NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 137. 1914. Donderdag 13 Maart 38e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Onze Rechtspraak. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUI|, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DEI FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels'ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April a. s. op ons btad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Artikel 13 van Ons Program vraagt dat de rechtspraak in overeenstemming zij met het zedelijk rechtsbesef der natie. Bedoeld is onder meer, dat de wetten zoo moge lijk aanpassen aan het volksleven, voor zoover dit nog, bewust.of onbewust zich richt naar de ordinantiën Gods. Daarom rust, op een Christelijk Kabinet en een Christelijke meerderheid in de Volksver tegenwoordiging de plicht om in de wet ten te behouden of te verkrijgen de ge-< zonde rechtsbedoeling welke steunt op de beginselen van Gods Woord. In meerdere wetten komt. deze nog wel uit. Over het algemeen zijn liberale wetgevers heter1 ge bleken dan de door dezen beleden be ginselen. Maar de beginselen werken door; en zoo ook de beginselen der revolutie; en zoo zullen allengs de wetten venneer- deren waarin met de Christelijke grond slagen van ons volksleven niet wordt ge rekend. Dé erkenning van den Oppersten Wetgever in het staatsrecht loopt in een land met toenemende anti-godsdienstige meerderheid ernstig gevaar. Vandaar dan ook de ernst van eiken stembusstrijd. Maar dat zedelijk rechtsbesef der natie geldt nog niets anders. De burger van Nederland klaagt over te weinig snel en goedkoop'' recht. Ook in dat opzicht be hoorde onze rechtspraak zich meer aan te sluiten bij het leven. Het ware te wen- schen, dat er gelegenheid bestond, allerlei kleine geschillen op de plaats zelve, en dan heel spoedig, te berechten. Iets soort gelijks bestaat in sommige andere lan den van Europa en in Amerika. In ons land evenwel komen tal van kleine zaakjes voor den Kantonrechter, en zijn, eer deze zaakjes berecht zijin, beklaagden en ge tuigen weer kwijlt, alvorens, uitspraak volgt. Of ook, zij moeten voorkomen, voor de arrondissements-rechtbank, en daar gaat nogal meer tijid mee heen. Vooral in Zee land, met zijn moeilijke gemeenschapsmid delen, weet men hiervan mee te spre ken. Nog de vorige maand werd bijj ver stek tegen tal van beklaagden uit Zeeuwsch-VJaanderen dqor het openbaar ministerie bij $e arrondissements-recht- bank te Middelburg een eisch gesteld, zon der dat deze menschen de gelegenheid ge boden was, de beschuldiging te ontzenu wen, of voor hun recht als; beklaagde op te komen, door middel van getuigen ter ontlasting of van een rechtskundig ver dediger. Hoe dit kwam? Wel het was op Vrijdag 27 Fehr. zoo mistig, dat er geen boot voer, en de menschen onmoge lijk ter terechtzitting konden verschijnen. Den vorigen dag hadden zij ook niet kun nen komen, want toen was het mooi weer, en kon derhalve niemand hunner weten, dat het den volgenden dag mistig' zou zijn. Ook ter wille van de kosten ware zulk een spoedige berechting ter plaatse wel gewen&obt. De kleine man toch kan on mogelijk duur recht betalen, terwijl hij, wanneer hij beschuldigd is, het verlet dat de reis naar Middelburg of een an dere plaats, waar de zetel der rechtbank is, hem bezorgt, niet lijden kan. Ons Program stelt voorts als eisch, dat door deze onafhankelijke rechtspraak lo. beslissing uitga, voor alle geschillen van partijen, zo;owel van burgerrechtelijken als van administratieven aard; 2o. vonnis koffie tegen een iegelijk