NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 139. 1914. Zaterdag 14 Maart 28e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D H(JIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIÉN Dit nummer bestaat uit twee bladen Politieke Wapenschouw. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LË COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels\fl—, iedere regel meer 10 cent Zij die zich met 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Gelukkig, de premier van het vorige Kabinet heeft zich nog niet aan het openbare politieke leven onttrokken na zijn benoeming tot lid van den RaaÜ van State. Donderdagavond heeft mr. Th. Heems kerk voor de Bondsvergaderingd van „Ne derland en Oranje" weer een politieke rede gebonden, die klinkt als een klok, en waarvan dan ook links en rechts met belangstelling is kennis genomen. Het komt 'ons niet ongewenscht voor ook onze lezers van deze belangwek kende rede te doen genieten. Dezé poli tieke terugblik 'zal met z'n heldere uit eenzettingen het geheugen weer eens op- friss chen We ontleenen een en ander aan de Amsterdammer Mr. Heemskerk wierp allereerst een te rugblik op 'het Kabinet-Kuyper 1901waar bij 'sociale verzekering, tariefwet en ouder domsrente reeds op het program stonden Spr. herinnerde aan het optreden van dit Kabinet ïn 1905 en het optreden van het Ministerie-De Meester, dat in 1907 dooi de Oorldgsbegrooting viel. Mijns ondanks, vervolgde spr., ben ik toen gekomen, ofschoon ik blij was een eind te kunnen maken aan de beknibbe ling op 'het blijvend gedeelte. Het was hoog noodig, dat de militaire zaken aan gepakt werden en, dank zij een Colijn is een 'toestand geschapen, welke voor- loopig bevrediging 'schenkt.' De lijn die in 1905 was afgebroken, werd nu weer voortgezet. De sociale ver zekering werd wet. De vraag rijst of het kiesrecht niet de voorkeur had verdiend. Doch het eerste was het meest urgent. De mensch heeft meer behoefte aan brood dan aan het stembiljet. Het jaar 1913 is ons niet gunstig ge weest. Doch wij' hadden vijf en een half jaar geregeerd en men zag ons gaarne heengaan. Men wilde de beneeming in handen hebben. Ons is verweten, dat wij partijdig benoemden, o.a. meer rechtsche dan linksche burgemeesters. Doch wij' hebben steeds de onpartijdigheid be tracht; er waren veel te veel linksche burgemeesters. Dat de benoeming partij dig mag zijn zal niemand betwisten na de keuze van Ter Laan. De Vrijzinnigen dweepten in de ver kiezingsdagen met bescherming van de Hervormde Kerk, ofschoon ze zeggen, dat Godsdienst en Staatkunde niet te vermengen zijn. En zij trokken heftig te velde tegen Rome. Doch wij zien nu, dat hun optreden in de Regeering noch voor deel aan de Hervormde Kerk. noch schade aan Rome toebrengt. Links heeft op ongeoorloofde wijze de Tariefwet bestreden. Zij wist wel af te breken, doch gaf geen ander middel aan om aan geld te komen. Toch was de Tariefwet de meest doel matige weg waarlangs men het geld kon krijgen. Uit de cijfers van 1912 blijkt, dat met eqp. verhoogd tarief de handel' niet zoozeer getroffen wordt, terwijl het een economisch voordeel brengt, daaren tegen brengen vermogens- en bedrijfsbe lasting slechts nadeel. Vervolgens komend tot de Kabinets crisis, prijst spr. de poging van Dr. Bos om een Kabinet te vormen. De weigering der 'socialisten van de portefeuilles, ver dient afkeuring. Toch kan zij wel ver klaard worden. Zij staan eenerzijds op constitutioneelen, anderzijds op revolu tionairen grond. En aanvaarding