VOOR ZEELA No. 148. 1914. Woensdag 35 Maart 38e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUI), te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Binnenland. Spr. wéés Voorts op het feit, dat er Zooveel stelsels van invaliditeitsverzeke ring zijn. Terwijl de heer Treub. de jwet ujlt elkaar heeft gezet, heeft de heer P|o- lak gezégd, dat hij' bleef bij de verzeke ring zonder arbedderspremie. it de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05) UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van l10 regels f 1.iedere regel meer 10 cent Zij die zich met 1 April a. a. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. 0e staking te Almelo. Uit door ons ingewonnen informaties is ons gebleken dat de voorstelling; dei- feiten gelijk de sociaal democratische pers die geeft, onjuist is. en dat. het relaas Van „De Nederlander", waarvan wij Vrij dag een resumé gaven, aan nauwkeurig heid niets le wensciien overlaat. i Wij zijn hel dan ook niet eens met „Pa trimonium" en „De Standaard" dat deze staking moet gesteund worden, overtuigd als wij zijn van het goed recht der pa troons in deze kwestie. In het manifest aan de burgerij in Ja nuari te Almelo verspreid, wordt hoe eigenaardig toch 1 niet de na druk gelegd op grieven betreffende lage loone.n, onredelijke behandeling, te lange arbeidsduur, maar wordt als inzet van den strijd genoemd de erkenning der organ i s a t i e. Wie eenigiszins op de hoogte is, krijgt den indruk dat de zooge naamde loongrieven enz. slechts dienen moeten om in het oog van Neerlands volk de staking een gliinpi van recht te geven. i\Ti heeft de organisatie inderdaad recht door de patroons te worden erkend, doch alleen dan, wanneer de arbeiders, zicih eerst, individueel of gezamenlijk, direct tot hunne patroons hebben gewend en afgewezen zijn. Bij de firma's' Bendien en Smits is niemand geweest, waren zij gekomen, zij zouden niet afgewèzen zijln. De organisaties zijn den firma's rauwe lings op het lijf gevallen met de niede- deeling dat zij voor hen een nieuwe loon regeling hadden gemaald, en dat zij daar over dan en dan, Zoo en zoo laat, to hun nen kantore, kwamen spreken. Diit schrij ven ging vergezeld van een loonregeling", .welke zeer onredelijke eischen en boven dien dwaasheden bevaitte, waaruit ten duidelijkste bleek, dat de eiscihers zon der kennis van zaken oordeelden. Enkele voorbeelden mogen dit verduidelijken Herhaaldelijk wordt het voorgesteld als of de arbeidsters een collectief contract wensohten gelijk de typographen dat thans over liet geheelc land hebben inge voerd gekregen. Zoo staat vhet echter niet. Tot bewijs diene het feit dat het loonta- rief hetwelk men Bendien deed toekomen verschilt van dat, gezonden aan Smits. Nu is bekend dat de firma Smits voor verschillende artikelen een hooger maak loon betaalt dan de firma Bendien. Wat zou nu logischer zijn dan van Bendien uit dien hoofde meer opslag te vragen dan, van Smits? Echter blijkt telkens dat juist het omgekeerde het geval is. Betaalt h.v. Smits 25 en B. 20 et. voor een artikel, dan werd van Smits 5 ct. en van JBi. 3 ct. loonsverhooging gevraagd (deze ge tallen zijn uit de lucht gegrepen en die nen alleen ter verduidelijking.) Verder bemerkte men meermalen dat een lager loon werd geëischt dan reeds werd verdiend. Natuurlijk doordat de or ganisaties niet op de hoogte waren van de ioonen die de firma's betaalden, en voor 't vaderland weg wat hadden opge schreven. Eigenaardig is ook dat juist op die artikelen, waarmede de meisjes de hoogste loonen maakten ook de hoogste opslag werd gevraagd. Waar moet dat heen? Ook werden artikelen opgenoemd, die de firma's óf in geen jaren hadden gefabriceerd, of in 't geheel niet kenden, .hoe degelijke vaklui ze