HE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. De staking te Almelo. Uit de Provincie. Allerlei. VAN ZATERDAG 21 MAART 1914. - - De redactie van „De Nederlander" tocg op onderzoek en kondschap uit om het rechte van de zaak te weten te komen, liet resultaat van hare onderzoekingen leg de zij' neer in een paar artikelen, waar aan wij een en ander o 11 tie enen. De firma's Bendien en Zonen en Smits en Co., confectie-fabrikanten te Almelo, hebben te zarnen 850 man aan 'twerk. De beteekenis van het woord „man" is hier zeer betrekkelijk te nemen, want ver reweg hei grootste deel zijn meisjes van 14 tot 20 jaar. Op den 29 December 1913 ontving de firma Smits van den Nat. Bond in de (Kleedingindustrie, namens de Nationale 'Bond en de R. K. Bond, een brief, bevat tende de aankondiging van een spoedig volgend eoncept-loontarief en collectief ar beidscontract. Den 30en December werd deze brief gevolgd door de aanbieding van het beloofde, bevattende het voorstel tot loonsverhooging (varieerende tusschen 5 en 200 procent) en tot het aangaan kan een collectief arbeidscontract. Deze brief was correct gesteld, meer niet. En gevraagd werd om een spoedig te bepa len conferentie. Den 6en Januari werd namens de Vereeniging van Confectiefabri- kanten te Almelo (deze vereeniging bestaat uit 7 leden, te weten 4 firmanten Ben- tfien en 3 firmanten Smits) aan den Bond geantwoord, dat de zaak bij! de Vereeniging in. behandeling zou komen. Op113 Januari antwoordde de fabrikantenvereonigingde loonen zijn te Rotterdam, Enschede, enz. lager dan de onze. Loonsverhooging zou stilstand der fibriek ten gevolge hebben. Elk onderhoud is nutteloos, een conferen tie dus niet toegestaan, van andere corres pondentie werd afgezien. Toen weer aangedrongen werd op een conferentie, was het bescheid (in Januari) iWij hebben ons vorig schrijven te beves tigen en daaraan niets toe te voegen. Hierop is door de werklieden op 26 Ja nuari in een vergadering waarin 257 per sonen tegenwoordig waren, met 9 stem men tegen 3 blanco besloten te staken. Aan pogingen om de staking af te wenden of ook haar duur te bekorten, heeft het niet ontbroken. Naast de corres pondentie van den Neutralen Bond staan de pogingen v;an de 14 dagen vóór de staking opgerichte afdeeling1 van den Bond van Chr. arbeiders^ters) in de Kleedingindustrie, de pogingen van den burgemeester (die 21 Jan. de p'artijlen tot elkaar zocht te bïengen ,doch afstuitte op de voorwaarde der Febr.-ver.geen vertegenwoordiging van den Neutralen Bond hij de conferentievoorts de pogin gen van den oud-burgemeester van Ambt- Almelo, den heer P. Doorn, die een com missie v;an 'zés heeren wilde, doch vooraf met vruchteloosheid geslagen was, toen bleek, dat de Fabrikanten-Vereeniging niet eoniereeren wilde over loon en con tract. Nu gaat het wij citeeren nog altijd „De Nederlander" in dezten Strijd om tweeledig financieel doelloonsverhooging en voorkoming van den (naar men zegt) willekeurigen aftrek op1 stukgoederen. En voorts om een rechtsdoel: de erkenning der organisatie. Allereerst het loon. In „Het Volk" van 10 Maart hge-ft de heer Oudegeest het doen voorkomen, alsof de bestreden loo nen der meisjes varieeren van 36 gul den en die der mannen van 89 gulden. De heeren Bendien en Smits hebben ons getoond, dat deze cijfers niet juist zijn. Er wordt aldus verdiend (deze cijfers zijn die van de voor-vorige week der staking) meisjes van 19 a 20 jaar f9.19; 19 jaar f8.36; 18 jaar f7.56; 17 jaar 17.06; 16 jaar f6.99; 15 jaar f5.81; 14 jaar f5.30. Er zijn lagere loonen voor 'de meisjes van 13 jaai', die pas beginnen. Mannen boven 2l 'jaar (geen kleermakers) ver dienden in dezelfde week f 12.11. De loonsverhooging nu, door den Neutr. Bond (later accoord gaande met den R.