Binnenland. Uit de Provincie. Reclames Het werk van vrouwen Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegen ga. Rechtszaken Landbouw Mi 1 i cien-serfr'eante n. De minister van o<*,riog heeft bepaald, dat de premie var, f 100 voor tweejarig veTblijf in werUeiijken dienst is te be schouwen aJ^ een voorschot op een nader te bepale', premie voor een 5-jarig ver- blüf, l>'ider de wapenen, x (V anneer een milicien-sergeant zich ech ter vrijwillig wil verbinden voor het einde der twee jaar, dan moet de ge noten f 100 worden gerestitueerd en wenscht hij dit niet te doen, dan gaat verbintenis eerst in na het. einde van de 2 jaar waartoe hij zich als milicien-ser geant verbonden beeft. Middelburg. Gisterenavond werd de jaar- gadering van do Ver. „Middelburg oor- uit" gehouden onder voorzitterschap van den heer Wi J. P. van der Sluijfe, die bijl de opening herinnerde aan de door de vereeiiiging georganiseerde en goed geslaagde feesten; en aan het verlaten van de heeren Van Langraad en Van de Garde van hun bestuursplaatsen. Eerst genoemde wegens drukke bezigheden, laatstgenoemde om aan het bestuur niet bekende redenen. Ook in het jaarverslag van den secre taris, den heer C. F. Diesch, wordt aan ïlie feesten herdacht. Het ledental klom van 600 tot 1335. Betreurd wordt, dat de neringdoenden, uitgezonderd de caféhouders, niet beter finantieel steun den; verder ademt het verslag een opl- gewekten toon. De ontvangsten bedroegen, volgens het verslag van den penningmeester, den heer F. B. den Boor Jr., f 5575.49, de uitgaven f 5322.70, alzoo een batig saldo van f 252.79. Do rekening werd goedgekeurd en aan secretaris en penningmeester dank ge bracht voor het uitbrengen van hunne verslagen. Vervolgens werd voorzien in bestuurs- vaoatures. In de vacature-Van Langeraad werd na twee vrijle stemmingen gekozen de heer C. J. Mazure. In de vacature-Van de Garde moest herstemming plaats hebben tusschen de heeren M. W. van de Garde en J. J. van idler Jagt, nadat eerstgenoemde ver klaard had zich een eventucele benoe ming te zullen laten welgevallen, had de herstemming plaats, waarbij' gekozen werd de heer Van der Jagt. Periodiek aan de beurt van aftreding waren de heeren \V. J. P. van der Sluijls, J. L. Diesch en J. W. den Oude, die bij acclamatie werden herkozen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het bestuur plannen heeft beraamd voor 1914; men kwam tot de overtui ging, dat een ééndaagsch feest te ver kiezen is boven een tweedaagsch. De groote vraag was ditmaal de fi- nantieele kwestie, want er wordt dit jaar ook gevraagd voor de Landbouwtentoon stelling en voor het onafhankelijkheids- Beest. Men heeft getracht van de caféhouders van do Markt ,weer f275 te verkrijgen alè verleden jaar; die heeren Waren daar toe echter niet bereidwaarop het bestuur geen vrijheid vond een feestviering op Tweeden Pinksterdag te organiseeren, doch wel een feest op dien dag in het Schuttershof. Mocht later meer lust tot steun gevonden worden, dan wilt het be stuur alsnog een groot feest organisee ren. Door een der caféhouders werd opge- merkt niets van de weigering tot steun af te weten. Het bestuur- scheen door een collega van dezen spreker verkeerd te zijn ingelicht. Op een andere vraag deelde de voor zitter mede, dat het niet meer wel doen lijk is om alsnog een groot feest te pr- ganisoeren op Pinkstermaandag en ook acht hij het niet mogelijk het feest van Pinksteren geheel 'te doen vervallen. Langdurig werd gediscusseerd over de mogelijkheid om het feest op de Markt te vieren of wederom verdeeld. Toegezegd werd, dat het bestuur als nog zal trachten geld bijeen te brengen voor uitbreiding van het feest op Pink sterdag. Van andere zijde werd met kracht ge protesteerd tegen het feestvieren in het Schuttershof. Door den voorzitter werd opgemerkt, dat de leden iets willen hebben voor hun geld, wat anderen niet gratis kunnen bijwonen; en dat het Schuttershof daar toe de eenige geschikte