Rechtszaken. Uit de Provincie. vel het borstbeeld van Hahnemann plrijkt en van Hahnemann aan zijn werktafel gezeten. Christian Friedrioh Samuël Hahnemann, de grondlegger den* Homoeopothie, leefde van 10 April 1755 tot 2 Juli 1843. In het Bijblad komt onder anderen voor de gewone rubriek „Beantwoording van vragen van algemeen belang", door dr. D. K. Munting. Maatsch appel ij ke vragen uit Christelijk oogpunt bezien. De oud-minister, Ds. A. S. Talma, heeft Donderdagnamiddag in het Klein-Audi- torium der Universiteit te Leiden op uitnoodiging van de Synode der Ned. Herv. Kerk de tweede zijner serie lezin gen gehouden over bovenstaand onder werp. Spr. behandelde thans de arbei dersbeweging zelve. Als de arbeidersbeweging beschouwde smr. het streven der arbeiders als zoo danig om het arbeidersleven te bescher men tegen den druk der economische verhoudingen en den arbeiders een an dere plaats in de maatschappij te ver zekeren. Spreker teekende haar in drie hoofdvormenvakbeweging, coöperatieve beweging en politieke beweging. De vak beweging teekende hij als het streven om den arbeider uit zijn isolement dat hem in den regel machteloos maakt tegen over een werkgever te verlossen en hem het voordeel te verschaffen dat voor hem daaruit ontstond, dat de vereeniging der arbeiders tegenover den werkgever ver tegenwoordigde het onmisbaar element, dat haar arbeid in de onderneming vormde. Spr. zette vervolgens uiteen dat ook, wanneer de vereeniging van arbeiders er in slaagde, alle arbeiders in een onder neming en in een bedrijf te omvatten, zij toch niet in staat zou zijn de arbeids voorwaarden naar willekeur in het belang der arbeiders te wijzigen, daar de draag kracht der onderneming beslist en tevens, welke groote wijziging deze vereeniging in het leven van den arbeider bracht. De twee hoofdinrichtingen van de vak beweging onderwerpt spreker aan een nadere beschouwing en wees aan, hoe de eene meer bedoelde het verkrijgen van die arbeidsvoorwaarden, die op het gegeven oogenblik voor de arbeiders be reikbaar waren, de andere de vakvers eeniging, de werkstaking enz., als mid delen, om de arbeiders in beweging te brengen en te houden in den strijd tegen het kapitalisme. Hierop schetste spreker de beteekenis der loonpolitiek, der centralisatie, der weerstandskassen en van het verplichte lidmaatschap voor de ontwikkeling van het vereenigingsleven. In de tweede plaats teekende spreker de coöperatieve beweging, die, hoewel ook buiten arbeiderskringen toegepast, in haar historie en in haar beteekenis ▼oor de arbeiderswereld hierbij hoort. Met coöperatie bedoelt spreker hier die coöperatie, zooals die door de pioniers van Rochdale werd voorgestaan, in onder scheiding van de door de Christen-socia listen Maurice, Hughes en anderen ge predikt. Wat deze beweging doet voor de arbei ders, is hun goedkoop en goed te helpen aan hun waren tegen contante betaling, maar ook vooral door, als sociaal-econo mische zijde der beweging, door een deel van het maatschappelijk bedrijf onder leiding te brengen van de gekozenen, de belanghebbenden. In de derde plaats schetste spr. het streven der arbeidersbeweging, om niet alleen binnen het bestaande recht naar verbetering hunner toestanden te streven, maar ook invloed uit te oefenen op de rechtsvorming zelf. Na een korte schets van het Chartisme, de eerste arbeiders partij, stond spreker voornamelijk stil bij de sociaal-democratische partij. Deze, staande op het standpunt van den inter nationalen klassenstrijd, heeft belangrijke groepen arbeiders van zich verwijderd, die geen eigen partij hebben gevormd, maar toch in bestaande partijen