VOOR \o. 135. 1914 Dinsdag 10 Maart 28e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISGH mm Feuilleton. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUI), te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IS Onder de Oranjevlag. Buitenland. Binnenland, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE ï?ER FIRMA'S OOSTERBAAN CE COINTRE, te Goes EN vaa 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 'f 1.—iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers g r a t i s. Van den Souverein wil zij dat door eene onafhankelijke rechtspraak, die onder ieders bereik valle en in verband sta niet het zedelijk rechts besef der natie volgens wetten, die op de eenige rechtsbe ginselen rusten, le beslissing uitga voor alle geschillen van partijen, zoowei van burger rechterlijken als van admini stratieve» aard2e vonnis kome tegen een iegelijk die zich vergrijpt aan de geiueene orde der dingen3e voltrek king van straf aan den gevonnisde volge, niet slechts om de maatschappij te be schenken o( den overtreder te beteren, maar allereerst tot herstel van de geschonden gerechtigheid. Desnoods door de doodstraf, waartoe het recht in beginsel aan de over heid toekomt. Artikel 13 van „O 11 s P ro g r am". In dit artikel komt de antirevolutionaire part# op voor: 'een onafhankelijke, onder ieders bereik vallende 'rechtspraak, die in verband staat met het zedelijk rechtsn besef der natie; 'een rechtspraak volgens wetten die op 'de, eeuwige rechtsbegin selen rusten, zoodat 'gestraft wordt, niet alleen om de maatschappij! te beschermen, of den misdadiger te verbeteren, maar ook en vooral om te herstellen de ge schonden gerechtigheid Gods. De antirevolutionaire partij wpnscht zich te doordringen v,an deze waarheid, dat ook bet recht niet anders k!a,n gesproken dan in Gods Naam. De heeren van 'de rechtbank, zoodra zij achter de lange 'tafel in de gerechts- zaal hebben plaats genomen, zijln daar gezeten in den stoel Gods, recht, spre kende in Zijne plaats. Wiens de gerech tigheid is. De Heere God, die het recht handhaaft, doet dit zonder tusschenkomst van men- schen. En wel in de consciëntie, in Een "verhaal uit het rampjaar 1672. door II PENNING. (Nadruk verboden.). 72. De spion ontblootte zijn hoofd. „Voel!"- zeide hij, „daar is heit littee- ken!" ,,'tls waar!" zeide de baas met verba zing, .„maar wat wilt ge nu?" „U den weg. wijzen, om uw zoon te redden, want hij is_ een gevangen man, en hedenmorgen te vier uur zal hij worden opgehangen „Pais op!" waarschuwde de korporaal; „hij bedriegt je haas! Hij! liegt het!" „Mijn zoon is gevangen", zeide Dirksen; „daar straks heeft mijn dochter, die uit Bodegraven is gevlucht, het mij ver teld!" „Dat d!oet er niet toe!'' hernam de achterdochtige korporaalnu moet je zöon ais lokaas dienen, om anderen in het verderf te storten o, we kennen die spionnen-knepen „Als ge nog een half uur staat te re- tleneeren", zeide de grijsaard, „dan is het te laat!" Toen brak het vaderhart met de on stuimige kracht der liefde door alle be denkingen heen. „Ik. ga", zeide hij, „om mijn kind te redden, of er mee te sterven!'' „Ge neemt tweehonderd man mee", zei de de Jood. „Daar hab je 'tal!'' riep1 de korporaal; „Andries Dirksen is, het lokaas, om twee de bezoeking en in het oordeel, zegt Ons Program in zijn toelichting1. In de consciëntie door den overtreder met onrust en aanklacht in het geweten te vervolgen totdat hiji zal hebben