plaats is. Daar het reglement de beslissing over deze zaken aan het bestuur overlaat, Werden de discussies gesloten, waarop de vergadering vrij rumoerig uiteenging. Goes. De afdeeling Goes van den Chr. Nationalen Werkmanshond Ifield gister avond haar driemaandelijksche vergade ring. Uit het verslag van den penningmee ster bleek, dat was ontvangen door de afdeeling f42,35, uitgegeven f 69,01dus dit kwartaal sloot met een nadeelig slot van f26,66. Voor het ziekenfonds waren de ontvangsten f 137,40. Aan de zieken was uitgekeerd f64. Tot lid voor het Provinciaal comité is gekozen ds. P. J. Steinz. Goes. Besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 Febr. kwamen ter kennis van den centralen ge zondheidsraad 1 geval van typhus of fe- bris typho'fdea en 2 van roodvonk te Hontenisse, voorts van roodvonk 3 ge vallen te Wolphaartsdijk, 1 te Middelburg, te Goes en te Groede en van diphtheritis 1 te Kloetinge. Vlissingen De levering dér eleotrumwto ren. henocrfïgd voor het carillon en uur werk van" den St. Jaeabstoren, alsmede de verlichting der wijzerplaten, torenka mers en trappen is opgedragen aan den heer G. C. de Roo, firma Stoutjesdijk. (M.. Crt.) Ly sen's Cantate, „Leidens Ontzet en Zegepraal", zal hier 6 Maart opge voerd worden door het kinderkoor „Looft den Heer" (directeur de heer Veenstro.) De luitenant-kolonel \VH. van Wieringhen Borski, commandant van het 14e regiment infanterie te Vlissingen, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De stoomboot Bladen" ligt. nog steeds geankerd hij de Nolleplaat- Daar het zeer mistig is, zal hij hij opklaren dei- mist de reis vervolgen naar Antwerpen. Bij het afkomen der boot heeft hij een der lichte is beschadigd. De „Placjen" is oogenschijnl ijk on hese hadigd. Dinsdagnacht met mistig weer is het Duitsche stoomschip „Plo oien" van de Deutsch-Australische-Dampf- schilfs-Gesellschaft te Hamburg, komende van Rotterdam bestemd naar Antwerpen op de Nolleplaat nabij de Sardijnkil aan den grond geloopen. Woensdag en Donder dag werd getracht met behulp van sleep- booten het schip vlot te slepen, hetgeen niet gelukte. Donderdag is men tevens be gonnen een gedeelte der lading in lich ters over te laden. Donderdagnacht zou men met 4 sleepbooten prohoeren hot. schip vlot te slepen. De stoomboot is hedennacht 2 uur vlot gekomen met hoog water zonder assistentie Van sleep booten, daar wegens den dikken mist het onmogelijk was daarmede te werken. De stoomboot is dicht en schijnbaar onbe schadigd. Ze ligt hij de Nolleplaat voor anker, en zal wanneer de mist opklaart haar reis voortzetten. De stoomboot heeft 325 ton phosphaat overgeladen in do lich tere „Fortuna", „Emmanuel" en „Zee meeuw." Wemeldiiiga. Gisteravond brak er om streeks half vijf brand uit in een „ajuin- ren" van don heer L. staande vlak aan het dorp. Het was een stroovuurtje in den waren zin des woords en spoedig verreweegs opgebrand. Met een slang op de waterleiding was spoedig alle vuur gebluscht. Een partij sjalotten, die juist ter ver zending gereed, gebaald in bewuste ren stonden, werden door vuur en water groo- tendeels waardeloos gemaakt. Schade wordt echter door assurantie gedekt. Oor zaak is het spelen met lucifers door heel kleine kinderen. 's Heer Hendrikskindsren. De heer G. M. Francke sinds 38 jaar leider der Zon dagschool te 's Heer Arendskerke heeft eenigen tijd geleden medegedeeld, in ver hand met zijn 60-jarigen leeftijd en den verren afstand naar de vergaderplaats, met dezen arbeid te zullen ophouden. Als blijk van waardeering, werd hem een fraaie regulateiuklok door de kinderen ten geschenke gegeven. A.s. Zondag zal Francke den arbeid dien hem, altijd zoo lief was, aan jongeren krachten over geven. Biggekerke Dinsdagavond trad alhier op uitnoodiging van de afdeeling van den Christ. Nat. Werkmansbond op, de heer Voskuil van 's Gravenhage, met een lezing met lichtbeelden over de arme Friesche heide. De heer Voskuil schetste ons