die zich ver grijpt aan de gemeene orde der dingen; en 3O, voltrekking van straf aan den ge- vonnis de volge. Men onderscheidt civiele, crimineele en administratieve ^rechtspraak. Civiele rechtspraak omvat zaken van burgerroch- telijken aardcrimineele die van strafrechtelijken aard; en administra tieve die van geschillen met de ad ministratie van Rijk, Provincie of Ge meente. Voor de heide eerstgenoemde recht spraken zijn de aangewezen rechters de Hooge Raad, de Gerechtshoven, de Recht banken en de Kantongerechten. De wet boeken waaraan deze rechters zich te houden hebben zijtn het Burgerlijk Wet boek, het Wetboek van Koophandel, de Faillissementswet en het Wetboek voor Burgerlijke Rechtsvorderingen voor straf zaken Voornamelijk het Wetboek van Straf recht en het Wetboek van Strafvordering. Op het gebied van administratief recht zijin wij gebrekkig ingericht. Vandaar al sinds jaren de eisch van Ons Program tot bekoming van administratieve rechtspraak'. Het groote bezwaar is maar dat een der partijen (het Rijk) rechter is in eigen zaak en tevens partij'. Hetgeen zeer on billijk is. Wanneer een gemeente geschil heeft met het Rijk, i!s de Landsregee- ring rechter. En nu bepaalt wel artikel 154 der Grondwet, dat de beslissing van twistgedingen, niet. van burgerrechtelijken .aard, door de wet. aan den gewonen rech ter ;pf aan een college met administratieve rechtspraak belast, kan worden opgedra gen, doch aan deze bepaling is tot nog toe geen uitvoering gegeven. Wel is, on der het ministerie-Kuyper, een wetsont werp in Uiten guest aanhangig1 gemaakt. Komt het eenma,al tot een zoodanige recht spraak, dan worden ook de verhoudingen tusschen burgers en de administratie door de wet beheerscht, en moet „bij geschil daarover door een onpartijdige uitgemaakt worden wat recht is opdat de overheid zich bij de volvoering van haar taak daar naar gedrage". (Lohman, Onze Consti tutie blz. 252). Men onderscheidt onder de rechterlijke ambtenaren hoogere en lagere rechters. Aan het hoofd staat de Hooge Raad der Nederlanden, 'bestaande uit: een presi dent, een vice-president, 12 a 14 raads- heeren, 1 procureur-generaal, 3 advoca ten-generaal, 1 griffier en 2 substituut- griffiers. Daaronder staan vijf gerechtshoven 's Bosch, Arnhem, Den Haag, Amsterdam en Leeuwarden. Zij bestaan elk uit 1 president, 1 vice-president, 7 a 8 raads- heeren, 1 procureur-generaal, 1 of 2 ad vocaten-generaal, 1 griffier, 1 substituut- griffier. Ieder van deze gerechtshoven heeft een „ressort", of kring die wederom verfoeid wordt in arrondissementen; in de höWd- plaats. van een arrondissement is geves tigd de arrondissements-rechtbank. Er zijn er in 't geheel 23, verdeeld in twee klas sen; die te Middelburg behoort tot de eerste, die te Zierikzee tot de tweede klasse. In elk arrondissement bevinden zich een aantal zetels van kantongerechten, waaronder gewoonlijk ressorteeren de ge meente waar de zetel is en eenige omlig gende gemeenten. Zij zijn verdeeld in drie klassen. Elk kantongerecht heeft een kan tonrechter en een griffier. De kantonrechter is de eenige rechter die alleen recht spreekt. De rechtban ken, gerechtshoven en de Hooge Raad vor men colleges en daar wordt het vonnis geveld hij meerderheid van stemmen. Voor nadere kennismaking met de taak dier rechtbanken, den loop van rechts zaken, enz. enz. verwijzen wij den be langstellenden lezer naar H. de Wilde, „De Anti-Revolutionaire partiji en haar Pro gram", aan welke uitgave (Nederhragt, Den Haag) wij bovenstaande gegevens ont leenden. De aard van ons blad laat niet toe die