VOOR ZEELAN \o. 140. 1914. Maandag 16 Maart 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH Het ontwerp. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenland. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN 6 LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels [ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Z'.iij) die zich met 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de lot dien datum verschijnende num mers gratis. i. Het outwerp-0uderdomswet van 6 Febr. 1914, door J. R. Snouck Hemkesmajns. I>it is de titel eeuer brochure bij Daa- in en in Den Haag, verschenen, van de hand van bovengenoemd oud-lid der Tweede Kamer. De heer Snoeck Henkemans is op ver- zekeringsgebied en inzake het armwezen, iemand, die meespreken mag, want ja renlang heeft hij theoretisch en practisoh van deze- zaken studie gemaakt. Hij is een deskundige. Reeds binnen een maand na de pu- bliceering van Treub's proeve, gaf hij zijn advies in bovengenoemden brochure vorm, een advies, dat gewoon voor deze wet vernietigend is. Alvorens deze laatste bewering te sta ven, geven wij| nog even een overzicht van bet ontwerp'. Het ontwerpTreub brengt; bedeeling of ouderdomsrente" aan 70-jarigen ten ouderechter niet aan allen. Uitgesloten zijn lo. de bedeelden; 2o. de dronkaards en slechten van bo ven de 60 jaar; 3o. die geen Nederlanders zijn.1) De rente oftewel bedeeling bedraagt f2 per man of f3 per echtpaar, wanneer ook de vrouw „recht" heeft opj „rente". Wie zal dat betalen'? De' g'emeente, maar met uitkeering van bet, rijk. Hoe is die uitkeering geregeld? De gemeente krijgt £50 per hoofd voor elk barer inwoners van 70 jaar en daar boven, uitgezonderd lo. de aangeslagenen in vermogens- of b edrijf sbelasting 2o. de rentetrekkers van de wet Talma 3o. de opgenomenen in stichtingen. Hoe berekent de minister het aantal vlam deze personen Het aantal 70-jarigen bedraagt rond 225000. Op grond van de uitzondering on der lo. gaan er af 37000, die onden 2o. 90000; en onder 3o. 3000, totaal 130 dui zend. Blijft 95000. Voor ieder persoon wordt f 50 uitgekeerddus totaal 4,750,000 gulden. En nu moeten de ge meenten zelven bepalen wie de uitkeering) ka» ontvangen Hoeveel er dat zullen zijn? Volgens schatting van den minister i'vallen er af: lo. de niet behoeftigen, geschat 40000; 2o. de bedeelden geschat 42000; 3o. de gevangenen, drankzuchtigen en die hun hoofdverblijf niet in ons land hadden (zie noot hier onderaan) saam 30000; 4o. de rentetrekkers volgens art. 369 wet Talma 95000. Saam 180000, die gaan van de 225000 .afblijft dus 45000. Die krijgen f 104 of f 78. Neemt men aan, dat het aantal renten van f 104 zich verhoudt tot het aantal renten van f78 als 7i/2 tot 1, dan zullen de totale kosten van die renten voor de gemeenten beloopen f4.540.000. Maar dit alles zijn slechte schat tingen. Zij kunnen mee- maar' ook tegen- valten. BijVoorbeeld hoe komt de minister aan het cijfer 42000 voor het aantal be deelden? Hij ontleende dit aan de statistiek voor hel armwezen. En hiervan nu zegt de heer Snoeck Henkemans in zijn brochure „Hert mag1 echter verwondering wekken, dat als basis van berekening ook zijn ge nomen de cijfers omtrent het aantal be deelden, volgens de statistiek van het arm wezen. Het is toch ook den onderteke naar der Memorie niet onbekend, dat deze statistiek in de hoogste mate foutief is. Elke instelling van weldadigheid geeft immers het aantal harer ondersteunden op. Een bejaarde in de residentie, die vaste bedoeling geniet van zijne