hun invloed hebben doen gelden voor sociale wetgeving. De S. D. A. P. werd door spr. getee- kend in haar revolutionair streven, dat haar eerst zelfs tegenover vakbeweging en coöperatie vijandig deed staan. Verder zette spreker uiteen hoe de noodzakelijk heid om de arbeiders te consolideeren en haar gedrongenheid haar tot steeds nau wer verband met de vakbeweging bracht. Spr. wees hierbij twee stroomingen aan de eene, strevende naar steun door de wetgeving voor het streven der vakbe weging, de andere, de revolutionaire grondgedachte handhavende van den in ternationalen strijd tegen het kapitalisme; twee stroomingen, die afwisselend den boventoon hebben in verband met de omstandigheden, waaronder de partij heeft op te treden en waarvan nog niet vast te stellen is, in welke verhouding zij op den duur de ontwikkeling der partij zullen beheerscheD, al schijnt de kans voor de meer geleidelijke strooming niet gering te zijn. Reeds nu resumeerde spreker, dat in de arbeidersbeweging als geheel genomen een reactie is tegen zeer bedenkelijke ver schijnselen in de ontwikkeling onzer maatschappij, waarvan men niet zonder dankbaarheid kennis kan nemen, al houdt men de oogen open voor de gevaren, die hier voor het volksleven dreigen. V r ij willige deportatie. Mr. A. D. H. Fockema Andreae, rechter in de arrondissementsrechtbank te Arn hem, pleit naar aanleiding van het bericht over de ontvluchting van Fransche gede porteerden naar Suriname en in verband met de daarbij weer gebleken behoefte aan arbeidskrachten in die kolonie voor vrijwillige deportatie of te werk stolling alaaar van hier te lande tot een vrijheid straf veroordeelde personen. „Ik stel mij voor", zegt hij, .,dat ieder tot vrijheidstraf veroordeelde het recht zal hebben te verzoeken dat zijn straf in zoo'n deportatie wordt omgezet, waarop dan door den minister van justitie wordt beschikt, en dat de duur van lie t „te werk stellen in de kolonie" gelijk zal zijn aan den duur der opgelegde vrijheidsstraf met een minimum van b.v. één jaar, zoodat wie tot korter straf veroordeeld is toch 1 jaar in de kolonie zal moeten werken." „Het welslagen", zoo lezen wij nog, „zou natuurlijk voor een groot deel af hangen van de wijze, waarop de uitvoe ring werd geregeld, waarbij heel andere beginselen tot richtsnoer zouden moeten worden genomen dan bij de strafdepor- tatie gelden. Die uitvoering zou stellig moeilijk, maar naar ik vertrouw, niet onmogelijk zijn, en d^ kwestie lijkt mij gewichtig genoeg om althans een onder zoek naar de uitvoerbaarheid van zoo'n vrijwillige deportatie in stellen, hetgeen ik gaarne aan meer bevoegden overlaat". Accijns op' bier. Bij den Raad van State is aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot nadere regeling van den accijns op bier. Vr ij zinnige fusie. Zaterdag vergaderde de centrale libe rale kiesvereeniging Drentliina, zooals men weet ter bespreking van de moge lijkheid vau fusie. Nadat de heer Goeman Borgesius e. a. hun meening gezegd had den werd onder intrekking van de oude motie, bij acclamatie de volgende aan genomen De liberale kiesvereeniging Drentliina, de hoop koesterende dat in de toekomst de bestaande concentratie tot fusie der verschillende vrijzinnige fracties zal kun nen leiden, maar inziende, dat in de tegenwoordige omstandigheden die nog niet bereikbaar, is spreekt den wensch uit dat al het mogelijke zal worden ge daan om de bestaande concentratie nog te versterken, en in de centrale kiesver eeniging de verschillende afdeelingen tot welke fractie zij ook behooren op te nemen, besluit deze motie ter kennis te bren gen aan het Centrale Comité