Pink Pillen. li te ieters, voor bare Deeltal Gsmangd Nieuws Land en Tuinbouw Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Reclames Financiëele Berichten. Rechtszaken. nog een zonderlinger licht op de voor dracht. De heer Peerlkamp werd n.l. eerst door den gemeente-geneeskundige afgekeurd. De sollicitant beweerde echter, friet een beroep op zijn huisdokter, dat hem niets mankeerde en, niettegenstaande- de verordening geen herkeuring kent, werd de heer Peerlkamp opnieuw onderzocht met het gevolg, dat de symptomen van de al dan niet bestaande kwaal nu niet werden gevonden. In onderwijzerskringen is men zeer nieuwsgierig naar den afloop der benoe ming; echter, de meesten verwachten dat een benoeming ran den heer Peerlkamp met behulp van de socialistische meer derheid verzekerd is. W ij z i g i n g e n uniform. De Minister van Oorlog heeft ver schillende kleine wijzigingen in de uni form aangebracht. Het personeel van den staf van een infanteriebrigade zal voortaan in plaats van het nummer van het regiment waarvan men afkomstig was, dragen het brigadenummer in ro- meinsche cijfers op schouderbedekkingen enz. Het personeel van de luchtvaartaf- deeling draagt voortaan op den kraag het embleem van een rotatiemotor met schuin daarvoor geplaatste luchtschroef. De uniformen van de landweerplich- tigen, herkomstig van de regimenten grenadiers en jagers, zijn thans ook be paald. In plaats van de granaat of hoorn wordt op de schako gedragen het cijfer van het bataljon waartoe zij behooren, respectievelijk 3, 32, 36 of 47 terwijl de officieren op den kraag een geborduurde LW dragen ter vervanging van de gra naat of hoorn. Aan de onderofficieren is vergund overkleeding te dragen van waterdichte stof. Msb. Vindingsloonen. De Minister van Oorlog heeft een nieuw tarief vastgesteld van vindings loonen voor verschoten projectielen, scherven, buizenmateriaal enz. en bepaald dat dubbel tarief wordt uitbetaald wan neer deze voorwerpen over zee worden teruggebracht, zooals bijvoorbeeld bij schietoefeningen te Den Helder. Uit Friesland. Eenigen tijd geleden hebben wij aan getoond, dat het tegenwoordig niet meer aangaat om te meenen, dat een kleigrond geen kalibemesting behoeft. Wij hebben er toen op gewezen, dat de practijk het heeft uitgewezen, dat op menigen klei grond een kalibemesting zeer goed ren deert en dat het onmogelijk is, om zonder deze meststof den landbouw intensief te drijven. Nu kregen wij dezer dagen in handen een bijvoegsel van het „Friesch Weekblad" van 24 Januari 11., waarin wij onze meening opnieuw bevestigd zagen. In dat bijvoegsel vonden wij verschil lende verslagen van proefvelden, aange legd met het doel, om de werking na te gaan van <een kalibemesting op aardap pelen, zoowel op klei- als op zandgrond. Wij zouden te veel het geduid onzer lezers op de proef stellen, wanneer wij ieder proefveld bespraken en daarvoor achten wij het beter, om ons te bepalen tot het aanhalen van het volgende uit genoemd bijvoegsel. „De uitkomst van het gebruik van kali op de kleigronden samenvattende, kan worden aangemerkt, dat weder gebleken is, dat in een aantal gevallen met voordeel van kali-kunstmest op kleigrond gemaakt is. Waren de aardappelprijzen hooger geweest, dan zou dat nog meer zijn uitgekomen. Wat verder de vergelijking tusschen patent kali en kalizout. betreft, blijkt het, dat op de kleiproefvelden in 't eene geval patentkali de meeste hectoliters heeft gegeven en in het andere geval kalizout, doch dat er: over 't algemeen genomen, niet veel verschil tusschen beide mest stoffen bestaat." Deze proefnemingen kloppen dus ge heel met hetgeen wij vroeger reeds over deze zaak schreven. Wat het zetmeel- gehalte betreft, was de werking van het patentkali gunstiger dan die van het 40 pCt. kalizout. Waar men dus een goede eetaardappel wenscht te verbou wen, zal men goed doen in het voorjaar, geen kalizout aan te wendenmaar het algemeen gebruikelijke patentkali. Waai de aardappelbouw in ons laud zulk een