Uit de Provincie. Reclames De kracht van het zenuwgestel herwonnen. Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Kunst. Ingezonden Stukken Leestafel Uit de Pers. „Natuurlijk, er zijn uitzonderingsgeval len; niet ajle oude en invalide arbeidend zijh afhankelijk yan de liefdadigheid van kerk, particuliere instellingen of gemeeri- te; maar zij, wie een heter lot treft, zijn slechts de uitzonderingen op: den regelt Zich behoorlijk in dien toestand indenken, staat gelijk met te beseffen dat hij hoogst bedenkelijk is en niet ais normaal mag worden aanvaard en bestendigd". Zoo schroef de heer Treub in 1906, teekent het „Arn'h. I>bl." hierbij! aan. In 1914 dient minister Treub een wetsj ontwerp in, waarvan zie het boven.. Staande citaat de oude arbeiders slechts „bij uitz'ondering" «uilen profiteeren. Een wetsontwerp, dat ook al woelen, de bedeelden er in opgenomen, tóch de ouderdomsvoorziening der arbeiders brengt onder het begrip „onderstand van behoeftigen" De j,hoogst bedenkelijke toestand" wordt niet gewijzigd, dat kan alleen door verzekering, (door in te grijpen in 'da loonregeling maar „als normaal aanvaard en bestendigd". Het is fataal I Middelburg. Naar aanleiding van een daartoe ontvangen uitnoodiging brachten wij hedenmorgen een bezoek aan het pak huis van de Naamlooze Vennootschap J. G. en J. J. van der Harst, handel in Koloniale Waren op de hoek van de Lange Burg en de Groenmarkt alhier. Het doel van dit bezoek was voornamelijk om ons te overtuigen dat deze firma, wier zaak onder de oudste van Middelburg behoort, (z\j werd namelijk in 1812 opgericht), toch Steeds tracht met haar tijd mede te gaani en daarin ook o.i. ten volle slaagt Inzonderheid is dit zeker waar voor -de wijze waarop hier van de onooglijke witte koffieboonen de geurige koffie, die bijna een ieder verkwikt, wordt gebrand en gemalen. Oorspronkelijk geschiedde het draaien van de brandmachine met de hand later werd zij gedreven door een gasmotor, maar sinds kort is ook deze krachtont- wikkelaar weder verdreven door eene nieuwere vinding en dank zij de intrede der electriciteit in onze gemeente, drijft nu een electro-motor van twee en een halve paardenkracht de machine en brandt in 20 minuten 40 K.G. boonen, waarover met, 'de hand ruim drie maal zoo langf werd gedaan. De boonen worden door een trechter in de machine gedaan en nadat geconstateerd is, dat het brandings proces voldoende is geweest, worden zij van onder uit de machine door een schuif op een cirkelvormige zeef gebracht, waar zij door practisch aangebrachte waaiers worden afgekoeld. Deze zeef doet het laat ste vuil dat door de aan de machine be vestigde zuiger nog niet mocht zijn ver wijderd, verdwijnen. Na afkoeling worden zakken onder de zeef gebracht en door weer een schuif Jte openen de boonen daarin gedaan. Een kleinere machine dient om de boonen te glanzen, zonder welke glans de huismoeders ze niet zouden wil len hebben. Ten slotte is ook een groote molen, waarin de koffie gemalen wordt elect.risch te drijven. Wij bezochten ook de andere deelen van het groote pakhuis waar bleek welk een groote omvang deze zaak heeft, o.a. viel ons oog op een practische machine voor het mengen van verschillende soor ten thee, tot eene, die alle goeden eigen schappen van smaak, reuk en waterhouden in zich vereenigt. Het geheele pakhuis is electrisch ver licht, welke installatie evenals die voor kracht geleverd werd door de firma