P NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND 1914, No. 133. 1914. Zaterdag 7 Maart 38e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH f( 1814, adering n: EERSTE BLAD. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. (tijdelijk angrachf pril ak BOVEN. RBERG. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Dit nummer bestaat uit twee bladen Goes. Een j u b i 1 e u nu Den 23 Nov. 1914 zal de vereeniging „Samuel',' haar 50-jarig bestaan herdenken. Samuel is in Goes geen onbekende. Ze stelt zich ten doel kinderen van on- en minvermogen de ouders gelegenheid te verschaffen, Christelijk onderwijs te genieten. De ver eeniging, oorspronkelijk werkzaam ten be hoeve van leden der verschillende ker ken in Goes, heeft zich ongeveer 15 jaar geleden gesiplitst in 3 afzonderlijke ver- eenigingen, welke ieder op eigen terrein werken ten behoeve der eigen kerken. Een gedeelte, het grootste, bleef den na,am| „Samuel" dragen en werkt thans, speci aal ten behoeve der kinderen van de Geref. Kerk. Deze vereeniging telt onge veer 120 leden, die maandelijks,, halfjaar lijks of jaarlijks hun penningske offeren. Gedurende de eerste 25 jaren van haar bestaan kon Samuel ruim £5000 aan schoolgelden uitgeven; in de laatste 25 jaren zal dit bedrag zeker veel hooger zijn geweest. Onderwijs. U. voor beide anvangende p Maandag litmaal in de Voorzitter. Secretaris Onderwijs onds 8 uur. in te zenden KE, Voorz. JTER, Secr. rt den inge- bekend, dat t overgedaan ERG. het genoten opvolger be- ovenstaande j de ingeze- e door een mij het ver- 1914. JPOT TEN ten verzoeke M, op de door ,Niet altijd iet openbaar ud 12 jaar Merriepaard vende Melk- 10 Loop- arvan 1 met Driewiels- aet borden, 1 stel Wie- iele veeren, Kookfornuis, Bascule met eep en Blok- ETandgereed- tooi, Tarwe- ït, Karnma- Horden en kken, Dak- Huisraad en igen op den g- in muziek. UPOT TEN in het café ioud J.kz. te en: l istkapelle, aan dweg, samen en 11 Centi- van den oogst veiling zijn ,n voornoem- ian de Lange- AARNOUT estkapelle. ,58.47 H.A. JANSE van al doen. vingsbiljetten z. te Goes, EEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels'ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April a. s. op ons biad abonneeren, ontvangen de tot dier, datum verschijnende num mers gratis. Prijs en offer. Aan liet hool'd eener Chr. school, die de finale oplossing van de schoolquaesüe verwacht op den arbeid der Bevredigings commissie, en dit openlijk uitsprak, werd dezer dagen gevraagd of hij' 't gevaar niet achtte, dat de coalitie dan uiteen zou vallen. Het antwoord luidde kernachtigde prijs js dat offer waard. 'Wij hopen, dat de schoolstrijd voor goed uit zal zijn, de rechtsgelijkheid volkomen, en de financieele gelijkstelling zuiver, ook voor wat den schoolbouw* aangaat. Die wensch dringt alle gedachten aan de gevolgen terug. En dat te gemakkelijker, omdat de coa litie niet behoeft uiteen te gaan, wanneer dit hoofdpunt van de partijprograms zal verdwenen zijin. Immers er zijn nog tal van vraagstukken die om oplossing vragen, en waarbij de tegenstelling tusschen vrij zinnig en antirevolutionair (dit laatste in deh ruimisten zin genomen) z'eer bepiaiald uitkomt. Dit is evenwel een zaak van later zorg. De onderwijsvraag spanne nu de aan dacht. Aan vrijzinnige zijde rekent men trou wens ook al op de voortzetting van de coalitie. Het vrij'zinnig weekblad „De Fak kel" toch schrijft„De indeeling van rechts tegen links wortelt in de mentar liteit. (geestesgezindheid), in de psycho logie (zielkunde) van het volk. En als rechts zijn dierbaar strijdmiddel van het onderwijs kwijt zou zijn, dan mag men er stellig op rekenen, dat des anderen daags' een nieuwe dierbaarheid zal gevonden zijn". Die baas btegrijipt het. heler! X- Continuïteit. 