ook zijin. Voor de firma's alweer het bewijsi dat de fidschers niet op> de hoogte waren. Ter wijl het slot de deur dichtdoet: Op al de artikelen die bij vergissing of door- onwetendheid niet vermeld waren, werd 10 pet. verhooging gevraagd, ongeacht na tuurlijk of daarvoor reeds een hoog of een lager loon wierd betaald. Evenals in Zaandam deed zich tenslotte ook hier het geval voor dat de arbeiders maar niet kon den vatten het verschil tusschen he;t driedubbele en 200 pot. erbij. Merkte h.v. de firnra. op wanneer op een of andere werkzaamheid b.v. het aanzetten van knoopen, waarvoor vroeger ct. werd betaald en nu 11/2 ct. werd gevraagd, dat dit 200 pot. loonsverhooging was, dan trok men een gezicht of men het in Keulen hoorde donderen, en er werd ge zegd: Wat is nu ééne cent voor zoo'n groote firma. Alsof men niet begreep dat een loon van h.v. f7 daardoor steeg tot f21. Is het wonder, dat de firma's, nu, hun i de weinige zakenkennis der aanvragers ge- bleken was, terwijl zij uitt ervaring wis ten, hoe moeilijk met dezen te redenee ren viel, bovendien in aanmerking ne mend dat een zeer groot deel van hun personeel niet hij de organisaties was aangesloten, is het wonder vraag ik, dat dit alles den heeren te machtig werd, en zij weigerden over zulke eischen een conferentie toe te staan? Wij zouden het over 't geheel juiste relaas van „De Nederlander" nog wel kunnen aandikken en aanvijlen; doch meenen genoegzaam te hebben aangetoond waarom wij de Chr. werklieden die daar staken niet kunnen steunen. Trouwens dat zijn er niet zoo veel. Wij noemden hét cijfer honderd, met inbegrip der Room- schen; en onze naaste „broeders", die 't nauwelijks tot 40 brengen, onder welke drie gereformeerden, treden niet tegen de mishandelingen op die door de andere stakers(sters) in den eer-sten tijd ge pleegd zijn op huis en have en de perso- sonen der werkwilligen. Eén dezer laafeten kreeg een steen door de ruiten heen in zijn bed. Een ander heeft pjlanken moe ten spijkeren omdat, herhaaldelijk zijn rui ten werden ingeworpen. En dan de broodval! Een winkelier, wiens kostganger bij Bendien doorwerkte, werd gedreigd met boycot, indien hij dien man niet de deur uit zette. Anderen win keliers werd verboden aan onderkruipers te leveren. Waren de ouders of bloedver wanten van werkwilligen neringdoend, dan wist men hun op allerlei wijs te bena- deelen. Een airme broodventer, die in een arbeidersbuurt steeds veel brood ver kocht, werd gedwongen zijn twee dochters van de fabriek te nemen op straffe van al zijn klanten te verliezen. Die man lijdt nu gebrek. En de „mannenbroeders" voor wie wij dan onze gaven zouden moeten offeren, zien het zwijgend aan, of wrijven zich de handen, anderen zeggen luid op: wie met hooren wil moet voelen. Ook Christelijke meisjes deden aan de relletjes mee. Daar is in de Christen werklieden van Almelo een roode geest openhaar geworden, en de socialisten deelen, ook in het gemeentebe stuur, de lakens uit. Ook voor onzen tijd! Wanneer de vijg niet uit zal hotten. Geen druif meer zwellen zal van wijn, De olijf haar kweekers zal bespotten, En alle vruchtboom kaal zal zijn; Als nergens graanveld meer zal rijpen, De herder tevergeefs zal grijpen Naar ooi of rund op veld en stal; Zoo weet (ik nog dat onder 't lijden Mijn ziel in God zich zal verblijden. Mijn hart in Hem opspringen zal. 