per op dit onderwerp in te gaan. Engeland. De aanslag op1 de- „Venus met den spiegel,'' de beroemde schilderij van Ye- -lasquez, door een der suffragetten te Londen gepleegd, heeft begrijpelijkewijze groote ontsteltenis verwekt. Uit de bijzon derheden, die de bladen bevatten, blijkt, dat er onder de kiesrechtwijven als we haar zoo mogen noemen, opdat, haar niet te veel eer aangedaan wordt een revo lutionair© geest heerscht, die tot. volslagen onverschilligheid en doodsverachting lei dende, nergens voor terugdeinst. En het baart verwondering', dat de overheid deze deze vrouwtjes nog immer als met flu- fluweelen handschoenen aanpakt. De daderes van dezen laafcsten aanslag is de 31-jarige Mary Richardson, die in •den loop van het laatste jaar reeds zes maal in hechtenis, genomen werd, we gens het verbrijzelen van ruiten en brand stichting, doch steeds weder als „honger- staakster" uit de .gevangenis ontslagen moest worden. Mary Richardson kwam Dinsdagochtend het museum binnen, de handen in een groote mof houdend, en liep dadelijk naar zaal 17, waar een po- litie-agent in burger de wacht hield. Met langzame söhreden gin^oziji naar het schil derij van Velasquez. Geruimen tijd te voorschijn en hakte daarmede op het bleef zij voor het schilderij staan, haalde toen plotseling een kleine bijl uit haar mof onder glas hangende schilderij in, dat een commissie 7 jaar geleden voor de National Galeiy voor 540.000 gld. had aangekocht. Negen scherpe sneden zijn in het kostbare doek aangebracht, waar bij de hoofddoelen van het schilderij be schadigd werden. De directeur van het museum, Turner, verklaarde echter, dat het doek hersteld kan worden, daar de sneden gaaf en glad gebleken zijn. De aanleiding tot deze daad van wan- dalisme, is door Mary Richardson in een brief aan den Vrouwenbond uiteengezet. „Ik heb getracht, schrijft zij daarin, de beeldtenis van de schoonste vrouw, die de mythelogie kent, te vernielen, ten einde te protesteeren tegen een Regeering, die mrs. Pankhurst, het scboone karakter der moderne geschiedenis, vernietigd heeft. Gerechtigheid is een bestanddeel van de schoonheid, evenzoo goed als kleur en teekening het op het doek zijn. Mrs*. Pankhurst tracht den vrouwen gerechtig heid te doen wedervaren en wordt daar om door de Regeering langzaam ver moord.'' Mary Richardson verscheen gisteren voor den rechter in Bowstreet; zij verklaar de, langzaam sprekend en op elk woord den nadruk leggende, er verwonderd over te zijn, nog een rechter te vinden, die jbereid is in zulk een bespottelijke zaak, als dit proces is, den voorzitter-stoel in te nemen. Dat was belachelijk. Geen rech ter kon toch de doode letter der wet tegen den geest van den nieuwen tijd, zooals deze zich bij de suffragettes open- haart,' in het strijdperk brengen. De Mi nister van Binnenlandsche Zaken, Mac Kenna, heeft het niet. aangedurfd haar sedert haar jongste vrijlating opnieuw ie doen arresteeren, omdat hij vreesde, haar door het gedwongen voedsel toedienen, te zullen dooden. Men zou haar daar om ook thans moeten vrijlaten, want voor den dood was zij niet bevreesd. Doch hoe ook, was zij in elk geval degene, die overwonnen had. Voorloopig oordeelde de rechter het maar het beste Mary Richardson in voor arrest te houden. Duitschland. In de Beiersche kamer is het Centrums- voorstel ter bestrijding der onzedelijkheid behandeld, vooral beoogend, zooals men weet, de jeugd te beschermen tegen de gevaren, die haar reinheid bedreigen. Het Centrumslid Frhr. von Freyberg, lichtte zijn voorstel, waarvan wij vroeger den inhoud reeds