'De oud-minister Regout heeft in cle Eer ste Kamer verzet aangeteekend tegen het vonnis van minister Treub over de In validiteitswet. De minister is namelijk be zig om deze wet, let wel „wet", want zij 'heeft al in het Staatsblad gestaan, te vermoorden, door ze namelijk niet uit te voeren. Zoo iets nu hgeft nog nimmer plaats gehad. Alle ministeries hebben steeds de wet ten onder hunne voorgangers in het Staats blad gekomen, eerlijk uitgevoerd. De leer plichtwet en de ongevallenwet, door li berale ministers opgesteld, zijn door rechtsche kabinetten eerlijk uitgevoerd ge worden, ondanks de bezwaren die zij teigen deze wetten, toen het nog wetsontwerpen waren, hadden doen uitgaan. Hei Was immers een quaestie van con tinuïteit. dat wil zeggen van voortzetting der zaak, zij 'tal door een andere firma. gn van dezen regel nu. is minister Treub afgeweKen. Au heeft voor hem een ander liberaal, minister Rink, dat ook wel ge- diaan, namelijk met de Drankwet. Doch deze minister tastte het grondbeginsel der wet niet aan. Minister Treub doet dit wel. Hij' voert in staatspensioen, het zelfde als staatsarmenzorg, staatsbedee- ling; juist het tegendeel v,a|n verplichte verzekering; en sluit tal van menscheni uit die door de wet-Taimai zouden zijn geholpen. Terecht sprak mt*. Regout van vermoor den van de 'wet. Concubinaat. Scherp maar' juist heeft mr. Regoiut liet verschil tusscheh rechts en linksi doen uitkomen, in betrekking tot den band die je partijen saamhoudt. Hij deed dit onder anderen toen hij zeide, „dat de vorige Regeering steunde „op drie politieke frac- .ties, waartusschen de hand toch zeker heel wat hechter is, dan die van het concubinaat tusschen de vrijzinnigen en de sociaal-democraten". •X" S De 20 opcenten. Het was te begrijpen, nu er een nieuw kabinet optrad dal tegen de Tariefver- booging is, dat er een Voorstel zou inko men tot verhooging van bestaande be lastingen, en een toezegging van nieuwe. Hetgeen zeggen wil, dat de miljoenen die anders de buitenlander zou betaald heb ben, nu op rekening' van den 1 andsburg er zouden komen, 'De lezer weet reeds, dat minister Berrt- lirig voorstelt de tien opcenten op ver mogens- en bedrijfsbelasting te verdubbe len. Wie tien gulden bedrijfsbelasting be taalt, en onder het vorige ministerie een gulden daarboven, betaalt nu voortaan twee gulden bij 'lle tien. Wie derhalve zijn contributie aan de school of aan een arme vereeniging introk, omdat hij het niet. meer missen kon al was het maar een gulden, die kan nu voortaan dien gulden naar het belastingkantoor brengen, en om hieraan te voldoen, nog eens weer 'n gulden op zijn budget vaji uit gaven hebben te schrappen. Dien gulden meer zal in meer dan één gezin de Kerk, de School, de Zending of de Philantropie moeten betalen. Die zullen duizenden gul dens minder inkomsten genieten. AVant het is bekend de belastingontvanger wacht niet, en vraagt niet hoe' koan je er aan. ,Hij zegt maarSij'men betaal, en anders een waarschuwing, een aanma ning, een dwangbevel. Voor die 20 opcenten op de Bedrijfsbe- lalsting zijn wij derhalve niet dankbaar. De mindere man en de middenstand hebben er den last van, en Kerk en School varen er slecht bij. Dat de minister den accijns op! heit bier verhoogt, zal minder bezwaar ont moeten. De twaalf ton, welke hij bij die verhooging meer uit den bieraccijns wil halen, kunnen de biel-verbruikers best be talen. Bier is een weeldeartikel. AVaar- om niet liever )in die lijin voortgegaan, dan het in verhooging van opcenten te zoeken Het is