'Da Cost a. Patrim oni u m. Onder telegrammen meldden, wij gis teren reeds een en mul er over de ver- gladering van Dinsdag. Na de opening werd aan de orde ge steld cl'e vraag van de afd. Amsterdam, luidende„Wa,t moet door „Patrimonium" wprdan gedaan in de huidige politiek^ constellatie om te doen behouden Mijf- ven w,a't op- sociaal-wetgevend gebied is verkregen, (ajsmede om den voortgang! der sociale wetgeving te bevorderen?", Naar aanleiding hiervan zeide de afge vaardigde van Amsterdam, dat krach tig moet worden aangedrongen op uitvoe ring van de wet-Talma en voorts op zoo krachtig mogelijke bestrijding van de wet- Treub, echter met wettige middelen. Deze vergadering Zal hebben uit te maken, op welke wijze zal moeten geageerd worden, opdat aanneming, van de wet-Treuh worde verhinderd, want dez© wet bevat te veel verslechteringen voor de arbeiders. Ook de afgevaardigde van Den Haag pleitte hiervoor. Daarna Werd een ingekomen schrijfven Van de (3. D. P. voorgelezen, waarin wordt aangedrongen op gezamenlijk© ac tie met alle centrales, vakbonden enz. in het land, tegen de wet-Treuh. De afgevaardigde van Alphen waar schuwde tegen samengaan met een partij, die beginselen heeft vijlandig aan die van „Patrimonium". Voor de afdeeiing Amsterdam werd daarna het woord gevoerd en er op gewe zen, dat „Patrimonium" heeft op te ko men tegen de niet-uitvoering van de wet- Talma door diens opvolger, Minister Treub, Toen Minister Kuyper indertijd een andere Onderwijs- en Loterijwet wilde in voeren, voerde hij inmiddels toch de be staande wetten uit. Spr. zou willen voor stellen een verzoek te richten aan H. M. tot uitvoering van de wet-Talma en voorts e)en verzoek tot /le Tweede Kamer tot verwerping van de wet-Treuh. De afdeeiing Leiden bepleitte de wen- schelijkheid van de instelling eener Com missie tot onderzoek, om zoo mogelijk te komen tot oprichting eener eigen druk kerij. De heer 1' a 1111 a, daarna 't woord ne mend, zteode, nu hij benoemd is tot lid van de Commissie van Advies, weer iets te; moeten Zeggen. Spr. voelt zich volkomen log van de politiek en hit verheugt Item dat hij na een politieke loopbaan sinds 1901, weer kan doen op een gegeven oogenblik, wat door God gewézen wordt. Spr. begeert dan ook niet meer naai' cle politiek. Wat spr. wil zeggen is niet, of de wet- Treuh er zal komen of niet, ook niet of Rechts weer aan het bewind zal komen. Spr. wil het hebben over het belang der sociale wetgeving en in verhand hiermede ontraadt spr. het richten van een adres .aan de Kamer. Wianneer het artikel tot bevel van uit voering' der Invaliditeitswet wordt aange nomen, Wordt in de eerste plaats de ziorgj voor de oude arbeiders gebracht onder het begrip „zorg voor béhoeftigen". Daar zijn wij, aldus spr., altijd tegen geweest. De oude arbeider moet zelfstandig kun nen blijven en op den duur is cfat moge lijk. Spr. ging vervolgens na de geschiede nis van de wet in Frankrijk in 1905, on geveer een wét als Minister Treub nu ■miaakt. Na eenige behandeling 'dier wet noemde de Senaat haar „de verplichte onderstand". In verhand daarmede zeide spr. niet te begrijpen, waarom een arbei der onderstand krijlgt, alleen, omdat hij 70 jaar Js, eai waarom niet iemand, die nog geen 70 jaar oud is, doch door ziekte of invaliditeit behoeftig wordt. In Frankrijk is toen gezegd, dat de arbeiders daar niet mede geholpen werden en er ovlgde een verplichte arbeidsverze- keiing. In de tweede plaats, wanneer het be wuste artikel wordt aangenomen, dan kan het zijn, dat die wet rustig blijft lig gen. Er staat b.v. dezer dagen een wet in het Staatsblad» die 50 jaren oud is, n.'l. die tot aanbouiwing van een paleis voor de Kamer, en die wet is nog steeds on uitgevoerd. Als de Linkerzijde aan het roer is, dan kan de Kamer vlug werken. Dat komt door de goede liberale pers. In heft am» gekeerde geval, Wanneer Rechfcsche Re- gjeering aan het bewind is, verdedigt die zelfde pers op alle mogelijke wijze he't vertragen van de werkzaamheden der Ka mer in verband met een ontwerp'. Nu zlou men het wetsbevel tot uitvoe ring in 1916 willen schrappen. Daartegen moet gewaakt worden. Spr. heeft