DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Feuilleton. Gemengd Nieuws. Onder de Oranjevlag. m VAN ZATERDAG 28 FEBRUARI. Zeehonden. Sedert bij K. B. van 21 Mei 1900 voor liet dooden van zee honden binnen het watergebied van het Rijk premiën zijn toegekend, zijn onge veer 14 jaren verloopen en het getal gedoode dieren is zoo groot geweest in den loop van dien tijd, dat het getal merkbaar verminderd islagen voorheen kudden van meer dan 200 exemplaren op de zandbanken te rusten, nu is het een zeldzaamheid, dat men er twintig bij elkaar ziet. De visscliers, die met leede oogen de groote roofzucht der die ren gadesloegen en met aandrang zich tot den Minister wendden om de sedert 1857 afgeschafte premiën weer in te voeren, zijn nu zeer dankbaar, dat die vermindering van zeehonden hun ten slotte een bate is geweest bij de bot- vangstde eenige reden van de slechte vangsten in vroegere jaren wordt dan ook de groote vraatzucht der zeehonden genoemd. Langzamerhand wijken de dieren door de voortdurende vervolging buitengaats en wegen zich niet meerde stroomen op te komen. Hbl. Spoorwegdienst. B. en W. van Middelburg maken bekend, dat ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn gelegd de ontwerpen van de zomerdienstregelingen 1914 van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, de Ilollandsch IJzeren Spoorweg- Maatschappij en de Nederlandsche Cen traal Spoorweg-Maatschappij. Eventueele opmerkingen betreffende deze ontwerp-dienstregelmgen, voor zoo veel betreft hierin opgenomen nieuwe regelingen, kunnen schriftelijk vóór of op 1 Maart 1914 aan het Departement van Waterstaat worden ingezonden. Wenschen en bezwaren echter, welke, zoowel de bestaande als de nieuwe dienst regelingen, wanneer deze met ingang van 1 Mei a.s. in werking zullen zijn getreden, betreffen, kunnen daarentegen uiterlijk in den loop van de maand Mei 1914 worden medegedeeld aan het betrokken lid der Commissie van advies over spoor- w egdienstregelingen. Voor Zeeland heeft als lid in deze Commissie zitting de heer J. A. van Rompu, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland te Terneuzen, en als plaatsvervangend lid de heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten te Middelburg. Ar11. 369 en 370 Invalidi teitswet. De minister van landbouw heeft de aanwijzing van onderstaande personen, die ouden van dagen bij het aanvragen eener ouderdomsrente behulp zaam waren, ingetrokken: Z i e r i k z e e (27), ZonnemaireJ. van de Velde, gemeenteveldwachter aldaar. Oud-Vossemeermej. P. Ruytenburg, aldaar. Terneuzen (30). Retranchement J. A. van Houte, hoofd eener school aldaar, BreskensM. Eyke, hoofd eener school aldaarK. Minderhoud, dijkbaas aldaar. IJzendijkeTh. A. Overtveld, hoofd eener school aldaar. Biervliet P. Overhage, hoofd eener school aldaar. TerneuzenA. de Koning, te Sluiskil (gem. Terneuzen). Sas van Gent: F. P. J. Stubbé, secretaris dier gemeente. Westdorpe: P. van der Heyden, kantoor klerk aldaarR. R. M. Kieboom, secre taris dier gemeente. OverslagC. A. Mattelé, ambtenaar van den burgelijken stand aldaar. Koewacht: A. P. j'. de Blieck, secretaris dier gemeente. Axel D. A. van Houte, hoofd eener school aldaarP. de Regt, landbouwer, te Axelsche Sassing (gem. Axel)P.- van Vliet, hoofd eener school te Axel. St. Een verhaal uit het rampjaar 1672. 1 door L'. PENDING, (Nadruk verboden,.) 