ornvee M VOOR ZE -LULU n No. 137. 1914. Zaterdag 38 Februari 38e Jaargang. HISTORISCH 1 4 Maart 1914, UITVOERING open: llandsch ras, sraad, EERSTE BLAD. Een ander Kiesstelsel. Uit de Provincie. 3 Maart a.s. schoone kpaarden, Paarden, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUI), te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen DE EPOLDER, acht, in de Ned. 0 Cents. BLAUPOT TEN Middelburg, zal ten rC. VANDERWEELE, bewoonde hofstede nder de gemeente penbaar 9'/2 uur rie oud 10 jaar, 1 aar, 1 bruine Merrie jine Merrie oud 7 oud 6 jaar, 1 vos 1 bruin-liere Merrie /arte Merrie oud 4 end ragend, 1 10 jaar, lerrie oud 2 jaar, 1 jaar, 1 bruine Mer- os Ruin oud 2 jaar, id 1 jaar, 1 bruin- jaar, 1 zwarte Mer- js Merrie oud 1 jaar. :ende baatgevende Stier oud 3 jaar, 14 2-jarige Ossen /2-jarige Ossen, 9 Vaarzen, 2 Melk- Varkens, 12 Loop- ar en Hanen. 0 op Collings patent- lel, nieuw), 4 Boe- 3 op ijzeren assen, achine (Smyth Non regen, 2 Coksploe- Karweidekploegen, iappelaanaardploeg, :n en ijzeren Eggen Kettingegge, 2 Rol- eden, 2 Slepers, 1 ;il met 3 zaadklee- Vagenzeilen, diverse :n en Gewichten, 2 Aardappelzakken, 1 ijzeren Hecto- Stroomolen (voor :eënmolen, 1 Kunst- 1 Karwei maaier 50 stuks Klaver eenen met paarden, ilandrolblok, Ploeg- Paardenbakken, Rieken en Vor- hoppen, Waterbak, Rijtuiglichter, Trap, t loopen, Broedhok, li, Houweelen, Mest- :de, 2 Vleeschblok- Baggen en Man- nschaar, eene partij indhout. rts: lf 4 Veeren Bedden, en, Tafels, Stoelen, lok, Barometer, 2 stje, 2 Meelkisten, ink, Stallantaarn, Wringer, Boterbak, weren, Welie, Oven- ine partij Buizen en worden geveild. t vee zal 's middags ïag niet gestald wor- etsen. Geen Muziek, ember 1914. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.65 UITGAVE DER FIRMA'S QOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN - vaa 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels 'f 1.iedere regel meer 10 cent. Opdat de Staten Generaal in de natie wortelen zou eischt de antirevolu tionaire partij een ander kiesstelsel, en wel dat hetwelk gebouwd is op het or gaan de gezinshoofden. Reeds meermalen hebben wij de betee- kenis van dit kiesstelsel uiteengezet, als prinoipieele tegenstelling van het algëmeen kiesrecht, welk laatste de consekwentie is van het tegenwoordige kiesstelsel en in den grond is revolutionair. Immers het gaat, niet uit van eenige organische grond gedachte, maar verdeelt de natie in zes en een half millioen los van elkaar staan de individuen, door da Cosla met zoo scherpen humor géteekend als een hoop zielen op een stuk gronds. Gelijk reeds bij het tegenwoordige kiesstelsel uitkomt. Men (of liever Tho'rbecke) heeft gemaakt een indeeling in „Staten" inplaats van de standen te nemen die er z ij n, wat dus, om met de toelichting van Ons Program te spreken, „hoog'stens uitloopt op een fic tie". En „behelpt men zich, wat nog' ver derfelijker werkt, met „standen", die niet meer te zamen kunnen optreden en dus, op den keper beschouwd, niet eens „Sla- ten" zijn, al blijft men ze ook met den eerenaam van „Staten Generaal" sieren''. Dit kiesstelsel is derhalve tweeslach tig, wijl het „de vormen van het oude organische nog wat bijhoudt, maar in dien ouden vorm de nieuwbakken revolutio naire idee van den atomistischen Staat inschuift, die uit eenlingen op één hoop geworpen bestaat en haar uitdiukkiug vindt in het algemeen stemrecht van alle individuen." Dit stelsel zal niet tol rust komen voor het stemrecht is toegekend aan alle in dividuen, man voor man en vrouw voor vrouw. De liberalen hebben deze con sekwentie nimmer aangedurfd. Zij hebben zelfs, uit zucht tot zelfbehoud, van 1848 tot 1888 den census altijd heel hoog ge houden en het volk achter de kiezers, voor hetwelk Groen van Prinsfcerer steeds pleitte en op hetwelk hij zich steeds be riep, van de stembus geweerd. Doch van lieverlede hebben zij toegegeven, zijn zij almeer naar het algemeen kiesrecht afge zakt, en thans na in 1913 heelemaal in het roode schuitje te zijn overgestapt, roeien zij met kracht en lust naar het eindpunt. Het algemeen mannen- en vrouwenkies recht lis dichter bij dan ooit. Wat zou het dan ook baten om nu nog op het nieuwe kiesstelsel aan te dringen, of de weiischelijkheid te bepleiten van herstel van den ouden hand en de oude indeeling'? 