verder geen hartstocht gevoeld voor de zegel- plakkerij; doch hij zélf heeft het er niet uit kunnen krijgen. Indien Treub het k(an, spr. is dat böst. Maar wat niet moet, is, de wet al verbeterende, haar doodmaken. (Applaus.) Spr. is er van overtuigd, dat de heler Treub meent, dat hij zijn nieuw plan er (Joor brengt, maar spr. gelooft, dat niet en daarom is het van de grootste beteekenis, dat het Nederlandsche volk weet wat er gebeurt. Een adres Zenden aan do "Kamer heeft weinig praottech gevolg; het Wordt gelezen, als do zaak reeds is voor geweest. Maar waal- het op aankomt is voorlichting van de openbare meening. Wij hebben, aldus spr. geen pers, die het publiek bereikt. Wat de ouderdomswet betreft zeddc spr. dat toen bleek, dat er pl.m. 90.000 personen van zouden profiteeren, zeide men, dat de wetgever zich had vergist, maar is dat niet juist verheugend, aldus do heer Tahna? Spr. haalde daarop eenige voorbeelden aan, waaruit bleek, dat het publiek niet bereikt werd. Dit nu moet „Patrimo nium" trachten te hereiken in de eerste plaats door het orgaan. Ten opzichte van brochures is spr. sceptisch gezind. Voor die propaganda is' het bondsbestuur het aangewezen lichaam; zij moet daar toe een commissie van onderzbek vormen. in dit verband Wees spr. er op, dat de Kanier gevoelig is voor politieke, zakelijke grenzen, maar nog meer wanneer er gewezen wordt pp' het een of ander on recht. Wanneer „Patrimonium" de mid delen geeft tot zelfstandig optreden, dan kan tegenover volk en Kamer een nuttig werk worden gedaan. 1 De afdeelingen moeten daarbij krach tig steunen. En aldus zal er samenge werkt kunnen worden met den wetgever. Spr. heeft als minister altijjd graag cri- tiek gehoord op (zijn arbeid, omdat daarmede de Zaak werd vooruitgebracht. Spr. besloot met een krachtig opwek kend woord in den zin als hierboven aangegeven. Ds. Sikkel bracht hulde aan den heer Talma, en sprak de hoop uit, da!t 'hijl zijn heele leven lang aan „Patrimonium" en het doel dat zij nastreeft, verbonden zal blijven. Spr. is ex Van overtuigd, dat oud-mi nister Talma nergens beter op zijn plaats weer zal zijn, dan in de politiek, om te werken voor liet geheele volk. Daarna werd de volgende motie aan genomen: „De Bondsvergadering, gehoord de bespreking over de voorstellen Amster dam, 'sGravenhage en Dokkum, draagt aan het Bondshestuur op de middelen te beramen, welke 'den vooruitgang van de sociale weigering, jn het bijzonder ook voor de arhedders-vei'zekering, kunnen be vorderen. Besloten werd tot benoeming van een commissie als door den heer Talma be doeld, waarin zitting zullen nemen de heeren Talma, mr. Rutgers, Kruithof, sec retaris van het Christelijk vakverbond, Smeenk, redacteur van Patrimonium en P. Aran Vliet, bondsvoorzitter. Vervolgens is aan de orde gekomen het Volgende vraagpunt van de afdeeiing Utrecht: Wat kan gedaan worden voor hen, die in het bedrijf hun geschiktheid om te werken gedeeltelijk hebben verloren en nu, hoewel een uitkeering ontvangen, van de Rijksverzekeringsbank', nochtans niet in staat zïj'n hun positie to hand haven De heer Talma wees er naar aanleiding v;an dit voorstel op, dat het zaak is te onderzoeken hoe het onder de werklieden staat met de werking van de Ongevallen wet. Spr. meent, dat het aanbeveling ver dient om aan de commissie van arbeideirs1- wetgering alle bekende gevallen mede te Jeelen, die een verkeerde werking Van het stelsel aantoonen. Te overwegen is, af gezien van de herziening van de Onge vallenwet, of men bij de patroons érop zal aandringen om de arbeiders, die juit- keering ontvangen, te werk te stellen. De doctoren zïjln het er vrijwel over eens; dat in een aantal gevallen, een door een ongeval getroffene alleen genezing kan vinden door weer