der Vrij zinnigeu. Het Centrum schreef Zaterdag naar aanleiding van Drenthina's streven Wat de Rechterzijde betreft, het lot van een motie als de hier bedoelde zal haar volkomen onverschillig laten. Of de vrij zinnigen in één partijverband, of in drie fracties tegenover haar staan, maakt wei nig uit. Zij kibbelen gesplitst en zij zou den vereenigd kibbelen. Het laatste zou misschien nog wel zoo onderhoudend wezen, als het eerste; maar wat hiervan zij, bij de verkiezingen vinden zij elkan der regelmatig terug om de „clericale" candidaten te bestrijden en in de Kamer ziet men niet zelden de geheele Linker zijde aaneensluiten, om front te maken tegen Rechts. Daarom doet het er eigen lijk weinig toe, of een fusie de concen tratie zal vervangeD, ja dan neen al ge- looven wij, dat de N. R. Ct. volkomen gelijk heeft, wanneer zij over den „vro men wensch, die in Drentliina tot. uiting is gekomen, schrijft„Deze motie brengt eene gedachte naar voren, die, sedert de oude liberale partij zich in drieën gesplitst heeft, wel meer is opgekomen doch dan telkens haar eigen dood stierf." De Koningin in krot woning ejn. Van het zoo nijpende woningvraagstuk wilde de Koningin bij haar bezoek aan Amsterdam na van de theoretische zijde op de hoogte te zijn gebracht, ook den practischen kant leeren kennen en daar om bezocht H.M. op haar tweeden rij toer eenige krotwoningen zoowel als een paar huizen, waar, dank zij den arbeid der bouwvereenigingen, betere toestan den heerschen. Allereerst begaf de vorstin zich naai de Nieuwe Spiegelstraat, waar voor perceel 49 stilgehouden werd. In de kelderwoning huist de familie Rol, be staande uit man, vrouw en zes kinderen, waarvan het oudste twaalf jaar, het jonste drie maanden telt. De woning bestaat uit een voorvertrek, een werk plaatsje, waarin de man zijn vak, het repareeren van porselein, aardewerk en wat dies" meer zij, uitoefent en een be trekkelijk kleine achterkamer, dienende tot keuken, slaap- en woonvertrek voor het geheele gezin. Herhaaldelijk hebben de bewoners leden van de gezondheids commissie op bezoek gehad, en al werd de woning tot dusver nog niet afgekeurd, op de nominatie daarvoor staat ze waar schijnlijk reeds lang. Zaterdagochtend was mevr. v. d. Pek Went, een van de leden der gezondheids commissie, moeder Rol komen vragen, of er tusschen vier en zes uur een dame mocht komen, die belang stelde in de Anisterdamsche woningtoestanden. De vrouw des huizes verklaarde er geen bezwaar tegen te hebben en daar mevr. v. d. Pek zeide, dat de bezoekster véél van kinderen hield en 't wel aardig zou vinden 't zestal bij elkaar te zien, beloofde de moeder op den aangegeven tijd haar stelletje thuis te zullen hebben. Tegen half vier Zaterdagmiddag kwam mevrouw Van der Pek vertellen, dat hel bezoek vervroegd was en dat de dame wel dadelijk zou verschijnen. Nauwelijks had ze deze boodschap overgebracht, of reeds hielden de rijtuigen stil en kwam de vorstin het keldertrapje af. „Daar heb je H. M. de Koningin" zei mevr. v. d. Pek. Men kan zich de verwondering der familie Rol voorstellen. Véél tijd om verlegen te zijn werd haar evenwel niet gelaten. De Koningin kwam de achter kamer, waar ondanks den helderen zon neschijn buiten, reeds uren lang de pe troleumlamp brandde, binnen, nam aan de tafel plaats, praatte met de kinderen en vroeg of vader en moeder haar nu eens precies op de hoogte van den wo ningtoestand wilden brengen. Dat is geschied. Men heeft de Lands vrouwe verteld van de heerschende vocht, die het water langs de muren doet sijpelen en telkens pompen noodzakelijk maakt van de slaapgelegenheid, twee bedsteden en