, waarin hij verkeert, daar hij ook al ruim, 9 maanden met een zieken arm sukkelt, ook dit verlies nog lijden. Nu werd er door dezen en genen wel eens over gesproken om dien man in zijn ongeluk te hulp te komen, en zoo heeft een ingezetene vrijheid aan onzen EdelAchtb. Burgemeester verzocht en ook gul verkregen, om eene inteekenlijst ter inzameling van gelden bij de meest ge goede burgers te mogen aanbieden. De uit slag daarvan was van dien aard, dat deze week genoemde W. eene aangekochte koe als eigendom kon geschonken wor den (de geslachte koe was eene gehuurde). Voorzeker een blijde verrassing voor W. en wel een zeer navolgenswaardige daad van liefdadigheid. (Behoudens verwijzing naar Matth. 6:2 voldoen wij gaarne aan het verzoek om bovenstaande mededeeling op te nemen. R e d.) Colijnsplaat. Door Burgem. en Wethou ders is, in overleg met den Districts schoolopziener besloten, dat de aanneming van nieuwe leerlingen op de openbare school alhier, wegens het heerschen der mazelen, in plaats van op 1 April op 1 Mei a. s. zal plaats hebbeu. Bij den dienst der P. en T. is be noemd met ingang van 16 Maart tot schrijver te Middelburg (inspectie) de heer H. B. Woltering; met ingang van 1 Juni de commies-titulair P. C. Borstlap, van Bergen op Zoom naar Neuzen. (M. Crt.). Met ingang van 1 Mei a.s. worden de kommiezen C. Kok te Heinkenszand en J. van Iwaarden te lerseke verplaatst resp. naar Krabbendijke en Vlissingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen to Dxuten, J. den Hartog, cand. te Meerkerk. De Belgische lloodschapper, orgaan der Belgische Christelijke Zendingskerk, deelt mede, dat in 1913 bedroeg het aan tal kerken en stations 38, Evangelieposten 5 en annexen 94, volwassen leden 7390, kinderen 3475; Zondagsscholen 99 en leer lingen 3478, predikanten 33, evangelisten 2, Bijbellezers en «olporteurs 14, broeders die in do vergaderingen voorgaan 158; kei-ken en gehuurde zalen 78; doopen 184, huwelijken 97, begrafenissen 176, hij- eenkomsten 10,913. Voor' de centrale kas werd ontvangen 82,510.53 frank en voor verschillende doeleinden 33,691,26 frank. Er is een tekort van 125,000 frank. Geref. Kerken. Beroepen te Voorthuizen W. van 'l Sant in Oostburg. Aangenomen naar Hazerswoude door C'. J. J. Wielenga te Ruhrort (Rijnprovincie Duitsehland). Middelburg. Hieronder volgt het schrifte lijk werk van het onderwijzers-examen van hedenvoormiddag. S c h 1- ij v e n. (9.3010.00). Eén regel groot, één regel middelsoort, twee regels staand klein, twee regels loopend klein. Op den 18en Mei van het jaar 1596 ving de vermaarde tocht aan, welken de dich ter Tollens ons in zijn „Tafereel van de Overwintering der Hollanders op Nova- Zembla" heelt bezongen. Paraphrase. (10.0010.45). (Spel ling naar De Vries en Te Winkel). Geef den inhoud van onderstaand gedicht zoo veel mogelijk in eigen «'oorden «'eer. FLINK. „Ja, als 't niet kan, dan kan het niet!" Zoo hoor ik alle dagen Van flauwerds en van tragen; Maar ik, ik haat dat laffe lied! En, zoo mij God de kracht wil gunnen, Dan zeg ik; „wat er ook geschied', 't Moet kunnen!" Komt! haalt de handen uit den zak En strekt die uit de momven, Gij Mannen en gij Vrouwen! Staat af van lust en van gemak: En, valt er soms wat zwaars te tillen, Denkt, „willen.tilt hot zwaarste pak, 'k Wil willen!" Wat flink en eerlijk is, en goed, Hoe zwaar het ook moog' lijken, Zal licht en handig blijken, Wanneer men 't pittig wil, en doet: Hoe of 't dan loopen mag en runnen, Zegt steeds, met ernstig-vroom gemoed: ,,'t Moet kunnen Opstel. (10.45—12.00). (Spelling naar De Vries en Te Winkel). Maak een op stel over een der navolgende onderwer pen 1. Lenteboden. 2. De automobiel. 3. Eendracht. 