irraad •rakel N1E0WSBLAD YOOR ZEELAND No. 151. 1914. Zaterdag 38 Maart 38e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH werken !ANK. :leijn. EERSTE BLAD. Ie soorten letten, n, Tafels, Iderijen, inteaux, een. ioozen, tedicules. leinkenszand. I. H. V. Z. Jrg. [OEDE lurg» 5te prijzen voor ten: VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIf, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen De Wichelroede. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. mde prijzen. er, Bioed- tegen de |ild en ge- billijk en KEUZE IN: Inde prijzen. |elend, M «nuu. In gegarandeerd Iheid. klaverzaad van (htstreeks geïm- Jaap/espeen, Dvertref baar |g van duurzame lijke prijzen. let vak behoort. rg, Korte .Noord- Izerne Sfoffeerderij I Langeviele brug I moderne en an- alle stijl onder Jige. Best adres Jtnonie, noten en |eook voor het rijten, karpetten, rel rol als tulle let bekleeden van Ipé's enz. Alles |en. Aanbevelend jgen, levert fr. laalpillen onder Ireau. De goed- 1 duurzaamheid. Lange Delft, Mid. i,W alstraat.Vlis- S.Westkapelle, A. JNIS,TerNeuzen. den Goeschen [jving trachten te llder (Schorretje) thans in paeht IVEDEN. ekomen ten kan- nger-Griffier W. inschrijvingsbil- en vóór of op 30 ntore. uur voornoemd. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers 0.85. UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes KN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels f 1.—iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April a. a. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Be tekorten. Wij herinneren nogmaals, dat het ge raamde tekort over 1914 op1 de Rijks.- inkomsten twintig en een half miljoen gulden zal bedragen. De minister wenscht ter dekking va,n dat itlekort te bestemmen: de inkomsten van den suikerpot (het bedrag dat de accijns op gedistilleerd meer opbrengt dan f25.200.000), geschat op f 3.6 millioen. De opcenten op bedrijfs- en vermogens belasting over de maanden Januari tot en met, April f2.085.000. De verhooging van 'den bieraccijns wordt geschat op 1.4 millioen gulden, terwijl uit de wijziging en uitbreiding van de successiebelasting geschat wordt vier mil lioen op te brengen. Uit de verhooging van de zegelbelas ting zal één millioen en uit tabaksbe lasting twee millioen gulden worden ge haald. Indien waar is, wat voorspeld wordt, dat minister Treub zal toegeven aan de verlangens om alsnog de bedeelden op te nemen in zijn ontwerp Staatsbedee- ling, dan zal 'het tekort ;nog vier millioen grooter zijn. En alles wordt betaald door de Neder- landsche belastingschuldigen. De buiten- landsc.he fabrikanten betalen niet mee, want het Tarief is van de baan. Die slimme buitenlanders wisten wel wat ze deden, toen zij de kassen van Concentratie en S. D. A. P. steunden met hunne bijdragen In „Timotheüs," geïllustreerd weekblad, vonden wij het volgende artikeltje over de wichelroede, waarmee thans op en kele plaatsen in den Achterhoek wordt gewerkt: Wichelen beteekent tooveren; een wichelroede is dus teen tooverstaf. In een woordenboek van 1850 zag ik eens na, en vond daar, dat het geloof aan de wichelroede eenvoudig bijgeloof was, een overblijfsel uit de dagen van het Ger- maansche Heidendom. De verlichte 19e eeuw moest niet meer gelooven, dat een gevorkte hazelaartak metalen, water en andere in den grond verborgen schatten kon aanwijzen. Dat was immers te dwaas om alleen te loopen Doch de 20e eeuw schijnt wat minder met zichzelf ingenomen dan de 19e, en ze wil nog wel wat leeren. Lang ver geten zaken worden nog eens opnieuw onderzocht, en wat de wichelroede aan gaat, is gebleken, dat de Germanen zich niet bezig hielden met de producten van hun fantasie, maar met de resultaten van hun ervaring. De wichelroede werkt; dat