den toestand der heidebewoners in hun toe stand toen voor weinige jaren ds. Visser van Rottevalle zijn arbeid onder hen be gon, en vervolgens hoe door het evan gelie en ook door stoffelijke hulp, bet- staande in heide-ontginning en het oprich ten van betere woningen, deze mensahen zijn vooruitgekomen. Spreker wekte allen op om toch vooral mede te werken om dit begonnen werk voort te zetten. Met prachtige lichtbeelden verduidelijkte de heer Voskuil zijn aangename lezing. Wél voldaan gingen allen huiswaarts. De op komst was flink. Terneuzen. Onder de personen die deze week onzen leeraar ds. Timmerman kwa men feliciteeren met zijn 25-jarig ambts- feesit, watt ook P. J. Kielman, oud 101 jaar, uit Sluiskil onder deze gemeente. Stavenisse. In de gisteren gehouden ge meenteraadszitting werd besloten adhae- sie te betuigen aan het adres van den gemeenteraad van Velsen aan de 2e Ka mer der Staten Generaal inzake het bij die Kamer ingediende ontwerp van wet tot verleening van ouderdomsrente aan be- hoeftigen. Er werd besloten aan H. M. de Koningin ontheffing te vragen van het bepaalde in art. 48 der Wet o phet La ger onderwijs ter zake der nog niet vervul de vacature van onderwijzer met ver plichte hoofdacte. Verder besluit de Raad tot het gedeeltelijk verdiepen der haven kom. Tot lid van het Waterleidingcomité voor het eiland Tholen werd benoemd de heer J. M. van Doornick, burgemeester. De jaarwedde van den ontvanger van het kadegeld werd, in verhand met de ver hoogde heffing van kadegeld, gebracht van 9 op 7 pet. der opbrengst. Vastgesteld werden de kohieren van den hoofdelijken omslag en die der hondenbe lasting. De H. O. bedraagt f4000. Bruinisse. Woensdag vergaderde de Ge meenteraad, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Naar aanleiding van de notulen, die onveranderd werden vastgesteld, deelt de voorzitter mede, dat in den nieuwen havendam enkele verzakkingen worden bespeurd. Spreker stelt voor met de her stelling te wachten tot a.s. najaar, om te voorkomen, dat bij te vroege voorzie ning, de verzakking zich opnieuw zal vertonnen. Met algemeen? stemmen waocM hiertoe besloten. Ingekomen zijn van J. Heyboer schrijven, houdende mededeeling, dat hij de benoeming tot onderwijzer aan de lagere school aan neemt, doch eerst begin Maart 7al kunnen in dienst .'treden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van A. Loddec te- Oud Beyeiiand een verzoek tot tegemoetkoming in de door hem geleden schade, door de weikeu tot havenverbe tering. Besloten wordt niet op dit verzoek in te gaan. Van Gcd. Staten, een schrijven houdende goedkeuring van «en raadsbesluit tot af- en overschrijving, op de begrooting voor 1913. Nog wordt machtiging verleend, tpt het doen van enkele af- en overschrijvingen op de posten van diezelfde begroeting. Daarna gaat de vergadering over in een met gesloten deuren, .tot behandeling van het Kohier van den Hoofd. Omslag en dat der belasting op de honden. (Een dag te laat ontvangen.) houdt nooit op. Moeders hebben steeds haar handen vol, de zorgen voor het huishouden en de kinderen gaan steeds door en zoodoende hebben zij geen tijd orn do noiodige rust en afleiding te nemen, geen tijd om acht te slaan op waarschuwende pijnen. En zoo gaan zij lijdzaam voort, zoo goed als zij kunnen. Zij beschouwen de hevige, ter neerdrukkende pijn in de lendenen, die hukken of opstaan tot een kwelling maakt dat vermoeide, doffe gevoel, waaraan zij zich niet onttrekken kunnen die ellendige zwakte, hoofdpijn en duizelig heid, die haar werk dubbel zwaar maken, als kwalen aan vrouwen eigen. Doch het is niet noodig, dat vrouwen altijd lijdend zijn. Er zijn minder vrou wenkwalen, dan gedacht wordt, vaker zijn haar kwalen te wijten aan overwerkte nieren, die haar gewichtig werk, het fil- treeren van het bloed, niet behoorlijk ver richten, waardoor do onzuiverheden, die in het bloed achterblijven, langzamerhand ziekte door uw goheeio gestel versprei den. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas en zor gen voor een geregelde urine-afscheiding', waardoor de onzuiverheden afgevoerd worden. Zij zijn derhalve bekend als het geneesmiddel bij uitnemendheid tegen alle nier- en blaaskwalen. Te Goes verkrijgb. bij de lib. de Paauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eisclit de eclite Fosters Rugpijn Pil len, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leerbroek, A. C. En klaar te Hedel. St. Maartensdijk. Het kerkbestuur den- Ned. lien". Gemeente heeft besloten voor taan niet meer in de godsdienstoefeningen voor de keric te oollecteeren, maai- in de plaats daarvan voor het ziekenfonds. De kerk zelf Jieeft vele eigendommen. Gercf. Kerken. Tweetal te Amsterdam: H. Mulder te Harderwijk en F. C. Meijster te Rotter dam. Bedankt voor Berlikum, A. Steijiling, cand. te Naarden. Jubileum ds. G. Dal hu gis en. Naar wij vernemen, hoopt ds. G. Dal- huijisen, pred. bij de Geref. Kerk van Nieuwerkerk a. d. IJsel, 24 Maart a.s. zijn 25-jarige ambtbediening te herden ken. Geboren den 4den September 1862, werd de jubilaris den 14en Februari 1889 candidaat. Den 24en Maart van datzelfde jaar deed hij zijn intrede bij de Geref. Kerk te Ileinkenszand, waar hij ruim 6 jaar arbeidde, tot hij den len September 1895 zijn intrede deed te Nieuwerkerk a. d. IJssel. (Ned.) De Ned. afdeeling van de Evange lische Alliantie houdt op 2 Juni haar jaarlijksche vergadering te Zeist en de twee volgende dagen hare conferenties. Goes. In de gisteren gehouden verga dering der Oir. Schoolvereeniging Wijn gaardstraat onder voorzitterschap van den heer v. d. Wart, werden de jaarverslagen uitgebracht, uit welke o.a. bleek, dat het aantal leerlingen der school 241 bedraagt, en dat de school een tekort heeft van f 3500. De aftredende bestuursleden de heeren M. H. Haiinck en A. S. J. Dek ker werden met bijna algemeene stem men herkozen. De commissie tot het naf zien der rekening van den penningmees ter, welke commissie bestond uit de hee ren J. de Jonge Jz„ J. A. Stoketee en, O. Beenhakker adviseerde tot goedkeu ring; aldus werd besloten. In bedoelde commissie werd in plaats van den heer O. Beenhakker, aftredend, benoemd de heer L. Duvekot Gz. Medegedeeld werd ondér anderen; dat' bfet bestuur tot tijde lijk onderwijzeres had benoemd mejuf frouw A.'W. Dekker; Aan de dr. Bavinck-School te Rot terdam is tot onderwijzeres benoemd mej. H. G. Tollig. onderwijzeres te Zoone- maire.. op Zuid- en Üoord-Beveland ZondAt 1 Maart. NED. HERV. KERK. Baad and, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 en 2' u. ds. v. d. Bergen. Boisselen, 9,30: en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9.30 en. 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, 9;3ü en 2 u. ds. Fegkes. Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijsan. driewegen9.30 u. ds. v. cl,. Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 en 2 u. cis. Bins, 's-Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hansweerdi, 9.30 en 2 u. dèr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 m ds. Warners. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, 9.30 w< 2 u. ds. de- Voogd. 's IL H.kinderen, 9.30 14, geen dienst, 2, u. ds. Meloen. 's Heerenhoek, 9 en 2 u. ds. Buinbak. Hoedekenskorke, 9.3Ü en 2 u. ds. v. lissen. Ierseke, 9.30 en 2. u. ds. Kijne, 5.30 u. Bijbellezing. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Van Veen. Kapelle, 9 u. ds. Schmidt, nam. geen 'dienst. Kattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 u. Idis. Meloen- Krabbendjjfce, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. VVillemse. Nisse, 9.30 en 2 11. ds. Pont. Oudolande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Krijkamp. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. E. V. j. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wilhelininadorp, 9.30 en 2 u. ds. Rois- sevain. Op Walcheren Aagtekerke, 9.30 en 2 u. ds. Seulijin. Arnemuiden, 9.30 u. geen dienst 2 u. leeskerk. Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn. Gapinge, 9.30 u. dis. Maas. Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. van Selms. Kleverskerke, 9.30 u. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma. (Bed. H. Doop.) Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Sienielink. N. en St. Joosland, 9.30 u. leeskerk, 2 u. ds. Semmelink. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Lauren.se. Ritthem, 9.30 en' 2 u. ds. Kiehl. Serooskerke, 9.30 en 2 u. ds. Muller. St. Laurens, 9.30 en 2 u. ds. v. 'tllof. 0.- en W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ter neden. Veere, 9.30 u. dr. Weyland. Vrouwepolder, 2 u. ds. Kroese. Westkapolle, 9 en 2 u. ds. Reus. 'tZand, 10 u. ds. Talma, bed. H. D„ 6 u. ds. Muller. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. GEREF. GEMEENTE. Goes. 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden f 15 of 15 dagen geëischt tegen J. A. de L. te Terneuzen wegens verzet tegen de politie. Wegens beloedi- ging werd tegen H. v. L. te Sas van Gent f 10 of 10 dagen geëisoht. Tegen M. R„ A. S., P. v. d. R„, allen te Axel werd wegens strooperij in vereeniging ieder f5 of dagen geëischt. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling van een kind: A. v. 0., 53 j„ metselaar, Vlissingen, conform de eisch tot 3 m. gev. straf; mishandeling: P. G., 23 j„ arbeider, St. Jansteen, conform de eisch tot 1 m. gev. straf; L. H. v. d. A., 37 j„ voddenkoopman, Axel, tot f5 b. s. 5 d. h„ de eisch was f25 b. s. 25 d. h.; W. N. L„ 19 j., zonder beroep, Neuzen, conform de eisch, tot f 15 b. s. 15 d. h., en F. W. L„ 24 j., hvr. van J. v. d. II., Neuzen, tot f5 b. s. 5 d. h., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h.; diefstal: J. P, v. H„ 28 j., werkman, Goes, conform do eisch tot f 10 b. s. 10 d. h., ent L. J. B., 18 j., schipper, Clinge, Nieuw- Namen, tot 14 d. gev. straf, de eisch was f 10 b. s. 10 d. h.; eenvoudige belee- diging: A. M. W„ 35 j., hvr. van H. M., zonder beroep, Middelburg, conform de eisch tot fl b. s. 1 d. h.het doen ont staan van gevaar op een spoorweg: A. J. v. L., 25 j., spoorwegarbeider, Roosen daal, en M. II., 33 j., stationsarbeider, Rilland-Bath, conform de eisch de le tot 14 d. en de 2e tot 7 d. hechtenis; overtre ding vallende onder art,. 247 van het Wetb. v. Strafr.A. L„ 27 j„ werkman, Middel burg, tot 6 w. gev. straf, de eisch was 2 m.; niet voldoen bevel ambtenaar: P. P. G., 46 j., visscher, Neuzen, tot f 15 b. s. 15 d. h„ de eisch was f25 b. s. 25 d. h., en overtreding van rijks be lastingen: A. E. H., 37 j., herbergier, Cadzand en W. C. R., 26 j., vrachtrijder, Hulst, beiden tot f25 b. s. 25 d. h.; J. J. H., 51 j„ landbouwer, Zaamslag, tot f 15 b. s. 3 d. h.; N. v. D., 28 j„ dienst bode, P. B., 50 j., veldarbeider, F. A. v. d. B., 50 j„ wed. A. S„ koopvrouw, allen St. Kruis, E. P., dienstbode, zonder be kende woon- of verblijfplaats, en R. J. M. G. F., 42tj.. hvr. van dl. S3 (H Hl Sfoaskii, allen tot f3.0 b. s. 10 d. hi;;G. v Di„ veld arbeider Clinge, C' 11., 32 j„ wenkman, Westdorpe. en H. J. V.,.21 j„ voerman, Bouehante, tot f3 b. s.,3ld. h. Vrijgesproken: C. de R„ 23: jj.. zan der beroep. Neuzen, beklaagd, van we- derspannigheid, waarvoor f.20 bt. s. 20 d. h. ggëischt werd. C oö p e r a t i e v e s-u i:k e r f a b r i e k „Zeelitend". JUdcnmoigen werd in. het. Schutters hof te Middelburg eene aigptoeene ver gadering gehouden van de coöperatieve suikerfabriek „Zeeland", welke druk be- zouht was. De voorzitter, dse- heer Jac. W.elleman van Krahbendijke, opende de vergadering met oen rede, waarin hij mededeelde, dat de-propaganda niet beant woordde aan de- verwachting. Het aantal aandeden dat nu, ongeveer 1200 bedraagt, had veel grootev. moeten zijn. Vooral Zuid- Beveland komt hierin ten achter. Hieii- i voor zijn echter- verklaarbare redenen te vinden, vooral moet men die zoeken in de minder gunstige uitkomsten van tiet landbouwbedrijf in de twee Uiatste af geloopen, jaren. De eerste- vraag was, of de bietonhandel zoo veranderd is, dat coöperatie niet meer noodig is. Deze vraag beantwoordt het bestuur beslist ontkennend. De hooge bie- tenprijzen., thans geboden, welke slechts bedoelen eene speculatie o pde misluk king d-er coöperatie. 