Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Reclames Weer een mooie genezing fe Utrecht. Wetanschap e-r» Kunst. uur heen gebracht werd, gaf zij ook met groote kalmte uitlegging1 van de misdaad. Zij vertelde, dat zij een hooggeplaatst ma gistraat later bleek dat het de pre sident van de l-echtbank, Monnier, was geraadpleegd had over de campagne, die Calmette tegen haar man voerde. Men had haar n.l. gewaarschuwd, dat Cal mette een aantal intieme brieven, (lie Cail laux aan haar gericht had. in handen had weten te krijgen en dat hij deze •wilde publiceeren en dat hij tevens zijn lastercampagne zou voortzetten. 1 Resi dent Monnier had aan mevrouw Caillaux gezegd, dat eigenlijk niets anders aan te doen \v lan met een stalen gemoed de laster- schimpcampagne te verdra gen. Mevrouw Caillaux had hier echter niet in willen berusten. Zij had toen des middags een revolver gekocht en had naar het Italiaansch gezantschap getelefoneerd om te zeggen, dat zij ongesteld was en niet op het diner kon komen, dat daar dien avond plaats had en waar zij aan de linkerhand van den president van de republiek zou zitten. Zij voegde daaraan toe. dat minister Caillaux wel zou komen. JDaarna was zij naar de Figaro gegaan en had daar haar daad verricht. Bij het bureau van politie in den Fau bourg Montmartre was om half acht een groote menschenmenigte bijeen, daar het gerucht van 'den moord zich reeds ver spreid had en men ook wist dat me vrouw Caillaux naar het politie-bureau gevoerd was. Be heer Caillaux kwam even over half acht aan het politie-bureau aan. Hij werd een oogenhlik bij zijn vrouw toegelaten en daarna verliet hij door een anderen uitgang het bureau, daar de menschenmenigte steeds aangegroeid was en eenigSzins vijandig scheen. Mevrouw Caillaux vertrok een half uur later naar de gevangenis St. Lazare. Den gansehen avond was ei' groote drukte op den boule vard, en een menigte betoogers, die togen Caillaux betoogden, trokken over de Ave nue de l'Opera". Gisterochtend, toen men zag, dat me vrouw Caillaux niet alleen Calmette ge dood had, maar ook haar man als mi nister omvergeworpen, scheen de stem ming van het publiek weer eenigszirus te veranderen en er zijn er bijna nog meer, die medelijden uitspreken met me vrouw Caillaux dat is ook F ranse,h en zelfs met den heer Caillaux, dan met den heer Calmette, wiens campagne met particuliere brieven inderdaad door velen schelp veroordeeld is. Hoe wij tegenover deze zaak te staan hebben? Allen hoofdpersonen uit dit drama treft blaam. Niemand onzer zal naar motieven zoeken, die Calmette en mevrouw Caillaux bedoelen te veront schuldigen. De Parijsche rechters zullen ier wel anders over denken. Men heeft van meer verrassende het rechtsgevoel niet bevredigende vonnissen kennis ge nomen. Den enkel woord echter over de poli tiek van Caillaux, die indirect de aan leiding is tot deze ontzettende gebeurte nissen. Hij moge vroeger een leelijk spel ge speeld hebben en thans moge soms on standvastigheid het kenmerk van zijn poli tiek zijh, in ieder geval strekt het hem tot eer, dat hij het kapitalisme, zooais zich dat in Frankrijk openbaart, aandurft. Ondanks de democratische elementen, de volkssouvereiniteit, vierde de aristocratie hoogtij, en het is Caillaux geweest, die CT zich tegen gekant heeft en nu weer met zijn ontwerp inkomstenbelasting een aanval op het kapitalisme beraamde; een alleszins gewettigde aanval. Nu gaat hij heen. Hij volhaTdt beslist bij zijn