NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND 145. 1914. Zaterdag 31 Maart 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. v. nrictv arief. rgt 'ens VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Zij die zich met 1 April a. s. op ons [blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Buitenland. Staten-Generaa! Binnenland. id. ING boven] ïl dezer gebruik tie van itingen. en- en »nwied- uivend- rallelo- lassey- inders, o g s t e rekken verleden /iassey d meer LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 (Enkele nummers0.05! UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ft.iedere regel meer 10 cent. Neutraal, onbestaanbaar. Dat is al zoo dikwijls gezegd en toege licht, dat wijl er ons verder wel van kun nen onthouden. Alleen hebben wij' ons te houden aan den pilcht sommige uitspraken uit de kringen onzer tegenstanders over te ne men en vast te leggen. 'De heer De Zeeuw, openbaar onder wijzer te Rotterdam, schreef in „De Bode" van 13 Maart: Ondanks rechtzinnige opvoeding heeft het liberalisme zijn weg gevonden in Nederland. Ondanks dat dit, ondier het u}om van neutrale opvoeding, de jeug dige Nederlanders heeft trachten opi te voeden tot jonge liberaaltjes, is het aantal kristelike en socialistiese kie zers in ons land gestegen." In deze gulle bekentenis klinkt na, wat jaren geleden varfl liberale 'zijde eenlijk weel toegegeven, onder anderen dool*: „De Zutfensche Courant"„De moderne staatsidee, de vrucht der beginselen van 1789, staat en valt met de erkenning der rechten van den mensch. Op deze idee is onze volksschool gebouwd, zij is er als 'f ware de practische belichting van." „Het Vaderland"„Vrees voor de macht der kerk maakte 'het noodzakelijk 'zich in de staatsschool te wapenen." „Het Nieuws van den Dag": „De staats school moet dienst doen om de heerschap pij der kerkelijke leerstellingen af te bre ken." „De Spectator": „Ach, laat men het toch erkennenliet onderwijs kan niet volstrekt neutraal zijn; het is onkerkelijk, ja kerk ondermijnend." Dr. Hugonholtzi (modern)„Vergeten wij nooit onze roeping om in die openbaro lagere scholen te brengen, niet een arke Gods, een onbegrepen dogmatiek, een bijbel als het tooverhoek, waarmee alle booze geesten worden verdreven; maar wel het opvoedkundig element, gelijk on ze (moderne) beginselen ons daartoe dringen." Prof. Rauwenhoff (modern): „De we reldbeschouwing der Schrift is geheel te genovergesteld aan die van onzen tijjd; de bijbel maakt bet godsdienstig leven arm en ongezond. De begrippen van een schuld der menscihheid tegenover God, van verzoening .daarvoor dool* Jezus' «lood teweeggebracht, van eeuwige za ligheid voor de geloovigen, tegenover eeuwige rampzaligheid voor de ongeloo- vigen; al die begrippen, in ons oog zoo onwaar, zoo schadelijk voor eeno zui vere godsdienstige ontwikkeling', leert d<J gemeente altijd opnieuw uit den bijbel. Wij modernen, die deze begrippen verwer pen, hebben onder de onderwijz'e'rs een aantal geestverwanten. Wij| kunnen dus op de school een niet onbelangrijken in vloed uitoefenen." Zoo sprak en schreef men jaren ge leden. De ouderen onder ons, die op de openbare school hmi eerste onderricht genoten, in plaatsen waar het modernis me heer en meester was, zullen zich nog wel een en ander herinneren dat op die school in strijd met de voorge schreven neutraliteit is ingeprent ge worden. Het is dan ook zoo: als do heer De Zeeuw schrijft: onder het mom van neutrale opvoeding, trachtte men jonge liberaaltjes te kweeken. Maar, apropos, zou nu niet even groot het gevaar zijin dat men nu of later ondeii datzelfde mom jonge socialistjes