64. De terreinkaarten Worden nog eenmaal nauwkeurig bestudeerd, terwijl men met ongeduld wachtte op een rapport van over ste De Melac, die reeds vóór het daglicht met een eskadron ruiterij naar de Dub bele Wiericke wap gereden, om de sterkte v,an het ijis te onderzoeken. fr) d®n namiddag was de Melac terug, en hij bracht het geheele eskadron mede, wat den generaal vreemd deed opzien. „Ik kan er niets aan doen!" zeide de ruiter-overste, de schouders ophalend „het ijis van de Dubbele Wiericke is niet sterk genoeg, om ros en ruiter te dra gen". „Monsieur 1" riep Luxemburg met ver heffing van stem, „ik begrijlp dat niet; het heeft in geen jaren zoo hard gevro ren; het ijls zit er steendik in". „Verleden nacht heeft het bijha nieit gevroren", hernam De Melac, „en op dit oogenhlik dooit het zie u maar naar Öe ruiten, Excellentie! De bloemen gaan er af!" „Dat zou een mooie boel wordenI" stoof Luyemburg op; „een half jaar ge- Wacht op de vorst, en als men zijn slag JansteenC. IJsebaart, burgemeester dier gemeente. Clinge A. Lansu, onder wijzer aldaar aldaarA. J. J. Lansu, idem. HulstA. E. J. Janssens, ambte naar ter Secretarie van die gemeente. GraauwJ. P. II. van den Broek, kape laan aldaar. HontenisseA. P. M. van Braband, secretaris dier gemeente. Middelburg B. en W. stellen aan den raad voor de verdere behandeling van het reeds vroeger medegedeelde plan tot verbetering der straten en het invoeren van een straatbelasting, uit te stellen tot dat de burgemeester, die thans ziek is en die in het college van B. en W. de warmste voorstander van een straat belasting was, geheel hersteld is. De commissie van linantiën en die van fabri cage hebben intusschen als hun meening bekend gemaakt dat zulk een belasting niet moet worden ingevoerd, om dat zij de belastingdruk in deze gemeente daartoe te zwaar achten. Een goede vangst. Het is de politie alhier gisteren (Vrijdag) gelukt de hand te leggen op tweegevaarlijkeheeren. Door een inwoner van Domburg was een brief ontvangen, waarin hem gevraagd werd Vrijdagmiddag twaalf uur aan het station Middelburg te komen, waar hij van twee man tegen betaling van f 300 de voorwerpen zou terug ontvangen, die hem te Amsterdam eenigen tijd geleden ontstolen zijn. Indien hij de f 300 niet gaf zouden de mannen van hem dingen bekend maken, die zijn goeden naam ten zeerste zouden schaden. De bedoelde heer begaf zich naar de plaats van samenkomst en trad met de beide mannen in het café, verbonden aan het hotel „du Commerce". Hier bevonden zich echter ook de inspecteur van politie Schreuder en een agent beide in burger- kleeren. Toen de heeren met hun slacht offer het café wilden verlaten werden zij aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht, zulks ten deele per auto, die bij het station, waar ook extra politietoezicht was, was gestatiorineerd. Op het bureau gaven de heeren op te zijn de 50-jarige A. van Ommeren en de 27-jarige H. J. Gerber en beiden te Amsterdam te wonen. Het schijnt dat men hier te doen heeft met oude bekenden der politie, die ook te Amsterdam nog wat af te rekenen hebben. Beide mannen zijn heden naar Amsterdam overgebracht. Vlissingen. Uit het verslag van het zieken- en ondersteuningsfonds voor de werklieden der Kon. Maatscl^ppij „de Schelde" te Vlissingen over 1913 blijkt dat dit fonds in dat jaar met een bedrag van f3.727.13 vooruit is gegaan en thans f 25.103.83 groot is. Dit jaar werd f 700 meer aan contributie ontvangen dau het jaar daarvoor. De directie schonk het overschot van de penweekdagen aan het fonds ten bedrage van f 640 90. Aan 865 