kerk en die bovendien het geluk heeft te belmo ren onder de „ouden van dagen" door „Armenzorg" gesteund, wordt tweemaal opgegeven. Ontvangt hij bovendien steun uit het Koningin Emma-fonds", dan wordt hij drie malen geteld. Het ware mij moge lijk den naam te noemen van een behoef tige, die door zes verschillende instel lingen werd opgegeven als door haar ge steund. Aangezien tot heden tusiscihen de verschillende instellingen geen verband be staat, tellen al deze opgaven mede voor de statistiek en Zoo is het zeer wel mo gelijk, dat het eindcijfer der bedeelde» volgens de statistiek 20 pCt., 60 püt. of 100 pCt. clhe der werkelijkheid overtreft." Uit deze mededeeling mogen wij veilig het besluit trekken, dat de minister het cijfer te hoog geraamd heeft; en er desv halv-e veel minden bedeelden moeten afge trokken worden. Gevolg' hiervam Zal Zijn dat dc gemeenten een veel geringer bedrag als vergoeding krijgen, en een veel hopger bedrag moeten uitkeeren. Wij, wezen reeds reeds vroeger op dit niet. denkbeeldig ge bleken gevaar. En wanneer nu ook de overige schattingen van den minister eens 'evenzeer mis mochten blijken? En het nadeel voor de gemeenten moet grooter worden wij wezen er reeds vroeger op wijl het aantal rentetrekkers krachtens art. 369 telken jare afneemt, onderwijl het aantal rentetrekkers volgens, min. Treubs wet telken jare toeneemt. De uitkeering volgens min. Treubs, wet stijgt toch over een kleine dertig jaar van 4.75000 tot 13.820.000 gulden. De rente-aanvrage geschiedt, bij het ge meentebestuur, binnen twee maanden voor het bereiken van het 70ste jaar. Het gemeentebestuur onderzoekt naai den toestand van den aanvrager. Dit zal in de grootere gemeenten Wél, door een ambtenaar van 't armbestuur geschieden, in de kleinere door den veldwachter. De aam vrager wordt derhalve geheel behan deld als staatsarmlastige. De „rente" draagt ook geen vast karak ter. Zij kan worden ingetrokken, tijde lijk zoolang de rentetrekker in een krank zinnigengesticht. een gevangenis of Rijks werkinrichting verblijft of buitenslands vertoeft; voor goed wanneer de rente trekker met een niet-behoeftige in het hu welijk treedt, of zelve niet langer behoeftig is. Heeft hij) kinderen, of kleinkinderen! die volgens het Burgerlijk Wetboek zijn of kunnen worden aangewezen tot zijin onderhoud dan kan de gemeente de uit keering op de bloedverwanten verhalen. Het verhaal is ook verder precies gere geld als in de Armenwet. Het gaat alles even gel ijk als bij de Armenbedeeling; de rentetrekker staat on der gedurig toezicht. Aangezien er gemeenten kunnen zijn die de wet zoo streng mogelijk voor de aan vragers zullen toepassen, en er dus nog een winstje uit willen halen voo-r de ge meentekas, is beroep vair hare beschik kingen op 'gedeputeerde staten en op den Centralen Raad van Beroep toegestaan. Het is zeer te betreuren, dat, terwille dezer Staatsbedeeling, die vele gemeen ten dupeert, en de menschen tot gewone armlastigen verlaagt, de invaliditeitswet van Talma, een op wettelijke wijze tot stand gekomen, door de Koningin uitge vaardigde wet moet worden verknoeid. Immers de regeling der ouderdomsverze- kering valt er uit, en die der invaliditeits verzekering wordt zóó dat de rente met het klimmen der jaren vermindert, zoo dat zij zich ten slotte aansluit bij de ouder domsrente, om geheel op te houden. Bij voorbeeld, een invalide die op zijn 50ste jaar f4 invaliditeitsrente trekt, ziet tot zijn 70ste zijn rente verminderd tot f2, en zal' zich dan eerst als behoeftige moe ten aanmelden bij de gemeente. Ook zal de wet-Talma niet binnen drie jaar worden uitgevoerd. Voorwaar een treurige vrucht ran het verkiezingslawaai der liberaal-socialisti sche .arbeidersvrienden. 