Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Landbouw. Wetenschap en Kunst. dhr. Bruinzeel, een referaat gehouden over: De beteekenis van het Chr. onder wijs en daarna een referaat door Ds. Akkerhuis over: De tuclit op de Chr. school. Beide referaten werden op zeer schoone wijze geleverd en door de verga dering met belangstelling gevolgd, waarop een leerzame t»n hoogst interessante dis cussie volgde. Door den onderwijzer Van Bok hove weid verder nog een opstel ge leverd: getiteld de Vaderlandsche Ge schiedenis op de Chr. school, dat ook ge tuigde van studie en op gemakkelijke en boeiende wijze werd voorgedragen. Even als de beide referenten ontving hot de volle sympathie der vergadering, wat bleek uit het krachtige applaus. Verder volgde nog eenige bespreking van ver schillende zaken de school en het onder wijs betreffende. Hierna volgde door den voorzitter een slotwoord, waarin hij tevens allen dankte, inzonderheid de referenten en debaters, die zoo medegewerkt hadden om van dezen avond een nuttige en leer zame te maken, en ook het zangclubje dat de pauze met zang on muziek zoo aangenaam en schoon had afgewisseld. Het was een leerzame en schoone avond, die de liefde en belangstelling voor het Chr. onderwijs mede kan ver- hoogen. Ds. Akkerhuis sloot de samenkomst met dankzegging. Wolfertsdijk. Op Woensdagavond 11 Maart verzamelde een gedeelte van de Zeeuvvsche Geref. Jongelingsschap zich op bovengenoemde plaats. De Bondsring West-Zuid-Beveland en Noord-Beveland had de leden ter vergadering geroepen en velen hadden aan die oproeping ge volg gegeven. Alle vereenigingen waren vertegenwoordigd, benevens de vereeni- ging van Kamperland, die nog niet bij den ring is aangesloten. De voorzitter W. Braamse verzocht te zingen Ps. 815 en ging voor in gebed. Nadat hij een hartelijk welkom had toe geroepen aan alle aanwezigen, inzonder heid ook aan Ds. de Jager, en enkele belangstellenden, en de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werd het woord gegeven aan vr. J. Verschuure van Wolfaartsdijk, die voor ons behandelde De Geref. Jongeling buiten de Jonge- lingsvereeniging. Uit den titel, aldus inleider, kan tweeërlei conclusie worden getrokken, dat ik zal spreken over den jongeling die geen lid der vereeniging is, en ook deze, dat ik spreek over de leden der ver eeniging buiten dezelve. Dit laatste nu wenscli ik te doen. 'k Hoop dan te behandelen de roeping die ieder lid der vereeniging heeft te vervullen, I. In het huisgezin. II. In de Kerk. III. In de wereld. IV. Wat de practijk ons dienaangaande leert. V. Wat ons daartoe opwekken kan. Een roeping hebben wij in het huisge zin te vervullen. Het, eert uwen Vader en Moeder klinkt ons tegen uit Gods Woord. Onder de tucht moeten wij ons stellen. Van nature zijn we dit niet ge neigd, maar daar moet tegen gestreden, vooral in onzen tijd. Evenzoo hebben wij ook een dure roeping in de Kerk. Daar hebben we op te treden als geloovig lidmaat. De Godsdienstoefeningen trouw bezoeken. Dit laat wel eens te wenschen over. Vele vonden worden dan gezocht, maar de oorzaak is dat er geen geestelijk leven is. Daarom ons in de weg der middelen gesteld, dan is des Heeren zegen te verwachten. Ook in de wereld is onze roeping veel zijdig. In 't kort willen we wijzen op onze roeping inzake ons beroep. Wat een opstand en murmereering in onze dagen. Wat een misstanden worden er in 't leven geroepen. Laten wij onze taak verrichten, niet al zuchtende, maar als een roeping ons van Godswege op de hand gezet. Niet in een aanzienlijk beroep alleen, ook in een minder aanzienlijk kan God tot Zijn eere komen. Maar wat leert de practijk ons dienaangaandeEen ieder steke zijn hand in eigen boezem. Wij allen komen te kort. Maar laten we elkander als leden der vereeniging op wekken, opdat de vereeniging niet ge smaad, en Gods naam om ons gelasterd worde. Daarom niet in eigen kracht, alleen genade bekwame ons. Een 6-tal personen wisselden met den inleider van gedachten. Dit afgehandeld zijnde trad vr. R. C. Jansen van Driewegen voor ons op om nog korte!ijk in herinnering te brengen zijn