besluit om af te treden. In den gistermiddag gehouden minister raad is René Renoult, minister van bin- nenlandsehe zaken, als zijn opvolger aan gewezen. Deze wordt op zijn beurt opge volgd door Malvy, die aan hel departe ment van handel vervangen wordt door Raoul Peret. op het oogenblik onder staatssecretaris van binnenlandsche zaken. Caillaux heeft gisterochtend korten tijd op hert ministerie van financiën vertoefd om eenige dringende werkzaamheden af te doen. Hij was zeer teneer geslagen en verklaarde onder tranen aan zijn amb tenaren, dat hij zich verplicht zag af scheid van hen te nemen. Zelfs moet liij zijn voornemen te kennen hebben ge geven, om zich voor eenigen tijd geheel en al uit, het politieke leven terug te trekken. Om betoogingen, zooals Maandagavond plaats hadden, te voorkomen, heeft de politie in de omgeving van het ministerie van financiën maatregelen van orde ge troffen. Gisteravond zijn nog herhaaldelijk vij andige betoogingen gehouden voor de wo ning van Caillaux, zoodat de politie de betoogers vrij hardhandig moest uiteen drijven. Albanië. Dit Durazzo wordt aan de „N. R. Crt." geseind, dat het ministerie als volgt is samengesteldTurkan Pasja, minister president en buitenlandse he zakenMoefid bei, justitie; Adamidzj bed, financiën; prins Bibdoda, openbare werkenAssan l»ei IRisjtina, posterijen en telegrafie Azis bei, mijnwezen; Bioetsji, landbouw: Turtulli bei, onderwijs. Eerste Kamer. Het „Suikerpotje" zal aange sproken worden. Stemmen voor en tegen vlootbouw. Ons Hoogerhuis had gisteren weer een belangwekkende zitting. illen herinnere aüch, dat de zittingen den laatsten trjid niet anders dan belang rijk waren. De plannen van minister Bertling kwa men het eerst ter sprake. Men maakte bet den man van de dubbeltjes nog niet bijzonder zwaar. Blijkbaar wacht men inet een breed financieel debat, totdat hef. eer ste ontwerp van den minister met de ontplooiing zijVier plannen binnenkomt. De heer Verheijen roerde kortelijks de verhouding lusschen directe en indirecte belastingen aan, waarbij de vrijzinnige anti tarief-beweging niet onvermakelijk in liet gedrang kwam. Prof. mr. Vissering, groote autoriteit van een vroeger libe raal geslacht, oordeelde, dat de directe belastingen eigenlijk aanvulling dienen te zijn van de indirecte. Minister Bertling gaf dan ook de ge ruststellende verzekering, dat hij ook de indirecte belastingen zou aansnijden! Ook liet bij de gelegenheid niet voorbijgaan om, in antwoord aan den Brabantschen af gevaardigde, die den suikeraccijns wat ver laagd wilde zien, mee te deelen, dat liij het zoogenaamde „Suikeipotje", het fonds, waaruit eerlang de verlaging van den sui keraccijns zal moeten worden bestreden, wel zal gebruiken. Die booze rechtsche Regeering met haar financieel wanbeleid had toch maar dien „suikerpot" flink ge vuld achtergelaten. Thans moet hij er aan gelooven. En alle linksche poppen, ook onze vrienden Schaper en Vliegen, die aandoenlijk (konden betoogen over de nood zakelijkheid van verlaging van den .sui keraccijns, zullen ja en amen knikken. Dat had onder rechts bewind eens moe ten gebeuren. Dan had men moord en brand geschreeuwd, en ach en wee uit geroepen over zulke frauduleuze poli tici 1 Nadat de begrooting van financiën z. h. s. was aangenomen, werd nog een oogenblik gesproken over die van Marine. De heer Polak kwam voor den Bond van Minder Marinepersoneel op. Tijdens de Tweede Kamerzittingen heb ben we te dezer zake genoeg gehooid. De heer Van Kol had het over de vloot bouw. In zoover had hij niet geheel en al ongelijk, dat men niet. vlootbouw ge lust kan ophouden, als men niet ineens flink meedoet. Overigens viel in zijn rede een ietwat andere toon te beluisteren, Aan in zijn speech van 30 September j.L, toen hij vaster in zijn schoenen stond en beter doordrongen was van ons be lang bij het behoud van Indië. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer benoemden tot rapporteur over verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen de heeren Schim van der Loeff, Sannes, Lim burg, Kooien en Rutgers. Ouderdomsrente. v De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten verzoekt, in een adres aan de Tweede Kamer zoodanige .wijzigingen in het wetsontwerp ouderdomsrente je wil len aanbrengen, dal met vaststelling van regelen, welke door de gemeenten moeten worden in acht genomen voor hel toeken nen van de ouderdomsrente: lo. door het. Rijk aan de gemeenten zal worden uit gekeeld het volle bedrag, dat. de gemeenten aan de gerechtigden, zullen hebben uit te betalen; 2o. door het Rijk aan de gemeenten zullen worden vergoed alle door haar te maken kosten aan de uitvoering van de Wet verbonden. Ned. Officieren. Naar de ,,N. R. "Crt." verneemt heeft H. M. de Koningin van den Koning van Albanië een telegram ontvangen, waarbij Z. D. H. na zijn ontmoeting met de Ne derlandsche officieren zijn groote inge* nomenheid betuigt met het in zoo korten tijd reeds door het volbrachte werk en Zijn erkentelijkheid uitspreekt voor de door hen bewezen diensten. Vogelbescherming. De heer .1. H. Juliaanse te Rotterdam, heeft gisteren zijn verzoekschrift aan de Tweede Kamer inzake verbod van invoer van vogelhuiden, enz. ingezonden en daar bij J.0Ö0 adhaesiebetuigingsformulieren overgelegd. Betaald. Naai' aanleiding van een bericht in de „.Stichtsche Courant" dat de afdeeling dek' S. D. A.jP. te Schoten in het District Beverwijk geld heeft aangenomen van de vrij liberalen, om de candidatuur te be vorderen voor de verkiezing van den vrij liberaal Iloodenburg tot lid der Twee de Kamer, tegenover het aftredende R.-K. lid Passtoors meldt de redactie van „Het Volk" dat genoemde afdeeling voor ver- kiezingswerk op den herstemmingsdag de onkosten, groot zestig gulden, van de vrijzinnigen heeft vergoed gekregen, zij was te voren door liberalen tot bedoelden steun aangezocht. Voorts ontving de jS. D. A. P. een som van f'2000 voor de herstemmingen in eenige distric ten waar het ging tussclien een sociaal-democraat en een voorstander van de Tariefwet, bijgedragen door het Tarief- wet-comité"voegt ..Het Volk" hierbij. Onder voorstander van de Tariefwet" moet hier verstaan worden „man van rechts." Het is derhalve wel fraai: het tariefwet-comité de kosten mee betalen de voor de verkiezing van een sociaal democraat, niettegenstaande, gelijk „Het Volk" zelf zegt, in dat comité ook man nen van rechts zitting hadden! Goes. Dinsdag wordt een ledenverga dering gehouden van de afdeeling „Zuid- Beveland" van de Ned. Pomologische Vereeniging. 0. a. zal een verkiezing plaats hébben voor bestuurslid, in de vacature D. J. van der Have. Gisteravond kwam de ahleeling „Goes" van het Centraal Genootschap voor Kinder Herstellingsi- en Vacantie Kolonies in algemeene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer 1. D. Fransen van de Putte. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering brengt de secretaresse, mej. F. Baetanp, het jaarverslag over 1913 uit. aan welk verslag wij het volgende ontleenenEr zijn 9 Kinderen uitgezonden geworden naar het Landhuis in de Steeg; 5 kinderen voor eigen rekening en een voor rekening van het Groene Kruis. De uitkomst mag bevredigend heeten. De afdeeling telt thans 194 leden, tegen 196 in het vorige jaar. Fit de rekening en verantwoording van de penningmeesteres blijkt, dat de inkom sten hebben bedragen f328.105 en de uit gaven f298.03, zoodat er een goed slot is van f30.075. Mej. Steenkamp wordl niet algemeene stemmen als bestuurslid herkozen; in de vacature mej. Baetens wordt benoemd mej. Siemelink. Besloten wordt aan het hoofdbestuur weer de minimum-contribu tie ad f5 uit te keeren. Wanneer niemand dei' bestuursleden bereid gevonden wordt als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering van het Centraal Genootschap te gaan, zal een schrijven gezonden wor den, waarin op de wen«chelijkheid ge wezen zal worden, dat ook in het Zuiden des lands een Kinder-Hensfcellings en Vacantie-kolonie wordt gesticht, mede ten gerieve van Zeeland. Van de kinderen, die verleden jaar voor een verlengd verblijf in aanmerking kwa men. zullen ei' dit jaar drie uitgezonden worden. Het Bestuur stelt voor weer 5 kinderen voor rekening van het Groene Kruis uil te zenden. Er zijn 12 aanvra gen ingekomen, doch door keuring vallen er enkelen af. Bij de rondvraag vraagt de heer' van der Veen, namens de at'd. Goes van den Bond van Ned. Ond. of het niet mo gelijk is, dat in vereeniging inet deze en de afdeelingen Goes van het Ned. Ond. Gen. en de Ver. Volksonderwijs een sub-comité van het Hoefijzerverbond wordt opgericht. Besloten wordt tegen Dinsdag a.s. een vergadering van de besturen dezer 4 af deelingen uit te schrijven, waarop deze zaak besproken zal worden. Vlissingen. De Russische driemast- schoener ..Benoi'", die in het laatst van October 1913 hier binnen kwam met een zieke equipage en bestemd was naar Mid del buig met een lading hout, bleef on geveer 4 maanden te Middelburg afgemon sterd liggen. Een paar weken geledm vertrok van daar' het schip ten einde zijn reis naar Alloa te beginnen, doch moest wegens slechten wind ter reede alhier blijven liggen. Deze week vertrok de schoener van de reede, doch koerde er Dinsdagnamiddag terug en kwam liïer op de haven. Het schip heeft door storm weer ankers en kettingen verloren. De Duitsche stoomboot „Bagdad" van de Duitsche Levahtlijn, komende van Hamburg, bestemd naar de Levant, is Dinsdagavond alhier uit zee ter reede gekomen met zware slagzijde door het overgaan der- lading. Het schip ankerde ter reede. Er is werkvolk naar boord gezonden teneinde de lading .opnieuw te stuwen en het. schip daardoor weder zijn rechten stand te heigeven. 's-Gravenpoider. In tegenwoordigheid van dhr. Stevens, vertegenwoordiger van dhr. Kakebeeke, landbou wieeraar, en eenige genoodigden, is Dinsdagavond dooi de heeren Poldermans a'hier en Blok van Kloetinge eene openbare les gegeven van de alhier gehouden landbouw cursus le jaar. Over het algemeen bleek, dat de leerlingen met succes den cursus gevolgd liadden. l>e heer Stevens richtte na afloop der les eenige woorden tot de leerlin gen om op den ingeslagen weg voort te gaan en moedigde hen aan om het volgende jaar ook het tweede gedeelte van den cursus te volgen. Wolphaartsdijk. Dinsdagavond hield de a.