Wetenschap en Kunst. Reclames ri? sterkt 0 Kerknieuws. hogging van 's Landsweerkraclit, ook dit jaar do gelegenheid zal worden openge steld tot: beoefening van hel, schieten. Aan deze oefeningen kunnen deelnemen alle niet groot verlof of onbepaald verlof zijnde dienstplichtigen en kaderreservis ten. alsmede alle overige mannelijke in gezetenen van 1640 jaar uit de gemeen ten Biggekerke, Koudekerks, Meüskerko, N. en St.. Joosland, Ritthem. Vlissingen, Westkapelle. Zoute] an de, O. en Wu Sou burg, Baarland, Borsselen, Driewegen. El- levvoutsdijk. Goes, 'sGravenpolder, 'sileer Afots-kerke. 's Heerenhoek. Heinkenszand, Hoedeken skerke. Kapolle. Kattendijke. Kloetinge, Nisse, Oudelande. Gezande, Aardenburg. Biervliet, Breskens, Cadzand. Eede, Groede, Hoek, Hoofdplaat. IJzen- dijke. Nieuwvliel, Oostburg. Philippine, Retrancheinent, Schoomlijke. St. Kruis, Sluis, Waterlandkerkje. Zuidzande. Axel, Boschkapelle. Hulst, Koewacht, Neuzen,, Overslag, Sas van Gent. St. Jansteen. Stoppeldijk. Westdorpe, Zaamslag. Zuid dorpe. De oeteningen zullen gehouden wor den in die gemeenten waar zich minstens tien deelnemeTs aanmelden en aldaar op de een of andere wijze gelegenheid tot schieten bestaat, zij zullen dit jaar ge houden worden van 15 Juni e. k. tol om streeks 15 November d. a.\ De oefeningen zullen zoo mogelijk in alle gemeenten worden gehouden éénmaal per week, bij voorkeur op Zaterdag, des- gewenscht. op Zondag op nader Ie bepalen uren. Zij, die aan de voren bedoelde schiet- (pefeningen wenschen deel te nemen wor den verzocht zich daartoe schriftelijk of in persoon aan te melden te Vlissingen en Neuzen op het. bureel van den Com mandeerenden officier, in andere gemeen ten bij den Burgemeester, met duidelijke opgave van naam, voornaam en ouderdom en het adres. De aangifte kan hel. goheelo jaar door geschieden. De Majoor, Commandant in het Landweer-district Vlissingen, MUSKEIJN. Goes. De „helpers" van het Comité voor Plaatselijke Keuze te (Joes ontvingen he denmorgen de volgende briefkaart: Goes, Maart 1914. L.S. Het Comité voor Plaatselijke Keuze al hier brengt U langs deze n weg zijn harte - lijken dank voor Uw groote medewerking. Ook door Uwe hulp is het aantal hand- teekeningen zeer groot en bedraagt, dit niet minder dan ruim 1800. Namens het Com., J. de Vries. tl ij k s kantore nGistermiddag werden de vertegenwoordigers der Pers in de gelegenheid gesteld het fraaie gebouw voor de Rijkskantoren, dat reeds vele weken om z'n flinken opzet en z'n mooie lijnen de aandacht trok, vair nader bij te bezien. De rond wandeling door de velschillende zalen versterkte ons in de meening. dat hier een gebouw is gesticht, dat om z'n in- en uitwendige hoedanig heden. den gemeente-bouwmeester, den heer F. G. C. Rothuizen, eer aanctoet. Het geheel is eenvoudig, maar uiterst de gelijk. Eigenschappen dus, waardoor een kantoorgebouw zich moet kenmerken. In de vestibules vindt men terazzovloe- ren; de vloeren zijn van Amerikaansch grenenhout, de zolderingen van gewapend beton, zoodat het geheele gebouw brand vrij genoemd kan worden. De teakhouten hoofddeuren en de overige deuren met haar eikenhouten paneelen maken een goeden indruk; de eikenhouten trappen met dito leuningen, versierd met. fraai snijwerk, niet minder. De kamers en zaten zijn hoog, ruim en licht. De verdiepingen zijln niet. minder dan 4.10 M. hoog. Ventilatie en centrale verwarming regelen den temperatuur zoo zoo goed als 'tmaar kan. De eerste deur aan de zijde van de R. L. W. School is de hoofdingang voor de aid. Hypotheken en Kadaster. Aan de linkerzijde vindt men de groote zaal, waar toe het