NIEOWSBLAD VOOR ZEELA 1914. Dinsdag 34 Maart 38e Jaargang. papier. .ier. éét (VI.) oe rkens, itroo. lid ol Meisje GHRISTELIJK- HISTORISCH i JSo. 147. op eid •g. - $D Boons! te koop, d Meisje Binnenland. GEN e koop: ilmesi n geit, vraagd ide Meid gevraagd, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN F. TOEBES LEN 1RRAAD of vroeger t- en Slaap- ension. iu dezer Courant ng van haar 6e op 't dorp, te riante 11$. eau ..De Zeeuw" NE Oostkapelle 1 P ost-Souburg. KLUIJFROUT 0 P en, Kruitmolen. P 1 STENMILLER, F. ilfde adres een •aagd, vast werk, Abeele. serooskerke (W.) IED, „Paulienen- k E, St. Laurens, HJNSE, Noord- n gezin en verval. Fr. Baurdoux Mid- >f met Mei CHAART, Vlis IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 jEnkele nummersO.05j UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Geen steun aan de gemeenten. De minister van financiën helpt, even als zijln overige collega's, dapper mee om de valsche verkiezingsleuzen der li- berale&i van 1913 aan de kaak te stel len. i »- ,i Een dier leuzen luidde, dat de gemeen ten moesten worden geholpen, en er bij werd verteld, dat minister Heemskerk, schoon oud-wethouder van Amsterdam, niets deed om den geeuwhonger der ge meentekassen te stillen. De beschuldiging was valsch, want er was ingediend een wetsontwerp-Heems kerk dat aan de gemeenten het recht schonk tot het heffen van opcenten uit de belasting op de naamlooze vennoot- scliappen. Dit ontweip is door minister Bertling niet alleen niet overgenomen, maar hij strijkt deze opcenten ten bedrage van zes tig, op ten behoeve van het Rijk- En; voorts belast hij bier en tabak, lègft hij beslag op het suikerpotje, dupeert hijl de minvermogenden met verdubbelde opcen ten op' hun bedrijfsbelasting, en haalt de rest uit de successie, met vriendelijke toe zegging van nog meer. Wie nog niet gelooft, dat er in Juni door de vrijzinnige opscheppers in volks vergaderingen, volksmisleiding op groote schaal is gepleegd, zal het wel gewaar worden, wanneer hij straks zijn belasting biljetten thuis krijgt. Patrimonium. Gisteren meldden wij reeds een en an der over de 33e jaarlijksche algemeene vergadering van het Ned. Werkliedenver bond Patrimonium. Aan de bladen ont- leenen wij een cn ander over het gisteren behandelde Na. het openingswoord van den heer P. van Vliet, den bondsvoorzitter, volg de het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, F. Noordhof, uit Arnhem. Hieraan is hét volgende ontleend: Herinnerd wordt aan de ten vorigen jare te Rotterdam gehouden vergadering, welke voor een belangrijk deel was ge wijd aan de behandeling van het verkie zingsprogram. Het Verbond heeft, hoewel het als zoodanig geen deel neemt aan de actueele politiek, in de verkiezings dagen in samenwerking met andere Chr. soc. organisaties een actie gevoerd voor het behoud van het toen zittend kabinet. Het verslag maakt vooxts met dankbaar heid melding van hetgeen deze Minister voor de ouden van dagen deed. O.m. werd door het Verbondsbestuur het initiatief genomen tot een actie ter verkrijging van den vrijen Zaterdagmiddag en verkorting van den arbeidsduur, wat tengevolge heeft gehad, dat voor deze zaak een permanent comité, bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende Chr. Werklieden-vakbonden, in het leven werd geroepen. Een commissie werd benoemd om een herziening van het sociaal program te ontwerpen. Deze commissie kwam nog niet geiieel met haar arbeid gereed. In het afgeloopen jaar werden 7 nieuwe afdeelingen opgericht, doch ook weder een zestal opgeheven. Omtrent den arbeid van het Chr. Bu reau van het Verbond werd vermeld, dat Sn dit jaar ongeveer 190 adviezen werden verstrekt, ook van rechtskundigen aard, betrekking hebbende op, zaken, rakende het Burg. Wetb. (in het bijzonder de wet op het Arbeidscontract) de Woningwet, de Invaliditeitswet enz. 