belangrijke teelt is geworden, achten wij het zeer wenschelijk, dat ieder verbouwer er naar streeft, om deze teelt steeds beter en beter te maken, en daardoor het productievermogen van den bodem te verhoogen. Intern, tentoonstelling te Moskou. De Nederlandsche consul te Moskou deelt mede, dat in den a.s. zomer te Moskou eene internationale tentoonstel ling van geiten, geitenmelk, geitenkaas, geitenwol en geitenwolfabrikaten zal ge houden worden, welke tentoonstelling ge organiseerd zal worden door de Moskouer af deeling van de Russische Vereeniging voor Geitenteelt. Voorzitster dezer vereeni ging is vorstin S. A. Schterbatoff, adres: Historisch Museum, Moskou. De consul voegt hieraan toe, dat op deelname van Nederlandsche zijde prijs zou worden gesteld. (Stct.) Middelburg. Gisteren kwam een be woner van een der Zuid-Bevelandsche dorpen naar hier om zich voor het uit zitten van een straf aan te melden. Hij kwam echter in een beschonken toe stand aan het gerechtsgebouw en werd daar niet toegelaten. Op straat wilde hij zich bij een agent van politie aanmel den, die hem echter wegens dronken schap arresteerde. Na ontnuchtering is hij toen naar het huis van bewaring overgebracht. Naar wij vernemen heeft Jhr. M. van den Brandeler Burgemeester van Middelburg wegens gezondheids redenen ontslag gevraagd als voorzitter van deri Armenraad alhier. Koudekerk*. Hedenmiddag ongeveer 1 uur reed de landbouwer L. Barentse van Koudekerke mei zijn gerij op den Mid delburgsehen weg, toen het paard op hol sloeg. De wagen kantelde om, met het gevolg, dat .B er onder raakte en ver moedelijk een zijner armen brak. De zoon van f!., die ook op den wagen zat. liep een ernstige verwonding aan het been op. Een vriendelijke buurman bracht B. en zijn zoon per as huiswaarts. Dr. Van der Harst verleende de eerste hulp. Temeuzen. Donderdag vergaderde de ge meenteraad. Een plan voor het versieren van een bij de H.B.S. te voegen deel der gedempte haven werd o.a. goedge keurd. Voortaan zal het vak fraaie hand werken van de lijst der 'vakkfenl .waaïjtl op de M.U.L.O. school onderwijs gal ge geven worden geschrapt. Er Zal een onder- wijizéres in de nuttige handwerken opge roepen worden. Naar aanleiding van een verzoek van den gemeenteontvanger om hem f 100 meer toe te kennen voor inrichting van zijh kantoor is ^besloten de vaststellinjg der gemeenterekening over 1913 af ito wachten en naar gelang de uitkomst, daar van te overwegen of het gewenscht voor komt aan Ged. Staten te ad vise eren zijin jaai-wedde te verhoogen. De gemeentewerklieden vroegen ver hooging van jaarwedde in verband met hun 'storting voor pensioen. B. en W. stelden voor om 'hen f-20 verhoeging te geven. De heer Lens en stelde uitstel voor om dan bij de begrooting verhooging van salaris te overwegen. 'Daarover staakten de g temmen met 6 tegen 6. Aan de telegrambestelster te Sluiskil werd over het afgeloopen jaar eene gra tificatie toegekend van f67.70; het ver schil tusschen hare jaarwedde en hetgeen) door het ri.jk voor bestelloon wordt ver goed. Gunstig werd beschikt op een adres van dr. Middelberg leeraar in natuur- en scheikunde aan de H. B. S., om zijn sa- salaris voor het loopendo jaar te bepalen op f950. De heer Temperinan, leeraar in de Fransche taal aan de H. B. S. reclameert dat hij is opgeroepen op een jaarwedde van f 2000 met 21 lesuren, dat hij nu maar 20 lesuren moet geven en slechts f 1800 salaris krijgt. Al wordt de toepassing der verordening juist ge oordeeld stelden B. en W. uit oogpunt van billijkheid voor dit jaar het salaris te brengen op f 1950, met inbegrip eener reeds .toegekende gratificatie, welk voorstel werd aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van de vrijwillige brandweer tot het overne men barer motorspuit werden B. en W. gemachtigd door een deskundige een on derzoek te laten instellen naar de capaci teiten dier spuit, de waarde te laten schat ten en met de vereeniging nader over een koopprijs te onderhandelen, om daarna