kweekt? Want het zit toch eigenlijk minder in hetgeen men leert, dan wel in de per soonlijkheid. En Zoo zeker als een Christelijk onder wijzer die op de Chr. .school niet Chris telijk leert of doet, ontzaglijk veel afbreekt in Chr. richting, zoo zeker 'zal een onge- loovig onderwijzer, die op de openbare school door zijin omgang offert aan de Humaniteit, opbouwen ten voordeele van het modernisme of het socialisme, al naar gelang hij voor een van deze beide in helt daigelijksch leven, zij' bet ook buiten de schooluren, partij kiest. Engeland. Dat 'tin Engeland en bijzonderlijk in Ierland niet gaat, zooals het behoort, be wijzen wel de volgende persstemmen over den stand van de Homerule-kwestie. De Daily Chronicle noemt het voorstel van Bonar Law om er een volksstem ming over te houden een paradepaardje van de unionisten, wien het niet te doen is om Ulster te helpen, doch om de par- lementswet te nekken en tegelijk met die wet de volkssouvereiniteit. De Daily News vergelijkt Ulster met de militante kiesrechtvrouwen en voor spelt het verzet tegen home rule even weinig sympathie als de aanslag op het schilderij' van Velasquez in de National Galery heeft ondervonden. Het blad hecht niet veel waarde aan het dreigement van burgeroorlog, maar als er burgerooorlog komt dan zal de re- geering er flink en vaardig mee weten af te rekenen. De unionistische bladen schermen har der dan ooit met hun bedreigingen. Zoo verzekert de Times, dat als er geweld ge bruikt wordt, het niet alleen in Ulster zal zijn. Het blad verwijt de regeering dat zij met menschenlevens speelt en heter op aanlegt het gewapende verzet in Ulster zoo spoedig mogelijk uit te lokken, om het te onderdrukken voor het geheel is voorbereid. if De toestand is inderdaad eritiek. Acht honderd vrijwilligers, die Donderdag te Belfast gemobiliseerd zijn, bewaken, naar de N. R. C. geseind wordt, de woningen der leiders van Ulster. De militaire autoriteiten beraadslaag den gisteren te Dublin. Uit Ulster wordt gemeld dat de schild wachten in het groote kamp van Curragli (in het graafschap Kildare) verdubbeld zijn. 200 man infanterie zijn onverwachts te Newry aangekomen en twee oorlog schepen hebben in de baai van Dublin het anker uitgeworpen. Carson heeft in een manifest een be roep op zijn volgelingen gedaan en een vreedzame en waardige houding aan te nemen. De lersche nationalisten (voorstanders van home rule) deelen mee, dat over hun vrijwilligers te Londonderry Zondag middag wapenschouw wordt gehouden. De schildwachten bij de opslagplaatsen te Newbridge zijn goed gewapend. Te Dublin wordt de spanning dagelijks grooter. Alles wijst er dus op, dat ieder voor bereid is op het spoedig uitbreken van een burgeroorlog. Een botsing schijnt nauwelijks meer voorkomen kunnen worden! Frankrijk. Ofschoon de royalisten en andere be- toogers tegen Caillaux beloofd hadden, dat de betoogingen tijdens de begrafenis plechtigheid van Calmette een kalm ver loop zouden hebben, is ze ten slotte toch met hevige opstootjes geëindigd. Aan- de N. R. C. wordt hierover uit Parijs geseindOp de Avenue de Clichy wera bij het voorbijkomen van een groot aantal leden van de Action Frangaise door iemand uit het publiek „Leve Caillaux" feroepen. De jonge leden van de Action 'rangaise antwoordden daar op met heftig protest. Toen kwam de politie tusschen- beide en er ontstonden vrij hevige ge vechten. Er werd o. a. ook een revolver schot gelost. Gisteravond waren de berichten tegen strijdig omtrent de persoon, die het revol verschot gelost zou hebben. Volgens som mige berichten was het een agent in burgerkleeding die schoot, volgens andere f een student. Het