NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND :oop, flo. 130. 1914. Woensdag 11 Maart 38e Jaargang. 1 ill Ie CHRISTELIJK- HISTORISCH J. Cheviot a. s. Mei (drieling) Tl fvaarzen. eelen heekbank ;necht A der ïnsfbode Buitenland. Binnenland. liif de Provincie. OEBES. Hot" AARS, Paard, een 2 arige Hengst irraagd VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Onder de Oranjevlag IEN ;root 13,1030 J O H.A. (44 g. ke inschrijvin- 4 Maart 1914 ran den onder- chtingen geeft, wen 9 en 10 AN LOEFF. aart, bij St. Jciosland. P F. WISSE te 'aagd tram en auto's gebreken. D met opgaaf id te Middelburg. tram, auto en C, Grijpskerke, Maart, srendijke, Zoutelande. it, Westkapelle. Domburg. IAN, Zoutelande. rsopgave incl. ider letter D, Goes. s. uet hoefbeslag, gen hoog loon, Ir. Smid, Stavenisse. Toning beschik- Aagtekerke. ITSE, Timmer- lNSCH sterken drank, Boomkweeker, lergelijks. reau de Zeeuw ER, Beursplein itond ïerder MURK, Lange- LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels [ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Laodicea. Vatte toch de gedachte niet onder ons post, dat het vorig1 Kabinet achterstaat bij "het tegenwoordige; omdat dit laatste terstond met een poging tot oplossing' der. schoolquaestie komt. Want het is nooit waar dat een vrijzinnig Kabinet beter is dan een rechtsch. Kabinet. En het is ook niet Waar, dat het er niets toe zou doen] of wij door geloovige mannen geregeerd worden of' door niet geloovige. Wie zoo redeneeren hebben g:een geest drift pieer en dooven ook de geestdrift bijl de broederen. Laten zij! luisteren naar hetgeen ds. Sik kel in „Hollandia" zeer terecht schrijft: „De stemming in het land wordt, bij steeds meerderen, dat in alles' toch een ongedachte en ongewenschte toe stand uitkomt, die we maar heel lang moesten hebben. Het wordt ahneer de mooie tijd voor dien vrij' breeden men- schenst.room van het rentenierstypeen van die mannen, die altoos vies waren van al dat politieke geharrewar. Heel dfe politieke Plartijlbeweging stop gezet, dat is toch maar je ware. Dan komen weer haar voren en op het kussen de onafhankelijke geschikte men schen, die met de „gouden harten" we ten om te gaan. En die van valleen-koet- sieren houden, met een groote Jan-Plei- zier voor iedereen. Verbeeld u: Geen Schoolkwestie meer! En geen geharrewar met de Socialis ten meer! Geen Kuyper meer! En geen Troelstra meer! 'tls of het land der droomen op'en- gaat! Zelfs de biddende vromen zien reeds in Mr. Gort van der Linden een soort van Cyrus, die de ballingschap' doet eindi gen. Als het. nu zóó ook nog eens alles één in den godsdienst werd Geen confessies mee;.", maar alleen „gouden harten"! 'tls verbijsterend in hooge mate. Nu Rechts maar geslagen is, gaat als uit den hemel het land der belofte opfen. Dat de ondergrond onder Links zóó onwaarachtig is, dat daar alles, vuur en water, poolijs- en tropen, rots en slip1,, in ééne koele brij kan oplossen, wie gelooft het'? En F,echts zou 'even dood zijn als Linksi dan, zoo deze toestand duurzaam door werken kon. Wel is er stellig ineenvloieiing van koud en heet. En een zeker voornaam, vinden Feuilleton. E#n verfsaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING, (Nadruk verboden,.) 