gaven, toe. Hij besprak den teruggang der geboorten, welke alom in Duitsland te constateeren valt, en toon de aan, hoezeer de zedelijkheid in het algemeen, vergeleken bij vroeger, achter uit is gegaan, en bestreed ten slotte de veronderstelling, dat het voorstel beoogde de kunst te benadeelen. Er was echter zeer veel wat voor kunst en wetenschap werd uitgegeven, doch niet op die bena ming aanspraak kon maken, Van vrijzinnige en socialistische zijde werd het voorstel door verschillende spre kers bestreden. Ten slotte kwam minister Frhr. v. Soden aan liet woord, die zich met de strekking van het voorstel eens verklaarde. Over aanstoot gevende winkeluitstallingen, over de bestrijding der reclame voor anti- conceptioneele middelen en over de bars en bierkneipen, voor onzedelijke doelein- gebruikt, was een wetsontwerp bij den rijksdag ingediend. Daarom zou de Bei ersche regeering in den bondsraad er op aandringen, dat het ontwerp wet zou worden, in dien zin, dat een werkelijk geneesmiddel voor het bestaande kwaad werd aan de hand gedaan. Het voorstel werd hierna aangenomen de liberalen en socialisten stemden tegen- Frankrijk. De Senaat lieeft met 173 tegen 83 stemmen het geheele ontwerp-kiesrecht- hervorming, zaoals dit door de commissie was voorgesteld, aangenomen, nadat de rapporteur der commissie, senator Jean- neney, het commissie-voorstel had ver dedigd. De rapporteur meende, dat het ver kiezingsstelsel niet gewijzigd kon worden vóór de aanstaande algemeene verkie zingen. Daarna bestreed hij heftig den overgangstekst, door de Kamer aange nomen, en noodigde den senaat ten slotte uit de vertegenwoordiging der minder heden te verwerpen. Tevens sprak hij den wensch uit, dat de meeningsverscliillen tusschen kamer en senaat zouden ver dwijnen en spoorde den senaat aan een poging tot toenadering te doen. Hierop volgde de stemming, met boven genoemden uitslag. Rusland-Duitschland. Nog altijd spreekt en schrijft men over de verhouding tusschen Rusland en Duitschland. En zoowel van uit St. Petersburg als van uit Berlijn tracht men aan te toonen, dat die verhoudingen niets te wenschen overlaten. Noch de Duitsche, noch de Russische regeering, zegt men, heeft iets uit te staan met de beschouwingen, door de bladen geleverd omtrent de verstandhouding tusschen beide Rijken. Er is in den laatsten tijd hoegenaamd niets veranderd in de be trekkingen. Met wat het Keulsche blad onlangs heeft geschreven, heeft de Duitsche regeering hoegenaamd niets te maken gehad, terwijl ook de Russische mag geacht worden buiten al het geschet ter in Russische bladen tegen de Duit- scliers te staan. Het is te betreuren, zegt een derBer- lijnsche bladen, dat bij de beschouwingen over dit onderwerp zooveel gewicht wordt gehecht aan de legerversterking in Rus land, welke plaats heeft volgens een program, dat aan de Duitsche regeering bekend is. Er dreigt geen gevaar, want beide regeeringen zijn besloten om den vrede te handhaven. Men wapent zich nu eenmaal in alle landen, niet alleen in Rusland, maar ook in Duitschland, even als elders, tot zelfs in Zweden en Noor wegen. Van veel gewichtiger aard acht men de voortdurende gewetenlooze ophitsing van de publieke opinie in alle kringen en standen van Rusland, en dit kan tengevolge hebben, merkt bedoeld blad op, dat er aan het geduld van de Duit- sehers ten slotte een einde komt. De vredelievendheid en de terughoudend heid van Duitschland hebben in Rusland haat, tegenwerking en ondankbaarheid ten antwoord gevonden. Dit vindt het blad jammer en het betreurt het, dat er in Rusland geen voldoend