- K. en Chr. Bond) gevraagd, zeggen de betrokken fabrikanten niet te kunnen geven. Bovendien in andere plaatsen zijn de loonen in dezelfde branche lager dan bij hen. Meer dan een dei" stakers heeft be vestigd dat het loon niet te1 laag is, al moet men er hard voor wierken. Anders staat het echter met de stukgoe deren. Voorop sta dat de arbeidsters ztelf liever op stukgoed betaald worden; toch vraagt de Nationale Bond namens hen om instelling van een vast loontarief. En nu valt het ook op dat de organisaties hun eischen zeer verschillend hebben ge steld voor de bedde firma's '(zelfs; in de werkuren); op éénzelfde stof „moet" de firma Bendien b.v.-2 cent meer geven en de firma Smits 3 cent of andersom. Waar nu de loonlijsten der 'firma's uiteen- loopen, is het duidelijk, dat men, ge zien uit een Mllijkheidsoogpunt, vlan de eene firma, aanmerkelijk meer of minder „edscht" dan Van de andere. 1 In nauw verband met de looneisehen staat een der grieven van vele staaksters (een grief waarop in het con cept collectief contract niet eens gedoeld wordt): willekeuri ge handeling met de loonen voor stukgoe deren. Deze grief raakt alleen 'de firma Bendien. Wat de jonge meisjes betreft is er één verklaring bij de opname der loonlijsten is op minder accurate wijze genoteerd; gevolg was dat de betrokken arbeidsters gedurende eenigen tijd meer ontvingen dan afgesproken was. Toen nu de fout ontdekt was, is aanstonds het oude tarief hersteld. Men kan dit willekeurige loonsverlaging noemen Er is ook een algemeene verklaring, pakende dus de loonen van alle werksters op stukgoederenHet gebeurt dat ten ge volge eener mondelinge afspraak tusschen afdeelingjschef en werkster een prijs bedon gen wordt voor het maken van een be paald artikel die ten gevolge van het bij die afspraak (af te keuren) ge pleegde verzuim van schriftelijke overeenkomst, bij afrekening voor de werksters deerlijk tegenvalt. In dit licht ware verklaarbaar dat men plotseling geplaatst werd voor een aftrek op eenig stukgoed. Men zou dan te doen hebben met de gevolgen van een onnauwkeurig omschreven overeen komst. Toch zijn loonkwestie en stukgoederen!- kwestie hier niet de redelijke 'gtrond voor de staking. De hoofdgrief ligt in de niet- erkenning der organisatie, wat vooral in de firma Bendien tegenviel, een der fir manten is n.l. sterk soc.-dem. gezind. Al wordt flan ook toegegeven dat de wijze waarop de Neutrale Bond de correspondenr tie inzette een onaangenaam karakter liad. De niet-erkenning in deze staking van de zijde der patroons had echter geen wijdere beteekenis dan: wij erkennen met bet recht van een Bond, waarvan onzte arbeiders een (klein) deel uitmaken öm ons voor te 'schrijven (met ons te overleg gen) in onze fabrieken, wat er zal om gaan ten opzichte der belangen onzer ar beiders, waar wij1 volkomen overtuigd zijn van beantwoording aan billijke eischen. Dit klopt dan ook met wat in „Het Volk" te lezen is aangaande de confe rentie van 21 Januari (poging-burgemees- ter)De fix-ma's zijn bereid te conferee- ren, maar niet met den Nat. Bond over hun zaken. We komen thans tot den Nationalen Bond. Deze korte benaming geldt den „Ned. Bond van Mann. en Vrouw, arbei ders in de Kleedingindustrie en aanver wante artikelen". Deze Bond is in roode handen en gelijk we mededeelden, be hoort verreweg het grootste deel de(r stakers 1tot dien Bond. Vanaf de ope ning der correspondentie is de R. K. Bond mede in 't geding geweest; de brieven waren dan ook