uitgebreid en keurig opstel over De behandeling van de Geloofsbelijdenis op de J.V., voorkomende in de No's 11, 12, 13, 14 en 15 van het Geref. Jonge lingsblad. Allereerst werd meegedeeld, dat het in het Jongelingsblad was ge plaatst, omdat het te lang was om op een vergadering te behandelen. De vrien den hadden het nu eens op hun gemak over kunnen lezen en bestudeeren, en waren er die over sommige punten nog ophelderingen wenschten, of bezwaren hadden in te brengen, die werden thans in de gelegenheid gesteld. Doch vooraf zou de inleider nog een korte herhaling geven en enkele punten nader toelichten. De volgende punten werden kort, doch duidelijk uitgewerkt A. De behandeling onzer Confessie. En welI. De voorbereiding voor de Geloofsbelijdenis, a. Door den inleider, b. Door de andere leden. II. De voor lezing van het art. dat behandeld zal worden, of van de art. III. De voorwerk zaamheden, wat we zouden kunnen noemen „vooroefening." IV. De behandeling van het art. of de art. zelve. V. De bespreking. VI. De verwerking en vastlegging der stof. B. Tijd en indeeling. I. De beschik bare tijd voor een onderwerp zij 1 uur. II. De 37 art. moeten in plui. twee en een half jaar minstens éénmaal zijn be handeld. III. Het onder II genoemde is te bereiken voor alle vereenigingen. a. Voor vereenigingen welke iedere week vergaderen, door combinatie der art. die zich daartoe leenen. b. Voor vereenigin gen welke slechts eens per twee weken vergaderen, door zekere concentratie der Kerkelijke vakken. (Gewijde geschiedenis Geloofsleer, en Kerkgeschiedenis.) Dit onderwerp in bespreking gegeven maakte heel wat tongen los. Niet min der dan 8 vrienden, benevens ds. de ag i r wisselden met den inleider van gedachten. En uit deze gedachtewisseling bleek, dat de inleider het ideaal hoog had gesteld, en al is het dat het niet direct kan worden beieikt, dat er met alle macht naar gestreefd moet worden] Onze Geloofsleer is nog een te veel on bekende, onder de jongelingschap. Zij daarom de arbeid door vr. Jansen verricht allen een spoorslag om zich met volle borst op deze studie toe te leggen. Nadat de voorzitter nog een woord van dank had gebracht aan allen die hadden meegewerkt tot welslagen dezer vergadering, en tevens nog een opwekking deed liooren om ten allen tijde de vergaderingen trouw te bezoe ken, ook de a. s. Jaarvergadering op Pinkstermaandag te Nieuwdorp, sloot ds. de Jager op verzoek deze vergadering na het zingen van Ps, 119 5 met dank gebed. Na een drie-uurig verblijf, verlie ten wij naar het lichaam kil en koud, maar naar den geest vervarmd en ver licht Wolfaartsdijk's Kerkgebouw. En bij liet gerinkel van bellen, in liet hel dere licht van vele lantaarns, scheidden zich onze wegen naar Oost en West, Noord en Zuid, een jeder zijne eigene plaats weder opzoekende, om op het ge bied der vereeniging in practijk te bren gen wat ons in theorie was voorgehouden. Door het stuk springen van een zaag werd de arbeider P. V. alhier, werkzaam bij den landbouwer v. Liere in den Wilhelniinapolder, zoodanig in het gelaat verwond, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Souburg. Voor een twintigtal belang stellenden hield g'ster de heer B. M. Bakker, tuinder te Middelburg, alhier eene lezing over samenwerking en eens gezindheid of liever over organisatie. Van organisatie gaat een stille maar sterke kracht uit, die men in onzen modernen tijd overal kan waarnemen, zegt spreker, maar reeds eeuwen gele den kan men aan de hand der historie die kracht der organisatie waarnemen. Zoo konden reeds ten tijde dat de Israë lieten in Egypte zuchtten onder de regee ring der Farao's, deze Israëlieten die zich met succes verzetten zoodra een Mozes verscheen, die deze verdrukte joden organiseerde, meerdere voorbeel den tot op heden worden door spreker aangehaald, waardoor hij trachtte aan te toonen de kracht der organisatie. Voor en bovenal hebben wij, zegt spreker, veel te danken aan de organiseerende wetenschap, dit zet spreker in den breede uiteen. Niet gewoon zijnde namen te noemen van voormannen op dit gebied, kan ik toch niet laten