DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Feuilleton. Gemengd Nieuws. Dit de Provincie. Onder de Oranjevlag. Alleop verkoopingen aanbestedingen, enz VAN ZATERDAG 7 MAART 1914. Middelburg Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen P. J. A. alhier, wegens overtreding der wapen we', het bij zich dragen van een revolver. Door (led. Staten zijn in hunne vergadering* van gisteren nog bevorderd de heeren M. J. Jonk en Jhr. S. de ICasembvoot, van eersten klerk tot ad junct-commies der 2e 'klasse. Goes. Cinsdagavond hoopt voor AVeten- scha-ppelijke Belangen op te treden de heer dr. J. Dekker, directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem, met het onderwerpThee en haar cultuur. (Met lichtbeelden). De uitgestelde lezing van dr. A. H. de Hartog van Haarlem zal vermoede lijk 8 April plaats hebben. Vlissingen. In de Vrijdagmiddag gehou den zitting van den gemeenteraad werd het in ons vorig nummer gemelde voor stel inzake het adres van de firma Jamin en dat inzake het uitbaggeren van de Engelsche Kade zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de bespreking van het voorstel tot het verleenen van een vasite aanstelling van den controleur en de commiezen hij de plaatselijke belastingen en tot het in gemeentedien'st benoemen van de klerken ten kantore van den gemeente-ontvanger, werd lang gedisouseerd over twee vragen. Ten eerste, hoe gehandeld moet worden mét de beambten van de plaatselijke be lastingen in verband met de mogelijkheid, dat de machtiging om plaatselijke accijns op het gedistilleerd zal worden ingetrok ken. Hierbij wilde de commissie van fi nanciën deze ambtenaren geen recht op wachtgeld toekennen, doch de wethouder Tichelman weer er op, dat de pensioen wet dit niet toelaat. Inzake de 'klerken ten kantore van den gemeenteontvanger werd door verschillen de heeren de wenschelijkheid betoogd, dat zij eene aanstelling zullen krijgen geda teerd op hun indiensttreding bij den ont vanger, die hen benoemde. Over dit laatste zal de meening van den minister van financiën, worden gevraagd. Het eerste deel van het voorstel, dat handelt over de commiezen, werd aan genomen; dat, handelende over de kler ken van den ontvanger, werd aangehou den. Aajigenomen weid het voorstel inzake het niet verleenen van toestemming aan A. W'. van de Vaale, voor het plaatsen van een kiosk. De behandeling van het voorstel tot wij ziging van de wijze van schoolgeld heffing werd aangehouden. Na een langdurige vergadering met ge sloten deuren, stelde de voorzitter in ver hand met een opmerking van den heer Huson voor het percentage van de straat belasting opnieuw voor den tijd van 5 jaar op hoogstens 3 pet te stellen. Besloten werd dit slechts voor 1 jaar te bepalen. Bjj de rondvraag werd door den heel de Meij het woord gevoerd in verhand met een paar vragen door hel hoofd van een der openbare scholen aan een col lega betreffende de politieke richting1 en het. al of niet lid zijn van een vakvereeni- ging van een tijdelijke onderwijzeres, die naar de .betrekking van vast onderwij zeres solliciteerde. Waar alleen naar be kwaamheid dient te worden gevraagd, vraagt spr. of bet den wethouder van onderwijs bekend was, da.t die vragen gesteld zijn. De wethouder van onderwijs, de heer Auer, meent dat het 'treaht van een hoofd is te vragen wat hij noodig acht, van het stadhuis worden echter nooit zulke vragen gedaan. Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING, (Nadruk verboden.) 