één ledikant voor acht personen. „Waar slaapt dat kleintje?" vroeg de de vorstin, wijzend op het kindje van drie maanden. „Bij ons in de bedstede" verklaarde moeder Rol. „We liggen er met z'n vieren, 't Kleintje tusschen ons in £n één aan de voeten.". Dc Koningin informeerde naar de in komsten van 't gezin naar de huur, die f 1.50 per week bedraagt, drukte man vrouw en al den kinderen hartelijk de hand eu verliet toen den kelder, om haar tocht verder voort te zetten. Daarna ging het naar een onbewoon baar verklaarde woning. Dezelfde leuke ontmoetingen. Vervolgens naar de Gouds bloemstraat. Voor het kantongerecht te Middelburg werd Zaterdag nog behandeld de zaak tegen J. de H. aldaar, die reeds bij ver stek wegens openbare dronkenschap bij zesde herhaling was veroordeeld en die van dat vonnis in verzet was gekomen. Bekl. vroeg een mildere straf, hij zal beter oppassen. D» getuige L. Vreke, hoofdagent van politie, deelde mede, dat bekl. een vrijge zel is, die gaarne uitgaat. Vroeger was lrekl. los werkman, thans is hij vast aan de fabriek van de Vitiate Works. Bekl. zegt nog, dat hij waarschijnlijk dezen zomer in het huwelijk treedt. De ambtenaar van het O. M. vroeg ver andering van het vonnis, waarbij o.a. plaatsing in een Rijkswerkinrichting werd gelast, te veranderen in drie weken hech tenis. Wegens overtreding der IJkwet stond terecht A. graanhandelaar te Middel- buig, die trachtte aan te toonen, dat het pakhuis waarin een der maten in beslag was genomen niet is een plaats voor ieder toegankelijk en hij beriep zich daar bij op een arrest van den Hoogen Raad van 1912. Het bedoelde pakhuis is alleen bestemd als opslagplaats, doch bekl. gaf toe, dat wel voor dit pakhuis wagens komen met 'je leveren goederen en ook van daar uit goederen worden verzonden, hetgeen ook de Verbaliseeronde agenten, Haak en Nieuwen huizen, verklaarden. Bekl. zeide nog dat de transactie van koop en verkoop plaats heeft op hot kan toor en dat het daaraan grenzende pak huis wel beschouwd kan worden als een voor het publiek toegankelijke plaats. De ambtenaar meende, dat het eerst bedoelde pakhuis ook wel degelijk er een is waar volgens de wet geen ongeijkte maten mo gen zijn en e isolate f 1 of 1 dag. De volgende zaak was er ook "een in zake de IJkwet, het gold hier twee groote koperen maten, die bij den handelaar in stetrken drank. L. \V. H., te Middelburg, in beslag zijn genomen. Deze maten dra gen zoowel het aikeuringsmerk, maar te vens ook nog het ongeschonden merk ,,T." dat tot 31 December 1915 geldig is. Deze maten waren dus tegelijk afgekeurd en goedgekeurd. De ijker, de heer Haarst, als getuige gehoord, deelde mede, dat vol gens een koninklijk besluit van Juni 1913 alle maten, die reeds voor 1870 gekeurd zijn, moeten worden afgekeurd als zij weer worden aangeboden en de bedoelde ma ten waren van voor 1870. Gewoonlijk wordt het afkeuringsnierk door het goed- keuringsmerk gezet, dit is thans niet ge beurd, omdat getuige den eigpnaar in de gelegenheid wilde stellen alsnog te trach ten verlof te krijgen deze maten te ge bruiken, waarop het afkeuringsmerk door het slaan van de letter „V." zou kun nen worden verwijderd. De ijker meende, dat het afkeuringsmerk voor het goed- keuringsmerk gaat. Bekl. zeide nog, dat Vrijdag zijne maten waren afgekeurd en Maandags de politie ze in beslag nam, hij heeft geen tijd gehad pogingen aan te wenden om bedoeld verlof te verkrijgen. Zoowel de kantonrechter als de ambtenaar wezen er op, dat er een artikel in de wat staat volgens hetwelk de maten een goedkeuringsmerk moeten hebben en deze hebben het. De edsch luidde dan ook tot ontslag