'Na verwelkoming van den eere-voorzit- ter den heer K. Kater, en van oud-mi nister Talma, en nadat de verslagen van secretaris en pjenningmeester waren goed gekeurd, werd overgegaan tot enkele be noemingen. Bij de verkiezing van drie bestuursle den, wegens periodieke aftreding van de heeren M. de Braai, li. Ouborg en F. Noordhof, werden de aftredenden met overgroote meerderheid van stemmen her kozen. Eveneens werd herkozen als lid van de Commissie van Advies, Mr. H. jv. d. Vegte, te Zwolle. Ook de heer Talma werd in de Com missie van Advies gekozen. De heer Talma nam daarop het woord, izeide dank voor de hartelijke ontvangst in de vergadering en wees er voorts op, in verhand met hetgeen door den voor- zifter naar aanleiding van zijn minister schap gezegd werd, dat in de politiek niets zooveel schaadt, als wanneer de belang stelling zich concentreert op den persoon. •Wie het werk doet, komt er niet op aan, indien het maar gedaan wordt. Daarom raadt spr. ten sterkste aan: „zaken voor op Voorts is het spr.'s overtuiging zijn le ven lang geweest, dat de eigenlijke voort gang van sociale wetgeving in nauw ver band staat met een gezonde ontwikkeling van de arbeidersbeweging. En dan zal de sociale wetgeving goed deels afhangen van de wijize waarop de arbeiders hun plaats innemen in de vak beweging. De beginselen van „Patrimo nium" zijn inderdaad goed en in staat de arbeiders in goede lijn te leiden. (Appl.). Het komt thans ten zeerste aan op posi tieven arbeid. Spr. heeft ook eerbied voor Smeenk's arbeid. Men zoeke zijn kracht niet in debat; veeleer in het doordringen van de arbei dersgroep met den wil tot zelfstandigheid. Daartoe is 'Wel degelijk voorlichting noo- dig van de arbeiders. Indien de arbeidersbeweging slechts steunt op gerechtigheid, dan zal zij heil zaam kunnen werken. Daarop dient, men zijn aandacht vooral te concentreeren. En dan zal, aldus spr., uw politieke invloed afhangen van uw invloed onder de arbeidersgroep. Hieruit blijkt derhal ve, dat er gearbeid zal moetten worden onder de arbeiderskringen. In het bewustzijn van de noodzakelijk heid van het aankweeken van innerlijke -kracht en bedenkend, dat „Patrimonium" steeds zal moeten zeggen: „wij zijn aan 'f begin van een langen dag", heeft „Pa trimonium" zijn arbeid onvermoeid voort te zetten. .(Applaus) Verder werd aan de vergadering rap port uitgebracht van hetgeen door de af deelingen werd verricht voor 'de versprei ding van de propaganda nummers van het Bondsorgaan en het werven van aboné's. Daarna werden de eerste tien vraag punten in behandeling genomen. Deze be sprekingen werden gehouden in een huis houdelijke vergadering. In de gisteravond voordgezette verga dering leidde de architect Tj. Kuipers in het ontwerphet woningvraagstuk. Hij be pleitte, dat Patrimonium een centraal bu reau oprichte ter bevordering der stichting van arbeiderswoningen in het geheele land. Dit bureau zal zich niet alleen moe ten bemoeien met het administratieve ge deelte van het vraagstuk, wat de Woning raad reeds doet. Aansluiting bij den Wo ningraad zou moeten worden overwogen. Bij practitsehe uitvoering van de woning stichting moet ook goed opgelet worden, waar men zal gaan bouwen. Daarom zal het bureau zich van bekwame adviseurs moeten verzekeren, wier adviezen ook ■reeds noodig zijn bij den aankoop van den grond. De heer G. Smeenk besprak daarna eerst de technische zijde van de Woning wet. Eerst stond h ij-stil bij de uitvoering der wet; behandelde daarna den woning nood, de schadeloosstelling, hetgeen de wet eischt van de bouwvereenigingen en de bedenkingen, welke daartegen bestaan. Voorts behandelde hij den gemeentelijken woningbouw, en de resultaten, daarme de in het. buitenland bereikt. Vervolgens ging hij na de Wijiziging, in de Woningwet van d eminister Heemskerk en Cort v. d. Linden, welke naar zijn meening