namen te noemen een paar mannen, waaraan wij hier op Walcheren groote verplichting hebben, n.l. de heer De Smit, tuin- en landbouw- leeraar, en eveneens de heer Kamman, hun breng ik hulde voor wat zij in ons belang, in het belang der landbouwers en tuinders hebben gedaan. Voorts stelt spreker in bet licht het groote belang, dat de verschillende kleine vereenigingen van landbouwers en tuinders zich op lossen in een groote Walchersche ver eeniging. Waar in de toekomst ook de boerenarbeider zich zal organiseeren en ons de wet zal voorschrijven, of zeer zeker op betere arbeidsvoorwaarden zal aandringen, en dit is hun recht, maar ook wij moeten ons dus als tuinders en tcelers organiseeren, niet om hen terug te dringen, maar om door samenwerking beide vooruit te komen. Hierna werd besproken de vraag, hoe maak ik het meeste geld van mijn melk. Door orga nisatie der melkboeren is hier veel te verkrijgen, zegt spreker. Het ideaal van spreker is een groote bond, waar alle landbouwers, teelers en tuinders lid van zijn, waarvan de leden onderling alle politieke en godsdienstige geschillen ter zijde zetten. Door den heer P. Koole werd namens de aanwezigen den heer Bakker dank gezegd voor het gesprokene. Spreker betuigde zijn volle ingenomenheid met het gesprokene. Ook hij drong aan op organisatie der melkleveranciers, ten einde beter de waarde van onze melk te verkrijgen. Reeds is een vereeniging van leveranciers van melk opgericht te Middelburg met een 50-tal leden. Sluit u aan bij deze vereeniging, zegt spreker. Door de hoogere eischen aan de melk gesteld door de verschillende gemeente raden, zijn wij hiertoe gedwongen. Ver schillende aanwezigen gaven zich als lid op. Donderdagavond was een vergade ring belegd om te komen tot oprichting van een Boerenleen- en spaarbank. Een flink aantal belangstellenden was tegen woordig. kDe voorz. van het voorloopig comité K. Wieleniaker zette de werking en oprichting van een Boerenleen- en Spaarbank uiteen na eerst de kenmerken van een dergelijke bank te hebben be handeld, welke zijn: 1. De kring dient klein te zijD, de leden elkander te ken nen. 2. Het bestuur heeft geen salaris. 3. De winst wordt niet aan de leden verdeeld, maar gebruikt tot algemeen welzijn der leden. De afdeoling Patrimonium komt de S toe het eerst de aandacht op deze instel ling te hebben gevestigd. Hierna worden verschillende vragen gedaan door ^de aanwezigen. Een veer tiental aanwezigen gaven zich daarna als voorloopig lid op, zoodat een Boerenleen bank alhier zal worden opgericht. Biggekerke. In de vergadering van l)on dordagavond is liet comité voor Plaatse lijke Keuze alhier ontbonden. 360 hand- teekeningen zijn verzameld, dat is 8ü pot. van de mannen en vrouwen van 23 jaar en daar boven, die mochten teekenen. Hulde en dank aan den grooten ijver der mannen, die zich voor deze zaak hebben gegeven. Gods onmisbare zegen ruste op dezen arbeid, die van het groot ste gewicht voor geheel ons Nederla.nd- sche volk is. Moge ons vaderland spoedig verlost worden van de drankzonde, die nu zoo welig tiert. Westkapelte. Gisteravond kwam alhier eene afdeeling van „Vrederust" lot stand. Het bestuur bestaat uit de heeren 11. Cijsouw, L. A. v. Sighem, W. van den Berg en de predikanten der Herv, en Geref. kerk, Ds. Reus en Ds. v. d. Ende. Dank zij de vriendelijke medewerking van een 7-tal jongedochters, die zich ga ven voor het rondgaan met de lijsten, werd voor dit jaar een bedrag van f86.70 toegezegd aan contributiën en giften. Koudekerke. Aan het strand alhier is door K. Marinusse gevonden een ring vormige, zwart geschilderde reddingboei, waarop met witte letters geschilderd H. M. S. „Nubian". Vermoedelijk afkomstig van een Engelsche torpedojager. Colijnsplaat. De mazelen breiden zich hier zeer sterk uit. Ook eenige volwasse nen zijn aangetast. In één gezin zijn op 't oogenblik 11 lijders. De scholen zullen weldra gesloten moeten worden wegens gebrek aan leerlingen. Benoemd tot dagelijksohe opzichters hij de betonwerken aan den polder Oud- Noordbeveland de heeren H. .1. Leendertse Jz. te Kamperland en 1. Taillie te