werklieden werd ziekengeld uitbetaald, zijnde 137 meer dan in 1913 en zulks te samen over 10964 dagen. Aan ondersteuning voor oude en gebrek kige werklieden werd meer uitgegeven dan verleden jaar, namelijk te samen f 6.306.23. De stoomboot „Plauen" is gisteren middag toen de mist optrok, opgevaren naar Antwerpen. De lichter „Zeemeeuw"; „Emmanuel" en „Fortuna" zijn op de haven gesleept en zullen indien heden de mist opklaart naar Antwerpen "gesleept worden. De „Fortuna" heeft schade be komen aan 't voorschip en een anker verloren. Gisterenavond liep de binnenko mende dagmailboot „Koningin Wilhel- miua" tijdens dikken mist in de buiten haven alhier op een berm. Het schip werd met behulp van een sleepboot weder spoedig vlot gesleept. Daar het slechts een oogenblikje was dat het schip om hoog zat, was er voor de passagiers en mail niet veel vertraging. lerseke. Dhr. W. J. de Bruijlne, alhier, is op zijin verzoek eervol ontslagen als gezworene van den Molenpolder. wil slaan dooil Op mijn woord van eer da'ar zou- men gek van worden! Zijn Majesteit liet telkens vragen, of we nóg niet in Den Haag zijp, en mijn be nijd ers hitsen den koning tegen mij op. Ik wou, dat ze eens vier weken in mijin plaats waren dan zouden ze andere taal spreken! Zeg. Pietersen welke tij1- ding brengt gij!?" „Ze zeggen, Generaal!'- antwoordde de aangesprokene met zijn gewone vrijpostig heid, „dat het sneeuwt!" Hij! schudde de witte vlokken van zijin dik wjambuis. Daarop ging hij naar den liaiard, waar een geweldig groot vuur brandde, warmde zijn verkleumde handen, en' zeide: „Ik wou, dat wijl al vast te Leiden of te Gouda waren!" „Kom eens hier!" koanmandeerde de generaal, die zich weer voor de tafel met de kaarten had neergezet; „monsieur De Melac wil mij wijs maken, dat het ijs van de Dubbele Wiericke nog onsterk is. wat zeg jijl daarvan?" „Dat monsieur De Melac de waarheid zegt; ik heb een paar boeren gesproken, die het hun rageering nog' niet kunnen ver geven, da;t hun land door het brakke Water voor jaren is bedorven, en deze memsGhen hebben het mijl btevestigd, dat het ijs van de Dubbele Wiericke nog on vertrouwbaar is". „Maar hoe kan dat dan?" bulderde de generaal„zijin ze in Holland dan in de hondsdagen, als het te Utrecht steeneik vriest?" „Toch niet!" antwoordde de spion op Waarde. In de Vrijdagnamiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad werd besloten tot aankoop van grond voor het bouwen der gemeenschappelijke gasfabriek „Oosteinde" tegen f0.75 den Ms. In beginsel werd besloten tot den bouw der genoemde fabriek met al wat daarbij behoort ook alle leverantiën op te dragen aan de maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeentebedrijven te Utrecht en ten 2e de exploitatie van de fabriek te verpachten aan voornoemde maatschappij. In de begrooting de ge meente dient 1913 werd af en overge schreven Verder werden gewijzigd de verordening op de straten en pleinen en de verordering bedoeld bij artikel 1 der Woningwet. Korfgene. Tramplannen op Noord- Beveland. Op verzoek van de Spoor wegcommissie voor Zuid-Beveland waren Donderdagmiddag te Kortgene de dage- lijksche besturen der gemeenten uit Noord-Beveland bijeengekomen om te vergaderen met eenige leden van boven genoemd comité. De leden der spoorwegcommissie hiel den een bespreking of het niet mogelijk zou zijn in Noord-Beveland een tram aan te leggen. Daar zij meenden, dat de pro vincie de Deeauville-tram die thans tus- schen Hansweert en Vlake rijdt, tegen voordeelige voorwaarden zou willen over doen, stelden zij voor uit de gemeente besturen van N.