is ook nog onzeker o er ernstig gewonden zijn, maar in alle geval heeft er van 8 tot 5 uur zeer groote oproerigheid gebeerscht op de Avenue de Clichy en op de Place Clichy. Gisteravond te 10 uur was alles vrij rustig. Na de begrafenis van Calmette is iemand die Leve Caillaux had geroepen, door camelots du roy aangevallen, mis handeld en meteen revolverschot gewond. Politie kwam tusschenbeide en sloeg er met de sabel op in. Een gevecht volgde, waarbij tal van betoogers zijn gekwetst, ©ok twee inspecteurs van 'politie zijn ernstig gewond. Veertien betoogers zijn ingerekend. De man die het revolverschot heeft gelost is een inspecteur van den centra- len veiligheidsdienst. Hij heeft van zijn wapen gebruik gemaakt, toen de betoo gers hem omsingelden en afranselden. Hij is vrij ernstig gewond. Een collega van hem moet er nog slechter afgekomen zijn. w De Fransche bladen bevatten nog een tragisch verhaal van de wijze waarop madame Calmette de noodlottige tijding ontving. Mevrouw Calmette, die in den laatsten tijd ongesteld was en in het Zuiden herstel Tiad gezocht, keerde op denzelfden dag dat de moord plaatshad in Parijs terug. Op ligt station aange komen hoorde zij de krantenjongens de speciale edities venten, waarin de afschu welijke moordaanslag werd gemeld. Zij ving echter alleen de woorden op „Minister-crisis", sprak tot zichzelf„Zoo alweer een crisis" en reed naar huis. Daar aangekomen begaf zij zich, over vermoeid dadelijk ter ruste. Het gerinkel der telefoon wekte haar en toen zij opstond om naar het toestel te gaan, hoorde zij buiten de krantenjon gens woorden schreeuwen, welke haar in kennis stelde van het verschrikkelijk drama, dat haar tot weduwe gemaakt had. EERSTE KAMER. Breedsprakigheid der soc Senaatsleden. Nog geen reces. Bijzonder onderwijs in Suriname. Andere nooden. Nog kwam ons Hoogerhuis niet gereed met de begrootingen, dank zij de breed sprakigheid, waaraan de Tweede Kamer indertijd zoo ernstig laboreerde; dank Zij ook bet feit, dat de kwaal op> de andere Kamer is overgeslagen. Want daar heeft men er ook een handje van gekregen. Sinds de socialisten him intrede in den Senaat deden, is er wel iets veranderd in de zittingen van dit college. Zij pakken nog al eens uit, en als zij er niet waren zou de Kamer reeds gisteren op reces zijn gegaan Uit dte behandeling 'der Oorlogsbegroo- ting, lichten wij, als eenig ietwat nieuiv element, de vraag, door den heer Staal toestemmend beantwoord, of de cavalerie niet weder in brigadeverband behoort te worden gebracht in plaats van, zooaLs nu, over de verschillende divisies te zijn ver deeld. De Minister scheen iets dergelijks ook te willen doch in nog uitgebreider zin, nl. in dien van een éclaireurscorpsi dat cavalerie, wielrijders en militaire vlie gers zou omvatten. De vesting- en o o rl ogsbegro o ti ng wer den natuurlijk z. h. s. aangenomen. De S.urinaamsohe mocht het echter niet zoo ver brengen. De heer Bavinck (a.-r.) sprak in het bijzonder over het Bijizonder Onderwijs. Aan den arbeid der broedergemeente in Suriname is de bloei van het onderwijs in Suriname te danken. Het bijzonder on derwijs neemt daar nog steeds de le plaats in. De Reg. geeft reeds f70,000 gulden subsidie aan de broedergemeente, maar de beperkende bepaling, dat alleen sub sidie kan worden verleend aan scholen, die geen choolgeld vorderen, diende ge schrapt, daar er thans) jaarlijks een te kort is van ongeveer f 13,000 opj die scho len, ondanks de f70,000 subsidie. Dat is een misstand, die door den heer Bavinck terecht werd gewraakt. Verder drong dit Senaatslid nog aan op' een pensioenregeling voor de onderwijzers in Suriname, althans