yan rechtsvervolging en te ruggave der maten. Bij verstek werd behandeld de zaak tegen A. J. v. G., beklaagd Van het leg gen van een schip aan een der stei gers aan de Kanaalsteaat te Vlissingen zonder dat er licht op was. De verbaliseeren.de agent van politie Meulblok zeide, dat het aan boord donker was en er geen licht genoeg van den wal op het schip viel, om aanvaren te voorkomen. De rijkshavenmeester, de heer L. Taat, daarentegen verklaarde, dat de omgeving van de 'steigers steeds goed verlicht is, ten deele door vanwege het rijk geplaatste gaslantaarns en ten deele door het elec- triscli licht van de sluizen. Getuige acht gevaar voor de scheepvaart uitgesloten. De agent zeide, dat er den avond voor de bekeuring wel licht brandde en bekl. gezegd heeft dat dit uit. veiligheid ge schied was. In afwachting van een door den kan tonrechter en den ambtenaar in te stellen onderzoek of hier sprake is van een goed verlichte aanlegplaats, vroeg laatstgenoem de ontslag van rechtsvervolging. Een bijna gelijke zaak was die tegen een schipper, die met zijn onverlicht vaar tuig voor het pakhuis van den heer De I hitter heeft gelegen. Ook hier waren dc verbaliseerendo rijksveldwachter en de ge tuige De Putter niet zeker van de al of niet voldoende verlichting. De eisch luidde evenals in de vorige zaak en ook van deze losplaats zal eenzelfde onderzoek plaats hebben. Schoandijko. Door de arrondissements rechtbank te Middelburg is de heer 1. de Hullu, landbouwer en dijkgraaf van den Generalen Prins Willempolder, wonende te Schoondijke, benoemd tot deskundige tot schatting der pachtwaarde van dc gron den, gelegen in den calainiteuzen Hoofd plaatpolder. 11 oogwater. Door de zeer vele regens der laatste dagen is de waterstand in Walcheren bijzonder hoog geworden, het geen voor dezen tijd van 'tjaar een zeld zaamheid is. Vele binnenwegen zijn on- dergeloopen, vonders weggedreven, de lage weiden staan geheel blank. Schellach en de andere lage weiden onder St. Laurens staan geheel onder water, 'tLijkt wel een zee. Belooning van 10 0 0 mark. De Commissaris van Polite te Vlissingen maakt namens den consul voor Duitsch- land aldaar bekend, dat sinds 1 Maart j. 1. uit Bruhl bij Keulen wordt vermist de medische student Ernst Schmitz, oud 24 jaren, circa 1.70 nieter lang, flinke gestalte, donker bijna zwalt haar en wenkbrauwen, donkere oogen, zwarte kortgeknipte kne vel, in het midden van het voorhoofd een weinig zichtbaar bijna loodrecht litteeken. De vermiste was gekleed in bruin co- stuum, zarte overjas, groene slappen vilt- hoed, staande boord, blauwe das met groe ne en roodestrepen enzwarte rijgschoenen Zijn ondergoed is gemerkt E. S. Vermoed wordt dat hem een ongeluk is overkomen dan wel dat hij in geestelijk abnormalen toestand rondzwerft. Een belooning groot 1000 mark is gesteld op bekendmaking zijner verblijfplaats, terwijl een belooning groot 500 mark, wordt uitgekeerd bij vin ding van den vermiste. Zij die inlichtingen in deze kunnenverschaffen worden uitge- noodigd zich te wenden tot voornoemden Commissaris van Politie. Middelburg. Zaterdagmiddag hield do Zeeuwsc.he Scherpschuttersbond ,,Pro Pa- tria" haar algemeene vergadering te Mid delburg. Uit het jaarverslag van den sec retaris, dhr. J. K. Verhoek, bleek, dat de toestand van den Bond goed is te noemen. De voorzitter, dhr. M. van der Beeke Callenfels en de heeren Mol en Verhoek werden als bestuursleden herko zen en gekozen in plaats van dhr. De Visser, die niet meer in aanmerking wenschte te komen dhr. P. A. A. Klok te Zierikzee. Aan de Ver. te Zierikzee werd steun toegezegd voor den door haar te houden