téveel rekening houden met de belangen der huisjesmelkers. Ten slotte bepleitte spr. een betere regeling van de onteiglening, waarbij hij de landbouwwaarde inplaats van de speculatieve grondwaarde vergoed wjil zien. I Ter navolging. „De Getuige" schrijftAls indirecte be strijding v(an het Nieuw Malthusianisme kan met vreugde' worden vermeld, dat de Rotterdamsche Maatschappij voor Volkshuisvesting Rijkssubsidie voor den bouw van woningen ontving, onder con ditie dat er minstens 20 vrije huisjes zou den worden verhuurd aan gezinnen met meer dan drie kinderen. De conditie werd aanvaard Zouden onze bouwvereenigingen dit ook niet eens kunnen probeeren? Gezinnen met meer dan drie kinderen de voorkeur, dat is mooi. i K o n i n k 1 ij' k bezoek aan Amsterdam. Zondagochtend om kwart over negen verliet de Koningin met. Prinses Juliana per auto het paleis, ten einde zich naar Artis te begeven. Ongeveer een uur werd daar vertoeld. Te kwart over tien keerde de Koningin naar het paleis terug, om enkele minuten later opnieuw uit te rij den, naar de Amstelkerk, waar dr. Lam- merts van Biueren predikte met de woor den uil Johannes 18 veis "2838. Te kwart over twaalf keerde de vorstin naar 't paleis terug, waar even te voren prinses Juliana gearriveerd was, die onder de hoede van freule v. d. Poll in Artis hare bezoeken aan de verschillende hok- bewoners had voorlgezet. Het mooie Weer had in den loop van den dag heel wat wandelaars naar den Dam gelokt, die, in de hoop de Koningin of de Prinses te zien uitrijden, zich rond het. paleis posteerden. Vooral tegen tweeën, het uur wiaarop-'t Prinsesje, wanneer ze te Amsterdam vertoeft, nogal eens naar Ar tis ol' het Vondelpark wordt gebracht, was de toeloop enorm. Omstreeks kwart voor en tegen drieën werd de eerste dier lan- anwers bestegen door de Koningin en haar dochtertje. In het tweede rijtuig na men enkele leden der hofhouding plaats. Het publiek bereidde overal een harte lijke ontvangst. Te 3 uur 40 minuten stonden de rijtui gen weer op de kleine steentjes. Gelijk men weet, waren verschillende deskundigen op 't gebied der volkshuis vesting en hygiëne ten paleize genoodigd. Het ook voor Amsterdam zoo nijpende woningvraagstuk werd door H. M. uit voerig met. hare gasten besproken. Na de bespreking ging H. M. zïcih ter plaatse overtuigen. Allereerst begaf de vor stin zich naar ,de Nieuwe Spiegelstraat. Van de ontmoeting in perceel 29 heb ben we gisteren reeds verslag gedaan. Hier volgen nog eenige bijzonderheden over het bezoek aan een onbewoonbaar ver klaarde woning in de Eerste Passeerders- dwarsstraat. 1 Daar woont in het benedenhuis G. J. van Hommert, barbier van beroep. Wan neer men de voordeur opent, komt men in een iets lager dan de straat gelegen win keltje, dat. als „scheersalon" is ingericht; daarachter bevindt zich' het eenige ver trek, waarover man, vrouw en zeven kin deren beschikken. Het licht moet deze kamer uit den winkel ontvangen, vandaar dat het er ook op de zonnigste dagen don ker is en kil. Niet alleen dat het gezin dn dit vertrek eet, drinkt, slaapt en huist, moeder Van Hommert wascht er ook nog voor anderen en natuurlijk moet dat goed dan in die ééne kamer worden gedroogd. Toen de rijtuigen de nauwe straat bin nenreden, kwamen de kinderen ,die buiten speelden, moeder vertellen, dat de Konin gin voorbijrijden zou. Dit. bleek echter niet het geval te zijn. De Koningin hield voor hun woning stil en kwam nipeder opzoe ken. Ook hier raakte men niet uitgepraat, over de vriendelijkheid der Koningin, die naar alles en nog wat informeerde, met belangstelling luisterde, toen moeder tan Hommert haar de verbouwingspüannen van den huisbaas vertelde, waardoor 't mogelijk zou zijn te blijven wonen, al werd de huur, die thans f2.20 pier week bedraagt dan ook iets hooger. Voor elk van de kinderen had de Ko ningin een piaar