op behoud van recht op pensioen voor hen, die van Nederland naar Suriname vertrekken, mits zij hier hun premie blijven betalen. Eveneens een zaak, die de aandacht waard is. De heer Van Kol heeft weer veel kennis van en veel gevoel voor Suriname ten gespreid. Breed, veel te breed naar den zin van vele leden, werden do droeve toestanden, de vele volksziekten, de op eenvolgende treurige mislukkingen en ver gissingen geschilderd. Veel was er echter bij, dat al meerdere malen door anderen is betoogd. Bovendien ontbraken bijna ge heel de practische voorstellen. Want het zijn toch wel geen eigenlijke voorstellen als achtereenvolgens de Regeering wordt opgeroepen om de loomheid der bevolking, de muskieten, de tuberculose, de slechte arbeidsverhoudingen te bestrijden. Meer concreet was de raad om een sui kerfabriek vooral voor de Kreolen tot stand te brengen, opdat deze menschcn zich aan den bouw van suiker kunnen wijden. Ook was concreet maar nog al eigenaardig de raad om eén fonds tot bevolking van Suriname te stichten. De Koloniale Staten werden door den heer Van Kol in bescherming genomen. Daarentegen gaf hij harde no o ten te kraken over de ambte naren, die aan coteriegeest lijden en met d© Staten niet samenwerken. De geldverspilling, welke aan Suriname wordt verweten, is voor een groot deel te wijten volgens de heer Van Kol aan niet-lucratieve werken van grooten om vang, door de Nederlandsche Regeering en door de Gouverneurs (genoemd werd b.V. de heer Lely) opgedrongen. De Tweede Kamer, zal Vrijdag 3 April op Paaschreces gaan, dat echter van korten duur zal zijn. Een huis voor de Prinses. Naar aanleiding van een bericht betref fende een voorgenomen inrichting van een speciaal huis voor Prinses Juliana, wordt van bevoegde zijde medegedeeld dat een en ander volkomen uit de lucht gegrepen is en volstrekt geen plannen in dezen zin bestaan. Tevens wordt daaraan toegevoegd dat het sluitzegel, dat door jonkvrouwe Van de Poll, Dame du palais honoraire van de Koningin, belast met de opvoeding van Prinses Juliana, voor dienstbrieven wordt gebezigd, tot opschrift draagt: „Dienst van 11. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden" en geenszins „Huis van II. K. H. de Prinses van Oranje", zooals in het gewraakte bericht wordt beweerd. („Hbl."). Tweede Chr. Soc. Congres. In de „Stand." wordt meegedeeld, dat het Centraal Comité van de Anti-rev. partij, ingevolge besluit der jongste Deputaten- 'vergadering maatregelen neemt ter voor bereiding van een Tweede Chr. Sociaal Congres, aansluitende op dat van 1891. De heeren dr. Kuyper, v. d. Voort van Zijp en Diepenhorst zijn meer bijzonder met deze taak belast. V r ij z i n n i g e fusie De centrale liberale kiesvereeniging Drenthina in het hoofdkiesdistrict Emmen, wil samensmelting der vrijzinnige par tijen, thans in concentiatie. Vandaag zou 'zo een desbetreffende motie in behandeling nemen. De N. R. Crt. acht blijkens een hoofd artikel over deze zaak den tijd nog niet gekomen, om tot samensmelting over te gaan. Ze vreest dat het een kunstmatige eenheid zou zijn en gelooft, dat, ligt de eenige ondeelbare liberale partij in het ven- schiet, de noodzakelijkheid, haar in het leven te roepen, zich wel Zal openbaren, wanneer de tijd rijp is. Onder socialistisch bewind. Het liberale „Handelsblad schrjjft on der bovenstaand opschrift over zondeir- linge s ocaaal-democrafeche praktijken. Eenige dagen geleden bereikte ons uit Zaandam het beriaht dat daar den laat sten tijd met benoemingen, speciaal Voor het onderwijs, zeer zonderling Wordt om gesprongen. Speciaal werd onze aandacht gevestigd op de voordracht welke thans