70) j;Ditfl>aar Moederke! Gijl zult wel zéér bedroef» Mjln, omdat die Jan Pie ter sen u zoo wr®ec' heeft bedrogen. Trek het u niet ie stel'k aan mijh ziel is behou- aen> eS V1i0eg beil ik Wi' Christus, onzen Heeret Goeden nacht, heste Vader! Ik dank u roor al uw liefde, die ik mocht gemeten- lk hoop te sterven als een Kederlandsche jongenGoeden nacht, beste MoederIk omarm u, liefste moeder ik leg' m den geest mijn armen om uw hals, om een, laatst afscheid te nemen Kees, Hannes, Iüaartje goeden nacht lieve broedersgoeden nacht, beste zuster p^It mijin kleine bezittingen onder el- jcapder, opdat gijl nog een herinnering van li)ij hebtVoor Vader heb ik mijn horloge bestemd. Groet m'ijh vrienden en kennis sen! Gaarne was ik nog blijven leven, want ik ben nog zoo jong; maar wat de Heere doet, is welgedaan. Ik hoor de dak goot d rappen het schijnt,, da.t de dooi zal doorgaan. De Roomsche, geestelijke zoo goed zijn, u dezen brief ter hand te stellen. Ik zal dezen nacht wakend door brengen, en als gij dit schrijven ontvangt, De heer de Meij vraagt of de wethouder bereid ia met hem het stellen van die vragen af te keuren. De heer Auer blijft er bij dat men de hoofden niet kan* beletten privé inlich tingen te vragen. De heer Merckens vraagt of het werke lijk de meening van den heer de Meij Is dat er alleen op bekwaamheid moet worden gelet, zijns inziens zijn er ook andere zaken waarop gelet moet worden, b.v, zedelijk gedrag en karakter. De heer Kalblleisch, wethouder van fi nancien, acht de handelwijze van het be doelde hoofd goed. ook hij 'zou inlichtin gen inwinnen. De heer de Meij zegt, dat hij de zaak zuiver wil houden en de vraag wil stel len of de raad het goed vindt dat er rekening wordt gehouden met de politieke richting en het lid zijn van een vak verbond van sollicitanten. Aan den heer Kalbfleisch vraagt hij of deze nog' lid is eener vrijzinnige partij, daar hij meent dat zijne houding met ieder begrip van vrijzinnigheid in strijd is. 'De heer Auer zegt dat hem het stel len der vragen onbekend was en er dan ook geen gebruik van gemaakt isi. De heer Kalbfleisch zegt lid cener vrij zinnige kiesvereniging te zijn en te ho pen dit altijd te blijven. De heer Rottier meent, dat wel der gelijk ook met geschiktheid moet rekening gehouden worden. De heer de Meij diende hierop de vol gende motie in: „De raad der gemeente Vlissingen, van oordeel dat bij de benoeming voor on derwijzeres hier ter stede geen invloed mag uitoefenen van welke politieke partij iemand lid is ol: van welken vakbond, gaat over tot de orde van den dag." De burgemeester wijst er nog op dat alleen door misbruik maken van ver trouwen bekendheid aan het bedoelde schrijven is gegeven. De heer Merckens verklaart zich niet. tegen het .idee van den beer de Mejj, maar zal in het gegeven geval tegen stem men, omdat het aannemen van de motie als een afkeuring van de wijze van han delen van het ichoolhoofd zou worden beschouwd. Hij meent dat als de motie niet scherper wordt gesteld er een onzuivere stemming zal plaats hebben. De heer de Meij trekt daarop zijn motie in onder mededeeling een andere voor de volgende vergadering te zullen indie nen. Hansweert. Benoemd met mgxng van 16 Maart dhr. M. F. Proest tot rijks klerk 3de kl. hij de directe belastingen, ten kantore- Hansweerd (tijd.), thans part, klerk ten kantore AVijhe. Wolfertsdijk. Door de afd. Goes van de S. D„ A. P., aldus de G. Gt., was Donderdag alliier een openbare vergade ring belegd, waar de heer Lindeijer uit Alissjngen