73.) Toen begon het koen overleg bij den Franschen opperbevelhebber te zegevieren. Niemand was met den omtrek, met de kaden, met de sluippaden door de moeras sen beter bekend dan de oude Benjamin. De man was hem onmisbaar; hiji ver trouwde de beweringen der andere spi onnen slechts ten halve, en hij moest toch zekerheid hebben, hoe het te Nieu- werburg stond. Hij liet den spion voor zich komen. „Jood", zeide hijl, „ge zult op staanden,' voet, door een halve compagnie verge zeld, onderzoeken hoe het te Nieuwer- brug staat." „En als ik op goede gronden kan be weren, dat Nieuwerbrug ontruimd is?" „Voor den drommel!" riep generaal met een zucht van verlichting, „dan zijt ge een vrij man, en ontvangt ge honderd gouden louis d'ors bovendien." „Tel ze dan maar neer," zeide de grijs aard, „want Nieuwerbrug is onbezet." Luxemburg sprong op. van lauw. Maar It och, ar is ook nog koud en heet. De leugen toestand van na de verkiezingen k,an niet duren. Er komt wel een uitbarsting en een oplossing. Intusschen kan er echter veel bederven. Toch, Gods Raad bestaat! Links is werkelijk voor het oogenblik verlamd. Zoo rechts maar mag leven, waken en bidden! Er is toch ook Waarlijk een historisch uitgaan uit Egypte en uit Babel door Gods hand alleen. 'Dan zal echter Israël toch Israël moeten zijn. Niet een groep, die eigen leven en, karakter eigen zijn, eigen optreden en eigen actie heeft ingeboet. Dit volk zal alléén wonenHet zal moe ten optrekken onder de eigen ééne banier des Ileeren. En het Zal moeten geven het eigen onvervalschte, onverzwakte en onvermengde getuigenis voor den Heere, den levenden God. Anders is er geen Rechts 1" Albanië. Over den intocht van den Koning en de Koningin van Albanië lezen wij nog de volgende bizonderheden Het weer was bizonder fraai. Duizen den menschen hadden zich bij dei haven verzameld en brachten het vorstelijk paar geestdriftige huldebetoogingen. Essad pasja en een afvaardiging van de voorloo- pige regeering begaven zich aan boord van den Taurus. Het Italiaansche lid van de internationale commissie van toezicht heette den Koning welkom toen hij voet aan wal zette. 'Gendarmerie te voet met de bajenet op het geweer en beredene met getrokken sabel hadden zich haagsg'ewijlze opgesteld. De Nederlandsche commandan ten van de -internationale afdeelingjen van Skoetari, het consulaire Corps en vertegen woordigers der geestelijkheid werden den Koning voorgesteld. De Koning' zeide: „Het verblijd mij, dat ik gekomen ben, leve Albanië." De wachtschepen lostten saluut schoten, de klakken beierden, de muziek corpsen speelden volksliederen, waarmee de menigte instemde. De heele weg -naar het paleis was met bloemen bestrooid. De Koning en de Konin gin verschenen op het balkon van het plaleis en wuifden naar de menigte. Des avonds had een volksconcert plaats en werd er een vuurwerk ontstoken. Af vaardigingen uit het heele! land hielden' huldebetoogingen in den tuin van het paleis. Men hield geestdriftige toespraken. Ook voor de consulaten van Italië en van Oostenrijk werden bétoogingen gehouden, In den sloep -die den Taurus tegemoet „Is 't werkelijk waar? zeide hij, „is ge neraal Pain-et-Vin gek geworden, dat hij dien belangrijken post heeft overgegeven? Jood, je liegt!" „Laat het dan onderzoeken!" zeide de spion. „Toen ik gepasseerden nacht aan Gouwsche Sluis door de boeren werd overrompeld, en groot gevaar liep, voor de Fransche glorie mijn arm leven te laten, hebben mijn ooren de tijding opge vangen ik ben nieuwsgierig, wat de Prins van Oranje er van zeggen zal."1) „Die is ver weg," zeide de generaal; „allons done we zullen 't onderzoe ken." Nog dienzelfden dag werd Nieuwerbrug, dat door Pain-en-Vin werkelijk was ont ruimd, door de Franschen bezet; den vol genden morgen vertrokken zij' maar Woer den, en' het heeft meer dan honderd jaren geduurd, voordat het dorp Bodegraven weer een Fransch soldaat heeft 'gezien. HOOFDSTUK XXVII. De Franschen waren vertrokken; het was geen terugtocht maar een