1 Natuurlijk zou die herstelling niet moe ten zijn een photographie van het los- gelatenehet zou moeten worden het oude Stelsel maar gewijzigd naar de eischen van den nieuwen lijd, in zijn wezen vrucht der tijden, in zijn vorm van de zen tijd. Doch wij herhalen, wij zijn ver der dan ooit van de mogelijkheid van herstel eener organische volksvertegen woordiging af geraakt. Niet alleen dewijl de gelijk geïnteresseerde volksgroepen door de Fransche revolutie erbarmelijk zijn uiteengeslagen, maar ook om dat de uitvoerbaarheid van het denkbeeld van organisch kiesrecht, zonder bijmen ging, steeds minder vaststaat. Zullen er bij de tegenwoordige constel latie der partijen, nog stemmen opgaan voor tweesoortige Kamerseen Kamer van beginselen en een Kamer van belan gen? Zullen er stemmen opgaan voor de afschaffing der getrapte verkiezingen, ge lijk die voor de Eerste Kamer, welke niet rechtstreeks maai- met een trap, door de kiezers gescliiedt, ingelascht als toch de bepaling is dat de leden der Eerste Kamer door de Provinciale Staten moeten gekozen worden? Zullen zelfs de stemmen van een evenredig kiesstelsel, immers het. meest rechtvaardige, althans het minst onbillijke van alle stelsels, even luid klinken als. bijvoorbeeld een kwart eeuw geleden En toch blijft het onze roeping aan te dringen op een ander kiesstelsel, opdat de Staten Generaal in de natie wortelen (in de natie als haar verschillende stan den of groepen gedacht); het volk niet slechts in naam vertegenwoordigen (het volk niet gedacht als eenige millioonen les van elkaar staande individuen, maar als één oTganisoh geheel); en in hun sa menstelling niet^langer een krenking van het recht der minderheden opleveren (bij voorbeeld dat iljMfeclft plus één den afge vaardigde aanwijst, en de heft min een die liever een ander aangewezen zag, geheel verwaarloosd wordt; hetgeen bij een stemming voor de Eerste Kamer, het welk door de ProvincialeStaten ge schiedt, op nog stuitender wijze aan het licht treedt.) x) Alleen de laatste woorden wan artikel 11, den eisch van census-verlaging ter voorbereiding van dit andere stelsel in houdende, zijn niet meer van onzen tijd, en dienen derhalve te vervallen. Immers hetgeen wij nu hebben, dank zij den nu reeds zeer lagen census, is van algemeen stemrecht niet meer zoo ver. Op grond van de statistieken en de daaraan vastgeknoopte beschouwingen van het Kamerlid mr. Rutgèrs zijn er 960 duizend kiezers; mag het aantal uit gestotenen, als zijnde bedeelden, wanbeta lers van belasting, gefailleerden, onder curateele gestelden op 200 duizend ge schat.; zijn er nog 175 duizend niet-kie- j zers, tengevolge van verzuim van aan- I gifte; en Blijven er derhalve «ewijï het geschat aantal mannen boven 25 jaar 1412 duizend bedraagt 77 duizend ove rige niet-kiezers over, die bij invoering van algemeen stemrecht kiezer kunnen worden. Eén vijftiende deel van hen die de wet thans toelaat. Nog niet 7 procent Het zal derhalve niet zoo erg zijn, wan neer de meerderheid der Kamer, de con centratie, straks dezen stap doet. Nu met den val van het Ministerie- Heemskerk de vervulling van onzen eisch voor goed schijnt te zijn afgesteld, en de oplossing der schoolquaestie op onzen weg gelegd werd, kon het wel eens eisch van politieke w ijls hei d zijn dat onze Kamer leden de zooveel