zou spreken. Slechts een 10- tal personen waren opgekomen om de vergadering Dij te wonen. Ziji wachtten allen met ongeduld, maar wie niet kwam was de spreker. Dus keerden de opge- komenen onvoldaan huiswaarts. De heer Lindeijer had zelfs geen bericht van ver hindering gezonden. Colijnsplaat. In de jmgstgehouden (wan neer raadsvergadering is wegens de vele werkzaamheden besloten het lezen' der notulen uit te stellen tot een volgende vergadering. De voora. deelde mede dat een schrijven was ingekomen van de [Wed. Matthijsse, houdende een dankbe tuiging voor verhooging jaarwedde voor 't schoonmaken der openb. school. In gekomen was ook een goedkeuring op de leening van f3500 voor kasgeld. Benoemd werd als 2e onderwijzeres aan de openb. school mej. van Dij-ke met 4 stemmen, thans tijdelijk onderwijzeres te Rilland. Mej. de Klerck van Cadzand ver kreeg 3 stemmen. Na gesloten zitting deelde dhr. Taze- laar mee dat het. rapport omtrent het leggen van gas gereed was en steldé hij voor dit aan de leden van den raad te doen orrculeeren, wat algemeen werd goedgekeurd. is alles voorhij1. Zoo verblijf ik dan in een eeuwige en onveranderlijke liefde Uw Zoon en Broeder, Andries." Andries las den brief over; een paar groote tranen vielen neer op het schrift, en maakten eenige woorden onduidelijk. Toen nam hij de pen opnieuw, om de half uitgewischte letters duidelijker te maken. Hij keek op zijn horloge het was twaalf uur slechts vier uren scheidden hem nog van den ontzaglijken oever der eeuwigheid. Hij1 stutte het hoofd met de handen, en als in een visioen ging zijin leven aan zijn geestesoog voorbij. Hij' zag alles met een zeMziajne helderheid van af zijn prilste jeugd. Hier voor dit pakhuis had hij vroeger met de jongens van den veldwachter getold en geknikkerd, daar onder het schavot had hij uitkniipértjé gespeeld, voordat de school aanging; ginds op den Rijn hadden ze des Zatei*- dagsnamiddags, als er géén school was, geroeid. Hij zag alles; hij herinnerde zich alles; Maar als de middag stond hem dat Gel- dersche tomihok voor de aandacht, toen hij! 'door de machtige hand des Heeren Werd veranderd. Want God, de Heere, die leeu.wenna.rten in lammeren verandert, verandert lammeren in leeuwenharten. En zoo'n leeuwenhart was Andries geworden door de wonderbare kracht van Christus, naar AViens beeld hij was veranderd. Als speurder had hij veel en kloek werk gedaan. In de kleeding van beesten- Door Ged, Staten is aan den heer P. de Regr, opzichter aan den Provincial op Waterstaat in Zeeland te Colijnsplaat, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag ver leend. Gapioge. De actie voor Plaatselijke Keu ze heeft alhier lot resultaat gehad dat 204 hand eeke lingen zijn verkregen. Een succes voor hét-comité en den energieken leider Ds. Maas.. Biezelinge. Mocht onlangs gemeld wor den dat de vereeniging „Ziekenzorg" was opgelicht met aanvankelijk 76 leden, gisterenavond was het bestuur verga derd om o.tn. de ledenlijst vast te stel len, waarbij- tóen bleek dat Ziekenzorg nu 214 leden telt. Wel een bewijs, dat ze de .sympathie bezit van alle inge zetenen. Op deze vergadering werd tot bode benoemd dhr. C. Beenakker; zes personen hadden zich hiervoor aangemeld. Vele huishoudelijke zaken werden nog be handeld, welke natuurlijk later pas tot uitvoering kunnen komen. Wemeidinge. Wij vestigen de aandacht op de aankondiging van de uitvoering; der Dl Li'. Zangvereeniging „De Lofstem", op Woensdag 11 Maart te geven. AAfie wil