Ie Zaai, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND riepaard, ld 1914. Dinsdag 17 Maart 28e Jaargang. HISTORISCH 'kpaard, >ht ichr lisjes, CHRISTELIJK- •en. i\o. 141. Het ontwerp. ipaard, lij C. A. COR Cl VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUI), te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Beschermt de vogels O EB ES |dekerke, Westhoek. llendragende. kerke (W.) elk- of Groen- jandbouwer, NER, Koude- 311. van leeftijd t>nder letters Goes. Noordbeek Mei 3R, Lamme- |fei I Serooskerke P. STURM, Test-Souburg, l'dige met Mei |S Az., Zand- pril of 1 Mei ouw, tevens ing. „de Zeeuw" a te houden, op het land, dieren, onge- ons schade- zelfde functie rlfcaat. Hebben nadeed is op beschouwing! :an men bijha reegschaal in verslaat. makers. rigs van guano nische fabrie- fen te leveren iooh de guano werpselen en igde meststof komsten voor de slachter y beestachtige gestoten. MiL- ogels zijn ge- van den ham éren. vervolgd.) f--c LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummersQ.85| UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent Zij die zich met 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. II (Slot.) Aan de door ons in het vorig nonmier opgesomde bezwaren tegen het ontwerp ouderdomswet, voegen wij nog enkele van dert deskundige .1. R. Snoeck Hen- kemans in zijn cloor ons aangekondig de brochure. Voorop plaatst hij de stelling: getoetst aan <fe eiscihen van goede volksopvoe ding en aan die van wijze zorg voor de volkswelvaart staat de beteekenis der Invaliditeitswet van 5 Juni 1913 zoo ver boven die van de nu ontworpen rege ling, dat beiden niet in één adem kunnen worden'genoemd". Een stelling, die hij1 met tal van bewijzen staaft. lo. Krachtens de wet-Talma zonden onze zeventigjarige werklieden pensiocu- trekkenden zijn, wier uitkeering zou wor den berekend in verband met hun vroe ger verdiend loon en met de betaalde prémiën. Zij zouden de rente als een hun toekomend spaargel d kun nen innen, onafhankelijk van hetgeen zij verder aan inkomen mochten hebben. Vol gens het ontwerp-Treub zullen zij zich als vragers hebben te wenden tot het gemeentebestuur, dat nauwkeurig zal on derzoeken ol! zij wel van goed gedrag/ zijn, of zijl wel werkelijk behoeftig; zijn, enz., en loopt dat onderzoek goed af, dan krijgen zrj twee gulden per week, ter wijl hij, die door zuinig zijn zich een spaarduitje verzekerde, niets ontvangt, de opmaker en zorgelooze wordt beloond met eeti Staats loei age 2o. Krachtens de wet-Talma zouden de vroeg-ouden, die op jonger leeftijd onge schikt werden voor hun arbeid, de hun toegekende rente behouden tot hun dood. Volgens het ontwerp-Treub Zal die rente met het klimmen der jaren af nemen om met het zeventigste jaar ge heel op te houden. Dan wordt de rente trekker een behoeftige, die moet gaan vra- a e n bij het gemeentebestuur. oo. Krachtens de wet-Talma kan ieder rente trekker zoo noodig uit cle kas zijher kerk of van een liefdadige instelling aan- Feuilleton. lie heer William Alanson Biryan, speci aal Vogelinspedteur der Vereenigde Sta ten, rapporteert dat hij op verschillendei bladen in de Noordelijke Stille Oceaan, welke eilanden tot de Vereenigde Staten behooren en wettelijk beschermde vogel- broedplaatsen zijn, geloopen is door hoo p-en doode albatrossen en meeuwen, voeten hoog opgestapeld, allen gevild en de licha men neergeworpen om te verrotten. Alles ter wille van de vederen om te dienen als hoedversdering. Op andere eilanden bevond hij dat vroe ger bestaande reusachtige vogelkolonies! totaal waren uitgemoord. Twee jaren geleden werd een bende vogelstroopers verrast gedurende hun beu lenwerk op het eiland Laysan, bekend om de rijke guano-lagen die daar worden aangetroffen. De roovers hadden