In deze mélanges worden de verschillende goede hoedanigheden, GEUR, VOLHEID en KRACHT vereenigd. i. Eene Hofstede, WEILAND. Bij algemeene verslapping EIEREN. Aanbesteding. Aanbesteding een veulendragend Merriepaard, oi Marktprijzen m Tarwe, Olie ee Suiker. Sanguinose 1 Sanguinose Te koop De Hengst Beau Lys, Bijverdienste. Eerste Zeeuwsche prijsopgave gevraagd van isle soort LEZING Droog Vaamhout een neffe Dienstbode eene Dienstbode, een nette Dienstbode. Het beste adres voor Manufacturen is dat van L. E.l" RIVIERE, Groote Markt, [hoek Gravenstraat, Middelburg. Marktberichten. Feuilleton. Beschermt de vogels. Chr. School Koudekerke. op Woensdag 18 Maart, Dinsdag 17 Maart 1914, aan te besteden liet herbedelven van 1400 M. hoofd waterleiding onder lerseke. Openbare Verkooping DONDERDAG 23 APRIL 1914, Woonhuis, Schuur, Wagenhuis en Varkenshok met Erf, Boomgaard, Bouw en Weilanden en Ar beiderswoning, 2 staat weder ter dekking Dinsdags, Donderdags en 's Zaterdags op „Molenperk", Serooskerke; en wordt rondgeleid a f4-.dek en f 8,50 veulengeld. Paarden die gedekt zijn, en buiten Wal cheren verkocht worden, wordt half veulengeld gerekend. P. DE KAM, Westkapelle. BILLIJKE PRIJZEN MONSTER OP AANVRAAG. W. W01TTIEZ, Breskens. voor de verbouwing van het perceel wijk C 17b aan de Ganze- poortstraat te Goes, Afdeeling Zeeland V. P. N. Onderafdeeling Zuid-Beveland. JACOB DUIJVI5. Met 1 Mei een Meid Een Arbeiderswoning Te koop gevraagd Een Broedmachine voor circa 100 eieren, en 10 zwarte Minorca's met Haan. Te koop een Koe, Te koop EEN KALFVAARS, Te koop gevraagd Eenige aandeelen Zeeuwsche Hypotheekbank Thueré's The® de Beste. BUDAPEST. In Belgrado is een samen zwering ontdekt, die ten doel had Koning Peter af te zetten ten gunste van Kroon prins Alexander. Verschillende aanhou dingen hadden plaats. MIDDELBURG, 12 Maart 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering en de noteering onveranderd. Jarige Tarwe f7,—a f7,25; Nieuwe Tarwe fO.— a f 0,Rogge fO, a fO,—Zomer- gerst f5,— a f5,25; Wintergerst fO,a f 0,Haver f 0,— a f 0,— Paardeboonen fO,— a f0,— Tuinboonen fO,a fO, Ronde Bruineboonen f—af—Lange Bruineboonen fa fWitteboonen f—a f—Groene Erwten f—a fKioonerwten f9,25 a f 10.50. Alles per H.L. Boter 67" a 72s ct, Particulieren 75 ct. Eieren f3,70 a fO.Partieulieien f4.10. Veilingsvereeniging. Eieren f3.60 a f4.10. Eendeneieren f3.90 a f4.—, Ganzeneieren f7.a flO. AMSTERDAM, 11 Maart. Aardappelen. De aardappelenprvjzen waren heden: Andvjker blauwen per mud f 0.— aO.— Friesche borgers* 2.25 2.50 blauwen 2.30 4. Eigenheimer pooters O.0. Zeeuwsche bonten 1.80 4.30 blauwen 1.80 4.50 eigenh. 2.50 3.30' Spuische eigenheimers 2.50 3,25 Bravo pooters 1.75 2.20 Geldersche blauwen 2.30 2.50 Brentsche .eigenheimers 1.70 2. Duitsche roode 2.40 2.50 Rad-Star 2.40 3.-- Zeeuwsche bravo's 3.3.70 Malta's 65/, A 73/4 ct. per kilo. Aanvoer ladingen. N. R. C. Dinsdag 10 Maart 1914. PARIJS. Tarwe gedruktper Maart fr. 26.65 a betaald, per April fr. 26.80 a 26.85, per Mei/Juni fr. 26.90 a koopers, per 4 md. van Mei fr. 26.80 a 26.85 betaald, per Juli/Aug. fr. 26.75 a Lijnolie prijsh.per Maart fr. 61.25 a 61. per April fr. 62.a per 4 mnd. van Maart 62 a 62.25, per Mei/Juni fr. 63.— a per 4 md. van Mei fr. 63.25 a per 4 laatste md. fr. 64.75 a 65. Suiker 88 gr. kalm; per Maart fr. 29.— a 29.50, witte no. 3 kalmper Maart fr. 32.37 betaald en keopers, per April fr. 32.59 verkoopers, per Mei/Juni fr. 32.75 dito, por 4 mnd van Mei fr. 32.87 koopers, per Juli/ Aug. fr. 33.verkoopers, per 4 md. van Oct, ft. 31.87 keopers. NEW-YORK. T a r vr e. De term\jnmarkt opende nauwelijks prijshoudend en zonder zaken, fluctueerde verder om dezelfde rede nen als te Chicago en sloot nauwelijks prijs houdend. Loco prijshoudend. 