publiek toegang heeft, en een privé-kantoor van den bewaarder dei' hy potheken, samen een oppervlakte hebben de van 7 bij 14 M. Rondom bevinden zich getimmerde kasten, bestemd voor de zware folianten, waarin onze eigendom men enhypotheken te boek sitaan. In deze zaal bevindt zich ook de groote brandvrije kluis met muren van metselwerk en gewapend beton. Aan de achterzijde, met. het uitzicht op den Singel, heeft men een teekenzaal en daarachter nog een klein lokaaltje, berg plaats van oude archiefstukken. Wanneer men hier doorloopt komt men in de groo- sfe vestibule, bij don hoofdingang voor de aid. directe belastingen, enz., en het trappenhuis. Rechts van deze lange en groatsche vestibule het belastingkantoor, en daarachter de appartementen voor den concierge, ruime kamer, gezellig keuken tje, met uitgang naar buiten, enz. Links van de vestibule is nog een spreekkamer voor den ontvanger der di recte belastingen. Een gangj verbindt de bedde vestibules. Boven bevinden zich de zaal der afdeeling registratie, vermogens belasting, enz. en een privé-kantoor voor den ontvanger, verder een kamer voor den inspecteur der Registratie en een dito voor zijn personeel; een spreekka mer voor heeren landmeters, en, met het uitzicht op den Westwal, twee teeken en copieer-zalen, voorts achter nog een teekenzaaltje, en tenslotte de slaapkamer toot den concierge. Op den ruimen zolder bevinden zich nog afgeschoten hok jes. voor het oer-oude archief en een paar leuke kamertjes voor den concierge. Onnoodig te zeggen, dat closets, urinoirs, brandkranen en fon teintjes, alles zoo degelijk mogrurjk afge werkt, onder de gemakken niet ontbre ken. In den kelder van '5.30 bijt 10 M. bevindt zich de verwarmingsinstallatie (Lodlar-Ketel) en een hok voor de brand stoffen .(gietcokes). De hoofd vestibule ontvangt tegenover de deuren nog haar licht door fraaie ra men met glas in lood. De wanden, nu nog gestukadoord, zullen alle geverfd worden, wat zeer zeker nog tot verfraai ing van het interieur zal bijdragen. We herlialen, het maakt alleszins een goeden indruk, zoowel Wat betreft de lijlnen, als de afwerking Ook de hoofdaannemer, onze stadgenoot A- de Bruijhnre, heeft er eer mee ingelegd. 'De hoogte tot den nok bedraagt 15 M., de diepte '14.60 M. en de front breedte 23.50 M. Over liet. uitwendige kan ieder zelf o-or- deelen. Smaken verschillen, zegt men, doch wat dit gebouw betreft, komen de smaken treffend overeen. Eenstemmig is men van oordeel, dat het architectonisch zeer hoog staat, aan hooge eischen van bouwkunst beantwoordt. Na do rondwandeling door het gebouw, waarbij de heer Rothuizen onze gids was, werd de omgeving verkend. Aan de zijnde Brouwersgang heeft men uitzicht op een open ruimte, die in een frnaien tuin zal herschapen worden. Tusschen Rijkskanto ren en RijOcslaindbouwwinterschool wordt eveneens plantsoen aangelegd. En de toe gang tot het ravelijn zal door een breed en, verharden grintweg veel aanzienlijker ge maakt worden. ■Goes is geluk te wenschen met dit nieu we sieraad der stad, het Ilijk met) hot fraai kantorencomplex, dat verschillende onoog lijke vertrekken vervangt. Vermelden we tenslotte, dat op 27 Juni de eerste spade in den grond gestoken Werd, dat de bouwkosten ongeveer f 40000 hebben bedragen en dat de nieuwe bureaux met 1 Mei betrokken worden. Men meld ons: 'De heer Glerum die op de (alph.) voordracht staat voor ontvanger-griffie» van den polder de Breede Watering be westen lerseke is niet volontair maar ambtenaar .ter secretarie te Heinkens zand. tevens ambtenaar van den burger lijken stand aldaar. „Helpt, u Zei ven", in de