sfehuld beleden of zijn consciëntie zal hebben toegesloten. In de bezoeking cloor, gelijk een onzer evangelische gezang'cn ztoo kernachtig juist zegt., aan ziende smarte te liuwen, ert het misdrijf, hetzij in het lichaam, hetzij in de have, hetzijl door oorlog; of pesti lentie te bezoeken. En eindelijk in het oordeel, dat Hij straks voltrekken zal over al degenen die1 den Zone Gods ongehoorzaam zijh ged weest, en waarbij' Hij1 met vlammend vuur wrake Zal doen over al Zijne vijanden. Maar de Heere handhaaft het recht ook door tusschenkomst van mensahen, welke Hij', 'eten ieder, in zijn kring, met opper macht heeft beldeed. Dit is bijvoorbeeld de vader in zijn ge zin; de kapitein op Zijn schip, de kon'inlgl in zijln 'land. De vader doet dit betrek kelijk de kapitein tijdelijk; de koning in min of meer Volstrekten zin. Echter met dien verstande, dat de koning of wie hem Vervangt, de souvereine kringen Van huis gezin en kerk heeft te eerbiedigen en afblijive van de gewetehs ëii innerlijke*roer selen des harten. Nu houde men wel in het oog, dat de rechtspraak van ouders, patroons,, enz. niet thuis behoort op het erf van het publieke leven; verhoudingen als die van ouders en kinderen, patroons en werk lieden, besturen en leden van vereenigin-i gen, en dergelijke, worden meer bijiz on der thuis gebracht 'onder: de wetenschap! der Ethiek, welke 'nauw met die, van hétf Recht saamhangt.. Maar 'de hoogste recht spraak geschiedt door de overheid. Deze rechtspraak gaat niet over verhoudingen en daden het particuliere leveu rakende, maar uitsluitend over clie welke naar hui ten treden. En van die rechtspraak heet nu dat zij! onafhankelijk' moet 'zijn. 'Dat wil niet zeggen, dat .wie de recht spraak oefenen, maar kunnen handelen gelijk zij willen. Neen, zij zijn wel degelijk honderd man in de opgezette fuik te lei den!" „Luitenant!" zeide de spion, „mijn haai den zijp geboeid leg ook mijn voeten in de ijzersNeem mij in een slede mee over, het ijs, en stoot mij bij het eerste, verdachte gerucht in een wak! Ik zweer u, luitenant: geloof mij dezen éénen keer! En ais Andries Dirksen wordt gered, dan hebt ge tevens een der voortreffelijkste speurders van den Prins behouden!" De officier .aarzelde. Toen vouwde de Joocl in. de hevigste ontroering de handen 'en riep „0 Gocl van Abraham, Izaak en Jacob laat deze menschen toch inzien, dat slechts de dank baarheid mij hierheen heeft gedreven!" D.af besliste; de 'aarzeling van den of ficier was overwonnen. „Vrijwilligers voor!" riep hij, „ik zelf ga mee! Binnen een kwartier wacht ik honderd man, wel gewapend, en de schaat sen onder, en vier sleden met licht gej schut a,an den notenboom! Jood gij gaat 'mee! En als. ge ons bedriegt, dan zal ik je met eigen hand onder het ijs stoppen daarvan kunt. ge verzekerd zijn!" Tien minuten later stonden er reeds tweehonderd .vrijwilligers gereed, om den tocht te aanvaarden. „Het 'zijln er, te veelzeide de luitenant-i „Maar \ve zullen 't zoo laten voor- Waarts Het sloeg half drie van den toren 'te Alphen aan den Rijn; de regen had op gehouden; hier en daar blonk tusschen de 'gescheurde wolken een eenzame ster. De watervogels sloegen verschrikt hun vleugels uit; arme ballingen, van huis eu hof verdreven, staarden van den Rijn dijk naar die reusachtige schaduw op1 da ijls vlakte; en voorbij' voorbij stormde aan regel of 'gebod gebonden. Zij zijn er juist om 'de regels der menschelijke samenleving