11 Mrt. 10 Mrt. 9 Mrt. 7 Mrt. North 103'/, 103',', 103'A 103— Roode Winter 105'/, 105'/s 105105 Maart Mei Juli 11 Maart 101»/4 97'/, 10 101"/, 97- 9 101'Vs 96'/s 7 101'/. 96»/, CHICAGO. Tarwe. De termijnmarkt opende nauwelijks prijshoudend en ct. lager, daalde verder in verband met groote voorraden in het Noordwesten en wegens flauwere telegrammen, waarna ongunstiger oogstberichten, kleinere aanvoeren, buiten- landsehe telegrammen en groote uitklariu gen een rijzing bewerkten. Realisaties en verkoopen door haussiers en baissiers lokten opnieuw een daling uit, waarna liet slot nauwelijks prijshoudend was. Maart Mei Juli Sept. 11 Maart 93:,/8 88'/, 10 93% 88'/4 9 93- 87»/, 7 92»/4 87'/, N. R. C. Reeds geruimon lijd is er een sterke be weging tegen het gebruik van vogelvederen voor versieringsdoeleinden, en moet als een groot voorvechter dezer actie worden genoemd, de Heer James Buckland te Lon den, die het als een levenstaak heeft be schouwd, geheel zonder eenig geldelijk voordeel, het. gebruik van voeren enz. van vilde vogels, te bestrijden. Verschil lende besprekingen met den Heer Buck land hebben den heer J. H. Jurri- aans© te Rotterdam, er toe gebracht, niet alleen zijn talrijke geschriften in ge- ooodenseerden vorm bewerkt, in een bro chure weer te geven, alles met volledige toestemming van den auteur, maar deze ook aan te vullen met andere gegevens, die voor den Hollandschen lezer van be lang kunnen zijn. Hij staat borg voor de waarheid, hoe afzichtelijk deze somtijds ook moge zijn. en hij twijfelt er niet aan, dat hij of zij die deze brochure heeft dooig'zien, tot de overtuiging za! komen, dat hoe eer hoe beter de wensch van den Heer Buckland. in vervulling moet komen, namelijkdat de invoer van vederen, huiden of andere deelen van wilde vogels, in Nederland moet worden verboden. Heden moesten we ook reeds afstaan ons zoontje GERARDUS MARTINUS, nog slechts 8 dagen oud. G. M. FEIJ J. FEIJHeuseveldt. Middelburg, 11 Maart 1914. Aangifte van nieuwe leerlingen des avonds van 7 8 uur in liet Ver- cenigingsgebouw. Ouders, die niet bij machte zijn het volle schoolgeld, 80 ets per maand, te betalen, kunnen zich vervoegen bij liet Comité voor liet Suppletiefonds, dat ter zelfder tijd zitting houdt in genoemd lokaal. Het BESTUUR van het Waterschap „de Breede watering bewesten lerseke" zal op des namiddags om 2 uur in het Polder huis te Goes trachten Bestekken zijn vanaf 7 Maart 1914 verkrijgbaar ten kantore van den Waar- nemenaen Ontvanger-Griffier te Goes tegen betaling van f0.25. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van den waterbouwkundigen ambtenaar M. P. DE LOOFF in liet Polderhuis Goes. Het Bestuur voornoemd, J. OELE Hz., Dijkgraaf. C. D. VEREEKÉ, Wd. Ontv-Griffier OP des morgens te 10 uur, te Kwadendamme, in de herberg hij F. van Ti gehelen, ten overstaan van de Notarissen JOH. PILAAR te Goes en II. W. NEER VOORT te 's-Gravenpolder, van: bestaande uit in de gemeenten Nisse en BaaYland, samen groot 23 HA. 99 A. 92 cA. In pacht hij dhr. D. de Winter tot 1 Maart 1918. Te veilen in perceeleu en combinatiën. in de gemeente 's-IIeer Abtskerke, groot 4 HA. 89 A. 70 cA. In pacht bij dhrn. I). de Winter en C. Boonman tot 23 November 1917. Te veilen in 2 perceelen en in massa. Boekjes met kaarten zullen verkrijgbaar zijn bij genoemde Notarissen van af 23 Maart a.s. Aan deze belangwekkende brochure van den heer Jurriaanse, welke in de peis (reeds met zooveel sympathie is ontvangen. Kvillen wij een en ander ontleenen, waaruit moge blijken van hoeveel nut de vogels voor den mensch zijn. Dank zij de vogels, blijft, het insectental voldoende beperkt om een regelmatige plantengroei mogelijk te doen zijn. Dank zij hun groote bewegelijkheid, snelle spijsvertering en merkwaardig aan passingsvermogen, zijn de vogels in staat overal de overvloedige insecten, te