-B. een commissie te be noemen, voor het ontwerpen van een tramplan op dit eiland. Er werd besloten, dat de burgemeesters en wethouders der gemeenten van N.-B. op een nader te bepalen datum zouden vergaderen tot het benoemen eener dus danige commissie. M. C. Wissenkerke. De gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd door slechts 6 leden bijgewoond. Afwe zig waren de lib. Schippers, de Looiï, de Regt, van Hee en de Jonge. Mededeeling werd gedaan van een brief van G. St. en dientengevolge behandeld een voorstel van B. en W. tot verharding van den weg over den binnenberm van den on rustpolder tot het z.g.n. „Oude pad". Waar aan Ged. door Prov. St. een crediet is verleend om aan het „oude pad" een aanlegplaats te maken voor de veerboot Kamperland-Veere, mits het gemeente bestuur voor zijn rekening genoemde weg verhardten het groote plan tot wegs- verbeteriug op uitvoering wacht tot een beslissing is genomen door Prov. St. op de aanvraag om renteloos voorschothet aanbrengen der aanlegplaats daardoor te zeer zal worden vertraagd, stellen B. en W. voor den weg voorloopig met grind te verharden. Wordt liet renteloos voor- leend; dan kan altijd nog gemacadami seerd worden, waarvoor dan een goede fundeering verkregen is. Krijgt de ge meente het voorschot niet, dan is be- grinting misschien ook wel voldoende. De kosten van aanleg worden geschat op f 1400. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Nog werd besloten de nadeelige sloten der rekeningen van den particulieren reinigingsdienst welke samen bedragen f 172,56 van gemeente wege te vergoeden. Tot havenmeester te Kamperland werd definitief benoemd om met 1 Maart in dienst te treden D. v. de Vreugde, de aldaar benoemde veld wachter. Ritthom. Men schrijft ons: Het was Vrijdagmiddag wel te bemer ken, dat er te Ritthein iets gaande was. Om liali" twee liepen de kinderen van de school, netjes in hun Zondagsche pak, nog op straat, en dat terwijl de school in gewone tijden om half twee begint. Het uur. van aanvang; was verzet. Meester Goedegebuur, die 34 jaar alhier hoofd der school was, zou voor het laatst voor de klasse staan. Het was onmogelijk dat dit afscheid kon plaats hebben, zonder dat velen behoefte zouden gevoelen, op eene of andere wijtee aan hun leedwezen over dit vertrek uiting te geven. Dit begon reeds toen een flinke jongen namens alle kinderen heel netjes meester toesprak, en hem bedankte voor rusitigen t oon, „maar ik weet, dat de bei de Wierroken, de Rijln en de andere strem men zoolang mogelijk door het hakken van groote, wijde hijten zijn opengehou den; de watermolens malen vandaag; nog, en de sluizen worden telkens geopbnd, om stroomend water te houden. Zoo is het dan toch geen wonder, dat het ijb niet al te sterk is". De opperbevelhebber sta&rde eenige oogenMikken peinzend door de ruiten, om dan te vragen: ,,Ho© is de gesteldheid va,n het ijs in de richting van Zegveld?" Pietersen wist het niet. „Zoo w-eet jijl 'tniet?" stoof de ge neraal op; „ellendige spion, moet ik je daarom met goud betalen? Wachtmeester roep den ouden Benjamin!" Even later trad de geroepene binnen. „Hier ben ik, Excellentie!" i „Goed, ga zitten! Of neen, blijf maai' staan. Ben je met het verdronken land van den Zegvelder Polder bekend?" Benjamin hield de hand aan de oioren. „Ik heb u niet Verstaan, Excellentie zinkens op' mijn