anders wel jammer dat tracta- ten met andere landen de verhooging van den wijnaccijns schijnen te beletten. Gaar ne hadden wij een dergelijk voorstel ge steund; omdat wijin, nog meer dan bier, eeti weelde-artikel is, 'Ook zullen 60 opcenten geheven worden op de aanslagen der uitdeelingen door naamlooze vennootschappen, vereenigin- gen enz. Ten slotte dient nog opgemerkt, dat dit alles een voorbereiding is voor - de inkomstenbelasting. De minister had deze belasting liever dit jaar ingevoerd, doch hij! kan er niet tijdig mee klaar zijn. En zullen dan de tijdelijke heffingen, hierboven genoemd, vervallen? Het gaat niet gemakkelijk eenmaal (ook tijdelijk) ingevoerde belastingen weer af te schaffen. Een minister doet dit niet graag. En de belastingbetalers, schoon mokkend, raken er aan gewend. Inderdaad zij die de verdwijning van het Tarief en het. vorige Kabinet bewerkt en toegejuicht hebben, hebben heel wat op' hun geweten. X- w X- Beterschap. De drie veelbesproken uit Java gezette oproerpredikers Douwes- Dekker, Tjiple Mangoenkoesoemo en Suardy Suryaning'- rat hebben een adres gericht aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch- ïndië, in welk adres zij' uiteenzetten hun standpunt in zake vrijmaking van Indië, en beloven in hun geschriften en rede voeringen Voortaan eiken prikkel tot ver zet te zullen vermijden. Het stuk draagt de sporen van gesteld te zijn onder den indruk van de door den Minister van Koloniën toegezegde bemid deling. Adressanten verklaren dat zij als eind doel nastreven de vrijmaking van Indië, doch met de erkenning dat die vrijmaking misschien wel eerst na jaren zal kunnen komen. Zij beschouwen de uitbreiding van het onderwijs in zijn verschillende vertakkin gen als het hoofdpunt op het program van de Indische beweging,juichen de in stelling van een kolonialen raad toe, en verwachten dat na Verloop van tijd de bevolking door verbéterd onderwijs, en economische verheffing rijp' zal zijn ge maakt zich in dien raad te: doen ver tegenwoordigen. Het meest teekenend in hun request is wel de zachtmoedige mededeeling dat, zij het geweld als factor van verheffing der Indische bevolking verwerpen, en het ootmoedige slot „dat zij, naar aanleiding van enkele artikelen en uitdrukkingen, door hen geschreven, die in tegenspraak zijn of schijnen met bovenstaande be schouwingen, door de o n d e r v i n- d i n gi geleerd, verklaren, indien hun het vrije verblijf in Indië werder mocht worden vergund, in den geest dier be schouwingen hun arbeid aan de verhef fing van htm volk, aan de verbroedering der rassen en aan de beschaving te zullen voortzetten." Het mag natuurlijk in niemand opkomen dat dit adres niet oprecht geineend kan zijn. De gouverneur-generaal zal nu hebben te beslissen of er termen aanwezig, zijn O'iri, behoudens, nadere voorwaarden het uitwijzingsbesluit in te trekken. En ook of, tegenover den inlander, een dergelijke intrekking gewenscht is. Heel gerust zijn wij er niet o.p; nu „Het Volk" deze „verklaring" toejuicht onder meer als, grondslag van liet, verzet tegen regeeringswillekeuren als voorwaarde van het bondgenootschap der sociaal democraten stelt, dat Douwes Dekker, c.s. blijven „staan op den bodeni dezer ver klaring." Vf w Waarschuwing. Weer ging er een slem op uit vrijzinnige kringen om toch te waken voor ons kolo niaal bezit. Naar „De Nederl." herinnert schreef de Delfitscihe hot gleeraar Slees wijk in het „Tijdschrift voor sociale hygiëne": Over 'n jaar of wat zullen wij dank zij veel praten en weinig doen onze koloniën wel hebben verspeeld. Laten we nu toch zóóveel eergevoel er op na houden dat wij pogen de eilanden dan niet „ver pest'' acihter te laten. Andere vrijzinnigen, vooral staatslieden, die zoo tegen de gelden voor viootuitbrei- ding zijn, mochten deze waarschuwing wel ter harte nemen! Men leze ook het opstel van jhr. SandL herg: „Indië verloren, rampspoed gebo ren", en lette op de lezing' van den heer v. cl. Belt in de „Vereeniging voor Krijgs wetenschap." Hiermede in verband herinneren wij nog eens aan hetgeen „De Standaard" nog dezer dagen schreef (no. van 2 Maart) Nu is ons Koloniaal bezit, en daarmee de positie van heel ons land, nog te redden, mits we ijlings toetasten en er de millioenen voor over hebben. Aarze len we, dan staat de jammer in nationalen zin voor de deur, en dan zal straks een vreemde Mogendheid ons laten meebetalen aan de vloot van oorlog, waarmee ze ons eerst onze Koloniën zal hebben ont roofd. X- Een onjuistheid. Men stelt het van vrijzinnige zijde voor als zouden do financieele voorstellen van het tegenwoordig' kabinet noodig ge maald zijn door het. „wanbeheer''' van het vorigie. Uit 'alle toonaarden wordt. dat. liedje ge dongen. De beschuldiging: is zoowel een uitvlucht als een onjuistheid. Immers toen de vrijzinnigen in de Ka mer ;tegen de Tariefherziening opkwa men, hebben zij, bij monde o.a. van mr. Patijn, gezegd dat ziji een andere finan cieele regeling kenden, welke zij echter op dat oogenblik niet zouden openbaar maken. AVanneer nu deze regeling bestaat In een 'inkomstenbelasting, die reeds door minister Kolkman was voorgesteld, en in een tabaksbelasting, een successiebelasting op; erfenissen in de rechte lijn, dan zal de verrassing wel niet heel groot zijn. Bo vendien het vorig kabinet, al heeft het de zeer hooge uitgaven door artikel 369 noodig geworden niet voorzien, isi toch op dekking der uitgaven bedacht geweest, getuige zijn voorstel tot tariefeverhoo- ging, een maatregel welken het kabinet Gort v. d. Linden niet heeft overgeno men. Het gaat voor wie dit weten niet aan te vertellen dat het ministerie Heemskerk! de financien in de war heeft gestuurd, en met dit verhaal de twintig opcenten en de versterking der middelen door de gewijzigde Inkomstenbelasting te verdedi gen of aan te prijzen. Post- en Tel. pers o nee 1. De 7de algemeene vergadering van den Ned. Bond van Chr. Post- en Telegraaf personeel zal 7 en 8 Juli te Hilversum worden gehouden. Middelburg. Heden had de opening plaats van de stembriefjes der verkiezing van twee commissarissen van den Polder Walcheren. De uitslag was, dat gekozen werd de heer G. van de Putte te Vlis;- singen met 138 van de 161 geldige uitge brachte stemmen, en de heer mr. P. Die- leman met 148 van de 168 uitgebrachte stemmen. Voor iedere vacature was een afzonderlijke stemming uitgeschreven. De overige stemmen waren over verschillen de personen verdeeld. Van de oprichters de heeren J. Meijers, B. Faberij de Jonge, P. den Herder, B. M. den Bioer, M. Sterk en C. Snoep Az. •is alleen de laatste nog in leven. Deze heeft zich van den beginne af willen belasten met het inzamelen der gelden. Reeds geruimen tijd heeft hij deze func tie aan anderen moeten overgeven. Het is ons niet bekend of het Bestuur plannen heeft om het 50-jarig bestaan eenigszins feestelijk te herdenken. Er is zeker alleszins reden toe. Het 25-jarig be staan is, ook niet onopgemerkt voorbijge gaan. Toen trad alsi feestrede naai- op de heer Brouwer, hoofd der Chr. school te Giesendam, vroeger te Goes, terwijl ae heer J. J. Visser als secretaris een te- knopt verslag gaf van Samuels geschie denis,. De penningmeester mocht in dit jaar (1889) milde gaven boeken ten be hoeve van de kas. In de maandelijksche vergadering der Goesche afdeeling van den