Wol- ders Co. alhier. In verband met orus bericht in onsJ nummer van gisteren betreffende het ver- gchijn(Mi van een 82-jarigen verpleegde ■uit het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Middelburg voor hef kantongerecht, ver- ztoekt de vader van het gesticht ons mede te ideelen, dat deze man bewezen heeft het niet erg nauw te nemen met de waar heid. Waar l*ij vertelde, dat hij ouder- domisrente heeft en hem daarvan eerst f0.25 en nu niets meer gelaten werd,, was dit reeds geheel bezijden de waar* heid, de man heeft totaal geen ouderdoms rente en ide bedoelde 25 cent wats het Zakgeld dat hij Van hiet gesticht krijgt) en dat hem nu voor een maand ingehou-' den is als straf voor het feit waarvoor hij oo"k nu terecht stond. Ook verzekerde de vlader ons, daj; de man niet voor het eerst boven zijn theewater thuis kwam. Ten' aanvulling dient nog gemeld, 'dat de verpleegden niet alleen Zondags en Donderdags, zooals vroeger jaren, maar tegenwoordig iederen dag uit mogen. Goes. De teekenaar van het kadaster 'dhr. F. J. Goethart is met 1 Mei naar Amsterdam verplaatst. De heer D. Kuijper, boekhouder, ai de dames Donner, analyste, en Van Dellen, schrijfster aan het Hijkslandbouw- proefstation alhier', zijn met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst in dezelfde betrekkingen naar Maastricht, zulks in verband met een reorganisatie in den 'dienst van dit station. (M. Crt.)| Bij resolutie van den minister van Financiën is met ingang van 1 Mei 1914 benoemd tot teekenaar van het kadaster, Üe heer A. van Liere te Kloetinge. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot amanuensis-concierge aan het Rjjks- landbouwproefstation alhier dhr. G. C. van den Ende. thans amanuensis, zulks in tie plaats van dhr. G. Herwig Hz., aan wien met ingang van 1 Juni op Zijn verzoek eervol ontslag verleend is. Vlissingen. De officier-machinist 2e kl. B. C. de Groot en de hoofd-machinist K. van Dorsten zijn overgeplaatst van VKssingen naar Hr. Ms. Koningin Emma te Nieuwediep. Hedenmorgen precies 9 uur hoor den wij weer voor het eerst de aange name klanken van "het carillon op den St. Jacob&toren. ,Dat was ruim 2Va jaar geleden. Natuurlijk is het nog' maar her proeven of repeteeren, maai- het is dart toch een bewijs, dat de voltooiing nadert. Wij hebben gegTonde hoop, dat wij op 1 Mei a.s. weer het aangename Meb deuntje 's morgens van 6 tot 7 uur zul len kunnen hooren. Stellingen, schuttingen, en loodsen tot het bouw'en van den toren zijn dezer dagen weggenomen. 's Heer Arendskerke. In de Maandagoch tend gehouden openbare vergadering van den raad der gemeente die door 10 la den en den secretaris werd bijgewoond en waarin de heer J. v. d. Daal afwezig was, werd na lezing en onveranderde .Vaststelling der notulen medegedeeld dat tot tijdelijk hoofd aan de openbare lagere school te Nieuwdorp is aangesteld mej. P. Willemsen, onderwijzeres alhier en tot tijdelijk onderwijzer de heer A. J. Domini ons in gelijke betrekking; werkzaam aan de school te Colijnsplaat. Aan het door den Raad der gemeente Velsen aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ingezonden adres inzake het hij die Kamer ingedienldo ontwerp van wet tot verleening van ouder domspensioen aan behoeftigen wordt ad- haesie betuigd. Naar aanleiding van een verzoek van de N.V. Spoorwegmaatschap pij Zuid-Beveland om subsidie voor het tot stand brengen van locaalspoonvegwt in Zuid-Beveland