reedsi 259.000 albatrossen doodgeslagen, terwijl zij hunne jongen voedden, of Zaten te broeden. Deze vogels leggen slechts één ei, en het is dus niet te verwonderen dat de gelddorst van den veêrenhandelaar spoe dig den aanvoer van guano tot nul zal terugbrengen. vulling ontvangen, zoo zijn rente ontoe reikend is voor zijn levensonderhoud. Vol gens het ontwerp-Treub is zoodanig een ondersteunde uitgesloten van de ouder domsrente. -to. Krachtens de wet-Talma vormt het totaal der betaalde wekelijkse!]e premiën, die het recht op ouderdomsrente verze keren, een kapitaal dat slechts matige rente behoeft af te werpen en dus tot alterlei nuttige doeleinden kan worden ge bezigd. De ouderdoms-premiën zouden een bezit vormen, zij zouden den werklieden stand stevigen en doen toenemen in fier heid, onafhankelijkheid en bestaanszeker heid. Volgens het ontwerp-Treub zijn de ouderdomsrenten giften, die, genomen uit de opbrengst der belastingen, door be- hoeftigen worden verbruikt. Deze giften zullen den nationalen rijkdom doen ver minderen, waar de premiën voor ouderdomsrente als bespaard toon ge vloeid in het invaliditeitsfonds dien rijk dom zouden hebben doen toeneme nj 5o. Krachtens de wet-Talma hadden de uitkeeringen uit het invaliditeitsfonds zich verhouden naar het loonbedrag, alzoo naar den levensstandaard in onderscheidene ge meenten. Volgpns het ontwerp-Treub zul len de Staatsgil'ten overal f2 'bedra gen, in het Heike evenveel als te Am sterdam, dat wil zeggen een belangrijke bate in de eene gemeente, een geringe toelage in de andere. 6o. De wet-Talma, die de ouderdoms rente slechts uitkeert als bespaard uit gesteld loon, zou den loonst a n- daard doen stijgen. (Zoo sprak ook' mr. Riiik, vrijzinnig, in de Kamerzitting van 30 October 1912) Het ontwerp- Treub, die met Staatsgjften aanvult, waar het loon te kort schoot, Za.1 in tegen gestelde richting werken. (Zoo schreef ook mr. Treub zelf 'in zijn „Over Sociale Verzekering", bl. 66).t) 7o. Men onthoud wel: de wet-Talma is een sociale verzekeringswet, die die openbare kas slechts te hulp roept voor den overgangstermijn, maar die verder, door algemeene saamwerking der belang hebbenden, hen in slaat stelt v o o r z i c h- zelf te zorgen; het ontwerp-Treub is een armenwet, en wel een van het slecht ste soort. Het is een armenwet; de bewijzen liggen voor het grijpen, [n de Memorie van Toelichting toch staat, dat het ont werp eigenlijk moest' uitgaan van Biir- De vogels als mensohelijk voedsel. Tot nu toe hebben wij alleen gesproken over de vrijwillige diensten die de vogel ons biedt. Ook bij de waarde van den vogel als voedsel voor- den menscih mogen wij een oogenblik stilstaan. Dank zij de toeneming der bevolking in de beschaafde deelen der aarde, tracht de menscih meer en meer door te dringen in wildernissen en weinig bewoonde stre ken, en vormen de pioniers de voorhoede, die gedwongen zijn voor het grootste deel te leven op het voedsel dat hen door bosch, veld, rivier, meer of zee wordt aangeboden. Moeilijk kan worden verondersteld, dat het leven dezer pioniers mogelijk is Zon der vogels, wanneer het hiervoren ge schrevene wordt in aanmerking genomen. Een merkwaardig voorbeeld. Niet meer 'dan vijftig jaar geleden werd Noord- Amerika bewoond door tallooze eenden, die sedert te vuur en te zwaard door jagers en veerenstroopers met millioenen werden omgebracht. Het is bewezen dat honderd-duizenden kilos dezer vogels een voudig werden gedood en weggesmeten, nadat de groene vleugelveeren waren be machtigd. Het gevolg is, dat heden ten dage de westkust van de Hudsonbaai bijna on bewoonbaar is geworden, voornamelijk ge durende den winter, vrijwel door gebrek aan eenden, die vroeger in het najaar als winterprovisie werden opgeslagen. nenlandsche