gis teravond gehouden buitengewone alge meene vergadering van de Rouwvereeni- ging „Helpt u Zeiven" werd met alge- meene stemmen besloten tot uitbreiding van het, bestuur. In verband met dit besluit werden tot, bestuursleden gekozen dhrn. C. Kooman tot 2en penningmeester en G. de Kok tot gewoon bestuurslid, beiden thans commissaris van toezicht, op het geldelijk beheer. In hun plaats werden gekozen de 'hecren J. Kousemaker en M. Nieuwenhuijzen. In verband met de uit breiding van het bestuur en de toeneming der werkzaamheden werd door de verga dering met bijna algemeene stemmen be sloten het salaris van het bestuur te ver- hoogen van 2 pet. tot 2V2 pet. der in komsten. Vlissingen. Door de leden der Doops gezinde gemeente alhier zijp twee vrou wen Jfcot lid van den kerkeraad gekozen in plaats van twee aftredende mannen. Door de politie alhier is. aangehou den een 14-jarig kamer-meisje uit een dei- hotels te dezer stede, dat zich een in een der kamers gevonden horloge had toegeëigend. l)e „Indépendanoe Beige" schrijft: "Met den bouw van fiët fort te Vlissingen is .stroomopwaarts van de stad begonnen. Het fort, voor de verdediging van Ne derland en zelfs, voor die van Vlissingen' volkomen .nutteloos, zal de scheepvaart van en naar Antwerpen geheel kunnen beletten. Daardoor zal de waarde van de hoofdstelling der Belgische verdediging in oorlogstijd geheel afhangen van de wille keur der Nederlanders. Hoedekenskerke. In de Maandagnamid- dag gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester mede, dat door Ged. Sta ten is goedgekeurd het in de vorige ver gadering genomen besluit tot wijiziging der gemeentebegrooting 1913, doch dat de goedkeuring op de wijziging der genieentc- begrooting voor 1914 is aangehouden tot. de goedkeuring der gemeentebegrooting 1914, welke laatste goedkeuring verband houdt met %iet hooger beroep van den Raad inzake het besluit betreffende de pensioneering van gemeente-ambtenaren. 'Daarna wordt allereerst vastgesteld een besluit tot af- en overschrijding op ver schillende posten der gemeentebegrooting 1913 tot een totaal bedrag van f 416.301/2- Naai- aanleiding van een ingekomen ver zoek van P. Hoondert te 's Gravenpol der om verbetering van den weg in deze gemeente waaraan zijne hofstede ligt, zegt de voorzitter, dat dit eigenlijk bij Bl elï W. thuis behoort en dat deze zoo spoe dig daartoe gelegenheid was, daaraan ver betering hebben aangebracht voor zooveel dit mogelijk was. Wordt besloten te ant woorden, dat de verbetering is aange bracht. Vervolgens wordt op verzoek van C. Chamuleau eene rooilijin aangegeven voor een te Kwadendamme te bouwen woning langs het zoogenaamde Kerkepad. Verder eenige personen afschrijving verleend van hoofdelijken omslag of hondenbelasting over 1913. Aan de N. V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland" wordt daarna op haar verzoek dezelfde subsidie in. beginsel toe gekend, als indertijd aan den heer Hujjghe- baert voor die ontworpen tramlijn was gegeven, zijnde f225 gedurende 20 jaar en onder voorwaarde, dat door of namens dhr. H. vooraf is medegedeeld, dat de hem toegezegde subsidie aan de N. V. is overgedragen. De heer Van der Linde, als dijkgraaf van het Waterschap Hoedekenskerke zegt, dat ook in 'de vergadering van ingelanden van dat Waterschap een dergelijk besluit op verzoek der N. V. is genomen. No-g wordt besloten het adres der ge meente Velzen inzake de wet op de vcrlee- ning van ouderdomsrenten aan behoefti- gen met een adres van adhaesie aan de Tweede .Kamer te steunen. Een verzoek van de pachters van den grond achter de school om vermindering van pacht voor cle aan den grond tor-ge brachte schade bij den verbouw der school, wordt in handen van R. en W. gesteld om advies. Bij de rondvraag informeert 3e heer Louisse of B. en \V. de op het haven plateau aanwezige kuilen niet kunnen la ten dichtmaken. 