VOOR ZEEL 1914. Vrijdag 6 Maart 28e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH No. 132 EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Het Zeggenschap. Feuilleton. Onder de Oranjevlag. Buitenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 'ft.iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 'April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Ook do quaestie van het zeggenschap is zeer gewichtig. Biji de' school komen in aanmerking de vader, de kerk) de onderwijzer en de over heid. Doch de vader in de eerste plaats. Deze toch heeft, als lid der kerk, bijj den doop beloofd het te zullen onderwijlzen of doen onderwijzen. Hiermede heeft hij' zichzelf zijn taak voorgeschreven. En nu ziet de kerk toe, dat en hoe hij1 haal' vervulle. Maai' ook de onderwijzer is een element van beteekenis dat bij de opvoeding aan spraak op zelfstandige rechten kan doen gelden. Hij vertegenwoordigt toch de we tenschap aan de hoogeschool, om een beeld van dr. Kuyper te gebruiken, waar de erfes moet uitgegraven; aan de middelbare school Waar deze erts dient bewerk t; en aan de lagere school waar hetgeen uit die erts bereid werd, moet gebruikt worden. Nu heeft de vader het recht om te bepalen, niet methode of leergang, want daar heeft hijl geen verstand vandan nog heeft hij dit aan den onderwijzer over te laten. Maar wel heeft hij het recht om te bepalen den geest van het onderwijs en de onderwijzer onderzoekt of hij in dien geest onderwijzen kan, of liever of deze geest ook is die zijlner keuze. In het tegenovergesteld geval dient zoodanig een onderwijzer geen benoeming aan de school te aanvaarden, of ook hijl tracht door samenspreking met den vader, of met het schoolbestuur dat de vaders ver tegenwoordigt tot klaarheid en gemeen schap .van bedoeling te komen. Niet de wet, niet de gemeenteraad, maai de oudere behooren zeggenschap te hebben over de keuze van den onderwijzer hun ner kinderen. Dit brengt ons tot de her haling van de in de laatste jaren onder ons als zelfbewusten eisch levend gewor- Een,5 verhaal uit het rampjaar 1672. door L'. PENNING. {Nadruk verboden.) 69. „Toen. vijftien jaren geleden, kwaamt gij voorbij met uw ma.n, en gij1 zeidet: „Kom baas we moeten dien zoon van Abraham veïplegen, want anders komt hijl om van gebrek ik heb nog een bed beschikbaar op het zolderkamertje!" Moeder Dirksen staarde lang den grijb- aan aan; toen zeide zij': „Ja nu her inner ik het mii;. Mijn man nam u op zijn armen, en droeg u de trap opEn later zijt ge nog eenige keeren hier ge weest, en bra.cht telkens een verrassing voor onze kinderen mee!" „Zoo is 't!" zeide de vreemdeling! „heeft Andries u ook verteld, wie hem te Naarden uit de gevangenis heeft ge red?" i „Mijn jongen zeide, den naam niet te mogen noemen!" hernam vrouw Dirksen, die langzaam, nu haar zoon in het ge ding stond, uit haar dofheid oprees. „Ik ben 't.geweest!" zeide de vreemde ling. „Gijl" „Ja ik! Drie maanden lang ben ik in dit huis verpleegd; Andries was toen een kleine jongen van twee jaar; niets dan den gedachte van: de vrije school voor de gohee.le natie; of de vrije school regel, overheidsschool aanvulling. Dat wil zeggen overal vrij lager-, vrij middelbaar-, vrij hooger onderwijs. Dat wil niet zeggen: overal christelijpc lager-, christelijk middelbaar-, christelijk hooger onderwijs. Deze eisch toch kan in een land met een gemengde bevolking nooit uit het hart der antirevolutionaire partij opwellen. Geschiedde dit, dan was de fout her haald, waarin de liberale partij verviel, die 'op vele plaatsen van de openbare school een soort tegerikerk maakte, een tegenkerk, maar tot propageering van den godsdienst boven geloofsverdeeldheid, of, gelijk dr. De Visser het eenmaal zoo kern achtig heeft uitgedrukt, ter verbreiding' van de denkbeelden van het Nut. Groen van Prinsterer heeft, aan de open. hare school ten allen tijde den eisch ge steld der volstrekte onzijdigheid. Hij deed dit niet, dewijl hij den naam van den Christus uit de openbare school bannen wilde, maar om te voorkomen, dat onder den schijn van Christelijk die naam van onzen eeuwig gez'egtenden Heiland wierd aangerandof eene leer werd binnenge loodst welke niet strookte met de belijde nis van den .Christus. Een neutraliteit, zegt Professor V. d. Wijick, een liberaal van den echten stem- p'el, die u niet uitlacht, is