wordt besloten, onder- bepaalde voorwaarden eene subsidie te verleenen vim f300 per jaar gedurende 20 achtereenvolgende jaren, ingaande op den dag als de trein in exploitatie zal zijn gebracht. Op een verzoek van de onderwijzers aan de openbare lagere scho len in deze gemeente om, voor wat hunne, pensioensbijdragen betreft, hen te doen deelen in dezelfde gunstige bepalingen als door den raad voor de andere gemeente ambtenaren getroffen, wordt afwijzend be schikt, Vervolgens wordt vastgesteld eene Verordening bepalende de uren waarop het bureau van den huigerlijken stand dagelijks zal geopend zijn waaruit, blijkt dat het bureaa dagelijks, uitgezonderd des Zondags en op daarmede gelijkstaan*- de dagen, voor het publiek zal geopend gijn van 9 uur des Voormiddags tot 2 [uur des namiddags. Tot, leden van de Com- missien tot Wering van Schoolverzuim te 's Heer Arendskerke en te 's Heer Ren- drikskitlderen worden benoemd: te 'sll. Arendskerke de hoeren, C. Ruijteler, J. van Houte en L. van Vessem en te 's H. Hen drikskinderen de heer D_ J. v. d. Graaft. Tot lid van het Groot-Armbestuur te 's H. Hendrik skiaderen wordt benoemd de heer P. Oudkerk, aldaar en tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Nieuw dorp de heer L. J. v. d. Ende te Mid delburg met 9 stemmen. Op den heel de Nooijer werd 1 stem uitgebracht. Wemeldinge. Gisternamiddag kwamen hier binnen de kanonneerboot „Heinv daH", en de torpedoboot „G. 6" pan op, de Oasterschelde lanceeroefeningien te houden. Morgen wordt nog een torpedo- boot verwacht, die eveneens aan die oefen ningen zal deelnemen. 1 Bij den dienst der directe belastin gen zijn verplaatst met ingang van 1 Mei: de kommies-verificateurs J. Jouge- breur van Vlissingen naar Amsterdam. S. L. Schuit, van Roosendaal naar Vlis singen; de rijksklerken 3e kl. I. van 'tHof, van Koewacht naar Spijkenisse, A. Donkersloot, van Chaam naar Putters- hoek. Ingetrokken de verplaatsing van den kommies 2e kl. J. J. Faro, van St. Maar tensdijk naait Amsterdam. Wolphaartsdijk. Maandagavond werd al hier in de Christelijke school een open bare les gegeven aan de leerlingen der hoogste klasse. Daarbij waren het be stuur, de ouders der leerlingen en verdere (belangstellenden uitgenoodigd. Het hoofd der school, de heer W. A. van Wijk opende het samenzijn met het zingen van Ps. 68 vs. 10 en gebed. Daarna vroeg hij over de Bijb. gesch. in verhand met de kaart van Palestina, gaf daarna lessen in rekenen, lezen, Vad. Gesch. en aardrijks kunde. Een en ander werd afgewisseld met het zingen van enkele liederen. Er werd ook gelegenheid gegeven om schrifte lijk werk der leerlingen te bezichtigen Een der leerlingen bracht in een gedicht den dank voor het onderwijs aan het pea*- soneel over. Nadat het hoofd der school nog een ernstig afscheidswoord tot de kinderen gericht had, sloot de voorzitter van het schoolbestuur na een woord van dank namens de ouders gesproken to heb ben en nadat hij gewezen had op het hooge gewicht van het Christelijk onder wijs de genoegelijke en leerrijke samen komst met dankgebed. Gemeenteraad svei gade-ring; vanMaan- dagnamiddag. Tegenwoordig 6 leden, af wezig dhr. C'. Zuijdweg. De staat van on inbare posten Hoofd. Omslag 1913 werd vastgesteld op f 28.065. Het kohier van den Hoofd. Omslag van 1914 werd vastgesteld op f5100. Een voorstel van dhr. Linden- berg om de telegrammen door geheel de gemeente kosteloos te doen bestellen, hetj- geen