en de geboden der overheid te .handhaven. Neen, onafhankelijk wil bier zoggen: vrij! van alle banden die juet het recht in strijd zijn. Wie recht sipreekt .moet zeer zeker naar do wet, moet bovenal naar God vragen, maar moet biji dat 'allies vrij' man zijn, oor- deelen zonder aanzien des persoons, en zonder te vragen naar de gevolgen. Wijl nu de overheid niet zelf die recht spraak oefenen. kan, laat zij dit doen do or ;a m b t e n a r e n. Dezen moe ten on afhankelijk ,zijhonafhankelijk van de over heid, opdat zij ook kunnen beslissen in gteschillen tusschen een particulier en die overheid; onafhankelijk van particulieren, dus zij mogen geen beroep uitoefenen in dienst van particulieren; en onafhanke lijk van elkander; en daarom geen bloed verwanten van elkander zijn toit in don derden graad. Onafhankelijk; en daarom ook verklaart de wet hen onaf zeilbaar. Bij het handhaven van het recht heeft men te rekenen met wetgevers, rechters en politiedienaren. De Koning moet-het recht vinden en in vetten neerleggen, in elk' gegeven geval lattn uitmaken of en in hoever het recht geschonden is en de schending terugdringen. Met andere woorden er moet een wet 'zijn, die be paalt in welke gevallen iemand in de gevangenis moet; een rechtbank die uitmaakt of iemand in dat geval verkeert; en een politie die den veroordeelde opbrengt en bewaart. Deze drie zijn nu geen machten naast den Koning; zij zijn zijne organen. Het is hetzelfde of hij het zelf deed. „In naam des Konings" of gelijk het ten onzent sedert vele jaren is „in naam der Koningin". In naam des Konings wordt de wet uitgevaardigd, de misdadiger gevonnist, de gevonnisde ter strafplaats gevoerd. Dit ge schiedt natuurlijk dewijl de Koning niet overal tegelijk kan zijn; niettemin blijft hij, en hij alleen de aan God verantwoor delijke persoon. En juist dit is het wat maakt dat d0 'souverein 'niet naar wille keur het recht vindt of spreekt; en der de dappere wacht der Hollandsche wa terlinie De heide soldaten, die Andries bewaak- tejn, 'zouden den nacht verschrikkelijk lang hebben gevonden, indien zij geen kaarten eu geen dobbelsteenen hadden gehad. Ver volgens hadden ze een poos met elkan- der 'gekeuveld; toen waren ze weer aan het dobbelen gegaan." Zij hadden hun zakken vol gouden en zilveren Hollajidsche munten, die ze te Zwammerdam en hier te Bodegraven den ongelukkigen inwoners hadden afgeperst, en Charles won aldoor, totdat Corneille de zakken leeg had. Toen haalde Corneille een gouden oor ijzer uit zijin uniformjas te voorschijn, en smeet het op de bank. Het werd op zijn waarde geschat; opnieuw, rolden de dob belsteenen, en opnieuw was Corneille de verliezende partij. ,,'tls misère!'' zeide hij, en oprijzend, zocht hij zijn zakken na, of er nog een goud- of zilverstuk was overgeschoten, „Platzak!" mopperde hij, „nou, 'tis mooi!" Maar toen zag hij den zilveren hor logeketting van Andries, en zeide: „Geef op, zeg ik je en het horloge moet ik ook hebben! 