verdel gen. Geen andere dieren of hulpmiddelen zouden hiertoe bij machte zijn. Op dit oogenblik zijn er meer dan 300:000 soorten insecten bekend en be schreven en zijn er zeker nog dubbel zoo yeel die nog niet voldoende bekend zijn. v Vrijwel alle levende dieren en planten dienen dezer reusachtige horde tot voedsel. De vruchtbaarheid der insecten is over vve'.digend. De Hopluis bijvoorbeeld, produceert niet minder dan dertien generaties per jaar. Bleven alle dieren, afkomstig van één en kele moeder, in leven, dan zou de nakome lingschap van dit ééne dier zijntien sex- tilliocn individuen of in cijfers uitgedrukt: 1 met 37 nullen, een cijfer waarvan de waarde niefy goed te begrijpen is. Het nageslacht van één enkel paar Non vlinders zou, wanneer het daarin niet door Naar waarheid moet ik verklaren dat ik geruimen lijd sukkelende was, en nergens lust in hadwat ik ook probeerde, ik vond nergens baat bij. Op aanraden van eene vriendin ging ik de Sanguinose gebruiken. Na de eerste flesch gevoelde ik mij al veel beter; zoodat ik er mee doorging tot zes flesschen en kan verklaren dat ik mij ge heel versterkt gevoel en weer lust heb in mijn werk. Ik kan dus uw Sanguinose ten zeerste aanbevelen. Honthorststr. 42, Den Haag. Mej. M. ALBERTS. Wanneer gij sukkelt en niet op krachten kunt komenwanneer gij nergens lust in hebt en u alles te véél is, wanneer andere middelen u niet helpen, neem dan gerust de Sanguinose. Wat zij gedaan heeft voor honderden en honderden, dat zal zij ook doen voor U. SANGUINOSE kost f 1,50 de flacon van 300 gram 6 fl. f8,12 fl f 15, Te verkrijgen bij de meeste Apothebers en goede Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2/4c., Den Haag. Voor alle plaatsen van Zuid-Beveland personen gevraagd die geregeld burger en werkmansgezinnen bezoeken. Vak kennis geen vereischte, wel de bekendheid met de gezinnen zelf. Voor lien die Agent zijn voor verzekeringen of andere fondsen is dit bizonder geschikt. Alleen flinke, degelijke personen komen in aanmerking. Brieven onder letter A. Z., bureau van dit blad. geregelde voorraad WA AL VORM. waarvan bestek en teekening ter inzage ligt in 't Hotel „Zoutkeet". Aanwijzing 17, aanbesteding 19 Maart volgens 't bestek. de vogels en andere vijanden verhinderd werd, binnen acht jaren alle groen in de Verecnigde Staten hebben weggevreten. Eén enkel paar Coloradokevers, zou in één jaar tot 60 millioen exemplaren zijn vermenigvuldigd. ill) Allen die de tropische gewesten kennen, weten dat mets zoo gevreesd wordt als de beet en steek van insecten. Deze dieren die met de fijnste en scherpste vernielings werktuigen zijn uitgerust, bestrijden steeds alle plantaardig en dierlijk leven. Hun vraatzucht is ongeëvenaard en al leen door het noemen van een paar cijfers te begrijpen. Vele rupsen gebruiken per dag tweemaal hun eigen gewicht aan groen voedsel Vergelijk dit eens met een grooter dier en denk dan eens dat in dezelfde verhou ding gezien, een paard per dag duizend kilo hooi zou eten Er zijn zekere insecten-larven, die in 24 uren 200 maal hun eigen gewicht aan dierlijk voedsel verleren. Weet men wel, dat een zijde-worm in vijf en zestig dagen 86000 maal zijn eigen gewicht, dat hij had uit het ei komend, heeft verslonden Welk een reusachtige verwoesting zou een enkele insectensoort kunnen aanrich ten, zelfs wanneer één honderdste deel der eitjes die gelegd worden, tot volwassen dieren ontwikkelde. Vogels gebruiken een enorme hoeveel- Motto „Zeeuwsche Eieren" Zw. Paar denstraat G9/7 Rotterdam. door den Heer F. C. Z0NNEVIJLLE te Axel op Maandag 16 Maart, des avonds 7 uur precies, in de zaal van den heer A. Markusse te Driewegen. Onderw.„Iets over de voeding van Leg kippen". Vrije toegang, ook voor dames. Het Bestuur der Onderafdeeling Zuid-Beveland V. P. N. 3 URLINGS PATENTSTIJFSEL 3 94 kan men gekookt of ongekookt gebrui ken. 