betee- kende: verloochening van het revolutio nair karakter. Toen de S. D. A. P. bedankte, weiger de ook de concentratie. In deze hope- loozen toestand kwam Cort van der Lin den als redder, niet minder voor Rechts dan voor Links. Was dit niet geschied, dan had het Kabinet moeten blijven, en dat was bij zulk een toestand onhoudbaar geweest. Een extra-parlementair kabinet lag nu geheel in den aard der zaak. Afgekeurd moet worden, dat men hierbij niet te rade is gegaan met de Rechterzijde. Zij had nog meer moreel recht van medezeggen schap dan Links, die elke verantwoorde lijkheid van zich afwierp. Spr. heeft reeds van 't begin af ge twijfeld of het wel goed was, dat het Staatspensioen oip het program werd ge zet. De volkswil toch heeft zich geens zins uitgedrukt ten gunste van het Staats pensioen. Een andere zaak is het algemeen kies recht en daarmee tegelijk de evenredige vertegenwoordiging. Erkend moet worden, dat het Kabinet na zijn optreden een belangrijke schrede tot toenadering naar Rechts heeft ge daan. Ten bewijze daarvan de Staats commissie. Wat het resultaat zal zijn is nog twijfelachtig. Maar de mogelijkheid is geschapen om tot een goede oplos sing te komen. Maar vast staat, dat de yerkiezingsbe loften gelogenstraft worden. En de beste politiek die wij kunnen voeren, is het Kabinet te bestrijden waar het verkeerd werkt, te steiuien, waar het goed wil. Wat betreft de koloniale politiek, het heeft mij ialtijd gehinderd, dat de tegen standers spreken van de gedwongen ker stening in Indië. Men heeft dat zoo voor gesteld bij de verkiezingen en daarom moest Idenburg weg. Doch er is geen sprake geweest van kersteningspolitiek. Men brengt onjuist verband tusschen dit en de onderwijssubsidies. Wij hebben slechts geijverd voor beter onderwijs in Indië, Omdat er een schreeuwend gebrek aan i<s. Er moet openbaar onderwijs ko men waar 'noodig en bijzonder onderwijs waai' mogelijk. Ondanks het beruchte „bezem in den mast" van 1913, zijn thans de Zendings scholen gesubsidieerd gebleven en blijft Idenburg, wat spr. trouwens vooruit voor speld heeft. Overigens is het roekeloos en gevaarlijk de koloniën in een partij strijd te betrekken. Wat de benoemingen aangaat, komt het spreker voor, dat er meer linksche be noemingen gedaan worden dan strikt juist is. Ten Opzichte Van de defensie speelt het Kabinet open kaart en arbeidt voort in de lijn, door Colijn aangegeven. Spreker meende, dat ter nog heel wat moeilijkheden zouden rijzen ten aanzien van de ver dediging van Indië. Doch de Rechter zijde heeft hierbij niets te vreezen. Komend tot de onderwijzers-salarissen, zeide ispr. altijd volkomen de billijkheid van verhooging lerkend te hebben. Doch hij kon (ze niet geven, omdat er geen geld was. En nu had men de hoop op dit Kabinet, doch Cort van der Linden geeft hetzelfde (antwoord: Geen geld. Het lis de groote fout der vrijzinnigen, dat zij Wel' geld willen uitgeven, maar niet Weten waar het vandaan te halen. De socialisten hebben een recept. Zij zeg gen: Verhaal het op de landsverdediging. Onverantwoordelijke raad. Er Ss ook veel' gesproken over verster king der (gemeentefondsen, doch het is er jnog (niet erg op vooruitgegaan. Men komt nu met opcenten, doch zij' zrjn aan gelegd haai' een on mogelijken maatstaf. Het Kabinet (stelt verder Algemeen Kies recht voor, doch ik begrijp nog niet goed, wat Cort V. d. Linden daarmee bedoelt. Het vorig Kabinet wilde kiesrecht voor gezinshoofden en personen met zelfstan dige positie. De Critiek van Cort van der