is tegenwoordig niet meer tegen te spreken. Hoe ze werkt, is onderwerp van praktisch en theoretisch onderzoek, dat tot dusver niets betrouwbaars hoeft op geleverd, maar dat ze werkt, is eenvou dig niet tegen te spreken. In haar oorspronkelijken vorm is de wichelroede een gevorkte hazelaartak, waarvan men de beid^ tanden der vork in de handen houdtien den „steel" voor uit steekt. Gaat men daarmee, bijv. naar water zoekende, kalmpjes vooruit dan gaat ,op een gegeven oogenblik desteel met kracht naar beneden, eli dan blijkt bij pnderzoek, dat daar op zekere diepte water in den grond aanwerig is. Mis schien gaat men juist over een buis van de waterleiding, misschien is er een ondergrondsehe twaterloop. De ervaring leert, dat men niet be- paald <een hazelaartak noodig heeftde eene roedelooper gebruikt een roede van ijzerdraad, een ander neemt koper of aluminium. Ook verschillende vormen kunnen dienen; wel wordt nog meestal de gespleten tak gebruikt, maar som migen nemen ook een enkelvoudigen draad pT een spiraal, waarvan ze oei de uiteinden 'in de handen nemen. En dan blijkt het, dat de roede verschillende standen aanneemt, al naar den stand, dien ze aanwijst, zoodat een ervaren roe delooper u vertellen kan, of zijn roede hem spreekt over water, petroleum, ijzererts, zout, koper of wat ook. Maar niet iedereen kan met de wichelroede terecht. Met den besten wil en met de 'beste roede bereiken de mees te menschen Iniets. Ze loopen rakelings over Schatten, en de roede buigt niet uit. Zelfs vindt een roedelooper, die met een koperen roede gewoon is, niets, wan neer hij 'met een ijzeren werkt. Het schijnt dus, dat het zoeken met de wichelroede iets geheel persoonlijks is. De Schat, in den grond verborgen, en de persoon, die de roede draagt, moe ten op leen of andere wijze met elkaar in verband staan, en dat verband schijnt op d© roede te werken. Doch, hoe die werking is, en waarom ze zich alleen bij sommige personen openbaart, dat is volkomen een raadsel. Met de tot dus ver bekende krachten der natuur is de werking der wichelroede biet te verklaren; de kracht, die hier werkt, moet dus nog ontdekt worden. Geen wonder, dat men in vroeger tijden bij de wichelroede aan iets boven natuurlijks dacht; allerlei verschijnselen evenwel, die wij tegenwoordig verklaren als uitingen van zwaartekracht, mag netisme, electriciteit, golden vroeger ook voor bovennatuurlijk, 'tls alleen dit, dat de natuur haar krachten ons nimmer laat zien; we kennen slechts de uit werking, en daaruit moeten we tot het bestaan van de kracht besluiten. Een nuttig gebruik van de wichelroede wordt tegenwoordig reeds gemaakt in waterarme streken. De Duitsche regeering heeft h.v. den Geheimrat Von Uslar naar Duitsch Z.W. Afrika gezonden om water op te sporen. En daarin is hij op vele plaatsen geslaagd. Hij heeft echter op gemerkt en andere roedeloopers heb ben dezelfde ervaring dat hij niet te allen tijde even geschikt is tot dit werk: vermoeienis en gemoedsonrust zijn groo- te hindernissen. Rusland. Het afscheid van Mendel B ei lis. De ongelukkige Mendel Beilis, die te Kief bijna twee-en-een-halt jaar ge vangen zat, beschuldigd van een moord, dien hij niet gepleegd had, en die door de zorgen van baron Rotschild na zijn vrijspraak naar Palestina kon vertrekken, (waar hem het bezit van een stukje grond was verzekerd, heeft, voordat hij1 Europa verliet, uit Triest aau het Joodsche dag blad „Haint" te Warschau, de volgende dankbetuiging toegezonden, met verzoek die te publiceeren „Van den dag mijner invrijheidstelling af, heb ik van bekenden en onbekenden uit alle werelddeelen duizenden begroetings- brieven en telegrammen ontvangen, die bewijzen, hoe groot de belangstelling was, die mijn proces, dat eigenlijk