schietwedstrijd in Juni a.s. en werd aangenomen een voorstel van de zelfde Vereeniging om aan den jaarlijk- schen Bekerwedstrijd een Corpswedstrijd te verbinden. De bekerwedstrijd voor 1914 zal op een nader vast te stellen datum en plaats worden gehouden. Op voorstel van den voorzitter wend besloten aan den minister van Oorlog te verzoeken om de bepaling, dat munitie alleen zal worden verstrekt aan die leden die een verplichte schietcursus doorloo- pen, niet op bestaande vereenigingen van toepassing te doen zijh. Omtrent de actie voor loons- verhooging ingesteld door de schilders gezellen alliier, meldt de „Baanbreker" dat door de afdeeling Middelburg van den Ned. Schildersgezellenhond aan de Patroonsvereeniging een ultimatum is ge steld om vóór 27 Maart te antwoorden. Bij weigering der patroons zal een slaking worden geproclameerd op een nader vast te stellen datum. Dat de heer E. van Oss vlasmarkt, rekening houdt met de] eischen der hygiëne voor zijn vleeschhouwerij bleek ook thans weer. Nog niet heel lang ge leden breidde hij zijn winkel zoodanig uit, dat hierdoor reeds een goede en frissche verandering werd te weeg gebracht en thans heeft hij in zijn slagerij een elec- trische hakmachine laten aanbrengen, waardoor |het hem mogelijk is in eene zeer korten tijd het gehakt klaar te maken, zonder dat dit in aanraking behoeft te komen met de handen wanneer het wordt bereid. Moest bij de oude hakma- chines het vleesch met de handen be werkt worden, dit is bij de electrische machine overbodig, zoodat dit met het oog op de eischen van zuiverheid eene groote verbetering mag genoemd worden. Wij wenschen den heer ,E. van Oss suc ces met zijn streven om zijne cliëntele, zoo vlug en zindelijk mogelijk te doen helpen. Aan den hoofdagent van politie, den heer C. J. Hendrikse alhier is met in gang van 1 Mei a.s. om gezondheidsre denen eervol ontslag verleend. De heer Hendrikse is 18 jaar bij de politie alhier in dienst en heeft aanspraak op pensioen. Hij stond als een goed politieman bekend De heden vastgestelde kiezerslijst bevat voor de Tweede Kamer 3239 kie zers (verleden jaar 3224), voor de Prov. Staten 3208, voor den gemeenteraad 2856. In de heden middag gehouden ver gadering van aandeelhouders van de Al gemeene Maatschappij tot beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik o periodiekeuitkeeringen belaste waar' werd het dividend vastgesteld op S p'j Vlissingen. Naar men aan de ,,M. Crt." mededeelt, bestaan er plannen bij onze regeering, alhier een station voor draad- looze telegrafie te stichten, waarvoor de Gevangen toren zou worden ingericht. Reeds zijn teekeningen tot dat doel ver vaardigd. Goes. De lieer D. 11. C. Ittmann alhier bijna 4G jaar verbonden, eerst aan de Burgeravondschool thans aan de avond school voor Ambachtslieden als leeraar in de Wiskunde heeft eervol ontslag aan gevraagd. In de Donderdag te houden verga dering van de Anti-Rev. Prop. Club "al hier hoopt een der leden^te refereeren over: Valsche en ware democratie. De Lezingen van dr. Dahne zijn bepaald op 24 en 25 April a.s. Riiiantf-Bath. Dooi' den Comm. der Ko ningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Ril- land-Rath dhr. ,1. Blok, ter vervanging van den heer (I. van Burg, die overle den is. Benoemd tot weegster aan de weeg brug te Bath Mej. Chra. van Burg, in de plaats van wijlen dlu\ C. Van Biurg. Kr waren vijf sollicitanten. Het geladen Deensohe viermasitmo- torschip „Fionia", komende van Antwer pen is gisteren Zondagmiddag ter hoogte van het Nauw van Bath tegen den vas ten wal omhoog gevaren. Een paar sleep- booten in de nabijheid aanwezig, verleen den onmiddellijk assistentie. Daar de eb reeds een paar uren te voren was in getreden, was het dezen evenwel niet mo gelijk de boot weer vlot te krijgen. 