deze zaak opnieuw in den raad aanhan gig te maken, en tevens om in te dienen een voorstel tot reorganisatie van het pers. der gemeentespuit. Vastgesteld werd een verordening op het verblijven van woonwagens in de ge meente. Na bespreking in geheime zitting wei-den B. en W. gemachtigd in verband met eene ontstane vacature, sollicitanten op te roepen voor tijdelijk ambtenaar ter secretarie. Na de eerste oproeping heeft zich geen sollicitant met diploma opge daan. waarom de voorzitter voorstelde een hooger salaris uit te loven. Dit werd met algemeene stemmen verworpen. Een voorstel van de heeren Moggre c.s., naar aanleiding van een nieuwe verorde ning op het heffen van leges, om de op gaven betreffende burgerlijken stand en bevolking gratis aan de bladen uit te reiken, werd verworpen Aan den heer W. J. Noordhoek werd op zijn verzoek, wegens benoeming te Goes met ingang van 1 September a.s. eer vol ontslag verleend als leeraar in de Duitsche taal aan de H. B. S. Den voorzitter werd opgedragen te on derzoeken of er geen mogelijkheid zal be staan om de ingevoerde tariefsverhoo- hooging voor de heen- en weer-reis met. de Provinciale boot ingetrokken te krij gen. (M. Ct.) i Ned. Hen". Kerk. Beroepen te 's Hertogenbosch, C'. H. Hagen te Westwoud; te Wanswerd D E. J. Hupkes te Staphorst. Aangenomen naar UiLgeest door H. C. Canncgieter Dzn. te Lutjebroek. Bedankt voor Retranchement, door F,. Was te Aduard. Eervol emeritaat verleend aan ds. Quéré te Westmaas. Ds. Quéré kwam in 1870 uit de Belgische Zendingskerk over naar de Chr. Geref. Kerk, diende ach tereenvolgens de Kerken van Alblasser- dam en Vlissingen, en ging in 1889 over naar de Prot. Ev. Kerk te Mechelen; in 1893 na Colloquium Doctum in de Herv. Kerk in ons land toegelaten, diende hij sinds dat jaar tot op heden de Kerk van Westmaas. Geref. Kerken. Tweetal te Veenendaal: G. Wisse te Bodegraven en R. K. Zijlstra te Hooge- veen. Geref. Gemeenten Ds. 1.. Bouma te Middelburg schrijft over de Gereformeerde Gemeenten in Nederland (wier leden dikwijls de „oud- Gereformeerden" worden genoemd) het volgende „Onder de Gereformeerden, welke in ds. Ledeboer hun geestelijken vader eeren, komt ook meer beweging. Sedert zij kerkelijke vereeniging met andere groepen gezocht en verkregen hebben, zijn zij een nieuw tijdperk ingetreden. Waren zij vroeger al heel arm aan pre dikanten, dit is thans niet meer in die mate het geval. Het eerste gevolg daar van is geweest, dat een predikant nu veel meer geregeld zijn arbeid verrichten kan in de gemeente waaraan bij ver bonden is. Hij behoeft nu niet meer zoo vaak zijn eigenlijk arbeidsveld te verlaten als vroeger. Dit is zeer zeker een winste en bevordert een meer geregeld kerke lijk leven. Hun voormannen hebben altijd de voorkeur gegeven aan de Christelijke- boven de Openbare School. Doch vélen hunner kinderen bezochten geen enkele School, omdat zij niet gevaccineerd werden. In die kringen wordt echter de drang naar onderwijs sterker. Vooral ds. Ker sten, van Ierseke, spant er zich voor. Het is hem reeds gelukt om te Borssele een school op te richten en nu pas is hij er weer in geslaagd om in Rilland een Schoolvereeniging in het aanzijn te roepen. (Ook te Opheusden heeft ds. Kersten een Chr. School gesticht en te Rotterdam ijverde hij eveneens voor zulk een inrichting). Hijverstaat blijkbaar, dat het noodzakelijk is om te zorgen, dat ook de kinderen uit die kringen degelijk Christelijk onderwijs krijgen en we achten dit een goed verschijnsel, want het moet toch dien weg op. Aanvankelijk hebben zij ook een begin gemaakt met de opleiding van hun pre dikanten. Zij hebben begrepen, dat het toch nipt opgaat om voorgangers te heb ben. die niet eens behoorlijk lezen en schrijven kunnen, wat aanleiding heeft gegeven tot allerlei vermakelijke verbalen. Zoo iets is niet bevordelijk om de ach ting en den eerbied voor de prediking der Waarheid te verhoogen en te ver meerderen en daarom is het goed, dat zij de hand ook aan dezen ploeg