in de vorige vergadering was aange houden werd met 5 tegen 1 stem verwor pen. De jaarwedde van den telegramhes tel ler werd van f20 op f40 gebracht, in gaande 1 Januari 1914. Si| Jansteen. Door Gedeputeerde Staten is benoemd tot schatter der pachtwaarde van gronden gelegen in den calamiteuzen Bonsselepolder, dhr. C. IJsebaert te St. Jansteen. Iedereen kent de merkwaardige wer king die de Pinkpillen op het bloed heb ben. Zij zijn de krachtigste vvederbelever van het bloed die de apotheek bezit, en een groot dokter heeft naar recht er van kunnen zeggen, dat de Pinkpillen bloed geven met iedere pil. Indien die werking op liet bloed, beves tigd door talrijke genezingen gedurende 20 jaren, den roem dor Pinkpillen heeft gedragen tot in de verst verwijderde dorpjes, zoo is toch de werking der Pink pillen op het zenuwgestel misschien minder bekend, terwijl zij toch even merkwaardig is als die welke zij op liet bloed hebben. In ohzen tijd van overwerken, van belangrijke zenuwverslrjting, is het goed dat het groote publiek wete dat het altijd in zijn bereik heefteen versterker van liet zenuwgestel van de eerste soort, waarmee de uitgeputten, de neurasthe- nielijders van alle graden het kwaad kunnen bestrijden. Ik weet wel dat de machtige werking der Pinkpillen op de zenuwen goed be kend is bij de geneeskundige faculteit, maar dat is niet voldoende. In onzen tijd, dat iedereen met de geneeskunde een weinig bekend is, en iedereen in staat moet zijn zich zelf te verzorgen met het beste algemeene geneesmiddel, is liet noodzakelijk te weten dat de Pink pillen liet krachtigste versterkingsmiddel der zenuwen zijn en dat met deze pillen de kracht van het zenuwgestel kan wor den herwonnen. Ze zijn verkrijgbaar a fl.75 per doos en f per zes dooien, by het Generaal-Depöt der Pink pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goea bij Gebr. Mulder, te Tholen b(j W. Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Westervoort, W. J. Val te Biervliet. j Vrije Evangelische Gemeenten. Overleden te Veendam ds. J. v. Petegem, oud 73 jaar. Oud Geref. Kerk. Bedankt voor Grand-Rapids (Michigan N.A.) 3e maal, door L. Boon# te St. Phi- lipsland. Goes. Tot tijdelijk leeraar in de Hoog- duitsche taal en letterkunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier is benoemd de heer J. Garvalbo, van Amsterdam; de heer Noordhoek treedt 1 Sept. in func tie. 1,1 Na afgelegd examen zijn tot do school van de Vereeniginig „Normaalles sen" te Middelburg toegelaten Tot de eerste klasise: P. Joosse, I. J(. Schroevers, K. Lous, Westkapelle, S. J. Daman, L. yan de Putte, Domburg, J. J. van Renennaam, A. J. de Rugter, A. M. van der Giezen, M. J. Passenier, Th. J. van jAartsen, N. A- Dekker, A. M. S. R. Bosschaart, St. Laurens, W. F. C. Plagge, Koudekerke, M. vanhier Harst. A. Crucq, Arnemuiden, J. 1. Sturm. Tot de tweede klasse: H. L. Heijboer, Koudekerke, en (M- -V Homburg. De geslaagden bij1 wier namen geen woonplaats is genoemd wonen te Mid delburg. Oude Grafschriften. In het Archief van het „Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen" over 1913 drukt de heer P. K. Dommisse af eenige grafschriften uit de afgebrande St. Ja- oobskerk te Vlissingen, met toelichtingen. Op den ,5 September 1911 werden te Vlissingen, door onvoorzichtigheid van den loodgieter, de St. Jacobskerk en to ren door brand verwoest. Slechts kale muren en onder asch en puin bedolven grafzerken