4. Kruidje-roer-me-niet. Die té e (12—12.30). Hedenmiddag; Rekenen, Aardrijkskunde* en Opvoedkunde. Geslaagd aan de vrije universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexamen in de rechten de heer H. F. Eringa, gebo ren te Middelburg. Omtrent den brand te Almelo schrijft men ons van daar nader d. d. 31 Maart: De brand is van morgen ruim 8 uur begonnen, en nam in enkele oogenblikken zoo'n omvang, dat de mannen en meisjes die er werkten, zich slechts met de groot ste moeite, en met achterlating van hun kleedingstukken, enz., konden redden. (Men ontkleedt zich in de fabriek altijd half om de groote hitte). Bij de nood trap hebben zich verschrikkelijke tooneeltjes afgespeeld. Wel 'n 20 personen moeten, naar men zegt, grootere of kleinere wonden gekregen hebben, doordat ze van de trap afrolden of afgegooid werden. Door omwonenden werden de meisjes van kleeren voorzien en de gewonden naar 't ziekenhuis gebracht. Een vijftal personen blijven vermistzijn zeker door den rook bedwelmd blijven liggenzij zullen wel totaal verbrand zijn. Een van hen, eene Ter Stal, smeerbaas, verjaarde juist vandaag. De brand is begonnen op de 3e verdieping door het warmloopen van een riemschrijf Voor dat men een in de zaal aanwezige brandslang gereed had, was de heele zaak één vuur en rook. Dat komt door dat het zoo ver schrikkelijk stuift. De fabriek hangt vol vlokken wol en katoen. Yan de derde verdieping steeg het vuur naar de 4e, die heelemaal leegbrandde. Eu van boven af brandde de heele fabriek af. Telkens viel een zoldering in, en dit bracht den brand een verdieping lager. Alleen 't voor ste gedeelte, o.a. machinekamer, van de fabriek door een muur van het achterste gedeelte gescheiden, is blijven staan. Met de brandweer is het hier zeer treurig gesteld. De spuiten maken een armzaligen indruk. Men kan er maar een meter of 10 hoogstens hoog en 3 meter ver mee spuiten. En het gebouw is wel 20 meter hoog. Een stoomspuit hebben we niet. Misschien, nu er al zooveel kalveren verdronken zijnEen jongen sprong uit de derde verdieping en kwam bijna ongedeerd beueden. Een andere jongen zag men een oogenblik later terugdringen van voor 't raam. Die is niet meer terug gezien. Op de fabriek N. V. Stoomspin nerij „Tweiithe" werkten plm. 150 per sonen (die nu natuurlijk werkloos zijn). Op 't oogenblik is 't gevaar geweken. Hier en daar vlamt de ruïne nog. Ongelukkon. Het 21/2-jarig zoon tje van den heer v. d. R. te Dordrecht is in een sloot langs den Noordendijk verdronken. Gisteravond is te Lekker- kerk de 17-jarige B., die met haar 9- jarige broer op bezoek was ge«"eest, op den terugweg door de duisternis te water geraakt. De broer ging hulp halen, maar u'ist de juiste plaats niet aan te wijzen. Eerst na anderhalf uur zoeken is haar lijk opgehaald. Zondagnamiddag is in het Overdiep, achter Ten C'oulster te Hei- loo, het lijk gevonden van een 15-jarig pleegkind van C. V. te Eenigenburg, sinds eenigen tijd werkzaam op een drukkerij te Alkmaar. De knaap «rerd sinds 17 Maart vermist. Een ontaarde stiefmoeder. Bij de politie te 'sGravenhage werd Maandagavond aangifte gedaan dat een negenjarig meisje, wonende in de Hont- horststraat, ergerlijk door de stiefmoeder zou zijn mishandeld. Het kind zou op tal van plaatsen op het lichaam blauwe en bloedende plekken hebben bekomen door die mishandeling. Intusschen bleek de toestand van het meisje van dien aard dat ze gisteren toch weer zooals gewoon lijk naar school is kunnen gaan en ge neeskundige hulp niet werd ingeroepen. Het feit, dat van de mishandeling aangifte werd gedaan, hetgeen geschiedde door een tante van het kind zuster van den vader moet blijkbaar hieraan zijn te danken dat deze mishandeling niet een op zich zelf staand feit is. Immers vol gens mededeelingen van die tante, die zich thans het lot van haar nichtje meende te moeten aantrekken door de politie te waarschuwen, zou de bedoelde stiefmoeder het meisje en ook haar an dere stiefkinderen reeds herhaaldelijk heb ben mishandeld, zoodat