Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken Leestafel Landbouw. Uit de Pers. geval aan den willekeur van de immi gratie-commissie onderworpen. Sommige tegenstanders van het voorstel willen dan ook dat „alléén" verwijderd zien. Men stelt zjjn laatste hoop op het „veto" van den President, die, zooals algemeen bekend is, tegen het „geletterdheidsbe- wijs" is. Rusland. Helaas, weer bereiken ons verbalen van gruwelijke mishandelingen, die Russische gevangenen hebben te verduren. Wanneer, zoo vragen we ons. af, zullen dergelijke onmensohelijkheden tot het verleden be- hooaen Langzaam, zeer langzaam dringen de be richten over de martelingen, waaraan de politieke [gevangenen in Rusland en Siberië bloot staan, tot Europa door, zegt het ,,Hbl.". Hetgeen hieronder volgt is ge- dagteekend van 22 Febr. 1912; het behan delt gebeurtenissen, welke in 1910 plaats vonden. Men vindt het verhaal in de bro chure Echo aus der Katorga, N o t- schrei, an die Menschheit van Alexander Lekitsj, een maand geleden uit gegeven te Zürich door Stanislaus Wicher, in opdracht van het Zwitersch Comité voor de politieke gevangenen, te Winther- thu'r. „In het najaar van 1910 heerschte in Mandsjoerije een pest-epidernie. Daarom moesten alle gevangenen-transporten, die in de richting van den Raikal-spoorweg moesten gaan, te Irkoetsk blijvenHet ge volg was, dat de Katorga-gevangenis (ge vangenis, waarin de menschen, die tot verbanning zijn veroordeeld, bijeen worden gehouden, totdat z;ij naar- de plaats van bun bestemming kunnen worden gebracht] te Irkoetsk overvol was met menschen en ongedier-te. 'tWas 40 graden koude. Het gevangenisbesituur wilde dus gaarne zoo spoedig mogelijk van ons, de gevangenen, che voor Alexandrovvks bestemd waren, ontslagen raken. Toen op den 20stan November de koude buiten „slechts" 20 graden was. maakte men van deze gelegenheid gebruik om de gevangenen hun reis te laten vervolgen. Maar nauwelijks waren wiji vijf werst van Irkoetsk verwijderd of de kou begon ons te pijnigen. Op den wagen, voor de zieken bestemd, jwas geen plaats, omdat alle plaat sen waren ingenomen door 'n transport soldaten. Wij werden door hun collega's met de kolf van het geweer voortgedreven en ontvingen als troost de belofte dat wij thee zouden krijgen, als wij 35 werst, had den afgelegd. De kou werd zoo erg-, dat, als hel ware, de gedachten in de hersens bevroren. Er waxen oogenblikken, dat, men liever dadelijk wilde sterven, dan nog verder voortstrompelen langs den ijzdgen weg. In den avond van den volgenden dag kwamen wij te Alexandrowsk aan. Met de grootst/- moeite konden wij. onze beunen nog voortsleepon. Honger kwelde ons. Onze gezichten waren bevrorenDe handboeien waren aan de huid vastge groeid. Ons scheen de gevangenis, die wij in de vei-te konden zien. als een paradijs. „Erger dan langs den afgeLegden weg kan het daar toch niet zijn", dacht ieder van ons. „En wat de gevangenis ons ook mag brengen, hoofdzaak is, dat het er warm zal zijin." Hoe bitter was de ontgoocheling! Men dreef ons in een koude barakdaar hoorden wij plotseling het bevel„naakt uitkleedenEn toen tegen die onmensche- lijke wreedheid door talrijke gevangenen werd geprotesteerd, hoorden wij afschu welijke scheldwoorden, welke de opzichters met slagen met de geweerkolven begeleid den. Wij ontkleeden ons, rilden van kou; en wachtten. Toen kwam de assistent-dL rectour, insepcteerde