vriendelijke woorden en zie lachte hartelijk, toen een dreumes, van een jongen de kamer binnenstapte en met een „Dag, Majesteit!" haar de hand toe- jstak. Na ongeveer een kwartier bij de fa milie Van Hommert vertoefd te hebben, begaf de Koningin zich naar de Gouds bloemstraat. i Ten bewijze, dat voor dezelfde buurt die de eigenaren der krotwoningen ver laten, iets goeds geboden kan worden, toonde mevr. Van der PekWent, die op dezen tocht als geleidster dienst deed, do Koningin een woning van de bouw onderneming „Jordaan", en wel in per ceel 137, de woning van één hoog ach ter, die verhuurd is aan mejuffrouw Nel- len. Grooter verschil dan tusschen de wo ning in de le Passeerderdwarsstraat, die f'2.60, en deze, die slechts fl.90, huur doet, is moeilijk denkbaar. De kamer, die men door een afgesloten portaaltje be reikt, voert met openslaande deuren naar een ruime, frissche veranda. Het slaap kamertje heeft voldoende ventilatie en in het aardige keukentje is ruimschoots voor berging gezorgd. Mevr. v. d. Pek had Zaterdag belet gevraagd voor een nette dame, en ge zeten in haar kraakzindelijk vertrek zich zelf en de beide kindertjes op z'n Zon- dagsch uitgedorst, wachtte juffrouw Nellen 't bezoek ,af. De dame kwam in gezel schap van mevr. v. d. Pek, bekeek alles nauwkeurig, maakte zelfs de kasten open en ging toen, nadat de bezichtiging zeer tot haar tevredenheid was afgeloopen, nog een oogenblikje bij haar gastvrouw zit ten. Ze informeerde wat de man van de juffrouw deed. „Dje is marinier", luidde 't antwoord. „Hij zit nu in Indië!" Meteen wajs, 't por tret :al van den muur gehaald en ter wijl! zij 't haar bezoeksters overhandigde, zei de juffrouw: ,,'tls niet prettig alis je man zoo lang weg is". „Neen!" antwoordde de Koningin, „de Prins is ook drie maanden weg". „De Prins?" vroeg juffrouw Nellen ver baasd„Waarom zegt u 'juist de Prins". i „Dit is Hare 'Majesteit de Koningin", verklaarde mevr. v. d. Pek. „Bent u de Koningin?" riep juffrouw Nellen verbaasd uit, en dadelijk liet ze er op volgen„Ik had nooit gedacht, dat ik u van zóó dichtbij zou zien. Maar waar is nu het prinsesje?" „Die heb ik niet meegebracht; die speelt in 't paleis", antwoordde lachend de vorstin. Alvorens de Goudsbloemstraat te ver laten, werd nog 't badhuis van de bouw onderneming „Jordaan" bezichtigd. Mejuf frouw Ton, die daar het toezicht houdt, geleidde de vorstin rond. Een geweldige menschenmenigte had zich 'tijdens dit bezoek rond de rijtuigen verzameld, 't Geleek wel of geheel de Jor daan was uitgeloopen, om van deze zeld zame visite getuige te zijn. Een dave rend, oorvei'doovend hoera steeg er op, toen de stoet zijln weg vervolgde naar de huizen van „Rochdale", de coöperatieve bouwvereeniging, die, gelijk men weet, in de Indische buurt een groot huizencomplex haar eigendom noemt. Ook hier werden eenige van de in elk opzicht goed inge richte woningen bezichtigd. Het was half zes toen de vorstin in het paleis terugkwam. Ni et-toegel at en als Raadslid. Het uit de „Std." overgenomen bericht da(t de heer Berends (Chr.-hist.) door den, Gemeenteraad van Avereest (omvattende' Dedemsvaart :c..a.) meft 6 tejgen. 5 stemmen links teigen rechts niet is toegelaten als Raadslid, omdat vanwege de rechtsche partijen op vele kiezers een ongeoorloofde druk „is geoefend" vereischt dezie cor rectie dat men leze: zou zijn geoefend. Over het „ongeoorloofde" en over de qua- lificatie „druk" moeten nu de Gedeputeer den beslissen. De rechtsche Raadsleden hielden vol dat niets onbehoorlijks was) gedaan. Men wete, dat, daar de heer B* bij eerste stemming minder stemmen haal de dan venvacht werd, de antirevol., om| toch trouw stemmen op den Chr.