hebben geslagen. Er was moed toe nooaig, want liet was langzamerhand een soort dogma bij hen geworden, dat alleen onbestu deerde predikanten nog goed waren. In dit opzicht waren zij ver van de oude Gereformeerde lijn afgeweken en de treurige gevolgen waren niet uitgebleven. Het mysticisme had er een vruchtbaren bodem gevonden en tierde er. Waren zij begonnen met een sterken nadruk te leggen op de Zending voor en de roeping tot het ambt, het was bij velen zoover gekomen, dat zij nog alleen afgingen op een persoonlijke verklaring van een roe ping, welke niemand natuurlijk contro leeren kon. Op die wijze waren de grondslagen, waarop het ambt en alle ambtelijke werkzaamheden rustten, ondermijnd en dit deed de vraag oprijzenboever zal deze ontaarding u-el gaan Soms kwam er nog eens een toon, welke weldadig aandeed en deed zien. dat de oude be schouwing nog niet geheel dood was. Beversluis' strijd is nog bekend, en het is voor die Kerken een verlies geweest, dat hij naar Amerika vertrokken is. Maar was het een herleving, of was het een zwanenzang, het was bezwaarlijk om het te beslissen. Doch we zien in het streven om £aan toekomstige predi kanten de gelegenheid te openen, om zich vooraf in den weg van studie te bekwamen het bewijs, dat men van den moerassigen oever weer op een vasteren bodem wil komen, en hoewel liet nog slechts een klein begin is, het valt te hopen, dat het geringe stekske zich nog tot een gezonde plant moge ontwikkelen". Prof. dr. II. Bouwman, van Kampen, schrijft in „De Bazuin" naar aanleiding van het bovenstaande nog dit Wat ds. Bouma ons verhaalt van de beweging onder de Zeeuwsche oud-Gere formeerden, mag tot dankbare blijdschap stemmen. Ook in andere deelenvanons land doet zich deze goede invloed, die vooral van ds. Kersten uitgaat, vernemen. Vele oud-Gereformeerden in het midden des lands werken niet alleen hartelijk mede in de Christelijke actie op ver schillend terrein, en zijn voorstanders van het Christelijk onderwijs, maar velen onder hen verstaan, dat ontwikkeling en wetenschap voorde predikanten noodig is. Dat is een gelukkig teeken. Het licht zal ook hier de duisternis verdrijven. Een meer gezond kerkelijk leven is te ver wachten. Want is dit het goede bij de oud-Gereformeerden, dat zij een prac- tische, levende prediking willen, door gebrek aan de rechte kennis zijn bij velen de Schriftmatige lijnen zoek. En wanneer de bevinding niet steunt op de Schrift dan loopt men gevaar af te gli)dcn van den echten Schriftgrond, en komt terecht of in het onbetrouwbare moeras van de valsche mystiek en van allerlei eigenwillige waarheid, of wanneer de oogen opengaan voor de innerlijke on waarheid en er geen ware vreeze Gods js, komt er een schrikkelijke afval. Rott Hersteld Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Deventer, P. Neideck te Enkhuizen. Krabbendijke. Mej. E. W. iHoogerheide, onderwijzeres aan de Chr. school alhier is als zoodanig benoemd te Lisse. Er waren 33 sollicitanten. Dagelifksche bede. Eindloos Goddie aan Uw vingren rt raderwerk der schepping draagt, Hoor. genadig, wat een stervling, in liet stof gebogen, vraagt: Wone ia mij een vast geloove„ van de smart der twijfiing vrij Dat des Christens heiige roeping mij gestaag voor oogen zij Maak mij needrig waarheidlievend! plaats een wachter voor mijn mond1,. Dat ik tijdig en bedachtzaam zwijge of spreke op eiken stond! Laat geen armoe mij doen kwijnen niet te weinig, niet te veel,. Maar gezondheids kostbre gave zij bij 't daaglijksch brood, mijn deel Tc Vraag geen schatten, wier bekoring ijdle wereldliefde voedt. Lage drift en hebzucht prikkelt of ons 't hoofd licht duizTen doet. Dat ik niemand willens grieve, niemand krenke of grieve ook mij, Leer mn zoo het goede willen, dat mij 't kwaad niet doenlijk zijl Rein zij in Uw heilige oogen, wat ik in mijn hart begeer! Wat ik denke, spreke of handle, 't worde een lofzang tot Uw eer! Vader leer me als zondaar treuren,. En als dit mij weenen doet, Stort dan troost