bleven over. Alleen het ko perwerk, de bijbels, de beide archieven en de uit 1600 deelen bestaande biblio theek werden gered. Het AvondmaalsziR ver bleef, trots de hitte, in de brandkast ongedeerd. Toen men bij den herbouw besloot om den Kerkvloer, in vroeger tijd ten be hoeve van het begraven opgehoogd, weer tot zijn oorspronkelijk grondvlak terug te brengen, moesten de grafkelders wegge broken en daartoe de grafzerken gelicht 'worden. Dit geschiedde in den winter, in het begin van het jaar 1912. De zerken kwamen, hoe voorzichtig ook behandeld, bij stukken en brokken uit haar voegen. Vele waren reeds verbrijzeld, door dat de helm Van den toren met de klokken bij hun val juist op den kerkvloer zijn terecht gekomen. Eenige zerken, van be trekkelijk zachten Namenschen steen ge maakt, waren door ouderdom totaal ver gaan, terwijl andere, bij den brand, door vuur en water veel te lijden hadden gehad. Gelukkig begrepen de heer J. H. Tres- fon, opzichter bij den! herbouw, en de heeöj Dommisse, welk belang er gelegen was aan het opnemen en beschrijven van de merkwaardige zerken, bij het vinden waar van het werkvolk uitriep: „tZijn allemaal kapteins, die er onder liggen". Ja, 't wa ren kapiteins en vice admiralen uit den 80-jarigen oorlog! Van ongeveer 130 nummers is he! bei den hoeren gelukt het grafschrift, voor zoover het nog leesbaar was, op te tee kenen. Anderen waren totaal afgesleten en onleesbaar. Rehalve drie en twintig zerken uit den Katholieken tijd, dagteekenen de andere bijna van de Omwenteling af tot het mid den der zeventiende eeuw toe. Treffend zijn enkele opschriften op zer ken of hij miuirornamenten aangebracht. Eenige er van deel ik mode: Tegen de oude doodkapel was een muur steen aangebracht ter gedachtenis aan Jan Alman, wiens naam in 1572 onsterfe lijk werd door de zinspeling op zijn naam bij den volkskreet: „Alle man onder de wapens!" Het opschrift, luidde: „Hier ligt begraven Jan Alman Die den 6 April 1572 te Vlissingeri ter aansporing Zijner mede Bur geren een toevallig middel in Gods hard is geweest tiot weering van Spaan- sclie inquisitie en byge'.oove En tot invoering van Den Waaren Gods dienst." Opmerkelijk is ook het grafschrift in het Latijn ter eere van Jan Lamtuvcht sen Coole, waarvan de vertaling luidt: „Daar cle wijze Coolenius (Coole) wist dat de wereld niets is dan een ijdele droom der dingfen,, en dat de schat ten, die tevergeefs opgehoopt worden vergankelijk zijn, heeft hij gezegdAlles is opschik en heeft hij den loomen grond onder den voet getreden. Hij kon in waarheid weten, dat alles opschik is, die in waarheid wist, dat. de wereld niets is." En daaronder stond met groote letters,: i 1 i ..Gedenkteeken van J. L. C'oole van huize een Vlissinger en bij zijn leven burgemeester van die stad. Onder de eerste (bestuurders) van het groote O. en W'. Indie, maar eveneens onder de eerste onderzoekers yan Guinea en Nova Terra, geboren Anno (15)65, gestorven Anno 1619, 9 Maart." Zeer treffend is ook het Latijnscihe op schrift op het eenmaal zoo schoone graf monument ter eere van Daniel Barvvell, nu helaas ontredderd, dat stond tegen den oosteindmuur van den noorderbeuk. De vertaling luidt aldus „Deze steen doe bewaard blijven den naam van Daniel Octavius Harwell, die, toen hij uit Indië teruggekeerd, zijn vaderland trachtte te bereiken, aan deze kust gestrand, door schipbreuk is om gekomen, 25 Juli 1779, oud 23 (jaar). Zooveel had hem de natuur geschon ken; zooveel hadden zijne studiën daar aan toegevoegd, zoodanig was do be valligheid van zijn karakter, zoodanig do zachtheid van zijn geest, dat niet alleen zijn vrienden in hem hun lieveling be treuren, maar dat het gansche meiï- schengeslagt treurt, dat hun in hem een sieraad werd ontrukt. Al wat den stervelingen gegeven wordt, om te ver werven en te Jjezitten, is onbestendig en vergankelijk, de deugd alleen zal altijd leven." (Hand.