'De voorzitter zegt, dat hij: in overleg met de wethouders pogingen heeft aan gewend 0111 afval van straatklinkers daar voor van den 's Gravenpolderschen straat weg te koopen, die pogingen hebben even wel 'gefaald en nu zal hij er den ge- klopten steenslag bij" de Ncd. llerv. Kerk liggende er in laten brengen. 'De heer Den Dekker geeft in overwe ging er dan wat zand op te laten doen. De heer Van der Linde vraagt, wanneet' de tegen d)on dijk liggende slijk van de haven wordt weggedaan, die is nu ver voerbaar. De voorzitter zegt, dat deze was be stemd tot demping van een sloot aan den Achterweg na rioleering daarvan. Et- doen zich echter bezwaren voor, B. en Wl hebben nu informatie ingewonnen dien aangaande bij een deskundige, van diens advies en de kosten zal het afhangen of dat plan doorgaat, zoo niet dan was! het plan om de slijk op dezelfde plaatst aan den dijk van den Opril naar de ha ven te laten brengen. Wethouder Groenewege vraagt of de polder Hoedekenskerke misschien er niet een plaatsje voor heeft. De heer Van der Linde (dijkgraaf) zegt, dat hij geen plaats, daarvoor weet, mis schien willen particulieren het wel voor het weghalen hebben. Wordt besloten, dat, wanneer het plan tol demping der sloot nig>t doorgaat, te publiceeren, ,<lat tte grond voor het weg halen kan warden verrkegen. Vrijdag a. s. wordt de oudste inge zetene dezer gemeente, moj. wed. J. F. van Poppeten, geboren Westerburger, 102 jaar. Haai- zeer hoogen leeftijd in aan merking nemende, is zij nog kras to noe men. Zij kan b.v. nog zonder gebruik van een bril te maken gemakkelijk lezen. 's-Gravenpoldor. Men schrijft onsGis teravond half acht uur trad voor de Jonge- lingsvereeniging op Geref. grondslag al hier op Ds. Kouwenhoven uit Leiden, om te spreken over: „De strijd 0111 het be staan". Om van zulk een rede een ver slag te doen, zou eigenlijk aan zulk een schoone redo veel te kort doen. En daar om wekken wij alle jongelingsvereenigin- gen op om te trachten dezen spreker op 'te doen treden, dan is het succes veizekerd. Want wij twijfelen niet of Verre liet grootste gedeelte, dat hem hier ge hoord heeft, zou van dit onderwerp nog ■wel eens willen genieten. De opkomst was flink. Heinkenszand. Gisteravond hield de afd van het „Groene Kruis" alhier hare "jaar vergadering. De secretaris bracht ver verslag uit. over het afgeloopen jaar. De vereeniging verkeert in gunstigen toe stand. Enkele nieuwe vevplegingsartikelen zijn aangeschaft, waarvan door de leden goed gebruik wordt gemaakt. Uit het ver versing van den penningmeester bleek Üat de rekening over 1913 bedroeg in ontvang f 250.06 en in uitgaaf f 214.73, al'zoo een goeds lol van f35.33. Voor de tuberculose-bestrijding was ont vangen f 197.45 en uitgegeven f 155.75, al- zoo een goed slot van f41.70. Vervolgens werden 4 laandeelen a 1' 10 in den regen bak, uitgeloot. Benoemd tot afgevaardig de 'naar de vergadering van het Hoofdbe stuur ds. Warners (penn.) en dr. Hoor weg (sec.) Ten slotte deed dr. Hoorweg nog- eenige mcdedeelingcn over ziekten, als tuberculose, kanker, etc., waarna de ver gadering werd gesloten. Wolfertsdijk. Dinsdagavond hield de ver eeniging „Het Groene Kruis" in de zaal Tavenu een algemeene vergadering. De voorzitter, Dr. H. Wessel, trad als leider op. Na de notulen, ingekomen stukken en mcdedeelingcn werd 'de rekening over 1913 