NIEUWSBLAD VOOR ZEELAN r\o. 153. 1914. Dinsdag 31 Maart 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUII, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenland. Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85j UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent Christendom en Maatschappij. Eindelijk zijn wij: dan ook een Chrisfet? lijk Sociaal Tijdschrift rijkgeworden. Het is het geregenereerde „Christendom en Maatschappij" dat sinds eenige jaren op verschillende tijdstippen verscheenen waarin onze béste schrijvers op1 elk igei- bied de vrucht hunner studie aan het Chr. publiek aanboden, dank zij de ener. gieke medewerking van den uitgever Ruijjs te Utrecht. De redactie blijft in handen van p'ro feasor Diepenhorst, den bekwamen socdoi- loog, die zich den hoogst verdienstelijken oud-minister Talma wist toe te voegen, zoodat nu dit uitnemende tweetal aan de Zoo noodzakelijke sociale studiën Van onzen tijd stuur en lichting zal hebben te geven. E:n wie die deze geleerden in him om vangrijke studiën en met hunne uitne mende kennis en talenten gevolgd heeft, zal niet met volkomen vertrouwen op' wélslagen dezer onderneming de vruch ten hun arbeid tegemoet zien. Een staf van medewerkers staat gereédi hm bij Tuin omvangrijke taak te step- lien. Wij hebben slechts de namen ,te noemen van dr. J. Th. de Visser, J. R. Snoeck Henkemans, dl'. J. R. Slotemaker de Bruine, G. Wi C. Vunderink, pirof. Bavinck, pi-of. A noma, dr. W. B. v. Sta veren, die hun sporen op het sociaal terrein reeds verdienen, om verztekerd te zijn, dat deze kostelijke uitgave ons voUd ten goede zal komen. En met hen komen vele jongeren in liet vuur, die reeds aanV vaukelijk van hun talent, hun warm harii en hunne vaardige pen blijk gaven. Onder hen is mr. J. A. de Wilde, dei populaire spreker en schrijver, mr. H. Bijleveld, de bescheiden, degelijke journa list, H. C. Ho.gerzeil, de predikalnt-socio- loog', dien Patrimonium zoo ten volle ver trouwt wegens zijn pr.aktischen, taktischen arbeid in de kringen onzer werklieden, met nalne als Dienaar en P. V. Vliet, die in de .arbeidersbeweging van rijpende ervaringen mogen spreken. En dan dr. Beumer, de ziel onzer Pro-, pagandaclubs, met C. Gerretson, den pit- tigeii schrijfver der Sociale Kroniek in „Ons Tijdschrift", mr. Goedbloed, den schrijver van „Land aan landarbeiders", dr. de Moor en J, E. Yonkenberg, de lievelingen der beide groote Jongjelinjgs:- bonden, 'Nederbragt, den man van de Staathuishoudkunde, dr. 1. Lammert» v. Bueiten, den begaafden prediken, die de sociale quaestie in Amsterdam, uit de ptrak- fcijk leerde bezien, .gelijk dr. He Visser dit in Rotterdam en Amsterdam, en dr. Slotemaker in Middelburg en Utrecht deed. En niet "te vergeten den kondigen mr. V. H. Rutgeps, de gewikste spreker, diej reeds nu in onze Volksvertegenwoordiging een m,an van beteekenis werd, met Na- huyisen, den leider in den 'Chr. AArtio- npjen Werkmansbond, en dr. P. A. Klap, mi'. J. J d-e Waal Malefijf, mi-, S. de Vries, den verstandigen Amstcrdamschen wethouder van onderwijl; Wielenga, den, Drentschen schoolopziener, die in „Boaz", ,zijn sporen verdiende, en velo anderen- Onze plaatsruimte laat niet toe den inhoud van dit eeiste no. van den 7en jaargang te bespreken. Het aantrekkelijk formaat der nieuwe uitgaaf in den trant) van het .