trommelvlies. Ik hen ook al zeven-en-zestig jaar!" „Loop met je zinkens naar de pomp!" bulderde de generaal, en dezen keer her haalde hij zijn vraag met zulk een woest keelgeluid, dat zijh stem aan den overkant der straat werd gehoord. „Ik zal het u uitleggen", zbide Ben jamin, „w;ant ik ben er gister- geweest, en heb, door een paar omgekochte Hol landers geholpen, ajles nauwkeurig op genomen". het onderwijs, en om vergeving vroeg, als zij wel eens stout geweest waren. Als teeken, dat zij dat nooit willens ge weest waren, reikte hij, ook namens en kele vrienden uit de geineenle, een keurig geschenk over, bestaande in eene prach tige gaslamp, die in het nieuwe huis van meester ie Souburg uitstekend te pas zal komen. Kortelijks ging de heer Goedegebuur zijn loopbaan na, vanaf den tijd, dat hij als kweekeling van 15 jaar aan het onderwijs was, tot op dit oogenhlik en legde het tenslotte den kinderen nog op het hart, bij God te blijven leven, en de Overheid te eeren. Dankbaar was hij voor zoovele be wijzen van liefde. Hierna overhandigde onder hartelijke toespraak de heer Lamport namens het personeel twee prachtige aquarellen en zongen de kinderen een, door mej. Rroeko zelve vervaardigd afscheidslied, waarvan de woorden met keurige letters op oud- Hollandsch papier geschreven waren. Vervolgens sprak nog de heer Drabbc, arrondissements-schoolopziener, die zeer waardeerend over het onderwijs van den heer Jjoedegebuur sprak, en de school hier eene der beste van Walcheren noem de; de burgemeester, die met de wethou ders en den secretaris tegenwoordig was, in vriendelijke woorden over de goede leiding, waaronder de school stond, en over het leedwezen, hem te moeten zien vertrekken, maar dat do huizen zijner vele vrienden te Ritthem wel altijd voor hem zouden openstaan; de predikant over de aangename samenwerking, die er steeds was tusschen predikant en meester, zoodat deze ook aan de kinderen een voorbeeld gaf, hoe als Christenen woorden te moeten omzetten in daden, hem toe- biddende den zegen van God, Die hem in zijn zwaren arbeid alle jaren had on dersteund. En tenslotte de heer Eringa, districts-schoolopziener, over den gun» tigen indruk die de school op hem bij het eerste bezoek had gemaakt, eindigende met den welgemeendcn Wensioh voor rust in dit en het toekomende leven. Ondertusschcn had meester reeds har telijk gedankt voor zooveel belangstelling en weiden de kinderen ruimschoots ont haald op versnaperingen, die gemakkelijk haar weg vonden. Nadat zij nog eenige liederen hadden gezongen, was het plechtige afscheid af- geloopen, en mocht Ds. Kiehl ten laatste nog in een gebed namens vrienden en kinderen God danken. IWant het einde van dezen dag, welke droef was bij de gedachte van te moeten scheiden van iemand, die vele harten had gewonnen, had Hij toch weer zooveel reden gege ven te juichen tot Zijns Naams eer. Het ga Meester Goedegebuur en de Zij nen onder Gods zegen goed; en worden hem nog vele jaren van welverdiende rust geschonken. Serooskarke. Gisteravond trad voor de afdeeling van het Groene Kruis alhier op dhr. Dr. Hoorweg met het onderwerp „Ziekte en Sterfte". Na door den voorz, der afdeeling, ds. Muller, ingeleid te zijn, begon de spreker met er op te wijzen, dat in ons land sedert 1900 het sterf- tecijter aanmerkelijk is gedaald, welke da ling nog veel gxooter wordt, als> men teruggaat tot 18401849. De oorzaken dezer daling werden door spr. duidelijk aangetoond. Vervolgens trok spreker een