't Voordeeligst is echter om ze te kooken. Koog aan de Zaan. 4 benoodigd bij JOHs. DE ROO, Biezelinge TE KOOP oud 5 jaar, bij W. REIJNIERSE, Bree- weg, Koudekerke. te huur, met vast werk, en met Mei een Meid benoodigd, bij C. BESU1JEN, Segeersweg, Middelburg. beid levend voedsel, in den vorm van insecten, larven en eieren daarvan. Jonge vogels moeten vrijwel zonder ophouden worden gevoederd. Hun spijsvertering ■jwerkt. zeer snel en waar zij zoo buiten gewoon snel ontwikkelen, is het duidelijk dat onbegrijpelijk groo'.e massa's voedsel, door de ouders moeten worden aange voerd. Ook in het voorjaar en den winter ver nietigen de volwassen vogels ontelbare insecten, larven en eieren, waardoor on noemelijke getallen zeer schadelijke in secten onschadelijk worden gemaakt. In streken nu, waar de vogels worden verdelgd, volgt al ras de straf op de mis daad. Eenige jaren geleden werd door den landbouw in Hongarije een strijd aange bonden tegen de musschen. Vijf jaren nadien riep dezelfde landbouw de hulp van het gouvernement in, om de musch weder in tevoeren, omdat het gewas werd opgevreten door de insecten. Het kostte 230.000 Thalers om weder voldoende musschen voor hun politie dienst tegen de insectenplaag in te voeren, met het resultaat dat de landbouw gered was. Op het eiland Kéunion (ten Oosten van Madagascar), werd een prijs gesteld op ©en zeker soort zwaluw, met liet gevolg dat deze verdween en de sprinkhanen bezit namen van het eiland. Toen de pre- fnile op het hoofd der vogels werd ingetrok- een Menwagen of Drielingswagen, een één paards Ploeg en een Windmolen, bij J. BARENTSEN, Bode, Ritthem. te koop gevraagd. DIERINGSRISSEEUW, 't Zand, bij Middelburg. Brieven letter X bureau van dit blad te Goes. rekening 24 Mei van haar 3de kalf en een drachtig Schaap, bij I. GESCHIERE, Grijpskerke. I a Te bevragen bij IC. DE BUCK, Oost- singel, Goes. TE KOOP rekening 21 Maart, bij F. WISSE te Gapinge. Aanbiedingen met koersopgave incl. of excl. dividend 1913 onder letter D, bureau dezer Courant te Goes. Er biedt zich aan om terstond in dienst te treden, bekend met boerenwerk en hoefbeslag. Brieven franco onder letter Z aan het bureau van dit blad te Goes. Mejuffrouw STOFKOPER, Beursplein 3, Vlissingen, vraagt terstond Tegen Mef of eerder benoodigd, bij Mejuffr. MURK, Lange- delft, Middelburg. Mevr. Dr; SCHOUTEN te Apeldoorn vraagt 1 Mei Geref. G., loon f 110, koken geen ver eischte. Information bij Mevr. FABERIJ DE JONGE, Kerkstraat C 36, Goes. Mevrouw BRAMER, Heinkenszand, vraagt met Mei ken, kwamen deze gelukkig werder terug, teer in het belang van den landbouw. Tn het jaar 1861 was de oogst in Frank rijk verre beneden het normale cijfer. Een speciaal benoemde commissie bevestigde het feit, dat, dank zij het systematische en dwaze uitroeien van zekere vogelsoor ten. de insecten de overhand kregen, met al de treurige gevolgen daarvan. In één Departement bleek dat de schade aan den graanoogst berokkend, niet min der dan 5.000.000 francs bedroeg. Alles het resultaat van vogelmoord. In Nebraska meende men dat de Koper wiek schade deed aan den graanoogst en werden daarom in 1875 deze vogels in grooten getale vergiftigd. Natuurlijk aten ook andere vogels het vergiftigde graan met het gevolg dat.in 1877 geheele oogst totaal door sprinkhanen werd verwoest. Toen in 1895 een hongersnood uitbrak in Siberië (district Ekaterinburg), bleek het dat deze veroorzaakt werd door een enorme sprinkhanen- en larvenplaag, die de wortels en bladeren van alle gewas sen vernielde; dit als resultaat van een vogelvervolging op groote schaal. Bijna alle vogels waren gedood en do huiden met wagonladingen geëxporteerd, om te dienen als hoedversieringen enz. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 4