vlucht ge weest; God had Zich ontfermd over een arm en ellendig, tot Hem roepend volk. Dat was dan ook de grondtoon der stemming', die in de woning van baas Dirksen heerschte. Daar zat de krach tige, stoere huisvader in den hoek van den haard, bij het groote turfvuur, dat hoog oplaaide tot een vroolijke vlam. En de voer, zaten behalve Essad pasja ook generaal de Veer en de burgemeester van Durazzo. Aan boord gekomen, zeide Essad piaisj-a toit het koninklijk paar: „Het is mijl een groot genoegen, den welkomstgroet van 'pet Albaneesche yolk te kunnen aan bieden." En vervolgens. ,tot den Koning jn het bizonder„Gij ,zult een tweede Stan der bei worden. Alle Albaneezen vertrou wen, dat gij hun land groot zult maken; en hun tot een vader zult strekken".. Zondag hebben de vorst en de vorstin van Albanië talrijke deputaties uit het binnenland van Albanië en vele Albanee zen, die in den vreemde verblijven, ont vangen. In de" stad -heerschteog; altijd oen feest telijke -stemming'. Een talrijke menschen- menigte trok door de strafen, de natio nale liederen zingend, -Onophoudelijk wer den ovaties aan het vorstenpaar gebracht. Des avonds was de stad weer feestelijk verlicht. -Gisteren zou 'n deputatie van 500 Mir- dieten en Malisso-ren, -onder leiding! van; den aartsbisschop' Sareggi in Duraz'ztoi aan komen om den vorst een huldigingsischrijf- ven te overhandigen. Naar -gemeld wordt zou- v-onst Wilhelm'» eerste regeeringsdaad zijin g'eweest Turk- Nam Pacha uit te noodigen als; eerste minister van Albanië op' te' treden. Turk- ham heeft nog niet toegestemd, maar gier antwoord, dat hij -.binnen eenige dagen in Dur.aizzo hoopte aan te komen, om met den vorst besprekingen te voeren. Turkham Pacha is een knap' staatsman en algemeen houdt men hem als de mieeslij geschikte persoonlijkheid om de regeering1 van Albanië te leiden. Hij| was- eertijds groot-vizier en Turksc-h gezant in Rome. Engeland. De regeering heeft haar bemiddelings voorstel inzake de Iersche zelfre-geeringj bekend gemaakt, doch een onverzoenlijke oppositie tegenover zich gevonden. Maandagmiddag werden de mededeelin- gen namens het Kabinet verstrekt door minister-president Asquith, voor een aan dachtig luisterende schare van Parlements leden der heide Huizen, diplomaten en oud-politici. De .minister ving, aan met de perti nente (verldaring, dat de regeering; het met de Voorstanders van Home Rule eens was, die door niets geschokt waren in him stellige pvertuiging, dat door ongewijzigde invoering der wet niemand onrechtvaar dig behandeld zou warden. Echter dreigt in Ulster een burgeroorlog uit te- breken en oan al de ellende van zulk een ge- wapenden tegenstand te voorkomen, moet een schikking worden gevonden, die aan den .anderen kant het verlangen naar z-elf- regeering, zooials- dit door 3e overgroot© huisvrouw zat naast hem, terwijl bun bei der oogen in zalige vreugde rustten op hun kind, op hun jongen, die uit de kaken des doods was gered. Kees en Hannes waren er ook. Zij wisten te vertellen van verleden Woens dagvoormiddag, toen de Franschen, na dat zij' de Slimme Wetering waren over getrokken, op de venen van Nieuwkoop en Aarlanderveen waren aangerukt. Het geschut van hun uitlegger had een verschrikkelijk vuur geopend op de vij anden en de baljuw van Aarlanderveen en Nieuwkoop had, aan het hoofd der huis- liedenlandweer geroepen: „Hier komt geen vijand door." En hij was er niet doorgekomen. Maar de vreugde was niet onver mengd. Bijna het geheele dorp was een puinhoop, en Zwammerdam was ook een puinhoop. Er waren een aantal zieken verbrand in hun woningenanderen waren gevlucht; en