I>E ZEEUW Schetsjes van den Scheidekant TWEEDE BLAD. Feuilleton. Beschermt de vogels Buitenland. Uit de Provincie. j II I i I Vïi VAN VRIJDAG 13 MAART 1914. door Kees van den Hoek. (Naduk verboden.) VIII. „La plus celèb re". Daar stond ik dan midden op de Groote Markt te Brussel, het centrum der stad. „Groote Markt" klinkt eigenlijk te Re- lijk voor zulk een historische plaats, om ringd door gebouwen zoo schitterend-mooi, zoo' geweldig schoon, als .ik ze zelden gezien heb. De Grand' Place van Brus sel is wereldberoemd. Vooi' mij verhief zich het prachtig stad huis, kunstig gewrocht uit de middeleeu wen, met 'den mooien toren in den voor gevel en do zes spitse torentjes aan de zijkanten. Wat zoo'n gebouw 'n mensch kan imponeeren En dan rechts, het Broodhuis, de Halle au pain, uit 't begin der zestiende eeuw in golhisch-renaissance-stijl gebouwd, waar Egmond en Hoorne, den laatsten nacht Inuis levens doorbrachten, om den volgen den dag op de markt, ojp hevel van Alva, ie worden onthoofd. Ja, die oude huizen rondom mij, met hunne vergulde gevels, zouden wat'kunnen vertellen als ze eens spreken konden. Ik kreeg 'n huiver over me, zooiets als 'n rilling van al 'ty geweldige van al 't grootsche dat daar rond mij was. Er staat, op de Grand' Place zoo heel véél dal imponeert, het blijft, niet, zooals in vele steden, bij het enkele. In Brugge bijvoorbeeld, liepen we van de eene straat naar de andere, daar zag je alles meer afzonderlijk. Maar in Brussel is al dat rustig-ver- hevene vlak bij en zou je eigenlijk in eens alles willen bekijken en genieten. Eindelijk werden m'n oogen moe en je moet naar antieke gebouwen nooit te lang kijken, vooral niet als je leek bent op 't gebied. Ik ging dus van de Grand' Place (let terlijk en figuurlijk kan de naam opgevat worden) af 'en sloeg een der vele stra ten in. „Hallo Piet." „Hééé, Kees, bonjour kerel, mag ik je voorstellen: m'n vriend Philippe Festré." Daar ontmoette 'ik plotseling 'n oude kennis uit 'Holland. „Wel kerel hoe kom jij hier?" „En wat voer jij hier uit," was mijn wedervraag. Al heel gauw wist ik dat Piet op 'n Bureau de Chanse was en Piet wist, dat ik met 'n mosselschipper meegekomen was, „Wel kerel," zei Piet, „dat vind ik leuk, dat vind 5k fideel-lollig, en waar vaar je naar 'toe zoo haastig." „Ja, ik loop zoo maar, ik heb pas je enorme markt gezien on toen hen 'k maar opgestapt." „Magnifiek hé, daar is de Middelburg- sche niks hij, jö." „Ho, ho, 'manneke, ons stadhuis an ders „Klets nou niet „Nee," zei 'ik, „laten we nou 's niet kletsen, wat kun je nog zooal laten zien, maar chum.Piet.spreekt je vrind geen Vlaamsch." „A-wel menier, 'nen biesjen klappen ik Flamand, 'nen biesjen' antwoordde Festré. „Da's goed, zulle-jong", zei ik (tegen hem, „da's goed, wat „Maar we blijven hier niet staan hoor", viel Piet in de rede, „we gaan dóór En we gingen door, de Grand' Place over, 'n straat in. „Nou, menier Festré, wat is d'r nog te zien „La Musée." „Visité, m'sieur." „Ah, m'sieur", keek Festré verwonderd op, m'sieur, vous parlez francais, n'est- ce-pas?" Toen moest ik bekennen, evenals hij 2. In de eerste jaren van de Colonisatie van Nieuw-Zeeland, leefde er een zeker soort rupsen in de vlakten. Aangelokt door liet. ingevoerde Engelsche gras en graan, verlieten zij hun schuilhoeken en bedreigden de nieuwe cultures met vol uien ondergang. Zij kwamen niet alleen, of in groepen, maar in gesloten gelede ren, alles op hun weg vernielend. Het