Wil- helminadorp. Tholen. Woensdag 11 Maart 1.1., des namiddags te 2 uur hield de Bondsring „Bergen op Zoom en Omstreken" zijne 4de vergadering in de consistorie der Gerei', kerk alhier. Deze vergadering werd bezocht door een 17 tal vrienden en werd, •wegens de afwezigheid van den voorzitter, gepresideerd door dhr. H. Meerman, voor zitter der J. V. te Tholen. Behandeld werden de onderwerpen: Het sectiestel- sel", door vr. Hajer van Tholen en „De Doop", door vr. Stelwagen van Oud Vos meer. Op beide onderwerpen volgde eeni ge bespreking, waardoor sommige punten nog werden verduidelijkt en uitgebreid. Na de behandeling dezer onderwerpen werd de vergadering op de gebruikelijke manier besloten met psalmgezang en dankzegging. Stavenisse. Gistennaigen is overleden Mej. de wed. M. Luyk-Heyboer, die 25 Juli haar lOOsten geboortedag onder al- gemeene belangstelling in goeden welstand mocht herdenken. Al spoedig daarna is haar lichamelijke toestand snel achter uit gegaan, zoodat het einde zich vroeger deed verwachten dan het is gekomen. Hare nagedachtenis zal ongetwijfeld bij zeer velen in gezegend aandenken blijven. Zondag 29 Maart preekt ds. Visch afscheid van dc Ned. Herv. Gem. te St. Kruis (cl. IJzendijko), 31 Maart a.s. wordt hij te Maria-Hoorebeeke in Oost-Vlaanderen bevestigd als predikant bij de Belg. Her vormde kerk (Staatskerk). De bevestiging zul plaats hebben door ds. C. S. Voorhoeve, Herv. pred. te Vlissin- gen, bij afstand van consulent, ds. Do- mela Nieuwenhuis Nyegaard, van Gent. Ds. Visch zal de eerste predikant van Maria-Hoorebeke zijn, die niet meer tevens predikant van Etichove kan heeten. Het. oude, aldaar in 1780 door de classis van Walcheren gebouwde kerkje is voor plm. 700 francs verkocht in het laatstver- loopen jaar. Voor 40 jaar woonden niet alleen te Etichove, doch ook te Maeter Protestanten en was ook te Maeter een kerkje. De Belg. regeering heeft nog niet haar toestemming tot den verkoop van het Etichovesche kerkje gegeven, zoodat er nog een kleine hoop overblijft, dat het gespaard wordt. In de laatste jaren werd ook reeds het oude Geuzenhuis te Maria-Hoorebeke door een zekeren De Schepper verkocht. In dat huis vergaderden de Hervormden in de jaren der vervolging in het geheim en is nog de verborgen schuilplaats te zien, waarin, de predikant zich aan de naspo ringen der overheid onttrok. (Ned.) Ned. Hen'. Kerk. Beroepen te St. Maartensdijk (tweede maal) K. van As te jMoerkapelle (Hbl.) Aangenomen naar Maastricht door W. Bax Jr. te Santpoort, naar Pietersburum door J. F. van Dobben te Weidum. Bedankt voor Oudewater door J. M. Lammers te Rhenen. Geref. Kerken. Bedankt voor Meerkerk door H. v. d. Zanden te Andel (N.-Br.) De Vereeniging van predikanten van de Geref. Kerken in Nederland zal, naar De Stand, meldt, haar algemeene ledenver gadering dit jaar te Utrecht houden op Dinsdag en Woensdag 22 en 23 Septem ber. De heer A. M. Boeijenga, docts. te Arneinuiden, beroepen predikant (jij de Geref. Kerk te Koog-Zaandijk, is door de classis Haarlem tot de evangeliebediening toegelaten. Te Ginneken is op 83-jarigen leef tijd overleden de heer A. Blok. school opziener in het arrondissement Heusden. De heer Blok was voornemens I April af te treden. Geslaagd te Rotterdam op liet exa men nuttige handwerken, mej. D. Adam te Middelburg. Het bestuur der ambachtsschool te Schiedam heeft de volgende voordracht ter benoeming van een directeur aan die school opgemaakt: Boogert, directeur der ambachtsschool te Bergen op Zoom. A. Fledderus, idem te Oostburg, A. G. 11. Markus, idem te Briclle en I'. 