namens die twee Bonden geschreven. Het kan in dit verband bevreemding wekken dat in de „Standaard" van 13 Febr. de eerste brief is onderteekend door A. van de AVater, secretaris. Deze is, de seer, van den Chr. Bond, wiens afdeeling toen nog nie t bestond. Op het'ori gineel v,an dien brief komt de naam Van de Water dan ook niet voor, maar: Kupers, secr. van den Neutralen Bond. Dat teekent Nog dit: Den 12 Maart zijn bestuurders van het N. V. V. bij de jphitroons geweest en hebben de loonlijlsten ingezien. Daarna is een op roep om steun in „Het Volk" geplaatst, maar op grond van een onjuiste loon- publicatie en een voorgewenden werktijd, van 10 a 11 uur pér dag, die gebleken is te zij|n slechts 49 uren per week. Dezcj feiten gevoegd bij het feit dat firma's te Almelo van uit Amsterdam een schrijven ontvingen, wiaarin hun a bout portant (op stel en sprong) de eisch tot schrikbarend onbillijk© loonsverhooging wordt voorgte- zet, zetten de staking te Almelo wat haar ontstaan en voedingsbodem bet- treft, zeker niet in een sympathiek licht. Dit echter wiare niet voldoende om een juist antwoord te geven op de vraag of! de gevolgen van zulk een staking1 al leen moeten gedragen worden door de stakenden. Immers onder hen bevinden zich eenige tientallen Chr. arbeiders,(sters) wier organisatie,, eenmaal tot staking zich geroepen gevoelende, thans den steun der geestverwanten komt inroepen voor hun weersta,ndskas. Bezien wij' dus de houding der afd. Almelo .rianj'tlen Chr. Confectie-arbeidere Bond. Zij'is opgericht alleen met het doel zich te organiseeren, waarin soc.-dem. en R. K. waren voorgegaan. Zulks na voorlichting door dhr. Kok uit Den Haag, voorzitter van den Bond, die echter eeni ge dagen vóór de staking nog niet eens wist, welke de grievenJer „ontevrede nen" waren. De afdeeling is derhalve „van hooger hand" niet ernstig voorge licht. Nu zag de afd. zich veertien dagen na haar oprichting geplaatst voor de vraag: meedoen of niet. Met een stern tegen is toen in een vergadering1 van 30 a 40 personen besloten tot meedoen. In dit besluit aldus „De Nederlander" achten wijl twee hoofdzaken aanwezig lo. Men heeft het optreden van den Neu tralen Bond goedgekeurd, die met geen Chr. afdeeling' rekende omdat zij er op 29 Dec. nog nie t 'w a sen 2o. heeft men de verantwoordelijkheid op: zich ge nomen van de gevolgen die dit. besluit voor een twee weken oude en dus finan cieel onmondige afdeeling kan meebren gen. Wat het eerste aangaat hebben wij met grooten ernst aan diverse betrok kenen van Chr. zijtie gevraagd of zij de toestanden zoo nijpend achtten dat het voor den Christen uiterste middel der star king verdedigbaar was. Het antwoord viel steeds terug op de niet-erkenning der or ganisatie. Waarmee men dus zich homo geen verklaarde roet een soc.-dem. Bond (voor wie een kinderachtige ziaak Istakings- motief is) die zonder de Chr. afdeeling te erkennen op Verschil van eenige loon- pércenten een staking uitsohree f. Wij hebben ons afgevraagd en ontvingen zeer sporadisch een ontkennend antwoord van Chr. pro-stakingzijde of deze hou ding te verdedigen is voor ©en organisa tie van Christenen, wier beginsel to; nog wat anders „voorschrijft", dan uit een misplaatst gevoel van organisatori sche onderworpenheid het materieel be staan van zich en de zijhen in de waag schaal te stellen, pis niet aanwezig is uiterste nood. Atele (ook Chr.) staaksters erkennen nu ronduit: Och, slecht was het er niet. Anderen: we willen wel weer binnen, maar we durven niet. Daarbij voe gen zich ettelijke mannen van Chr. begin selen en van invloed, die 011s onomwonden verklaarden: Het was onvoorzichtig, zoa niet roekeloos van onze menschen. En nu moge al op den avond der stakings- besluiten vanwege „Patrimanium" zijn ge zegd: Wij zullen u helpen, de practijk heeft al spoedig geleerd, dat men de gren zen van Almelo moest uitzetten, zon men genoegzamen steun vinden. Het is daarom, dat we vroegen: was het Verantwoordelijkheidsgevoel bij1 de Chr. afdeeling voldoende aanwezig, toen men, ondanks herhaalde waarschuwingen en met een verleden van 14 dagen, het be sluit na,m tot aanhaken bij de buiten hen 0111 geprepareerde beweging Toen wijl een der betrokkenen vroegen: is deze staking product van "diepgevoelde behoefte naar lotsverbetering en van de tot de lippen gestegen broodsellende, was het antwoord Ik heb staaksters gesproken, die niet eens wisten welke hun grief was en hoeveel ze méér wenschten. Inderdaad een krasse illustratie van de vergadering waar 245 van de 850 arbeiders besloten tot een sta king, die nooit meer dan 650 man heeft omvat. Vraagt men nu: kon het niet anders? dani's ons antwoordTerdege wél. Mits men, gelijk we in vele gesprekken met droefheid opmerkten, niet gedrenkt ware met de alles vermaterialiseerende „beginselen der sociaal-democratie, niet sprak in de terminologie der roode hee ren mits er waremeer Christenzin, meer Godsvertrouwen, meer zelfrespect. Zoo iets, dan heeft deze staking ons geleerd, hoe onrustbarend de geest van het mate rialisme voortwoekert in Christelijke ar beiderskringen. De gestie onzer veertig geestverwanten in ruimen zin geno men is er werkelijk een van bedroe- venden aard. Zij drijft uit tot de meening, dat zij NIET strijden voor een rechtvaardige z a k. De naaste toekomst? Deze: als niet spoedig vrijwillig de arbeid hervat wordt, gaan óf de fabrieken dicht tot Septem ber, óf allengs komen hulptroepen van elders de plaats der stakenden voor goed innemen. Reeds nu werd ons ver zekerd, dat er al plaatsen zijtn bezet, wel ker bezitter daar b 1 ij f t. De twee fir ma's keeren tezaam per jaar 3 ton aan loonen uitindien de staking de pro ductie voor 't komend seizoen mocht be letten, dan m 0 e t e 11 de fabrikanten tot September stop zetten. Dan staan allen op straat. Zoo is de naaste toekomst. Dit weet men in Almelo opperbest. Moge de Chr. afdeeling den moed vatten, al thans haar leden te behoeden voor de gevolgen van het ziende blind z ij n. Bij een der werkwilligen vonden wij een ruit ingeworpen. En in de voorkamer wa ren alle meubelen zóó gesteld, dat een ingeworpen steen ze niet beschadigen kan. H ij heeft, gelijk vele anderen, gewaar- svrmwaBindt den strijd niet aan, hij is niet recht. Hoe vreeselijk zou het zijn, als er straks waren, die hun meubelen voor geen beschadiging meer vrijwaren k unne n. Er staken bij Bendien 414 meisjes van 1325 jaar, en 40 mannen, bij Smits slechts 12 mannen. Van de stakers op 26 Jan. waren 385 neutralen (soc. democraten), 91 R.K. en 55 Chris- telijken. D e r o o d e v l'a g. Het Zaandam mer „Weekblad" geeft het volgende rake stukske onder het opschrift: „Wat zal 1 Mei brengen?" Behalve de onopgeloste rebus omtrent het liberaal-elericaal wanbeheer in Zaan dam, ligt ook nog steeds de uitwerking van het plan omtrent de uitvoering der 1 Mei-vertooning te wachten. Men weet de geschiedenis. Van de 1 Mei-vertooning dan. „Op 1 Mei zal de roode vlag wapperen van het raadhus." Een belofte met gloeienden ernst uit gesproken en met diepe ontroering, die weldra zich uitte in enthousiastische jubelkreten, ontvangen. Maar burgemeester Ter Laan zal zulke „grappenmakerij" niet gedogen. Daar voor staat z'n „troonrede" borg. Dat men nu met z'n belofte