paralel tot het platteland en de steden ten opzichte van ziektegevallen en het aantal overledenen. Ook de verschillen tusschen de verschillende provinciën stel de hij duidelijk in- het licht. Hij toonde vervolgens aan, hoe menige ziekte uit vroeger tijd thans niet meer, of althans niet zoo vaak meer voorkomt, terwijl an dere met beter succes dan voorheen be streden worden, terwijl andere ziekten op gekomen zijn. Tuberculose, kanker en kinder-diarhee werden bevattelijk behan deld en menige nuttige wenk dienaangaan de gegeven. Het was een zeer interes sante bespreking en het is zeer jammer, dat er zoo weinig publiek was; de afwe zigen hadden ongelijk. Dis. Muiter dankte spreker voor zijn belangrijke en nuttige lezing en sloot de vergadering; nadat nog eerst dooi' enkele aanwezigen vragen ge- Hij legde den vinger op de kaart. „Hier in 't Noorden ligt het dorp' Zeg veld; ten Zuiden is een groote uitgestrekt heid rietgors; daartussohen bevindt zich een wijde, spiegelgladde ijsbaan over het verdronken veld. Dwars door den Zeg velder-Polder ligt een sloot „Ik zie geen sloot!" zteide de generaal Verwonderd. „Omdat de kaart niet deugt!" hernam Benjamin. „Oude Jood je moet mijl niet bedrie gen!" brieschte Luxemburg met dreigende gebaren. Benjamin scheen die woorden niet eens te hooren, en ging voort: „Die sloot ligt open, omdat er een watermolen op staat te malen. Dan krijlgt men de Slimme We tering die ligt ook open!" „Als je liegt, dan krij'g je er vijfen twintig over je naakten rug denk daar om „Dan krijlgt men de 'kade van de Mif 'drecht; vervolgens den groeten Polder van Nieuwkoop en Aarianderveen". „Heilige Jozef!" mompelde de gene raal; „geef ons drie dagen harden vorst, en Holland is geleverd!" Het sneeuwde al door, zacht en ge- ruischloos. Eenige burgers, die op hun holsblokken van klompen voorbijl stom melden, moesten nu en dan even stilstaan, om de sneeuw van hun klompen te slaan, want de pneeuw pakte. Het sneeuwde den ganschen dag tot aan den avond. Toen klaarde de hemel op; daan waren, welke door spreker welwil lend werden beantwoord. Westkapelle. In de openb. school al hier traden Vrijdagavond de heeren Ds!. Netelenbos, Geref. pred. te Middelburg, Ds. Postrna, Ned. Herv. Pied, te Koude- kerke op uitnoodiging van het voorloopig comité voor de Plaatselijke Keuze op. Beide sprekers wei-den met groote aan dacht gevolgd, in hunne ui eenzetting van doel en streven voor Plaatselijke Keuze. Dis. Reus, die heide sprekers had ingeleid, dankte beide heeren voor hun bereidwil ligheid om voor dat doel over te komen. De heer Peerlkamp te Middelburg, die mede was uitgenoodigd, was verhinderd door ongesteldheid, te komen. Het comité dat zich belast met het ophalen van handteekeningen, bestaat thans uit de hee ren: Ds. Reus, Ned. Herv. pred. alhier, Ds. v. d. Ende, Geref. pred. alhier, Dr. Campert, gemeentegeneesheer, L. Cij- souw Sr., H. de Kam en A. Boogaart. Een 80-tal toehoorders waren opgekomen, w.Oi. een 11-tal dames. Vrouwepolder. De laatste les der tuin- bouwcursus voor volwassenen alhier werdi gisteren gegeven. De les werd bijgewoond door den rijkstuinbouwleeraar dtir. Cam- man, die na afloop der les zijn tevreden heid over 't gegeven onderwijs betuigde en de deelnemers aanspoorde om het ge leerde zooveel mogelijk in de practijk toe te passen. Namens de deelnemers dankte dhr. M. de Vos den onderwijzer dhr. W. van Hek ken voor de ontvangen lessen en hoopte dat er nog meer tuinbouwoursussen mo gen volgen