-r. kies vereeniging alhier hare vierde of laatste wintel-vergadering. Een 27-tal per sonen woonden de vergadering Dijt, waar onder ook bezoekers, waarvan een 2 tal zich als lid der vereeniging opgaven. We waren 'bijeengekomen om te luisteren naai' en te spreken over een rede van ds. G. de Jager, die wenschte "te spreken over: „De verzorging der armen onder het O. en het N. Testament in verband met de tegenwoordige sociale kwestie en de overheidsbemoeiing". Uit den aard der zaak vestigde hij dus achtereenvolgens onze aandacht op drie hoofdpunten: lo. Hoe was de toestand beschreven in het O. csn N. Testament; 2o. Hoe is de toe stand nu3o. Wat is de taak der. overheid. Do inleider gaf in duidelijke trekken den toestand weer, die er bjj Lsraël bestond, wat het landbezit, de verdeeling van ar beid, enz. enz. betreft. Hij herinnerde er ons aan, hoe de Heere door de Mozaïsche wetgeving armoede en onderdrukking on der Zijln volk wenschte te weren. In de Nieuw-Testameiitische bedeeling hielden die wetten en instellingen op. De inlei der herinnerd© ons evenwel aan het woord van den Heiland„De armen hebt gij altijd met u, maar Mij 'hebt gij niet altijd". Dooi' de vervreemding van God en Zijn Woord zijn de sociale misstanden al er- r en erger geworden. In verband met de (aak der overheid vestigde de spreker de aandacht op 5 hoofdpunten: lo. Lijde lijk toezien is veroordeeld. 2o. De overheid is verplicht het particulier initiatief op te wekken3o. Daarna moet pas de over heid optreden4o. De overheid mag de souvereiniteit in eigen kring niet aan tasten; 5o. De overheid moet helpend en beschermend, niet regelend optreden. In zijn slotwoord wees de geachte spre ker er op, hoe het ook in deze zaak moet zijn„Tol de wet en tot de getuigo nis". Met genoegen mochten we het hel dere en leerrijke betoog volgen en ver schillende vragen gaven nog aanleiding tot een aangename discussie. Vlake. Ma andagavond circa 9 uur wei den de omwonenden alhier opgeschrikt door hulpgeroep en „brand". Bij nader onderzoek bleek, dat brand was ontstaan in de roef van het schip „Manetje", schip per .1. G. van Rossum uit Vreeswijk, welk schip aldaar aan de Noordzijde van de spoorbrug lag gemeerd. Door spoedigca hulp van het brug- en stations personeal kon de brand nog in den aanvang wor den gestuit. Door het slingeren van het schip tengevolge van den storm was een brandende petroleumlamp van de zolde ring gevatlen, waardoor de brand was ontstaan. .De schade is niet zeer groot. (M. C.) Kapalle. Na schooltijd waren enkele jon gens aan het schuitje varen. 'tGing zoo mooi, totdat eindclijik een jongen van 10 jaar uitgleed en in een waterleiding van 6 a 7 meter breed tuimelde. De buren kwamen op het hulpgeschrei aangeloopen. Een andere moedige knaap kwam den jongen te hulp en wist hem op het droge te trekken. Druip nat, natuurlijk, werd deze door de lieve jeugd huiswaarts ge leid. Wonder boven wonder, dat dit zoo afliep. Er bestaal hier een opgewekt tuin- bouwleven: Dit bleek ook gisteravond bij de eindles van het eerste leerjaar van den tuinbouwcursus. Veel belangstelling: verscheidene oud-leerlingen van den tuin bouwcursus waren tegenwoordig, verder de burgemeester, alsmede de Rijkstuin- bouwleeraar voor Zeeland, dhr. Camman. Niet minder dan 28 leerlingen hadden de lessen trouw gevolgd. Dhr. Van der Werf voor Natuur- en Scheikunde. Dhr. Van de Linde voor kennis van den grond en plantkunde, beiden konden adviseeren tot Overgang. Dhr. Gamman kon met voldoening ge tuigen, dat flink en dcgelijik was aange pakt, spoorde