eene korenveld na. het andere werd ab soluut kaal gevreten, geheele schapenkud- 'den namen voor den zwijgenden, vernielen den vijland de vlucht. De landbouwers bespanden hunne land- waj-sen of rollen en reden als stoombrand- spuiten naar de plaatsen des onheils, al waar millioenen en millioenen werden ver malen, tot de werktuigen in de glibbe rige massa bleven steken. Treinen bleven op de rails staan de talrijke rupsenlijken beletten de ma chine voldoende wrijiving op de rails te hebben, om den trein voort te trekken. Onder dergelijke omstandigheden was natuurlijk landbouw niet mogelijk'. De eeni- ge hulp die het land kon redden, waren 'de vogels. iWaiar deze intusschen reeds geleerd had den, wait van de Manken te vernachten van z'n Vlaamsch: „Un peu insieur, un peu. „Aves-v-ous vu,, zei Piet grappig, „avez- v'ous vu, ouwe moule parqué; St. Gudule, La Porte de Hal, La Bourse, Le Pa lais ,,'k Heb alles gezien, Piet, maar spreek je moers taal." „Pardon, m'sieur, la rue de l'Etuve vroeg Festré aarzelend. Piet barstte in lachen uit. „Wat la rue de l'Etuve!" en m'n schou derophalen bracht nog meer vroolijkheid. „Dan dadelijk er op af", beval ik. „Et prechtigsteha-ha-haet schuënste ha-hastatue van éél den Beige," Jachtc Philippe. „Nog niet gezien jö, magnifiek" beweer de Piet. Ze maakten me heel nieuwsgierig. We waren al lachend en pratend geko men in 'n klein nauw straatje, waar het wereldberoemde, la plus ce'.èbre, staan moest. Maar hoe ik ook keek, me draaide en keerde, ik zag niets en die twee naast me lachten maar lachten maar Op den hoek van 'I. straatje, links, hiel den we te til. „Voiri ia Istatue, m'sieur" en Philippe ontblootte '1 hoof.d, „o'est laplus celè- bre Toen kon ik me opeens niet meer goed houden en schudde van den lach. Later kocht ik 'n ansicht van 't Man neken, van 't onschuldige jochie, waar drie zusterkens hun parapluie's voor hielden (en anstig zeiden „Allez jouer, mes enfants, il-y-a de ces choses, que vous ne pouvez voir".1) Zoo'n Manneken toch Gaat speleii, kinderen, er zijn van die dingen, die ge niet kunt zien. Engeland. Zekere teekenen schijnen er op te wij zen, dat men in regeeringskringen nog druk aan het. onderhandelen is om te pogen, ondanks de bittere afwijzingen, die Asquith's concessie-voorstellen in de La gerhuiszitting van Maandag ondervonden hebben, het Home-rule-voorstel langs „lij nen van geleidelijkheid" op te lossen.. Zoo hebben eergisteren een paar be langrijke conferenties plaats gehad, waar van, .alhoewel zij strikt vertrouwelijk wa ren; toch met alle zekerheid op te ma ken valt, dat zij over de Home-rule-kwes- tie liep'en. De eerste conferentie had plaats op liet departement van Lloyd George in de Dow ning Street. Behalve den kanselier van de 'schatkist namen nu*. Birrell ei' aan deel en de Iersche leiders Redmond, O'Connor, Dillon en Devlin. Gezamenlijk gehmikte men den lunch en bleef geruimen tijd in conferentie bij een. Het feit, dat die conferentie op' het departement van Lloyd George juist plaats had, is niet zonder beteeken is, daar de kanselier van de schatkist een beslist voor stander is van zoo groot mogelijke con cessies taan de oppositie, om den vrede te bewaren. t Na afloop van deze conferentie had in de naast-gelegen ambtswoning van den minister-president een ministerraad plaats, (waar ook weer de Home-rule-kwestie het onderwerp der besprekingen uitmajakte. Men verkeert in groote spanning, Wjat het resultaat van deze