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Goosche Gasverbruikers Glück auf! Verlicht met gas! Kookt op gas1 De reclame, door onzen zoo ijverigen, directeur der gasfabriek gemaakt, was ook bij ons ingeslagen. En we hadden 't fornuis uitgeruild voor gascomforen. En de kachels voor gaskachels. Nu waren we uit den brand! Geen last van een fornuis dat niet branden wil Altijd licht; altijd warmte; elk uur van den dag! Helaas Hei zeit wat 'tWas 'smorgens; half acht. Vrouwlief had theewater opgezet. En ook de havermout. wij eten eiken morgen een bordje van dat goed. De gaskachel in de huiskamer brandde. Maar het theewater bleef lauw! De havermout koud! In de kamer geen vuur! Zonder eenige waarschuwing was de gasverbinding afgesneden. Daar zaten we nul i Zie nu maar hoe 'teten klaar komt! [Een vraag aan de arbeiders, die een, diepe geul vlak voor de huisdeuren uit graven geen doorgangetje vrij houden geen plankje leggen zoodat ieder maar moet zien hoe hij 'door den hoop modder en over de geul heen komt gelukkig de dame die nog Wijde rokken draagt! wordt beantwoord met: „in den namiddag zult u wel weer gas hebv ben!" Zoo handelt men in Goes Daar schijnt men nog in sommige op zichten in een oertijdperk te leven. Hoe het althans behoort schijnt men daar niet le weten. Geëischt mag toch worden, dat bjj afsluiten van gas- of waterleiding behoor lijk te voren wordt gewaarschuwd. Wjj vonden deze handelwijze tenminste onbeschoft! En we raden -ieder: Als ge in Goes gas gaat gebruiken, doe dan uw .petro leumstellen. fornuizen of kachels niet weg, doch bewaar ze. Ze kunnen (jier uog to pas komen. Een gasverbruiker. Op den berg. door dr. J. R. Slo- temaker de Bruine. Utrecht G. J. A. Buys. Een treffend gekozen titel, ontleend aan het tafereel der verheerlijking pp den beng; welke* getuigen van den diepen blik dien dezen prediker leerde slaan in eigen hart en in het menschenJeven. God zegeno zijn ernstige woorden van ver maan, van bemoediging en bestraffing, geve dit boekske aan onze jeugdige be lijders. doch onthoude het ook niet aan de ouderenwant Üe ervaring is aller: één geloof, maar ook één strijd, één vreeze, éénzelfde groote gevaar; en éénzelfde be hoefte aan het van alle zonden reini gende bloed. Dat wordt uit deze blad zijden opnieuw duidelijk. Niemand zegge: ik ben rechtzinnig, ik ben gereformeerd, dus wat zal 5,Tc nu van Slotomaker le zen. Laat wat de schrijver op bl. 18 zegt denznlken leeren „Daar zjjn rechtzinnigen. Zij spreken over een God, dien zij hebben. Gij zoudt meenen dat dit. het krachtigst, het za ligst bezit voor hen wezen moet; denk eens aaneen God te hebbenEn toch, zij praten er zoo gewoon over; ais over één: van do vele dingen waarover zij pra ten. Zij roemen den Heiland, die zich gaf in den dood voor hunne zonden. Maar dat zij 'nu elke zonde hatenmet fijn weten elke drijfveer toetsen bij zichzelf; maar dat zij nu natuurlijk zichzelf ver geten, terzijde laten staan voor anderen' zegen, om te staan voor Godes eer ja dat kunt gij moeilijk zeggen. Het. zou er wel uit. moeten volgen. Maar hel. volgt er blijkbaar niet uit. Of er is niets. Zij gelooven aan verderf en eeuwig oor deel. Gij meent, dajt zij sidderen daarvan len nooit er van spreken kunnen zonder dat hun hart krimpt van pijn.... 