te werken. Overeen komstig het advies van den heer Talma werd besloten om bij de commissie voor arbeidswetgeving er op aan te dringen om, naar aanleiding van de gevallen, wel ke haar medegedeeld waren, te overwe gen of er termen bestaan om bij de re- geering op 'wetswijziging aan te drin gen. 1 Naar aanleiding van eenige voorstellen irizjake een tweede sociaal congres werden als leden der door dr. Kuyper reeds ge vormde commissie te dier zjake voor Patrimonium nog aangewezen de hee ren Talma, Smeenk en de bondsvoorzit ter, de heer Vian Vliet. In de zé com missie hadden reeds: zitting de heeren dr. Kuyper, prof. Diepenhorst en Van dei- Voort van Zijp. De afdeeiing 'I lillesluis Feyenoord had een voorstel ingediend, om er hij de sy node der Gereformeerde Kerken op aan te dringen, dat zij de noodzakelijkheid uit- spreke voor de plaatselijke kerken, om sociale voorlichting te geven in dienst van Gods Woord. Een Zeeuwsch afgevaardigde wees er op, dat in Zeeland vele predikanten, ouder lingen en diakenen vijandig tegénover Pa trimonium staan. De voorzitter en eenige afgevaardigden betoogden, dat deze zaak door de plaatse lijke organisaties ter hand genomen moet worden. 'Ook houde men er rekening mede, dat Patrimonium plaats biedt voor lid maten van alle Protestantsche kerjken., In tusschen Zegde de voorzitter toe, dat da gecommitteerden v!an Patrimonium in de commissie voor het tweede sociaal con gres moeite zullen doen, om het onder werp als een der punten van bespreking op de agenda van dit congres te bren gen- f De vergadering werd daarna gesloten. A. S. Ta 1 m a. Bij K. B. van 20 dezer is aan A. S. Tahna, oud-minis'ter van 1., n. en h. te ',s Graven ha ge, verlof verleend tot het aan nemen van het grootkruis van do orde van St. Olaf, hem door Z. M. den Koning' van Noorwegen geschonken. Vr ij kaarten voor Kam er leden. Jhr. mr. Victor de Stuers, lid van de Tweede Kamer voor Weert, heeft de voor liern bestemde vrijkaart voor de spoorwegen teruggezonden met de op merking „dat hij geen douceurtjes aan neemt van maatschappijen of personen, welke hij geroepen kan worden te con troleeren". N. R. C. Luitenant.gen. Kooit In den ouderdom van 73 jaren is gis teravond te 'sGravenhage overleden de oud-minister van oorlog A. Kool. Majoor Thomson. Uit een particulier schrijven van ma- jaar Thomson aan eener zijner vrienden alhier, gedateerd 19 Maart uit Valona, mocht het Vad. het volgende overnemen „Kom net uit Ivorfoe, waar ik een week was om verbinding te krijgen met den „President" van „Autonoom Epirus". De toestand is daar ernstig en zooals ge weten zult, ben ik door den Vorst tot buitengewoon algemeen Commissaris van Zuid-Albanië benoemd met „plein pou- voir" een moeilijke taak die echter, als ik slagen mag, eervol is. Ben voor eenige dagen in Valona om verschillende dingen in zake gendarmerie te regelen en wacht hier op antwoord van Zographos, wien ik mijn basis van administratie, school politiek enz. in Zuid-Albanië in een onderhoud met zijn afezant Carapanos kennen deed. Het decreet, waarin de vorst mij mijn zending opdroeg, was zoodanig ingekieed, dat ik er uit lees een haast te groote waardeering voor het organisatorisch werk, dat ik tot he den verrichtte. Toch stemt die onom wonden erkenning me dankbaar en geeft ze me nieuwe kracht om daar in het Zuiden te willen slagen. In ons onderschrift onder het bericht uit Oomburg in ons no. van Maandag, regel 8 van onder, staat hem. Wij schre ven echter hen, wat uit het verband den lezer wel duidelijk zal zijn. Wij merkten op dat de burgemeesters recht hebben van verandering der slui tingsuren en dus niets hen belet deze uren te vervroegen. Nog maken wij melding van een ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1