Linden was toen, dat het laatste aan 't eerste gelijk was, doch het schijnt mij toe, dat Wat We zullen hebben hetzelfde is, maar fender ieen andere formule. Dit (artikel heeft echter wel kans van slagen. Men verwarre het echter niet met vrouwenkiesrecht. Spr. had vele bezwa ren hiertegen, doch geloofde, dat 'het ge leidelijk zou komen Wat de houding van Treub aangaat, vervolgde spr., die is merkwaardig. Hij heeft zich niet verkiesbaar gesteld omdat hij» tegen Staatspensioen was, om in een extra-parlementair Kabinet te kunnen op treden metStaatspensioen. Het amendement-Duys heeft aan het Staatspensioen overgangskracht verleend. Spr. noemde het een ingrijpen in de Ar menwet en verknoeien dei' bedeeling. De behoeftigen, die Zich met eere zelf had den onderhouden, krijgen uitkeering en de bedeelden worden voorbijgegaan, ter wijl men de armbesturen van hun ver plichtingen lontheft. Ook zullen door deze wijlziging (de financiën danig in 't gedrang komen. Men rekent voor de eerste jaren op 14 millioen voor Ouderdomsverzeke- ring, wat te zamen met de besnoeide In validiteitswet van 5 millioen, op onge veer 19 millioen komt te staan. De Vraag rijst: Waar moet het geld vandaan komen? De Tariefwet was be stemd 'om die leemte aan te vullen, doch daarvan wil inen niets weten. De Minis ter wil verhoogde belastingen op inko men, 'successierechten, bier én tabak, doch het wordt hoe langer hoe duisterder en met de Schatkist staat het er treurig voor. Ook het onderwijs heeft dringende eischen ten vraagt offers, en de defensie van Ned. Indië zal veel geld kosten. Hoe dat alles zal kunnen zonder Tariefwet, weet ik niet, zeide spr., doch ik hoop hartelijk dat de Minister van Financien medewerking 'zal krijgen bij zijn belas tingplannen. Hulde bracht Mr. Heemskerk aan Mi nister Cort van der Linden, die in alles bewees naar 'zijn innigste overtuiging te handelen. En het is een merkwaardig feit, dat door zijn drijven de leiders der vrijz. partijen hebben moeten aanvaarden de taak om bemiddeling te zoeken in de onderwijskwestie. Alles berust in deze op één man. En de overtuiging van Cort v. d. Linden vindt te weinig voet bij de zijnen en de goede bedoeling van Troel'- stra heeft 'niet genoeg invloed bij de so cialisten, om bij een mogelijk heengaan van den premier veel hoop te hebben op een bevredigende oplossing. Ofschoon de concentratie tamelijk vast staat, zoo is het niet uitgesloten, aldus spr., dat als de voorteekenen niet be driegen, het Kabinet te eeniger tijd valt, en wij in het strijdperk geroepen zullen worden. Laat ons, zoo sloot Mr. Heemskerk zijn rede, dan zorgen de wapens klaar en het kruit droog te hebben, om dien Strijd met succes te voeren; met Gods hulp' ten zé gen van ons land. Mi litie-commissarissen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat militie-commissarissen, die den 70-jarigen leeftijd hebben be reikt, hun ontslag moeten aanvragen. Middelburg. In verband met de alhier te houden bakkerrjtentoonstelling ver zoekt men ons er op te wijzen, dat het gebleken is, dat nog steeds sommige personen in verschillende gemeenten niet op de hoogte zijn van het reglement en de voorwaarden en zij dan tevergeefs bij andere personen inlichtingen vragen. Men wordt dringend verzocht zich rechts- streeks tot het bureau voor de tentoon stelling te wenden, hetwelk gevestigd is te Middelburg, Heerengracht M 36a, alwaar alle noodige inlichtingen franco worden toegezonden. Ook wordt drin gend verzocht de formulieren goed in te vullen. Reeds tegen