daarom nog geen neutraliteit die u eerbiedigt. En dat Groen van Prinsterer goed gezien heeft, bewijzen wel de feiten dat met name in streken waar "het modernisme overheer- schend is, ook de „openbare" school hier van de sporen draagt. Dr. Hugenholtz, oom van het tegen woordig Kamerlid, heeft het dan ook in dertijd volmondig, erkend, dat het moder nisme in zijn strijd om de macht, om de verovering der geesten, van den g'eest der natie, een krachtigen bondgenoot had in de openbare school en de onderwijzers dier school. Dat op plaatsen waar alle ouders, geen enkele uitgezonderd, op de openbare school Christelijk onderwijs begeeren, zal wel altijd tot de hooge uitzonderingen behooren. Zoodat wij de vraag, of in dergelijke plaatsen nog volstrekte neutra liteit zou moeten heerschen op de over heidsschool buiten bespreking kan blijVén. Slaagt de Staatscommissie er in om de vriendschap heb ik 'hier genoten Hij sprong plotseling overeind; zonder een woord, zonder een groet stormde hij het huis uit, langs de wacht van dragon ders, langs de brandende huizen voorbij, met de wanhopige kracht van een jongen man. Een uur later keerde hij terug. Hij had het mogelijke en het onmogelijke beproefd, om Andries Dirksen uit diens gevangenschap te verlossen. Hij was bij ritmeester Melao geweest; hij was dooi de garde heengedrongen om. den opper bevelhebber te bereiken; hij had dezen gesmeekt, om den jongen man pardon te geven, en was, toen alles vergeefsch was, voor den geweldenaar op de knie- en gevallen, met geen ander resultaat, dan dat generaal Luxemburg "hem een verachtelijken schop had gegeven. Toen had hij een poging aangewend, om den wachthebbenden onderofficier om te koopen; hij had getracht, de soldaten om te koopen; hij had een musketier, die van de Pyreneën af de Fransche ^verf- trom was gevolgd om een hoop geld te ver dienen, vijftig gouden louisdors geboden, om voor slechts een paar uren diens uni form te mogen bezitten. Hij had een poging gedaan, de noodkerk in brand te steken, ten einde Andries in de verwarring te kunnen redden; maar alles alles was vergeefsch geweest, en hij had niet eens verlof kunnen bekomen, den gevangene te spreken. Hij wierp zich, doodop, met hijgenden adem, in een stoel; hij balde de vuisten, en riep met grimmige stem„Te laat financieele gelijkstelling tusschen open» haar en hijzonder onderwijs tot stand te brengen, dan zal tot deze vraag te minder aanleiding bestaan, dewijl in gemeenteit wjaar dooi' alle ouders; hoofd voor hoofd, Christelijk onderwijs voor hunne kinderen begeerd wordt, de „openbare" school kan Verdwijnen, en het schoolgebouw aan deze voorstanders kan Worden overgedaan. De openbare school is dan vrijfe school gewor den. In de groote steden evenwel zou, en hiermee gaan de antirevolutionairen met de voorstanders der betrekkelijke onzij digheid accoord, op bepaald© scholen de eisch der volstrekte neutraliteit behooren te vervallen voor bepaalde scholen in overwegend Christelijke volksbuurten. Overigens blijft het een goede voorslag' van Ons Program, dat er kome- gelijk! recht voor allen; iedere richting haar school zoo zij 'die begeert, de kosten voor het lager onderwijls te dragen door- den Staat; alle kosten, ook die voor schoolbouw. Korte lessen in Staatsrecht en oeconomie. De heer J. A. Nederbragt, leeraar M. O. Staatswetenschappen, gal' een beek uit onder hovenstaanden titel, een eerste se rie die, naar de schrijver hoopt, zal kun nen dienen ter inleiding in de staatswe tenschappen van hen, die slechts zeer weinig tijd aan deze vakken .kunnen be steden. I In zeer eenvoudigen vorm bespreekt de schrijver in de afdeeling Staatsrecht: Inleiding en algemeene bepalingten. Ne derland en Oranje in den loop der Tij den. De Grondwet en liaar Geschiedenis. De Koning en zijh Macht. De Minister en de Raad van State. De plichten van het volk. De rechten van het volk. De Staten-Generaal. De Wet en de Begroo- tin.g. De Rekenkamer. De Rechterlijke Macht. Verhouding tusschen het rijk en zijn onderdeden. De provincie. De gemeen te. Waterschappen, Veenschappen en Veen- polders. Oost-Indië. West-Indië, Grond wetsherziening. In de tweede afdeeling Oeconomie han delt de schrijver over: Wat Oeconomie is. Grepen uit de geschiedenis der Oeco nomie. Beteekenis van Landbouw, Nijver heid en Handel. Natuur, kapitaal en ar beid. De