Zaken, de aftleeling wordt niet genoemd, maar men gevoelt, dat het. die van het armenwezen is. En in de praktijk is het heelemaal armenzorg. Im mers evenals een gewone ondersteuning; zal men de ouderdomsrente moeten aan vragen bij het gemeentebestuur, het ge wone orgaan, waar men aanvraagt, wan neer 'er geen burgerlijk armbestuur is. Het gemeentebestuur moet onderzoeken of de aanvrager werkelijk behoeftig is, of hij ook elders ondersteuning geniet, of hij van goed levensgedrag is, of zijn mede- deelingen wel betrouwbaar zijn, enz.; en dit geschiedt natuurlijk door ambtenaren, van armenzorg of politieer komt ook een zwarte lijst, want bij onjuiste op gaven wordt den rentetrekker zijn recht ontzegel en komt zijn naam in de krant. Het is een armenwet van het slechtste soort; blijkens onder ande ren de uitsluiting der bedeelden2). AVie dit nader toegelicht wil zien, raad plege meer genoemd geschrift van hot oud-Kamerlid Snoeck Henkemans. Hij zal in deze brochure nog tal ran argumenten vinden waarmee de minder waardigheid op alle pputen van het ont werp-Treub in vergelijking met de wet- Talma wordt aangetoond. Volstaan wij nu met het afdrukken van des schrijvers slotsom: 1. dat aan het Nederlandsche volk een zedelijk en en economisch, nadeel zou worden berokkend, indien de invoering der reeds vastgestelde Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering onzeker werd ge maakt en gedeeltelijk werd vervangen door een gratis uitdeeling van Staatsg'elden |2. dat bovendien het thans voorge stelde ontwerprouderdomswet zóó ern stige gebreken aankleven, 'dat het te-eeneni- male verwerpelijk is S. dat bespoediging der maatregelen, noodig voor dé invoering der Invalidi teitswet eisch is van eene goede behar tiging der zedelijke en stoffelijke belangen, der bevolking; 4. dat, zoo noodig, een eenvoudig wette lijk voorschrift een einde mocht maken aan geheel onjuist toepassen van art. 370, speciaal aan het dubbel genieten van pen sioen en ouderdomsrente; 5. dat, zoo de aangenomen organisatie overwegende bezwaren bood, in afwach ting barer herziening, voor de uitvoe ring der wet tijdelijke ambtenaren moch ten worden aangewezen, die later in de .Hei ten zijn er niet, rendieren scihaarsch en visclh is. in geringe mate aanwezig. Natuurlijk willen wij niet bp we ren dat de mensch niet het recht heeft dieren, dus ook vogels, te dooclen, wanneer het geldt het verkrijgen van voedsel voor hem zelve. Dit zou d,vvaas zijn, doch wij her halen, dat het dooden van vogels die voor de natuur zoo nuttig zijn, enkel en alleen om een paar vederen te. be machtigen, een mensch-onvvaardige behan deling is. De vogete zijn een der nuttigste „be zittingen" van den mensch, die intusi - sahen het allerminst worden gewaardeerd. Hebben de vogels mooie vedeiren, geschikte tooi, dan is ©ogenblikkelijk de vogel - strooper bij de hand om dood en verderf te zaaien. Hierbij komt nog de verzamelaar. Is éénmaal een zekere soort vogels vrijwel geheel uitgeroeid, dan tracht de verzame laar vóór het te laat is nog een exem- pxlaar voer zijn collectie te bemachti gen. Ook de eieren-verzamelaar haast zich, een ei te krijgen, waardoor met alleen een jong leven wordt gedood, maar dikwijls nog de oude vogel wordt neer gelegd, ten einde het soort ei met Zeker heid te kunnen vaststellen. Ook de jager of sportman vvenscht een deel van de kostbare buit, en is er trots ch op, de bijna uitgestorven vogel als' een trophee bij zijn collectie te voegen en aan zijn vrienden te kunnen toonen. Een van de meest werkzame middelen om vogelmoord tegen te gaan en te trach- viast te stellen organisatie zouden wor den ingevoegd 6. dat het wenschelijjk is onverwijld in studie ;te nemen de vraag, hoe de invaliditeit»- en ouderdomsverzekering