„Katholiek Sociaal Weekblad" lokt ter kennismaking uit. En de abonne- mentsprijls is niet hoog: f3.60 per jaar; in voor vereenigingen slechts f 2. N,a ben inleidend woord van de re dactie krijgt de lezer op bladzij 2 eep opstel van dr. Slotemaker de Bruine, ter kennismaking met het in September van dit jaar te Bazel te houden Internatioi naai Christelijk-Sociaal Congres. Mr. Ger- brandy opent een artikelenreeks over het loonvraagstuk op de Alg. Verg. der Ver. voor de Staathuishoudkunde en die Sta tistiek. Uit het artikel Kameraad „Menseh" hopen wij jweldra een en ander over te nemen; het is hoogst belangrijk. Voortsi een mooie plaats ingeruimd voor de 'ru brieken „Uit de Vakbeweging"; „Van het maatschappelijk leven"; en „Sociaal aller lei"; terwijl een rubriek „Sociale Web geving in de Staten-Generaal" de rij sluit i 1 Wij begroeten deze uitgave met ingeno menheid. Ruisiche er ia deze uitgave me nige toon van "Christelijk doelen en ge voelen; wij begroeten de uitgave met in genomenheid, met een zucht van verlich ting omdat zij eindelijkin 'een. diepgevoelde behoefte voorziet; en met te grooter Vertrouwen zien wij de be schikkingen in zake het tweede sociaal congres tegemoet waarnaar zoo menig Chr. patroon en arbeider' al boo lang heeft verlangd. Voor Christendom en 'Maatschappij! Dit zij de leus van „Christendom en Maat schappij", van hare redactie en al hare medewerkers, van lezers en lezeressen, van allen die deze uitgaaf door abonne ment en aanbeveling wenschen te steu nen. En Christendom en Maatschappij mogen er onder 'sHeeren zegen rijkelijk wèl bij varen! Ouderblad voor Walcheren. Dit maandblaadje kost maar 30 cent pél) jaar; en houdt zich uitsluitend bezig| meit de opvoeding. Het spreekt met en tot de ouders; dat wil zeggen de ouders mogen ook hun gedachten zéggen in dit blaadje. Tot nog toe laZen wij 'tblad met genoegen. De artikelen zijn zeer po pulair gesteld, en laten zich aangenaam lezen- i Alle ouders ivaii kinderen die op de Chr. school gaan op Walcheren, behoorden dit blad te lezen. Onze staatkundige pers heeft v,ooi' dit alles geen plaatsruimte; met eens 'in de maand zoo'n blaadje wprdt in dit gemis voorzien. De inhoud van no. 3 is o.a.Hoe be schouwt ge uw; kind? Voor welke school, kiest gij? Is het onderwijs aan de bijzon dere scholen van minder gehalte dan aan de openbare? School eu Huisgezin. Vooral de artikelenreeks „Van vroeger en later" in belangrijk, wijl 'zij een stuk geschiedenis! van Opvoeding en Onderwijs behandelt. Men begint ju te zien, da,t wij ouder avonden moeten hebben. Wij herinneren ons dat meester Wirtzl te Goes reeds een kwarteeuw; geleden dergelijke avonden or ganiseerde voor Samuël, het suppletie fonds voor schoolgaande kinderen onzer „on- en minvermogenden". Dergelijke „ouderavonden" moeten meer algemeen worden; en moeten teven» ge nietbaar gemaakt w,orden. Een der ruimst gezegende broederen of zusteren géve op zoo'n ,avond gelegenheid om iets te ge bruiken; en een ander geve een .stukje zang of muziek; en daar tusschen in een pakkend onderwerp met vriendelijk uitgelokte bespreking. Ons dunkt, daar moet men den aanstaanden winter overal eens mee trachten te beginnen. En de onderwijlzers moéten 'tniet alles aian de hoofden overlaten, en de schoolbe sturen moeten af en toe ook eens voor het voetlicht. Bovenal men leze het Ouderblad. Mexico. Torreon is in handen der rebellen, Aldus een telegram in ons vorig num mer. Torreon is een belangrijk spoorweg- centrum, dus beteekende de overgave van deze plaats een gevoelig verlies voor de federalen. Volgens berichten uit Mexico (stad), handhaven de federalen zich met groote moeite in enkele wijken. Uit Juarez (even ten Oosten van Tor reon), wordt gemeld, dat generaal Huerta met 4000 man van den staat Durango uit tot ontzet van de benarde federalen is komen opdagen. Van het Oosten der stad binnendringende sloeg hij zich onder he vige bloedige straatgevechten naar de arena in het Noorden van de stad door. Gelijk reeds gemeld, is er bij de in neming van Gomez Palacio Vrijdagmor gen verschrikkelijk gevochten. Vier dagen lang had het beleg geduurd, en eerst na twee vergeefsche aanvallen, viel het dorp den rebellen in handen. Terwijl de grootero gebouwen doop 't geschut in puiu geschoten werden, dron gen de .cavalerie pn het voetvolk van Villa gewapend met karabijnen, pistolen en handgranaten de nauwe straten bin nen, waar de federalen barricaden had den opgeworpen. Om negen uur reed generaal Villa ein delijk als overwinnaar de met lijken be zaaide straten door. Aan beide zeiden zijn de verliezeit zwaar, het water is schaarsch en de me dische hulp is onvoldoende, zoodat een groot deel der gewonden overleden is. 