'tls nu drie uur over een half uur moet je het uurwerk toch afgeven!" „Ik had het .horloge met den ketting voor mijn moeder bestemd I" zeide de jongen. Corneille gaf er met eens antwoord op hij ontnam den geboeide het uurwerk met) den kettiug; de waarde werd geschat, en de drie kleine dobbelsteenen rolden op;- nieuw. „Vier en twee en één maakt zeven 'tzai weer mis zijn!" Andries ging naar het raam het ruwe gedrag der soldaten had hem de halve niet straft naar luim of gril. Niet van zijn eigen goeddunken is hij de hand haver, maar van de gerechtigheid. Het recht behoeft derhalve niet door hem gemaakt te worden. Het recht is er. Hij heeft er slechts naar te zoeken, en wel schrijft dr. Kuyper in zijn bekende toelichting „in de goddelijke ordinan tiën van het Woord, in het rechtsbesef en de gewoonten van zijn volk; in de wetgeving van andere volken, en in de vondsten van systematische rechtsge leerdheid als wetenschap." Eerst nadat deze zijn geraadpleegd kan een wetboek tot stand komen en deugdelijk zijn. Maar vooral moet de inhoud der wetten beantwoorden aan de eeuwige rechtsbe ginselen. Amerika. f Omtrent de buitengewone koude, die in de Vereenigde Staten geheerscht heeft, be vatten de Amerikaansche bladen tal van verhalen, waaraan we thans eenige nadere bijzonderheden ontleenen. In verschillende plaatsen werden tempe raturen geregistreerd, zóó Jaag als in ja ren niet was voorgekomen. 'De V. S. zijln wel is waar overal onderhevig aan plot selinge en zeer aanzienlijke tempera tuurswisselingen en Afrikaansche hitte Wordt, met name- in het 0 os ten Voor zoover dit niet onder invloed van den Golfstroom staat vaak binnen enkele dagen door Russische koude opgevolgd. Maar ditmaal werd door den Vorst van ijs en sneeuw een record gemaakt en het is voor de bewoners der V. S. te hopen, dat het niet spoedig liefst nooit overtroffen wordt. Te Titusville in den Staat Pennsylvanië daalde het kwik toit 21 graden beneden nul, terwijl te Brandford een temperatuur van 31 graden genoteerd werd. Volgtens een bericht uit Atlantic City (New; Jersey) was de oceaan voor den eersten keer in verscheiden jaren met ijs bedekt. In veit- scheiden plaatsen zijn menschen dood gevroren. Vele wegen waren door de ge weldige sneeuwophooping g'eraimen tijd geheel onbegaanbaar. De trein- en trol leydiénst ondervond de grootste storing. tranen in de oogen geperst; en hij staarde naar buiten. Maar terwijl hij van het raam weer terugkeerde naai' zijh plaats, werd een ondeelbaar" oogenblik een gelaat voor het hooge raam aan den achterkant van het gebouw zichtbaar. Hij keek opnieuw thans was het verdwenen. Maar geen tien seconden later verscheen een ander gelaat, en zoo dit het .gelaat van een engel was geweest, dan zou het hem niet sterker hebben ontroerd. „Vader!" fluisterde hij, „vader!" „Wat heb' je?" riep' Corneille op bar- schen toon, „wat zie je daar voor het ïiaam?" En hij keek, door het verlies, bij het dobbelspel geprikkeld, achterdochtig naar het .achterraam. Maar hij zag niets, en Charles riep1: ,,'tls jou beurt!" Maar toen werd er vlak voor de deur een gesmoorde kreet gehoord als van een mensch, ,wien de keet wordt toegeknepen^ en het volgende oogenblik werd het par neel .van de deur ingetrapt. Corneille sprong met een zwanen vloek overeind. Zijln eerste gedachte was, om den ge vangene, voor wien zijl met hun leven hadden borg te staan, neer te stooten; en .terwijl Charles opi een _bank >vas ge- Mommen, om naar "buiten poolshoogte te nemen, drong hij met ontblooton degen op den gevangene aan. Doch vóór hij zijn opzet had volvoerd, zonk hij neer, zonder een zucht te slakeu, verplettend door de kolf van „een zwaar muskelt. Baar Dirksen had een achtera-aam weg gerukt, en stond daar in 't midden van de zaal. Hij beval den anderen soldaat de wapens af 1e leggen, bóeide hem met een touw;, dat daar lag, en ontgrendelde de buitendeur. Toen alarm werd