voorgelezen. De pehningmeester mocht op een batig saldo van f 133.22 wijzen. Daar na kwam de rekening van de Wijkverple ging. Sedert 1 April 1913 word mej. Van Eenennaam aangesteld als vaste wijkver pleegster. Voor dit fonds wordt door 207 personen en ook door verschillende corpo raties bijgedragen. In het afgeloopen jaar zijn door de zuster 3879 bezoeken afge legd. Op verschillende wijzen mocht zij haar gewaardeerde hulp verleenen. Uit het 7e jaarverslag van den secretaris bleek ons, dat het ledental in het afgeloopen jaar is gestegen van 360 tot 396, en 2 be gunstigers. Verschillende artikelen voor- het magazijn werden aangekocht. Tot lid der commissie voor de ziekenvoeding werd gekozen de heer G. Weijns'. Het voornaam ste punt der agenda was een voordracht met lichtbeelden door den voorzitter over de ontwikkeling van de geneeskunst. Na een korte wetenschappelijke inleiding ver haalde hij op meer eenvoudige wijze aan de hand der beelden hoe in de verschil lende eeuwen bij verschillende volken de geneeskunst werd uitgeoefend en toon de een rij van wijze mannen, die zich door de uitvinding van verschillende se rums hebben verdienstelijk gemaakt. Zon der twijfel hebben velen hun kennis door deze 'voordracht kunnen verrijken. In de laatste 'twee maanden werd door de ver eeniging een moede reursus gehouden, waaraan een 25-tal personen- deelnamen. Wissenkerke. Wegens het overlijden van ,M. de liegt is tot gezworene van den Kamperlandpolder benoemd I. E. de f {.egt In plaats van I'. van der Moe re (over leden) is tol. plaatsvervangend dijkgraaf van den Gaiamiteuzen A nn a - E ries op old er gekozen W. de Looff Ttiz. en is voorge dragen lol gezworene van de Jaeobapol- der: I. de Kam Jz., 2. .1. .1. v. d. lelde, 3 G. Leendertse Mz. Wegens periodieke aftreding van 11. Meulenberg als dijkgraai van de Willem polder tevens voorzitter van het water schap illen es, welke voor herbenoe ming niet meer in aanmerking wenschte te komen, is de volgende voordracht op gemaakt: 1. S-. I. <le liegt. 2. 1. I Ver huist Iz.. 3. M. I. Yerhulsl. Wegens periodieke aftreding van 11. Meulenberg als dijkgraaf van do Geers- djjkpoldor werd de afgetredeiie herbe noemd welke benoeming als zijnde voor een binnenpolder hij aanvaarde. Domburg. Dinsdagavond hield hel zie kenfonds „Onderlinge Hulp", onder voor- zitterschap van dhr. .1. P. Adriaansen, alhier' zijn jaarlijksche ledenvergadering, die door 10 loden werd bijgewoond. Na opening door den voorzitter werd door den secretaris voorlezing gedaan der no tulen en daarna verslag uitgebracht over de werkzaamheden gedaan in het afgeloo pen jaar. Uit het verslag bleek dat de vereeniging 95 leden telt en 20 begunsti gers. Uitkecring geschiedde aan 24 zieke leden. Eén sterfgeval heeft er plaats ge had. Blijkens rekening en verantwoording van den penningmeester hebben de ontvangs ten f589.56 bedragen en de uitgaven f539.50 zoodat het goed slot f50.06 be draagt. Dank zij de hulp der begunstigers die hel goed slof mogelijk hebben ge maakt. De afgetreden bestuursleden, zijnde Joh. Maas, W. de Pagter en lil. Passenier, werden met groote meerderheid van stem men herkozen, en namen hunne benoe ming aan. Bij rondvraag werden eenige huishoude lijke zaken behandeld, waarbij bepaald wercl, streng 'de luincl te houden aan art. van het reglement, om geen uitkecring te geven aan eenige ziekte of ongeval, wanneer dit buiten de uren der werkzaam heden is ontstaan. Oud-Yossemeer. Alhier stortte Maandag namiddag een gedeelte van de muur van den Noordelijken kerkvleuge.l van de kerk der Ned. Herv. gemeente, die gerestau reerd wordt, onverwachts in; gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. (M. Crt.) Stavenisse. Maandag heeft de 15-jarige I. 11. bij het springen het ongeluk gehad- de heide enkels van het rechterbeen te breken. Hulpvaardige handen brachten hem thuis. Goes. Wetenschappelijke belangen moest ons laatst oen groote teleurstelling berei den. toen dr. de Hartog zich ziek meld de. Om die teleurstelling niet te hard te doen vallen, was tegen gisteravond een thee-avondje georganiseerd, en zoo kwtun hel. dat we in plaats van een rede over Richard Wagner's wereldbeschouwing, een belangwekkende causerie te booten kre gen overthee en Iraar cultuur. E11 al 'bracht de strekking van 's sprekers be toog niet mede, dat het kostelijke vocht door 'Chineesche of Javaansche meisjes met kwistige ha,nd rondgediend werd - de spreker had er zijn bedoeling mee, want onze nachtrust, zou daardoor gevaar loo- pen toch was het een goede ure; stel lig nuttiger doorgebracht, dan menig an der' thee-avondje. Wat is er al niet van thee te vertellen. Dr. I. Dekker, de bekande directeur- van het Koloniaal Museum te Haarlem, heeft 'ons zooveel laten hooren uit de thee cultuur, dat '1 onmogelijk in een beknopt verslag te verwerken is. Enkele bijzonder heden wille we echter aanteekenen. Thee is een nuttig genotmiddel, in te genstelling met wijn en bier, waarvan het 'nut, lang niet algemeen erkend wordt. Een genotmiddel is ze, omdat ze, even als koffie en cacao, een eigenschap be zit, die er een opwekkende kracht aan geeft. De eerste aanteekening omtrent de thee dateert van 2700 jaren voor Christus' ge boorte, en komt voor in een Chineesch boek. Eerst vele jaren later is de drank populair geworden. In de 6e eeuw na Chr. kwam er een toenemend gebruik en wij, Hollanders, hadden de eer de thee het eerst in Europa in te voeren, en wel in het jaar 1610. Dank zij de hulp van de mannen van wetenschap, die soms thee-propagandisten waren, nam het ge bruik sterk toe, zoodat na enkele eeuwen de prijs Van 65 Engelsche ponden voor een pond thee kon dalen tot 20 cents per ons. Spr. verhaalt dan van de overdreven wijze, waarop een zekere .Bontekoe" de thee aanprijst (tusschen twee haakjes, hij telt thans nog vete aanhangers), en toonde aan, hoe do thee nog een belangrijke rol in de politieke geschiedenis vervuld heeft en borzaak was, dat Amerika zich van Engeland's juk kon ontworstelen. Wat. is de thee? Thee is het blad eener in de tropen voorkomenden heester. Eerst als dat blad enkele 'bewerkingen heeft ondergaan, is het 'geschikt z'n entree in onze huizen te maken. Waar de theestruik het eerst voorkwam, is nog niet uitgemaakt. In 1826 is echter, nadat theezaden van China naar Java overgebracht waren, de theecuituur eigenlijk aangevangen. Later, nadat de thee voor enkele jaren van liet Javaansche looneol verdwenen was, is de beroemde Assam-thee ingevoerd, die thans nog het meest wordt gekweekt. De bereiding is in verschillende we- relddeelen geheel verschillend. I11 Sibe rië kookt men er een soort groentesoep van, in andere landen worden de blade ren, na in water gekookt le zijn. ge kauwd. En bij ons doch onze lezers weten er alles van. Staan wij niet bekend als een theedrinkend volk. Engeland heeft weliswaar het grootste deel van de pro ductie noodig, doch wij volgen mei 1/4 van het Engelsche kwantum. In 'de thee zit coffcïne, 0111 op te wek ken, doch "smaak en geur zijn niet de minst, belangrijke eigenschappen. Thee-olie geeft er de voornaamste geur aan; talrijke bewerkingen, welker uitwerking niet ge heel verklaard kan worden, doen het ove rige. En bij ons ook nog wat suiker en wat