ondernemingsvormen. Coöperatie. Het overheidsbedrijf. Het geld in zijn ver schillende vormen. Het crediet en de wis sel. De banken. Waarde, markt en prijs. Do verdeeling. Belastingen. Moederland en Jan Pietersen is mij voor geweest!" En Benjamin, de Jood, bleef daar zit ten, naast die door smart en droefheid verpletterde moeder, terwijl zijn oude, schrandere oogen in schrille hopeloos heid rastien op de uitgedoofde sintels van den vuurhaard. HOOFDSTUK XXV. Bodegraven brandde, zooals Zwammer- dam had gebrand; slechts het huis- van baas Dirksen, dat door de Fransche wacht werd bewaakt, en een vroeger kaaspak huis, dat thans den Roomschen tot nood kerk diende, bleven gespaard. De zware toren verhief zich als een zuil van vuur boven de instortende 'kerk de huizen, de hooibergen, de schuren alles brand de. En het huis van baas Dirksen en de P-Oomsche kerk zouden dit lot niet ontgaan zijn, indien zij niet afgezonderd en boven den wind hadden gestaan. Andries was opgesloten in de Room- sche kerk, en een wacht van twaalf mus ketiers stond, met het geweer in de arm, voor de beide deuren op post. Te zeven uur werd hem aangekondigd, dat hij morgenvroeg te vier uur als gte- meen spion aan de galg voor het in asch gelegde raadhuis zou worden opgehangen. Hij vond het goed hij had niet anders verwacht, al was het een droeve zaak, zoo jong te moeten sterven. Hoe gaarne had hij nog langer geleefd om zijn ouders, om zijn broeders, om zijn zuster vooral om zijn moeder, wier ziel verscheurd zou worden bif de gedaph- Koloniën. Het verkeer. Sociale wetgeving. Oeconomiscihe wetgeving. Statistiek. Vooral in de afdeeling „Oeconomie" komt velerlei voor dat ter bestudeering en besp'reking ban onze Vereenigingten en Clubs mag worden aanbevolen. Waar in onze kringen nog veel te wei nig aan de sociale vraagstukken wordt gte- daan, kan deze uitgaaf een uitnemend middel zijn om den lust daartoe bij ve len op te wekken. De schrijver is er in geslaagd de op zichzelf taaie onderwerpen zoo voor te dragen, dat zij zich aangenaam lezen laten. Laten vooral leden onzer Propaganda- clubs er hun voordeel mee doen! Frankrijk. Dezer dagen liepen de geruchten, dat Briand reeds oneenigheid had met zijn nieuwe partij, de vereeniging der linker zijde. De oud-premier heeft deze geruch ten echter beslist tegengesproken. Briand verklaarde tegelijkertijd, dat ver scheidene geunifieerde radicalen hem in den laatsten tijd hei'haaldelijk hadden ver zocht, alles yn het werk te stellen om een verzoening tusschen beide groepen tot stand te brengen, opdat de eene groep van republikeinen niet de andere zou be strijden. Briand had echter geweigerd, hier een initiatief te nemen, en op het verzoek geantwoord, dat republikeinen, die tusschen de federatie der linksehe partijen en de geunifieerde radicalen ston den, misschien een verzoeningsformule zouden kunnen vinden. Albanië. In Durazzo is men sinds Zaterdag druk in de weer om de stad voor de ontvangst van den vorst van Albanië, zijn gemalin en het hof, een feestelijk aanzien te geven. Overal wappert de Albaneesche vlag, aan de haven zijn eerepoorten opgericht en verschillende straten zijn versierd. In de stad heerscht groote drukte. Behalve tal van vreemdelingen zijn Albaneesche depu taties uit Egypte, Roemenië en Rusland, ja zelfs uit Amerika aangekomen. Terwijl men zich in het Noorden dus tot feesten gereed maakt, geeft de toestand in het Zuiden, in E pi rus, waar de Griek- sche troepen wegtrekken om' het land aan het jonge vorstendom, over te laten, reden tot ernstige bezorgdheid. Thans wordt weer gemeld dat ook de bewoners! van Santi Quaranta de onafhankelijkheid te, dat haar goedgeloovigheid zijn lot had bezegeld. Doch er was niets aan te doen; hij had trouwens op deze mogelijkheid gerekend; en de rekening met de eeuwigheid was ook gereed. Geen wanhoop verscheurde zijn ziel, zooals een half jaar geleden in dat Gel- dersche torenhok; Christus was zijn Hei land dat was een rustpunt zijner ziel. Een man met ernstige trekken, in het zwart, gewaad der Roomsche geestelijken, trad binnen, om met Andries over dood en eeuwigheid te spreken. Het was de eerste keer, dat de jongen een Katholieken geestelijke ontmoette; hij voelde een zekeren afkeer, maar do gees telijke was een beminnelijk, eerwaardig man, met een warm hart, die de familie Dirksen kende en