besprekingen we zen zal; de unionistische bladen van gis teravond veronderstellen reeds met blijd schap, dat de regeering nog verdere stap- p<#i doen zal, om aan de verlangens van de Ulsternien tegemoet te komen. Of en in hoeverre dat alles waar is, zal spoedig wel blijken, want de twee de lezing van liet Home-rule-voorstel in het Lagerhuis is op 30 Maart bepaald. Wanneer dus de regeering een nieuwen stap tot verzoening wagen ,wil, al is de uitkomst daarvan nog zoo riskant, dan moet zij voor dien datum daarmede voor den dag komen. Albanië. Nu de Vorst en de Vorstin hun in tocht. hebben gehoudeir in de hoofdstad was, hadden zij zich teruggetrokken verre van the gecultiveerde streken en bezoch ten alleen van tijid tot tijd deze voor hen hoogst gevaarlijke zone. Er bleef dus, niets over dan uit Europa, insecten-etende vogels te importeeren, en wie bleek zich het best in zijn nieuwe land te kunnen beweg'enonze musch. En de musch maakte spoedig korte wet ten met de rups. Zooals gezegd, hebben de vogels, dank zij hun groote bewegelijkheid, de gelegen heid plotseling opkomend dierlijk of plant aardig leven te vernietigen of ten minste in toom te houden. In Australië wordt de oogst van tijld tot tijd bedreigd door sprinkhanen, doch de landbouwdi' wordt geholpen door groote vluchten Ibissen, Lepelaars, Kraanvogels en .andere .gevleugelde vrienden, met het gevolg, dat, volgens berekening van een hekend geleerde, een vlucht vau 200.000 dezer vogels per dag circa 25.000 K.G. sprinkhanen verslindt. Daarom zien dan ook de Australische landbouwers en vogelvrienden de regel matige vogelslachting', ter wille van de mode, met leede oogen aan, wel wetend dat 'zij spoedig en voor altijd aan dei sprinkhanen zullen overgeleverd zijn. De waarde der vogels in het b'o sch. Hun grootste werkzaamheid ontwikkelen de vogels in de basschen, want. zij vinden van hun land, is het niet van belang ontbloot iets meer te vernemen over hun persoonlijke eigenschappen, die toch de voornaamste factor zullen vormen om een goede verstandhouding te doen ontstaan tusschen Vorst en Volk. Zoo vertelt de „Reichspost". dat. prins Wilhelm, als hij bij. zijn tante, de ko ningin van Roemenië, logeerde, om de witte uniform en den zilveren helm der Postdammer garde Lohengrin werd ge noemd. Maar zulks niet alleen om dit. (uiterlijk, maar ook om sommige karakter trekken. Want de gevaren en de onzekere toekomst, die hij tegemoet gaat, lokken hem aan, hij wenscht ze te trotseeren. En zijn vrouw is evenzoo. Met open oog en vasten wil wagen beide het Alba- neesche avontuur. Ook hun dapperheid wordt geprezen, evenals hun vastberaden ernst. Ondanks de moeite, die Wilhems vrienden zich gaven om hem „het dolle plan" uit het hoofd te praten, stond zijn besluit vast. En wat hem niet het minst in zijn voor nemen sterkte: Zijn vrouw deelde van harte zijn wensch om naar Albanië te gaan. Liefde in zijn militair beroep (zooals men weet, was prins Wilhelm officier bij den generalen staf) en de hartstocht naar hoeken, noemt het blad 's prinsen meest kenmerkende eigenschappen. Toen hij in Jena student was, hield hij meer van boeken dan van bierdriaken en van de schermzaal. Maar zijn .sterk, lichaam verlangt naar beweging, en oefening. En als hij niet met zijn neus in de hoe ken zat, dan wijdde hij zijn vrije uren aan het stalen van zijn spieren en zenu wen. Op de hoogeschool was hij om zijn lichaamskracht hekend. Het kostte hem geen moeite om een