zit, be grijpen weli Maar ze breken En dan als „politieke demagoog" aan den schandpaal komen? Of het volk te hooren spreken- van politieke verlakkerij en humbug, is voor een partij ook niet alles. Men fluistert evenwel, dat de oplos sing is gevonden. Door een voorstel van een lid der meerderheid. Die maling had aan den eisch der Ge meentewet, maar vroeg naar waarheid. Hij [vond, dat het raadhuis, het_ offici- eele raadhuis, wel op het Stadhuisplein stond, maar het raadhuis toch was de woning, waar de meerderheid haar club vergadering hield. En waar de zaken beslist werden. Dus daar paste ook alleen de roode vlag. Zoo was niet alleen de eer gered, maar ook aan de waarheid de tol betaald. En tegen deze glansrijke oplossing zou ook de staatkundige orde zich [niet verzetten. Middelburg. Gisteravond werd alhier- in het Tehuis voor Militairen dooit de afd. Middelburg van djen Chr. Kweekelingen- Geheel Onthoudersbond een propaganda- vergadering gehouden, waar als sprekers optraden Ds. van Selms en dhr. \ran Herp, beiden van Grijpskerke. De voor zitter, dhr. De Lange, opent het samen- zijki en leest 'voor de gelijkenis van den Barmhartigen Samaritaan. Na een stukje historie over het ontstaan van den Chr. Kweekelingen-Geheel Onthoudersbond ge geven te hebben, verleent hij Ds. Tan Selms het woord. Duidelijk doet spr. uit komen, hoe heel het maatschappelijke le ven onder het alcoholisme lijdt, hoe het lichaam en ziel verderft. Ernstig waar schuwt hij er voor de drankbestrijding met bijbelteksten 'te verdedigen of ook tegen te werken. Hij spoort de Kweeke- lingen aan zich bij de afdeeling te voe gen 0111 zoo mee te bestrijden het alco holisme. D hi'. Van Herp be handelt het alcoholis me in verband met het onderwijs. Hij legt er bijzonder den nadruk op, dat de on derwijzer geheel-onthouder dient te zijn en toont op heldere wij'ze aan, waarom. Beide referaten weiden door voordracht, muziek en zang afgewisseld. Viissingen. Op 21 Maart worden bevor derd tot reserve-sergeant, de reserve-kor poraals in opleiding aan de tweede school voor verlofsofficieren te Maastricht: D. J. M. de Handt, D. SV. F. Rommel en P. A. Stofberg, allen van het 14e regiment infanterie. Gistermorgen ontstond oneenigheid op het werk aan de Nieuwe Kerk tusschen den steenhouwershaas en een steenhou- wersknecht over afgemaakt werk, dat de knecht minder goed zou hebben volbracht. De knecht, in woede ontstoken, heeft den baas daarop mishandeld door hem ,een slag op: het linkeroog toe te brengen. Volgens medische verklaring is het oog zoodanig gekwetst, dat overbrenging1 van den getroffene naar een ooglijdersinrich- ting te Amsterdam noodzakelijk is, terwijl voor het behoud van het oog wordt ge vreesd. De verdachte bedreigde nog bij zijn arrestatie den adjunct-inspecteur Bartelse. A'oor nader onderzoek is hij1 aan het politiebureau in bewaring gesteld. (V. C.) 's-Heerenhoek. Door ds. J. H. Buining alhier ds een Mannenkring opgericht, welks wekelijkscihe vergaderingen door 14 a 15 personen bijgewoond worden. Ook 'is hier een Zendings-studiekring opgericht, waar-van ds. Buining eere- voorzitter is, dhr. \V. Pols voorzitter en dhr. J. AVesterweele secretaris-penning meester. Kruidingen. Door den Commissaris der Koningin is aan het bestuur van het Fan- faregezelschap „Eendracht maakt Macht" te Kruiningen een zilveren medaille be schikbaar gesteld voor het festival bij ge legenheid van het 50-jarig bestaan dier vereeniging. Bij den dienst der directe belastingen enz. zijn benoemd de kom. 2e kl. A. P. Tan der Meulen, te Alphen (N.