genieten? Poortvliet. Als bewijs van erkentelijk heid werd door de familie van wijlen -L. van Nieuwenhuijzen, aan den arbeider Willem Bolier, die jaren achtereen hun vader trouw -en eerlijk met zijn echtge noot© hebben gediend, een voortdurend pensioen van f2 per week toegekend. Dit nevens het rente-pensioen, bezorgt den beiden oudjes een rastigen ouden dag. <Z. N.) Serooskerke. Al had iedere fietsrijder en wandelaar in den avond van den 5 Maart mét storm en regen te kampen, toch kwam 'Gapinge's vriendelijk kerkje der Gereformeerden eivol bezoekers. En geen wonder. „Crescendo", be kend en bemind bij velen, zon hare open bare. uitvoering geven. Djt wast oorzaak dat zoo velen dwars doer modder en kleikluiten naar Ga- pinge togen, zoowel van Serooskerke als Vrouwepolder, tot zelfs het zwakkere ge slacht van Oost-Kapelle. Bij de liefelijke orgeltonen zongen we Ps'. 13S:1, waarna de voorz., dhr. Suur- mond voorging in gebed, en in gepaste, en korte woorden de vergadering opende. Spoedig stond de volijverige .directeur, dhr. Schout, voor de katheder, en ■Crescendo vroeg onze aandacht. Vlug en netjes in de maat, werd het eerste ge deelte van het Programma, afgewerkt. Was hij no. 4 de Tenor, niet een beetje sterk? Ook cle solo's dn „Een kroon voor mij-" kwamen goed itot haar recht. „Twee le vena", een duet voor sopraan en alt, werdzuiver gezongen. In de pauze, die nu volgde, B-prak de directeur' in keurige poëzie over „Over drijving". Na een korte inleiding werd ons zeer juist liet kwaad der overdrijving op ieder gebied geteekend. Daarna ver gastte ons de voorzitter op- orgelspel, en Martina en Leendert Suurmond, resp. 11 en 10 jaar oud, droegen onder zachte 'begeleiding een drietal nuimniers- voor. Een Woord van lot' mag voor die jonge zan gers hier niet ontbreken. Ook het 2e deel van het programma ging zeer best. Noi. 10 „Agrees; niet", en no. 12 „In 't voor jaar" getuigden van ernstige studie. Keu rig klonk het avondlied, schoon was hier de Tenor, en welke prachtige diepliggen de bastonenSpoedig was- men aan het afscheidslied gekomen, en ook wij zouden van Crescendo moeten scheiden, die ons weder een heerlijken avond had bereid, en die wij aan de hand van het refrein van haar laatste lied toeroepen God zij met U vaartwel, God zegen U vaartwel. Behoed God vaartwel. De voorzitter dankte voor de belang stelling en de directeur ging ons- voor in dankzegging. We hopen dat de vrees-, die wij hoorden nit,spreken, dat goede sopraanz-anger-essen Crescendo verlaten zullen, zal worden beschaamd, en dat w-e liet voorrecht mogen genieten haar nog menigmaal te mo-gen hooren, in het ko-oper had hij tussc-hen de menigte ger staan vo-or het plein van het Zeister kasteel, toen er de prachtige blauwzijden tenten, met witte leliën bezaaid, in een halven cirkel werden opgeslagen. Op een verhevenheid sto-nd de koninklijken tent, met de vergulde kroon ïn den fieren stan daard van F ranferijlk. Hij was over 't ijzeren rasterwerk gesprongen, tussch-en de ten ten door, en was tot op vijf pas genaderd van den Zonnekoning. De vier-en-derti'g jarige koning met het trotsc-he, heersch- zuchtige gelaat had daar in de vorstelijke, balf-opengeslage-n tent gtezeten, in een kostbaren leuningstoel, het gelaat naar buiten gekeerd. En Andries Vrist het zich nog zoo levendig te herinneren], .alsof het daar straks was geschied, dat de koning een half verwonderden, half gramstorigen hlilc op den vrijipostigen in dringer had geworpen, terwijl de beesten- kooper vlug