der schuldvergeving in 't met schuld bezwaard gemoed Help de wereld mij bestrijden Overwinne ik door Uw kracht! Doe mij blij mijn loopbaan loopen, tot een vreedzaam eind mij wacht!: Sluit zich eens de rij der dagen gaapt de grafkuil aan mijn voet,. Schenk mij dan de levenskrone, die genade ons schenken moet. B. TER HAAR. Tegen den leeftijd van vijftien jaren vermageren de jonge meisjes dikwijls. De mooie kleur der wangen, de schitte ring der oogen, het rood der lippen, de levendigheid van den geest en van het verstand verdwijnen. Zij worden zorge loos en prikkelbaarzij lijden aan schele hoofdpijnen, zij hebben kringen om de oogen en zijn voor hare beangstigde moeders een voortdurende bron van onrust. Van waar komt die verandering Wat kan mijn dochter weer gezond ma ken? Dat zijn de vragen die zich aan den gepijnigden geest van de moeder voordoen. Die verandering wordt ver oorzaakt door de armoede van het bloed, en indien niet spoedig een krachtig mid del wordt aangewend, dan doet zich wel dra de tering voor. Daarom behoeft men toch nog niet te wanhopen. Het geval is zeker ernstig, maar het is niet zonder middel, want de Pink Pillen genezen jaarlijks duizenden gevallen van bloed armoede. De bewijzen van de kracht dadigheid der Pink Pillen bestaan zon der tal. Ze zijn verkrijgbaar a fl.76 per doos en f9 per zes doozen, by het. Generaal-Depót der Pink Pi.len, Da O'ostakade 15, Amsterdam. Verkrijgbar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W. Potter, Aputheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Aan het Maandag uit te brengen verslag over het achtste boekjaar van de A1 g. Maatschappij totbeleenen en aankoopeu van met vruchtgebruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden, te Middelburg, ontieenen wij het vol gende Voorgesteld zal worden een dividend uit te keeren van 8 pCt. Reservefonds en waarborgfonds tezamen worden op gevoerd tot f 90.000. In het begin van het boekjaar werd overgegaan tot de uitgifte van 5 pCt. pandbrieven. In den aanvang vlotte de plaatsing goed; in het laatste half jaar ech ter had de verkoop te lijden onder de hooge i geldkoersen en de geringe vraag naar belegging, zoodat deze zeer beperkt werd. Op ultimo December 1912 stonden uit 120 leeningen tot een bedrag van f 2.606.045,39\ Gedurende 1913 werden afgesloten 26 leeningen tot een bedrag van f789.530. Totaal 146 leeningen tot een bedrag van f3.395.575.395. Afgelost werden 16 lee ningen tot een bedrag van f300.138.13, terwijl aan gedeeltelijke aflossing werd ontvangen f45.610.17. Samen f 345.748.30 zoodat op ultimo December 1913 nog uitstonden 130 leeningen tot een bedrag van van f3.049.827.095. Op ultimo De cember 1912 werden 45 pCt. pandbrie ven uitgegeven tot een bedrag van f2.602.200. In 1914 werd ingekocht f100,900, en verkocht f60.700, zoodat op ultimo December 1913 uitstond f 2.540.500. Gedurende 1913 werden 5 pCt pandbrieven verkocht tot een bedrag van f523.500. Ingekocht werd f5000. zoodat op ultimo December 1913 uitstond f518.500. In 't geheel stond mitsdien uit op ultimo December 1913 f 3.060000 De directie der Insulaire Hy potheekbank te Zierikzee verzoent ons onder verwijzing naar de annonce in dit no. mede te deelen, dat zij mo menteel uitsluitend 4 '/i pCt. pandbrieven uitgeeft tot den koers van 100 pCt. Voor het kantongerecht te Middelburg werd heden- behandeld de zaak tegen C. de N. aldaar, beklaagd van het verfcoo- pen van melk welke een le laag vetge halte heeft. Hierover legde de heer J. C. van der Harst als deskundige verklaringen af. Er 5s in deze overleg gepleegd met den heer Zwagerman, zuivelconsulent, en deze meende dat het Jage vetgehalte het ge volg kan zijn, van slechte- voeding, ook getuige heeft ongeveer dezelfde meerling Ook het stalmonster was laag van vet gehalte, n.l. 28 pet. en het straat monster 2,4 pet.. De kantonrechter zeide met de meening van den lieer Zwagerman, die geen we tenschappelijk man is. geen rekening te kunnen houden. De kantonrechter