door de duisternis van. den langen winteravond overvallen, van ge brek en ellende op het naakte veld om gekomen. Nederland was nog midden in den strijd, de overwinning bestond hierin, dat dit gemeenebest nog niet geheel verplet terd was; en wat de Verstandigste staats lieden van Holland telkens hadden gezegd, mocht op dear laatsten dag Van het oude jaar worden herhaald„Tijd gewonnen, veel gewonnen." Want Brandenburg en Oostenrijk hadden meerderheid dei' regeering wordt g'ekoes- terd, bevredigd Wordt. De weg, waarlangs tot deze overeen stemming zou zijn te geraken meende de regeering gevonden te hebben door clat zelfbestuur als regel voor geheel Ierland in te voeren, doch voor Ulster uitzonde- ringsbepialingen voer te stellen. Deze zou den echter geen blijlvend, doch slechts een voo-rloopig karakter dragen. Voer de eerste zes jaren zouden de afzonderlijke kiesdistricten van Ulster mo gen beslissen over de vraag, of zijl on der het Londensche, dan wel onder het Dublinsche parlement wensohen te staan. Spraken zijl zich uit voor de Engelschq regeering, dan zou het Iersche parlement dien uitzonderingstoestand moeten toela ten, totdat over zes jaren ook voor dia districten de Home Rule Bill van kracht zou worden verklaard, tenzij 'het rijks- parlement daarover anders zou beslis sen. j Onmiddellijk na de verklaringen van minister Asquith, die de regeeringsvoor'- stellen als billijk en rechtvaardig in een gunstig onthaal aanbeval, namen Benar Law, John Redmond en Sir Edward Car son ,het woord. De eerste verklaarde de mogelijkheid niet in te zien hoe de regeeringsvoor- stellen den igjewenschten vrede konden brengen. Immers, over zes- jaren zou de tegenstand in de uitgezonderde distric ten. nog heftiger zijn dan nu reeds. Hij achtte den toestand hoogst ernstig, indien deze voorstellen het laatste woord cler regeering waren. Redmond, de grootg strijder voor Home •Rule, kon daartegenover niet begrijpen, hoe iemand nóg grootere concessies van de regeering kon verwachten clan deze. Eindelijk verklaarde Carson, de leider der Ulsterbeweging, dat de oppositie in Ulster geen genoegen wenschte te nemen met een voorlooplge regeling, en aller minst wel met deze, die de beslissing -over de kwestie reeds uitsprak, doch haar ,alleen tot over zes- jaren verschoof. Het is- niet te verwonderen, dat de Ulstermannen dit besluit hebben geno men; de bemiddelingsvoorstellen toch komen o. i. slechts schijnbaar aan de wen- scben der Iersche Protestanten tegemoet. Hoe zou iemand, die zich principieel tegen de invoering van een zoo ingrijpende wet verzet, met diezelfde regeling wél genoegen nemen, als ze in plaats van heden, pas over z-es jaren wordt inge voerd? Aan de zaak zelf verandert dit hoegenaamd niets, en het mag verwon dering wekken dat de regeering inder daad van deze concessies heil Ver wachtte. Het laatste woord is in het Lagerhuis nog niet gesproken. Doch de principieede de zijde der Republiek gekgzen; in En geland was er een kentering In de politieke opinie; het Protestantsche bewustzijn be gon wakker te worden, terwijl Rabenhaupt, de heldhaftige verdediger van Groningen, gisteren het sterke Coevorden stormender hand had genomen. Het was een zachte, aangename win terdag de laatste dag van het jaar. De zon scheen; geen winter werd ge voeld; zacht, geruischloos dreven de ijs- schollen daar heen op den Rijn. Te midden van de puinhoopen dwaal den de dorpers, die alles hadden verloren, zoekend in de asch naar gesmolten geld; zij woelden de verkoolde balken de steenen, de gebroken pannen om, ten einde vermiste lijfsieraden op te sporen. En soms steeg er een