'Generaal Villa heeft zijn hoofdkwartier op drie mijl afstand van Torreon op geslagen en meldt, dat de federalen al leen in de Westelijke wijk van de stad nog stand houden. Drie generaals der federalen zijn ge sneuveld, een gewond. Dultschland. Zaterdag werd voor de strafkamer van Zabem nog een naspel van de Zabern- pröoessen afgespeeld. Stonden terecht: de hoofdredacteur van den „Zaberner An- zeiger", de lieer Wiebeeke en zijn zoon, die beschuldigd werden van laster je gens majoor Ude. In him blad hadden zij een stuk gepubliceerd, waarin gemeld Sverd dat majoor Ude bij een der laatste „Kaisergeburtstag"-fees'.en verschillende burgers door woord en daad had belee- digd, maar tenslotte zelf was afgeranseld. Toentertijd had men dit. voorval geheim gehouden Naar aanleiding van dit stuk had ma joor Ude een klacht' ingediend. Verschil lende militairen en burgers werden dooi de strafkamer gehoord, en evenals bij de andere Zabernprocessen, stonden hun getuigenissen weer lijnrecht tegenover el kaar. De procureur eischte tegen Wiebeeke een gevangenisitraf van drie maanden, en tegen zijn zoon één maand. De verdediger bewees echter dat het bericht van den „Zaberner Anzeigér" volkomen juist was en vroeg vrijspraak. De strafkamer sloot zich bij dit verzoek aan en veroordeelde majoor Ude tot de proces-kosten. Frankrijk. Het blad „Figaro" vertelt het volgende staaltje van „onafhankelijkheid" der rech terlijke macht. Het is het verhaal van eeh oud-rechter van instructie. Hij schrijft „Twintig jaar geleden had ik in mijn ka binet een machtige persoonlijkheid, die, betrokken was in een weinig b'eteekenende, finjancieele strafzaak. Ik had mijn ver hoor zóó goed voorbereid, en mijn dossier wlais zóó precies, dat na een uur de be klaagde bekende. Ik haalde een bevel tot inhechtenisneming voor den dag om hef te gaan invullen. Maar op het oogenblik, dat ik er dep naam zou gaan opschrijf ven dacht ik: de man dien ik in mijn macht had Was een van de invloedrijke mannen van Parijjs, hij had vrienden onder de ministers, hij had een krant.,Zijh ajrreistatie zou een stonn tegen mij poen, losbreken. Wie zou me prijzen omdat ik mijn plicht gedaan had? Noch de pro cureur-generaal, noch de minister van jus titie. Het .jvyajs vier uur. Tot zleven UuB bleef ik met mijn verdachte een on- beteekenende discussie voereu. We luis terden geen van béiden naar wat we zlejiden. Zal bij me er achter draaien? .dacht hij. t— Zal ik hem arresfeeren? vroeg ik me af. Elk van ons twieeënl wiafel hang voor den anderen. Ik liet hem| vrij. De zaak werd geschikt.Of i"k berouw heb Van die lafheid die al ztoolangj geleden 'is? Neen, Want zonder die was ik nooit president van een Kamer gewor den. i Engeland. De crisis is thans naar Londen overge plaatst. In het Lagerhuis heeft Asquith giste r-en meegedeeld, dat Seely, minister van oorlog, maarschalk French, chef van den generalen staf en Kwart, adjudant-gene raal, hun ontslag hebben genomen. Asquith zeide dat hij hun beweegrede nen begreep, doch hun heengaan betreur de. Beiden hebben hem bewezen, het vol komen eens te zijn met zijn (Asquith's) Verklaring van den 27en dezer. Asquith bracht warme hulde aan de eerlijkheid, de bekwaamheid en de toewijding, waar