acht uur verzamelden zich bij de algemeene begraafplaats al hier velen, die hoopten de militaire vliegeniers, die tengevolge van het slechte weer van gisteren alhier over nachtten, te zien op'stijgen. Het aani- tal belangstellenden groeide steeds 'aan. Om ongeveer kwart voor negen kwa men de heeren Versteegh en Roepter Bosch op' het terrein aan. Besloten werd, dat wegens het minder gunstig weder en het zeer moeilijk terrein de voorbereidende maatregelen waren getroffen, steeg de ma chine te 9.20 met een korte aanloop' op, en het gelukte den heer Versteegh juist over de boomen te vliegen en na, een rondvlucht over een deel der stad in de richting yan het Sloe te vertrekken, met het doel over Breda naar Soesterberg te rug te keeren. Bij het opistijgen Verleefe- den manschappen van het garnizoen hulp diensten, trouwens een groot, deel van liet garnizoen was onder bevel der of ficieren bij' de opstijging tegenwoordig. Ook in de stad zagen nog velen de kranige vliegeniers Vertrekken. Men verkeert hier in spanning oyer na dere berichten betreffende de aankomst op de plaats van bestemming. Nader vernemen wij', dat de heer Ver steegh "te 10.44 uur op' het vliegveld te Gilze-Rijén is geland. Uit verschillende plaatsen bereikten ons berichten, dat het vliegtuig gezien is. IWe volstaan slechts met deze algemeene mede- deeling. Ellewoutsdijk. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap vaii Hen burgemeester. Tegenwoordig 6 leden, afwezig zonder kennisgeving' dhr. Janse van Rozendaal. Ingekomen waren: Goedkeuring pensioenregeling der ambte naren. Verzoek raad van beheer der N. V. 'Waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland om nog een restant van f 1250 te, storten. ■Verzoekschrift N. V. Spoorwegmijl. Zuid- Beveland om subsidie voor de aan te leggen lijhen. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen bésloten geen som te noemen, doch in evenredigheid met andere gemeenten de zaak te steunen. Buig. en Weth. stellen voor de som groot f 264 wegens uitgave van de te dempen put over 2 jaar verdeelen (in 1913 f180 in 1914 f84). Ook in verband met dezen gedempte put wordt machti ging verleend om buizen aan te leggen tot afvoer van het overtollige water. De voorzitter deelde mede, da,t bij! demping der pht nog een kleine werkstaking heeft plaats gehad, daar de aannemer P. Spruit het eenigszins te goedkoop hajd aangenomen en zulks de gemeente nog' f20 schade heeft bérokkend, daar men van die zijde heeft toegegeven. B. en ,W. vragen wat te doen met den grond, die nu disponibel kwam, wegens demping der put. Na ampele besprekingen wordt be sloten B. en \V. op te dragen door een landmeter van het Kadaster de zaak op ,te laten meten; dan weet men tot hoever de gemeentegrond zich uitbreidt, daar het niet onWaarschijhlrjk is, dat de omwonen den hun grondgebied eenigszins hebben uitgebreid ten koste der gemeente. Mocht Zulks blijken waar te zijn, dan zal de raad niet ongeneigd zijn aan die menjsohen, die hun eigendom verkleind zien, grond in erfpacht of op andere wijze af te staan. Het. bekende verzoek van de gemeente Veizen wordt ingewilligd. Een ischrijyen van den A. N. W. B. is ingekomen, waarin wordt aangeboden een gedeelte vah den pas aangelegden Maca- damweg groot 700 M2 op kosten van den Bond t e beteeren, en 10Ó0 M2 op' kosten van de gemeente a 10 cent pér M2. Na rondvraag en geheime zitting sluiting. Serooskerke (W.). Men schrijft ons Vrijdagavond waren we in de gelegenheid de laatste les van den curshs in veekenni», door