kameraad op te tillen en die met uitgestrekter), arm in de hoogte te houden. Hel. was geen toeval dat de jonge officier op de krijgsschool kwam. En wanneer beweerd is dat lm zijn carrière te danken had aan zijn hoogc alkomst, dan antwoordden zijn kamera den, dat, al ware hij geen prins von Wied geweest, maar eenvoudig Muller of Schmit, hij dan even goecl in den gene ralen staf gekomen ware. De Wied's, zoo als de familie in de wandeling heet, heb ben allen karaktereigenschappen gemeen, die hen tot eersteklas menschen maken. Uiterlijk :is de prins kalm en bezadigd, een man die bezint, voor hij begint, maai' leert men hem nader kennen, dan ont dekt men in hem groote energie en op geruimdheid. Zijn woorden zijn kort en hij tracht steeds de kern te vinden van waar het om gaat. Hij is een man van de daad. Zijn gestalte verraadt .groote kracht en zijn gezicht drukt vastbera denheid uit. Van zijn gemalin, prinses Sofie, wordt verzekerd, dat sij volstrekt niet op de deftige stijfheid an olikette en hofcere monieel gesteld is. Zij bezit een groote eerzucht en een taaien wil. De vrije at mosfeer, waarin zij als kind heeft ge leefd, heeft haar een natuurlijke onge dwongenheid verleend. Zij werd door haar moeder opgevoed als een eenvoudig meis je en zij heeft haar jeugd op liet platte land doorgebracht. Haar moeder was een artistieke vrouw, die dichtte, schilderde en veel aan muziek deecL Men heeft haar geleerd, 0111 eenvoudige menschen niet te mijden en de eerste heeren waar zij mee gedanst heeft waren de landelijke beambten op haars vaders bezittingen. Haar eenvoudige opvoeding zal de Vorstin in haar nieuwe omgeving uit nemend te stade komen. En men kan niet anders wenschen, dat dat 't sympathieke Vorstenpaar voldoening mag vinden in den verantwoordelijken, zelfs gevaarlijken werkkring, dien het zich gekozen heeft. Middelburg. Gisterenavond had de jaar vergadering plaats jan de Vereeniging tot bevordering, va,n het Vreemdelingen verkeer in Walcheren in het informatie- bureel van de Vereeniging. Behalve 8 bestuursleden waren ditmaal in afwijking met andere jaren ook 3 ge wone leden aanwezig. De waarnemende voorzitter, de heer hier niet. alleen uitmuntende dekking, maai' ook een groot, aantal schadelijke insecten, die hen tot voedsel strekken. (Het is dus natuurlijk dat vogels en hoornen meer of minder van elkander afhankelijk zijn. Vogels zijn noodig voor het bestaan Van de plant en de plant is noodig voor het bestaan van den vogel. Denk nu eens over het verband tus schen plant en insect. Het zaad van den boom is gerijpt en kan worden aangetast door een worm of larve. Ontsnapt het zaad aan dezen vijiand en begint het te ontkiemen, dan kunnen de wortels door insecten worden vernield. Daaraan ontsnapt, leggen de insecten hun eieren in den kast va,n de 'jonge plant; de larven hieruit voortkomend, tasten de plant op verschillende wijzen aan. De bast wordt .ondermijnd, bel houk wordt door boord, de twijgen worden in den knop aangevreten, de bladeren afgeknaagd, in één woord, op honderden manieren trach ten tallooze insecten de plant ten on dergang te krijgen. De eik b.v. heeft meei' dan 500 vijlanden onder de insecten enz., die op hem azen. (Hetzij intusschen verre van ons, hier te beweren, dat alle insecten voor de planten schadelijk zijn. integendeel, doch zeker is, dat het aantal voor planten nut tige insecten, verre wordt overtroffen door die welke de plant, met. ondergang be dreigen.) Talrijke