mede French en Ewart staat en leger hebben gediend, en zeide te hopen dat' zij ook in de) toekomst daartoe in de gelegen heid gesteld mogen worden. Tot zijd leedwezen heeft ook Seely ge meend te moeten aftreden. Met grooten te genzin heeft Asquith besloten, zélf de portefeuille van oorlog te nemen. De ko ning heeft daaraan zijn goedkeuring ge hecht. Asquith's kennisgeving verraste het La gerhuis volkomen. Het is wel opmerkelijk, dat onder de liberalen geen ministers van oorlog meelij te vinden zijn. Wijst dit niet op innerlijke Verdeeldheid onder die heeren? Mogelijk echter is de weigering om in liet kabinet te treden te verklaren uitt den korten termijh, waarvoor de nieuiwe titularissen zouden kunnen zifting hebben. Ook moet rekening géhonden worden mét het feit dat de ministers moeten gezocht worden onder de leden van het Lager huis, die bïjj benoeming Zouden moeten aftreden, en hunne herkiezing lang niet Vast staat. Wel die van Asquith. Oud -minister Talma over de Arbeidersbeweging. Donderdagmiddag hield in het klein Auditorium van het Academiegebouw te Leiden oud-minister Talma de laatste van zijn drie voordrachten, daartoe uitgenoo- digd door de Synode der Ned. Herv. Kerk. Spr. wil de arbeidersbeweging van christelijk standpunt beschouwen. De christelijke arbeiders zijn nl. in het onze kere over de aan te nemen houding. Wan neer ze niet meedoen aan de algemeene arbeidersbeweging dan wordt hun dat als ontrouw verweten. En toch zijn er van christelijke zijde bezwaren, omdat zuiver stoffelijke belangen worden voor gestaan en ook de strijdtoestand tegen over den patroon niet is goed te keuren. Spr. noemt deze bedenkingen onjuist en zoo ze al juist zijn, dan zijn ze toch incompleet. De methode toch die bij de arbeidersbeweging wordt toegepast is de zelfde als in de ondememingswereld, wanneer de koopman zijn contracten al- sluit. De christelijke arbeider wordt dus tegenover vragen gesteld, die hij niet over zien kan. Er zijn religieuze en zedelijke beden kingen. Immers leidt de arbeidersbewe ging tot. ongeloof en zij berust er op. Dit blijkt fiit de ervaring. Toch kent Enge land talrijke actieve belijders der christe lijke kerk, die leiders zijn van arbeiders bewegingen. Toch Wordt de godsdienst ern stig door hen opgevat. Ook komen nu in Duitschland en Holland christelijke arbeidersvoorstanders op (de zg. Gelben in Duitschland). Hier was de S. D. A. P. voor eenige jaren bepaald anti-religieus maar toen is de moderne richting tot haar toegetre den en hu kent ze zelfs orthodoxe woord voerders. In Zwitserland een dergelijke beweging. Is dit nu zich onvoldoend rekenschap geven van beginselen. Voor zoover spr. dit kan beoordeelen aanvaarden de socia listen den klassenstrijd, maar verwerpen ze het historisch ijmaterialisme. Of nu iemand een waar christen en soc.-dem. tegelijk kan 'zijn, kan spreker niet beant woorden. Hij 'zoekt dus een objectieve beantwoording. In den Bijbel' is er ver band tusschen 'welvaart en leven eener- zijds, en de gerechtigheid, maar het laat ste blijft grondslag. Marx zegt hiertegen over in zijn voorrede zur Kritik der po- litische Economie, dat de menschen bij maatschappelijke voortbrenging 'zich ver binden tot voortbrengingsverhoudingen. De wezenlijke grondslag der maatschappij is het maatschappelijk bewustzijn. Dit is dus in volstrekte tegenstelling met den Bijbel. De tegenstelling op sociaal gebied tusschen kapitalisten en arbeiders is niet zoo absoluut als het verschil in wereld beschouwing. Van welke beteekenis is dit nu voor de partij? De beschouwing van Marx maakt een wetenschappelijk socialisme mogelijk. Hg ziet dit als een noodzakelijk proces Van de economische en sociale actie. Marx vraagt alleen de toekomst te verhaasten. Hiertoe moeten de emanente levenswetten der maatschappij samen werken. Ten gevolge van deze opvattin gen breidde de materialistische denkwijze zich meer en meer uit. Thans is het historisch materialisme geen partijdogma, maar spr. kan het met den inhoud van de soc.