de vader gedurig, en ook nu weer, zijn kinderen onder det zorg van zijne moeder of andere familie leden stelde. Eenmaal zou een kind zóó danig zijn mishandeld, dat het door een geneesheer van den eersten hulpdienst moest worden verbonden. Als oorzaak van de mishandeling werd opgegeven, dat het kind wat laat uit school kwam, omdat het had moeten schoolblijven en dat het daardoor zoo laat eten kon brengen bij haar vader die chauffeur is en uit hoofde van zijn betrekking niet kon thuis ko men 0111 te eten. (Hbl.) Goedkoop reizen in de zo mermaanden. Van verschillende zij den wordt tot ons de vraag gericht of dezen zomer weder de vacantiekaarten verkrijgbaar zullen zijn. Wij kunnen mede- deelen, dat de Nederlandsche Spoorwegen besloten hebben, de vacantiekaarten dit jaar weder af te geven gedurende de maanden Juli, Augustus en September, tegen de bekende prijzen van onderschei denlijk f4, f3 en f2 voor de drie klas sen. Zij zullen, evenals vroeger, geldig zijh voor eene reis van het station van afgifte naar een willekeurig ander sta tion, hoe groot de af te leggen afstand ook zij. De vacantiekaarten van de Staats spoor zullen geldig zijn op de in Nederland gelegen lijnen van deze Maatschappij, de Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maat- sehappij en de Noord-Brabantsch-Duit- sohe Spoorweg-Maatschappij; de vacantie kaarten van de Hollandsche Spoor alleen op de lijnen van deze Maatschappij. Ieder kan berekenen hoeveel voordeeli- ger hij met vacantiekaarten reist, als hij weet, dat voor een gewoon enkele reisbil jet voor eiken kilometer verschuldigd is 3.25 ct. in de eerste klasse, 2.45 ct. in do tweede klasse en 1.625 cent in de derde klasse. Met de vacantiekaarten hebben de Ne derlandsche spoorwegen wel het goedkoop ste tarief van geheel Europa, zoo niet van de geheele wereld. Zulks blijkt wel hier uit, dat bijv. voor den afstand Rotterdam Groningen, waarvoor in Nederland ver schuldigd i<s: le kl. f4, 2e kl. f3, 3e kl. f2, in Duitsehland en België wordt geheven: in Duitsehland f 11.04, f6.96, f 4.44 (gewone treinen)in België f 10.85. f6.40, f4.37. (Msb.) Niet aangeven van de doodsoorzaak. Op last der justitie werd het lijk van een te Oosterwijk plotseling overleden vrouw te Gorinchem gerechtelijk geschouwd. Gebleken moet zijn, dat de vrouw, {die al eenigen tijd niet al te wel bij het hoofd was, zich door ophanging van het leven heeft be roofd hetwelk echter door de familie was verzwegen, 't Gevolg hiervan was liet ingrijpen der justitie. Bij de begrafenis, die Vrijdagmorgen plaats had, verklaarde de man nog bij het graf, dat hij het feit alleen verzwe gen had, om de eer zijner vrouw en familie te redden. Witte Wolf in China. De bui- tenlandsche bladen hebben nog het een en ander over de Verrichtingen van Witten Wolf, den rooverhoofdman, die met zijn legerbenden rondtrekt door Sjensi, alles verwoestende wat hem in den weg komt. De militaire gouverneur van Sjensi, is hem, uit Sianfoe met troepen tegemoet getrokken. Er bevindt zich te Sianfoe een afdeeling van 8000 man, afkomstig uit Honan. Maar op deze legermacht is weinig staat te maken, «-ijl ook de benden van Witten Wolf uit Honan zijn, terwijl de troepen te Sianfoe zelf tot rooven en plunderen nei gen. Trouwens, één van de tegen Witten Wolf uitgezonden regimenten is reeds naar de roovers overgeloopen. Dr. Parker een zendeling van de China Inland Mission, die ternauwernood ont snapt «~as aan het te Kingtsewan door de mannen van Witten Wolf aangerichte bloedbad, bericht, dat dc rooverhoofdman het in het bijzonder op de zendelingen en hun stations voorzien heeft. Openbare bibliotheek. De bi bliothecaris van een onzer boekerijen ver telt me, dat een van de meest trouwe bezoekers en boekenleeners een dame is, die naar het uiterlijk, om het zoo maar eens te zeggen, niet den indruk maakt alsof zij