de naakten, ooi-deelde ons gezond, beval, dat men ons nieuwe kleeren moest geven en liet ons naar een andere barak drijven. Daar zouden wij zeven dagen lang in quarantaine moe ten blijven, omdat hij meende, dat ;wij de pest meebrachten. Maar toen die assistent weg was, werden geen nieuwe kleeren onder ons uitgedeeld, maar ons de oude, welke wij1 bij aankomst aan hadden, terug gegeven. In de tweede barak was het, zoo mogelijk, nog kouder dan in het eerste. In dezen gedenkwaardigen nacht wees de thermometer buiten 48 graden onder het vriespunt. [Wij verstijfden haast en van slapen was natuurlijk geen sprake. Om 4 uur den morgen hoorden wij het kommando: Allen naar buiten voor in spectie!" Wij werden naar buiten gedre ven, spdternaakt uitgekleed en 50 minuten, lang onderzocht. Telen, die koorts hadden, te ijlen of te reutelen begonnen, werden de barak weer binnengedragen't Was mij, of wij in een krankzinnigengesticht waren. Om zes uur kwam de assistent om te constate eren. dat ons nieuwe kleerein .waren verstrekt, en vroeg ons met een grimmig lachje, of wij 't cok koud hadden. Toen ik hem antwoordde, dat hij niet bet recht had ons zoo onnrenscheïijk te behandelen, zei hij: „Als student behoort ge tocih te weten, dat pest-microben des te sneller onschadelijk worden, naarmate het kouder- is." Den volgenden morgen werden twee kameraden naai- het hospitaal gebracht. Een van hen stierf." Fraaie manieren. „Onze Banier", orgaan van dear Chr. Bond van Gem. Werklieden, verhaalt hoe de inhoud van een brief, door den secreta ris der afd. Charlois gericht aan dien van de afd. Rotterdam, werd opgenomen in het orgaan van den modernen (so- cialistischen) Ned. Vakbond van gemeente werklieden. Tusschen verzending en be zorging in moet de brief dus geopend en afschrift aan anderen verstrekt zijin. Het blad vermoedt dat dit geschied is dooi- een overijverigen postambtenaar, te meer, omdat een post-beambte een dag- na de bestelling van den brief kwam via gen ont de enveloppe terug te mogen hebben. Toen hem gezegd werd dat dit alleen op schriftelijk verzoek van den post directeur zou geschieden, is de man niet weer terug gekomen. Uit het artikel blijkt voorts, dat de Justitie in de zaak gemoeid is. In de S. 1). A. P. schijnt het nog steeds te koken en te bruisen tegen v. Kol, die den moed had in te gaan tegen de aigemeene meening en het op te ne men voor de reg'eering en tegen de uit Indië gezette drie oproerpredikers. Aan het slot van een der vele „protesten" in „Het Volk" (12 Maart j.l.) lezen wij: „Dus past hier een woord van protest ui et tegen Soewardi. doch 'tegen Van Kol. In deze pers on en van de uit gewekenen hebben wij Ie zien drie no bele slachtoffers van een regeeringssy- steem, dal wijl niet hen gelijkelijk ver foeien, en waarlegen zij naar beste we ten met edelmoedige offervaardigheid heb ben front gemaakt. Daarom dient na-druk- kelijlk geprotesteerd tegen de schunnige wijze, waarop Van Kol zich sinds Ok tober uitslooft den heer Douwes Dekker als misleider, diens beide Javaan- sche medestrijders en lotgenooten als m i s- 1 ei den verdacht te maken. De kroon op dit. den sociaal-demokraat onteerende werk zet hij in „Het Volk" van 2 Maart, waarin hij zich van Soewardi's in veler lei opzicht vernietigende aanklacht als een in zijn Majesteit, heleedigde. Jupiter met nieuwe schandelijke en ongegronde kwali- fikafies en oen onbescheiden uitspelen van zijin autoriteit, daarin vooral is Van Kol zeer sterk, zijt 't dan alles behalve bescheiden! r tracht af te maken". Men merkt wel de toon tegen v. Kol is minder welwillend dan tegen de „slacht offers". Middelburg. Door de politie, is een rij wiel in beslag genomen, dat in Septem ber 1912 ten nadeele van dr. Sehoute alhier is ontvreemd. De dader van den diefstal is ec.hter nog niet ontdekt.. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den 14 jarigen 1,. J. V., die zich herhaaldelijk en ook nu weer verleden week schuldig maakte aan dief stal ten nadeele van zijn vader, die daar eindelijk aangifte van deed. De jongen is voorloopig aangehouden en zal rooi den officier van justitie Avorden geleid. Tegen een vergunninghouder alhier en tegen een uit Grijlpskerke is door de gemeentepolitie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 431 dei- Drankwet (het toelaten van personen be neden den leeftijd van 16 jaar zonder geleide van een meerderjarige). Het. op maken van het verbaal te Grijpskerke geschiedde door een ambtenaar, die tevens onbezoldigd rijksveldwachter is. Tegen den 2Ö-jarigen M. K. alhier en zijn 28-jarige huisvrouw is proces-ver baal opgemaakt wegens oplichterij. Een hachelijke ure. Vrijdag avond gaf bij aankomst te Roosendaal van een trein uit Amsterdam een reizi ger kennis, dat iemand al ongeveer twee uur in de retirade was. Bij onderzoek bleek de retirade geslotenonder het rijtuig zag men twee beenen uit den clo setpot steken. Na openbreking van de deur, vond men een persoon, vermoe delijk iemand van de Nederl. marine, geheel door den closetpot gezakthij was in bewusteloozen toestand. Met groote moeite werd de man er uit gehaald. De Gr.w. meldt, dat de man, die het vreemde avontuur in een treincloset is overkomen, is de hofmeester van de marine J. T., uit Middelburg, in dienst op Hr. Ms. kruiser Zeeland iiggende in Den Helder. Nadat hij tot bewustzijn was gebracht verklaarde hij te Haarlem naar de reti rade te zijn gegaan, maar het closet vies vindende, wilde hij daarop gaan staan en toen, door een plotselinge schok van den trein, is hij er afgegleden en in den koker weggezonken. Met groote in spanning had hij zich weten vast te hou den, maar door vermoeidheid en angst was hij weldra bewusteloos geworden en zoodoende heeft hij door roepen als anderszins niemand kunnen waarschu wen. Zaterdagmorgen heeft onze landsver dediger gezond en wel zijn reis naar Middelburg voortgezet. Goes. De Commissie voor de Oeconomi- sche Spijsuitdeeling te Goes maakt dank baar bekend, dat op Zondag voor rekening van een ingezetene een extrabedeeling van brood en spek gegeven is kunnen worden. -De heex F. M. Knieriem, bureel ambtenaar van den Rijkswaterstaat der 2e klasse wordt met ingang van 1 Mei van 's Hertogenbosch verplaatst naar Vlis&ingen. S^VIissingen. Zaterdagmorgen werd aan den sergeant-majoor instructeur C. van Sluis van de 4e Compagnie 1ste Batal jon alhier in garnizoen, de bronzen me daille voor 12-jarigen trouwen dienst door den kapitein 3. N. van den Berg, voor het front, van den troep uitgereikt. De heer F. H. Springer, klerk-tele grafist bij de Staatsspoor alhier, wordt ingaande 1 April overgeplaatst naar Hen gelo. (V. Crt.) Bij beschikking van den minister van marine is met ingang van den len April a,s„ aan den zeeloods A. Lems eervol ontslag uil den loodsdienst verleend, we