tegenwicht schijnt te bestaan tegen de houding van een gewetenlooze pers. „En dit vervult ons dikwijls met zorg", zegt de „Lok. Anz.," waardoor ten slotte de nervositeit toch wel wat in de hand gewerkt wordt en nieuw voedsel ontvangt Gelukkig zegt echter een der laatste be richten, dat de campagne tegen Rusland in de Duitsche pers aan het bedaren is. Men heeft een en ander in verband gebracht met mogelijke nieuwe voorstel len tot belangrijke uitbreiding van het Duitsche leger en als gevolg daarvan nieuwe lasten. Aan Wolff's bureau te Berlijn wordt evenwel van bevoegde zijde medegedeeld, dat de hierop betrek king hebbende geruchten ten eenemale ongegrond zijn. Onze stuivertjes. In de Memorie van Antwoord inzake hoofdstuk Financiën aan de Eerste Ka mer, lezen we het volgende over onze stuivertjes De ronde stukken van 5 cent zullen tot 1 Juli 1914 de hoedanigheid van wettig betaalmiddel behouden. Daarna zullen zij tot 1 Januari 1915 aan de kan toren der betaalmeesters en van de ont vangers der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen tot elk bedrag kunnen worden ingewisseld. Voor een waarde van f300.000 werd vervaardigd in de nieuwe vierkante stui vers. In den loop van dit jaar zal een tweede partij ter waarde van f300 000 worden aangemaakt. R e gee rin g s op'cl r ac h t Van Kol. „Het Volk" deelt thans mede, dat het (tegengesproken) bericht betreffende een Regeeringsopdracht aan den heer Van Kol door mevr. Van Kol meegedeeld was. Raad van State. Deafdeelingvan den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde gisteren de be roepen van de gemeenteraden van We- meldinge, Zóutelande en Ritthem tegen de besluiten van Ged. Staten van Zeeland waarbij goedkeuring is onthouden aan de besluiten van die gemeenteraden betref fende het verhaal op de gemeente-amb tenaren in verband met de invoering dei- pensioenwet voor de gemeente-ambtena ren 1913 en der weduwen wet voor de ge meente-ambtenaren 1913. Het bleek dat Ged. Staten hebben gead viseerd het beroep van den gemeenteraad van Wemeldinge niet-ontvankelijk te ver klaren omdat het te beschouwen is als gericht tegen hun besluit van 8 Nov. en dan niet binnen den gestelden termijn is ingesteld. Wel namen Ged. Staten nog een besluit op 28 November naar aanleiding van een nader besluit van den raad van 15 Nov. maar aangezien dit raadsbesluit behoudens een kleine aanvulling gelijke bepalingen bevat als het eerste (van 16 Oct.) werd hierdoor volgens Ged. Staten geen nieuwe termijn van beroep ge opend. Ten aanzien van de beroepen van Zóu telande en Ritthem adviseerden Ged. Sta ten tot ongegrond verklaring onder ver wijzing o.a. naar vroeger medegedeelde beschouwingen met betrekking tot de ge meente Wolphaartsdijk. De koninklijke beslissingen volgen later. Middelburg. Gisterenavond werd in de sociëteit de Vergenoeging eene buitenge wone algemeene vergadering van de ver- eeniging „Middelburg Vooruit" gehouden, welke druk bezocht was. De vergadering was bijeen geroepen in verband met een verzoek van twintig leden, die de vraag hadden gesteld of het nog mogelijk was met finantieele steun hunnerzijds op tweeden Pinksterdag een algemeene feeste lijkheid te organiseeren en zich niet uit sluitend tot een feest in het Schuttershof te bepalen. Door een der onderteekenaars werd medegedeeld, dat f335 bijeen is' gebraöht, waarvan f200 door de caféhouders van de Markt en omgeving. Het bestuur acht voor eeu ééndaagsch feest als in 1912 is gegeven een bedrag :van f3000 noodig. Na uitgebreide discus-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1