in 't belang van den tuinbouw. Deze toespraak ging vergezeld van het overhandigen van een stoffelijk bewijis van waardeering voor liet genoten onderwijs. Oostkapelle. Donderdagavond j.l. trad alhier in de Chr. bewaarschool voor den Werkmansbond op dhr. Voskuil, secretaris van de Nederlandsche Landkolonisatie en Inwendige Zending, gevestigd te 's Grat venhage (onder directie van ds. J. A. Visscher van Rij'swijk) met een lezing over de Arme Friesahe Heide, verduide lijkt door lichtbeelden. Genoemde heer hield een zeer helder betoog over de ver schillende toestanden, zoowel van voor heen (d.w.z. vóór de bearbeiding in die streek) als thans, nu er al veel is verbe terd, hoewel er nog heel veel te doen is om in de behoefte te voorzien; ook over de toestanden in onze groote ste den, voornamelijk wat het achterbuurt- leven en de werkeloosheid betreft werd gesproken. (I Met groote aandacht werden de ver schillende episoden aangehoord door een talrijk gehoor; er werden p'l.m. 130 toe gangskaarten verkocht. (Waar dezelfde lezing op nog meer plaatsen igehouden zal worden, willein we opmerken, dat het geen zin heeft telt kens een ongeveer gelijkluidend berichtje te plaatsen. We zullen dus hieromtrent! niets meer opnemen. Red.) Oostburg. Met ingang van 15 Februari is is de ontvanger der directe belastingen enz. C. Roggeveen te Oostburg, tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie D. B. te Amsterdam le afd. en de rijksklerk A. Schutter ten kantore invoerrechten en accijnzen te Dordrecht aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Oostburg. Brandstichting. In het Rijks krankzinnigengesticht teMedemblikwerd Donderdag brand ondekt in een der za len, onmiddellijk grenzende aan de „ver sterkte afdeeling"door krachtig optre den wist men het vuur, dat reeds een groot gedeelte van de vloer en een deur had aangetast, te stuiten. Terstond werd aan kwaadwilligheid gedacht; de zaal behoort tot het in herstelling zijnde wes telijk gebouw [en was, nog niet j door patiënten betrokken; geen hunner kan dan ook het vuur hebben aangestoken Alle werklieden zijn ondervraagd, doch geen enkele aanwijzing van den dader nog ontdekt. (Hbl.) zacht blonken de Sterren bij vriezend» lucht, en generaal Luxemburg gaf de or der „Morgen vroeg te vier uur rukt onze geheele krijgsmacht uit!" I HOOFDSTUK XXIII. Zwaar was de stad Woerden geteisterd door het geweld van den oorlog. Op de* historischen elfden October, toen de Prins van Oranje met een forschen aanloop de vesting had willen vermeesteren, had het Fransche garnizoen omgeneraal Lu xemburg te waarschuwen, zulk een ge ducht vuur van rijswerk en takkenbossen boven op den trans van den toren aan gelegd, dat de spits vlam vatte, de halve toren met zijn fraai speelwerk werd ver woest, de brandende balken op het dak' der kerk vielen, en dit statige gebouw met zijin twee beroemde orgels voor het grootste gedeelte werd vernield. De F ranse hen hadden de Luthersehen uit hun fraai kerkgebouw in de St. Anna- straat verjaagd, om het tot een hooimaga- zijin voor de cavalerie te bestemmen; het kostbare Provenierhuis met zijin ruime eet- en- ziekenzalen was in een militair hos pitaal herschapen; de burgers weiden ge brandschat en uitgezogen door die woeste en veeledsohende gezellen uit de Arden nen en de Vogezen geen Nederlandsche stad heeft in het groote rampjaar harder lot ondergaan dan deze grensvesting van Holland I (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5