de heeren C. Zwagerman, Rijks Zui- velconsulent en J. de Waard, Rijksveearts beiden te Middelburg, alhier geleid, bij te wonen. Deze zoowel als die van Vrij dag 6 Maart waren openbare lessen, gedemonstreerd met lichtbeelden, wlaja»- voor de heer Tj. B. E. Kielstra adsistenjt zuivel consulent zijlne welwillende mede werking gaf. In beide vergaderingen wor den eene groote serie van goed gebouwde, en voor uitstekende melkproductie, als ook hooge handelswaarde, geschikte dieren getoond, en door genoemde heeren zeer bevattelijk toegelicht. Ook de minder, en meer afwijkende kwamen op het doek, en worden in den breede, naar hunne respectieve gebreken in den bfeede be sproken. Voornamelijk werd daar ook dooi' den heer Zwagerman op het groote nut der controle-vereenigingen gewez'en, om dat ld,© rundvee- en melkvee verbetering eene zaak is die geleidelijk dient ter hand genomen te worden. Daar een onoordeel kundig ingrijpen veel te hooge kasten met zich brengt, tegen het géringe resultaat^ dat somwijlen dan nog wordt verkregein< Verbetering moet daarom het pootte" blijven, en verrassende resultaten zullen in zeer vele gevallen ons deel 'gijjn. Bij het sluiten der lessen spreekt hij diaml ook den wensoh uit dat ook' deze arbeid mag leiden, tot verbetering van de positie van den door concurrentie op elk gebied, bedreigd wordenden Walcherschen boer. De heer Is. de Buck brengt als lid der commissie van toezicht de heeren onder wijzers aan dezen cursus in welgekozen woorden hartelijk dank en spreekt daarna ook nog enkele woorden tot de deelnemers, hopende dat zijl voornamelijk van dit werk rijjke vruchten moge plukken. De heer S. de Visser Jzl dankt namens de deelnemers de heeren leiders van den cursus, terwijl door de heer W. de Buck den heer de Waard, een blijkend aandenken van waar deering wordt geboden. Dhr. de Waard, dankt voor de attentie hem hierin bewezén. en zegt 'dat het aangebodene hem altijd aan de aangename samenwerking zal her inneren. De heer Zwagerman dankt ook nog de deelnemers voor het trouw bijwonen der lessen, en twijfelt niet of waar hunn© medewerking later Zal gevraagd worden, voor eene dergelijken cursus, deze door hen gaarne zal worden geboden. En hier mede was de veekennis-cursus in Seroos kerke gesloten, en ook wij brengén gaarne dank aan de leiders, dat zij zoo geheel be langeloos, deze openbare lessen wjldett organiseeren. Geref. Kerken. Bedankt voor Ridderkerk, door H. Roe- lofsen te 'Zeist. Goes. De eerste Ouderlingen-Conferentie van de Gereformeerde Kerken in Zeeland zal worden gehouden op Woensdag 25 Maart 1914 in de Gereformeerde Kerk te Goes. Br. A. Huson van Vlissingen zal inleiden„Het huisbezoek der Ouder lingen" en br. K. Ie Cointre van Goes „De Gereformeerde Eeredienst". Na een vacature van eenige jaren is de predikantsplaats bij de Geref. Kelk te Bozuni weder bezet, door ds. T. Boersma te Gelde rmalsen. Geslaagd te Rotterdam - op het exa men nuttige handwerken de dames L. Kools te Aardenburg, A. Lombaard te Zuidzande, J. M. Catsman te Oostbung. - Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Nieuwerkerk de heer J. van Hiele. Aanmelding voor het veeairtsenijkun- dig examen vóór 1 April e.k. hij dr. W. C. Schimmel 'te Utrecht. In de majaüden Mei en Juni zal aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid worden gégeven tot het afleg gen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen. Aanm. vóór 1 April bij 'den dir. van gemelde school.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1