opgemaakt is ter vemdling der vacature als onderwijzer aan de school voor M.U. L.O., hoofd de heer Vreeken. i Deze voordracht schijnt inderdaad op hoogst eigenaardige wijze te zijn opge maakt. Een onzer verslaggevers, die ter plaatse een onderzoek g,ing instellen, meldt daaromtrent het volgende: Nadat de oproeping had plaats gehad, werden door het betrokken schoolhoofd, den heer Vreeken, inlichtingen ingewonnen omtrent de sollicitanten. Op grond van die inlichtingen stelde het hoofd ten aanzien van een vijftiental sollicitanten een persoonlijk onderzoek in en hoorde ze in hun klasse. Hij wikte en woog en stelde naar aanleiding van zijn onderzoek een „bericht" aan R. en W'. op, vermeldende de namen van degenen die hij de besten achtte. Gewoonte is vrijwel, dat, na overleg met den arrondis- sements,-schoolopziener, dit „bericht'' zon der wijziging tot „voordracht aan den Raad" wordt gecacheteerd. Alleen is daar onlangs van afgeweken, toen op verzoek van den wethouder van onderwijs, den heer Duys, een voordracht werd aangevuld met den naam van een onderwijzer, die no. 1 werd geplaatst en inderdaad benoemd werd, eerst door den Raad tot onderwijzer enkorten tijd later door de afdeeling van de S. D. A.P, tot haren voorzitter. Deze voordracht schijnt intusschen met instemming van het betrokken hoofd tot stand gekomen te zijn; wij gaan daarop niet verder in, al zou kunnen gevraagd worden of het schoolhoofd in dezen zich werkelijk geheel Vrij heeft gevoeld in hef opmaken van zijn voordracht. Nadat de heer Vreeken zijn „berichtv. aan B. en W. had gezonden, verzoaht de heer Duys hem ook eens naar Middelburg te gaan en een anderen sollicitant, den heer P. K. Peerlkamp, in diens 'klasse te gaan hooren. Zóó enthousiast scheen de heer Duys voor dien onderzoekings tocht, dat hij zelfs bij mevrouw Vreeken op het reisje van haar echtgenoot aan drong. De heer Vreeken ging naar Middelburg en hoorde den heer Peerlkamp, een hoofd bestuurslid van den bond, in zijn klasse. Nochtans gaf hem dit geen aanleiding zqn „bericht" te wijzigen en onverzwakt handhaafde hij het door hem aanbevolen, drietal. Het anthousiasme van den heer Duys voor den sollicitant Peerlkamp bleek ech ter nog geenszins verflauwd. Biij het over leg met den arrondissements-sChoolopZie- ner, mr. J. N. Van der Ley, werd zijn Can- didatuur ijverig naar voren gebracht. De beer Vreeken bleef echter op zijn stuk staan en mr. Van der Ley, hoewel erkennende, dat de inlichtingen, welke om trent den heer Peeilkamp waren veikrogjén, het plaatsen van zijn naam op de voor dracht rechtvaardigden, bleef er bij, dat, aangezien aan het schoolhoofd was op gedragen een vergelijking te maken, men zich aan de conclusie dier vergelijking, zooals zij was vervat in liet gezonden „bericht," had te houden. Volgens mr. Van der Ley zou alleen een nieuw- onder zoek, b.v. door een proefles, daar ver andering in mogen brengen. Ben ik wel ingelicht, dan heeft de arron- dissements-schoolopziener bij dezen stand van zaken nog getracht een oplossing te vinden, door voor te stellen het dooi den heer Vreeken aanbevolen drietal te handhaven en den naam van den heer Peerlkamp aan de voordracht toe te vo»- gen. Ten siadhuize heeft men dit echter niet gedaan. Een van de door het schoolhoofd aanbevolen sollicitanten is van de Voor dracht weggelaten en daarvoor in de plaats is de naam van den heer Peerl kamp geplaatst. Bovendien is de voor dracht voor het eerst alphabetisch opge maakt in tegenstelling met vroeger, toen de aanbevelingen altijd naar rangorde geschiedden. Een bijkomende omstandigheid werpt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1