kostbaarder vrucht, de vrijheid van ons Christelijk onderwijs aan vaardden, met tijdelijke prijsgeving van al het andere. Twee vruchten tegelijk plukken, een met de linker-, en een met de rechterhand, giaat immers niet. Karakteristiek. iVoor de juridische faculteit van het Amsterdamsch Studentencorps hield gis teravond prof. mr. Krabbe uit Leiden een rede over „belanglooze wetgevers". Merkwaardig ,was in deze voordracht o.a. de volgende karalcteiiseering van het liberalisme De groote fout van het liberalisme nu is geweest, dat het genezing zocht in de cultuur van het intellect, niet be denkende, dat het intellect kan wer ken ten goede, maar ook ten kwade, zoodat er niet de minste waarborg be staat, dat, met het intellect als uit gangspunt, het denkende deel der na tie zich niet bij voorkeur zou richten op zijn klassebelangen, met verwaar- loozing van de belangen van andere categorieën. De liberale staatkunde heeft niet be- Seft, dat het niet op intellect, maag op karakter aankomt; zij heeft niet be grepen, dat de rechtsvorming in de eer ste plaats is een ethisch proces. De dwaling van het liberalisme open- haait zich het scherpst in de leus der neutraliteit van' den Staat. In de rechtsvorming heeft het libera lisme nooit iets andere gezien, dan een intollectueele bezigheid; en doordat het met godsdienst en met ethiek geen re kening hield, is het tot eenzijdigheid vervallen. Het is scherp gezegd, maar is het ook onjuist De hooggeleerde spreker besloot dit deel zijner rede met te zeggen: „Het wacht woord jd;er democratie moet zijnVer sterk het moreel der groote massa". Dergelijke uitspraken zijn te noteeren, te overwegen en te onthouden, zegt het „Centrum", aa,n welk blad we bovenstaan de ontleenen. Bevolkingscijfers. Het geboortecijfer in 1913 is voor ons land weer iets hooger. Het bedroeg 28.10 per duizend inwoners. Blijkbaar is hier een begin van goede uitwerking' van de Zedelijkheidswetten van. wijlen minister Regout. Immers enkele maanden na de invoering dier wetten, ,toen een 40-tal ge vaarlijke „deskundigen" achter slot en grendel w(aren gezet, begonnen de ge boortecijfers, in Juli 1911, opvallend te stijlgen. Twee jaren lang heeft, daar de cijfers uitwijzen, de stijiging aangehouden, tot zè, sedert Augustus 1913, wederom iis ge volgd door eene geringp daling. Wel zijn wij1 nog lang niet waar wij wezen konden. Tusschen 29.94 der dui zend in 1908, en 28.20 per duizend in 1913 nog een beduidende teruggang. Wat de geboortecijfers van elk der provinciën aangaat, izijn het weer Limburg en Drente met Noord-Brabant die met 33.4632.99 en 32.58 het beste figuur maken, wharbij Friesland en Noord-Holland met 24.42 en 24.68 als minst gunstige verhoudingen droef afsteken. Tiert daar derhalve het Neo-Malthusianisme het meest, ook Zee land kwam nog niet aan het mooie cijfer, harer zedelijk normaler üusteren, zij volgt op Noord-Holland met het cijfer 26.17. Dan volgen Groningen met 27.06. Gelder land en Utrecht met 27.91 en 27.94 per duizend inwoners. En voorts Overijsel en Zuid-Holland met 28.14 en 28.85. Met deze cijfers houdt ook de werke lijkheid verhand, dat de toeneming der bevolking in het Zuiden des lands sneller gaat |dan in het Noorden. Vergelijk maar eens Limburg met Friesland. Eerstge noemde provincie streefde de laatstge noemde reeds in hooger bevolkingscijfer voorbij. Zon ook de religieuse gezindheid der bevolking onzer groote steden hier niet een woordje meespreken? Het is wel te denken. Althans het betrekkelijk honge cijfer 29.90 voor Rotterdam steekt te gen het zooveel lagere voor Haarlem "20.14 tamelijk gunstig af. De cijfers voor Amsterdam en Den Haag zijn 23.25 en 24.60. Engeland. De suffragettes schijnen geen middel onbeproefd te willen laten om haar „idea len" te verwezenlijken. i De geheimzinnige mevrouw Pankhuret