gens langdurige dienst. i Met denzelfden datum zijin benoemd tot zeeloods de loodskweekeling der le klasse C. Spuij; tot loodskweekeling der le klas se, jlie der 2e klasse N. Dijkstraen tot loodskweekeling der 2e klasse, de ma troos A. Lems. Tot nu toe waren liet alleen de treinen van 9.10, 12.25, 1.27 en 4.50 die op do aansluiting der provinciale booten van Breskens en Temeuzen wachtten als de boot. op dien tijd aan de ponton ge meerd lag. Thans is deze bepaling ook van toepassing gebracht op de treinen die hier des avonds ten 7.46 en 7.55 vertrekken. Komt dus de prov. boot, in vertraging zijnde, te 7.46 of 7.55 aan, dan wordt nog aansluiting verkregen op een der beide treinen. Met ingang van 15 Maart is de brigade-commandant der marechaussee 1. Lampier bij keuze bevorderd tot wacht meester, zulks wegens buitengewone plichtsvervulling. In jaren is deze onderscheiding niet bij het wapen der marechaussee voorgeko men. Hedenmorgen is het Nederlandsch stoomschip „Zeeland" hier aangekomen van New-Castle met een lading steen kolen voor de gasfabriek. Wemeldinqe. In de Witte tonnenvallei bij Wemejdinge liepen omhoog de sleep- schepen „Henriette" (schipper De AVilte) en „Melchior" (schipper Stxaavexs); het eerste geladen met ijizferWaarde, het tweede met gerst, bestemd naar Dordrecht. Alen is terstond begonnen met de lading over te brengen in lichters. (Midd. Crt.) Rilland. Door de Staatsspoor is met ingang van heden benoemd tot wegwerker J. P.revoo alhier, zulks ter vervulling van de vacature van dhr. Boerman, welke den dienst met pensioen heeft verlaten. Stavenisse. De begrafenis van wijlen mej. de wed. Luijk is bepaald op a.s. Dinsdag. Daarbij hoopt tegenwoordig te zijn ds. Van der Heijden van Vlaardingen, clie des avonds eene gedachtenisrede zal houden in het kerkgebouw der Geref. Gem., door wijlen den heer M. Luijk ge sticht en om welke zijne weduwe lange jaren de hoeksteen mocht heeten. Biggekerka. Vrijdagavond trad alhier op voor een flink en aandachtig gehoor ds. Hogerzeil van Vlissingen. Z.Eerw. sprak over het nut van een volksspaar- en voor schotbank. Spreker zette duidelijk uiteen, welke voordeelen hieraan zijin verbonden voor de deelnemers, doordat de te maken winst ten voordeele komt van de spaarders zelf, in tegenstelling met verschillende ari- dere spaarbanken. Verschillende vragen werden "gedaan en door spreker zeer duide lijk beantwoord. Binnen eenige dagen hoopt ds. Hogerzeil terug te komen, om de statuten nader uit. te leggen en te trachten oprichting van een bijkantoor van do te Vlissingen gevestigde Spaarbank te geraken. Het hoofdbestuur van de Schippers- vereeniging Schuttevaer heeft aan den Mi nister van Financiën een adres verzonden, met verzoek wel tot stationneering van een declaratie motor of -stoomboot te Bath te willen besluiten; en aan den Minister van Alanine een adres met het verzoek wel» te willen bevorderen, dat aan liet licht van den Val van Zierikzee meer sterkte wordt gegeven. Ned. Herv. Kerk. Kamperland. Zaterdag werd tot ouder ling gekozen, vac. dhr. P. van der Moere (overleden) dhr. Adr. Flikweert Cz., die deze benoeming heeft aangenomen en tot diaken dhr. E. Oele, aan wien van deze verkiezing kennis zal worden ge geven. Geref. Gemeenten. Beroepen te Tholen, A. Janssen te Barneveld. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Monnikendam, K. H. Wallien te Medemblik. Avondschool voor Ambachts lied e ij te Goes. Bij het gehouden overgangsexamen Zijn bevorderd: van de le naar de 2e klasse: J. J. Pieper, C. J. van der Linde, AA'. Minderhoud. J. P. van der Linde, Fr. de Ruyter, J. van Strien, B. van Liere, L. J. de Coninck, F. M. van Ykeren, B. de Munck. J. C. Schipper, J. Does, A. Wagenaar. A. W. de Jonge, H. J. Meijaard, J. Kole; her-examen wiskunde M. A. van de Weele, C. Schrijver eiï A. Meeuwsen; her-examen lijnteekenen P. J. Groenewege, afgeweken 5 leer lingen van de 2e naar de 3de klasse: J. Dron- kers, D. C. P. Bakker, A. van de Weele, J. Schipper, A. de Jonge, J. P. Ove-r beeke, D. Vtreke, J. Visscher, C. W.- Braam, J. F. Baarends. C. J. Schipper, M- Hijman. M. Kriekaard, C. van Niewaarden, D. de Jonge, G. Brand, G. Bos, J. K. Snoep, C'. Corstanje, J. G. Hollestelle, C. M. Schipper; her-examen wiskunde J. den Hollander, G. K. va.n Weele, J. Labeur, S. Dekker, M- J- Verburg, J. J. Goede- g'ebuur, P. Bxuggeman, A. Corstanje, P. Wondergein en C, Kosten; afgewezen 4, ongesteld 1 leerling: van de 3e naar de 4e klasse: J. M. v. d. Berge, W. H. Wessel, A. Verburg, M. Tramper, A. Joosse, M. de Wilde, J. K. den Herder, A. .1. Viergever, E. A. de Rourgraaf en W. Bijman; her-examen wiskunde J. A. L. Bom, F. Slabbekoorn, J. van Raaien en L. de Jonge. Het einddiploma werd uitgereikt aan G. C. Kuyper, M. AV. de Bruyne, C'. Melse, G. M. UindenbeTgh, ,1. Kriense Lokker, M. P. AVondergem, J. Crucq, L. ,I>. Smit. „Midd. Crt." -» Het examen Zeevaartkunde M. O. zal worden afgenomen in Juli en Decem ber, het eerste gedeelte „wiskunde" in Juli en het tweede gedeelte „zeevaart kunde. sterrenkunde, meteorologie en zee vaartkundige instrumenten" in December. Geslaagd te Utrecht voor het machi nisten-examen R. Mulder en D. .1. Mooij. De s t r ij d om liet H e - breeuwsoh in Palestina. De taal strijd is ten gunste van het llebreeuwsch beslist. Volgens het verlangen der Zionisti sche partij zijn in de plaats der drie af getreden Zionistische Curatoren van het Technicum te Haifa, weer drie Zionisten hls Curator gekozen, n.l. Dr. Martin Ruber, Leo Motzkin en Prof. Dr. Chaim Weitz- mann. Men moet. maar b o ff e n. En kele weken geleden had de 21-jarige J. H. te Apeldoorn, zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens vernieling van eens anders eigendom. Hij was echter niet verschenen en werd tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Toen men deze straf hem wilde ten uitvoer leggen kwam hij tegen het vonnis in verzet. Intusschen was de hoofdgetuige in zijn zaak overleden, waardoor thans het wet tig en overtuigend bewijs niet meer te leveren was. De officier van justitie zag zich dan ook genoodzaakt vrijspraak te eischen, atui welken eisch de rechtbank terstond voldeed. De crisis der jeugd. Eenige bladzijden uit de geschiedenis der Afscheiding, door Dr. H. Bouwman. Kampen J. H. Kok. Prof. Bouwman heeft uit oude lecturen en handschriften een hoogst belangrijk relaas saamgesteld omtrent de handelin gen voor de kerken der scheiding tusschen 1836 en 1854. Veel wat het jonge geslacht onbekend is, omtrent het leven der afgesch. kerken van dien tijd wordt hier meegedeeld en opgehelderd. Het zijn droeve bladzijden van misverstand en mistrouwen, van verwarring en scheuring. Het opschrift is zeer juist gekozen, het was de crisis der jeugd, en dit veront schuldigt veel. Dat uit dit kwade het goede geboren