niet als een ketterjager was gekomen. Hij was bewogen met het lot van den jongen man, en had het aan hem gelegen, dan was Andries in vrijheid gesteld. Hij vroeg den gevangene, of 'de boeien hem geen pijn deden, en wist van den bevelvoerenden officier gedaan te krijgen, dat hem de kluisters werden afgenomen, en dat hij schrijfgereedschap ontving, om een laatst vaarwel naar huis te schrijven. De geestelijke beloofde den brief te zullen bezorgen; en zijn stem klonk zacht en droevig, toen hij Andries de hand ten afscheid reikte. Daar zat de jongen dan terwijl twee musketiers in zijn onmiddellijke nabij had al zijn bewegingen achterdochtig bespied- hebebn uitgeroepen, nadat de Grieken deze plaats ontruimd hadden. De burgers van Santi Quaranta begeleidden de wegtrek kende troepen tot buiten de plaats, en teruggekeerd, verklaarden zij zich onaf hankelijk en sloten zij zich aan bij het onafhankelijk Noord-Epirus. De beweging in Noord-Epirus neemt dan ook eiken dag een ernstiger karakter aan. Niet alleen de Grieken zouden er stoken, en de bevolking tot opstand aansporen, maar ook Servische spionnen zouden zich daaraan schuldig maken; althans uit Du-* razzo wordt gemeld dat te Alessio twee Serviërs, waarschijnlijk officieren, zijn ge vangen genomen, die enkele bommen bij zich droegen en beschuldigd worden van spionnage en ophitsing tegen de Alba- neezen. Zweden. De Tweede Kamer is dan toch ontbon den geworden. In beide Kamers is gisteren het vol gende schrijven van den Koning voorgele zen „Daar ik uit bezorgdheid voor de veilig heid des rijks mij genoopt heb gezien aan het ,yolk door nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer gelegenheid te ge ven zijn meening over de quaestie den verdediging uit te spreken, heb ik besloten de Tweede Kamer te ontbinden en te gelasten, dat in het gebeele rijjk nieu we. verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen worden gehouden. i Later zal ik bepalen op welken datum de nieuwe Rijksdag zal bijeenkomen". De ministerraad heeft nu een protocol openbaar gemaakt, waarin de minister van oorlog, Hammarskjöld, het landsverdedf- gingsontwerp toelicht. De regeering acht de opleiding der rek ra teil in den winter, van groot gewicht en in verband daar mede stelt zij voor met het onderricht, dat 250 dagen zal duren, op zijln laatst in het begin van November te beginnen. Verder worden verschillende oefeningen voorgesteld. Door verlaging van den dienstplichtigen leeftijd komt een lichting meer beschik baar. Om tegen overrompeling gevrijwaard te zijn stelt de regeering voor bepaalde versterkingen te land en aan de kust aan te leggen of te verbeteren. Het voornaam ste deel Idler vloot acht de regeering de kustvloot, die uit ten minste twee divisies pantserschepen, elk van 4 schepen, en uit torpedobooten en duikbooten moet be staan. Tot dekking der hoogere kosten voor de weerbaarheid is het heffen eener Ibui- tengewone .belasting op' de groote ver mogens en inkomens noodzakelijk. Een den, en een dozijn musketiers buiten de wacht hielden met pen, inkt en papier voor zich, om zijn laatsten brief te schrij ven Drie keeren begon hij. maar telken male moest hij afbreken, want de droef heid werd hem te machtig, en ging als een hooge vloedgolf over zijn ziel. Een zacht gesnik kwam kreunend uit zijn keel, maar eindelijk overwon hij die zwakheid en nu schreef hij1 geregeld voort, slechts nu en dan even stil houdend, om zijn denkbeelden in een behoorlijken vorm! te gieten. „Geliefde Vader!" zoo schreef hij, ^ge liefde Moeder! Geliefde Broeders en Zus ter! Ik zit hier in het kaaspakhuis, dat de Roomschen van den ouden Mijnert hebben gekocht, en tot kerkgebouw hebben be stemd. Het is nu half tien in den avond, en te vier uur morgen vroeg moet ik sterven. Ik heb dus nog zes en een half uur te leven, en dan is 't afgeloopten. „Weest niet al te bedroefd om mij1, geliefde oudere, want ik sterf voor een goede zaak; voor Oranje en vaderland, voor vrijheid en recht! De vijanden zullen mij ophangen als een verachtelijken spion, maar ik heb .slechts het waarachtige heil van ons dierbaar vaderland op het. oog gehad, ten bezit een goed toe verzicht, dat al mijn zonden zijn vergeven om Chris tus' wil. Ik ga naar het hemelsche Va derland, en hoop u daar allen weder te zien.'-' pVordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1