over het rasterwerk was ver dwenen, voordat een gendarme hem had kunnen oppakken. Hij had de vorstelijke pracht van het Fr-anscfae Hof ge-zien. Meer dan driehon derd hovelingen, de hoeden eerbiedig in de rechterhand, hadden een levende haag gevormd van den rijlweg tot aan de ko ningstent, terwijl de garde in h-aar schittee rende uniformen van blauwe jassen én met zilverbelegsel versierde mouwen, haar kostbare hoeden en met witte banden versierde vesten in onberispelijke orde stond aangetreden. Toen kwain .daar een karos aan, met vier paarden bespannen, en het volk fluis terde: „Dat is mijnheer De Groot, mijnheer dan vergroote en door gas verlichte kerk gebouw. (We hoorden dat de plannen daar toe gereed zijn.) De goede Koningin! Och, wat hadden we te doen zoo vertelt de „Meiboom" met de knappe burgerjuf frouw, idlie om ondersteuning kwam vra gen: We schreven haar naam en vroegen: Uw la-atste woonplaats? Htsban in Brazilië, was liet antwoord en toen volgde een jammerklacht, als volgt AVij hadden geen "kwaad melkstandje in Den Haag, maar door al die mooie hoekjes en het praten van zoo'n agent kwamen we er toe (er was zooveel con currentie) om ons boeltje te verkoopen en met onze meubeltjes en ivat geld met een landverhuizersbo-ot naar Brazilië te giaan. Met z'n 350 waren we op die boot. De kost voor 'teten; maar geen ruimte. Er stierven er een paar en er werden een paar geboren op die reis, meer be hoef ik niet 'te vertellen, dan begrijlpt men het wel. En [toen na 30 dagen moesten we met onze kinderen en onze meubeltjes éérst 3 idagen in 't spoor en toen nog 60 uur in karren reizen, eer we daar kwtamen. Daar kregen we zo-o en zooveel 1-and vaii 't gouvernement. Maar er moes ten nog heel wat hoornen omgehakt wor den en in die rare ro-ode -aarde verstikte al ons zaad en er kwam niets van op. Alleen een soort van bruine boonen werd in vier weken rijjp .en dat [wa-s ons voor naamste voedsel, boonen ahnaardoor. Ook gedroogd vleesch was daar goedkoop maar anders ;was er niet. De Indianen, die ons moesten helpen, daar waren ,wé bang voor. Zoo'n vent wees op een kastje, op alles wat hij' heel mooi vond en riep dan: Pro- mio, dat wil dan zeggen: dat i-s voor mij en we -gaven het maar, omdat wijl vrouwen zoo dikwijls alleen wezen moesten. De kevers, een vinger lang, vraten alles weg, wat groeide, be halve die bo-onen dan en de slangen kwa men v-an alle kanten uit de bosschen. Het was -een slecht land. Eens had ik op Hollandsche manier, m'n wasch ge daan en op- een soort trapladdertje hing een laken te drogen en toen ik.'een poos later 'twou [wegnemen, lag daar bovenop in mekaar gedraaid en opgerold als een kabeltouw, een slaag, zoo vreeselijik dik, zóó (en de vrouw hield h-aar twee vuis ten tegen elkaar gedrukt). Toen zei ik dien avond tegen m'n man we moeten en zullen hier vandaan. En w.at deden we toen AVe hebben een brief geschreven aan onze Koningin in Den Haag en onzen nood geklaagd, dat wé o-p1 die manier waren bedrogen en geen geld meer hadden om terug te komen en of de Koningin nu zulke dingen maar to-eliet. Wel -a-cht maanden heelt hel geduurd, maar toch was er acht geslagen op onze klachten. Er kwamen twee heeren, di-e ons lieten vertellen, en om kort te gaan, de -agent zit nu ïn de gevangenis en wij moesten op' eigen kosten naar de ha ven en dan kregen we voor niemendal de rei-s naar Nederland terug. Meest bedelend trokken, we acht dagen lang door de bosschen. Een Indiaan met een knuppel met looden kno-p in de hand