geblazen, waren de De rammen in de trolleys waren b'evroren en de automatische deuren Van de wa gens waren niet meer open te krijgen. Het water in de ketels der locomotieven was tot ijls geworden en mow zag .zlich1 genoodzaakt om groote vuren aan te leg gen ten einde de machines weer in be weging te kunnen brengen. In Philadelphia moesten alle bouwwer ken worden gestaakt, waardoor 6000 a 7000 arbeiders tot werkloosheid gedoemd Waren. Straatwerkers konden evenmin hun arbeid voortzetten, terwijl de staalfabrie ken eveneens stil stonden. In de woningen) kwamen de menschen dikwijls bij het ont- wlaken tot de ontdekking, dat de water leiding bevroren en gebarsten was. De levensmiddelen waren ook bevroren, Ro.orn en eieren, voor het ontbijt bestemd1,; vond men hard als steen. 'Om één stem. Als. honden opi een haas valt dezer dagen' alwat vrijizinnig heet aan op den: vacanten Statenzetel in Oldebroek. Da gelijks wordt er gepreekt en gedebatteerd door de bekende volksredenaars, allegaar tweederangs-sprekers. Niet de Tydemans en Patijns, maar de Ottoi's en De Jong's! worden er op: uitgestuurd; die pakken bet volle beter, en voor belooning maakt men dan nu of later dergelijke nieuwi- bakken staatslieden lid van de Tweede Kataer. Wanneer de liberalen er in slagen de zen zetel in Gelderlands Staten, open- gevallen door het vertrek van den anti revolutionair Van Asch v. Wijek te ver overen, dan zijln die Staten om, en zlendf Gelderland in 1916 twee linksche leder# naar de Eerste Kamer. De strijd zal derhalve fel zijn. Moge de aanval alsnog kunnen wor den njfgeslagen. Ofschoon de kans voor rechts vrij ha chelijk staat. Doch ,me(n doet er wat men kan. Heel t land ziet met spanning den uit slag tegemoet. Nicht raucihen. In hooger beroep heeft de Utrechtsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen den Utreclitschen student, die we- vermetele overrompelaars met den jon gen gevangene reeds verdwenen in de nachtelijke duisternis. Zij hadden de 'boeien willen slaken vani den ouden Benjamin, maar hij' verzocht hun, op het eind geen dwaasheden uit te balen. En zij hadden hem geboeid ach- tergelaten in de oude slede. De geheele wacht Van twaalf man lag dood voor de kerkdeur o, de Geu- zenzonen waren met grimmige vastbera denheid (Opgetreden Generaal Luxemburg was woedend; in zijn eerste drift 'zwoer hij, den ouden Jood tot ieen spijk voor de bonte kraaien aan een knotwilg te laten ophangen, omdat de geheele geschiedenis niets' 'dan een doortrapte schurkenstreek was. Maar in den loop van den morgen verminderde zijn woede, en steeg zijin vrees, dat hij in een liederlijke ratteklem was. vastgeioo P®11- T -J De tocht over het ijs naar Leiden en Den Haag was afgesneden, want het ijfsi smo-lt voor de óogen onder den zware m dooide weg terug was afgesneden, want spionnen hadden gister bericht, dat de schansen te Nieuwerbrug 'door niemand minder dan door den kwartiermeester- generaal van bet Nederlandsche legen Pa,in-et-Vin waren bezet. En zijh gebied beperkte zich op 'dezen haphelijken Don derdag vpn den 29s.ten December1) tot de puinhoopen van een paar afgebrande dorpen met een Verbitterden vijland in den rug, die, onder de persoonlijke lei ding van generaal Wirtz, van de Gouwsche Sluis sterk begon 'op te dringen, eu het gé- schut van Nieuwerfcrug in het fronf, terwijl men zelf zonder geschut was. (Slot volgt.) 1672.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1