melk. ermelden we tenslotte nog, dat in thee looistof voorkomt tot een gehalte van 12 20 pet. en hoogstens' 3 pet. coffcïne. Dat de thee groote beteekenis heeft als handelsproduct moge hieruit blijken, dat in 1912 de productie 730.000.000 Engel sche ponden bedroeg. Na de pauze vertelde dr. Dekker een en ander over de cultuur en liet hij ons vele mooie opnamen uit het rijk dei' thee op het doek zien. Spr. stond stil hij allo bewerkingen, het zaaien, overplanten, snoeien, enten, afsnijden, verflenzen, rol len, droogen, verpakken, enz. Het zou ons le ver voeren, alles haarfijn natevertel- len Daarom slechts enkele pennekrassen. Een wilde thecplunf. kan wel L0. 20, 30 M. hoog worden; doch door snoeien wordt ze zoo klein gehouden, dat nren alle bladeren met de hand bereiken kan. Do regelmatig aangelegde thee-plantages strekken zich gewoonlijk tegen de berghel lingen uit; 'het verbouwen van thee is bijzonder een bergcultuur. Zoowel de Eu ropeanen als do inlander-s houden zich er mee bezig. Het jonge pas uitgesproten blad levert de beste thee; het oudere blad geeft weer een ander soort. In groote fa brieken vinden de bovengenoemde bewer kingen plaats. Geschiedde vroeger alles op primitieve wijze, thans profiteert ook de thee-fabrikant van de vorderingen der in dustrie. Men gebruikt nu dan ook vrij algemeen rolmachines, droogmachines, enz., enz. Doch genoeg hierover. Het thee-avondje verliep zeer gezellig, dank zij den aangenamen verteltrant van dr. Dekker en de fraaie lichtbeelden. Thuis dronken we toen een kop thee, ondanks de Waarschuwing van de geleer den, en op gevaar af een minder goede nachtrust te genieten. - ^*en en üclis Ned. Herv. 'Kerk. Beroepen te Retrenchement, E. Was te Aduard. Aangenomen naar Buiksloot, door J. E. Stap te Ostende. Onder groote belangstelling heeft dr. J. A. Cramer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente in Den Haag, zijn 25-jarige Evan geliebediening gevierd. Ambtgenooten en een commissie uit de gemeente boden hem geschenken aan. Geref. Kerken. Bedankt voor Voorthuizen, door H. Hummelen te Haarlemmermeer. Ds. R. J. W. Rudolph. Naar de „Rott." yemeemt, is ds. R. J. W. Ru dolph, predikant-directeur der Jan Piet- ter Adolf-Stichting te Achterveld bij Amersfoort, voornemens deze week nog weer naai' liet Instituut voor Kankerbet- handeling van prol'. Czerny te i leidel- berg te vertrekken, om nogmaals een be handeling door Röntgen-bcstraling te on dergaan. Overigens moet het verloop der ziekte thans groote ongerustheid wekken. Nisso. Dili. P. J. Kousemaker, geboor tig van hier, thans godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv,. gemeente te Dinxper- loo, is benoemd tot hoofd van het op te richten jongenshuis, gesticht door het Oud-buiten gasthuis te Amsterdam, en heeft deze benoeming aangenomen. Geslaagd te Rotterdam op het examen voor nuttige handwerken de dames E. P. Jansen en J. S. Delzenne, beiden te Vlissingen, en te Breda de dames M. Boogerd, H. H. Schippers, N. F. van der Weele, allen te MiddelburgM. S. van der Weele te Grijpskerke, G. van Hoeve te Arnemuklen en M. Maas te Vrouwe polder. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Amcidc a. d. Lek, dhr. Joh. v. d. Repe, thans te Melis- kerke. In den zomer van dit jaar zal ge legenheid worden gegeven lol hoi. afleggen van de examens middelbaar onderwijs teekenen (Ma tot en met Alk) en boet- seeren (O). Zij die zich aan deze examens wen schen le onderwerpen, moeten zich vóór t April a. s. aanmelden bij den inspecteur van het M. O.. H. J. do Groot, te 's-Gra- venbage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2