merkte op dat be-ki. er de -eerste maal goed afkwam, n.l. met f0.50 boete en nu begrijpt hij niet. dat de N. niet beter heeft opgepast. Ook wijst de kantonrechter op' hef groote verschil tusschen het straat- en hef stalmonster. De ambtenaar ,van het O. M. meende dat het vast staat dat hier geknoeid is en! eischte fö b. s. 3 d. Bekl. merkte nog op dat de heer Zwa german gezegd heeft dat hij onschuldig is, waarop cje kantonrechter zeide: „Zeg dan van mij aan den heer Zwagerman, dat hij geen deskundige is." Eenzelfde zaak was die tegen L. B. uit Middelburg, die melk meL een vetge halte van 2.3 pet. heeft verkocht. Ook nu gaf de heer van der Harst inlichtingen. Behalve liet vetgehalte ver toonde de melk igeen afwijkingen. Het stalmonster gaf 2.84 vel. Er is een aan zekerheid grenzende waarsch ijnlifk h eid dat er geknoeid is. Ook deze bekl. is vroeger tot. £0.50 boete veroordeeld. Volgens bekt. is er niet ontroomd. Maar het is mogelijk dat de room aan dej tooien; is blijven zitten. Hij recti al twee uur met de melk. In den zomer is zijn melk veel beter. Deze bekl. noemde ook den heer Zwagerman een deskundige. Het O. M. meende dat bekl. schuldig is en eischte f5 of 3 dagen. Bekl. vond dit te hoog .waarop de kan tonrechter zeide dat hij van hem waar schijnlijk veel meer krijgt, hij vind f5 erg laag. Spoorwegongeluk b ij 's H e r togen bo.se h. Twee do oden. Men seinde gisteravond uit 's Hertogenbosch aan „de Maasbode": Gisteravond heeft een ernstig spoorwegongeluk plaatsgehad. De personentrein uit Nijmegen, die om 7 uur 43 minuten te 's Hertogenbosch moest arriveeren. werd omstreeks dien tijd aangereden door een goederentrein nabij Orthen. De machinist van den personentrein, die plotseling het gevaar nabij zag, remde onmiddellijk uit alle macht en gaf tegenstoom. Een botsing was evenwel niet meer te vermijden. De treinen liepen nog tegen elkaar op; de beide locomotieven werden geheel vernield en bleven op dertig meter van elkander liggen. De reizigers in den personentrein werden hevig door elkaar geschud, waarbij enkelen zich bezeerden. Niemand hunner werd evenwel ernstig gewond of gekwetst. Ongelukkiger kwam het bedienend personeel van den goederentrein er af. Een remmer en een wisselwachter toch werden hiervan gedood. Hun namen zijn nog niet bekend. Onmiddellijk werd hulp ontboden, uit Den Bosch De inspecteur Gorissen en de doctoren Van Moorscl en Tijfer be gaven zieh dadelijk naar de plaats des onheils. Vervolgens werd een hulptrein gevormd die naar Orthen vertrok. Na twee uur waclitens konden de reizigers uit den aangereden trein over stappen in dezen hulptrein, waarmede ze naar 's-Hertogenbosch werden over gebracht. Verschillenden hunner misten de aansluiting naar het Zuiden De mees- ten wisten zelf niet wat er gebeurd was en waren hevig verschrokken. De plaats des onheils werd afgesloten en was ook voor journalisten niet te be reiken. De stationschef weigerde alle inlichtingen. Het spoorwegpersoneel was slechts in staat verwarde antwoorden te geven. Op het station alhier is de dienst zeer gestoord. Te Orthen werd hedennacht druk gewerkt met de opruiming der vernielde locomotieven om zoo spoedig mogelijk de lijn weer vrij te krijgen. Die was goed. De heer W. F. Jackson, directeur-generaal van de North British Railway Company deelt de vol gende leuke geschiedenis inede: Een oude buitendame verscheen op zekeren dag in een der Glasgowsche sta tions en vroeg met een goedig glimlachje aan een der beambten Zeg eens vriend, kunt u mij ook vertellen waar mijn trein ergens staat'? Waai- moet u heen. mevrouw, was het vragend antwoord van den beambte. De oude dame bekeek hem met een achterdochtigen blik en antwoordde: Dat gaat u immers niet aan? Ik vraag u waar mijn trein staat. Maar mevrouw, ik kan toch niet raden. 't Is goed, 't is goed, viel de dame hem in de rede. U hoeft het mij: niet meer te zeggen. Ik zal wel iemand vin den die beleefder is dan u. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2