waarnemingen hebben bewezen, Jacq. Frank, opende de vergadering en wenschte den secretaris, den heer H. J. G. Hallman, geluk met de Koninklijke on derscheiding hem te beurt gevallen door zijh bevordering tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer Frank sprak de hoop uit, dat deze ridderorde nog lang de borst van den heer Hartman moge sieren. Vervolgens bracht de heer Hartman het jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat ver kocht of gratis verspreid zijh 840 gid sen in Nederlandse-li, Fransch, Duitsch en Engelsch en 340 fietskaartjes. Folders werden niet verspreid, zulks met het oog op die, welke door het tentoonstellings- bestuur zijh verspreid. Door 1330 perso nen werd namens 3495 in het register geteekend, terwijl 142 schriftelijke p,an- vvpgen om inlichtingen inkwamen. Apn de vereeniging te Domburg werd mededeeling gedaan, dat de vereeniging voor hot laatst in 1913 heeft bijlgedra gen in de kosten van afkoop van de tol len voor Automobielen op den Noordweg, zulks ómdat thans op bijna alle wegen in Walcheren tol wordt geheven en de afkoop van een weg dan geen doel meer heeft. Hulde wordt gebpacht aan het werk verricht door den administrateur-concierge, den heer Broerse. Ten slotte Wordt her innerd aan de waardeorendë artikelen wel ke over Walcheren in buitenlandsehe tijd schriften en couranten voorkwamen. Bij ontstentenis ten gevolge van on gesteldheid van den penningmeester, den lieer J. Appel, bracht de heer Hartman ook verslag uit van den finantieelen toestand. In 1913 werd ontvangen f 2003.60, waaronder de contributie van 378 leden en uitgegeven f 2354.731/2, waar- ouder ongeveer f530 nadeelig slot 1912. Het nadeelig slot bedraagt dus nu f 351.131/2. Voorzien moet worden in de vacatures in het bestuur ontstaan door liet over lijden van den voorzitter, den heer H. P. den Bouwmeester, aan wiens nagedach tenis de heer Frank enkele woorden wijd de, en de periodieke aftreding van de heeren Frank, Appel en mr. G. J. Spren- ger. Van vijftig leden was een verzoek ingekomen om den heer Frank 'te her kiezen. De heer Appel voor wien zeker ook een dergelijk verzoek zou zijn in gekomen, had echter pertinent verklaard het penningmeesterschap, dat hijl nu 16 jaar heeft waargenomen, niet langer te kunnen blijven waarnemen, eventueel is hij echter bereid later als gewoon be stuurslid weder mede te werken in hef' belang der vereeniging, die hem zoo lief is geworden. De heer Sprenger was in geen geval herkiesbaar. Gekozen werden in de vier vacatures respectievelijk de heeren mr. H. Dooren- bos, Jacques Frank, F. A. Hiller en M. A. van der Lei jé, met wie waren aanbevo len de heeren mr. M. C. van der Minne, J. W. van Benthem Jutting, M. J. van Pienbroek en A. ten Harmsen van dei- Beek. Op voorstel van het bestuur WeTd de heer Appel tot eerelid der vereeniging be noemd. Na den heer Sprenger dank "te hebben gébracht voor hetgeen hij als be stuurslid in het belang van het streven der vereeniging heeft gedaan, sloot de heer Frank de vergadering. Gisterenmiddag is de heugel van de train welke te twee uur alhier uit Vlis singen aankomt in aanraking geweest met de arm van een der palen op de Markt. Zoowel heugel als arm waren verhogen. De tram kon toch weer naar Vlissingen, vertrekken, terwijl later op den middag de montagewagen en personeel uit Vlis singen kwam, om voorloopige maatrege len te nemen, dat verdere aanraking' met de arm niet meer te vreezen