zachte smartkreet ten hemel uit de borst van deze men schen, die alles hadden verloren. Vader Dirksen ging met zijn drie dap pere zonen naai' buiten. De korte dag neigde ten einde; de avond schemerde; zacht blonk de avond ster boven de puinhoopen van de g-röote kruiskerk. „Welk een verwoesting!" zeide baas Dirksen, en nieuwe droefheid greep hem aan. „Onze welvaart is vernietigd!" klaag den de dorpers, die heden begonnen wa ren, op "hun erven houten loodsen voor zich en de hunnen te timmeren. Het werd donker; de menschen stem verklaringen der oppositie hebben dui delijk doen zien, dat deze bemiddelingsi voorstellen voor de regeering een begrij pelijk riasoo vormen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal a.sj Dinsdag nam. 2 uur ;de openbare beraadslaging over de rest van de Staatsbegrooting hervatten^ Regeeringsopdracht? Het bericht vanj Het Volk omtrent een regeeringsopdracht aan den heer van Kol betreffende een onderzoek naar den toe stand der grootindustrie in Japan, meent de Haagsche hoefijzer-correspondent van het Hdbl. met vrij groote stelligheid te kunnen tegenspreken. Ter plaatse waar men er van op de hoogte zou moeten zijn, was er, zoo meldt hij, niets van bekend. De Staten van Gelderland. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Provin ciale Staten van Gelderland (vac.-Van Asch van Wijck) is gekozen baron van Sytzama (Anti-rev.), burgemeester van Oldebroek, met 2439stemmen. De heeren Fikso (lib.) en Hermans (S. D. A. P.) hadden resp. 2025 en 299 stemmen op zich vereenigd. Deze uitslag stemt tot groote voldoe ning, want de Staten van Gelderland liepen gevaar „om" te gaan. Ze zijn nu rechts gebleven door de verkiezing van baron van Sytzama. J ournaüstiek. De heer Q. A. de Ridder, geboren te Middelburg, redacteur van „Onze Courant" te Zwolle is benoemd tot redacteur van „De Nederlander" te 's Gravenhage en treedt half April in functie. Chr. Philantrojp'ie. i De ja'arlijiksche algemeene vergadering van :d;en Centraal-Bónd van Chr. Philan- tropische Inrichtingen in Nederland zal gehouden worden (in plaats van op 14 April) op Maandag 20 April 1914 ten 11 ure te Amsterdam. Schietoefeningen tot ver-: hooging van 's, lands vyeermacjht. De Majoor Commandant 39 Bataljon Land weer Infanterie, districts commandant in Landiveerdistiict Vlissingen, daartoe ge machtigd door Z. E, den Minister van Oorlog, brengt ter kennis, dat tot ver- den daar dicht bij elkander met de oogen op de droeve puinhoopen van het heilig dom gericht. Zij stonden daar, en weenden, als de Joden bij den verwoesten tempel van Je ruzalem. „Burgers!" riep toen een stem achter hen, „treurt niet! Deze kerk wordt her bouwd; uw huizen worden herbouwd; het vaderland zal uw welvaart herstellen." Meer zeide hij 'niet. Hij reed reeds' voor bij, recht en kloek in het zadel, in vollen galop, onder het schijnsel der sterren. „Wie was die ruiter?" vroegen de dor pers, verbaasd omkijkend „De Prins van Oranje!" „Dat kan niet," zeiden ze, „onze Prins ligt voor de wallen van Charleroi!" An dries glimlachte even. „Hij is snel als de wind," zeide de jongen, „o, ge kent hem nog niet!" In de verte reed een regiment Neder landsche ruiterij voorbij; de aarde dreun de onder het geweld der hoeven, en plot seling, bij het naderen van den eenza men ruiter, die van Bodegraven kwam, barstte het krijgsvolk uit in den kreet: „Vivat Oranje!" De trompetten bliezen zij bliezen het oude Wilhelmus in volle fanfaren. En de aangrijpende melodie stierf lang zaam weg in de richting van Alphen, waar onze wachtvuren brandden EINDE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1