-hist. can didal te bevorderen, lijfeten hebben la ten rondgaan onder de antirevol. kiezers, met welker, onderteekening zij beloofden op den heer B. hijl de hei-stemming te zullen gaian stemmen. Doel waszoo nauwkeurig mogelijk op te nemen hoevelo antirevol. kiezers er in deze gemeente zijn, en het te bewerken. Het teekenen had natuurlijk achterwege kunnen blijven. Men had 't bij zelf-noteeren der namen en aansporen tot getrouwheid kunnen la ten. Maar of de gevolgde- piractijk tegen over menschen die toch geheel vrij ble ven, „moreele dwang" is, gelijk in den Raad werd uitgesproken, mag toch ten zeerste betwijjfeld worden. Intusschen, men zietvoorzichtigheid zij in den lande geraden. Het bovenstaande staat in „De Rot terdammer" Wij voegen er aan toe, dat wij met ge rustheid de beslissing van het Drent- sche vrijzinnige Gedeputeerd college te gemoet 'zien. Indertijd bij' een Kamer verkiezing were! in zeker district door ongeveer twee derden der vrijzinnige kie kens een door hen onderteekend stuk ges publiceerd, waarin zij verklaarden een zekeren candidaat te zullen stemmen. Dat was derhalve een aanbeveling van een bepaalden candidaat door vele kiezers, niet door „vele kiezers, zooals men dat in sommige bladen Wel eens geadver teerd ziet, en waarbij dan die „vele" kie-i zeis slechts bestaan in de verbeelding van den steller der advertentie of ook wel van den candidaat zelf, maar werke lijk door vele, dat wil zéggen door hon derden kiezers die deze aanbeveling met hun handteekeningen bevestigen. Toen indertijd tegen een a.-r. blad te gen deze taktiek werd geprotesteerd, de wijl er door werd krachteloos gemaakt een wetsartikel hetwelk voorschrijft, dat de stemming geheim is, weid door „De Standaard" deze opvatting onder instem ming van de liberale pérs bestreden, en integendeel de gewraakte taktiek als be doelende een zoo krachtig mogelijke aan beveling door mannen van erkende be trouwbaarheid en solidariteit, aangepre zen. De Zaandamsche o n d e r wijls- qu,a;es,tie. De heer .1. H. 1). van dei' Kwast, hoofd van school E te Zaandam, waaraan on langs een onderwijzer benoemd werd, dien de afd. van de S. D-. A. P. korten tijd later tot haren voorzitter verkoos, deelt ons mede, dat de voordracht niet op verzoek van den wethouder van onderwijs werd aangevuld met den naam van dien onderwijzer. De heer v. d. K. schrijft voorts „Als het betrokken schoolhoofd gevoel ik fttij gedrongen, ter wille van de waairi- heid, te verklaren, dat de Wethouder van Onderwijs mij geen verzoek gedaan heeft met de daaraan toegekende strekking, en in geen enkel opzicht eenige pressie heeft uitgeoefend op de samenstelling van de lijist der laanhevolenen". (HM.) Vrijkaarten voor Kamerleden. De „Ned." meldt, da,t jhr. de Savornini Lohman de hem aangeboden vrijkaart van de maatschappijl tot Exploitatie der Staats spoorwegen, de Nederlandsche Centraal en Noord-Brabantsch-Duitsche spoorweg- Maatschappijen teruggezonden heeft. Hijl schrijft, niet behoord te hebben tot de groote meerderheid der leden van de Tweede Kamer, die om een bewijte van vrijdom over de Nederl. Spoorwegen heeft gevraagd: omdat liij! van oordeel is, dat Kamerleden als Zoodanig geen diensten be wijzen aan de spoorwegmaatschappijen: dus geen aanspraak op personeelen vrij dom kunnen doen gelden; dat hun ver goeding van reiskosten en verdere scha deloosstelling behoort te worden bekostigd uit de rijkskas, zonder dat daartoe doop. particuliere maatschappijen indirect wordt bijgedragen; dat dit vooral daar geldt Waar, in dezelfde qualiteit. waarin zij vrij1- dom hebben aangevraagd zijl kunnen ge roepen worden over die maatschappijen critiek uit 'te oefenen. Gok de heeren De Beaufort en Van Bvlandt hebben op ongeveer gelijke gron den een dergelijk schrijven verzonden. Het Huis ten Bosch. Het Huis ten Bosch wordt thans in. gericht om met 1 April gereed te zijn oor het verblijf van het hof, dat erals ^ar. vermoedelijk tot het laatst van M "intrek zal nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1