-dem. propaganda niet -vinden. Vraagt men echter naar de uiteenzetting van het ideaal, dan komt de zekerheid op grond van de door Marx beschreven evolutie. De socialist zegt: het proletariaat is bij het breken van den tegenstand der 'heerschende klasse onover winlijk, omdat het de historische taak vervult een economisch en zedelijk ver ouderd stelsel om te werpen. De kapita list is dus zedelijk veroordeeld. Spr. meent dat, zoomin men een individu naar zijn eigen oordeel beoordeelt, men de maat schappelijke verhouding tiaar het maat schappelijk bewustzijn 'mag beoordeelen. Voldoet het 'Socialisme aan deze norm? Do beginselverklaring zwijgt er over. Het historisch materialisme heeft nog steeds de overhand boven zedelijk oordeel. Hef beginsel is onvereenigb'aar met de eer die aan 'God toekomt. Heeft de christelijke arbeider nu steun te bieden aan de arbeidersbeweging op grond van zijn christelijk oordeel? Do ar beider is deel van de massa, die in zijn roeping Gods, maar ook moet hij zich zelf als persoonlijkheid zien. Hij moet zijn krachten gebruiken waar God hem stelt. De berusting, die Paulus predikt, geldt voor den slaaf uit zijn tijd. De arbeider die zijn verantwoorde lijkheid niet voelt voor de arbeidsvoor waarden waaronder hij leeft, doet ver keerd, ook met het oog op zijn gezin. Als hij eigen nooden niet voelt, dan moet hij zijn kameraden toch helpen. Zijn de middelen der vakvereenigingen in strijd met het christelijk beginsel. Spreker kan den strijd niet ontkennen en erkent dat die soms gewild is. De arbei der is ook, wanneer hijzelf in moeilijke omstandigheden verkeert, verplicht zijn makkers bij te staan. De arbeider moet opkomen voor wat hém is toevertrouwd, want zijn recht is Gods eigendom. Alle terrorisme is uit den booze, maar de ar beider mag zijn recht niet willekeurig terzijde zetten. Spr. behandelt achtereenvolgens 3 vra gen. Ie. Verhouding tusschen arbeider en werkgever. Ook de laatste is de naaste van den arbeider, en de arbeider is ver plicht tot trouw aan het contract. Sabo tage echter is onvereenigbaar met goede trouw en christelijke beginselen. De ar beid is goddelijke roeping, de zedelijke grondslag van het leven. Vandaar dat de klassenstrijd zedelijk gevaarlijk is. Vele arbeiders bekennen het bestaan van den klassenstrijd, maar dit komt doordat de vakvereenigingen den arbeider meer be- heerschen dan de sociale toestanden. 2e. Is die verhouding bij werkstakingen te handhaven. Moeilijk, maar niet onmo gelijk. Het wezen der staking is het zich onttrekken aan arbeid om de makkers te helpen. Om werkstakingen binnen wet telijke en geestelijke grenzen te houden, wordt zooveel mogelijk getracht. Werk stakingen kunnen noodig zijn als de an dere 'middelen alle zijn uitgeput, ze zijn dan den christelijken arbeider plicht. Eerste Kamerverkiezing. In de gisteren gehouden buitengewone zitting der Provinciale Staten van Drente, voor de verkiezing van een lid Van de. Eerste Kamer (vacature Mr. E. Pelinck) werd gekozen jhr. mr. H. G. van HoUthei tot Echten, te Assen. Totaal waren uit gebracht 33 stemmen, waarvan 22 op' jhr. Holthe tot Echten; 7 op Mr. Wi. Th. Eilerts 'de Haan en 4 op Mr. T. Smitt (Den Haag). Zenuwlijders. De algemeene vergadering van de Ver. tot Christ, verzorging van Zenuwlijdersj in Nederland z'al 3 Juni te Amsterdam gehouden worden. Treub contra Treub. In zijn „Over Sociale Verzekering" schreef Mr. M. Wl F. Treub op' bïz). 21:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1