9 In meer officieele termen uitgedrukt lo. die niet aannemelijk maakt, dat hij be hoeftig is, of, als hij gehuwd is, dat ook zijn vrouw behoeftig is, en die na het bereiken van 65 jaar onderstand heeft genoten van een ge meente of van een instelling van weldadigheid. 2o. die na hun 60-jarigen leeftyd veroordeeld zyn tot een gevangenisstraf of een plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar of langer, en zij, die misbruik van sterken drank plegen te maken of een bekend slecht levensgedrag leiden. 3o. zij, die niet gedurende de laatste vijf jaren vóór de renteaanvrage hun hoofdverblijf in Nederland hadden, of Nederlandsche onderdanen, die reeds twintig jaren buitenlands verblijf hielden. Het behoeftig zijn mag ook niet door daden van schenking enz. aan kinderen veroor zaakt zijn. Nog meer profanie. Het Vaderland geeft, in haar Zondagsnummer van gisteren in de ru briek voor de jeugd eet verhaal getiteld „Muizen"ontleend aap een vertelsel van Pol de Mont. Het verhaal begint aldus „In den alouden tijd was Onze Lieve Heer eens een wandelingsken gaan doen, om wat versche lucht te scheppen". Het verhaal loopt verder over een wandeling van „O. L. Heer" met een kat en een ontmoeting van een rat en een muis die weigeren de(n) Heer en de kat te groeten. En dan gaat het verhaal voort „„Dat volkje stinkt van hoovaardij zei O. L. Heer, terwijl Hij het hoofd schudde. „En omdat ratten en muizen mij zoo onbeleefd durven voorbijloopen, geef ik u van heden af de volle toelating om ze op te vreten ge moogt er vangen en opeten zooveel uw harteken lust." De kat bedankte O. L. voor zijne goedheid." Dit is wel niet zoo'n stuitend staaltje als dat uit de N. Rott. Crt. Maar toch verdient ook dit ernstige afkeuring. Het ware te wenschen dat die oneer biedige voorstellingen omtrent „Onze Lieve Heer" ophielden, en er eindelijk ook uit vrijzinnige kringen eens een pro test opging tegen een dergelijk misbrui ken van Gods Naam, en van Zijne lank moedigheid, die toch immers eenmaal maal eindigen moet in betooning Zijner rechtvaardigheid en heiligheid. Zeker geen overtollige wensch. Immers in de (liberale) Locb. emsche Courant van 6 dezer moet een minstens even schandelijk spotstukje gestaan heb ben. Een heer die voor een operatie door den dokter „weg" gemaakt is geweest, beschrijft het gevoel bij zijn ontwaken „Toen ik wakker wérd, zag ik in de verte 'n licht en witte gedaanten, van verre klonk een heerlijke muziek. „Zié zoo", dacht ik, „daar zul je 't nou heb ben het hiernamaals, de hemel!" En dan wordt er verteld van een ander die tijdens een flauwte, niet alleen in den hemel, maar ook in de hel geweest was. „En waar is het je het best bevallen werd hem gevraagd. „In den hemel was het heel mooi," zei hij, maar wie zijn vrienden en kennissen wil terugzien, wie voor de gezelligheid is, zou ik de andere plaats aan bevelen". Is het niet schandelijk? Dergelijke couranten en boeken dienden uit alle Chr. gezinnen geweerd te worden en te blijven. Ouders, let goed op wat uwe kinderen lezen. Roode onderwijzersmanieren. In een breedsprakige artikelenreeks had mr. Troelstra den Bond van Nederlandsche Onderwijzers op zjjh plaats gezet, jegens diens houding, inzake Beishuizen. Zooajs men1 ,weet, had de onderwijzer Reishuizen het schoolhoofd voer de klas! uitgescholden