werd, eerst in 1854, daarna in 1869, nog later in 1892 wordt met blijdschap door den hooggeleerden schrij ver geconstateerd. Op gebied van kerk recht en kerkregeering heerschte in die dagen groote onkunde, zelfs onder voor gangeren en men voelt in zich het re spect verhoogen voor den vader der scheiding H. de Cock, die tegen dien briesenden storm in wist te roeien, en niet minder voor den beginselvasten S. van Velzen, die tegenover alle afwijkin gen stand hield, en ten slotte de dissen- tieerende broederen te herwinnen wist, al zal mee de stille arbeid van den irenischen Brummelkamp, een tijd lang zelf mee afgegleden (men sprak van een synode met en eene zonder stekenaan dien uitslag niet vreemd zijn geweest. Wat leuke bijzonderheden geeft dat geschrift. Men leze van het David-Jona- thans verbond tusschen Scholte en De Cock, door henzelven op schrift gesteld en geteekendH. de Cock, Leeraar onder 't Kruis en H. P. Scholte, Bedienaar des Goddelijken Woords. Het conflict te Amsterdam tusschen v. Velzen en Schol te. Het verzet van Brummelkamp tegen de aanmaning der Dordsche Kerkenorde. De mislukte achtdaagsc.he synode, met als slot een nederknielen der afgevaar digden voor den Heere met schuldbelij denis en bede om herstel der eenheid. De benoeming van den geleerden T. F. de Haan, tot hoogleeraar op een salaris van 800, later 1000 guldenMen leze zelve deze bijzonderheden en eere de nagedachtenis van die ouderen der scheiding, welke in veel mogen gefaald hebben, doch niet in liefde voor de zaak des Heeren. Onze Gids. Maandblad van den Bond van a.r. Propagan- daclubs in Nederland. De 12e jaargang No. 6 bevat onder meer een artikel over 's Rijks inkomsten belasting, van den heer Dam, wethouder te Hilversum, welk artikel de clubgenoo- ten eens aandachtig moeten lezen. Men leze ook de toelichting van den Bonds- penningmeester aan onze penningmee sters op de laatste bladzijde. Invoer van aardappelen in de Vereenigde Staten van Amerika. De „Ned. Staatscourant" meldt: Volgens eene telegraphische mededee- ling van Hr. Ms. gezant te Washington, is het verbod van invoer van aardappelen uit Nederland in de Vereenigde Staten van Amerika opgeheven ten aanzien van in Nederland gegroeide aardappelen, mits deze voorzien zijn van de benoodigde vergunning van de Amerikaans cl ie Regee ring, waaromtrent reeds eerder fe deze® plaatse mcdedeolingen zijn gedaan, als mede van de certificaten, af te geven door het, hoofd van den phytopathologlschen dienst te AVageningen, waaruit blijkt, dat de aardappelen vanwege den dienst onder zocht en vrij van bepaalde ziekten bevon den zijn. De voorwaarden, waaronder aardappe len door den phvthopathologischen dienst ten onderzoek worden aangenomen, zul len nader worden bekend gemaakt. Met. het onderzoek der aardappelen kan eerst na verloop van eenige dagen een aanvang worden gemaakt. Telegrafiscii Wearbericht- Nnar waarnemingen in den morgen van 16 Maart medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Inbiituut te De Bili. Hoogste barometerstand 776.9 te Ilorta, laagste stand 739.6 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 17 Mrt. Toenemende tot stormachtigen. latei' tij delijk afnemende Westelijke tot Noord- Westelijken wind. Meest, zwaarbewolkte lucht. Aanvankelijk buiig. Kouder. De s 1 e e- h s t e finantieele politiek. De „Zeeuwsche Courantschrijft olgens den fiuancieelen expert, die de „Goesche Courant" van leaders voorziet, schijnt de heer Bertling, de minister van financien, op een zeer gevaarlijk pad te zijn. Op 7 Maart j.l. toch vertrouwde de pen van dezen expert de volgende regelen toe aan de pers: „Er is geen slechtere financieele politiek denkbaar, dan steeds maar meer uit. de indirecte belastingen te halen". Blijkbaar is dit nog een zin, die de schrijver in hot geheugen is blijven hangen uit den tijd toen hij Delft op de antirevolutionairen en Franeker op de socialisten wilde veroveren. Met, zulk een Schlagwort werd de Tariefwet van Kolk man vermorzeld. Alleen maar: De heer Bertüug stelt voor om de bieraccijns met een goed millioen te verhoogen, en bovendien wil hij een paar millioen uit de tabaksbelas ting lialen. Antwoord ons, o „Goesche Courant": Zijn dat directe of indirecte belastingen? En eerlijk als gij zijt, luidt uw bescheid: het zijn, helaas, indirecte. Ongelukkige, dan hebt ge ook tevens hel vonnis over uwen minister geteekend. Immers, dan blijkt het zonneklaar, dat hij de slechtst denkbare financieele po litiek voert. 't Is om te rillen. Een paar cijfers. Onder bovenstaanden titel schrijft de „Zeeuwsche Courant" Herinneren onze lezers zich nog, hoe men een pijlenregeii afschoot op den snoo- den Kolkman, die het tarief verhoogen wilde, en een tabaksbelasting wilde in voeren. Zijn ze het nog niet vergeten, hoe de Groenewouds en de Jongs en Kosters en naar welke verheven en niet verheven namen de met sneltreinen het land door kruisende anti-tariefhelden ook luisteren mochten, hoe deze menschen de stelling verkondigden, dat alleen de directe be lastingen verhoogd mochten worden, en dat alle indirecte liefst morgen aan den dag behoorden te worden afgeschaft! Ook onze confrère, die de „Goesche Courant" met zijn staatsrechtelijke adviezen omeert, zong in het koor der dapperen mee, en nu deze week gaf hij, zooals uit een onzer driestarren blijkt, daar nog een soort schorre echo op'. 'tAVas inderdaad een strijd, die nergens op leek; een onbekookt en hartstochte lijk critiseeren, zonder eenig besef van verant woordel ijkheid Het is daarom goed, dat onze lezers, eens weten, hoe de feitelijke toestand is. Dan kunnen zij! zien, dat men wel opcen ten op de directe belastingen lean heffen, maar dat toch altijd weer de indirecte mee te hulp moeten komen. Dart is al tijd zoo geweest, en dat zal ook altijd zoo blijven. De opbrengst der voornaamste belastin gen over- 1913 was als volgt: Directe belastingen Grondbelasting f 15.431:. 162.755 Pcisoneele belasting 12.905.667.405 Bedrijfsbelasting 12.819.036.05 Vermogensbelasting 10.808.132.81 Totaal f 51.963.999.02 Indirecte belastingen Invoerrechten (de veel gesmade, doch door de liberalen gehandhaafde en verhoogde) Accijnzen Suiker AVijln Gedistilleerd Zout Bier en azijin Geslacht f 17.013.610.00'» 26.944.727.43 1.558.903.35 28.902.710.50 1.859.757.17 1.609.366.94 5.865.771.78a Totaal f 83.754.847.18 Kwam het nu te pas, dat Kamerleden en adspirant-Kamerleden den onzin ver kondigden, dat eigenlijk alle indirecte be lastingen moesten worden afgeschaft? Men ziet nu, dat minister Bertling aan stonds het plan heeft gemaakt om de tabak te gaan belasten en de opbrengst van den bieraccijns bijna te gaan verdubbe len. Heeren van links, als gij schaamtegevoel hebt, laat dan een blos uw wangen kleu ren. 'I i 1 U

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2