zoo leesgierig is. Daarom nam onze bibliothecaris dezer dagen eens de vrijheid haar te vragen naar haar voor keur juist voor omvangrijke boekwerken, die zij dan niet zonder inspanning mpe huiswaarts torste. „U schijnt, liefst dikke boeken te le zen V" vroeg hiji beleefd. Maar hij ontving dit, onverwachte ant woord „Eigenlijk lees ik ze niet, meneer; maar ik heb een baby, en die zit er zoo 'mak kelijk op, waardoor we een kinderstoel' uitsparen". (Hand.) Vliegrecords. De vlieger Garaix is te.Chartres met 9 passagiers gestegen tot op een hoogte van 1600 meter en heeft daardoor het record verbeterd. De vlieger Linnekogel is te Johannisthal gistermiddag opgestegen met zijn Rumpler- eendekker zonder passagier en heeft het wereld-hoogte record geslagen door tot 6300 meter te stijgen. (Het record zonder passagier stond tot nu toe op naam van den Franschman Legagneux met 6120 me ter te Fréjus op 27 December 1913. Ook het record hoogvliegen met 1 passagier staat op naam van Linnekogel met 5500 meter). De Hamburgsrhe vlieger Krumsiet heeft Maandag in een etmaal 12 uur zonder oponthoud gevlogen. Hij steeg 's morgens te half zes op en landde des namiddags Om, 5 uur 32. Hij heeft hiermee een nieuw record gemaakt. Gevaarlijke r00uitaartjes. In het Fransche plaatsje Cholet zijn 10 personen overleden aan de gevolgen van het eten van roomtaartjes. De keukenmeid die den room had bereid, was een typhus- baccillendraagster; uit haar darminhoud kon dezelfde baccil gekweekt worden. In de Parijsche Academie de méde- cine heeft nu prof. Chantemesse ander maal ge«'aarschuwd tegen het gebruik van room, die niet toebereid is onder zorg vuldige voorzorgen. Uit Zuid-Afrika. Op voorstel van De Wet, minister van justitie, heeft de Volksraad te Kaapstad besloten tot intrekking van het wetsontwerp „tot het bewaren van vrede"., waarin strengje straf fen werden bedreigd tegen het houden van oproerige bijeenkomsten en tegen bemoei lijking van arbeidswilligen tijdens stakin gen. Minister De Wet kondigde aan, dat hij in plaats van dit ontwerp een voor stel zal indienen tot wijziging van de wet op de ontbinding van oproerige vergade ringen. Vliegongevallen. Te Straats burg is een tweedekker van de luchtvaart- vereeniging bij 't omgaan van een bocht gevallen. De bestuurder heeft zijn onder been gebroken en wonden aan het hoofd) opgeloopen, de waarnemer, kapitein Rein- hardt van het 70e reg. infanterie, is ge dood. Het toestel is geheel vernield. Een avontuurlijk dienst meisje. Zondag is te Philadelphia op een liefdadigheidsbal een jonge dame ge arresteerd, die door hare elegante verschij ning, kostbare toiletten en schitterende diamanten algemeen de aandacht trok. Het geval wekte groot opzien, vooral toen bleek, dat zij vroeger als dienstmeisje in betrekking was geweest bij een dame, die zij voor -f 10.000 aan diamanten ont stolen had. Uit vroegere betrekkingen had. zij zich een aantal kostbare toiletten toer geeigend en zich in verschillende steden, voorgedaan als gravin. Gedurende de af wezigheid van haar mevrouw had zij zich in de hal laten fotografeeren, gedost in schitterende balkleeding, en deze por tretten onder hare vereerders rondgedeeld. Aan aandeelhouders der stoomtram Hulst-WaJzoorden zal worden voorgesteld otver 1913 7 pCt. dividend uit te kee.-i ren. f" NIJMEGEN. Hedennacht is door de R. K. en door de Prot. Chr. Vereeniging van koetsiers en voerlieden een algemeene sta king geproclameerd. Het geheele bedrijf ligt stil De. staking omvat 150 man. Eiseh: loonsverhooging. AMSTERDAM. De eerste lijkver branding in (Nederland had heden plaats door het feit, dat het stoffelijk overschot van dr. C. J. Vaillant in hdJ crematorium te Westerveld verbrand werd. Door de Justitie is het feit gecon stateerd. Er is echter geen proces-verbaal opgemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2