voor „kwajongen", en toern men hem als eisch stelde, dat hij voorde klas daarvoor zijh verontschuldigingen zou aanbieden, dit geweigerd. Mr. Troelstra's betoog, dat de heer Beis- huizen dit wel lrad behooren te doen, wordt door den Bond, die de weigering had goedgekeurd, aldus, beantwoord: Beisluüzen. heeft iets gezegd, dat hij ten volle meent en dat volkomen in overeenstemming is met de Werkelijk heid. Dan is het voor een 'man van karakter niet gemakkeJifc de woorden terug te neme», want dan wil dat niet anders beteefcenen dan: liegen, om dat men zijin baantje in gevaar ziet. De niet-ambtenaar z'al men in zulk een geval niet met de vraag aan boord ko men, om zijn woorden in te' trekken, en warén de woorden van beleedigen- de aard, dan zal hij zich liever een lichte straf getroosten, dan zijn karak ter te besmeuren. En verder Walt (Troelsitra in 'f midden brengt over de noodzlakelilkheid om der kinderen wil komedie te spélen en de woorden tegen over liet hoofd' in het bijzijn 'der kinde ren gebezigd, ook weer in 't bijzijn der kinderen terug te nemen, getuigt niet Van veel doorzicht in deze zaak. Kin deren zien en horen scherp', en wij mo gen aannemen, dat de kleine Garst- huizertjes vrijt wel opi de hoogte waren van 't geen zich, zij| het dan .als stil Spél', tusschen hoofd en onderwijzer af speelde. Toch kwam de krisis, waarvan! zijl getuigen wanen en tien tegen een, dat zij hun oude meester van harte gelijk gaven, toen hij eindelik van zich afbeet en de onruststoker en treiteraar met harde, maar Ware, woorden te lijf ging. Flauw Zoude» ze hem gevonden hebben, indien hij later gekomen was. meit de mededeeling: „Kinderen, ik heb dat toen tegen de bovenmeester gezegd, maar ik héb dat zo niet gemeend hoor. 'k Ben driftig geweest en ik heb in mij» drift woorden gebruikt, die ik niet kan verantwoorden". .Kinderen laten zich niet zo gemakkelik om de tuin leiden als men dat wel eens meent en Troel stra zal het bij nader inzien toch, dunkt ons, met ons eens zij», dat heel zo'n verzoeningstoneeltje, als hij zich dacht,, voor Beishuizen slechts te betreden was, als hij zich tot komediant, het woord in zijn slechtste betekenis, had willen verlagen. Dit antwoord komt natuurlijk uit den hoek waar de leiders zitten van de jeug dige volksopvoeders, die Zelf nog behoor den te worden opgevoed. Het antwoord getuigt van bedenkelijke roode manieren, en een nog bedenkelijker proletarische mo raal, volgens welke alles in de S. D'. A. P. en in den „Bond Van N. 0." ge oorloofd is. Daar gelaten of de beschul digde door zijin patroon geprikkeld is ge- Worden, 'schelden is nimmer geoorloofd, en vooral niet in tegenwoordigheid van kin deren. Het is trouwens ook niet waar, dat een in 'tbijzijh der kinderen ingetrokken hatelijkheid, en vooral wanneer daarbij het berouw, of althans de spijt van den delinquent voelbaar is, het gezag van den onderwijzer zou schaden. Veeleer het te gendeel is steeds gebleken. Doch tot 'de hoogte, van waar men dit alles overziet en begrijpt, schijnen deze volksopvoeders zich nog niet te, hebben opgewerkt. Zondagsrust. De Goesche Gascommissie besloot tot het uitschrijven van een Gastentoonstel- ling van 20 tot 26 April a.s. Deze laatstgenoemde datum is een Zondag. Wij veronderstellen dat de Gascom missie dit zonder erg gedaan heeft; dat zij verzuimde den kalender te raadplegen, en zóó den Zondag over het hoofd zag. Een drietal Protestantsch Christelijke werkliedenverenigingen hebben bij de Gascommissie een verzoekschrift bezorgd, teneinde