gaat het nu anders aanleggen. Als de verdrukte onschuld gaat zij: nu op' het gemoed werken. Zij heeft n.l. den Koning1 een zeer lan gen brief geschreven- Met grooten omhaal van woorden zet ze daarin de eischen der geëmancipeerde!! uiteen, terwijl ze den koning verz'oekt een adiëntie te willen verleenen aan een deputatie van suffragettes, die het recht van de vrouw om ook haar stem uit te brengen zullen komen bepleiten. Verder wordt in dat schrijven gewezen op de ontelbare zegeningen, die over het land zouden neerdalen, als de vrouwen maar kwamen te prijken op de kiezers lijsten. Het slot van den brief is „een hart roerend protest tegen de „kwellingen", waaraan de suffragetton van de zijlde der dienaren van de kroon blootstaan, die maar hardnekkig volharden in hun wei gering, om de klachten der geëmancapeer den aan te hoeren. Of het schrijven veel succes hebben zal? Het valt sterk te betwijfelen. Er zullen nog heel wiat brieven noo- dig zijn, eer het vertrouwen in den ernst der actie volkomen hersteld is. Om niet te spreken van verontschul digingen, en herstel van eer en stoffe lijke schade. België ondervindt reeds nadeel door de omstandigheid, dat op de spoorwegen zoo groote wanorde heerscht. 'tMoet er dan ook treurig mee gesteld zijn. De meeste treinen vertrekken te laat en komen aan met groote vertraging, zeer ten nadeele van den handel enz. Ook in de aangrenzende landen zijln daarover reeds klachten gerezen. Vooral de Duit- scho kamers van koophandel hebben zich herhaaldelijk beklaagd over de schade, door d en Duitschen handel geleden ten gevolge van de ontreddering op1 het Bel gische spoorwegnet. Een en ander heeft ten gevolge gehad, dat de snelverbinding BerlijnParijs voor taan niet meer over Belgische grondge bied gal gaan. Van Duitsche zijde wordt als reden van dje maatregel opgegeven, dat zoo doende slechts één grensformaliteit noo- dig is. Dit is nog maar een begin. Wanneer de toestand niet verbetert, zal België nog meer vermeden worden. Albamië. Er zullen geen Nederl. officieren meer naar Albanië gezonden worden dan al leen Wanneer de commandant «eneraal - V Do Voer, ^uitbreiding noodig acht èri vraagt. Middelburg. In de Raadsverg. op Woens dag 4 Maart, 2 uur nm., zullen worden behandeld: 1. Notulen; 2. Stukken; 3. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim; 4. Idem lid Burgerlijk Armbestuur; 5. Verslag Kindervoeding; 6. Wijzigiug begrooting 1913 Burgerlijk Armbestuur7. Idem begrootiug 1913 Godshuizen; 8. Wijziging van de Ver ordening op de inrichting en het bestuur der Godshuizen'; 9. Wijziging van de Ver ordening, regelende de jaarwedden van de Leeraren aan de Burgeravondschool en de Avondschool voor Handwerks lieden 10. Wijziging van Tarief van le vering van electriciteit. (Adres Firma Boddaert)12. Wijziging ligger der wegen en voetpaden13. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Loskade aan de Stoomwasscherij „Middelburg" 14. Aankoop huizen Bagijnhof; 15. Ver zoek L. Roose om teruggave betaald ver gunningsrecht 16. Begrootingswijziging 1913. (legaat Jeras)17. Plan tot verbe tering bestrating en straatbelasting18. Bezwaarschriften tegen aanslag school geld 19. Idem tegen aanslagen Inkom stenbelasting. Stukken gemeenteraad, Naar aanleiding van het verzoek der N. V. Stoom- en Chemische Wasscherij „Middelburg" om grond in erfpacht te ontvangen merken B. en W. op: Tegen het in erfpacht uitgeven der be trokken strook gronds bestaat geen be zwaar. Waar echter deze strook grond grens aan het reeds bij de adressante in gebruik zijnde terrein, schijnt het ons regelmatig en gewenscht toe om den ter- mijn der pacht gelijk te stellen met dien van jhet hiervoren bedoelde terrein, wa,arvan de erfpacht eindigt op 30 Juni 1988. - i De overige voorwaarden en bepalingen aan de erfpacht te verbinden