viel. Goes. Van de N. V. Eerste Goesclie Stoomwasch-, bad machinale strijkinrich- ting, chemische wasscheiij en ververij „De Zon", alhier ontvingen we een nieuw Tarietboekje. Het is met z'n frissehen omslag en met de beschrijving van de inlichting ongetwijfeld een doeltreffend re clamemiddel. De Directie laat niets onbeproefd, om de aandacht op haar nuttige modelin richting te vestigen. Res ni e 11 e 1 ij k e ziekten. Van 4 lot en niet 10 Maart: 1 geval van typhus clat in verschillende jaargetijden de hoo rnen worden bezocht door verschillende vogels, die elk voor zich, al naar ge lang hnu aard, medewerken tot instand houding van het -gewas, door de voor hen passende insecten, larven of eieren op te zoeken 'en te verslinden. Hoe afhankelijk de hoornen van de vo gels zijn, kan het volgende duidelijk ma ken. De bladeren, en du,s ook de naalden van hoornen, vormen als het ware hunne longen, w,aardoor zij adem halen; wor den nu de knoppen der jonge bladeren of de naalden weggevreten, dan moet de boom stel ven, een naaldboom zeker na het eerste jaar, een loofboom bijl herhaling) dezer la,.an val, zeker' in twee a drie jaar. Kwijnt de boom eenmaal door gebrek aan loof, dan wordt deze evenals een ziek dfer, door een nog grooter aantal vijan den aangetast. Het weerstandsvermogen vain de plant raakt uitgeput en het einde' is zeker de dood. Zijln er nu voldoende vogels aanwezig, da,n is het gevaar voor een te groote vermeerdering der insecten uitgesloten het evenwicht blijft, bewaard en daarmede blijft het bestaan van alle individuen ge waarborgd. Nu zal menigeen zeggen, dat het al of niet bestaan van bosschen verweg, in andere wereiddeelen, him vrij koud laat. Wanneer men intusschen een oogenblik nadenkt, zal men totde overtuiging komen of febris typhoïdea te Hontenisse, 1 ge val van roodvonk te Hoek en Wolphaarts- dijk, 3 gevallen van diphteritis te Kloe- tjnge, 2 gevallen van die ziekte te Goes en 1 te Kattendijke, Noordgonwe en Zie- rikzee. Vlissingen. Op 23 Maart a, s. zal per extra trein van 5 uur 45 v.m. een de tachement militairen ter sterkte van 3 officieren en 165 onderofficieren en min deren van het lilde bataljon, alhier in garnizoen, zich begeven van Vlissingen naar Arnhem, en vandaar marcheeren naar de legerplaats bij Harskamp, ten einde aldaar gedurende 9 dagen deel te nemen aan de schietoefeningen der 1ste serie. Naar de „Vliss. Ct." verneemt, zal aan het geheele personeel der Staats spoor een week extra bezoldiging wor den uitgekeerd, ter vergoeding voor de zeer drukke werkzaamheden verricht ge durende den afgeloopen winter. Oudelande. In tegenwoordigheid van 53 leden weid Donderdagavond de voorjaars vergadering gehouden van de vereeniging „Het Groene Kruis". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de ver eeniging voortdurend in ledental toe neemt; 1 Januari 1914 bedroeg het 170. Het -magazijn is vrij goed voorzien; in 1913 werden weder eenige nieuwe arti kelen aangekocht. Het punt der agenda: Wijkverpleging; werd uitvoerig toegelicht door I>r. Folmer. Uit de bespreking, welke daarop volgde, bleek, dat de vergadering algemeen over tuigd was' van hel nut dezer zaak. Waar schijnlijk zal het mogelijk zijn, te komen tot de aanstelling van een verpleegster) voor Ovezande, Driewegen, Ellewoutsdijk en Oudelande. Kruidingen. Vergadering der afdeeling van Chr. verzorging van krankz. op 11 Maart in het Zondagsschoollokaal. De voorzitter Ds. Willemse opent met te la ten