een alge meen Joodsch proces was, heeft opge wekt, en hoe groot ook de deelneming was die men overal in mijn lot heeft gekoesterd. Daar ik sedert mijn invrijheid stelling nog altijd geen gelegenheid had, tot rust te komen, en mijn toestand in het algemeen nog onzeker en vaag "is, zoodat de mogelijkheid mij ontbreekt ieder in het bijzonder te antwoorden, gevoel ik mij thans, voordat [ik Europa verlaat, ver plicht door middel yau de „Haint", al diegenen, wien mijn lijden zoozeer ter harte ging en die ook deelnamen aan de vreugde over de herkrijging mijner vrij heid, mijn diepsten, innigsten dank te be tuigen. Ik kan slechts zeggen, dat ,ik, zoo lang Ik leef, niet zal vergeten de groote vreugde, die al deze brieven en be groetingen mij versohaft hebben. Zoodra ik door Gods hulp in het heilige land, ge lijk ik hoop, een stil en vreedzaam tehuis gevonden zal hebben, zal ik trachten, voor zoover mij dat mogelijk is, al die brie ven en telegrammen te beantwoorden en iedereen afzonderlijk daarvoor mijn dank te betuigen. Triest, 9 Schebat 5674. Mendel B e i 1 i s." Albanië Voïgens TerTlschryvên uit Durazzo heerscht er reeds nu in Albanië groote teleurstelling over allerlei zaken. Men had van gouden bergen gedroomd als de Mrbet in het land zou gekomen zijn, maai er is nog niets veranderd. De beschaafde Albaniërs en vooral die leden der voor naamste familiën, die naar Duitschland trokken om den Prins von Wied de kroon van Albanië aan te bieden, voelen zich achteruitgezet door den meegebrachten vreemden hofstaat van het vorstelijk paar die een soort Chineeschen muur schijnt op te trekken tussehen den Vorst en zijn onderdanen men verlangt een Albanee- schen hofstaat. Ook de keuze van den bejaarden Tur- kan-Pacha valt niet in den smaak, omdat hij in bijna elk opzicht te veel Wester ling ishij spreekt het Albaneesch slechts gebrekkig en kent land en volk maar half. r.n zoo is men in meer teleurgesteld, waarbij echter over het hoofd gezien wordt, dat de Vorst nog geen veertien dagen in liet land is. In zulk een kort tijdsbestek kan toch niet verwacht wor den, dat Albanië in een Eldoiado veran derd wordt. De Notariëele Vereeniging houdt opi 4 April te Amsterdam een ver gadering, waarin prof. mr. W. L. P. A- Molengraaf! van Utrecht, zal spreken over De N. V. als geoorloofde ondernemings vorm. Rotterdamsche Raad. Gisteren had de herstemming plaats in district I. De heer W. van Heteren (s. d. a. pt) verkreeg 2464 stemmen, de heer K. A. Warmenhoven Jr. (c.-h.) 3059, zoo- dat de heer Warmenhoven gekozen is. In de partijverhoudingen in den raad bracht deze verkiezing geen verandering. Bij de eerste stemming op 18 Maart j.l. verkregen de beeren Warmenhoven „(c.-h.) 2124 stemmen, Van Heteren [s. d. a. p.) 1753, De Jong (lib.) 1349 en *dr. Van Ravesteyn (s. d. p.) 71. A.p othekers. Het Dagelijksch Bestuur van de Neder- landsche Apothekers-Vereeniging is gis. deren door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid in bijzondere audiën tie ontvangen en werd daarbij welwillend in de gelegenheid gesteld de belangen van alle Nederlandsdhe Ap'othekers in zake het Ziekenfondswezen te bepleiten. Nederlandsch-Turksch incident. Men meldt uit KonstantinopelDe oud-afgevaardigde voor Dibra, Basry Bey, die veroordeeld was tot levenslangen dwangarbeid wegens medeplichtigheid aan den moord op Sjefket is thans door den Sultan begenadigd. Men zal zich herinneren, dat Basry Bey wist, te ontvluchten en toevlucht zocht in het gebouw der Nederlandsche legatie. Tengevolge van een misverstand heeft toen de militaire politie hem daar weer gevangen genomen, welk incident aanleiding gaf tot het wisselen van nota's tussehen het Nederlandsche gezantschap en de porte. Door het verleenen van gratie acht men