zouden even zeer, gelijk kunnen zijn aan die geldende voor het thans reeds door adressante in erfpacht bezeten terrein. De Commissies Van Fabr. en Fin. heb ben geenerlei bezwaar. Naar aanleiding van het adres van L. Roose, alhier, houdende verzoek om terug betaling naar tijdsgelang van het door •hem bij vooruitbetaling voldane recht voor vergünning tot den kleinhandel in sterken drank, deelen Bi. en W. mede, dat geen der voorwaarden, gesteld in art. 22 lid 3 der Drankwet voor restitutie van vergun ningsrecht, in dit geval van toepassing zijn. Derhalve stellen zij voor afwijzend op het verzoek van adressant tc beschikken. Wiat betreft de wijziging van de ver ordening, regelende de jaarwedden van den Directeur-leeraal' en de leeraren aan de Burgeravondschool enz. stellen B. en W. voor aan verordening 36a een nieuw; artikel 7a toe te voegen, luidende: „Voor waarneming van andere of meer, lelssen dan hun volgens den lesroosteri zijn opgedragen, wordt aan de leeraren geene vergoeding gegeven, behalve bijl Va caturen, in welk geval de Vrijvallende jaarwedde wordt verdeeld onder hen, die extra lessen hebben gegeven, naar gelang van het aantal door ieder gegeven les sen. „Ingeval van vacature van den Direc teur wiordt diens vrijvallende jaarwedde verdeeld tusschen den waarnemenden di recteur en de leeraren, die extra-lessen hebben waargenomen, in verhouding tot de door hen bewezen diensten, ter be oordeeling van Burgemeester en Wethou ders, de Commissie van Toezicht op het Middelbuur onderwijs gehoord. „Met „jaarwedde" wordt in de beide vorige alinea's bedoeld het tractement, dat dóór den persoon, die aanleiding gaf tot ontstaan van de vacature, op dat oogenhlik werd genoten". Naar aanleiding van het adres, van de firma Boddaert Co., ged. 17 November 1913, geven B. én W1. in overweging: 1 „i. O 1 f xxii. a SU.D c van „xaraer eii »wtr waarden voor de levering vaii olcctri schen stroom door het G. E. B." voortaan te doen luiden als volgt: „c. Voor verlichtingsdoeleinden, alle „huiselijk gebruik en hijschinrichtingen „beneden 10.000 K. G. hefvermogen 25 et. „per eenheden. Bij een verbruik van „meer dan 1000 eenheden per jaar, in „één perceel, wordt een rabat van 5pCt. „over het meerdere toegestaan; bij meer „dan 2000 eenheden 10 pCt.; bij meer dan „3000 eenheden 15 pCit.bij meer dan „4000 eenheden 20 pCt.; bij meer dan „5000 eenheden 25 pCt. „Voor hijschwerktuigen speciaal kra- „nen met een hefvermogen boven „10.000 K. G. woTdt f0,10 per eenheid s,berekend met een nader door den ge- „meenteraad vast te stellen bedrag voor „de maxima le stroomsterkte, gedurende „de speruren sub b van art. 3 van ,,Ta- „rief en voorwaarden" bedoeld. „De afrekening van het sub b en c „bedoelde rabat vindt plaats aan het „einde van ieder kalenderjaar. „Met verbruikers, die in het geheel meer „dan 10.000 eenheden per jaar verbruiken, „kan de Raad bijzondere overeenkomsten „aangaan." II. In verband met de laatste zinsnede van de voorgestelde tariefwijziging, van de firma Boddaert Co. te vorderen per krachteenheid f0,10 en gedurende de voornoemde speruren per maximum ge bruikte ampère en per maand f0,70. III. Adressante mede te deelen, dat voor een verlaging van het lichttarief geene termen worden aanwezig geacht. De Commissiën van Fabricage en van Financiën vereenigen zich met het voor stel. Op de aanbeveling voor de benoeming van een lid voor de Commissie tot Wie- ring van Schoolverzuim (vacature mevr. A. C. S. NonhebeiFaro) komen voor: 1. Mevri. A. C. S. NonhebeiFaro; 2. Mevr. CL S. GiebenVan der Feen. Op zijh verzoek is eervol ontslagen dhr. A. Cl Touburg als tijdelijk concierge bij het kantongerecht alhier. Een goede vangst. Ter aanvulling van het in het tweede blad medegedeelde, bericht men ons nog:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1