'tMocht wat. Hun oog wordt heusch niet vochtig, als zij meenen te moeten denken dat iemand buiten Christus is; en hun stem trilt heel niet van aandoening, terwijl zij spreken van ondergaan onder den troon van God." Zouden dezulken niet dooi' de lezing van dit boek&ke kunnen worden terecht gebracht? Het is zeer te hopen. Levensbeelden van Jezus Christus, door ds. J. E. Schroder. Nijkerk G. F. Cailenbacii. Zelfs de ongeloovige critlek heeft zich niet kunnen onttrekken aan den mach tigen invloed die van den Zone Gods uit gaat. Zelfs Renan niet. Hoeveel te ineen moeten de geloovigen. die dit boek le zen, getroffen worden door de schilde ring welke in levendige, sprekende kleuren deze schrijver aan de hand der Schrift van den Heiland geeft In een twaalftal opstel len opent' hij telkens nieuwe taferaelen Waarin hij den Heere Jezus laat zien met den geesel; als barmhartige Samaritaan; in den storm; als gehoorzame Zoon; als kruisdrager, als de verheerlijkte Gods- zoon, als huisvriend en gast. als de goede| herder, als ziekentrooster, als zaaier, als kind en vriend, als rechter. De schrijver vertolkte in deze opstellen „het geloof der gemeente''. Ook dit. boek! zij aan de aandacht van kerkeraden, ou ders en vrienden aanbevelen om 'tals geschenk mee te geven aan hen die dezen dagen openbaar werden als belijdende le- jden. Gods Woord is de Bron; maar wat >vij er niet uit putten doen anderen voor ons, en gaarne luisteren wij, wanneer zij ons daarvan verhalen. Bovengenoemd beek is uit, de bekende bibliotheek van Callenbach, evenals hét groene boekje dat wij hieronder aankon digen. Armenweelde. door Jan Veltmans. Nijkerk. G. F. Callenbach Van óe groene 'boekjes tot nogtoe bij dezen uitgever verschenen is dit. een van de mooiste. Een arm arbeidersigezin, spa rend in een oud zwavelstokkenbakje voor een schaap, door een dronkenlap bedro gen, koopt do vader een oud beestje voor f8; de bedrieger wordt, genoodzaakt f5 terug te geven; en de arme menschep geven hem er nog fl van terug!; doch het beest zal nooit „lammen". Maar de Heere beschikt hun een ander schaap, de „armenweelde", waaraan Hij Zijn ze gen verbindt Een lief verbaal, uit het leven van den, arme afgezien en onberispelijk over ver teld. Pietje Baltus. In de „Standaard" w ordt een kort woord gewijd aan de nagedachtenis van Pietje Baltus, dezer dagen te Beesd overleden. Gelijk men weet, aldus de „Standaard", is de kennismaking van dr. Kuypler met! deze eenvoudige in den lande, toen hij predikant in het dorp Beesd was, niet zonder indruk, en niet zonder gevolg vooor zijn verder leven geweest. Het kenmerkende in die toen nog jonge vrouw was haar beslistheid lu Beesd was nog geen moderne prediken op den kansel geweest, en het hoofd den Openbare school in 'dit Betuwsche dorp was een lief, geloovig man, de oude heer Kievits. Maar ook al bleef in Beesd de „orthodoxie" nog moer of min den toon. aangeven, Pietje Baltus -wilde van ztilk kerkelijk leven niets Weten. Dat was al half werk, en daar deed ze niet aan mee. AI dat half orthodoxe gedoe zonk toch al

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2