's-Hoer Abtskarke. De raad vergaderde Zaterdag j.l. Present 6 leden. Afwezig F. (te Roo. Mcdedeeling werd gedaan van de Kon. goedkeuring tot verhooging van het maximum van den hoofdelijken om slag op f 1500. Allereerst werd de begroo ting voor 1913 gewijzigd wegens tekort op enkele posten. Aan het adres van Yelsen inzake het. wetsontwerp op de ouderdomsrente 'werd adhaesie betuigd. Aan de lokaalspoorweg werd in begin sel subsidie verleend tot een later te bepalen bedrag in evenredigheid aan an dere gemeenten. Enkele afschrijvingen op hoofdgeld en hondenbelasting dienst 1913 werden toegestaan. Op een verzoek van J. Meijaard om verbetering van het Voet pad door zijne weide werd besloten den veldwachter er af en toe eens naar to laten zien, dat men niet buiten het pad gaat. Ten slotte werd vastgesteld het ko hier hoofdelijken omslag voor 1914 ad f 1200. St. Laurens. Zaterdag is alhier de open bare les gehouden van den Landbouw- cursus in .tegenwoordigheid van den heer Kakebeelce, Itijkslanclbouwleeraai' en de Commissie van Toezicht. Na afloop betuigde de heer Kakebeeke zijne tevredenheid over het resultaat van het gegeven onderwijs. Ilij was er van overtuigd, dat de lessen met lust en ijver zijn gevolgd en raadde de leerlingen aan het geleerde niet te vergeten, maar zooveel mogelijk dit allo» nog eens na to gaan gedurende de zomermaanden en steaks' het tweede gedeelte van den cursus weer getrouw te volgen om zoo mogelijk een diploma te verkrijgen. Do voorzitter der commissie richtte nog een kort woord tot de leerlingen en on derwijzer en merkte terecht op, dat men uit het gehoorde kon opmaken, dat door beiden de tijd nuttig en aangenaam was besteed. Zierikzee. Ingevolge Kon. machtiging is de heer E. J. Gelderman erkend en toer gelaten als consulair agent van Frank rijk te Zierikzee, voor Zierikzee en Brou wershaven. Stavenisse. In de Zaterdag gehouden vergadering van ingelanden van het wa terschap Stavenisse werden vastgesteld de uit te voeren gewone en buitengewone werken in het dienstjaar 19141915, de gewone op f725, de buitengewone op f 6083,50. Besloten werd tot het aangaan eener geldleening groot f 6000, tot tijde lijke voorziening in kasgeld. De begrooting 1914-1915 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f21929,35. Het salaris van den heer C. M. P. W. Hanssens, ont vanger-griffier, werd met f 75 verhoogd. Breskens. Naar wij vernemen zal aan deelhouders van de stoomtramwegmaat schappij Breskens—Maldeghem worden voorgesteld over 1913 9 pCt. dividend uit te keeren. Zaamslag. van Vrijdag op Zaterdagnacht is bij den landbouwer J. v. d. R. in de Groote Huissensch polder alhier, door in klimming ingebroken in de keet, waaruit ontvreemd, een nieuw freewiel, twee paar schoenen en vier lantaarns, den hond had den zij opgesloten. Daders onbekend. Oo3t.£apallB. Vrijdagavond vierde de chr. zang ver eeniging alhier haar zesde jaar feest. De voorzitter, dhr. S. K. Laans- ma, verzocht eerst te zingen Ps. 95:1, hield vervolgens een kort welkomstwoord, waarin het schoolbestuur dank gezegd werd voor het belangeloos afstaan van de lokalen, zoowel voor feestviering als voor de wekelijksche zangoefeningen, waarna hij Gods zegen vroeg over dit samenzijn. Nu volgde de gemeenschap pelijke 'maaltijd, die, ofschoon zeer een voudig, toch tot tevredenheid stemde. Ds. C. J. de Kruijter besloot dezelve met dankzegging, na vooraf gezongen te heb-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2