zingen Ps. 811 en 12 en gaat voor in gebed. Heet daarna allen welkom. Daar na. verkrijgt Ds. Pontier het woord, die een woord tot opwekking onzer liefde zal spreken. Spreker begint te wijzen op het ongeloof onzer dagen en de daar mee gepaard gaande schrikbarende toe name der krankzinnigheid. Pas gebouwde gestichten zijn spoedig vol, zooda.1 uit breiding noodzakelijk is. Spreker werpt een blik in 'f verleden; door 't geloof aan en in 'I Woord Gods werd ons land en volk groot, maar na ongekenden bloei kwam de inzinking en achteruitgang, voor afgegaan door ongeloof. Ook nu weer dezelfde verschijnselen. Met verlies van 't geloof verlies van lust en rust des harten en krankheid van zinnen kwam als natuurlijk gevolg. In oude tijden wer den de krankzinnigen beschouwd als een soort misdadigers, die men ter dood mocht brengen. In de laatste eeuw is de be schouwing dei' krankzinnigheid anders, ge worden en daarmee hare behandeling. Dat men inzag, dat met het Evangelie gewerkt moest worden, daarvan getuigt het 39- jarig bestaan der Ned. Vereeniging tot Chr. Verz. van Krankzinnigen. Spreker wekt allen op om met gebed en gaven deze zaak der Christelijke barmhartigheid te steunen. De voorzitter dankt Ds. Pon tier voor zijn pi tlig woord. Vervolgens wordt gezongen Ps. 893 en sluit Ds. Pontier deze vergadering. De penningmeester collecteert. De huis houdelijke vergadering werd bijgewoond door 't bestuur en 10 leden. De secre taris leest de notulen der vorige ver gadering, welke na een kleine opmer king werden goedgekeurd. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat totaal was ontvangen f 80.96 en uitge geven f 8.35, alzoo een batig saldo van f72.61, dal overgemaakt is naar „Vrede rust". De secundus-afigev. naar Middel- buig brengt verslag uit van de vergadering daar gehouden. Bij de gewone verkiezing bleek, dat Ds. Willetnse was herkozen en Ds. Pontier, die als lid was toege treden, gekozen in de vacature L. Dek,. Beiden nemen aan. Als primus-afgevaar digde naar Middelburg wordt gekozen Ds, Pontier en als sec. Chr. Verijzel'. Thans niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze vergadering met dankzeg ging', nadat vooraf gezongen was Ps. 72:11. dat dit een zeer onjuiste redeneering is. Bosschen zijn voor den mensch een groote noodzakelijkheid. Nergens ter we reld zijn ongestraft groote wouden ge kapt. Regenval bleef uit, de kleine planten konden dooi' gebrek aan water niet meer tot hun vollen wasdom komen, het peil van het grondwater zakte en binnen en kele jaren werden welvarende vruchtbare streken tot een woestijn. De vogels in den b'o om gaard. Menigeen zal zeggen, dat vogels, ïoe nuttig zij ook zijn mogen, een groote scha depost veroorzaken in den tijd, dat de vruchten in den boomgaard rijp zijn. Juist, maar niet geheel juist, wantver onderstellen wijl een boomgaarden-district waar de vogels totaal zijn uitgeroeid. De vruchtenkweeker moet nu geheel he' werk van de vogels, overnemenalle eitjes, larven, luizen, vliegen en andere insec ten die zijn oogst in ernstig gevaar brem gen, opzoeken en vernietigen. Hijl kan veel doen met oproeien, lijmen, kalken enz., maar hij kan niet alles. Juist de plaat sen waar het er op aan komt, zijn vrijwel onbereikbaar en niet te beschermen. Het gevolg is met mathematische zeker heid te bepaleneen absolute misoogst, die daarenboven nog een schat, van geld ge kost heeft. (Wordt, vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5