Nederl. Meisjeshond (Vereeniging van Chr. Jonge Vrouwen) trad ,AVoensdag j.l als spreekster op Mejonkvr. S. E. de Savomin Lohman, presidente van den Bond, die na een inleidend woord der afdeelingsrpresidente het woord nam en een bijbelbespreking hield over Matth 13:115, de gelijkenis van den Zaaier. Dat het gesproken woord ingang vond, was te bemerken aan de groote aan dacht, waarmede de spreekster, gevolgd werd. De presidente, mej. Janssen, dankte uit aller naam zeer hartelijk voor de goede woorden, die zij hoopte, dat in gang mochten gevonden hebben bij allen. Het Zomerfeest der Chr. J ongel in gs- vereenigingen op Zuid-BeVeland zal wor den gehouden op Donderdag 25 Juni. Koudekerke. Vrijdagavond werd alhier een druk bezochte vergadering gehouden, belegd door Patrimonium en bijgewoond door pl.m. 60 personen. In die vergade ring werd door den Burgemeester een duidelijke uiteenzetting gegeven van de woningweten de wensclielijkheid uit gesproken van de oprichting eener bouw- vereeniging, welke ten doel heeft ver betering van volkshuisvesting in deze gemeente. Gevolg hiervan was dateene vereeniging werd opgericht met 2 lieden en 6 begunstigers. Een voorloopig be stuur werd gekozen, bestaande uit de heeren A. Aarnoutse, A. Jongepier, J. C. de Koster en F. de Rijke. De ver gadering werd door Ds. Postma met dankgebed gesloten. Nieuw- en Sint Joosland. Gisterenavond hield het muziekgezelschap „Oefening- na den ai-beid" in het café „de Hoop", zijn 13e winteruitvoering. Op een achttal, goed gespeelde nummers werd het pu bliek, dat in grooten getale was opge komen, vergast. Tusschen de nummers werden een paar stukjes voorgedragen, welke ook zeer in den smaak vielen. Sluis. Uitslag raadsverkiezingen. Gekozen: Aérnoudts (R. K.) met 192 stemmen, tegen 148 op Noest (lib.), 13 sit.; ware nvan onwaarde. (N|. Z. Ct.) Zisrikzee, Gisteren schrikte een paard voor een vigelante van een motorfiets; 't dier ging op hol en sprong regelrecht door de voordeur den boekhandel Van de firma Oehtman en Zonen binnen. Boven wonder liep alles nog goed af. Alleen de deur werd verbrijzeld. Ned. Herv. Kerk. De vergadering van 19, April. Te Amsterdam is een buitenge wone kerkeraads vergadering uitgeschre ven, waar het eerste punt van de agenda voor de vergadering dei- Ned. Herv. Kerk op; 16 April, de belijden is k wes tie (pro ponentsformule en lidmatenvraag) door een der leden zal worden ingeleid, ter wijl daarna de geheele vergadering' aan de discussie over dit belangrijke .ondetflWehpj zal worden gewijd. Naai- de ,,Stichtsohe Crt." verneemt, is ds. J. R. 'Slotemafcer de Bruine te Utrecht, als opvolger van ds. Pierson, be noemd tot president-directeur der 'Heb dringsgestichten te Zetten. Dr. Slatema ker de Bruine heeft deze benoeming .aan genomen. Geref. Kerken. Beroepen te Middelbands, G. Verriji te AVaarder; te Ouddorp, K. Schilder,, cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Lutten a. d. Dedemsvaart, R. E. Sluiter te Murmerwoude. Goes. Aan de Hervormde school alhier is met ingang van 1 ^,pril tot tijdelijk voor Ambachtslieden, (vakken wiskunde, onderwijzer te Sneek. Het eind-examen der avondschool voor Ambaxchtslieden (vaikken wiskunde, natuur- en werktuigkunde) zal gehouden worden, voor wat het mondeling gedeelte betreft op 13 Mrt. ais. 68 uur nam. te Goes. Kruïningen. De heer D. Blok. alhier, in militairen dienst te Utrecht, is be noemd tot onderwijzer aan een Chr. schooi te Scheveningen. De examens Fransch, Duitsch en Engelseh l.o. zullen worden gehouden in Aug., zoo noodig ook in het laatst van Juli; de examens Fransch, Duitsch en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1