verder alle leerlingen aan op denzelfden voet voort te gaan, ook den heeren onderwijzers werd alle lof toegekend voor de wijze waarop de lessen waren gegeven. Rilland-Bath. Benoemd tot generalen brandmeester te Bath inplaats van wjj- len dhr. C. van Burg, dhr. J. Blok Jacz. en tot brandmeester S. Dronkers, tot on- derbrandmeester W. van Baaien. Staven i jse. Onder ongewone belangstel ling is gistermiddag het stoffelijk overschot van de wed. Luijk ter aarde besteld. Hon derden hadden zich op het kerkhof ver- eenigd, waar ds. Van der Heijden, van Vlaardingen, bij He geopende groeve eene indrukwekkende toespraak hield, waarin, Z.Eerw. er o.a. den nadruk op legde, dat in d,e overledene niet alleen eene goede vrouw en moeder was heengegaan, maar ook eene voorbidster van gemeente en vaderland. Daarna werd gezongen Ps. 898 (oude berijming). Des avonds hield ds. Van der Heijden in het kerkgebouw der Geref. Gem. eene godsdienstoefening, die door zeer velen werd bijgewoond. St. Maartensdijk. Dinsdagnacht had alk liier een 82-jarige man, die aan storing der geestvermogens leed, onbemerkt zijn woning verlaten en is terecht gekomen in een aan zijn erf grenzende sloot waar de familie hem in het vroege morgen uur levenloos vond. Dinsdagavond trad alhier op voor de vereeniging .„Het Groene Kruis" de heer Zwagerman, Rijkszuivelconsulent voor Zeeland om te spreken over de melk- verzorging op het platteland. In een aan gename en leerrijke causerie behandelde de spreker het nutvan de melk en de samenstelling er van, gaf ook een kijk op 't gebied van de melkhygiëne en leer de zijn hoorders wanneer de melk schar delijk is. Veel van 't gesprokene werd door lichtbeelden verduidelijkt, en de heer Zwagerman bepleitte het nut van toezicht op de melk, de inrichtingen en stallen van hen die melk in het publiek verkoopen. Hij zou het noodig achten, dat de gemeenteraden eenvoudige veror deningen maakten, aan welker naleving de melkverkoopers gehouden zouden zijn en gaf in korte trekken aan wat z.i. daar in bepaald zou behooren te worden. Waar een _zoo belangrijk artikel onder de voe dingsmiddelen als melk behandeld werd', kon men wenschen, dat de opkomst groo- ter was geweest en de burgemeester, die in zijn qualiteit van voorzitter van het Groene Kruis den heer Zwagerman een woord van dank bracht voor wat hij ons dezen avond had laten zien en gespro ken had, was zeker de tolk van al de opgekomenen. Sas van Gent. Het Staatsblad bevat de wet van 26 Februari houdende o.a. na turalisatie van Henricus Scheir. landbou wer te Sas van Gent. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Nieuw- en St. JooslandTj. Tak te Zijderveld, J. C. G. Gobius du Sart te Wijk bij Heusden, en H. K. Wol- fensberger te Noordeloos. Aangenomen naar Biielsch Nieuwland, door .1. Borger, cand. te Zuilen; - naar lJzendijke, door .1. G. Steenbeek, cand. te Amsterdam. Hel. voornemen bestaat, ter vervul ling van de 4e predikantsplaats bij de Ned. Herv. gemeente 1e Scheveningen het oud-Kamerlid dr. J. Th. de Visser als predikant te beroepen. Als voorwaarde zal daarbij worden gesteld, dat dr. De Visser zich gedurende een bepaald aan tal jaren zal onthouden van deelneming aan het politieke leven. (N. R. Crt.) De Stichtsche Crt." verneemt, dat de Synode der Chr. Geref. Kerk dezen zo mer te Utrecht, te houden tjvee belang rijke besluiten zal nemen. In de eerste plaats de verplaatsing van de Theologische School dier kerken, thans nog aan de Valkenboschlaan te 's Gravonhage, naar een meer geschikter plaats en gelegen heid, waarvoor Leiden in aanmerking komt. Iri de tweede plaats de benoeming van een derden docent aan die inrichting, voor de vervulling van welk ambt ge noemd wordt ds. H. Janssen, te Leiden, thans hulp-docent, aan de Theol. School. Ds. L. Boone te St. Philipsland is voor de derde maal beroepen hij de Oud- Gereformeerde Gemeente le Grand Ra pids (Ver. St. N.