liep voorop. Van 'links en recht kw,am af en toe weer zoo'n slang op het smalle voetpad; maar met één slag op zijn kop was hij flauw geslagen en konden wij Aveer voort. f Aan boord hadden we 't weer best en w-e danken in onze harten onze goede Koningin, die ons uit dien nood heeft gered. Al hadden we niets meer, we waren toch zoo dankbaar, dat wij in het vader land terug waren maar nu moeten we van voren af aan beginnen en hulp vragen, waar we vroeger als knappe bur- germenschen anderen gesteund en voortge holpen hebben. D e politieke p a r a p; 1 u i e. Een onzer bekende politieke figuren, die kabi netsformateur had kunnen zijn, indien hij Pieter iclte Gro-ot, die na,mens cle Staten- Generaal over den vre.de komt -onderhande len". Andries was te Utrecht geweest. Hijl had de baldadigheden der Fransche musketiers o-p de Neude gezi-en; hij was er getuige van -geweest, hoe een opgeplakte deser teur werd doodgeschoten; hij' had mat eigen o-ogen een Roomsche processie in de straten gezien. Hij was, met de mars o-p- den rug, dwars do-or de vijandelijke liniën heenge drongen; hij had op bevel van den Prins een tocht gemaakt naar Gelderland, om den volksgeest waar te nemen, en had een geheim bezoek gebracht aan den wak keren dorpsschout, die uit de gevangenis was ontslagen, en thans als ambteloos burger de dorpers troostte met de hoop o-p .betere dagen. Hij! was Gelderland doorgetrokken van het Zuiden tot het Noorden, had Harder wijk, waar onze Driekleur nog wapperde, bereikt, en wais van 'daar o-p een botter iia-a,r Amsterdam gezeild, terwijl hij Tle-n Prins cle gewichtigste inlichtingen had vér strekt. Doch dat was voorbij!. En de uiterste punten van den cirkel, dien men een me-nschenleven noemt, hadden elkander! bijha, bereikt. Het was to-ch een harde zaak! No-g z-oo jong zoo- hitter jong zeventien ja-a-r en dan te moeten sterven a-an de verachtelijke galg, waaronder hij vier jaar geleden nog met de jongens had ge speeld Hij stond op, en staarde door de klei-ne kort geleden bad gewild, is, naar aan het Hbld. verteld wordt, het Volgende overkomen. Hij zat in ïfen trein en reisde in gezel schap vanzijn nieuwe parapluie. En die legde hij in het net, niet hoven maar tegenover zijn zitplaats,. Toen nu de rei niger, die tegenover hem gezeten had, onder het net met de parapluie, den cou pé verliet, stormde onze politieke per soonlijkheid hem achterna, met den be leefden uitroep„Maar u vergat uw para pluie." Waarop hij juist weer den tijd had, iijn zijn coupé te stappen, en cle reis te vervolgen. Op het perron stond echter de vreemde meneer, die niet wist wat hij doen moest met een parapluie, welke hem in de ham den was gestopt, en ,in den coupé zat de parapluie.eigenaar, die zich plotseling bewust werd, dat Dij zijn eigen nieuwe pa rapluie nu eens op een origineel© wijze was, kwijt geraakt. Het blad geelt dit naschrift op deze poli tieke parapluie: Zou hij met een nieuwe portefeuille ook zoo nonchalant gehandeld hebben? Een O- e s t e r p-1 a a, g. B.ijl een onder zoek naar de gesteldheid der oesterban- ken in den Texelstroom, is gebleken, dat daar (thans een klein roofdier op den: bodem der zee groote verwoestingen aan richt. Dat voor de oesters zoo gevaarlijke diertje is de zeeögel, een beestje van nog geen decimeter lengte. Men weet tot nog1 toe geen afdoend middel tegen het kleine monster, dat duizenden oesters ver slindt. Kuns10.ogen v*o-or pa,arden. Ook bij paarden komen oogziekten voor, clie het noodig maken, het oog te