11. Po- mes, idem t,e Zierikzec. Het examen ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de stu die iaan de Technische Hoogeschool te Delft, zal, voor zoover het schriftelijk ge deelte betreft, te 's Gravenhage worden afgenomen c< p dezelfde dagen als het schriftelijk gedeelte van het eindexamen der H. B. S. 5 j. c. Aanm. vóór 17 Mei insp. M. O. dr. G. H. Coops te Den Haag. Verschenen is het 35ste Jaarverslag van De Unie „Een School met den Bij bel 1913", tevens jaarboekje voor het Chr. Onderwijs. Hierin vindt men een schat van gegevens voor allen, die direct of indirect bij het onderwijs betrokken zijn, van groot belang. De heer Deritsen van Zeist, die het hoekje samenstelde, heeft zich uitnemend van die taak gekweten, en de bekende uitgever J. II. Kok van Kampen zorgde voor de uitvoering. St. Maartensdijk. De voordracht voor onderwijzeres aan de open ham school is alphabetisch opgemaakt als volgt: M. Cor- nelisse te Tholen, M. Kauffman te- Sta venisse, Joha. Quakkelaar te St. Maar tensdijk, Adra. Touw te Stellendam. De voordracht voor onderwijlzer, even eens alphabetisch opgemaakt, luidt ais volgtJ. van Dienst te Stavenisse, A. de Graaf Marfcsz. te St. Maartensdijk, .1. Wolfert te Hoek. Aansluiting H. B. S. bij II o o- ger Onderwijs. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs zegt in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken le. dat de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus in de 50 jaren van haar bestaan onwederlegbaar heeft bewezen een uitnemende voorbereiding te kunnen geven voor de studie der wis- en natuur kundige en der geneeskundige weten schappen 2e. dat evenwel haar oud-leerlingen nog steeds gescheiden zijn van de uni versitaire examens en de promotie in de genoemde wetenschappen door de ver verplichting een aanvullingsexamen af te leggen in Latijn en Gricksch 3e. dat in dc laatste 30 jaren van ver schillende zijden vele pogingen zijn ge daan om deze verplichting te doen ver vallen 4e. dat, naar tegenwoordig vrijwel algemeen erkend wordt, het bedoelde aanvullings-examen slechts geringe voor deden en daartegen groote nadeden meebrengt, zoodat het moet beschouwd als een kunstmatige hinderpaal, die vele begaafde jongelieden van de promotie of geheel van de studie terughoudt en voor anderen de studie in hooge mate bemoeilijkt. Op grond van de hier aangevoerde motieven acht het hoofdbestuur zich gerechtigd en verplicht nogmaals een poging in het werk te stellen om voor de oud-leerlingen der hoogere burger school met vijfjarigen cursus het hun toekomende recht te verwerven en richt daarom tot den minister het eerbiedig verzoek te willen bevorderen dat de ge noemde oud-leerlingen voortaan zonder eenig aanvullings-examen worden toege laten tot de universitaire examens en de promotie in de wis- en natuurkundige en de geneeskundige wetenschappen. De heer P. K Peerlkamp te Mid delburg staat op de voordracht ter be noeming als onderwijzer met akte Fransch te Zaandam. op Zuid- en Noord Beveland Zondag 15 Maart. NED. HERY. KERK. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, voorm. 2 u. dhr. Calliber. Borsselen, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, 9.30 u. ds. v. d. Linde, 2 u. leeskerk. Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijden. Driewegen, 9.30 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hansweerd, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, 9.30 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. Steenkamer, *s Heerenhoek, 9 en 2 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen, lei-seke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Van Veen. (Jvapelle. 9 u. ds. Meloen,-2 u. geen dienst. Kattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae.' Kloet.ingc, 9.30 u. ds. Steenkamer, 2 u. ds. Meloen. Krahbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. Willemse. N'isse, 9.30 en 2 u. ds. Bont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand. 2 u. ds, J. Waal. Killand-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Krijkamp. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge. 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkence, 2 u. ds. v. d. Linde. Willvelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Bois- sevain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtckerke, 9.30 en 2 u. ds. Seulijin. Arnemuiden, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. Bolt., bidstond v. h. gewas en bed. II. Doop. Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuurmans Stek hoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldevvijn. Gapinge, 9.30 u. ds. Maas. Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. van Selms. Kieverskerke, 9.30 u. ds. SemmeÜnk. Koudekerke, 9.30 on 2 u ds. Postma. Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Siemelink. N.- en St. Joosland. 9.30 u. leeskerk, 2 u. ds. de Ligt, Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Laurense. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl. SeroQskerke, 9.30 en 2 u. ds. Muller. St. Laurens, 9.30 en 2 u. ds. v. 'tHof. O.- en W. Souburg. 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Veere, 9.30 u. dr. Weyland. Vrouwopoldcr, 2 u. ds. Kvoese. Westkapelle, 9 en 2 u. ds. Reus. 'tZand. 10 u. ds. Vermeer. 6 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Zoutclande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijl* GEREF. GEMEENTE. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. In het voorjaar De winter is voor de landbouwgewas sen, van welke in het najaar de zaden aan de aarde toevertrouwd zijn, vaak een gevaarlijke tijd. Vorst, regen en vre- terij kunnen dan de gewassen zeer be- nadeelen, zoodat in het voorjaar de stand veel te hol is, soms zelfs zóó hol, dat er niets anders op overschiet dan de ge wassen onder te ploegen. Gelukkig echter is vaak de stand niet zóó slecht, dat onderploegen noodzakelijk is. Heel dik wijls is de stand vun liet gewas zoodanig dat door eene overbemesting met chili- salpeter nog alles terecht kan komen, wanneer namelijk nog genoeg gewas overgebleven is, om bij flinke uitstoeling een volledige oogst te kunnen opbrengen. De uitstoeling wordt, zooals men weet zeer in de hand gewerkt door een ge makkelijk opneembare stikstofmest en daarom is voor een overbemesting dei- wintergewassen, in liet voorjaar, het Chilisalpeter de aangewezen stikstofmest. Het Chilisalpeter toch, bevat de stikstof in den vorm van salpeterzuur, in welken vorm de stiktof onmiddellijk, dus zonder eene omzetting, door de planten opneem baar is. Daarom verdient het Chilisal peter voor eene overbemesting in het voorjaar de voorkeur boven andere stik - stofuiesten, welke de stikstof in een vorm bevatten, die nog omzettingen behoeft, eer de opneming door de wortels kan geschieden. Deze omzetting bewerken bacteriën, welke tot op zekere hoogte, sneller en krachtiger arbeiden, naarmate de bodem warmer is. In koude voorjaren en in koude, zure gronden laat die bacteriën werking te wenschen over, zoodat de vorming van salpeterzuur slechts matigjes geschiedt. Wil men dus een gewas snel helpen, dan moet men gebruik maken van Chili salpeter. Hoeveel Chilisalpeter men bij een overbemesting gebruiken moet is moeilijk te zeggen, daar dit van verschil lende omstandigheden, bijv. de stand van het gewas, de bemestingstoestand van den bodem, afhangt. Een hoeveel heid van 100 K.G. per H.A. zal in vele gevallen voor eene overbemesting in het voorjaar wel voldoende zijn. Is de bodem niet rijk aan stikstof, dan is het goed, om na de uitstoeling, nog wat Chili te nemen voor de korrelvorming. Een nieuwe meststof.Men schrijft uit Veendam aan de N. R. C. De heer J. Kok, rijkslandbouwleeraar in Groningen en directeur van de Rijks- landbouw-winterschool te Veendam, deel de in een vergadering van landbouwers aldaar mede, dat hij van een Neorsche Maatschappij bericht heeft ontvangen, dat aan zijn adres is afgezonden een hoeveelheid ammoniak-salpeter, voorliet nemen van proeven op de rijksproefvel den. Blijkens de mededeeling zag de heer Kok in deze nieuwe stikstof bemes ting een ideale meststof voor den land bouw, omdat zij een stikstofgehalte heeft van niet minder dan 35 proc.. De nieuwe meststof zal daarom zoo zeer aanbevelens waardig zijn, omdat de helft van het ge halte daarin voorkomt in den vorm van salpeter en de andere helft in dien van ammoniak. Als de ammoniak-salpeter van de Norgemmaatschappij aan de verwach tingen voldoet, dan is er voor den land bouw veel gewonnen en zal de vrees voor een komend gebrek aan Chili-salpeter ongegrond blijken. George Westinghouse, de uit vinden van de naar hem genoemde spoor- wegrem is overleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2