-Bï.) tot kom. verif'. te Hansweert (met ingang van 1 April) en met 1 Mei de kom. 2e kl. J. Martens tot kom. verif., te Lobithr, ver plaatst met ingang van 1 April J. Kooy- man kom. veil:, van Hansweert naar Delft; met 1 Mei de verif. G. Slot van ATissingen naar Amsterdam; de kom. verif. K. Tol, Rotterdam naar AHissingende kom. 2e 'kl. J. F. de Koiisemaeker, van Terneuzen naar Ara sterdam. Westkapelle. Men schrijft ons: Donder dagavond vergaderde in het Evangelisatie gebouw te AVestkapelle, de ring Walcheren van het Ned. Jong. Verb. Ongeveer 50 jon ge menschen waren er hijeen, ds. Schuur- mans Stekhove van Biggekerke leidde de vergadering. Nadat hij de vergadering ge opend had met gebed en het lezen van Psalm 34, gaf hij het woord aan AV. de iAVijze, lid van de afdeeling te Biggekerke, die de bijbelbespreking inleidde over Lukas 103842. Een leerzame bespreking volg de hierop. In de pauze werden door leden van de meisjesvereeniging; ververschingten rondgediend. Hierna kreeg het woord L. Ie Feber, lid van de afdeeling Viissingen, om zijn referaat te hondende Geheelont houding en de C. J. V." Een levendige dis cussie over dit actueele onderwerp volgde. Wegens vergevorderden tijd moesten an dere werkzaamheden blijven rusten. Om streeks half 10 werd deze goedgeslaagde ring'vergaderihg door den voorzitter met dank aan God gesloten. Waterlandkerkje. In den nacht van Woensdag op Donderdag j. 1. hoofde de landbouwer R. onder deze gemeente zijn ganzen en eenden een lawaai maken van belang. Denkende aan de jkippendieverij te Biervliet nam hij zijn geladen geweer en ging daarmede onverwaard buitenshuis. In de maneschijn zag liij echter twee groote honden een strijd tegen de zich geducht verwerende ganzen aanbinden, die onge twijfeld allen het leven er bij zouden heb ben ingeschoten wanneer de boer ze niet door een paar welgemikte schoten had neer gelegd. Slechts één gans was hun slachtoffer geworden. Zei. Een moedige daad. Wouter de Heus te Culemborg, die Woensdag middag een arbeider redde, die van de spoorbrug aldaar in de Lek viel, ontving Vrijdag van een onbekende te Amsterdam een postwissel a f 10. Baldadige studenten Eer- gisterennacht heeft een aantal studenten te Delft zich toegang verschaft tot de H. B. S. aldaar. De studenten zijn daarna over het dak het ziekenhuis binnengedrongen, alwaar zij den boel op stelten hebben gezet, zoodat de zieken wakker werden. De ver pleegsters werden lastig gevallen. De po litie, telefonisch gewaarschuwd, maakte proces-verbaal op wegens huisvredebreuk en vernieling. De kazernebrand te Haar- 1 e m. De sergeant-fourier De Groede, die reeds voor enkele dagen uit arrest was ontslagen, doch verplicht was in de kazerne te verblijven, is thans, naar de „O. H. Crt.meldt, geheel op vrije voeteD gesteld. Het onderzoek is nu opgedragen aan een commissie. Driehonderd maal zooveel. Een ouderling van den dom te Regens- burg heeft ongeveer twintig jaar geleden in een boerenhoeve een goithische Mad om na gekocht voor 70 mark. Nu is, zij eigen dom geworden van het Beiersche Natio nale Museum, dat er aan zijn erfgenamen 21.000 mark voor betaald heeft. Leo v a 11 S t e ij n f Te Etampes (dep. Seine et Oise) is gisteren de Ne- derlandsche aviateur Leo van Steijn overleden aan veronal-vergiftiging. Een vliegkamp vernield. Het militaire vliegkamp te Villacoublay is gedeeltelijk door een orkaan verwoest. Uit nadere opgave blijkt dat er twee loodsen en twee vliegtuigen zijn ver nield. Storm. Een geweldige Noord westerstorm staat bij Brest op de kust. Gisteren heeft geen schip de haven kunnen verlaten. Een groot petroleum- tankschip Dinsdag naar de Zwarte Zee vertrokken, is op 130 