-Amerika.) Geslaagd le Breda voor de acte nuttige handwerken mej. A. F. Wigge- linkhuizen te Vlissingen. Vele zieken zijn te Utrecht in den laat sten tijd door de 1'ink (rillen genezen. Deze genezingen werden natuurlijk liet voorwerp der dagelijksche gesprekken. Zieken, die andere geneesmidd elen zon der succes hadden gebruikt, en van alle zijden de krachtdadigheid der Pink Pillen liadden hooren roemen, hebben er de proef mee willen nemen en dadelijk meld t men ons nieuwe en mooie genezingen. Zoo verheugt het ons te vernemen, dat Mej. de Wed. M. Van Dijk. geb. Gouné, Wonende ,Fockstraat 4 te Utrecht, hare gezondheid heeft weergekregen ,,Ik heb, verklaart zij, gedurende drie jaren aan pijnen in de zijde en aan hoofd en maagpijnen geleden. Daarbij kwamen eene groote algemeene vermoeidheid en een geheel eigenaardige zwakte in de boe nen. Ik had gedurende drie jaren tal van middelen gebruikt, zonder er 'iets op te zijn vooruitgegaan. De Pink Pillen hebben vele menscben in Utrecht genezen, en het gerecht dier genezingen is mij ter ooren gekomen. D: heb toen gedacht dat de Pink Pillen ook mij konden genezen, en ik ben ze gaan gebruiken. Ik bericht U nu, dat zij mij eene uitmuntende ge zondheid hebben weergegeven." Ziedaar nu eene zieke, die gedurende drie jaren nutteloos heeft geleden, want de Pink Pillen, die haar zoo snel hebben genezen terwijl de ziekte sedert lange maanden in haar gestel geworteld was, zouden haar zeker in den beginne nog wel zoo gemakkelijk genezen hebben. Zi >- nen, lijdt toch niet nutteloos em neemt een proef met de Pink Pillen, indien gij geen voldoening mei andere middelen hebt verkregen. Ze zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f(j per zes doozen, bij het Generaal-flepü. der Pink- Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bjj J. W. Gndde, te Goes bij Gebr. Mnlder, te Tholen bij W. Potter, Apotheker, Stoofstraat. Bn verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. De verteer baarheid van kaas. Zooals vrij algemeen bekend is, heeft kaas tal van voedende bestand deelen en ze is betrekkelijk goedkoop. Dat kaas niet veel meer als voedingsmiddel gebruikt wordt, moet toegeschreven worden aan de volksmeening, dat kaas moeilijk te ver teren is. Deze meening is volkomen ongegrond. Het komt er alleen maar op aan, hoe men de kaas eet. Meestal toch wordt zij niet genoeg gekauwd en worden te groote stukken verorberd. Hollandsche en Zwitsersche kaas is dan alleen moeilijk te verteren. Voor de hardere soorten, zooals de Parmesaansche kaas, verdient het aanbeveling de kaas eerst tot poeder te maken, dan kan ook de zwakste maag haar verdragen. Het gemakkelijkst te verteren is de gewone, magere kaas, die men door toevoeging van room, boter of eierdooiers een hooger vetgehalte kan geven Met veel suiker is dit een ideaal voedingsmiddel. Het gebruik van scherpe, vette kaas is minder aan te bevelen, daar de reeds tot bederf overgegane eiwitstof fen, de maag te veel prikkelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2