verwijde ren. Dat staat nu bij luxe-paarden alles behalve mooi. Volgens jde „Zentralzeitung für Optik ünd Mechanik" heeft men te genwoordig kunstoogen voor paarden, ze zijh gemaakt van glas, porselein, hoorn, en ook wel van rubber en ebbenhout. Men moet het onderscheid haast niet kun nen zien. Een gevangenis. Er zijn sehafi- dalige, hoewel toch ook wel vermakelijke) dingen aan het licht komen over de mis standen in de Nassau-gevangenis o-p; Long Island, hij New-York. In deze gevangenis zaten inbrekers, die in overleg met enkele bewakers, 's nachts werden losgelaten om te gaan inbreken. De inbrekers en hun Inrit verdween clan. >v-eer in de ge vangenis, waar zij voor alle nasporingen gevrijwaard waren. Ook werd in de ge vangenis, dank zij de medewerking van de bewakers, stevig gedronken. Er wordt thans, nu deze schandalen aan het licht zijn gekomen gén* nauwr keurig onderzoek ingesteld. .Verscheiden" bewakers zijn thans in hechtenis geno men. 'Serooskerke. Hedenmiddag werden ten overstaan van notaris Blaupot ten Cate geveild de volgende onroerende goederen in de gemeente Vrouwepolder* perc 1 hofstede bewoond door mej. de wed. J. de Visser, te G.apïnge, c.a„ groot 54.10 A.; perc. 2, 51.80 A. weiland al daar; perc. 3, bo-uwland 43.40 A. aldaar; perc. 4, bouwland, 30.10 A.; perc, 5, bouwland, 37.90 A.; perc, 6, bouwland, 39.60 A.; perc. 7, bouwland en sprink, 61.37 A.; perc. 8, bouwland en sprink, 50.87 A.; p-erc. 9, bouwland, 29.10 A.'; p-erc. 10, weiland, 92.20 A.; perc-, 11, weiland, 67.80 A.perc. 12, weiland, 84.20 A.; perc, 13, weiland, 72.90 A, en perc. 14, weiland, 82.50 A. De uitslag is als volgt: Perc. 1 ko-opér C. Geense te Middel burg f2714; perc. 2 J. AVouters, Koude kerk©, f 991perc. 3 A, Pluijïmer -te Mid delburg f3635; pérc. 4 C. Geense te Mid delburg f549; perc, 5 A. Aarnoutse, Ga- p'inge, f803; perc. 6 AV. de Afisser, Ga- pinge, f850; perc. 79 gecombineerd P. Koppejan, Vrouwepolder, f2451; perc. 10 J. de Rijcke, Middelburg, i' 1520pérc. 11-12 gecomib. J. Boone, Serooskerfce; f2620; perc. 1314 P. Meijérs. Gapin-gé, f '2560. ruiten naar buiten. Het was een donkere nacht; zware wol ken jachtten langs het zwerk, terwijl de donkerte werd verlicht door de brandende puinhoopen van Bodegraven. Ver ïn 't rand zag men de vlammen oplaaien. De eenzame boerenhoeven brand den; de watermolens, die zich 15oven de onmetelijke ijisvelden verhieven, brand den. Hun schepraderen sloegen vonken; hun wieken, door de vang gegaan, maal den in ra-zenden haast, met vlammende roeden. Alles brandde. De Rijfaiwrag brandde; de scheepstimmerwerf van baas Dirksen, brandde; het vuur verteerde de touwen, cl,.'planken, die cle schuiten met den oever verbonden, en zijl dreven daarheen op het grauwe water, met brandende zei len en vlammende wimpels, onder dien donkeren, nachtelijken hemel, onder die droeve wolken, die weeklaagden over zulk een verwoesting Andries was weer geboeid. Te tivVaaJf uur in den nacht liad lan Rietersen toit zijh uiterste verbazing vernomen, dat de jon gen van zijin kluisters was bevrijd; hij liad den onderofficier met de ongënade van den opperbevelhebber bedreigd, indien1 dear gevangene niet onmiddellijk de han den opnieuw werden geboeid. En Andries zat daar stil, als een lam, dat ter slachtbank wordt geleid. Moeder Dirksen zat ook nog op1 dezielfde plek. Benjamin de Jood liad haar reeds in den a-vond verlaten, uren geleden, en was niet "teruggekeerd. '(AVordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5