mijl van Brest door defecten aan de motoren inhache- lijken toestand. Hetgestolen kistjeterecht. Men herinnert zich wellicht, hoe wij' een vorige week meldden, dat ten nadeele de* firma Koppel en Hamburger, van de limo- nadiefabriek „Limonia" te Amsterdam, een kistje was ontvreemd, inhoudende re cepten voor de bereiding van limonade; benevens contracten, polissen, enz. De ver dwijning van dit kistje had plaats onder ©enigszins raadselachtige omstandigheden. Aanvankelijk vermoedde men zelfs, dat concurrenten deze snoode daad hadden gepleegd. Thans is deze zaak tot klaarheid gebracht. Een 16-jarige loopjongen der fabriek, was een vorige week ontslagen'; na zijn heengaan vermiste men eenig® kleine voorwerpen. Doch tevens werd ont dekt, dat hij kwitanties had geïnd, welke hij zelf had ingevuld. Het Vermoeden viel toen op dezen knaap. Eergisterenavond werd hij gearresteerd en men vond ite zijnen huize een lamp en een aantal blanco kwitanties, eigendom der fabriek!. Ook bekende hij, den diefstal Van het kistje te hebben gepleegd, terwijl hij! nog op; de fabriek werkzaam was. Deze heeft een achteruitgang aan den water kant, [Westerdok'. Alvorens de fabriek te (verlaten, had de jongen de achterdeur open gelaten. Met een vriendje; had hij een zolderschuit gestolen en daarmee Voer men tot aan de fabriek. Uit het kantoor werden de sleutels van den kelder gestolen. Daar werd het electrisch licht, aangestoken en vond men het ijzeren kistje. De jongens! probeerden eerst op het kantoor het kistje met een schroevendraaier te openen, doch dat lukte niet. Zij namen het daarop mede in de schuit en beukten zij het net zoo lang tegen den muur tot het bezweek. Groot, was de teleurstelling, toen men niets dan papieren en g;een geld vond. Kistje en papieren werden in een zak gebonden en daar ter plaatse in 't water geworpen. Er wordt nu op de aangegeven plaats naar het kistje gezocht. („Tel.") Niet de vulk aan, maar een lampje. Men seint uit Napels aan de „N. R. Crt.": Profelssor Mercalli, de directeur van 'het observatorium op den Vesuvius, is dood en verkoold in zijin woning gevonden. Een petroleumlampje had het bed in 'brand gestoken. Het is wel opmerkelijk', 'dat dezie geleerde, die z;oo vaak gevaarlijke toch ten deed tot bij den krater, den dood moet vinden bijeen lampje! 1 (Mercalli was een zeer bekend vul- kanoloog en seismoloog. Zijn klein, doch hoogst nuttig observatorium op de helling van den Vesuvius was wereldbekend. Dit observatorium ligt aan den voet van den eigenlijken aschkegel (603 M. boven den zeespiegel) en is in het bijzonder inge richt voor liet verrichten van meteoro logische en seismologische waarnemingen en het bestudeeren van de atmosferische electriciteit). Ongekroonde Koning. Dat v. Iieydebrand de „ongekroonde koning van Pruisen" wordt genoemd, is algemeen be kend. Naar aanleiding van den dichterlij ken titel kan echter opgemerkt worden, dat deze liaar den letter alleen aan Kei zer AVilhelm moet worden gegeven. De Keizerlijke titel sluit geen soevereiniteit in over de afzonderlijke Staten, waaruit het Duitsche rijk is samengesteld, en zes en twintig jaren heeft AVilhelm nu als Ko ning van Pruisen geregeerd, zonder ooit formeel gekroond te zijn. Hetzelfde geldt van !zij!n vader, Frederik IV. De pathetische omstandigheden van diens korte regeering van drie maanden, maakten een kronings plechtigheid onmogelijk. De eerste Duit sche Keizer, AVilhelm I, werd in 1861 als Koning van Pluizen gekroond. Maar van zijn zes voorgangers was de eenige, die gekroond werd, Frederik I, in 1701.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5