wa re uit te breiden, zoodat zij ook de zoo genaamde „zelfstandigen" omvatte; 7. dat in afwachting van het tot stand komen dezer uitbreiding eene voorloopige voorziening wenschelijk ware voor de be hoeftige zeventigjarigen, die buiten de Werking der Invaliditeitswet blijven.; 8. dat deze voorloopige voorziening zoo mocht worden geregeld, dat haar tij delijk karakter blijke, en dat zij' niet ver storend werke, noch op sociale verzeke ring, noch op de handharing onzer na tionale beginselen ten op'zichte Van de verzorging der armen. l) Mr. Rink dmkte dit aldus uit: „Ik meen dat langzamerhand de helft van de premie die de werklieden moeten betalen, zal gevoegd wor den bij het loon dat zij verdienendat in den loop der tijden dus het loon minstens zooveel zal verhoogd worden als de helft van de premie bedraagt." Mr. Trenb schreef,,Men kan aan de moeilijk heid welke de slechte toestand der loonen in den weg legt, wel ontkomen door bijdragen die de werklieden onder normale toestanden zelf behoorden te betalen nit 's Rijks schatkist te putten. Maar dusdoende werkte men de ver betering der loontoestanden eer tegen dan in de hand." -) De gronden voor deze uitsluiting, in de Memorie van toelichting aangevoerd zijn te merk waardig om ze den lezer te onthouden. De minister schrijft'. „Voorzoover de ouderdoms rente ook aan bedeelden zou worden toegekend, zou dit tengevolge hebben in de eerste plaats dat ten aanzien der ouden van dagen, die door kerkelijke of particuliere instellingen worden ondersteund, die (instellingen) zouden worden teruggedrongen, en haar werk door een onder steuning van Staatswege, buiten de organisatie van de armenzorg om, zouden zien overgenomen. Het is bekend genoeg dat hiertegen bij velen in den lande principieele bezwaren bestaan." Men neemt derhalve een maatregel om den arbeid der Kerk niet te verdringen, en ziet niet in dat hij dat juist wel doet, zelfs dien totaal verlamt. En dan, terwijl men een wet maakt om de behoeftige ouden te helpen, sluit men juist de meest behoeftigen uit! Leed. Leed wordt slechts weggenomen door het te dragen. Wie het leed wil wegnemen, door er luchthartigheid óf zelfs koelbloe digheid voor in de plaats te zetten, pleegt majesteitsschennis aan den mensch. Neen, laat hem, nu hij de kroon der onschuld Verloor, tenminste de kroon zijiner droef heid! Slechts wie het leed kan dragen waardig en geduldig, hij' kan het leed wegnemen. Maar het leed komt altijd te- ten de oogen van het publiek te openen is nu in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika toegepast, terwijl ook Australië denzelfden maatregel heeft genomen. Men heeft namelijk eenvoudig weg, den invoer van vederen, huiden, vleugels of deelen van in het wild levende vogels strikt verboden. Dit voorbeeld verdient navolging. Op dit oogenblik is een wetsontwerp van dezelfde strekking bijl het Engelsche Parlement aanhangig. Zal Nederland achterblijven? Hebben eenmaal de voornaamste kolo niale mogendheden een vferbod van invoer uitgevaardigd, dan zullen zeker andere landen volgen. De Mode zal, vindingrijk als altijd, nieuwe en minder immoreele versieringen voor de vrouw scheppen en binnen een paar jaren zal het dwaze gebruik of misbruik van vederen tot het verledens behooren. „Natuurlijk wordt hier niet gewerkt tegen het gebruik van struisvederen of van vederen van vogels die den mensch tot voedsel dienen. Bekend is het dat de struisvederen worden gewonnen van tamme vogels, die voor dit doel gekweekt, worden „geplukt", wanneer de vederen rijp zijn, zonder dat het dier er den minsten last van onder vindt. Wordt de veer geplukt wanneer ze nog niet volwassen is, dan schaadt de kwee- ker zichzelve minstens even hard, om dat hij dan zijn vogel die anders gedu rende lange jaren