nu liet geschil geregeld. Politieke poudre de rig. Nu de liberale partijen hoe langer hoe uiteer in de misère komen, en zelfs een schitterende overwinning der linkerzijde bij de gratie der socialisten nog slechts 37 liberale Kamerleden aan een zetel helpt, ontstaat onwillekeurig de behoefte in de pers der concentratie om hoog op te geven van de verdienstelijk h ei ddie in het liberalisme steekt. Nog pas waagde de „Goesche Courant" een poging, om met de poederkwast het gelaat der liberale partij wat te tolan- ketten en de rimpels en onaesthetische plooien aan het oog te onttrekken. Maar of het lukte? lOns 'dunkt, zeiven kan zij over haar werk niét erg tevreden zijn. Zij deed haal beet, maar de ware tint kon zij er toch niet aan geven. Waarom wordt de liberale partij als zoo voortreffelijk voorgesteld? Wel, 'omdat zijl „de vrijheid" als beginsel vooropschuift. Aldus het oordeel der „Goesche Courant", maar in één adem voegt zij er aan toe, dat de niet,-liberalen om deze vrijheidsleuzen spotlachen. Kom nu ook, waarde collega. Hebt gij nu in dezte ernstige tijden geen beter kost gereed in uw politieker) volksgaarkeu ken? Gij kunt immers evengoed zeggen, dat het aan de Noordpool snikheet is, of dat een schildpad gauwer opschiet dan een kievit. Praat over v r ijl h e i d niet tot men schen, dien gijl opzettelijk uw finantieel juk hebt opgelegd voor uw moderne secte- scholen en wier ouderrecht gijl jaren lang met wai'e wellust hebt vertreden; tot men schen, die gij door uw onrechtvaardig censuskiesrecht gedurende een halve eeuw van allen rechtstreekscihen invloed op de samenstelling der Staten-Generaal hebt verstoken; tot menschen, die gij! tergend en tartend hebt ingedeeld onder het niet- denkend deel der natie; tot menschen, die nu nog herhaaldelijk door u en al wat links staat, omdat zij voor hun beginsel opkomen, worden betiteld als huichelaars en farizeeërstot menschen, die voor geen enkele landsbediening bekwaam, doch alleen voor belastingbetaling en dienst plicht geschikt geacht werden; tot men schen, die nu nog stelselmatig uit alle gemeenteraden worden gehouden, zoolang het maar mogelijk is; tot menschen, die, als zij na langen strijd eindelijk de meer derheid hebben behaald, als staatsgevaar lijk worden voorgesteld omdat ze niet naar de pijpen der vrijheidlievende libera len willen dansen; tot menschen maar 'tis genoeg. Waarde confrère van de „Goesche Cou rant", ga in uw binnenste vertrek, denk daar eens kalm over oiize geschiedenis na, en schrijf dan eerlijk weg in uw blad De liberalen z'ijin beste, brave lieden, zij gunnen ieder wat, als ze zelf maar de baafc mogen zijnzij zijn verlicht eii geL leerd, zij weten op z'n tij'd van schip peren en van plooien, maar jammer genoeg moet van hen getuigd, dat ze de vrijheid van anderen miskend en ver trapt hebben, zoolang zij er maar kans toe zagen. (Zeeuwsche Crt.) Middelburg. Donderdag 2 April zal de heer J. R. Snoeck Henkemans, voorzit ter van den Armenraad te 's Gravenhage, spreken over de Armenwet 1912 en Ar menzorg. Men zie de betreffende annonce elders in dit nummer. Vrijdag viel een jongen van om streeks 10 jaar aan de Rouaansehe Kade alhier te water. Daar de beurtschipper van Goes (van Waarde) die aan de over zijde bezig was zijn schip te verhalen, het ongeval bemerkte, waarschuwde hij een schipper, die ter plaatse waar liet ongeval gebeurde met zijn schip lag. Deze kwam onmiddellijk te hulp en ver loste den jongen uit zijn netelige positie, zoodat hij er zonder ongeval en slechts met een nat pak afkwam. Goes. Breede Watering. Omtrent de gisteren gehouden vergadering van in gelanden van het 'Waterschap „De Breede Watering bewesten Ierseke" vermelden we nog het volgende, dat slechts in een gedeelte van de vorige oplage werd op genomen Bij de benoeming van een ontvanger- griffier moest ter gestemd worden tussehen de heeren F. Blok Azn. te Arnemuiden, Chr. Glerum Johsz. te Heinkenszand, A. D. C. van de Velde te Ierseke, H. Jonkers te Goes en P. van der Meer Mohr te Schaerbeek, waarvan de drie eerstgenoem- den op de aanbeveling stonden. Bij eerste stemming (uitgebr. 