dien Zondag alsnog van het program af te krijgen. Het lijdt toch geen twijfel of de Ten toonstelling zou bij handhaving van het besluit minder bezoekers trekken, dewijl het een groot deel der bevolking dat dén Zondag als den Dag des Heeren in eere houdt, heeft gegriefd, en genoodzaakt zou zijn, zijne medewerking aan de Ten toonstelling te onttrekken, naar den be kenden regel der Schrifthaat ook den rok die van het vleesch bevlekt is. Wij hopen zeer dat de Gascommissie aan het verzoek van de heeren J. PJazier, c. s. zal willen voldoen. Wordt deze kous alzoo in 't gelijk ge breid, dan zullen straks alle ingezetenen van hunne belangstelling in de Gastem- toonstelling kunnen blijk geven. Engeland. Het totaal aantal pensioentrekkers be droeg voor het Vereenigd Koninkrijk eind Maart 1910 699.352. Den eersten Januari 19.11 verviel de uitsluiting dei- bedeelden. Eind Maart 1911 bedroeg dientengevolge liet totaal aantal rente trekkers 907.461. Dit steeg tot eind Maart 1912 op 942.160 en tot eind Maart 1913 op 967.921 personen. Hiervan wa ren 363.811 mannen en 604.110 vrouwep. Het aantal aanvragen bedroeg 1912/13 Voor Engeland 115.648, Wales 7.957, Schotland 17,786, Ierland 33.579, totaal 174.970. Hiervan werden afgewezen 43.299, zoodat toegelaten werden in totaal 131.671. Er vielen af 102.777 pensioeatrekkers, nl. in Engeland 65.509, in Wales 4700, in Schotland 11.414 en in Ierland 21.154. Op 31 Maart 1913 waren er pensioen trekkers inEngeland 626.753, Wales 39.723, Schotland 96.239, Ierland 203.036. De stijging in het aantal rentetrekkers van 1912 op 1913 bedroeg voor Engeland 4 pCt., voor Wales 4,6 pCt. Voor het Vereenigd Koninkrijk 2,7 pCt. De bevolkingsvermeerdering bedraagt niet meer dan ruim 1 pCt. in Grool- Brittannië, zoodat ook hier hetzelfde verschijnsel zich voordoet als in Dene marken. Een stijgend percentage der zeventigjarigen meldt zich aan voor het Staatspensioen. Op dit oogenblik genieten 60 pCt. der 70-jarigen staatspensioen. Van de 967.921 rentetrekkers per 31 Maart 1913 genoten 915.750, d. i. ruim 94 pCt., het hoogste pensioen van 5 sh. Uitbetaald werd in het laatste jaar 1912/13 een bedrag van 12.130.609 pond sterling aan pensioenen. (Soc. Kr.) Vereenlgde Staten. De kansen dat president Wilson zal slagen in zijn pogingen om de voorkeur rechten voor Amerikaansche „kustvaar ders", die 't Panama-kanaal gebruiken afgeschaft te krijgen, schijnen goed te staan. Echter vreest bv. de Times-correspou- dent te Washington dat de President door zijn Panama-politiek bij het groote publiek in de Unie heel wat aan prestige zal verliezen. De gewone man zal er n.I. uit begrijpen, dat de Unie in de Panama- quaestie bakzeil heeft gehaald om Enge- lands steun te verwerven voor zijn, 's pre sidenten, Mevico-beleid. Tegen het voorstel Burnett (beperking van de immigratie door het eischen van een zekere graad van ontwikkeling wordt van verschillende kanten geprotesteerd; o. a. wordt als bezwaar geopperd, dat deze wet op een verkeerde maatstaf voor de waarde van den mensch is op gebouwd, dat hij intolerant is en in strijd met de vrijheidslievende Ameri kaansche geest. Intusschen is het voor stel door het Huis van Afgevaardigden aangenomen, en is nu bij de Senaat aanhangig gemaakt. Een oogenschijnlijk voor de joden gunstige clausule, die een uitzondering maakt voor hen, die alleen wegens geloofsvervolging uit vreemde landen emigreerden, maakt natuurlijk door dat woordje alléén ieder bijzonder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1