een bron van rijke in- rug en aan menscheiijke draagkracht komt, vroeg of later, een einde. En ook waar dit nog niet het geval is, niet het hoe /waardig ook gedragen leed, maar blijd schap is de levensmotor. Leed omzetten in blijdschap, dit is boven menschelijke macht. Van leed' kan cte mensch kalmte, weemoed, hoogstens poëzie maken. geen blijdschap. (D,s. F. Haspels (Onder open he mel) De beker der verlossingen. Utrecht, (1. J. A. Ruijs, blz. 41). Anarchisten. Er schijnen onder de openbare onderwij zers in de groote steden vele anarchisten/ te schuilen. Althans te Am/sterdam is de verhouding tusschen hoofd en onderwij zerspersoneel aan menige school aller treurigst Dit wordt nu niet zoo aan de groote klok gehangen. De hoofden der scholen verkroppen meestal hun leed, of klagen zoo onder elkander eens een en kele maal over de schrikkelijke wanver houdingen. Edoch, een enkele maal, wan neer het hem te machtig wordt, grijipï er zoo eens een enkele naar de pen, om in een paar woorden een wereld van wee voor uw oog te ontrollen. AVie 't leest vraagt zich af hoe 't mogelijk was dat Troefetra, de censor van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, zóó lang heeft kunnen wachten met deze lastige knapen, verheerlijfceTs van BeishuiZen en dergel ijken, op hun voorman te zetten. In den Amsterdrumschen Raad zetelt een gewezen openbaar onderwijzer, „onze" Alatthijsen, zooals hij in een onderwijzers blad genoemd wordt. Deze heer die, vol gens zijn zeggen, als onderwijzer mede de hooiden vair schoten „onder de knie" heeft gehad, klaagde dezer dagen in den Amsterdamschen Raad over de Volgens/ hem voorkomende anarchie in de Amster- damsche openbare schoten. AVat hij on der die „anarchie" verstaat, wordt door een onbekende, blijkbaar het hoofd eeneït school in „Het Handelsblad" duidelijk ge maakt. Deze schrijft,: Iets anders wordt het, als. hij met anarchie bedoelt, het niet opvolgen van maatregelen van orde, die nu eenmaal in elke zaak voorkomen. Die anarchie, die tot sabotage voert, wordt wel de gelijk van sommige zijden gepropageerd.. Er is zelfs een apart orgaan voor op gericht, een blaadje, uitgegeven door eenige ontslagen onderwijzers, dat voor namelijk gevuld wordt met scheldpar tijen op Hoofden van Schoten, die ver plicht zijn de instructie te handhaven. „Onze" Mafthijsen, heet het daar. Zal komsten is, grondig bederft. Hier waakt dus; eigenbelang tegen wreedheid. Men zal van de zijde der veerenhande- laaTs in wilde vogelveeren en huiden, trachten met alle mogelijke drogredenen' te bewijzen, dat het bemachtigen der veeren niet geschiedt ten koste van het leven der vogels of hunne jongen. Deze actie is in Amerika gevoerd, gelukkig zonder succes, en nu trachten in Engeland deze handelaars het publiek zand in de oogen te strooien, bang als zij zijn, dat hun lucratief bestaan ten koste van groote economische belangen, zal worden be dreigd. Gebrek aan ruimte, en misschien ook aan meerder geduld van den lezer, belet mij hier alles te noemen wat door tal rijke officieele personen en vogelvrienden omtrent de bemachtiging van de vogels en den handel in vogelhuiden aan het licht is gebracht, doch voel ik mij gedrongen een kleine greep te doen in de enorme hoeveelheid bewijzen die voor mij liggen. In een van de Engelsche bezittingen in Afrika, teven een soort prachtige ijs vogels, die zich voornamelijk met in secten voeden. Gedurende de laatste zes veerenvellingen in Londen werden niet mindeT dan 166.000 ijsvogelhuiden ver kocht, voor den prijs van 17i/s cent per stuk (in 1912). Elk dezer vogels is zijn gewicht aan goud waard als een insecten eter. In 1913 werden in zes veilingen 216.000 dezer huiden verkocht. (Slot volgt.) I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1