124 st.) vereenigde de heer Blok 17 stemmen op zich, de heer Glerum 40, de heer Van de Velde 20, de heer Jonkers 53 en de heer Van der Meer Mohr 92 (blanco 2), zoo dat een tweede vrije stemming moest plaats hebben. Bij deze verkreeg dhr. Blok 7 st., dhr. Glerum 34, dhr. v. 'd. Velde 14, dhr. Jonkers 57 en de heer Van der Meer Mohr 109 'stemmen. Bij deze twee de stemming waren 121 stemmen uitge bracht. Bij herstemming tussehen de heeren Jon kers en Van der Meer Mohr verkreeg eerstgenoemde 86 stemmen en laatstge noemde 131 st. (3 blanco), zoodat gekozen iq rlfi VAN DER MEER MOHR. Aan A. Nijssen te Kapelle werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Dijkraad van den cal. Wil lem Aunapolder, en werd in diens plaats benoemd J. A. Nijssen te Kapelle. Vanwege de 'Prov. Commissie voor afd. v. Ir Ned. Jongel. Verbond in Zeeland, zal op (Tweeden Paaschdag alhier een Bondsvergadering gehouden worden. In de middagvergadering hoopt op te treden de heer Tabak, terwijl in de avondbijbenr komst, die ïn de Herv. Kerk zal plaats vinden en die met orgelmuziek en zangj opgeluisterd zal worden, ds. Steinz en ds. Schuurmans Stekhoven van Biggekerke zullen spreken. De heer James van Sluis zal een slotwoord spreken. We wekken de vereenigingsvrienden tot bijlwoning van deze veelbelovende veiga- dering op. Het Zomerfeest der Chr. Jongelings- vereenigingen op Zuid- en Noord-Beveland zal dezen zomer te Kloetinge worden ge houden. Gisteravond, ongeveer 10 uur, kre gen een man en een vrouw, ten huize van den vergunninghouder Z. in de Lange Vorststraat alhier, ruzie, welke zoo hoog liep, dat beiden handgemeen wer den. Den caféhouder gelukte het eindelijk, beiden op straat te zetten, waar de vecht partij werd voortgezet. Den vechtersbaas gelukte het echter weer in het café te sluipen, waarop de vrouw zich hevig bloe dend naar het politie-bureau spoedde. Spoedig daarop verschenen dan ook twee dienaren der wet, die den rustverstoorder inrekenden, zoodat spoedig de orde en: de iflust in die anders zoo stille buurt terugkeerden. Het jaarverslag over 1913 van de vereeniging „De Am bachtsschool" alhier vermeldt, dat op 1 Januari 70 leerlingen aanwezig waren, waarvan 42 bij de afdeeling tim meren, 24 bij de afd smeden en 4 bij de afd. schilderen. De nieuwe cursus op 6 April begon met 69 leerlingen en op 31 December 1913 waren aanwezig 68 leerlingen, waar van 42 bij het timmeren, 22 bij het sme den en 4 bij het schilderenaan 18 leer lingen werd kosteloos onderwijs gegeven terwijl 32 leerlingen uit naburige gemeen ten het onderwijs volgden. Het aantal leden der vereeniging be droeg ultimo December 1913 honderd en dat der begunstigers 21 tegen 109 en 20 op 31 December 1912. De rekening over 1913 wijst aan een bedrag van totaal ontvangsten ad f 13048.3072 een totaal bedrag uitga- ven ad f 12131.97, goed slot alzoo f916,33V2. Ten behoeve van de pensioenregeling van weduwen en weezen werd de Rijks subsidie verhoogd met f460. De bijdragen van Goes en omliggende gemeenten bleven dezelfde. De begrooting voor 1914 bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 12847.83 met een post van onvoorzien, groot f57.53. Den directeur en leeraren komt een woord van lof toe voor hunne toewijding in het afgeloopen jaar betoond. Gedrag en vlijt der leerlingen gaven geen aanleiding tot klachten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1