1 Wel zijn de omstandigheden veranderd, maar in een voor de fabriek gunstige»; zin. De waterkwestie is opgelost, de tram (S p 0 o r Bed.) is een feit geworden,. Toch zullen in deze vergadering door het bestuur geen voorstellen gedaan wor den 0111 oogenblikkt-lijk tot den, bouw over te gaan. Zulks niet om dat men niet spoculeeren wil op de toekomst. Wel heeft bet bestuur niet duwen be sluiten voor te stellen direct tot den bouw over te gaan, maar het heeft wol ge probeerd, nu reeds ooöperatief op te tre den en zich in verbinding gesteld met de zustervcreenigingen te Dinteloord en Sas van Gent. Deze fabrieken konden echter niet alle bieten der vereeniging verwerken en het bestuur achtte splitsing niet mo gelijk. Bij de bespreking werd ook voor de toekomst een stelselmatig samenwerken! besproken. 1 Na lezing der notulen werden enkele wijzigingen in de statuten aangebracht, voornamelijk ten doel hebbende de finan- tioele aangelegenheden bij uitbreiding na der te regelen. Vereenigingen en groote landbouw-ondernemingen zijn voortaan ge lijk gesteld met personen. Daarna werd het dag. bestuur gemachtigd eonige voor- loopig noodig finantieele regelingen te treffen. Aangezien het volgens de statuten ver- eischte aantal aandeelen niet vertegeni woordigd was, werd deze wijziging wel in beginsel aangenomen, maar de notarieele beschrijving tot de volgende vergadering uitgesteld. Met betrekking tot den bouw werd be- sloteai, 'dat het bestuur de vergadering) opnieuw zal bijeenroepen zoodra nog een zeker aantal aandeelen zal zijn geplaatst, verschillende toezeggingen zijn reeds ge daan, terwijl meerdere hun opgegeven aan tal hebben verhoogd. De vergadering was aan het slot zeer enthousiast, gaf ondubbelzinnige blijken van vertrouwen in het bestuur en was meer dan ooit besloten tot. volhouden, om deze hoogist nuttige zaak tot stand te brengen. Ongelukken. Het gisteren bij Maassluis opgevischte lijk is dat van Jan van Noort, den 14-jarigen zoon van schip;- per Van Noort, wiens motorschuit in den namiddag van den 2den Januari op de hoogte van Vlaai-dingen in aanvaring is gekomen met een zeeboot, bij welke ramp de knecht en de zoon Jan over boord sloegen en verdronken. Kazernebrand te Haarlem. Het wordt vrij zeker geacht, dat de fou- rier G. om fraude te verbergen don brand zou hebben gesticht. Men is tot aanhouding overgegaan op aanwijzing der recherche. Wel heeft men in het bezit van G. ben zine en kaarsen gevonden, maar voldoende bewijs is dit natuurlijk niet. Opmerkelijk is het, dat 't Woensdagavond in de ka zerne sterk naai- petroleum rook. Verdronken. Eergisteren is aan de kust van Annam in de buurt van Thun een sloep gekanteld. De chef van het loodswezen en een opperhoutvester zijn met de inlandsche bemanning omge komen. Een noodlottige ontplof fing. Gistermorgen (gelijk wij in ons no. van gisteren reeds kort gemeld hebben) had in een anilinefabriek te RummeLsiburg een ontploffing plaats in het nitriet-ap- paraat, en wel in dat gedeelte van het gebouw, waar de nitro-bonzilfabriek ge vestigd is, en waar men bezig was een nieuwen ketel op te stellen. Een gewel dige knal werd gehoerd, en op hetzelfde oogenblik slorlte de geheele fabriek ineen. Terzelfder tijd schoten reusachtige vlam men uit den brandenden chaos omhoog, zoodat de fabriek een groote vuurpoel geleek. In den verren omtrek hing daarna den ganschen dag een dikke rookwalm, de binnenpleinen der fabriek waren ver vuld met giftige gassen, zoodat de brand weer het eersite uur onmogelijk tot de plaats der ontploffing kon doordringen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2